S-a dat avizul pentru inceperea urmarii penale a Monicai Iacob Ridzi * Fostul ministru: Cred in nevinovatia mea si o voi demonstra in fata instantei

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 27 iulie 2009, 20:29 Actualitate | Politic

Monica Iacob-Ridzi
Foto: AGERPRES
Plenul Camerei Deputatilor a votat, luni seara, cu 192 de voturi "pentru" si 35 "impotriva", cererea Procurorului General al Romaniei care solicita inceperea urmaririi penale in cazul fostului ministru al Tineretului si Sportului, Monica Iacob Ridzi.

"Cred in nevinovatia mea si voi fi oricand la dispozitia Parchetului. Prin urmare, va cer tuturor sa votati pentru avizul necesar pentru inceperea urmaririi penale in ceea ce ma priveste. Vreau sa am posibilitatea sa-mi dovedesc nevinovatia, iar acest lucru il voi putea face doar in fata instantei" a declarat Monica Iacob Ridzi, in plenul Camerei Deputatilor, inaintea votului prin care parlamentarii decid daca aceasta va fi anchetata de procurorii DNA.


Dintre declaratiile Monicai Iacob Ridzi:
  • Vreau sa am posibilitatea sa-mi dovedesc nevinovatia.
  • Sunt sigura ca va fi avizata favorabil cererea procurorului general adresata Parlamentului pentru demararea procedurilor in vederea inceperii urmaririi penale impotriva mea, chiar eu am cerut si solicit in continuare acest lucru.
  • Voi fi oricand la dispozitia Parchetului.
  •  Nu fac parte din partidul care, de cinci ani, face tot posibilul ca fostul sau prim-ministru sa nu ajunga in fata instantei. Eu fac parte dintr-un partid care respecta institutiile statului si care nu ponegreste Justitia in functie de interesele politice.
  • Cred in nevinovatia mea si o voi demonstra in fata instantei.
  • Prin aceasta declaratie vreau sa pun punct pozitiilor mele publice cu referire la cazul aflat deja in atentia institutiilor judiciare ale statului.
  • Refuz sa aplic tactica altor ministri care, prin intermediul mass-media, incearca influentarea procurorilor. Am incredere in Justitie si am convingerea ca rezolvarea cazului Ridzi nu se face la televizor. Asa inteleg eu statul de drept. Altfel, as considera ca traiesc intr-un stat autoritar.
  • Din acest moment, linsajul meu mediatic nu se mai justifica. Nu oamenii politici, nu comentatorii politici au dreptul de a da sentinte. Vinovatia unui om se stabileste de catre autoritatile unui stat de drept, investite cu aceasta competenta.
  • Prin urmare, va cer inca o data, tuturor, sa votati pentru avizul necesar pentru inceperea urmaririi penale in ceea ce ma priveste.
  • Vreau sa am posibilitatea sa-mi dovedesc nevinovatia, iar acest lucru il voi putea face doar in fata instantei.

Deputatii au adoptat luni raportul Comisiei de ancheta privind cazul Ridzi cu 136 voturi favorabile, 89 "impotriva", ale reprezentantilor PDL, si nicio abtinere. Ei au votat apoi avizul pentru inceperea urmaririi penale in acest caz. Deputatii s-au exprimat asupra acestei hotarari prin vot secret cu bile.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1895 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    sic !!! (Luni, 27 iulie 2009, 20:53)

    odorica ion [utilizator]

    sic ! sic ! sic ! sic ! sic !
    • 0 (4 voturi)    
      am convingerea (Marţi, 28 iulie 2009, 0:38)

      rinpoche [anonim] i-a raspuns lui odorica ion

      ca e curata ca lacrima.

      ridziii, fi barbata draghe !
  • -4 (6 voturi)    
    clar , e fata mare ! eu o cred,nu stiu de ce.... (Luni, 27 iulie 2009, 21:01)

    Gly Gore [anonim]

    ..cel putin Gorghiu astazi la Realitate iesise din baie cand se oboseau prelipceanul si chiriacul sa ii ia un interviu distinsei pnliste !nu stiu daca era constipata sau facuse doar un dus cu capul sub apa ,dar daca aia era tinuta de Parlament , eu nu stiu ce e Centura, manca-i-as!
  • 0 (12 voturi)    
    Puşca şi cătuşa lată!Bocule, premier ai fost odată (Luni, 27 iulie 2009, 21:02)

    Mitică (Pălărierul) [anonim]

    Puşca şi cătuşa lată!
    Bocule, premier ai fost odată !

