Sondaj de opinie: Basescu e asociat cu Popeye marinarul, Geoana cu motanul Tom, Crin Antonescu cu Fat Frumos iar Vadim Tudor cu Vlad Tepes

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 21 iulie 2009, 18:26 Actualitate | Politic

 documente
(21 Iul 2009) PDF, 347KB
Presedintele Traian Basescu este asociat de romani cel mai mult cu Popeye marinarul, potrivit unui sondaj de opinie dat publicitatii de Biroul de Cercetari Sociale (BCS). In acelasi timp, Mircea Geoana este identificat cu Tom motanul, Crin Antonescu cu Fat Frumos, Radu Duda cu Fat Frumos, in timp ce liderul PRM, Corneliu Vadim Tudor, este comparat cu Vlad Tepes.

Sondajul a fost comandat de compania americana Marsh Copsey&Associates, despre care presa sustine ca este apropiata de PNL si Crin Antonescu.

Biroul de Cercetari Sociale a cerut intervievatilor sa spuna cu care actor sau personaj de film, din basme sau de desene animate, personaj istoric sau literar ori cu altă personalitate de la noi sau din străinătate, seamana o serie de oameni politici din Romania.

Pe presedintele Traian Basescu, respondentii l-au asociat cu Popeye marinarul (16,2%), Pinocchio (2,2%), Tom motanul (1,7%), Mihai Viteazu (1,6%), Vlad Tepes (1%) si Pacala (1%).

Mircea Geoana a fost asociat cu Tom motanul (2,5%), Pinocchio (1,7%), Jerry soricelul (1,2%), Danila Prepeleac (1,2%) si Ion Iliescu (1,1%).

In cazul lui Crin Antonescu, respondentii au spus ca el seamana cel mai bine cu Fat Frumos (3,2%), Harap Alb (1,9%), Alain Delon (1,5%), Tom motanul (1%) si Donald ratoiul (1%).

Pe Radu Duda, respondentii l-au comparat cu Fat Frumos (2,8%), Regele Mihai (2,4%), Un print (2,2%), Carol I (1,6%) si un rege (1,3%), in timp ce liderul Partidului Romania Mare, Corneliu Vadim Tudor, a fost asociat cu Vlad Tepes (11,2%), Hitler (3,9%), Dracula (1,1%), Nebunul (1,1%) si Nae Catavencu (0,7%).

In ceea ce-l priveste pe premierul Emil Boc, cei intervievati l-au asociat in primul rand cu un pitic din "Alba ca Zapada" (in special Morocanosul si Somnorosul), Jerry Soricelul, Danny de Vito, Tom motanul si Traian Basescu.

Sondajul, realizat in perioada 9-16 iulie, a fost finantat de catre Marsh Copsey + Associates, Inc. din Washington. La intrebari au raspuns 1.069 persoane din 81 de orase si sate.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1800 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Hahaha (Marţi, 21 iulie 2009, 18:39)

    tzuptzup [anonim]

    Titlul articolului e gresit. Ar trebui scris "Cea mai buna caracterizare a clasei politice din Romania din toate timpurile", cred ca l-ati face gelos pe insusi maestrul Caragiale. Am ras cu lacrimi...
    • -1 (1 vot)    
      cartoon network (Miercuri, 22 iulie 2009, 14:32)

      Walt Disney [anonim] i-a raspuns lui tzuptzup

      cred ca baietii astia de la BCS se uita prea mult la desen animate. ori participantii la sondaj sunt fani cartoon network si vor avea drept de vot peste cativa ani abia. desi la basescu parca au nimerit putin asemanarea .... mai ales la faza cu Pinnochio
  • -1 (3 voturi)    
    marja (Marţi, 21 iulie 2009, 18:44)

    d [anonim]

    mare e marja de eroare? nici o institutie care se respecta nu face public un sondaj fara sa spuna marja de eroare, altfel n-are nici o valoare.
    • +2 (2 voturi)    
      marja de eroare (Marţi, 21 iulie 2009, 18:53)

      fvb [anonim] i-a raspuns lui d

      probabil vreo +/- 3%, asa ca singurele valori mai relevante sunt popeye pentru base si tepes pentru vadim. in rest, ce e sub marja de eroare nu e prea relevant. e ca si cum ai masura zecimi de milimetru cu rigla scolara.
  • 0 (6 voturi)    
    de la Flota i se trage lui popey (Marţi, 21 iulie 2009, 18:46)

