VIDEO De ce s-a dus Traian Basescu in Harghita si de ce au huiduit maghiarii autonomia din Caracal: Nu mai vrem ca functionarii de la oras sa fie romani

de Ruxandra Hurezean     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 iulie 2009, 19:24 Actualitate | Politic

Basescu si Orban
Foto: HotNews.ro
Intilnirea lui Traian Basescu cu  Viktor Orban, Laszlo Tokes si populatia maghiara din Harghita a avut o miza politica interstatala si una electorala. Atit Traian Basescu cit si Viktor Orban  au in vedere alegerile viitoare, cele parlamentare in Ungaria si cele prezidentiale in Romania. Primul spune in fata maghiarilor strinsi pe un platou insorit, la 35 de grade, ca intelege nevoia de autonomie, dar cei din Odorheiul Secuiesc nu vor avea mai multa autonomie decit cei din Tulcea sau Caracal.

Celalalt ii spune multimii care-l huiduise pe Traian Basescu ca vede in acesta un partener de dialog, daca va fi din nou presedintele Romaniei.” Relatile mele cu domnul presedinte Traian Basescu sint bazate pe dialog. Sintem colegi, fostul partid al domniei sale si al nostru, in grupul popular din Parlamentul European. I-am sustinul la intrarea in acel grup. Am convingerea ca dupa ce va fi din nou presedinte, iar noi vom cistiga alegerile in Ungaria si vom fi la guvernare, vom putea lucra impreuna la un pachet de idei.” Unul dintre proiectele comune la care si-a anuntat deja sustinerea ar fi realizarea gazoductului Nabucco



Dealtfel, consilierul pe problemele minoritatii maghiare al presedintelui Traian Basescu, Eckstein Peter Kovacs a declarat pentru Hotnews ca prezenta lui Traian Basescu la tabara de vara de la Tusnad a avut ca miza importanta intilnirea sa cu Viktor Orban: ”Domnul presedinte a primit o invitatie iar eu l-am sfatuit ca este bine sa primeasca invitatia pentru ca este foarte bun si de viitor sa intareasca un dialog cu Vicktor Orban cu atit mai mult cu cit se pare ca partidul lui, FIDESZ, va cistiga viitoarele alegeri din Ungaria si ca ei vor guverna acolo.

Apoi este placerea domnului presedinte de a veni in acesta zona pentru ca are o relatie speciala cu oamenii. Chiar daca fluiera cind spune despre autonomie cum nu le place, multi il apreciaza pentru ca s-a implicat in treaba cu infrastructura si asta s-a vazut aici, au inceput sa se refaca drumurile. Nu putem spune ca pe oameni nu-i intereseaza treaba cu ajutonomia dar nu stiu daca este pe primul loc intr-o ierarhie a prioritatilor lor, pentru ca ii intereseaza si de dezvoltarea economica si de perspectiva copiiilor lor.


Traian Basescu a avut in dialogul cu publicul maghiar de la Tusnad  doua momente cheie. Unul cind a reprodus primul articol din Constitutie privind caracterul national, unitar, suveran si independent, dupa care a fost huiduit si fluierat ceea ce l-a determinat pe Traian Basescu sa repete apasat articolul si sa le ceara decenta agitatorilor din multime.

Dialog presedinte-maghiari

Autonomia
Autonomia
Foto: HotNews.ro
De precizat faptul ca nici unul dintre colegii de la prezidiu, gazde si organizatori nu au avut nici o reactie fata de acest moment. Si al doilea moment delicat a fost atunci cind presedintele Basescu a invitat o doamna din public care tinuse in mina pe tot parcursul  intilnirii o hirtie pe care scria AUTONOMIA sa se aseze pe locul sau si sa explice ce intelege domnia sa prin aceasta autonomie. Intelege granite si pasapoarte?

Femeia s-a emotionat, a vorbit numai in limba maghiara, desi Traian Basescu ii punea intrebarile in engleza si a evitat un raspuns clar, pomenind despre drepturile comunitatii de a hotari singura in guvernarea sa.

Pe scurt, discursul lui Traian Basescu s-a dorit la inceput unul pe probleme generale privind criza economica si evolutia unor raporturi economice in Europa, discursul lui Laszlo Tokes, deosebit de ponderat, despre problemele lingvistice ale comunitatilor de ceceni, romani si unguri din afara granitelor. Iar discursul lui Viktor Orban axat pe ideea unei dominatii a dreptei in viitorii 15-20 de ani in Europa.

Dar cum au primit oamenii mesajele aproape paralele a le celor trei oameni politici? Ce au inteles ei? Doamna Aranka  a stat in picioare, ca sa fie vazuta, cu o hirtie pe care scrie AUTONOMIA iar linga ea, sotul fluiera atunci cind presedintele le citea Constitutia. De ce vrea autonomie? ” Ca sa ma descurc atunci cind merg la Sfintu Gheorghe si nimeni de la Posta sau de la Pensii nu stie sa vorbeasca cu mine si sa explice in limba maghiara. E normal sa nu fie nimeni care sa-mi spuna mie ce si cum scrie acolo ca eu nu cunosc asa bine limba? Nu mai vrem ca functionarii de la oras sa fie romani si sa nu intelegem ce spun, da da! asta vrem! De aia fluieram, dar nici presedintele asta nu vrea autonomie, zice ca niciodata!

Magdolna
Magdolna
Foto: HotNews.ro
Batrina Magdolna a venit din Miclosoara sa-l vada pe presedinte. Si domnia sa vrea autonomie dar a ”citit” din spusele lui  ca ”el singur nu poate, poate ca ar vrea ceva mai mult pentru noi, dar nu are si alti care sa fie de acord cu el”. A fost educatoare si stie putina romana, dar i se pare ca autonomia ar face lumina in problema limbii: ”Nu ar trebui sa fie copiii nostri invatata romana ca cei romani, ci asa cum o zis si presedintele ca o limba straina ca altfel tare greu pentru ei, e o limba grea nu invata repede.”

Un tinar raman, Alex vine sa spuna ca lui i-a placut de presedinte ca „nu s-a lasat si a zis mai departe cu statul unitar chiar daca unii fluierau”. ”Mi se pare important ca ii vedem impreuna, pe Tokes, Basescu si Orban, poate Orban va fi presedinte in Ungaria si atunci e important sa se cunoasca si sa inceapa sa se inteleaga, e bine si pentru noi romanii de aici.

Dar ce reprezinta autonomia in proiectele oficiale ale liderilor maghiarimii din Romania aflam dintr-un document care a fost lansat de curind la Tirgu Mures.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

6075 vizualizari

  • +12 (20 voturi)    
    in sfarsit (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 19:36)

    chiuariu [utilizator]

    un articol inteligent. daca ai citi alte articole, ai avea senzatia ca marinerul s-ar fi dus in harghita doar ca sa fie fluierat de secui. iar asta, nu-i asa, da bine la electoratul de tip vadim. de care nu ducem lipsa.
    • +10 (26 voturi)    
      e un inceput, nu un sfarsit (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 20:01)

      zexe [anonim] i-a raspuns lui chiuariu

      Problema asta trebuie rezolvata barbateste, iar Basescu dovedeste ca este barbat. Ce vor cei care huiduie constitutia Romaniei? Vor autonomie? Sa fim seriosi, ei vor destructurarea statului Roman si sunt dirijati cu pricepere de aceia care isi gasesc interesul in ciuntirea teritoriala a Romaniei.
      Desigur ca se vor gasi multi idioti care sa confunde campania electorala a presedintelui cu demersurile facute de acesta in vederea rezolvarii corecte a acestor pretentii teritoriale ale UDMR.
      Se vor gasi si multi romanai care vor spune ca , decat cu Basescu presedinte mai bine dam Transilavania ungurilor, iar Geana sa se duca la soacra-sa sa ii spuna " Vezi mama soacra? In sfarsit sunt presedinte spectator"
      • +3 (5 voturi)    
        Fanatism si dementa maghiara (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 21:17)

