Traian Basescu, intampinat la Bechet de o fetita cu urarea: Bine ati venit in Romania!

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 26 iulie 2009, 11:22 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: AGERPRES
Presedintele Traian Basescu a fost intampinat, sambata dupa-amiaza, la Primaria din Bechet, de o fetita de sase-sapte ani care i-a urat: "Bine ati venit in Romania", seful statului replicandu-i: "Dar tu esti obisnuita sa primesti delegatiile straine?", transmite Mediafax.

Traian Basescu a ajuns, sambata dupa-amiaza, alaturi de sotia sa, Maria Basescu, la Primaria din Bechet, judetul Dolj, unde urmeaza sa aiba o intalnire cu autoritatile si cu localnici din zona, presedintele venind la volanul unei masini Dacia Logan. La intrarea in sediul Primariei, presedintele a fost intampinat de o fetita de sase-sapte ani, care i-a spus: "Bine ati venit in Romania", la care seful statului i-a replicat: "Dar tu esti obisnuita sa primesti delegatiile straine?", dupa care a intrat in Primarie.

Bostan / pepene verde

Presedintele Basescu a fost intampinat de aproximativ o suta de persoane aflate in curtea insitutiei, iar unul dintre localnici i-a spus ca nu intelege supararea presedintelui PSD, Mircea Geoana, facand referire la declaratiile de joi ale sefului statului, care a spus despre liderul social-democrat ca este "sef peste bostanarie". Localnicul respectiv i-a explicat lui Basescu ca in zona pepenele verde este numit "bostan" si, ca atare, nu pricepe de ce s-a suparat Mircea Geoana.

Basescu a replicat ca si el, cand era mai tanar, se ducea la Murfatlar si stia de la localnici ca pepenele verde se numeste si "bostan".


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

8507 vizualizari

  • -6 (16 voturi)    
    Sef (Duminică, 26 iulie 2009, 11:51)

    cucu [anonim]

    Poate fi calificat Basescu ca sef peste cei din Baicoi?
    • -5 (11 voturi)    
      acelasi... (Duminică, 26 iulie 2009, 14:42)

      vallya [anonim] i-a raspuns lui cucu

      Nu, in nici un caz...Nastase este sef peste cei din 2 - coi
    • +4 (12 voturi)    
      Dabuleni Geoana e una ,Baicoi Nastase alta (Duminică, 26 iulie 2009, 15:44)

      Gligore [anonim] i-a raspuns lui cucu

      cum o da PSD, tot aiurea se duce !
      sa speram ca toata mafia securisto-comunista , care n-a mai pus de 5 ani de un joc piramidal ,de un fond de investitii de mare risc, de o privatizare ca la mama acasa ,de o concesiune de perimetre marine ,de o returnare de TVA de bun simt , va pierde inca o data alegerile prezidentiale ! cu Geoana -draga Prosto, sau cu Cr(et)in Antonescu -little big man -ne putem arunca linistiti in Dunare ...
  • -9 (29 voturi)    
    N-a inteles... (Duminică, 26 iulie 2009, 12:11)

    Sorin [anonim]

    Fetita i-a atras atentia ca a ajuns in Romania ADEVARATA! Avea dreptate: Basescu pare adesea (la fel Boc, Pogea, Udrea etc) ca se afla mai degraba pe alta planeta sau abia a aterizat in Romania.
    • +11 (29 voturi)    
      . (Duminică, 26 iulie 2009, 12:53)

      Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      mai muscati-l voi de dos pe Basescu, dar mai tragic o sa fie cand iese presedinte din nou, ce-o sa mai faceti atunci?
      • -6 (16 voturi)    
        Chiar tu ai spus-o... (Duminică, 26 iulie 2009, 14:13)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Ivanu

        Ar fi tragic sa iasa presedinte din nou....dar parca nu-mi vine sa cred asa ceva. 65% din romani nu-l mai doresc....asa ca nu prea cred ca o sa iasa.
        Deci intrebarea ce-o sa faceti atunci nu-si are sensul.
        Sanatate.
        • +4 (8 voturi)    
          proportii (Duminică, 26 iulie 2009, 15:59)

          zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          Pot sa fie 65% care nu-l doresc, dar daca nu sunt 65% din cei care merg de obicei la vot, nu se schimba situatia. Ar fi frumos sa fie prezenta la vot asa mare incat sondajele de opinie sa se imperecheze cu votul.

