Kelemen Hunor: Constitutia trebuie modificata, maghiarii nu sunt de acord cu sintagma stat national

de M.M.     HotNews.ro
Vineri, 24 iulie 2009, 17:44 Actualitate | Politic

Candidatul UDMR la alegerile prezidentiale, Kelemen Hunor, a afirmat, vineri, ca legea fundamentala a Romaniei trebuie modificata, apreciind ca statul roman este unul multietnic, iar maghiarii nu sunt de acord cu sintagma "stat national", relateaza Mediafax.

"Saptamana trecuta, la Baile Tusnad, presedintele Traian Basescu a citat, in repetate randuri, articolul 1 din Constitutie. Vreau sa subliniez din nou ca noi, maghiarii, nu suntem de acord cu sintagma de stat national. Acest concept vine din secolul al XIX-lea, iar noi suntem in secolul XXI si Romania trebuie sa se adapteze la necesitatile actuale", a declarat Kelemen.

El a precizat ca maghiarii nu au nimic impotriva prevederilor articolului 1 referitoare la statul unitar si indivizibil, dar a apreciat ca, intr-o tara in care minoritatile reprezinta cel putin zece la suta din totalul populatiei, nu se poate vorbi decat despre un stat multietnic.

'Trebuie inceput cu articolul 157'

"Vom insista in continuare pentru modificarea Constitutiei. Stiu foarte bine ca in articolul 157 exista o prevedere prin care se spune ca anumite articole din Constitutie nu pot fi modificate. Eu va spun ca acest articol trebuie modificat inainte de oricare altul. Constitutia nu este Sfanta Scriptura, nu are o viziune divina, a fost facuta de om, poate fi modificata de om si ea trebuie sa reflecte realitatile societatii romanesti actuale", a spus Kelemen Hunor.

Reprezentantii Uniunii "insista" ca drepturile colective sa apara in legea fundamentala a tarii, exemplificand cu drepturile lingvistice si autonomia.

Kelemen a afirmat ca statul centralizat este "depasit" si ca acesta trebuie "demontat".

Comunitatile locale - sclavii si cersetorii Guvernului

"Statul centralizat este un stat ineficient, este un stat care nu poate sa cheltuie banii publici in mod eficient, nu poate sa asigure dezvoltarea echitabila si eficienta a comunitatilor locale, este un stat care asigura mai mult risipirea banilor publici si, daca vorbim de coruptie, din cauza statului si a Guvernului supercentralizat, coruptia este foarte greu de eradicat", a afirmat presedintele executiv al UDMR.

In opinia acestuia, in prezent, comunitatile locale sunt "total subordonate" Executivului si au devenit "sclavii si cersetorii Guvernului pentru orice proiect si initiativa, care se duc si intind mana" ca sa obtina bani publici proveniti de la contribuabili.

Traian Basescu a fost indelung huiduit saptamana trecuta, la Baile Tusnad, cand a declarat ca autonomia locala trebuie sa fie la fel "la Odorhei si la Tulcea", la fel cum s-a intamplat in momentul in care a citat din Constitutie despre caracterul national, suveran si independent al Romaniei. 


Citeste mai multe despre   






















2244 vizualizari

  • +15 (31 voturi)    
    Bati campii, bozgore (Vineri, 24 iulie 2009, 17:49)

    EnigmaPsi [anonim]

    Cre' ca-i de la caldura, saracu.

    Si mai zic astia ca Vadim e extremist... cu faze de astea il propulsati la putere, fraierilor.
    • +9 (25 voturi)    
      :O (Vineri, 24 iulie 2009, 18:21)

      Nicholass [anonim] i-a raspuns lui EnigmaPsi

      Nu cred ca e de la caldura, asta e tampit si in maduva oaselor. Cu declaratia asta tocmai mi-a dat votul lui Vadim si, sincer, nu as fi vrut sa fac asta niciodata, insa ar cam trebui sa ne asumam riscul de a ne strica relatia si asa de cacao cu UE.
      Intrebarea mea ar fi: oare nu se autosesizeaza nimeni cand creaturile astea atenteaza la integritatea si suveranitatea statului roman, toti au ochii inchisi?
      Fortza Vadim! :)

      P.S.: In legatura cu atentatul la integritatea si suveranitatea statului nu ma refer la declaratia asta, ci la situatia de acum cativa ani, cand niste creaturi bipede s-au apucat sa puna tablite in Harghita sau Covasna pe care scria "Zona secuiasca" sau "Zona saseasca" (sin cate imi amintesc).
      Sunt de un tupeu fantastic!
      • +1 (7 voturi)    
        Eu nu stiu de ce va agitati asa... (Vineri, 24 iulie 2009, 23:56)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Nicholass

        Asta-i un discurs pur electoral.
        Nimeni nu schimba constitutia asa de capul lui...ci se supune la vot public din cate stiu...deci cam gata cu prostiile astea.
        Nici candidatul UDMR nu crede ce vorbeste...dar trebuie sa vorbeasca pt ca sunt multi unguri care vor vota alti candidati....si na..incearca sa-i atraga.
        Basescu cum s-a dus sa fie huiduit de maghiari ca sa atraga niste voturi?
        Toate chestiile astea nationaliste sunt niste tampenii si ne batem gura degeaba. Atata timp cat suntem in tara asta peste 80% romani...nu se va intampla nimic in legatura cu integritatea nationala.
        • +1 (3 voturi)    
          constitutie (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 8:26)

          atreus [anonim] i-a raspuns lui bgd

          din pacate am vazut la celelalte referendumuri legate de constitutie ca electoratul voteaza cam orice, daca e bine ambalat si se face destula propaganda prin media. Mi-e teama ca daca se investeste destul in "formarea opiniei" 80% vor vota o constitutie despre care nu vor sti in realitate nimic.
          • +2 (4 voturi)    
            Da...dar... (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 12:29)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui atreus

            ...nimeni din cei 80% nu va vota modificarea constitutiei in asa fel incat Romania sa devina un stat divizibil sau ceva de genul asta. Fi sigur ca nici media nu va ambala toata treaba asta in asa fel incat sa se inteleaga altceva. E o chestie mult prea importanta.
            Daca nu putem pastra tot ce au facut oamenii dinaintea noastra pt tara, macar putem sa ne pastram integritatea nationala. De asta sunt sigur.
            • +1 (3 voturi)    
              Romania : Stat National (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 14:33)

              atreus [anonim] i-a raspuns lui bgd

              ma bucur ca gandesti asa! Daca exista un lucru sfant atunci acela este faptul ca Romania este stat National Unitar si Indivizibil!
    • +11 (15 voturi)    
      Tampit? (Vineri, 24 iulie 2009, 20:11)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui EnigmaPsi

      Nu este tampit, stie foarte bine ce face, dar nu are respect fata de armata romana care a invins bestiile de unguri.

