Tarif de senator-poet: Adrian Paunescu a incasat 28.000 de euro de la Realitatea TV

de L.Parvu     HotNews.ro
Miercuri, 22 iulie 2009, 16:29 Actualitate | Politic

Adrian Paunescu
Foto: Realitatea TV
 documente
(22 Iul 2009) PDF, 300KB
Fostul senator PSD Adrian Paunescu a incasat 28.000 de euro de la Realitatea TV in timpul mandatului de parlamentar, se arata in declaratia de avere depusa in ianuarie 2009. Informatia a fost publicata initial de www.sutu.ro. Contactat de HotNews.ro, Paunescu a declarat ca a semnat contractul “in urma cu un an si jumatate si inca este valabil”. In declaratia de avere depusa in iunie 2008, cand Paunescu era inca senator, veniturile de la Realitatea nu sunt mentionate. Intrebat de ce, Paunescu a spus: “nu stiu cand am semnat contractul”.

Conform declaratiei de avere publicata in 15 ianuarie 2009, senatorul Adrian Paunescu a incasat de la Realitatea Tv 28.000 euro pentru aparitiile televizate. Paunescu a declarat pentru Hotnews.ro ca a semnat contractul cu postul de televiziune in urma cu un an si jumatate, in timp ce era senator.

"Am incasat cei 28.000 euro in baza unui contract cu Realitatea TV. Ce aveti cu mine? Acum nu mai sunt persoana publica. Contractul este confidential, daca vreti detalii sunati la Realitatea TV. L-am semnat acum un an si jumatate si inca este valabil", a spus Paunescu.

Paunescu a omis sa precizeze in declaratia de venit depusa in iunie 2008 venitul obtinut din contractul cu televiziunea. Intrebat de Hotnews.ro de ce nu a specificat in declaratia din iunie 2008 venitul de la Realitatea TV, Paunescu a spus ca nu-si mai aminteste data exacta a contractului: "Nu mai stiu cand am semnat contractul, nu am hartiile in fata acum. Cred ca a fost 1 aprile sau 1 iunie. Nu mai stiu exact".


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

3877 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    rusine, dle hurezeanu (Miercuri, 22 iulie 2009, 16:59)

    marin [anonim]

    hurezeanu patroneaza toate mizeriile actuale de la realitatea. un personaj inteligent dar amoral, inamorat de bani si perfect indiferent fata de adevaratele valori.
    rusine, dle hurezeanu. una dintre cele mai mari dezamagiri dupa 1989. porcul nostru de serviciu primeste 28,000 euro iar mintile luminate sunt sub embargo.
    • +2 (6 voturi)    
      "minti luminate" (Miercuri, 22 iulie 2009, 18:24)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui marin

      Care sunt aceste minti luminate care credeti ca ar trebui sa fie invitate la Realitatea si nu sunt?

      Ca despre domnul Paunescu, in afara de faptul ca a fost lingau pe vremea lui Ceausescu, ce motiv ar fi sa nu fie invitat la emisiuni?

      Nu de alta, dar avand in vedere publicul la care are priza domnul Paunescu, il prefer pe acesta unui Vadim Tudor sau Gigi Becali.
      • +3 (5 voturi)    
        paunescul (Miercuri, 22 iulie 2009, 18:40)

        T M [utilizator] i-a raspuns lui un_om_de_cal

        Este chemat, acolo, unde-i e locul.
        Unde autoritatea morala nu este pasaport, ci delict.
        Nu are remuscar.
        La ce ?
      • 0 (0 voturi)    
        carevasazica (Joi, 23 iulie 2009, 19:37)

        the [utilizator] i-a raspuns lui un_om_de_cal

        matale sunteti selectiv cu lingaii ... asta, da, asta nu ... asta da, asta mai vedem ...

        ca doar n-o sa va intreb dupa ce criterii ...
  • +5 (5 voturi)    
    Nu e caz de incompatibilitate? (Miercuri, 22 iulie 2009, 17:05)

    n-am [utilizator]

    Cum un om politic sa fie platit de mass media? inseamna ca putea influenta vreo dezbatere, CNA-ul nu are nimic de spus?
    E jenant cum se coboara la nivelul de parveniti hrapareti oameni care mai au si ceva cultura. Dar stau mai prost la capitolul caracter.
    • +4 (4 voturi)    
      incompatibilitate (Miercuri, 22 iulie 2009, 17:27)

      gura rea [anonim] i-a raspuns lui n-am

      Pai cand au stat astia bine cu caracterul?
    • +5 (5 voturi)    
      Şi nu numai! (Miercuri, 22 iulie 2009, 17:58)