    Când mergea Riţa la hoţii
    Şi Nuţa la sindrofii ...

    Puşca şi cătuşa lată!
    Bocule, premier ai fost odată !
    • -3 (7 voturi)    
      hai sa-ti zic si io una (Marţi, 28 iulie 2009, 3:33)

      cujo001 [utilizator] i-a raspuns lui Mitică (Pălărierul)

      dedicata colegului de partid taricelu:

      taricele,
      hai zeghea zeghea zeghea,
      hai zeghea zeghea za,
      hai zeghea zeghea zeghea,
      hai zeghea zeghea za,
      cu chiftele la zabrele te-om alimenta,
      io si crin cu scoala lata
      ce cadindat fu odata
      dus din primul tur bai tata
      ce-are acuma slujba buna
      la patriciu la uzina

      hai zeghea zeghea zeghea,
      hai zeghea zeghea za
      c'ai subminat economiaaaaaa
      hahahahahaha
      :))))))
  • +5 (11 voturi)    
    Pierdut onoare nepătată!O declar nulă!JigodRidzi (Luni, 27 iulie 2009, 21:05)

    Mitică (Pălărierul) [anonim]

    Anunţ de mare publicitate - neplătit din banii Ministerului Turiimului şi Sportului

    Pierdut onoare nepătată!
    O declar nulă!

    Monika Jigod Ridzţi
    "Eroina de la Jiu"
    • -7 (11 voturi)    
      te chinuie talentul? esti goala Eminescu ... (Luni, 27 iulie 2009, 21:31)

      Gly Gore [anonim] i-a raspuns lui Mitică (Pălărierul)

      ca nu pot sa cred ca esti Adrian Paunescu ,asta miroase a nespalat ...esti invidioasa ca Ridzi poate si tu nu poti ?
      oricum versificatia este putin fortata mai trebuie sa insisti pe iambi , plus faptul ca nu spui chiar totul ...
  • 0 (4 voturi)    
    ... (Luni, 27 iulie 2009, 21:09)

    martianu [anonim]

    Pacat de ea ca e tanara... daca intradevar v-a fi gasita vinovata... s-a cam terminat cu ea.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Marţi, 28 iulie 2009, 14:24)

      ... [anonim] i-a raspuns lui martianu

      pacat de ea? pacat de noi!! tocmai asta e tragedia. pana acum ne-am tot imbatat cu apa rece ca, odata ce se va schimba generatia de politicieni furaciosi si ex-comunisti cu cei cu sange tanar si "curat", se va indrepta totul spre bine...si iata cat de "curat" este sangele tanar...
  • -7 (13 voturi)    
    Am ascultat discursul (Luni, 27 iulie 2009, 21:11)

    Marius Delaepicentru [anonim]

    Monica Iacob Ridzi a dat dovadă de demnitate. A cerut tuturor deputaţilor să voteze pentru.

    Jos pălăria!

    Bombonel e terminat.