      Cei care nu stiu cum s-au comportat ungurii in Transilvania cand au fost la putere sa puna mana pe un manual de istorie.
    • 0 (0 voturi)    
      prea idiot (Duminică, 26 iulie 2009, 0:48)

      marius [anonim] i-a raspuns lui EnigmaPsi

      "Acest concept vine din secolul al XIX-lea, iar noi suntem in secolul XXI" păi să ni se alăture şi el ideologic nouă în secolul XXI unde nu ne mai batem pentru pământ ca preistoricii. :))
  • +9 (23 voturi)    
    mda (Vineri, 24 iulie 2009, 17:52)

    zdragomir [utilizator]

    Are dreptate in privinta descentralizarii, dar pacat ca e obsedat de etnie.

    In fond si daca apare un tinut secuiesc cu granite si pasapoarte; un guvern roman ar putea sa puna niste tarife la granite de sa le faca praf economia. E destul doar sa monitorizeze cheresteaua care iese din acele zone.
    • 0 (10 voturi)    
      are dreptate...dar nu este sincer (Vineri, 24 iulie 2009, 20:38)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui zdragomir

      in 2 ani de guvernare alaturi de pdl ,udmr alaturi de pnl si pionul otravit-pc-au fost constant impotriva descentralizarii,de fiecare data cand se punea aceasta problema,udmr sprijinit tacit de pnl ,venea cu propuneri cu o incarcatura etnica de ne acceptat pt pdl ,pus astfel intr o lumina anti-europeana

      pasapoarte,taxe,tarife,etc,nu ar avea nici un efect in UE-dar asta sper s a ramana o utopie ,un vis neamplinit pt udmr
      cat priveste jaful din padurile 'celor 3 scaune' ,el a atins din cauza verocitatii si complicitatii dintre baietii destepti romani si maghiari proportii apocaliptice

      ar fi distractiv ,daca nu ar fi tragic ,de urmarit cum extremismul maghiar si roman se alimenteaza reciproc ca un adevarat perpetm-mobile,din fericire si romanii si maghiarii nu mai sunt aceeasi cu cei din martie '90
    • +4 (6 voturi)    
      descentralizare (Vineri, 24 iulie 2009, 22:34)

      Rafael Che Guevara [anonim] i-a raspuns lui zdragomir

      Descentralizarea este buna, dar trebuie evitat sa fie pe criterii etnice. Greseala cea mai mare in ziua de azi si nu numai la noi este de a da avantaje minoritatilor, de orice fel, fie ei unguri, sasi tigani romani, evrei, albi, negrii, galbeni rosii, incolori, parfumati, imputiti, insipizi, barbati, femei, mame, tati, poponari, transsexuali, normali, etc. Ori este egalitate pentru toti ori nu. Altfel mereu parghia de actiune a minoritatilor, in cazul cand nu obtin tampeniile pe care le cer ,este ca sunt discriminati tocmai pe baza criteriului care-i defineste ca minoritate.
  • 0 (18 voturi)    
    mda... (Vineri, 24 iulie 2009, 17:55)

    sigurcada [anonim]

    ...si marmota invelea ciocolata in staniol.... (stupid Kelemen ... stupid Kunor) :))
    • +4 (14 voturi)    
      Iar ai aparut... (Vineri, 24 iulie 2009, 18:29)

      Loerincz [utilizator] i-a raspuns lui sigurcada

      ... cu ciocolata si marmota? Chiar nu poti compune o fraza mai inteligenta in care sa nu apara cuvintele astea doua?
      • -1 (5 voturi)    
        ahahahaha (Vineri, 24 iulie 2009, 19:57)

        The Saker [utilizator] i-a raspuns lui Loerincz

        bine, mai! :)))))
  • +10 (20 voturi)    
    in visele voastre (Vineri, 24 iulie 2009, 17:56)

    never [anonim]

    daca ma gandesc mai bine, maghiarii carora nu le convine Constitutia, in special ART.1, ar trebui sa se mute in Ungaria. Tot eu ma gandesc privind la harta ca Ungaria este un punct mic pe harta si ca putem trimite doar ospatarii si bucatarii nostrii o saptaman pe la ei ca sa ii colonizam.
  • +12 (22 voturi)    
    Funny (Vineri, 24 iulie 2009, 17:57)

    mihai2k [utilizator]

    Au trecut 20 de ani si tot incercati---- v-a spus si UE ca nu e asa, voi o tineti langa....


    Offfffff.......
    • 0 (0 voturi)    
      vorba aia... (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 20:08)

      indeKISS [anonim] i-a raspuns lui mihai2k

      (stiuta fff bine in specia de ardeleni): cand vor canta greierii cam asa: "surke, surke"...Cine stie, rade> cine nu, injura!
  • +10 (20 voturi)    
    dreptul international (Vineri, 24 iulie 2009, 18:09)

    Oli [anonim]

    Romanii constituie aprox. 80% din totlul populatie. Deci aceasta discutie e completamente superflua. Nici nu vreau sa comentez...
    • 0 (2 voturi)    
      observatie! (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 14:35)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui Oli

      de fapt romanii sunt peste 90% din populatie! Mai exista insa dinamica populatiei: undeva am auzit ca doar 1 copil din 9 nascuti ar fi roman! Asta poate crea probleme pe termen lung
  • -5 (21 voturi)    
    Pentru federalizare (Vineri, 24 iulie 2009, 18:09)

    Decebal [anonim]

    Sunt ardelean, sunt pentru federalizarea Romaniei. Tot ce indruga tovarasu Hunor e adevarat, iar ca sa param intentiilor "ascunse" (nu mai au nici bun simt sa le ascunda prea tare) propun infiintarea a 2-3 batalioane de vanatori de munte in judetele Covasna si Harghita, un corp de armata (blindate) si o puscarie de maxima siguranta - in scop disuaziv, bineinteles. Cu asa armata acolo, toti ungurii, tiganii si acelelalte etnii vor fi in siguranta - fascistu roman va fi invins (?!).