          Nu prea ai cu cine sa alegi; minoritatea care merge la vot sunt mai mult fanatici sau cumparati, nu cetateni ce cauta democratie. Totusi trebuie amintit ca daca ar merge toata lumea la vot ar da faliment partidele care se bazeaza pe "buget negru" pentru campanie, pentru ca e imposibil sa mituiesti tot poporul.

          Eu as vota cu un bostan daca s-ar putea, doar sa stea pe un scaun sa nu zica si sa nu faca nimic. Ar fi o imbunatatire instant!
          • +1 (3 voturi)    
            sa votam bostanu'... (Luni, 27 iulie 2009, 8:01)

            marius [anonim] i-a raspuns lui zdragomir

            Corect... si eu as vota mai degraba cu un bostan... nu face nimic, nu e corupt, nu atribuie contracte si terenuri fara licitatie, nu schimba legi in favoarea lui fara sa intrebe oamenii pe care ar trebui sa ii reprezinte, nu face campanie electorala pe bani publici... si nu fura...

            Votati bostanul!
        • 0 (12 voturi)    
          nu mai spune! (Duminică, 26 iulie 2009, 19:14)

          Sefu' [anonim] i-a raspuns lui bgd

          Nu mai spune bai tonomat-postac platit de pesedei:dar pe prostnacu' oare câti îl vor?Sau pe crinulet?Ce sa mai vorbim de duda sau kelemen hongoru'?Ori tu esti unul din acei imbecili care îi admira pe wc tudor sau fecali?Ei vezi tu,asa vazut reiasa ca Basescu ia de departe cele mai multe voturi la alegeri;degeaba te îmbeti tu cu apa rece(ca si toti pesedeii si ceilalti anti-basescieni)aici ca Basescu are "doar" vreo 35% din preferintele electoratului,tot el va fi presedinte urmatorii 5 ani,pariem???Hehehehehehehe!
          • +2 (6 voturi)    
            Mai calm...sefule... (Duminică, 26 iulie 2009, 20:51)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui Sefu'

            Sau cer prea mult? Nu te poti exprima civilizat pe un forum? E prea greu pt tine?
            Ce ai patit...te-am jignit cu ceva? Nu iti dai seama ca prin atitudinea asta dai dovada doar de frustrare?
            Unde am sustinut eu PSD-ul sau pe Geoana...de unde tragi tu concluziile astea fantasmagorice?
            Doamne fereste....ia si da cu niste apa pe fata ca vad ca de la caldura asta te-ai cam incalzit...si faci bulbuci degeaba.
            • -3 (3 voturi)    
              cat de cat ai prins ideea (Luni, 27 iulie 2009, 8:19)

              dedeiu [anonim] i-a raspuns lui bgd

              Asadar nu Basescu atunci cine?
            • +1 (3 voturi)    
              Deci suntem de acord (Luni, 27 iulie 2009, 8:48)

              Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui bgd

              Mirciulica, purtator de cuvant finantat de Vanghelie e cel putin la fel de nociv.
        • -3 (7 voturi)    
          Eu il vreau presedinte (Duminică, 26 iulie 2009, 19:56)

          Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          Si am sa votez pentru el.
      • +6 (12 voturi)    
        acelas... (Duminică, 26 iulie 2009, 14:39)

        vallya [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

        nu ai dreptate...
        mai tragic va fi daca va iesi la vot prostanacul sau antonescu...ce-o sa mai faceti atunci?...
      • 0 (4 voturi)    
        Ce sa facem, (Duminică, 26 iulie 2009, 15:52)

        msrp [utilizator] i-a raspuns lui Ivanu

        O sa il muscam in continuare. Nu ai inteles, noi spunem asta pentru ca este ceva ce nu ne convine nu pentru ca facem campanie altuia sau ca suntem platiti. Dar ca orice Basescian care se respecta si tu consideri ca sunt numa conspiratii impotriva pdl
      • -1 (7 voturi)    
        Gura prostului adevar graieste (Duminică, 26 iulie 2009, 18:45)

        Iovanu [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

        Ai dreptate, o sa fie tragic cind hotul iese din nou presedinte. Dar asta e, daca-l votam, ne meritam soarta!
        • +2 (8 voturi)    
          si tu il votezi deci? (Duminică, 26 iulie 2009, 19:46)

          moldoveanu [anonim] i-a raspuns lui Iovanu

          cel putin asta reiese din commentul tau. si eu il votez fratzica... ca ma amuza indarjirea, prostia si panica comunistilor carora le-a casunat pe basescu nu stiu de ce. Ma stric de ras cand ii vad ce spume la gura fac toti.
    • +7 (13 voturi)    
      sa fim rezonabili (Duminică, 26 iulie 2009, 12:56)

      andra [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      Sigur, Basescu poate sau nu sa ne placa, dar nu putem afirma ca nu traieste in Ro reala.Parizanatul nu este benefic. Avem alte nenumarate aspecte pe carele putem dezavua la el, dar nu ca nu cunoaste realitatea si nu incearca sa schimbe ceva in bine. Am sa va rog sa nu ma acuzati ca sunt pro sau mai stiu eu ce. Sunt un roman nepatimas.
      • 0 (2 voturi)    
        @andra (Luni, 27 iulie 2009, 8:11)

        marius [anonim] i-a raspuns lui andra

        hmmm... cum incearca Basescu sa schimbe lucrurile? Facand sute de vizite la diverse petreceri sau adunari populare bine mediatizate pe bani publici in anul electoral 2009? Sau aruncand cu vorbe cu efect mediatic senzational dupa care nu se mai intampla nimic?

        Au fost 5 ani de Basescu... s-a schimbat ceva in bine? E mai putina coruptie? A fost condamnat vreun corupt? Tot ce s-a intamaplat a fost ca cei din PDL sa ingroase randul coruptilor. Si da, unii traiesc bine...
  • +10 (12 voturi)    
    bostan? (Duminică, 26 iulie 2009, 12:39)

    mihalex [anonim]

    Bostan? Aveti grija ce spuneti! Pepenele verde la Bechet este LUBENITA!
    • +4 (4 voturi)    
      lubenita (Duminică, 26 iulie 2009, 13:41)

      eugenb [utilizator] i-a raspuns lui mihalex

      Aveti dreptate ! In zona respectiva locuiesc multi ... "bulgari cu ceafa groasa", care aveau de cateva sute de ani bune, decand venisera la noi ca sa scape de "osmanlai", cultivarea pepenilor care ei ii numeau lubenite, fiind ceva mai lungi ca cei "romanesti" care sunt mai "bombati" (putin, dar se observa). Denumirea o aveau, pentru intr-adevar aveau ceafa capului mai preopinenta ca a locuitorilor zonei. In rest, fiind niste oameni de "nota 10". Binentels ca au si ei ... "uscaturi" ca toti ceilalti.
      • +3 (3 voturi)    
        Plusuri (Duminică, 26 iulie 2009, 16:43)

        Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui eugenb

        Nu unul, ci zece plusuri v-as fi dat, daca s-ar fi putut, pentru descrierea bulgarilor.
    • +4 (6 voturi)    
      ... (Duminică, 26 iulie 2009, 14:29)

      eh [anonim] i-a raspuns lui mihalex

      lubenita toata ziua la olteni!!
    • +7 (11 voturi)    
      bostan, lubenita, etc (Duminică, 26 iulie 2009, 15:26)

      briank [utilizator] i-a raspuns lui mihalex

      deja ne intrecem in care stie mai bine sinonime.. hai sa nu batem apa-n piua airuea..

      cine are curajul sa spuna ca Basescu n-a avut dreptate? Geoana, la fel ca RESTUL clasei politice, e la fel de vinovat pentru lipsa de reforma din tara. In egala masura si Basescu. Macar Basescu mai vorbeste despre asta, in timp ce Geoana se scuza si zice ca e doar vina Presedintelui - ceea ce mi se pare penibil in conditiile in care Geoana e seful Senatului si al doilea om in stat.