      Matrix-4 [anonim] i-a raspuns lui n-am

      în acelaş timp a.p. este profesor universitar - unde oare? tocmai la ush şi predă, mai să fie, "jurnalistică". acuma chiar nu are rost să-l întrebe cineva când a fost "asistent". şi mai ales ce tip de jurnalism se poate deprinde de la un asemenea individ.
      "noi am venit aici,să-l mai cântăm pe preşedinte!!" (şi nu zicea de băsescu....)
    • 0 (0 voturi)    
      PARCA NU A INTRAT IN PARLAMENT!? (Joi, 23 iulie 2009, 9:51)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui n-am

      nu?
  • +10 (10 voturi)    
    iar altii iau 10 milioane pe luna (Miercuri, 22 iulie 2009, 17:11)

    FFF T [utilizator]

    Altii din trustul Realitatea Catavencu primesc salarii de mizerie in timp ce individul asta pentru doua baliverne comunistoide aruncate pe post a luat 28 de mii de euro.
    Cum poate ajunge un lingau comunist la smecheria asta? Sa-mi explice si mie cineva, pls.
    Eu nu mai inteleg nimic.
    Ii are la mana cu ceva? Ce face, fratilor?
    • +1 (1 vot)    
      explicatie? (Miercuri, 22 iulie 2009, 19:26)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      Paunescu nu mai este in Comisia Nationala a Audiovizualului?
    • +1 (1 vot)    
      Vinovatii fara vina (Miercuri, 22 iulie 2009, 20:00)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui FFF T

      Adevarul este ca noi suntem de vina pentru toate aceste marsavii care se petrec in mass media.
      Noi cumparam sute de mii de exemplare de Click sau Atac sau alte ziare de nimic
      Noi urmarim toate prostiile de emisiuni de la TV si umplem buzunarele nerusinatilor care se perinda pe acolo
      Noi suntem vinovati de toate acestea
      Fiti mai indiferenti , pentru ca aceasta atitudine ii doare foarte mult !
      Nu mai scrieti pe bloguri sa va exprimati indignarea!
      Ignorati-i pe toti !
      Cand mergeti la vot si sunteti intrebati ca sa completati sondajele de dupa urne nu mai dati nici un fel de date !
      Nici nu va dati seama cate date afla politicienii despre voi, date cu care va manipuleaza in cel mai abject mod !
      Ignorati-i !
      • 0 (0 voturi)    
        iarasi generalizari (Joi, 23 iulie 2009, 16:02)

        mela [anonim] i-a raspuns lui Mircea

        la cine va referiti cand spuneti 'noi'? pe dvs si pe cine altcineva includeti? eu una sigur nu ma regasesc in acest generos/generalizat 'noi'. haideti sa fim mai responsabili si sa vorbim in nume propriu.
  • +7 (7 voturi)    
    Strange omu' bani... (Miercuri, 22 iulie 2009, 17:30)

    porcu' poet [anonim]

    Strange omu' bani ca poate mai merge nevasta-sa cu masina si mai omoara pe cineva.
    Trebuie sa aiba bani de inchis gura ca cine stie cati or sa mai crape din cauza muzei. Data trecuta au fost "doar" trei. Mai este timp de imbunatatire a recordului.
    Traiasca conducatorii nostri mult iubiti!
  • +3 (5 voturi)    
    ...... (Miercuri, 22 iulie 2009, 17:34)

    unic [anonim]

    poate din cei 28.000 de euro...isi cumpara si el un sapun...si o masina de tuns....
    • 0 (0 voturi)    
      cand am vazut ce ai inceput sa ii recomanzi.... (Duminică, 2 august 2009, 12:45)

      oh [utilizator] i-a raspuns lui unic

      .... credeam ca ai sa finalizezi recomandarea cu " o sfoara" si nu cu o masina de tuns. M-ai dezamagit unicule!:)
  • +3 (5 voturi)    
    Astia sunt romanii... (Miercuri, 22 iulie 2009, 17:51)

    dorubarbu [utilizator]