    Titirca1 [utilizator]

    Nu e prost romanul...
    Intrabare...cum o chame pe Udrea lui popey din desene ca nu mai itin minte ?
    • -1 (3 voturi)    
      Gagica lu' Popeye (Marţi, 21 iulie 2009, 19:01)

      tzuptzup [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

      Se numea Olive Oyl, ceva in genul "Ulei de masline", adica.
      • -1 (3 voturi)    
        Suna mai bine decat carnati de Plescoi (Marţi, 21 iulie 2009, 19:52)

        bondur [anonim] i-a raspuns lui tzuptzup

        ziceti si voi .
    • +1 (3 voturi)    
      Olive parca (Marţi, 21 iulie 2009, 19:01)

      Ioan [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

      dar aia era haioasa
    • -2 (2 voturi)    
      "..Udrea lui popey.. " (Marţi, 21 iulie 2009, 19:14)

      val [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

      Olive Oyl ar fi bun pt.Elena?
    • +2 (2 voturi)    
      intrebati care femei intorc capul dupa fat...... (Marţi, 21 iulie 2009, 22:04)

      ionescu [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

      cam cate femei ar intoarce capul pe strada dupa "feti-frumosii" Duda si Ccrin? Acum chiar serios: credeti ca ar fi multe? Ha, ha, ha, ha, ce mai moci au astia doi..............
      Cum s-ar uita o femeie dupa asa ceva??? Ca eu nu pot sa inteleg, oricat ma screm (scuzati expresia)
      LOL.
      Exista barbati care arata bine de-adevaratelea, nu pacalicii astia doi.
      LOL. (nu ma pot abtine)
      • +1 (1 vot)    
        Auzi, Fat frumos (Miercuri, 22 iulie 2009, 10:05)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui ionescu

        Fat frumos spalacit...mai degraba il asociau cu tzatza din soldanesti
    • 0 (0 voturi)    
      Olive (Miercuri, 22 iulie 2009, 14:34)

      CN [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

      udrea e un soi de Olive a lui Popeye, numa ca a cam ppus pe ea in ultima vreme. ii priesc chiolhanurile turstice prin tara.
  • +3 (5 voturi)    
    Inca o dovada de cretinism marca PNL acest sondaj (Marţi, 21 iulie 2009, 19:05)

    Marian [anonim]

    In ce tara ati mai vazut voi ca un sondaj sa faca similitudini intre personaje de desene animate si personalitati politice? In ce tara ati vazut voi ca se manipuleaza cu sondaje finantate de firme obscure din strainatate, cum este aceasta firma Marsh Copsey + Associates, Inc. –Washington DC, SUA, la care lucreaza fiul unui personaj politic din PNL?
    Crin Antonescu nu a avut si nu va avea niciodata 21%, pentru ca nu are de unde sa aiba.
    PNL, disperat ca se apropie de cei 10 % care ii mai despart de PNTCD, e in stare de orice mizerie. Si va avea probabil parte doar de mizerie, caci Crin Antonescu va fi invins rusinos la prezidentiale iar PNL se va prabusi definitiv, odata cu Patriciu, finantatorul si mentorul acestui PSD cu papion.
    • +4 (4 voturi)    
      buna asta... (Marţi, 21 iulie 2009, 19:51)

      doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui Marian

      Cred ca au fvrut sa spuna de fapt ca Crin Antonescu seamana mai degraba cu Fat Avortat decat cu Fat frumos...
  • -1 (1 vot)    
    Sondaj al dispretului (Marţi, 21 iulie 2009, 20:28)

    MIHAI 2 [anonim]