    Bogdan Olteanu s-a întrecut pe sine. Ca o corcitura rezultata din Bolcaş (tata) şi Vadim (mama). A clămpănit ca cel mai nemernic activist PCR.
    • -3 (7 voturi)    
      Bogdan Olteanu aka Ghizi Kominternistu? (Luni, 27 iulie 2009, 21:34)

      Gly Gore [anonim] i-a raspuns lui Marius Delaepicentru

      astia trebuiau starpiti de mici ,ca samovarele ,mama lui de pui de kominternist ,acum e liberal in Romania ,in loc sa cultive maci intrun kibutz!
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Luni, 27 iulie 2009, 21:36)

      zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui Marius Delaepicentru

      Ce demnitate? Te gandesti ce s-ar intampla daca ar fi facut opusul?? Macar asa a mai calmat suspiciunile, dar daca se opunea chiar vedea linsaj.
      • -2 (2 voturi)    
        linsaj din partea cui? (Marţi, 28 iulie 2009, 8:59)

        dedeiu [anonim] i-a raspuns lui zdragomir

        Cand PSD-PNL s-au luat de mana si au plecat din sala ca sa-l scape pe Nastase, cine i-a linsat? Ziarele? Televiziunile? Cine? Cine? Cine? Cine?
    • -2 (6 voturi)    
      activist (Luni, 27 iulie 2009, 21:39)

      gura spurcata [anonim] i-a raspuns lui Marius Delaepicentru

      Pai asta este cea mai nemernica progenitura de activist.Cred ca e doctor docent in jigodism,pe care l-a invatat la adus la perfectiune sub umbrela lu'nasi-su de la maestrii celebri : Masa mare Ghizelika, paturiciu,vct,bombo ,hrebe etc.Asta ca sa intelegeti ce maestrii ai minciunii ies de la onor facultatea de drept(i) din Bucuresti.
    • +3 (3 voturi)    
      SI EU AM ASCULTAT DISCURSU. CARAGIALE E MIC COPIL (Marţi, 28 iulie 2009, 9:31)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Marius Delaepicentru

      Pe scurt suna asa: "Rog din suflet sa fiu anchetata !!!"
      Ce mai urmează ?
      "Rog la Jilava, ca la Rahova e prea mult confort ???!
      *
      Ca tot veni vorba de Spiru Haret,
      caraghiasa asta unde si+a luat cele 4 diplome !?
      *
      Acum se vede cat de saraca e limba romana.
      Nu exista forma feminina pentru substantive
      precum
      "clovn", "mascarici" sau "bufon".
      Este o grava discriminare sa il numim asa
      doar pe Basescu,
      iar nu si pe fetele astea ridicole
      care ii duc trena.
  • +3 (13 voturi)    
    Ridzi are niste oua mai mari decat Nastase... (Luni, 27 iulie 2009, 21:11)

    Bogdan [anonim]

    Mai in gluma mai in serios fata asta a iesit in fata si a spus ca nu vrea sa se ascunda dupa parlament.
    Nu ma intelegeti gresit... nu spun ca o face sincer sau ca e nevinovata.
    Fac o comparatie intre ea si Nastase (ala mare.... cu multe oua....) Diferenta este foarte mare... In timp ce Nastase s-a ascuns dupa PSD si parlament pentru a nu fi trimis in judecata, Ridzi ii da o lectie de barbatie (fie ea si de fatada) solicitand parlamentului aprobarea trimiterii in judecata.
    Ca nu o sa o vedem niciodata condamnata e alta poveste, dar pana una alta Bombonel a fost facut de o fatuca.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Marţi, 28 iulie 2009, 14:27)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      hmm...mi se pare oarecum ca asta e o tactica tipic basesciana, pe care a aplicat-o el insusi, fii-sa si acum se pare si ridzi pitzi....adica de iesit in fata tunand "judecati-ma" sau "uite ca ma descurc si fara imunitate/sprijinul partidului", ca, mai apoi, profitand mediatic de aceasta atitudine, sa musamalizeze si sa se ajunga la acelasi rezultat ca la "ascunsul dupa partid". doar un bluf.
  • +4 (10 voturi)    
    Si noi asteptam (Luni, 27 iulie 2009, 21:12)

    marinelu turmentat [utilizator]