    Autonomie sa va uniti cu Ungaria, uniti-va, da faceti tunel.
    • -1 (5 voturi)    
      ... (Vineri, 24 iulie 2009, 21:25)

      festinalente [utilizator] i-a raspuns lui Decebal

      imbecilii care ii conduc sunt de vina ca ii instiga si le creeaza scenarii.
  • +7 (13 voturi)    
    no comment (Vineri, 24 iulie 2009, 18:14)

    Mowgli [utilizator]

    Kelemen Hunor este un tip capabil. E foarte pacat insa ca si el ca si multi altii este purtatorul unor interese care avantajeaza o mica parte dintre indivizii pe care aceste interese ating si dezavantajeaza marea parte a celorlalti, in unele cazuri poate pe toti deopotriva. Sunt de acord cu descentralizarea, dar numai statele nationale sunt state puternice si numai in statele multietnice exista razboaie.

    Avand in vedere tinta primara a discursului d-lui Hunor, discutiile despre coruptie si descentralizare despre ce inseamna stat modern cat si asigurarea dumnealui cum ca nu are nimic(deocamdata) impotriva unui stat unic si indivizibil isi pierd total relevanta.

    p.s. O intrebare pt dl. Hunor. Americanii se considera o natiune cu toate ca toti sunt minoritati de mai multe ori fiecare in categorii diferite (albi, negrii, irlandezi, italieni, englezi, africani, homosexuali, crestini musulmani, etc). Cum credeti ca ar fi aratat America ca stat multietnic, care in politica interna sa considere prioritare aspectele etnice in pofida interesului national. (intreb fiindca eu cred ca nu ar fi aratat nicicum, nu ar fi existat)
  • +10 (18 voturi)    
    a (Vineri, 24 iulie 2009, 18:15)

    Mihai [anonim]

    Prietene, nu vrei tu sa schimbi Constitutia in tara ta. Aici e Romania, nu Ungaria, si trebuie sa va supuneti majoritatii. Si oricum, daca se va spunune la vot modificarea Constitutiei, ROMANII vor vota NU
    Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici pe veci stapani
    • -1 (5 voturi)    
      ... (Vineri, 24 iulie 2009, 23:21)

      m-vic [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      e la fel de mult tara lui, cat e si a ta. lasa povestile cu ungaria.
      toti suntem cetateni romani si ungaria n-are nici o treaba. plus ca pe aia din ungaria nu-i intereseaza aproape deloc. deci un pic mai mult decat ne intereseaza pe noi de romanii din alte tari.
  • -3 (5 voturi)    
    hai steaua (Vineri, 24 iulie 2009, 18:18)

    alexxdum [anonim]

    am tot luat la misto atitudine Vadim&Co; cel putin cu ei acolo in PE mai putem merge la munte in Romania.

    Si daca Base mai rezista la spurcatii platiti mai se adauga o sansa. In rest, numai de bine sa auzim.
  • +10 (12 voturi)    
    Pai ce sa zica altceva?! (Vineri, 24 iulie 2009, 18:21)

    Macchiavelli [anonim]

    In campanie trebuie sa promiti marea cu sarea. Au epuizat deja repertoriul. in 20 de ani au tocit toate lozincile posibile. Nu ii mai crede nimeni cand promit bunastare asa ca agita si ei extremistii...
  • +8 (14 voturi)    
    Si ce daca (Vineri, 24 iulie 2009, 18:24)

    Un roman anonim [anonim]

    Nici eu nu sunt de acord cu multe. Si la ce imi foloseste? Daca in problema Sancraieni sunt alaturti de ei, in problema asta au cam depasit limitele. Cum au scris si altii, cui nu-i place e liber sa plece. Dar daca totusi e doar vrajala electorala si apoi se face baiat cuminte?
    • 0 (2 voturi)    
      vise (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 14:39)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

      nu se face bine! Asta e un deziderat al unor maghiari vechi de aproape 100 de ani! Din fericire dinamica politica si sociala actuala este complet impotriva lor iar europenizarea in particular si globalizarea in general functioneaza ca niste amortizoare excelente pentru problemele de acest gen. Traim in alta lume, nu mai e ce a fost in 1945 asa ca maghiarii care vor ce vor au doar vise irealizabile!
  • +5 (7 voturi)    
    . (Vineri, 24 iulie 2009, 18:39)

    sep [utilizator]

    "El a precizat ca maghiarii nu au nimic impotriva prevederilor articolului 1 referitoare la statul unitar si indivizibil, dar a apreciat ca, intr-o tara in care minoritatile reprezinta cel putin zece la suta din totalul populatiei, nu se poate vorbi decat despre un stat multietnic."