        Nomad fara sat (Bez gorod/Bozgor) [anonim] i-a raspuns lui zexe

        1. Fiecare stat isi defineste organizarea teritoriala in functie de opinia majoritatii cetatenilor sai, exprimata democratic.
        Majoritatea romanilor au votat Constitutia ce prevede ca Romania e un stat "national" (pt. ca poporul roman e cel care a luptat pt. crearea statului roman, nu poporul maghiar, etniile indo-pakistaneze sau rusofonii), "unitar" (pt. ca romanii, ca si alte popoare europene, au inteles importanta de a fi unit, dupa ce au avut 3 state medievale) si "indivizibil" (pt. ca romanii stiu ce e asuprirea si exploatarea salbatica, rasista, au avut parte de asa ceva din partea invadatorilor maghiari, rusi, turci).

        2. Demersul Orban/Tokes/Bella se bazeaza pe erori ale politicienilor romani (in 1996 cand s-a acceptat denumirea de "rom" in loc de multisecularul "tigan" si 2001 cand s-a acceptat o lege a administratiei locale in urma careia orice minoritar poate emite pretentii lingvistice si culturale) si pe un principiu simplu al armei de propaganda: minte, minte, minte, ca ceva tot ramane.
        Ideea separatistilor maghiari e ca daca insista suficient de multi ani, unii romani se vor obisnui cu ideea si vor abandona bucati din Romania. De aceea, in discutii, interviuri si pe forumuri se face o continua propaganda separatista si regionalista.

        3. Steaua-Ujpest a fost simbolic pt. istoria relatiilor romano-maghiare:
        de mici cu creierul dezorientat de minciuna asupra istoriei si imbatati de aroganta, ungurii isi inchipuie ca e simplu sa "rezolvi" cu romanii, ii sub-estimeaza in permanenta. Si au platit si inca vor mai plati pentru genul asta de atitudine, din 1918 incoace. Pe rasismul asta surfeaza separatismul secuiesc sau cel maghiar si el e otrava de care vor muri in final.

        4. Cat timp romanii vor fi majoritari pe teritoriile astea, nu exista nici o sansa de separatism durabil: poate fi o scurta perioada dificila, dar se ridica intotdeauna din neam oameni tari, care pun capat veneticilor si invaziilor.

        Romania va trai, va invinge, va fi Mare !
        • -2 (2 voturi)    
          bozgore (Duminică, 19 iulie 2009, 11:51)

          stapanu [anonim] i-a raspuns lui Nomad fara sat (Bez gorod/Bozgor)

          cred ca esti femeie. esti prea patetic/ desi tot ce spui e corect/ serenceck
        • +1 (3 voturi)    
          qwert (Duminică, 19 iulie 2009, 12:35)

          qwerty [anonim] i-a raspuns lui Nomad fara sat (Bez gorod/Bozgor)

          Corect!
        • -1 (1 vot)    
          muhaha (Duminică, 19 iulie 2009, 23:55)

          stupidu [utilizator] i-a raspuns lui Nomad fara sat (Bez gorod/Bozgor)

          mi-a placut mult punctul 3. asta nu demonstreaza decit ca esti o oita becaliana care nici macar sa behaie ce-i aia transhumanta nu stie:)). la punctul 4 unde zici ca romanii sint majoritari pe anumite teritorii sa nu uiti de fratii tai rromulani de care se pare ca ati fost asimilati :)) vezi ca ungurii au luat masuri contra lor si nu i-au facut frati :)). hai, mars inapoi la tine in tiganie si lasa analizele socio-politice pt. altii!
        • -1 (1 vot)    
          Probleme false ale manelistilor maghiari (Luni, 20 iulie 2009, 1:54)

          Observatorul [anonim] i-a raspuns lui Nomad fara sat (Bez gorod/Bozgor)

          Trebuie sa se inteleaga ca maghiarii din Romania oricat de maghiari ar fi, ei sunt totusi din Romania - un fel de manelisti ai maghiarimii.

          Multi romani au impresia ca maghiarii care cer autonomia sunt niste fanatici nationalisti care stiu ce vor. Cei mai multi sunt in principiu niste manelisti provinciali care nu au ce face.

          Tinerilor maghiari li se rupe de autonomie si alte bazaconii tokesiene. La fel cum li se rupe si tinerilor romani de probleme de acest tip.
          • +1 (1 vot)    
            Manelisti maghiari:)) (Luni, 20 iulie 2009, 8:18)

            timis [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

            Bine ca nu le faci si tigani... Manelistii, hotii, smecherii nu sunt maghiarii in tara asta...
        • 0 (0 voturi)    
          Fanatism si dementa maghiara (Marţi, 21 iulie 2009, 20:26)

          terente [anonim] i-a raspuns lui Nomad fara sat (Bez gorod/Bozgor)

          foarte bine, imi place reactia. Fratilor romani, da daca noi votam la europarlamentare PRM si UDMR, va mira reactia ticalosilor de unguri ???
          Asta e, ne meritam soarta dc nu ne exprimam vointa.
          Cat despre bozgori, autonomie la BudaPestinentiala, scuze eu nu stie sa vorbeste mogioreshte.

          Cu bine,
  • +4 (24 voturi)    
    Ruxi, Serlokhaloimes e mic ,pe langa tine (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 19:41)

    Eneas [anonim]

    ..cum ai aflat tu de ce ,in ce scop ,cui foloseste ;bravo, 10 cu felicitari la barna , 3 la sol , 6 la aparate ..televizuinele de promenada Realitatea TV si Antenele(Pupupu in tuhasul lui Voiculescu) deja il infiereaza partinic...
    eu zic ca un presedinte are voie sa se duca oriunde in tara lui,chiar si la o adunare de turbati ,chiar cu Tokes -care trebuie analizat separat -chiar cu Orban, care este impotriva Romaniei de cand s-a nascut (la fel ca pnlistul Orban)!Bravo lui ca a repetat de 3 ori un lucru sfant pentru noi !Tin minte cand un alt turbat WC Tudor facea garagata in Parlament impotriva lui Basescu cand acesta condamna comunismul !
    Nu ma intereseaza ce resorturi tainice aavut atunci cand s-a dus la Tusnad dar il voi vota si a doua oara,pentru ca ne respecta pe romani ,spre deosebire de Geoana care ne minte in fata ,si de Antonescu ,un biet pitigoi din colivia lui Patriciu !
  • +7 (17 voturi)    
    Rea vointa ! (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 19:56)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ A spune ca cineva vrea sa fie fluierat este rea vointa. A arata clar ca Romania este un stat indivizibil era datoria sa ca presedinte .Asta arata ca nu fuge de raspundere ca altii care se "dau dupa chiersac" cu raspunsuri alambicate,perifraze,limbaj de lemn.Este una din caracteristicile care fac ,vrem nu vrem din T.Basescu singurul politician 100%. DDD
  • +17 (21 voturi)    
    "cetatean maghiar" (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 20:26)

    bla [anonim]

    hmm...titlul e gresit. daca am inteles bine, nu este vorba despre un cetatean maghiar care a facut acea declaratie, ci despre un cetatean ROMAN de etnie maghiara...cred in astfel de situatie/articol alegerea termenului corect este deosebit de importanta...

    ah si sincer, oare le cerem prea mult sa invete ei mai bine limba romana, astfel incat sa-i inteleaga pe functionari?
    • +15 (21 voturi)    
      Garda maghiara a fost interzisa !! (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 21:35)

      Horthyan Jobikk [anonim] i-a raspuns lui bla

      Acea "doamna" platita cu ora sa tina un carton are o cerere absolut dementa: sa nu mai fie romani functionari "la ea in oras".
      Ce parere aveti daca un mexican ar spune ca nu mai suporta sa fie "americani in LA"?
      Sau un corsican care ar cere sa nu mai fie functionari francezi la el pe insula, un catalan care nu mai vrea "spanioli" in Barcelona, etc.?