    Asteptam cu nerabdare sa-ti dovedesti nevinovatia, ca dupa cum se prezinta situatia cred ca va trebui sa tragi tare, tare de tot sa dovedesti ceva.
    Din fericire ne-ai demonstrat ca esti o hoata, o jigodie ordinara, fara onoare si fara simtul responsabilitatii. Ai avut o sansa si te-ai  in ea iti urez sa te intorci la contabilitatea lu tac-tu ca esti terminata politic.
  • +4 (6 voturi)    
    ridzi ptizi (Luni, 27 iulie 2009, 21:16)

    bla [anonim]

    haha, tipa imi da deja impresia ca sufera de schizofrenie...=)). de crezut, sa crezi la biserica, madam, dar sincer nici asta nu stiu daca te mai poate ajuta...
  • +1 (5 voturi)    
    Da' Ceilalti ? (Luni, 27 iulie 2009, 21:31)

    ct [anonim]

    Basescu, Videanu, Nastase ?

    Astia cand ?
    • +2 (4 voturi)    
      Curând, curând, curmând hoţia de la rădăcină! (Luni, 27 iulie 2009, 21:39)

      Mitică (Pălărierul) [anonim] i-a raspuns lui ct

      Curând, curând, curmând hoţia de la rădăcină!

      "Patria şi Dreptul Meu !"
      • -1 (5 voturi)    
        baietzash (Marţi, 28 iulie 2009, 3:43)

        cujo001 [utilizator] i-a raspuns lui Mitică (Pălărierul)

        esti cam infierbantat dar n-avea grija: curand curmam hotzia, dar incepem de la tine din partid, c-ati guvernat mai mult si mai prost. ce zici, esti de-acord?
    • +2 (2 voturi)    
      la pastele cailor! (Marţi, 28 iulie 2009, 7:31)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui ct

      mai trebuie lasata ceva samanta de borfasi pe plaiuri mioritice, ca de, asta e singura "marca" autentic-romaneasca recunoscuta international. e drept, cam "refuzata la export", dar asta nu mai conteaza!
  • +3 (7 voturi)    
    Parnaia scrie pe fruntea ei (Luni, 27 iulie 2009, 21:52)

    Gigel [anonim]

    Nu mult, 10 ani.
    Aviz celorlalti PEDELEI si PESEDEI.
    Boc cel mic si plapand tace malc, de parca cucoana n-ar fi fost ministru in guvernul lui.
    • -2 (4 voturi)    
      @Gigel: Mai ai de invatat (Luni, 27 iulie 2009, 22:11)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Gigel

      @Gigel: A ridica imunitatea nu e egal cu o condamnare. Face doar posibil actul de justitie asupra demnitarilor. Fii linistit.... o sa dureze cativa ani pana sa aflam ce se intampla cu Ridzi si atunci nu o sa mai intereseze pe nimeni.
      Pacat ca suntem atat de prosti incat asistam la masacrarea actului de justitie de catre parlament si ne mai si bucuram pe deasupra.
      Mai presus de toate comisia Ridzi s-a substituit puterii judecatoresti cand a declarat-o pe Ridzi vinovata.
      Doar justitia (buna sau rea) poate face acest lucru. Dar ce sa te mai mire intr-o tara in care toata lumea e judecator. Imi pare rau ca am decazut in asa hal ca si popor incat am ajuns sa acuzam cu televizorul.
      Nu iau nimanui apararea, acum asistam la o executie in public, ca in evul mediu.
      Am pretentii mai mari de la un niste oameni care se cred educati.
      • +1 (5 voturi)    
        Dar vrăjitoarele nu au fost arse pe rug ! (Luni, 27 iulie 2009, 22:28)

        Mitică (Pălărierul) [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Dar vrăjitoarele nu au fost arse pe rug !

        Nici puse la proba cu apă ...

        Asta nu înseamnă că Jigodriţza nu a furat, nici că Nuţa nu s-a asociat în vederea comiterii unei infracţiuni - adică au acţionat în bandă ...