    Aoleu. Cum de ai ajuns domne la 10%. Parca in 2002 etnia maghiara avea 6,6% (http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Romania#Ethnic_groups). Of, canicula asta :))
    • -2 (6 voturi)    
      era vorba de minoritati (Vineri, 24 iulie 2009, 18:57)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui sep

      din linkul pe care l-ai dat rezulta ca romanii sunt 89.5%, deci minoritatile sunt 10.5%... sau nu?
    • +3 (3 voturi)    
      minotitate (Vineri, 24 iulie 2009, 21:56)

      danut [anonim] i-a raspuns lui sep

      Pentru tine minoritate inseamna doar maghiarii?, unde sunt ceilalti?
  • +3 (9 voturi)    
    ...Nu? (Vineri, 24 iulie 2009, 18:42)

    uwe [anonim]

    Chiar m-am saturat sa-i aud pe astia. Nu exista nici o posibilitate sa termine complet si sigur cu... Cenzurati-i mai. Asa cum ne cenzurati pe noi care comentam. Cenzurati-i si pe ei. Asta pana mai aveti ocazia, ca e posibil sa se strice lucrurile. NU de alta, dar de la incalzirea globala, neuronii fac schimburi ionice nedorite. Cu rezultate mult peste asteptari.
  • +10 (14 voturi)    
    Nu mai ii trimiteti in Ungaria (Vineri, 24 iulie 2009, 18:48)

    ictin [anonim]

    Degeaba ii trimiteti pe asemenea indivizi in Ungaria, ca nu or sa se duca. Si stiti de ce? Pentru ca aia nu ii primesc, si nu ii primesc deoarece nu sunt unguri, ci sunt secui. Cine nu stie, secuii sunt de fapt romanii de-ai nostri care au fugit primii sa imbratiseze traditiile invadatorilor, si erau ca un fel de sclavi pe langa curtea stapanilor unguri. Intre timp ungurii au evoluat, au intrat in UE, pe cand secuii tot ce-au fost au ramas, si sunt priviti de catre unguri cum ii privim noi pe tigani (asta si din cauza ca majoritatea exact asa se comporta).
    Asa ca aum au urmatoarea problema, in Ungaria nu se pot duce (sasi spre exemplu care chiar au fost discriminati si-au facut bagajele si acum traiesc foarte bine in Germania), in Romania nu pot muncii ca nu sunt in stare sa invete si alta limba in afara de maghiara, ca mai mult nu-i duce capu', asa ca fura si ei cherestea. Dar si furatul de cherestea implica niste riscuri atunci cand faci parte dintr-un stat, deci vor statul lor: "Tinutul secuiesc" unde sa fure si sa leneveasca in pace. Asa ca mai striga din cand in cand ca sunt discrimnati pe criterii etnice, cand ei de fapt sunt tot romani. Mai "jmecheri" decat restul, e adevarat, dar tot romani sunt.
    • +7 (13 voturi)    
      cherestea (Vineri, 24 iulie 2009, 19:13)

      zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui ictin

      Cu cat fura mai mult lemn, cu atat vor fi inundati mai bine.
  • -4 (8 voturi)    
    Stat national (Vineri, 24 iulie 2009, 18:59)

    Andrei [anonim]

    Pai hai sa analizam un pic ce inseamna stat national. Inseamna un stat care e definit ca teritoiu de locul unde locuieste un anumit popor. Cum ar arata o Europa compusa din state ne-nationale? O granita ar trece, sa zicem, de-a lungul Loarei, de acolo pana la Elba ar fi statul FraBeNeLuxGer. De la Ron pana la Tibru ar fi, sa zicem, statul Frita, si de la Carpati pana la Bug Republica Moldova Mare. Muntenia s-ar uni, evident, cu Bulgaria si ar forma taratul lui Asan. La est de Dunare pana la Carpati s-ar forma MagyarArdeal, iar la vest MagyarVoivodina.
    Ceva parca nu arata bine.
  • +8 (12 voturi)    
    Ei si ce? (Vineri, 24 iulie 2009, 19:00)

    Cioara din varful parului [anonim]

    Nu sunt de acord, n-au decat sa ma pupe in fund.
    Spusa pe fata, ca sa inteleaga bine.
  • +11 (13 voturi)    
    romania stat national. (Vineri, 24 iulie 2009, 19:13)

    bosgorel [anonim]

    sunt plecat de multi ani in state .Locuiesc intrun stat al americii unde suntem o mare comunitate romaneasca ,draga comunitate maghiara din romania ,nu avem scoli in limba romana stiti treaba asta . Si pentru mister KELEMEN HUNOR , care cred ca are carte multa poate sa imi spuna cate state ale americii au fost ale mexicului .Lucru cu foarte multi mexicani si sa stii ca nu au nici un drept in plus fata de mine sau alt cetatean de aici din state .Asa ca va rog holgos pe aceasta tema .
    • -6 (6 voturi)    
      altceva (Vineri, 24 iulie 2009, 23:39)

      m-vic [anonim] i-a raspuns lui bosgorel

      aici e europa, lasa america.
    • -1 (1 vot)    
      Emigrantule (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 5:25)

      Obiectiv [anonim] i-a raspuns lui bosgorel

      ti-o zic din Canada: ungurul din Ro nu-i emigrant ca tine si mine! Daca comunitatea ta de romani ar fi traiti in America de 1000 de ani, poate aveau si scoli romanesti. Nu mai fa pe prostul ca stiu ca distingi intre emigrant si bastinas/
  • +7 (11 voturi)    
    Asa, si? (Vineri, 24 iulie 2009, 19:14)

    cosmin [anonim]

    Asa, si cine va voteaza voua constitutia asta? Imbecili
  • +5 (7 voturi)    
    Constitutia o modificam daca vrem (Vineri, 24 iulie 2009, 19:48)

    Adrian [anonim]

    Trebuie modificata pentru a definii clar relatiile dintre puterile statului - executiva legislativa si judecatoresca - in rest puteti voi politicienii unguri sa va dati peste cap de 10 ori cu autonomia teritoriala ca cetatenii romani de etnie maghiara din Covasna si Harghita nu o duc mai bine, insa voi de pe urma lor prosperati. Va bazati pe nationalismul lor si va bateti joc de ei mintindu-i si izolandu-i.

    Tanarul, Kelemen Hunor nu e decat marioneta nationalistilor extremisti din UDMR ce dezbate aceleasi teme ca si mentorul sau Marko Bela de la revolutie si pana in prezent.
    • +2 (8 voturi)    
      Dl Morkov Bela a participat la revolutie ? (Vineri, 24 iulie 2009, 20:21)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Unde ? In parc la Arad ? Dadea cu matura prin fata statuii generalilor ?

      Statul roman este national, deoarece a fost realizat de catre natiunea romana. Hungurii s-au opus cu arma si cu bomba in mana Marii Uniri, dupa ce au pus la cale Primul Razboi Mondial.