      Majoritatea ungurilor, secuilor si tiganilor maghiarofoni din Romania nu se intereseaza de separatism si in nici un caz nu vor sa fie bagati in tzarcuri "regionaliste", ca intr-un ghetou/bantustan.

      Dar provocarea asta vine de la politicienii maghiari ipocriti si cinici, de la miliardari udemeristi care si-au batut joc de secui si au facut averi imense pe seama prostiei lor de a vota sistematic acelasi partid, UDMR, indiferent de coruptia si incompetenta sefilor lor.

      Schema e simpla: mai intai cerem locuri in parlament, apoi cerem translatori pt. orice demers administrativ, cerem politie, scoli numai pt. minoritari, apoi cerem autonomie locala, apoi cerem autonomie regionala, apoi cerem federalizare, apoi organizam un referendum de "independenta".

      Daca e greu doar cu "tinutul" atunci incercam sa convingem prostii aia de romani ardeleni, lenti la minte, ca "merita" sa traiasca separat de restul celorlalti 17 milioane de etnici romani si poate asa scoatem toata Transilvania in 20 de ani.
      Ca tot emigreaza romanii si chiar ii indemnam pe forumuri sa plece dreaku in alte tari.

      Dar daca se uneste Romania cu Basarabia uite ca mai avem 3 milioane de etnici romani in plus, multi vor veni in Transilvania si s-a dus naibii "otonomia". Asa ca vom posta aici orice mesaj anti-unionist, trebuie sa convingem romanii ca sunt prea dobitoci, prea balcanici, prea "inapoiati", sa se simta inferiori ca asa devenim noi "superiori"...

      Sunt insa foarte, foarte multi romani inteligenti si patriot, poporul asta nu sufera de prostie, doar de prea putina mandrie si prea multa toleranta..
      Va veni si vremea martirilor..
      • -2 (2 voturi)    
        se vede (Duminică, 19 iulie 2009, 11:44)

        oricine [anonim] i-a raspuns lui Horthyan Jobikk

        ca în viaţa ta n-ai fost prin ardeal, şi dă doamnă să nici nu vii! stai acasă prin faţa calculatorului 386 şi fabrică conspiraţii!
    • +2 (2 voturi)    
      "Cetatean maghiar" - nu exista asa ceva ! (Duminică, 19 iulie 2009, 16:22)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui bla

      Expresia "cetatean maghiar" este lipsita de conţinut! Există într-adevăr cetăţeni unguri - sunt aceia care au cetăţenia statului Ungaria.

      Maghiarii sunt vorbitorii de limbă ungară din AFARA statului ungar, de orice soi ar fi aceştia ...

      Este nevoie de o plăcuţă bilingvă ca să vă explic acest lucru ?

      Numindu-i "cetăţeni maghiari" îi jingniţi şi pe ei şi pe noi românii - care vom fi consideraţi lipsiţi de cultură.

      Ungaria este statul ungurilor, nu al maghiarilor ... maghiarii nu sunt cetăţeni unguri, ei trăiesc îna fara graniţelor Ungariei.

      Din grija de a fi prea "politically correct" - aţi inventat o prostie la fel de mare ca denumirea de "rom" în loc de ţigan, tranformând totul într-o băşcălie enormă.
  • -6 (28 voturi)    
    sper sa mai fi pierdut niste voturi! (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 20:31)

    eeeuuuu [utilizator]

    cu toate ca dupa spanchiu, vine gura-stramba, e buna si "rotatia cadrelor" la ceva!
    • -12 (28 voturi)    
      Nu a pierdut (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 20:44)

      Vox [anonim] i-a raspuns lui eeeuuuu

      A castigat exact voturile romanilor care se sperie de autonomie. Asta a si urmarit, ultimul mod de a castiga este frica de federalizare: va castiga mizand pe frica, patriotism, biserica, armata. Sunt primele in sondajele de opinie si pe astea trage marinelu, cu tupeul cunoscut.
      • +13 (13 voturi)    
        nu a pierdut... (Duminică, 19 iulie 2009, 0:16)

        eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Vox

        asa e! le-a "transformat" in voturile frustratilor de la "rudotelu' mare", ale istericilor xenofobi, ale smecherilor care fac tapaj de sloganul "nu ne vindem tara", ca sa te fure mai abitir, ale securistilor, care, daca n-ar vantura lozinci de genul "amenintate la adresa sigurantei nationale", s-ar vedea fara obiectul muncii si dat afara, ale intregului aparat represiv si parazitar pe care il sustii din buzunarul tau. noapte buna!
    • -4 (26 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 22:50)

      ana [anonim] i-a raspuns lui eeeuuuu

      nici eu nu sunt fan basescu, dar tema articolului nu se refera la popularitatea lui, ci la atitutidea etnicilor maghiari fata de Presedintele tarii, care in acest context mi se pare absurda si incorecta, oricare ar fi acest Presedinte.
      • +4 (20 voturi)    
        bravos, votac! (Duminică, 19 iulie 2009, 0:19)

        eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui ana

        dupa cum gandestyi, precis esti din valea jiului! ia spune, in '90, ai venit cu trenu' la bucuresti, sa scapi romanica de legionari?
        • -7 (11 voturi)    
          .... (Duminică, 19 iulie 2009, 11:34)

          ana [anonim] i-a raspuns lui eeeuuuu

          lol...tu ai prea mult timp liber, bre, sa-ti inchipui destine de forumisti =) pe vremea aia eram inca in fasha,daca chiar vrei sa stii
          • +1 (1 vot)    
            cu atat mai grav (Luni, 20 iulie 2009, 7:01)

            eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui ana

            daca niste oameni de caverna gandeau asa la vrremea aia, era de inteles, chiar daca nu si de scuzat, nici nu scosesera nasul din grota. astazi insa istericalele xenofobe dovedesc intarziere mintala. apropo, daca tot vrei sa n-ai de-a face cu strainii, renunti si la paralele pe care le trimit romanii care muncesc afara? ca ei contribuie cel mai mult la bugetul national, conform unoi articol publicat tot pe-aici, pe undeva...
            • 0 (0 voturi)    
              ... (Luni, 20 iulie 2009, 14:10)

              ana [anonim] i-a raspuns lui eeeuuuu

              1. cate id-uri ti-ai facut ca sa ma umpli de minusuri?
              2. erm...unde am zis eu ca am o problema cu strainii? eu m-am referit doar la faptul ca niste cetateni romani de origine maghiara s-au luat aiurea de Presedintele tarii...care-i faza cu strainii?
              daca chiar vrei sa stii, si eu sunt unul dintre acei romani din strainatate, nu contribui inca la buget, dar nu mai e mult pana atunci. cu atat mai putin profit de pe urma baniilor bugetului roman.
              3. n-am de gand sa ma mai cert cu tine pt ca:
              a. probabil suntem in aceiasi barca din pdv politic;
              b. Basescu oricum nu merita sa ne racim "gura" pt el;
              c. observ ca te limitezi la atacuri personale si nu abordezi o discutie de fond

              have a nice life!
  • +10 (18 voturi)    
    "Sa nu mai fie ala de la oras romani" (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 20:36)

    smc [utilizator]

    Minunata cerere pentru autonomie a unguroaicei de la tara!