        BTW erau mai mult de cinci ... deci bandă organizată ... nu asociere simplă gen Bonnie and Clyde.
      • -1 (7 voturi)    
        Mda, justitia romana ... (Luni, 27 iulie 2009, 22:30)

        Marcel [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Da, mi-as dori o dictatura care sa curete putregaiul din societatea romaneasca. Sa curete mizeria care exista peste tot in tara asta, in politica, in justitie, in economie, peste tot.
        Da, executie in piata publica.
        In genunchi, cu mainile legate la spate, insirati unul langa altul, si cate un glont in ceafa.
        Sa vezi atunci ce repede s-ar potoli cangrena ce domneste acum in societatea romaneasca.
        • +3 (5 voturi)    
          vrei dictatura? (Marţi, 28 iulie 2009, 7:36)

          eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Marcel

          dute-n china, sau la rusi, sau peste garla, in "riepublika muolduova"! dar ai grija, ca acolo orice carcoteala este "rasplatita" in mod "uman", cu un glont in cap!
        • +1 (1 vot)    
          Votezi basescu nu? (Duminică, 2 august 2009, 2:34)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui Marcel

          Doar asa poti avea parte de ce iti doresti.
          Altfel..ramane democratie.
    • -1 (3 voturi)    
      yeap sure (Marţi, 28 iulie 2009, 3:45)

      cujo001 [utilizator] i-a raspuns lui Gigel

      Ai sa ai o deziluzie: vin la rand PENELEII.
  • +3 (3 voturi)    
    VINOVATA (Luni, 27 iulie 2009, 22:37)

    mara [anonim]

    Din ceea ce am citit in referatul DNA, se pare ca esti chiar vinovata si ai stiut...
  • -2 (6 voturi)    
    Vantu sufla "leul" in paradisuri fiscale (Luni, 27 iulie 2009, 22:55)

    Real [anonim]

    Victima este Ridzi!
    Ca o adevarata toanta, Ridzi a cazut in plasa consilierei ministeriale educata de mogul, care a facut toate aranjamentele. Tentaculele caracatitei sunt foarte intinse....
    • +3 (3 voturi)    
      Da, dar... (Marţi, 28 iulie 2009, 8:58)

      da-dar [anonim] i-a raspuns lui Real

      Toantă, ca toantă, da' rea, obraznică şi hoaţă! Asta nu e bine...
  • +2 (2 voturi)    
    Momonica merge mai departe? (Marţi, 28 iulie 2009, 7:25)

    Ariel [anonim]

    Chiar spune prostii Parchetul, Monica? Ca uite ce gasira dansii despre persoana matale: http://www.realitatea.net/raportul-procurorilor-in-cazul-ridzi--fals-in-acte--contracte-atribuite-cu-dedicatie--distrugere-de-dovezi-si-inregistrarea-unor-convorbiri-intre-angajatii-mts_573012.html
  • +3 (3 voturi)    
    ah, ce trista piesa! (Marţi, 28 iulie 2009, 7:52)

    eeeuuuu [utilizator]

    .../vai, biata ducesa ("de la jii")! mai ca s-a rupt ceva in (pe, sub) mine cand am auzit-o, ba mi-au dat si lacrimile (trageam dintr-o tigare de foi si m-am innecat cu fumul)! acu', pe bune, cucoana are tupeu de borfas trecut prin multe, demna progenitura a minerilor, halal! o fi ruda cu "luceafarul huilei"? ca numai ala a dat-o pe poezie, dupa ce i s-a rupt bata-n balta! pe ce s-o baza cand isi zbiara ca din gura de sarpe nevinovatia? greu de ghicit! sa fie oare protectia beizadelei buzate, ajunsa la bruxelles? sau a lu' "tahtooka lu' boozooka"? iata o dilema din care, la noi, pe plaiuri damboviteme, nu se scapa perea usor!
  • +3 (3 voturi)    
    Se pare (Marţi, 28 iulie 2009, 8:50)

    sabertooth [utilizator]

    Ca stagiunea a inceput mai repede in ministerele de opereta. Acum se livreaza circ poporului, fara paine. Painea s-a terminat, da' asta o s-o aflam prin noiembrie - decembrie.