      Cum il chema oare pe gaozarul de ministru de externe al Austro-Ungariei care a declarat razboi Serbie ?

      Il chema cumva Titulescu ? Nuuuuuuu ... numele lui era Baron István Burián von Rajecz !

      Curat roman de vita veche !

      Si cu cine era el in cardasie ? Ati auzit de Gyula Andrássy si de Mihály Károlyi ? Ati auzit apoi de Bela Kun (Kohn) ?
  • -6 (6 voturi)    
    Are dreptate (Vineri, 24 iulie 2009, 19:59)

    Mihai [anonim]

    Conform definitiei "stat-national" inseamna o populatie de singura natioune (in cazul de fata romani) intr-un mediu georgrafic bine definit. E ... nu va suparati insa minoritatea de 10.5% declarata, inseamna ca aici nu sunt numai Romani. Si sa mai zicem ca se presupune unei existente de cca inca 10% de populatie de etnie rroma care s-a declarat roman la ultimul numare ... Deci ... Stat-national poate fii abuzat (de exemplu daca Vadim ajunge presedinte sigur ca va fii abuzat) si poate fii folosit pentru a nimicii institutiile culturale care nu sunt romane. De pilda o scoala maghiara, sasa, un teatru maghiar poate fii nimicit daca se ia strict definitia statului national ... Deci are dreptate.

    Si nu stiu de unde iau unii prostia ca vor pasapoarte pentru tinutul secuiesc si astfel de prostii, traiesc aici fratii mei si aici nimeni nu a vorbit si nu vorbeste despre astfel de chestii.

    Si cu descentralizarea are dreptate: regiunea asta primeste inapoi cca. 30% din totalul contributiilor platite la stat. Sigur ca nu ne convine. Nici mie nu-mi comvine, ca platesc (de exemplu) 1000 de lei catre stat, din care numai 300 de lei este folosit pentru regiunea mea, si 700 de lei este folosit de bucuresti ... Nu-mi comvine deloc.

    Si pentru cei care comenteaza ca stau in Ungaria si nu am scoala, sau stau in america si nu am scoala: in America sunt multe scoli minoritare, daca voi nu sunteti capabili sa luptati sau sa faceti una, treaba voastra, iar in Ungaria sunt multi ROmani mai ales in ultimul timp si mai ales aproape de hotare pentru ca o casa costa cat o treime de apartement de bloc la noi, deci sigur multi cumpara acolo case. Insa maghiarii din zona secuimii sunt aici de sute de ani si sunt majoritari in zona, deci sunt o etnie istorica si nu una emigrata ... Sa nu confudam termenii.
    • +5 (5 voturi)    
      Probleme cu infinitivul... (Vineri, 24 iulie 2009, 20:20)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      A fi sau a nu fi
    • +6 (6 voturi)    
      Stat national (Vineri, 24 iulie 2009, 20:24)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Daca aplicam definitia ta nu cred ca gasim vreun stat national pe lumea asta. Aratati-mi vreun stat care nu are minoritati.
      Notiunile de stat national si stat multietnic nu sunt exclusive. Da, Romania este un stat multietnic, si in acelasi timp este un stat national pentru ca a fost intemeiat de natiunea romana,
      • 0 (0 voturi)    
        Nu ai dreptate (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 21:01)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        Nu ai dreptate pentru ca Romania a priit Ardealul in 1918 dupa tratatul de la triannon. Deci definitia ta este in principiu corect in afara de faptul ca teritoriul Ardealului nu a tinut de Romania ... Ardealul a fost intotdeauna multietnic, de cand se stie, traindi aici de sute de ani maghiari, sasi, romani, tigani si inca cateva grupuri de etnie ...
    • +2 (4 voturi)    
      Maghiarii sunt etnie istorica si nu una emigrata? (Vineri, 24 iulie 2009, 20:37)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Maghiarii de orice fel considera drept baza a pretentiilor lor asupra Transilvaniei faptul ca au "descalecat", ei fiind un popor de migratori care au ales sa se stabilesca pe un teritoriu virgin, care a devenit noua vatra a poporului maghiar.

      Ca urmare cum puteti spune ca "... sunt o etnie istorica si nu una emigrata".

      In acest caz poate nu discutam despre unguri, ci despre omuletzi de grota, aborigeni de pe aceste meleaguri ....

      Oricum multi politicieni maghiari (*) se comporta ca omuletzi de grota.

      Nota: Politicienii ungarofoni de prin Romania sunt maghiari, nu unguri, caci toata lumea stie ungurul traieste doar in Ungaria, are palarie verde si trasura cu trei cai.

      Ungarofonii care triesc in afara granitelor nu sunt unguri, ci maghiari. Se deosebesc de unguri prin faptul ca au palarii cu boruri largi, negre si lucioase, si nu verzi si tuguiate.
      • -1 (1 vot)    
        Palarierule (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 5:29)

        Obiectiv [anonim] i-a raspuns lui Mitica

        da-te-n palaria mea! Ma distreaza ignoranta sovinilor rumani poshtashi pe-aci, tu cel putin nu bei sange unguresc din tastatura. Esti campion pe azi cu palariile maestre.
    • +2 (4 voturi)    
      u.......peste tot (Vineri, 24 iulie 2009, 20:40)

      agora [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Doar Ungaria sa fie stat national ca acolo si cateii latra ungureste Asa de bine au fost maghiarizati toti ca nu se mai pune problema Au o obsesie ...vrea sa fie Presedintele Romaniei apoi vrea sa fie considerata lb. maghiara ca lb. oficiala ,mai vrea si autonomia in Harghita etc si ......?Cine stie ce mai urmeaza???Cand se vor potoli ???Stie cineva?Un fel de Ungaria peste tot????
    • -2 (4 voturi)    
      in general, (Vineri, 24 iulie 2009, 21:48)

      cornerro [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      ai argumente de bun simt. dar chestia cu "etnia istorica" si "etnia emigrata"(!!!) de unde ai luat-o?din "povesti nemuritoare"?? cine in lumea asta poate sa spuna de la cati ani in sus ai dreptul sa apartii asa zisei tale prime categorii? daca secuii au venit aici acum opt sute de ani, nu sunt "emigrati"? fundamentalmente, e vorba despre drepturile pe care fiecare fiinta umana trebuie sa le aiba pe acest pamant, intre semenii lui, indiferent cat de "vechi" sau "nou" este intr-o regiune sau alta.
      • -2 (2 voturi)    
        erata: (Vineri, 24 iulie 2009, 22:06)

        cornerro [anonim] i-a raspuns lui cornerro

        "veche" sau "noua".
      • 0 (0 voturi)    
        Nu povesti ... (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 20:58)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui cornerro

        Exista dovezi de multe vreme despre unele zone ale tarii fiind populate de maghiar din anul 990 cca ... In istoria universala primele vorbe despre romani in zona secuieasca intra numai in preajma secolului XV-XVI ...