    Prezenta patrupedului lingau PAUNESCU, a eunucului isteric VC Tudor, a oierului nesimtit si parvenit BECALI, a agramatului VANGHELIE si a altor sinistri, teribilisti si penibili in politica romaneasca nu este altceva decat zvarcolirea unei societati anomice si schizoide care isi linge complexele comuniste si se imbata cu fantasmele unei virgine plina de cosuri ce ravneste la premiul de Miss UNIVERS!!! Sa fim rezonabili: credeti ca la nivelul "omului de rand", pastrand proportiile, lucrurile stau altfel (in materie de moralitate, igiena, inteligenta sau bun-simt)? Sincer, ma indoiesc. Pana sa invete cu ce se mananca democratia (proces cognitiv extrem de cronofag) romanii ar trebui sa invete lucrurile elementare : sa se spele pe maini inainte de a se aseza la masa, sa nu se pise sau sa se cace cu usa deschisa la baie si sa nu isi lase betisoarele igienice cu care tocmai s-au scobit in urechi pe masa in sufragerie, pe mandretea de fata de masa din macrame !!! Cand vor fi invatat toate acestea si inca multe altele…romanii pot sa puna mana pe "abc-darul" democratiei ! Pana atunci… Ne apropiem incet dar sigur de profetia lui Silviu BRUCAN legata de cei 20 de ani! Tare mi-e teama ca avea dreptate! Ba chiar ca a fost putin cam optimist!
    Nemernici sunt cei care au permis acestor jeguri sa se lafaie PE BANI MULTI si dupa 1989 in spatiul public, spre disperarea, scarba si resemnarea celor putini, inteligenti si de bun simt care sufera in tacere! Acesti "putini" care, trista remarca, CONFIRMA REGULA!


    QED, ca in demonstratiile matematice!
  • -3 (7 voturi)    
    asa, si? (Miercuri, 22 iulie 2009, 18:01)

    luc [anonim]

    a luat nu stiu cat pentru aparitii la tv. si ce daca? nu inteleg. intr-adevar, daca nu a declarat venitul ala cand era senator, e o problema. dar in rest care e problema?

    cat despre comentariul cu sapunul si masina de tuns, mi se par prostesti. iar judecati oamenii dupa lungimea parului? iar nu ai voie sa ai parul lung, ca te dau afara de la serviciu sau de la scoala?

    cat despre "criticii literari" de mai sus, mai bine ati lasa pe altii avizati sa ii discute opera. dimineata cititi libertatea in tramvai si dupa masa va dati cu parerea despre poezie.
    • 0 (0 voturi)    
      nu e ilegal? (Miercuri, 22 iulie 2009, 19:31)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui luc

      Parca stiam ca persoanele aflate in functii publice NU au voie sa fie platite din "activitati comerciale"!

      Eu stiu asa: ca nu au voie sa ia decat bani pentru "drepturi de proprietate intelectuala", anume pentru contributii in sistemul de educatie!

      Mai clar (pentru cei care or sa sara-n sus sa sustina ca AP ar fi facut "educatie" la TV): NU este vorba despre a improsca pe un post TV cu opiniile TALE, personale, scalambe - ci despre a PREDA cursuri universitare, a scrie manuale scolare samd.!

      Nu ca as lasa (Doamne feri!) copilul meu sa mearga la scoala unde s-ar preda dupa un "manual" scris de Paunescu! - asta ashaaa... ca paranteza...
  • +5 (5 voturi)    
    Intotdeauna m-am intrebat.... (Miercuri, 22 iulie 2009, 18:31)

    big_fufu [utilizator]

    ... ce cauta asta in studio la realitatea si cum de nu e in pirnaie?
    Sa mor eu, neam de prosti si talalai ce suntem!
    Am ajuns sa platim niste porci comunisti, niste lingai, sa ne explice cum stau treburile...
    • 0 (4 voturi)    
      inchisoare (Miercuri, 22 iulie 2009, 18:57)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui big_fufu

      Ce a facut, ca sa merite sa fie la inchisoare?