    Ea nu stie romaneste, desi traieste in Romania, prin urmare s-a gandit la solutia asta geniala: vrea ca aia de la oras de la Posta si Pensii sa nu mai fie romani, pentru ca ea nu-i intelege.

    Ce sa zic, ungurii sunt oameni ca lumea, dar au si ei unii dusi rau cu pluta.
    • 0 (2 voturi)    
      prounere pt Base (Duminică, 19 iulie 2009, 16:12)

      un roman [anonim] i-a raspuns lui smc

      foarte tare fratilor! eu ii propun lui Base una si mai tare.Orice angajat la stat di zona aia sa dea un examen de cunostinte a limbii romane. Daca tot vor asta, cei care iau bani de la statul raman macar limba sa o cunoasca. Mai mult decat atat, daca "cineva" cu dedicatie, se duce sa ceara ceva la aceste ghisee si i se va raspunde in ungureste sa fie demis pe loc. Ce fac acasa si ce vorbesc e treaba lor. Pana una alta, traiesc in Romania. Nu le place, au varianta cu Ungaria. Dar problema e ca acolo e saracia si mai mare.
  • +13 (17 voturi)    
    O mica precizare (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 20:40)

    suki [anonim]

    Mi s-a parut interesant de ce voia d-na Aranka autonomie - ca nu i se vb in maghiara la posta, in Sfintu Gheorghe. Sincer vorbind, as intelege si as crede ce ati consemnat dvs acolo, daca nu as fi fost in viata mea in Sf Gheorghe. Dar tocmai pt ca am fost, as putea mai degraba spune ca nu gasesti pe nimeni care sa iti explice ceva in romaneste....
    N-as vrea sa spun neaparat ca d-na respectiva minte, dar pe undeva....cu siguranta exagereaza. Nu poti sa te apuci sa farimitezi o tara doar pt ca unul sau altul n-are chef sa invete o farima din limba celuilalt; pe de alta parte, probabil ca multe din problemele zonei s-ar putea aplana daca autoritatile ar avea un mod de lucru mai prietenos, si anume, ar putea afisa in ambele limbi anunturile oficiale - nu ar fi un mare efort si ar putea inchide din start multe din aceste discutii sterile.
    La noi autonomia este perceputa ca o mana cereasca, o rezolvare a tuturor problemelor. O greseala foarte mare, as zice eu. Multi dintre cei ce o doresc acum cu ardoare isi vor musca miinile mai tirziu, pentru ca nu realizeaza ca sunt si aspecte negative. Disparitia centralizarii ne va lasa pe fiecare la mina autoritatilor locale, iar baronii locali vor avea in mina si mai multa putere, vor primi si puteri asupra politiei, si asupra educatiei, totul va putea ramine la mina unui primar analfabet si populist. O sa asistam cu groaza la intrarea in incapacitate de plata a autoritatilor locale in multe zone, poate chiar cele care azi insista atit de mult pe tema asta, pentru ca oamenii nu realizeaza ca de fapt, lucrurile nu merg bine din interior, nu neaparat pt ca cineva ii defavorizeaza.
    • +4 (6 voturi)    
      Inca o precizare (Duminică, 19 iulie 2009, 3:02)

      zexe [anonim] i-a raspuns lui suki

      Suki, tu spui asa: "probabil ca multe din problemele zonei s-ar putea aplana daca autoritatile ar avea un mod de lucru mai prietenos, si anume, ar putea afisa in ambele limbi anunturile oficiale - nu ar fi un mare efort si ar putea inchide din start multe din aceste discutii sterile"
      Te rog frumos sa privesti toate fotografiile care insotesc articolul acesta si sa imi spui daca observi si alt cuvant scris in limba romana, altul decat AUTONOMIA . Chiar te rog sa imi spui si mie ce scrie pe panoul din spatele presedintelui.
      E absurd sa mai sustina cineva ca, in Romania de azi, cetatenii romani minoritari de etnie si limba maghiara nu au drepturi si autonomie.
      Uniunea Europeana ar fi sarit ca arsa chiar si pentru un simplu caz de discriminare.
    • 0 (4 voturi)    
      gresesti (Duminică, 19 iulie 2009, 11:40)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui suki

      Dc uni mitici isi aleg un primar de gen vanghelie sa ii reprezinte f bine, sa se spele pe cap cu ei.Dc moldoveni isi aleg de 100 de ani pe aceiasi baroni ca seche, oprisan, f bine cand o sa dea cu capul tare numai atunci o sa vada ca vindandu-se pe o bere nu au ales cum trebuie.Si dc intra in incapacitate de plata o zona care e problema???Asa e si in ec de piata , dc o firma nu mai merge falimenteaza si cu asta basta.Cand o sa avem o descentralizare masiva at o sa vedem adevaratele diferente intre oamenii din romania care muncesc si la care le place sa o frece toata ziua.Iar autonomia economica nu are nici nu o treaba cu atonomia teritoriala nu mai incerca sa dezinformezi.
  • +8 (14 voturi)    
    Base are dreptate aici (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 20:43)

    Pantera Roz [utilizator]

    Sunt simpatizant liberal si critic virulent al lui Base.Dar azi a procedat corect.E buna si incapatzanarea cateodata.Azi a fost buna.I-a pus pe maghiari in dificultate si pe buna dreptate.Da'invatati,oameni buni si romaneste,ca sa va descurcati!E greu?Nu!Nu o faceti din ambitie prosteasca!Romanii ardeleni invata ungureste,ca sa se descurce mai bine!Voi nu!Atunci va urez sa aveti pana la sfarsitul lumii numai functionari romani!
  • +8 (14 voturi)    
    toleranta (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 21:04)

    vlad [anonim]

    Inca o data Basescu s a descurcat cu publicul maghiar.Putea sa se ridice si sa plece cand a fost fluierat,dar aavut taria sa afle ce gandesc acei oameni .Bravo lui.Numai prin dialog putem progresa .De la maghiari avem si lucruri bune pe care sa le invatam si lucruri rele de care sa ne ferim.Depinde numai de noi ca sa traim in pace si bunastare.Este loc pentru toti sub soare ,daca suntem civilizati si sinceri.Intre romani si maghiari este problema increderii,care de a lungul istoriei a avut de suferit.Trebuie sa facem ca germanii si francezii,sa o luam de la inceput.Eu personal dau mare sansa dialogului dintre etnii.Un tinut cu multe etnii este un tinut frumos.
  • +6 (10 voturi)    
    Eu cred ca sunt niste neintelegeri (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 21:05)

    tiborg [anonim]

    Dupa cate am inteles din articol, doamna respectiva, care nu stia limba romana, nu vroia de fapt AUTONOMIE, ci vroia ca in institutiile statului din zona respectiva, sa se vorbeasca si sa se scrie si in maghiara, ca sa inteleaga si ea. Eu cred ca majoritatea cetatenilor romani de etnie maghiara nici nu inteleg cu adevarat ce e aia "AUTONOMIE" si ce implica aceasta. Parerea mea este ca sunt manipulati pentru diferite interese politice si economice din zona. Stiu ca sunt si dereglati care vor granita intre Transilvania si restul tarii, dar astia nu intra in discutie, sunt doar niste dereglati. E parerea mea, si mentionez ca si eu sunt jumatatea ungur, dar nici in ruptul capului nu renunt la integritatea tarii mele, Romania.
  • +3 (9 voturi)    
    introducerea obligatorie (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 21:30)