    Intrucat nu a existat nicu un film cu
    Danila Prepeleac am serioase indoieli ca
    atat de multi romani - 1,2 % - stiu despre faptele lui de vitejie in razboaiele contra Imperiului Otoman.
    *
    "Nebunul" cu care cica ar semana Vadim
    nu este un personaj, este o piesa de şah.
    *
    Cel mai popular dintre cei citati in articol
    pare a fi Tom Motanul care seamana cu Traian Basescu, Mircea Geoana, Crin Antonescu si Emil Boc. Mi-ar place un motan - Presedinte al Romaniei.
    dar sa nu aiba cloptei la gat ca uite Basescu, de cinci ani lica lica , n-a prins
    nici un soricel .
    Si in disperare de cauza s-a aliat cu sobolanii.
    *
    De loic surprinzatoare clasarea la egalitate 1,1% a lui Ion Iliescu si Dracula.
    *
    Toate gunoaiele lumii vin si fac misto de romani.
    Iar noi stam si ne radem tamp .
    O veni el si ceasul iesirii din mahmureala !!!
  • -1 (1 vot)    
    Basescu & Vadim - singurii cu "brand"! (Marţi, 21 iulie 2009, 21:33)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Adica au cat de cat o imagine cu care-s asociati - Popeye respectiv Tepes - asa ca nu m-ar mira sa vedem o finala intre ei.

    Restul - niste pitifelnici, nu-s in stare nici macar sa-si contureze o imagine publica, daramite mai mult!
    • 0 (0 voturi)    
      nu inteleg (Marţi, 21 iulie 2009, 22:22)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

      Cetatean turmentat si atat de lucid, bravo! Uite ca bautura uneori ajuta!!
      • 0 (0 voturi)    
        Nu bautura, ci europarlamentarele ... (Miercuri, 22 iulie 2009, 9:17)

        Cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui ion

        din 2007 m-au "turmentat", atunci am ajuns sa (ma) intreb "Eu cu cine votez?"

        Din pacate intre timp inca nu mi-am revenit, dar a ajuns Cristoiu sa se ocupe de mine!
  • 0 (0 voturi)    
    Ce mijto e mentalu' colectiv (Marţi, 21 iulie 2009, 22:59)

    aghiuta [anonim]

    de fapt nu e nimic anapoda in rezultatul acestui sondaj tip exercitiu de imaginatie:
    -popeye rezolva orice problema cu muschii si ceva stimulente;
    -tom, inainte de fi haios e mai..animal(ule), asa;
    -fat frumos e un bebe mijto, copkil deh, bun de aratat la mamitze si mamaitze;
    -vlad tepes e foarte decedat din viata politica, publica, istorica, actuala si etc.

    Sa mai zica cineva ca votantu' roman nu stie ce si unde stampileste!
  • +1 (1 vot)    
    Popey marinaru (Miercuri, 22 iulie 2009, 11:27)

    popey este erou pozitiv [anonim]

    Popey marinaru este simbolul omului obisnuit care
    a fost imaginat ca oamenii sa aibe un model pozitiv - ''cine vrea... poate ! ''Totul este sa ramai modest si tenace ...!
  • +1 (1 vot)    
    Sondaje =manipulare ! (Miercuri, 22 iulie 2009, 13:33)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Popaye e o comparatie favorabila daca gaseste sufucient "spanac" de care lumea politica Damboviteana nu duce lipsa. Geoana seamana mai degraba cu Tandala. Scrin cu Trasnea. Duda cu Dl Goe.CVT cu Baronul .Munchausen. Becali cu Pinochio .DDD
  • -2 (2 voturi)    
    vrajeala (Miercuri, 22 iulie 2009, 14:38)

    Sondorul [anonim]

    sondajul asta e cea mai matre vrajeala aruncata pe piata in ultimele zile. Daca antonescu e pe locul 2, inseamna ca eu sunt presedinte in Burundi. Iar base e cu vaca rau de tot, a scazut constant in ultimele 6 luni. cred ca pe primul loc e de fapt Geoana, ca va si castiga alegerile, cu singuranta.
  • -2 (2 voturi)    
    adevarul gol-golut (Miercuri, 22 iulie 2009, 14:41)

    Marcel [anonim]

    singurul lucru adevarat din sondaj este asta: "In ceea ce-l priveste pe premierul Emil Boc, cei intervievati l-au asociat in primul rand cu un pitic din "Alba ca Zapada" (in special Morocanosul si Somnorosul), Jerry Soricelul, Danny de Vito, Tom motanul si Traian Basescu." - aici au nimerit-o din plin, cu piticul Somnorosul (eu i-as fi spus Tampitelul, da' na ...)
  • 0 (0 voturi)    
    termina d'le... ne aude tovarasii... (Miercuri, 22 iulie 2009, 16:00)

    lu adevarul gol-golut [anonim]

    .pe drumul dezbinarii totale... tot inainte !