      Bineinteles, voi primi multe minusuri si nici un raspuns, de la oameni care cred in unele lucruri fara sa stie de ce.
  • +2 (2 voturi)    
    AP (Miercuri, 22 iulie 2009, 19:45)

    al [anonim]

    acest foarte dotat poet ne cutremura cu ceace intelege sa faca ptr a castiga bani si a-si proteja familia ( vezi accidentul produs de sotia sa). Face orice ptr bani asa cum a cerut si ajutor dupa ce nu a mai fost ales in parlament.
    Dupa atatea critici juste, dupa atatea conflicte in vazul tuturor( posturi TV) acest individ nu are nici o sensibilitate. Se arata f. afectat de moartea "adevaratului" poet frate modovean GRIGORE VIERU
    Acela a fost om, a avut caracter, domnule Paunescu.
    Va ganditi dle Paunescu ce vor gandi contemporanii dvstra despre dvstra cand nu veti mai fi?
    Poate mai aveti timp sa dregeti ceva. E tot ce mai sper de la dvstra.
  • 0 (2 voturi)    
    brucane, ai fost nomenclaturist evreu !??!?! (Miercuri, 22 iulie 2009, 19:47)

    george haiduc [anonim]

    si totusi, pentru ce a primit banii ???? pentru circ cumva ???

    omule de cal, stii ce e aia caracter ??? il pupi in c..r doar pentru ca a scris poezie ?!?!?! poate nu stii, dar si Steinhardt si Tutea au scris si au creat, dar au stat prin puscarii pentru ca aveau caracter...

    imi pare rau de tine pentru ca esti un produs
    "democratiei originale" ale lui Iliescu. nu vreau sa te jignesc sub nici o forma, dar ce dracu e cu tine, mai frate !!!!!! ia de exemplu si citeste politicele lui patapievici sau cerul vazut prin lentila de acelasi autor.

    si, te rog, nu mai aduce scuze si justificari pentru misei... daca e poet si considera ca are valoare, daca tu consideri ca are valoare, nu crezi ca inca ii mai miroase gura a c...cat ??? nu-i statea mai bine sa se retraga si sa creeze... sau sa ramana doar creatia si pupincurismul ceausit.... cati oameni a uis nevasta-sa, dar pt aia nu e la parnaie... pe cand un amarat face puscarie 3 ani pt o gaina furata... a, vrei sa zici ca are orgoliu si vrea sa ramana persoana publica... (sa-ti spun un secret, nu l-am vazut nicicand la tambelizor. nu servesc gainarii si cutitarii...)
    si nu mai alege raul cel mai mic (vs VC Tudor, becali etc...) la o parte cu raul si nemernici parveniti si agramatii.
    de fapt, la ce sa ma astept daca GFk zice intr-un sudiu ca 9 din 10 romani isi petrec constant timpul liber la televizor(a se vedea si restul concluziilor)

    natie de spalati pe creier. 1984....
    baiete, ai ochii deschisi ?

    (si, totusi, pentru ce a primit banii !??!?!?)
  • +2 (2 voturi)    
    Purcelus cu parul cret / Cu Antena prin judet! (Miercuri, 22 iulie 2009, 20:36)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Asta era o zicere pe vremea cand purcetul* de curte Paunescu se plimba prin tara cu "Antena va apartine".

    Intre timp, purcetul a ajuns senator, drept pentru care ar trebui sa-l vedem in parlament, nu la televizor. Dar nu e singurul parlamentar care comite asa ceva, pierzand timpul pentru care e platit sa fie in parlament prin diverse cocine TV, asa ca sper sa n-o ia drept ceva personal.

    Ca simplu contribuabil, ma intreb insa cand mai apuca sa lucreze si ca parlamentar daca e ba pe sticla, ba pe la Spiru Harlem, si de ce il mai platim noi?

    * purcet = corcitura intre purcel si poet
  • +2 (2 voturi)    
    Paunescu (Miercuri, 22 iulie 2009, 21:46)

    nano2k [utilizator]

    Paunescu, sotul unei femei ucigase.
    Nu uitati.
    Ca si artist il respect. Insa ca politician, vreau sa dispara!

    Paunescule, ce mai face sotia ta? E bine, mersi?
    Are remuscari? Sper!
  • +3 (3 voturi)    
    Scump, domnule, scump! (Miercuri, 22 iulie 2009, 21:56)

    Frobenius [anonim]

    S-a scumpit si porcul! Ce vremuri!
  • 0 (0 voturi)    
    Paunescu si pretul carnii de porc (Joi, 23 iulie 2009, 10:48)

    Justin Puscasu [anonim]

    Onorariile lui Paunescu si pretul carnii de porc cresc dupa aceleasi reguli, bazate pe cerere si oferta.
    Paunescu evolueaza pe bani buni la Realitatea, impreuna cu colegul de pupincurism utecist Tatulici pentru ca "se cere", pentru ca tu te uiti la laturile lor ideologice.