        Insa stiti care e faza: ca eu personal sunt satul de istorie. In principiu am auzit deja trei versiuni la istoria zonei pe care numim azi Ardeal ... Si cele trei sunt absolut contradictorii ... Deci cine crede ce vrea. Ceea ce ma intereseaza este realitatea momentului ... Si realitatea zice ca in aceste zone ar trebuii unele legi speciale din cauza minoritatiilor care domina populatia.

        Suntem in secolul XXI unii inca ataca maghiarii ca da au imigrat cu Arpad acum 1100 de ani. Asa este insa intre timp sunt aici acasa, in momentul imigrarii neffind zona locuita zona asta. Si daca sunt aici atunci macar sa se simta acasa.

        Cine zice ca bucurestiul face 19% din PIB: tin sa te cred, insa cand iti zic ca investitiile in infracsturtctura si in Bucuresti in ansamblu este de 40% din banii statului atunci vezi diferenta da?

        Si pe da alta parte: vad ca multi au scris dupa mine sub numele de Mihai: nu ma intereseaza, asta este singurul raspuns la postul meu initial, restul nu am scris eu ... Eu sunt tolerant si caut metode pasnice, si dau dreptate lui Kelemen Hunor in aceasta privinta.
    • 0 (4 voturi)    
      despre bucuresti (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 2:21)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      puiu, bucurestiul nu ia ci de fapt da. bucurestiul face singur 19% din PIB-ul Romaniei asa ca mai lasa prostiile cum ca ai tine tu bucurestiul in brate, realitatea e pe dos.
    • -2 (2 voturi)    
      ESTI UN DISTRUS (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 10:17)

      Nicholass [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Bai Mihai,

      In mintea ta ingusta, tu ai idee de ceea ce s-a intamplat, de exemplu, dupa al II-lea Razboi Mondial cu secuii din jud. Mures, Harghita si Covasna?
      Iti spun eu, minte creata:
      O data cu venirea comunistilor la putere in Romania, ei au avut de ales intre a pleca de buna voie din tara, primind totodata despagubiri pentru bunurile (casele) pe care le lasau in urma, si a ramane, insa cu conditia sa devina romani (sa invete limba romana). Ia ghiceste tu ce au preferat majoritatea!
      Acum, o data cu legea retrocedarii, si-au adus aminte de casele pentru care au fost despagubiti o data si au venit sa le ia inapoi, iar statul da afara din respectivele case romani care le-au cumparat cu bani si acte in regula ghiciti de la cine - chiar de la Maria Sa STATUL.
      Ceea ce va spun acum nu e din basme, ci din singura cetate locuita din Europa - Sighisoara.
  • +3 (5 voturi)    
    limba (Vineri, 24 iulie 2009, 20:30)

    iulik [anonim]

    vreti k limba maghiara sa fie cea principala?vretoi ca toate satele sa aiba nume maghiar?vreti primari maghiari?si vreti si presedinte maghiar?....duceti-va in Ungaria si lasati-ne sa traim mai bine
    • -1 (5 voturi)    
      afara cu... (Vineri, 24 iulie 2009, 23:46)

      m-vic [anonim] i-a raspuns lui iulik

      cum sa nu, sigur o sa traim mai bine fara unguri, ungurii sunt problema...chiar si ceausescu a fost ungur! (unguru ma-sii, i-o facut pe sasi sa plece)
      na, cum ceausescu totusi n-a fost ungur, eu, imbratisand mai mult decat de obicei logica ta, am ceva cu oltenii si as zice sa plece toti ca sa traim mai bine. nu stiu unde, in creta in vacanta si sa ramana acolo, nu-mi pasa...)
  • +2 (4 voturi)    
    UDMR (Vineri, 24 iulie 2009, 20:55)

    Albu Zahar [utilizator]

    Si noi acuma ar trebui sa ne revoltam iar maghiarii sa se bucure si sa il voteze?

    Daca zic eu ca Romania tre sa fie un provincie ungureasca si toti romanii sa fie scalvi, ma voteaza pe mine ungurii sau ma cred putin deplasat?
  • +2 (4 voturi)    
    Bine (Vineri, 24 iulie 2009, 21:32)

    sabo [utilizator]

    si daca vor, ce daca?
    Mai , dar pe romani, nu0i intreaba nimeni ce vor!?
    Asa, macar pentru ca , ne aflam si noi pe aici, ca martori ai mileniilor!
  • +2 (4 voturi)    
    Pai da, (Vineri, 24 iulie 2009, 21:51)

    gerula [anonim]

    de ce sa nu o punem de un referendum, kelemen baci ?
    • 0 (2 voturi)    
      bacsi (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 10:01)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui gerula

      se scrie, nu baci. Poate nu intelege omul, daca nu scriem corect.
  • +2 (4 voturi)    
    Rusine Dlui KELEMEN (Vineri, 24 iulie 2009, 22:59)

    sonashi [utilizator]

    Daca vreti razboi il veti avea, daca nu vreti, terminati dracului odata cu drepturile lingvistice si autonomia. Nu uitati ca voi ungurii sunteti minoritari aici, si nu aveti dreptul sa cereti mai multe drepturi decat oricare parte a Romaniei. Si ca sa il citez pe Dl Presedinte Basescu AUTONOMIA TREBUIE SA FIE EGALA SI LA COVASNA SI LA TULCEA SAU ORICARE ALT ORAS SAU JUDET. Nu uitati suntem cu ochii pe voi .
    Atentie : NU UITATI ART 1 DIN CONSTITUTIE

    ARTICOLUL 1

    Statul român


    (1) România este stat national, suveran si independent, unitar si indivizibil.