    Lucianmotzul [anonim]

    La scoli Limba Romana sa fie obligatorie cel puti 4 ore pe saptamina la toate scolile ,clasele 1 -12 si apoi vor itelege functionari romani. Eu cind eram sub rusi cum am putut invata 8 ani limba rusa si eram in Romania ,ei traiesc in Romnia sa invete limba romana chiar daca o considera limba dusmanului este bine sa fie stiuta,despre autonomie NICIODATA.oricum in 2 -3 generati vor fi jumatate ca populatie.
    • +2 (2 voturi)    
      exact (Duminică, 19 iulie 2009, 11:55)

      oricine [anonim] i-a raspuns lui Lucianmotzul

      aceasta este problema!
      Eu sunt din tg-mureş, sunt maghiar, şi am învăţat lb română 4 ora pe săptămână, şi lb engleză 2 ore pe săptămână. În clasa a XII. să mă credeţi că ştiam mai bine engleza decât româna, deşi ştiam numai ce am învâţat de la şcoală. În cazul în care lb română ar fi abordat diferit în şcolile unde umblă şi maghiari, probabil mulţi ar ştii mult mai bine! Şi asta ar fi numai una dintre probleme!
  • +1 (11 voturi)    
    care pasapoarte? (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 22:01)

    ionel [anonim]

    @redactie: linkul din finalul articolului nu functioneaza.

    Nu inteleg sperietoarea sau contraargumentul cu pasapoartele si granitele. Cine a vorbit (in afara de Basescu) de pasapoarte si granite? Cine a cerut pasapoarte, cine le-a adus in discutie? Ce au de-a face cu autonomia? Este o aberatie. Cine vorbeste de pasapoarte ar face mai bine sa nu mai vorbeasca. Sau sa faca o vacanta de o saptamana in Germania, Austria, Spania, Marea Britanie, Canada sau SUA, unde exista regiuni autonome. Fara pasapoarte.
    • +1 (1 vot)    
      cam asa e (Duminică, 19 iulie 2009, 11:50)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui ionel

      PAi tu crezi ca astia de la bucales ar dori prea mult descentralizarea tari???Pai iti dai seama ca dc s-ar intampla cate sfori nu ar mai putea trage deci implicit ar pierde f multi bani.Se incerca sa se asocieze idei de descentralizare cu autonomia ungurilor ca poporul sa nu ceara acest lucru.Normal cei cu 8 clase pot sa creada dar pe restu oricum nu ii prosteste.Ca regiune autonoma oricum nu o sa poti sa pui ca cei de la posta sa vb in l-ba maghiara si ca sa fi sigur de asta tb sa existe oameni care sa ii controleze.TAre as vrea realizata e autonomie economica si sa ii vedem atunci pe unguri cum o mai duc
    • 0 (0 voturi)    
      cam aiurea ce spui. (Luni, 20 iulie 2009, 15:38)

      arici [anonim] i-a raspuns lui ionel

      Tu in neputinta ta, te gandesti ca imediat ce isi vor declara autonomia vor fi un stat membru in uniunea europeana, cu cotizatia la zi, platita din...ce? si deci nu vor avea nevoie de pasapoarte? desteptule, iti tre pasaport sa meri in mozambic...nu?
      cat despre limba, in Elvetia sunt toate natiile acestui pamant. Am stat pe marginea unui parc de joaca pt copii si m-am minunat ca baietii care jucau fotbal, 10-14 ani vorbeau intre ei in italiana, franceza, germana, romance, nu se supara nimeni si toti intelegeau. E ceva rau in asta? ok, au 4 limbi oficiale si le invata din scoala. punct. in Romania exista o singura limba oficiala, deci toata lumea sa o invete. punct.
      Tanti aia chiar nu avea habar de ce e acolo si daca ridica pensia sau alte drepturi de la posta ROMANA, bani dati de STATUL ROMAN sa faca bine sa invete macar un buna ziua. Nu am stat niciodata in zona, insa intamplator m-am oprit sa-mi iau tigari si mo troznit tanti de la magazin cu un "tesec"....nu ma mai opresc acolo, rabd pana la urmatoarea benzinarie :)
  • -1 (3 voturi)    
    da (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 22:59)

    jon [anonim]

    da ,a raspuns demn basescu ,dar din pacate nu va lua nici o atitudine ferma de inlaturare a pericolului unguresc tot mai invadator deoarece a mers acolo pentru a cersii iarasi un vot tradator,miselesc.daca ar fi mai inteligent si mai patriot ,ar cauta o apropiere de electoratul fratilor nostrii prm-isti care au tot atatea procente ca udmr.Trebuie sa terminam cu indulgenta pentru ca altfel acest popor al hunilor invadatori ,i-si vor duce la bun sfarsit planul marsav si diabolic de a reface asa zisa ungarie mare si sa ne ia iarsi ardealul.politicienii sunt pre tradatori si ,deci nu vr impiedica,decat vor amana marsavia.trebuie ca noi romanii din toata tara sa ne ridicam uniti si sa distrugem udmr-ul instigator si sa imprastiem ungurii ,apoi sa pretindem de la ei sa se exprime in romaneste la noi in tara .la care din ei nu o sa-i plac e liber sa p'lece.Nu exista cale de mijloc ,caci este de mult si in multe demonstrat ca ei urasc de moarte poporul nostru romanesc Ori ei...ori noi!iar eu zic ca la noi in tara..noi!sa nu mai fim lasi ,caci sufera pre multi romani si sa nu ne mai lasam jigniti si huiduiti
  • +6 (12 voturi)    
    limba (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 23:39)

    functionaru [anonim]

    nu stiu romaneste fiindca nu s-au interesat nici parintii sa-i indrume in acest sens. Au cea mai mica rata de intelectuali dupa tigani. Sunt baieti ok, dar cei mai multi fara perspectiva. Cand vor intelege ca, fara a sti romaneste, nu vor iesi din zona(saraca), pana atunci se vor izola si mai mult.
    • 0 (0 voturi)    
      uhu (Duminică, 19 iulie 2009, 17:41)

      intelectual [anonim] i-a raspuns lui functionaru

      si eu sunt maghiar, dar nu ma consider mai putin intelectual! Am crescut orfan, n-a avut cine sa ma indrume sa invat limba, dar in schimb vorbesc 4 limbi .Dar sa stii intelectualule ce esti, ca atunci cand am fost in strainatate m-am descurcat si am avut si perspectiva
  • +2 (4 voturi)    
    Si romanii........ (Duminică, 19 iulie 2009, 8:22)

    roman [anonim]

    Ma gindesc cu groaza ce viata au romanii din aceasta regiune......
    Din experienta mea de turist la Sf. Gheorghe, unde in magazine si la POSTA unde nu se vorbea decit ungureste, cred ca au o viata de calvar!

    O idee buna cu afisarea bilingva sau chiar in mai multe limbi ca in Elvetia!