      Hai s-o lasam mai usor cu victimizarile astea jenibile si sa trecem la fapte. Deocamdata toti se lamenteaza ca ne critica onorata Comisie Europeana, in loc sa facem ceva.

      Nastase zice ca Basescu distrage atentia, desi Basescu a spus bine cand a spus ca Nastase e o piedica in calea dezvoltarii simtului justitiei intre magistratii romani (daca imi permiteti aceasta formulare pompoasa). Nastase este de fapt cel care incearca sa distraga atentia de la problemele lui. El e cel care se ascunde in spatele imunitatii si a Curtii Constitutionale, nefiind dispus sa se prezinte in fata judecatorilor pentru a fi judecat PE FOND si nu pe procedura.

      Hai sictir.
    • 0 (4 voturi)    
      Lubenitele cresc in ... bostanarie! (Duminică, 26 iulie 2009, 17:43)

      novac [anonim] i-a raspuns lui mihalex

      Asa se cheama in Oltenia parcelele cultivate cu lubenite/pepeni verzi. Asa ca presedintele a spus corect: bostanarie.
  • -5 (11 voturi)    
    A ZIS PERFECT!!! (Duminică, 26 iulie 2009, 13:38)

    unic [anonim]

    DIN TOATA ADUNAREA ......FETITA...A FOST CEA MAI DESTEAPTA.....A ZIS CE TREBUIA SA ZICA......ORICUM BASESCU NU ARATA CA TRAIESTE IN ROMANIA.
  • +7 (9 voturi)    
    Foarte frumos! (Duminică, 26 iulie 2009, 14:11)

    ioan-alexandru_vl [utilizator]

    Sper ca cei din Dabuleni sa accepte scuzele presedintelui, pentru ca ei au interpretat gresit spusele lui. Si este un mare lucru ca lui Basescu chiar i-a pasat de supararea lor si a venit in mijlocul lor sa le explice cum stau lucrurile, cand putea sa dea un comunicat de presa, sau sa trimita o scrisoare la primaria localitatii respective. A preferat sa vina personal! Un gest onorabil!
    • -2 (6 voturi)    
      zici tu (Duminică, 26 iulie 2009, 16:02)

      zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui ioan-alexandru_vl

      Nu e mare lucru deloc, e in campanie electorala. E mai ieftin sa fi presedinte si sa faci un drum in ceva localitate putin cunoscuta si sa anunti toata presa. E publicitate gratuita pentru el, doar ca transportul si paza sunt pe banii cetatenilor.
  • +5 (5 voturi)    
    dovleac (Duminică, 26 iulie 2009, 15:41)

    sepi [anonim]

    pepene verde,ests mincat deoameni
    dovleac,este mincat de porci
    • 0 (4 voturi)    
      Si nuca ! (Duminică, 26 iulie 2009, 16:43)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui sepi

      @ De veverite ! Ce llegatura intre bostan-pepene merde-lubenita cu dovleacul decat de gen.DDD
  • 0 (8 voturi)    
    E o tonomata (Duminică, 26 iulie 2009, 15:48)

    Unitatea electorala [utilizator]