    (5) În România, respectarea Constitutiei, a suprematiei sale si a legilor este obligatorie.
    • +5 (5 voturi)    
      pt andrei (Vineri, 24 iulie 2009, 23:44)

      maximus [anonim] i-a raspuns lui sonashi

      grecia nu are minoritati
      • -2 (4 voturi)    
        re (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 0:23)

        sonashi [utilizator] i-a raspuns lui maximus

        poate exceptie de la regula
      • -1 (1 vot)    
        are (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 2:26)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui maximus

        doar ca fie i-au asimilat (aromanii) fie au facut schimb (cu turcia si bulgaria, in 1912-193).
    • -4 (6 voturi)    
      bla, bla (Vineri, 24 iulie 2009, 23:55)

      m-vic [anonim] i-a raspuns lui sonashi

      daca tu vrei razboi...eu vreau sa am burta plina si, in general, sa-mi fie bine.
      daca diplomatia se duce dracului si incepe vreun razboi...nu stiu, iau arma sau emigrez, dupa cum o sa am chef, ca nu-mi proclam asa, acum, la rece, vitejia.
      din partea mea, pot sa stearga ''national'' ala de acolo. e doar un cuvant, fara absolut nici un efect. un moft frantuzesc, nu sta sa cada romania daca nu mai e cuvantul ala acolo. de exemplu, se poate da autonomie oricui in romania, pe criterii etnice, fara ca asta sa contrazica ''national'' ala. la fel cum daca se sterge ''national'' nu inseamna ca-i obligat cineva sa dea autonomie altcuiva.
  • +1 (5 voturi)    
    WTF ! (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 0:43)

    Gogu extremistu [utilizator]

    Parerea mea e ca dam cam multa atentie unor tampenii.Sigur ca Trianon-ul nu le-a picat deloc bine.Dar nu au cum sa schimbe ceva.Politicienii romani ne promit prosperitate, cei maghiari le promit autonomie.Niciunul din ei nu a reusit sa-si tina promisiunile.Sunt mai preocupati de propriul buzunar decat de electoratul lor.Sincer, pe mine ma deranjeaza mai mult bariara de la Mamaia decat tampeniile alea de placute cu "Tinutul secuiesc".Cel putin pana nu pun si astia vreo taxa.In rest, noi sa fim sanatosi, ca mama prostilor e tot timpul gravida.
    • +1 (1 vot)    
      Trianonul (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 5:34)

      obiectiv [anonim] i-a raspuns lui Gogu extremistu

      nu le-a picat bine ungurilor, e clar. Dar nici romanilor (slovacilor, sarbilor etc. care au anexat teritorii locuite de maghiari). Uite ca nici dupa 90 de ani nu au reusit sa-i convinga pe maghiari sa se asimileze majoritatii. Ca ala ce-a halit prea multe bigmacuri deodata, si dupa 90 de ani tot balonati sunteti si ragaitzi cu gust sovin antimaghiar. Hai noroc.
  • +3 (5 voturi)    
    Hunor, bravo tie, Vadim ia voturile! (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 0:49)

    nelloti [utilizator]

    Cu care unguri vrea Kelemen sa faca stat multietnic? Cu ungurii de rand ,pe care Kelemen nu-i vede decat in poze sau cu ungurii Bela,Tokes,
    Verestoy,Frunda si vesnic aceeasi trepadusi de care nu mai scapam din'90 incoace.Oare Kelemen nu observa un paradox? Acela ca ungurii ,cu care deseneaza el o tara numai a lor, nu este si tara ungurilor amarati pe care miseii astia potlogari, i-au mintit tot timpul .
    Kelemen asta, ii pasa atat de mult de unguri, pe cat ii pasa lui Madalin Voicu de tigani. Adica deloc. La ce bun , daca poti sa iei bani ca si parlamentar, iar tu sa te fatai la tot felul de show-uri ordinare. Revenind la Kelemen, ar trebui sa ii fie rusine ca isi bate joc de ungurii de rand si ca alegerile de orice fel sunt motivul pentru care scos de la gunoi vesnica lor problema: autonomia. Desi ar trebui sa inteleaga ca pana la autonomie trebuie sa RESPECTE Constitutia Romaniei, sa ii invete pe toti ungurii ca LIMBA ROMANA este limba Statului Roman. Ce ai oligatia sa respecti LEGILE . Sa ii invete (si noi , toti) pe toti ungurii de aici sa fie BUNI ROMANI. In rest scenariile sf-isto-udmr-iste se pot petrece dincolo de Tisa. Pardon, acolo majoritatea ungurilor (de aici)sunt considerati tigani. Asa ca trebuie sa inchirieze alt tinut, dar acolo s-ar putea sa fie o alta lume. A lui Jules Verne:) Bibliografie obligatorie pentru vacanta parlamentara:
    1.Strabon-istoric si geograf antic grec
    2.Herodot-istoric antic grec
    3.Publius Ovidius Naso -poet roman
    4.Iordanes-istoric got
    5.Gaius Iulius Cezar-lider politic si militar roman
    6.Marcus Ulpius Nerva Traianus-imparat roman
    7.Dio Cassius-istoric roman
    8.Diodor-istoric roman de origine greaca
    9. Darius I cel Mare-rege al persilor
    10.Alexandros III Philippou Makedonon-rege al macedoniei
    11.Dio Chrysostom
    A propos, n-o fi Sfanta Scriptura, dar stii ,,Constitutia este certificatul de nastere al unei natiuni,,.Fara certificat , nu ai identitate.Fara identitate nu existi.Voi aveti certificate?
    • -1 (1 vot)    
      certificate? (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 5:37)