    Si despre acest lucru ar trebui discutat cu onor politicienii de origine maghiara
    Din fericire mai sint si unii realisti printre ei in aceasta tara pe care ei o contesta,dar care ii trimite in Parlament ul National ba chiar si in cel European.
    Ce democratie !!!!!.........
    • +3 (3 voturi)    
      Din experienta mea de turist (Duminică, 19 iulie 2009, 10:33)

      ta31 [utilizator] i-a raspuns lui roman

      Exagerezi, chiar cred ca nu ai fost la Sf. Gheorghe. Eu am fost cu niste prieteni la Baile Harghita, secui 100% si seara la restaurant cand ne-au auzit vorbind romaneste ne-au cantat trandafir de la Moldova.
      Romanii din zona aia, in fara de aia care canta ptr. prm nu se plang asa tare.
  • +5 (5 voturi)    
    trebuie sa stie romaneste (Duminică, 19 iulie 2009, 8:28)

    vasile [anonim]

    Am muncit multa vreme in secuime si asta e un fenomen general: necunoasterea limbii romane. In discutiile cu oamenii locului, nimeni nu se gandea macar sa dea o sansa in plus copilului, invatandu-l sa vorbeasca romaneste ("lasa ca o sa se descurce si fara..."). Asta mi se pare cea mai mare tampenie pe care o poti face ca si parinte, sa limitezi optiunile viitoare ale plodului. Si credeti-ma, ca am vazut in camin la facultate frustrarile maghiarilor care nu puteau comunica cum trebuie in limba romana (nu la curs, acolo se preda in limba lor materna).
    • +5 (5 voturi)    
      R# (Duminică, 19 iulie 2009, 9:40)

      szasz [anonim] i-a raspuns lui vasile

      Ca ungur va pot spune un singur lucru ...bunicul meu imi zicea acu 10 ani cand el deja avea 80 de ani sa invati cat mai multe limbi, pentru ca asta ma va face mai bogat si a avut dreptate.
      • +1 (1 vot)    
        cine n-are batrani, sa-si cumpere (Duminică, 19 iulie 2009, 12:44)

        vasile [anonim] i-a raspuns lui szasz

        Tot respectul pentru bunicul dumneavoastra! Daca ar judeca toti asa... dar sa nu ne amagim.
  • 0 (0 voturi)    
    minoritatea magheara (Duminică, 19 iulie 2009, 9:24)

    mitulescu nicu [anonim]

    nu sunt fan al presedintelui dar maghiarii au depasit simtul civic cum traiesc romani din ungaria si daca au aceleasi drepturi caunguri din romania in cate tari din europa au partid si obuna vreme au fost la guvernare
    • 0 (0 voturi)    
      rasp (Duminică, 19 iulie 2009, 17:48)

      stef [anonim] i-a raspuns lui mitulescu nicu

      Sa stii ca eu sunt fan Basescu, dar in schimb iti propun sa te mai duci si in alte tari si sa vorbesti cu romanii de acolo, si intreaba cum o duc, si daca mai vor sa se intoarca in tara asta cu simt civic. Du te la Jula in Ungaria sa vezi Scoal si Liceul romanesc, arata mult mai bine ca scolile de pe la noi. Apoi referitor la Partid una e sa fi 100 de oameni si sa faci un partid, si alta e sa fie sute de mii de membri.
    • 0 (0 voturi)    
      sa inveti limba romana :)) (Luni, 20 iulie 2009, 18:28)

      stupidu [utilizator] i-a raspuns lui mitulescu nicu

      io nu stiu ce tot trancanesti aici degeaba :)) vad ca nu stii nici macar sa scrii corect romaneste! mars la scoala si vino dupa aia sa ne spui parerea despre simtul civic al "maghearilor"!
  • -1 (3 voturi)    
    'ratzi ai draq (Duminică, 19 iulie 2009, 9:34)

    RCG [anonim]

    'ratzi ai draq cu autonomia voastra. puneti draq "mana" si invatzatzi limba romana. ce sa zic. s-a dus la poshta si a fost nefericita ca i se vorbeshte in romana. a trait o viatza in tzara asta si abia acum se duce la poshta si se simte sinistrata ca nu se descurca. de ce n-ai invatzat romana pana la poshta. in loc sa urli dupa autonomie la luna mai bine ai lasa ignorantza lenea si reaua vointza de a viatza la o parte si ai invatza limba romana. si ai sa vezi ca n-ai nevoie de autonomie.
  • +2 (2 voturi)    
    otonomie (Duminică, 19 iulie 2009, 9:39)

    nu spun numele [anonim]

    Vad ca ninci base si nici majoritatea oamenilor nu inteleg ce inseamna de fapt autonomia. Ar fi bine ca inainte sa se documenteze, si daca a inteles ce inseamna acest concept sa vorbeasca prostii ca pasapoarte, granite etc. Daca ati fost in cele doua judete (CV, HR) intelegeti de ce vrea populatia autonomie. Pentru un trai mai bun, fara poruncile inteleptilor din Bucuresti, pentru drumuri mai bune (drumul ce leaga Tg. Secuiesc de Tusnad este aproape impracticabil), etc. Nu este vorba numai de folosirea lb. materne in institutii, eu cred ca aproape nimeni nu poate fi vandut in lb. romana, numai batranii nu inteleg romaneste. Legat de Base: mie mi s-a parat ca face campanie electoarala la Tusnad, folosindu-se de marea mediatizare a evenimentului.
    Cu stima, un secui
    • 0 (0 voturi)    
      si... (Luni, 20 iulie 2009, 15:47)

      arici [anonim] i-a raspuns lui nu spun numele

      si cu ce mama drak o sa traiasca mai bine? din ce anume? ce anume produce zona in asa fel incat sa se descurce? e foarte adevarat ca UNELE zone produc si dau la bugetul centralizat sume mai mari decat se intorc la administratiile locale (tre sa traiasca si mitici bine, nu?:) dar nu acolo. pai nu le vor trebui pasapoarte pt ca daca pornesc cu caruta de la posta sa ajunga peste granita moare calu pana ajung.
      Tu numesti campanie electorala faptul ca iti citeste din constitutie? io zic ca vo facut un bine, 99% din cei de acolo nu au citit constitutia, ca de...nu se tipareste si in ungureste.
  • +2 (4 voturi)    
    Solutie partiala (Duminică, 19 iulie 2009, 10:00)

    mihai [anonim]

    Dupa parerea mea, toti cetatenii romaniei trebuie sa vorbeasca limba romana. Nu numai din motive politice ci si practice. In regiunile cu multa populatie maghiara, si romanii trebuie sa invete ungureste iar serviciile sa fie oferite atat in romana cat si in maghiara ca in alte tari cu situatii similare. Functiile publice si administrative sa fie ocupate dupa competenta, nu dupa etnie. Maghiarii au dreptul la scoala si cultura in limba materna dar trebuie sa invete si un numar de ore limba romana , pentru a se putea descurca. Parintii romani si maghiari trebuie sa-si invete copii de mici ambele limbi. Cu incapatanare prosteasca, mandrie prost inteleasa si nationalism exacerbat atat romanii cat si maghiarii au numai de pierdut, nimic de castigat.
    • -1 (1 vot)    
      nici la pastile cailor (Duminică, 19 iulie 2009, 12:03)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Romani NU tb sa invete l-ba maghiara.Este la el in tara si nu mi se pare normal ca sa fie obligat sa invete fortat o limba straina decat romana.Cine nu ii convine e f simplu sa plece in Ungaria.DE ce nu plecati in ungaria??PT ca nici la aia nu va place de voi.Adica ungurul nu vrea sa invete l-ba romana dar romanu sa invete l-ba maghiara , nu??Ba dar ce rationament ai , ti-as reaminti ca esti in Romania ca se pare ca ai uitat.Problema e la voi ba ungurilor ca NU vreti nici in ruptul capului sa invatati l-ba romana.Dc ati sti l-ba romana nu ar fi nici o problema.
      • +1 (1 vot)    
        autonomie (Duminică, 19 iulie 2009, 13:34)

        ingrijorat [anonim] i-a raspuns lui /./

        Din punctul tau de vedere totul pare foarte clar. Noi am ocupat o tara, ii obligam pe locuitorii ei sa invete limba ocupantului, daca nu le convine, sa mearga intr/o alta tara in care se vorbeste limba lor. Simplu, nu?
        Din cauza indoctrinarii nationaliste nu vreti sa intelegeti un lucru. Maghiarii din Romania de astazi nu au nici o vina ca dintr-un accident al istoriei au devenit cetateni ai unei alte tari. Cum nici moldovenii nu au nici o vina ca au devenit cetateni ai rusiei. In perioadele anterioare, colonizarea s-a impus cu forta. Acum, in mileniul 3, greselile istoriei trecute nu se pot repara prin revenire la status quo ante, ci prin mecanisme inteligente, intre care autonomia este unul posibil.
        • 0 (0 voturi)    
          nu cunosti istorie (Duminică, 19 iulie 2009, 14:04)