    Precis a primit bomboane de la patriciu sau de la voiculescu sau de la tradatorii uda psd! (fara majuscule) ca sa-l puna in dificultate pe Presedintele Nostru care "incearca el sa schimbe ceva in bine pe-acolo" cum bine a zis respectabila,i independenta si echidistanta Andra de mai sus. Dar nu le merge tradatorilor de neam si tara, il vom alege presedinte in 5 ani sa aiba timp sa lupte in continuare cu coruptia si cu mafia!!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Vanare de vant ! (Duminică, 26 iulie 2009, 17:13)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Trecutul in lumina I.Ratiu prea sofisticat pentru gusturile Romanilor din 90 avea dreptate cu: Ion Iliescu cel mai rau lucru ce se putea intimpla in Romania.Dupa culpabilizarea colectiva in stil CECA NKDV Stalinista cu 6x4 comunisti/familie,cu amenintarea unui razboi civil( inca nu-i iesise din cap cei 60.000 de victime per lovilutie).A urmat "conzenzul" "adeca" vedeti voi ca noi facem ce stim mai bine. "Penzionarea",scoaterea de sub lupa presei libere initial sau a rafuielilor a celor dubiosi din militie,securitate,activisti de 45 de ani.Ridicarea in grade cu o viteza fara precedent nici in caz de razboi. Dupa subordonarea "aparatului",inregimentarea in slujba"locomotivei"in persoana sa cu un orgoliu stapanit pana la punerea SA sub acuzarea parchetelor militare. Basescu plateste cu suspendarea,Stanculescu cu puscaria desi initial prin Joita Tanase fusese scos din ori ce punere sub acuzatie (lovilultie + motorola) Voinea cu inlaturarea,schimbarea legii cu "civilul"/parchetele militare.Asa ca Basescu este foarte "ancorat" in realitate.Gen.Stanculescu care a "dat Romania la cheie "plateste".Promite ca Romanii vor afla adevarul mai tarziu actual pe fondul crizei ar fi catastrofal, Un autodafe se impune totusi pentru sterilizarea "infectiei"care este epidemica de la scaunele liderilor corupti la matura.Romania are nevoie de un soc pentru a realiza ca este singura vinovata de pierderea trenurilor favorabile spre bunastare,normalitate sanatate publica .Tineretul curat responsabil trebuie sa-si asume viitorul tarii de care se leaga viitorul propri al tuturor.Deja s-a temporizat prea mult dezvoltarea ramurilor nationale cu potential: Turism agroturism,agricultura ecologica,ecoturism cu punerea in valoare a florei,faunei din rezervatiile naturale care trebuie dezvoltate ca potential ,arie protejata.Refacerea fondurilor silvice.Stoparea exportului de materii prime in folosul locurilor de munca.Urgentarea preluarii fondrilor UE structurale si dezv.indelungata.DDD
  • 0 (4 voturi)    
    dorinte (Duminică, 26 iulie 2009, 18:25)

    gheo [anonim]

    se spune ca ca e bine sa fii atent ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se intample;
    eu unul stiu sigur ca TOTI politicienii sunt niste magari, dusi acolo sa ne fure
    dar multi dintre 'comentatorii' de pe site sunt atat de cuprinsi de prostia si manipularea asta incat chiar isi doresc ce le spun unii politicieni ca ar fi bine...
    asa ca poate ar trebui sa primeasca ce-si doresc
    o sa dau exemplul ce inflameaza cel mai mult: Basescu: a zis ca vine primar, face si drege. n-a facut nimic, a zis ca-i trebuie consiliu; a primit consiliu, n-a facut nimic. a ajuns presedinte promitand ca va face si va drege... a doua zi dupa ce l-am votat si eu (bou am mai fost) a tinut sa specifice ca exact lucrul pentru care eu l-am votat nu se poate realiza acum si ca nici n-o sa se mai oboseasca sa-l sustina... deci m-a pacalit...
    nu-i nimic, eu am invatat ceva din asta.
    doar ca fetita din Bechet are dreptate. cand nu va mai fi presedinte, tot in Romania va sta. in acea tara pe care el, geoana, tariceanu, vanghelie, constantinescu, iliescu, nastase si multii altii au distrus-o. si roata destinului se va intoarce implacabil, ginerii o sa-i manance averea si nimeni nu va da doi bani pe el, ca nici el n-a dat doi bani pe oamenii de pe strada cand era 'presedinte'
  • -1 (5 voturi)    
    diferente... (Duminică, 26 iulie 2009, 18:57)