    Sunt curios daca DNA + justitie va reusi ca de data asta sa "finalizeze" actiunea sau vor fi ca de obicei impotenti.

    Fiat Justitia, pereat mundus ... :(
    • +2 (2 voturi)    
      "DNA + justitie" sunt si ei in stagiune! (Marţi, 28 iulie 2009, 15:42)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui sabertooth

      de unde crezi ca s-a adunat la ei atata "man(ar)ie... justitiara? s-au ofticat porcurorii (rotacism intentionat) ca li s-au legat portocalele de venituri, si ridica toroipanu' codului penal la cin' le-a dat peste des'te, cu cravasa ordonantelor guvernamentale! dar, ca la noi, in fanarul de pe dambovita, se leaga deocamdata de caracude, rechinii mai mari (berceanu, blaga etc) vin mai la urma, cand si daca vor compromite orice cale de negociere. asa-i la noi, la... romani, ca sa parafrazez clasici!
  • -5 (5 voturi)    
    Inregistrari ilgale (Marţi, 28 iulie 2009, 9:46)

    Dumitru [anonim]

    Inregistrarile facute de DNA in biroul d-nei Ridzi sunt ILEGALE !!!!! Avocatul D-nei Ridzi a confirmat ilegalitatea inregistrarilor plus ca sunt vorbe spuse sub stresul la care a fost supusa D-na Ridzi de catre coalitia platita de patriciu in ultima luna + presa platita de .Patriciu.
    D-na Ridzi este nevinovata, a platit doar scump faptul ca este apropiata presedintelui.
    • +1 (1 vot)    
      Da da da...Traiasca PCR !!! (Duminică, 2 august 2009, 2:40)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Dumitru

      chiar asa...cum au avut astia tupeul sa se ia de aceasta distinsa doamna? cata nesimtire din partea lor...pur si simplu isi bat joc de democratia din tara asta.
      orice apropiat al presedintelui atotputernic "zeus" basescu-cu-b-mic-evident este nevinovat indiferent ce ar face !!!
      rusine coalitiei patriciu !!! in inchisoare cu ei !!!

      dumitru draga...ai luat pastilele de dimineata?
    • 0 (0 voturi)    
      wtf? (Duminică, 2 august 2009, 3:11)

      shhh [utilizator] i-a raspuns lui Dumitru

      da asa e ... dar nu stiam ca la nr. 9 va lasa sa stati si pe net
    • 0 (0 voturi)    
      ilegalitate? (Duminică, 2 august 2009, 3:15)

      egroeg [anonim] i-a raspuns lui Dumitru

      ma si mir cum de au indraznit sa faca inregistrari?! ca doar matrasirea unor asa sume
      la noi este mai mult decat "legala",suma fiind aproape neinsemnata fata de ce s-a intamplat in ultimii 20 de ani. Inteleg ca pt dvs.fapta in sine nici nu mai conteaza...inregistrarea este doar ilegala si ar trebui condamnata.
  • 0 (0 voturi)    
    esti singura care crede asta.... (Marţi, 28 iulie 2009, 17:42)

    alex nambani [anonim]

    nu?
  • +2 (4 voturi)    
    Zic sa mai mergi si pe acasa.... (Sâmbătă, 1 august 2009, 21:09)

    Fafa [anonim]

    No sa fii sanatoasa! Du-e acolo la instanta si dovedeste... lasa-ne in pace.
    Prea multa agitatie, pentru tine. Sunt si alte lucruri mai importante pe lumea asta decat problema ta...
  • 0 (0 voturi)    
    si eu cred... (Duminică, 2 august 2009, 2:58)

    egroeg [anonim]

    ca soarele i-a batut cam tare pe unii in vara aceasta... DNA-ul confirma existenta inregistrarii video-audio a dispozitiei de stergere a e-mail-urilor compromitatoare si dumneaei crede ca este nevinovata. Sa cred si eu ca DNA-ul i-a fabricat niste probe? Ei,nu. Eu nu am stat asa de mult sa ma bata soarele.