          /./ [utilizator] i-a raspuns lui ingrijorat

          Cine a ocupat pe cine???Eu din cate stiu daci au fost pe aceste teritori de peste 2000 de ani, unguri de cand sunt pe aici??De acum o mie de ani cand s-au asezat in campia panonica si apoi nu le-a mai ajuns.???Pune mana pe cartea de istorie si apoi mai vorbeste.Niciodata un roman nu o sa invete l-ba maghiara in Romania.
          • 0 (0 voturi)    
            Dar va invata limba daca... branza, barza, viezure (Duminică, 19 iulie 2009, 16:27)

            Mitica [anonim] i-a raspuns lui /./

            Dar va invata limba daca... branza, barza, viezure ...

            .
        • 0 (0 voturi)    
          da? (Luni, 20 iulie 2009, 15:49)

          arici [anonim] i-a raspuns lui ingrijorat

          ok, ai dreptate, din gresala esti aici, insa acum nu te mai retine absolut nimeni sa meri in alta parte. deci? ce faci mai esti aici? dute si repara gresala.
  • +1 (5 voturi)    
    Eu (Duminică, 19 iulie 2009, 10:29)

    Vizitiul [utilizator]

    Eu as merge pe o limba de circulatie internationala, deci in mod cinstit ne intalnim la mijloc pentru ca si noi ca Romani facem un efort pentru a invata limba de circulatie internationala...iar ei intre ei pot vorbi limba lor. Important este sa se poata comunica, indiferent in ce limba alegem sa facem asta.
    • -2 (2 voturi)    
      tu (Duminică, 19 iulie 2009, 13:10)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      DE ce sa facem efortul.Ai uitat ungure ca suntem in ROMANIA?????Mars in ungaria dc nu va convine
      • 0 (0 voturi)    
        Multumesc (Duminică, 19 iulie 2009, 17:05)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui /./

        Multumesc de raspuns; sunt Roman deschis la minte. In rest, vezi situatiile similare din lumea civilizata, acestea sunt similare cu ce am descris eu.

        Ce incuiati trebuie sa fie unii daca inca ne impiedicam de limba in a face ceva constructiv...urat.
  • +1 (1 vot)    
    prostia n-are borders etnice (Duminică, 19 iulie 2009, 12:00)

    Stapanu [utilizator]

    invatam toti engleza si gata/ dar cere efort, nu-i asa, fosso
  • 0 (0 voturi)    
    Nu am nimic cu art. 1 (Duminică, 19 iulie 2009, 13:09)

    Tamas B. [anonim]

    Sunt maghiar si nu am nimic cu "statul national", deoarece nu se spune ca statul ar fi exclusiv al natiunii romane. Nu am nimic nici cu "statul unitar", deoarece de pilda si Italia este stat unitar dar in cadrul ei exista regiuni sau provincii autonome (Valea Aostei, Tirolul de Sud, Friuli-Venetia, Sicilia, Sardinia), sau de exemplu si Franta este stat unitar, dar unul descentralizat, iar Corsica are un grad mai ridicat de autonomie decat celelalte unitati-administrativ teritoriale. In ceea ce priveste folosirea limbilor in eventuala regiune din zona HR-CV-(partial)MS cred ca solutia corecta ar fi ca fiecare functionar, sau vanzator sa cunoasca in mod obligatoriu atat limba romana cat si limba maghiara la un nivel corsepunzator satisfacerii cerintelor fisei postului (relatii publice eficiente), iar nerespectarea acestei prevederi sa fie sanctionata pecuniar.
    • +1 (1 vot)    
      articolul hotarat (Duminică, 19 iulie 2009, 15:22)

      vakarcs [anonim] i-a raspuns lui Tamas B.

      Achiesez acestei opinii. Statul national a murit odata cu crearea UE, cu acordul Schengen. Relatiile cu cetatenii trebuie se fie bazate pe profesionalism si un flux informational natural. Restul e istorie, cateodata de prost gust si deformat dupa placul politicului.

      Mandria nationala inseamna decenta, bogatie si bunastare. Restul este frustratie...
    • 0 (0 voturi)    
      ia vedeti voi ce mai e pe la Balaton (Duminică, 19 iulie 2009, 16:22)

      acelasi roman [anonim] i-a raspuns lui Tamas B.

      Ungure, apreciez eforturile de a scrie corect in acesta limba, insa daca tot va uitati peste gard si vedeti cum e prin Italia si Franta, DE CE NU VA OPRITI VOI PE LA BALATON SA VEDETI DACA NU SE FACE SI ACOLO O REGIUNE AUTONOMA? Oricum aveti sanse mai mari pt toate planurile voastre. Nu mizati voi asa mult pe metoda picaturii chinezesti, ca nu va doresc reactia romanilor. Fac eu cinste cu plinul pana la Balaton. Numai bine !
      • 0 (0 voturi)    
        Nu se cere (Duminică, 19 iulie 2009, 17:35)

        Tamas B. [anonim] i-a raspuns lui acelasi roman

        La Balaton nu se face regiune autonoma pt. ca nici nu se cere.
    • 0 (0 voturi)    
      "Franta este stat unitar,dar unul descentralizat"? (Duminică, 19 iulie 2009, 16:48)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui Tamas B.

      Aceste lucruri le-aţi învăţat la şcoală în Franţa sau în "regiunea autonomă maghiară" ?

      Constitutia Franţei spune clar în articolul 2 din primul capitol:

      "TITRE PREMIER
      De la souveraineté

      Article 2
      La France est une République indivisible, laïque, démocratique et sociale. Elle assure l'égalité devant la loi de tous les citoyens sans distinction d'origine, de race ou de religion. Elle respecte toutes les croyances.
      La Langue de la République est le français.
      L'emblème national est le drapeau tricolore, bleu, blanc, rouge.
      L'hymne national est "La Marseillaise".
      La devise de la République est "Liberté, Egalité, Fraternité".
      Son principe est : gouvernement du peuple, par le peuple et pour le peuple. "

      Iar acest lucru îl ştie foarte bine şi preşedintele Sarkozy, ale cărui rădăcini etnice iudeo-maghiare se găsesc la Bistriţa, în Ardeal.

      Din păcate în România mai sunt mulţi iredentişti comunişti, proveniţi din evrei galiţieni botezaţi pentru a putea să se strecoare mai bine în conducerea statului ungar - pe care l-au dus la dezastrul din 1918 cu politica de maghiarizare forţată şi cu republica sovietelor.

      Autonomia maghiară din Transilvania este creaţia urmaşilor lui Bela Kun (Kohn) îndeplinită cu ajutorul ruşilor - blestemat să le fie numele!

      Agitaţia autonomistă din secuime este făcută de comuniştii ungarofoni, evrei deghizaţi în "buni maghiari" - care abia aşteaptă să vină la putere o nouă republică sovietică, pe care o vor în Transilvania deoarece nu o vor putea niciodată realiza în Ungaria (*).

      Ei bine - nici în România nu veţi putea aduce înapoi comunismul !