      Obiectiv [anonim] i-a raspuns lui nelloti

      sigur ca da! ai auzit de certificatele de maghiar?
  • +1 (3 voturi)    
    parerea unui roman (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 1:52)

    roman oarecare [anonim]

    parerea mea, a unui roman oarecare, este ca minoritatile au deja mai multe drepturi decat noi romani si ca deja ma simt defavorizat, in special fata de bozgori. sunt curios: daca ar imigra in ungaria tot ca minoritate, ar mai avea atatea drepturi si ar fi la fel de ascultati ca-n Romania?!
    nu confundati bunul simt cu prostia!!!
    • +1 (1 vot)    
      oglinda, oglinjoara, (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 9:59)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui roman oarecare

      si eu cred la del, dar exista o ''minoritate'' fata de care clar sintem discriminati: tiganii. Ungurii, ca ungurii, nu capata ei autonomie asa usor, dar de tigani ne lovim zilnic si nu prea putem face mare lucru.
  • +2 (4 voturi)    
    siigur ca da (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 3:36)

    goe [anonim]

    Nu vreti un articol in Constitutie care sa ne oblige pe toti sa invatam ungureste, sa va putem servi pe voi, putorilor? S-a terminat cheresteaua?
  • -1 (1 vot)    
    Intrebare (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 5:41)

    Obiectiv [anonim]

    Romani civilizati, educati, moderni, europeni, cu dantura ingrijita posteaza pe-aici? sau ii cenzureaza moderatorul? parca-i o sezatoare vadimista forumul asta, numai comentarii de ignoranti sovini agresivi. PAriu ca nici unul din zece vajnici aparatori ai patriei care posteaza aici n-ar indrazni sa vorbeasca asa live cu un cetatean roman de nationalitate maghiara?
  • +2 (2 voturi)    
    Insistati insistati ! (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 10:10)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Insistati! Ca de 1.000 de ani tot insistati fara sa va plictisiti.Dar ceva o analiza ADN un Genom nu insistati sa faceti? Asa de o curiozitate sa vedeti cat % de sange Hungar mai aveti? Ca de ? Cu legitimatiile de Maghiar va refuza la export Ungurii din Ungaria, din tigani nu va scot nici pe Dv.Tot mai bine aici.Atatea discriminari pozitive nici romanii majoritari nu au. Sau a devenit un fel de leitmotiv la Racoti ?Mai autonome decat Harghita si Covasna unde si romanii au uitat romana de frica sau lene. Tot asa de "bogati" vreti sa-i vedeti pe toti ?Eu stiam ca omul cu cat mai multe limbi stii e de atatea ori om. A condamna propriul copil sa se limiteze numai la zona maghiara mi se pare un abuz care sa intre in atentia "Protectiei Copilului".DDD
  • -2 (2 voturi)    
    platitori de impozite (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 12:02)

    gabi [anonim]

    Maghiarii din romania sunt cetateni romani care isi platesc impozitele corect, si au si ei o nemultumire. Nu sunt niste straini in tara asta, ci cetateni normali. Care este problema cu cererea lor? Asa cum diferite categorii sociale, religioase sau categorii de varsta au anume pretentii asa au si maghiarii din romania. Vad ca reapar sentimentele soviniste, probabil in vreme de criza mai aduc ceva voturi.
  • 0 (2 voturi)    
    Domnule Kelemen, (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 13:38)

    Solomon [anonim]

    daca maghiarii nu sunt de acord... este problema lor.... sunt liberi sa plece in "Maghiaria"....
  • 0 (2 voturi)    
    Prostiile unguresti (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 14:07)

    "cel din Romania..." [anonim]

    Daca bozgorii nu sunt de acord cu ceva, sa plece la ei in Ungaria, nu sa incerce sa schimbe lucruri in Romania !!!
    Nici macar nu au dreptul sa deschida gura !
  • -1 (1 vot)    
    Solomon et :cel din Romania !" (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 16:26)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Liberi sunt si sa ramana! 2/ Au drepturi egale cu ori ce cetatean roman.Sa nu uitam ca sunt in primul rand cetateni Romani chiar daca unii dintre Dlor vad problema altfel.D.p.d.v. democratic pot sa se creada americani,rusi suedezi.Pe certificatul de nastere primeaza Romania.Parerea mea ca unii neadaptati in societate dau vina pe altii.Vina e undeva la mijloc ca intr-un divort.Nu exista o singura vina. Pricipalii vinovati sunt cei ce tulbura apale in toata lumea conforn dictonului Devide et impera. De asta Biblia spune: Ferice de facatorii de pace.Uitandu-te numai in trecut uiti de viitor.Repet ca o crestere a nivelului de trai peste nivelul tarilor vecine ar sterge multe disensiuni.Am colegi de facultate declarati maghiari corecti si cinstiti.Unul dintre ei la un pahar de vorba amarat ca fica sa nu reusise la admitere in facultate spunea: Ce sa fac sa spun si eu ca nu a reusit ca e unguroaica.Nu a invatat destul.Corect.Ca Dnia sa sunt sute de mii.Mai bine sa invatam de la ei ceea ce se pare ca noi am uitat ca unirea face puterea.Din calculul unirii nici ei nu pot si nu trebuie sa fie exclusi.Ceea ce facem pentru Romania in bine facem pentru toti.Reciproca e tot atat de valabila.In Franta,Germania,SUA toti sunt cetateni .Noi cautand sa aram caracterul primitor al Romanilor am cautat sa menajam ori ce resentiment.Se pare ca o lege clara e mai buna decat una care are ambiguitati.Cu insemnele,constitutia si functiile prime in stat ar trebui sa fim transanti.Legea sa pedepseasca nesocotirea lor.Cui nu ii convine sa voteze schimbarile de regim ,constitutie, etc.,.Nu la colt de strada.Romania nu e marfa si bani. Faptul ca Romania are cea mai mare populatie de rromi arata caracterul permisiv al romanului. Noi nu am incercat sa-i " coacem mai repede" ca alti civilizati! Ei sunt asa cum a declarat P.U.E problema europeana. Mai greu cu sprijinul financiar lasat tot numai pe "saracii" Romani.DDD
  • +1 (1 vot)