    Costica [anonim]

    Prea multe diferente intre Basescu si ceilalti. Daca as cadea in capcanele celor ce-l vor plecat , as fi sigur ca nu se va misca nimic in urmatorii ani. Ce il oprea pe Constantinescu, marele "democrat" ,inamicul PSD , sa condamne comunismul? Cat curaj trebuie sa ai sa infrunti ceata de anti din parlament. Va mai amintiti circul? CUma vrut sa faca ceva , cum au sarit ceilalti impotriva. Va amintiti cand a vrut sa rezolve problema cainilor? ce au facut ? Nastase si-a luat de forma maidanez , au adus-o pe Bardot si avem doi oameni mancatidecaini plus sute lunar muscati.
    De ce le e frica de el? de ce ?
  • 0 (0 voturi)    
    acolo e zona crepusculara (Duminică, 26 iulie 2009, 21:36)

    turistul [anonim]

    la calafat de exemplu, cum cobori de pe bac, pe mal, este un indicator , o sageata spre dreapta si dedesubt scris romania ... adica romania e in partea dreapta probabil :) deci nu ma mira vorbele fetitei ... :)
  • 0 (2 voturi)    
    Precizare (Luni, 27 iulie 2009, 5:37)

    hotnewsfil [utilizator]

    Sensul urarii adresate de fetita, presedintelui, a fost : "Bine ati venit in Romania reala".
  • +1 (3 voturi)    
    A incalcat limita domenilui (Luni, 27 iulie 2009, 8:58)

    Un roman anonim [anonim]

    Dabuleni e domeniul electoral al lui Mirciulica. Si Base i l-a incalcat. Mirciulica nu reactioneaza. De ce? Cat despre locuitorii din Dabuleni, cu tot respectul pentru cultivatorii de pepeni care in fond traiesc dintr-o munca cinstita, isi merita soarta. de ce l-au votat cu o asa de mare majoritate pe Mirciulica? Orice circumscriptie care l-ar fi votat avea aceeasi soarta. Devenea mistoul celor ce voteaza bine (adica nu voteaza partidul lui Vanghelie). Urmeaza circumscriptia Baicoi ( ce potriveala a naibii pentru Adelu!)
  • +1 (1 vot)    
    Fetita are dreptate! (Marţi, 28 iulie 2009, 16:09)

    Sa-l Oprescu pe Basescu! [anonim]

    In curatenia ei naiva, fetita are dreptate, seful statului este un musafir in Romania, tara nefiind condusa azi de nimeni (chiar daca pare incalecata de toata lumea). La fel de vinovat Basescu si gasca PDL-ista, ca si banda PSD si tantosii PNL-isti. Au furat cu totii de le-a venit rau de atata carat noaptea. Poate ca mai avem o sansa, nu Becali sau Vadim, ca astia au deja rezerve la Spitalul 9, ci in Doctorul Oprescu. In ciuda putreziciunii clasei politice autohtone, pare singurul om care mai gandeste cu capul lui si-si cam baga picioarele in jocurile mafiotice. Daca Oprescu ar avea curajul sa-i bage la parnaie pe toti carnatii astia de parlamentari si de guvernanti, atunci are asigurat fotoliul la Cotroceni. Depinde de el daca va avea curajul si cheful, ca acum i se cam rupe...!
  • 0 (0 voturi)    
    bietii copii (Miercuri, 29 iulie 2009, 19:27)

    tonsberg [utilizator]

    la cite vede bietul copil la tv cred ca nici nu mai stie unde este ,si asta in mare procent datorita presei si celor din presa care latra la pe la ,n, emisiuni la comanda tatucilor (de e usor sa furi ,dar greu sa dai socoteala)