      Notă :

      (*) Motivul pentru care nu vor reuşi să aducă comunismul înapoi în Ungaria este evident după modul în care ungurii au fost trataţi de sovietici după revolta din Budapesta din 1956.
      • 0 (0 voturi)    
        Citeste (Duminică, 19 iulie 2009, 19:43)

        Tamas B. [anonim] i-a raspuns lui Mitica

        Daca tot te-ai apucat, mai citeste:
        http://fr.wikipedia.org/wiki/D%C3%A9centralisation_en_France
    • 0 (0 voturi)    
      gresit (Luni, 20 iulie 2009, 15:56)

      arici [anonim] i-a raspuns lui Tamas B.

      vad ca dai exemple, am si eu cateva, poti sa spui macar 1 singur exemplu de pe acest continet in care exista autonomie teritoriala? descentralizarea e una, autonomia teritoriala alta. iar daca te uiti la fiecare exemplu dat de tine musai (!!) sa remarci ca in absolut toate cazurile fiecare regiune se supune aceleiasi legi. ai impresia ca in corsica fiecare face ce vrea? se supun si ei unei legi, in Romania sa votat constitutia de catre cetateni. Mai ai vreun argument? o alta tara sa ne schimbe noua constitutia? cand MAJORITATEA populatie va vota o lege in care sa fie 2(de ce nu 3 sau 4 ca in Elvetia) limbi oficiale atunci mai vorbim. Si nu am inteles expresia ta " fiecare functionar, sau vanzator sa cunoasca in mod obligatoriu atat limba romana " OBLIGATORIU? de unde esti ca tot uit?
  • 0 (0 voturi)    
    IQ (Duminică, 19 iulie 2009, 21:57)

    nae [anonim]

    Bah dar tampit poti sa fii sa te nasti,sa traiesti intr-o tara si sa nu stii limba.
    Cand ma duc in vacanta in alta tara in cateva zile deja am invatat cateva expresii.Nu conteaza tara.
  • +1 (1 vot)    
    baietii astia (Luni, 20 iulie 2009, 8:07)

    gogu [anonim]

    din Harghita si Covasna habar nu au ce e aia autonomie. In aceste 2 judete nu exista pic de industrie... turismul sta destul de prost... singurii bani seriosi se fac din taierea padurilor. Si s-a taiat la greu. Daca primesc autonomie din ce o sa traiasca? Au impresia ca o sa ii tina in spate Ungaria? Se inseala. Cine a fost in Ungaria si a vb. cu oamenii de acolo stie poate cum ii privesc... ca pe niste rude sarace, rupte in cur si venite la cersit. E doar un joc al politicienilor din care cetatenii romani de etnie maghiara nu au decat de pierdut.
  • +1 (1 vot)    
    Autonomia (Luni, 20 iulie 2009, 9:39)

    anonim [anonim]

    Sunt roman nascut in unul din cele doua judete infame.
    Autonomia nu ar duce decat la adancirea saraciei in zona aceasta. Infrastructura, care oricum e praf se va duce naibii complet. In momentul in care nu ai decat fabrici de confectii, apa minerala si cherestea sa visezi la autonomie e o prostie.
    Restul cu vorbitul la posta si la paine in maghiara e folclor. Cand 85% din populatie e de alte etnie e normal sa se vorbeasca preponderent in acea limba.
    Secuii, din pacate pentru ei, nu sunt decat o masa de manevra a UDMR-ului, dar sunt prea infumurati sa recunoasca asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Basescu! (Luni, 20 iulie 2009, 16:19)

    a. bologa [anonim]

    Nu sunt un fan al lui Basescu, insa ceea ce a facut el acolo, este fara precedent pentru ceilalti presedinti de dupa 90 ai acestei tari. A lupata cu argumente ca un adevarat CAPITAN de nava Romaneasca. Ba chiar i-a facut de ras pe agitatorii UDMR. Ar fi nedrept sa nu il felicitam pentru modul in care a actionat printre cei care cultiva ura de rasa si separatismul. A dat dovada ca este un barbat roman adevarat. BRAVO DOMNULE PRESEDINTE. Ca dumneata gandesc milioane de romani. Din pacate multi nu au internet ca sa va spuna aceste opinii.
  • 0 (0 voturi)    
    prezenta de spirit (Marţi, 21 iulie 2009, 4:47)

    carmina [anonim]

    Domnul Presedinte Basescu a dat dovada de prezenta de spirit si de inspiratie, asa cum o face de multe ori in situatii in care altii ar fi pusi la colt. Pana si adversarii sai isi dau seama de acest lucru si devin mai retractili atunci cand Presedintele Traian Basescu le arata ca au sarit mult calul, galopand prin Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    unitatea romanilor (Marţi, 21 iulie 2009, 4:48)

    secui [anonim]

    Unitatea in diversitate, asta este ceea ce a caracterizat si trebuie sa caracterizeze tara noastra dintotdeauna si pentru totdeauna. E un principiu sanatos care pastreaza configuratia de baza a acestui neam. Stim sa traim alaturi de cei de alta etnie dar acesta tara se numeste ROMANIA. Si nu cred ca e bine nici pentru unguri si nici pentru romani sa urmam modele Kosovare.
  • 0 (0 voturi)    
    cine huiduie (Marţi, 21 iulie 2009, 4:53)

    Iosif Aladar [anonim]

    Sunt unii care sunt huiduitori de profesie, chiar daca li se arata un deget sau li se recita din Eminescu sau Petofi Sandor, ei tot huiduie. Asa ca nu ne mira huiduileile platite sau bine manipulate de cei interesati de putere politica sau economica. In general cei care atata focul intre maghiari si romani sunt cei care vor ciozvarte mari, cat mai multa putere financiara. Ca ajung prin drumuri politice la portofele mari e intristator pentru populatia inocenta romana sau maghiara. Ne bucura reactia prompta a Presedintelui Romaniei care a stiut sa fie la inaltimea situatiei.
  • 0 (0 voturi)    
    actiune buna (Marţi, 21 iulie 2009, 5:11)

    donetzk [anonim]

    Fiti convinsi ca cei care striga in gura mare dupa autonomie, gandindu-se ca au mai mare trecere la magazine, daca acolo se vorbeste ungureste, se gandesc in primul rand la autonomie teritoriala. Fineturile de nuanta dintre categoriile de autonomie sunt bune pentru istorici, profesori de stiinte politice si altii ca ei. Traian Basescu stie cum functioneaza mecanismul si iata ca demonteaza o situatie care putea fi cel putin jenanta. Mesajul sau a fost clar : maghiarii vor avea tot atata autonomie cata va avea oricare roman. Ceea ce este absolute corect si conform Constitutiei.
  • 0 (0 voturi)    
    Uite dreptatea, nu e dreptatea... (Marţi, 21 iulie 2009, 5:27)

    Dice [anonim]

    In primul rand mentionez ca sunt Roman! Mandru! :)
    In al doilea rand vreau sa va aduc aminte faptul ca in acea zona sunt familii de maghiari care de 2,3 chiar si 4 generatii nu vorbesc decat limba maghiara. Cum putem sa avem pretentia sa fie altfel? Acum 50 de ani doar familiile instarite de maghiari din zona isi trimiteau copii la scoli romanesti pentru ca aveau o viziune de viitor. Din pacate nu au fost prea multe familii instarite...
    Apreciez foarte tare faptul ca Basescu incearca sa schimbe ceva si acolo. Faptul ca a avut curajul sa mearga unde nici un alt om politic nu a mers(excludem UDMR sau alte formatiuni cu acelasi profil) , faptul ca are curajul sa incerce a schimba ceva, pentru mine reprezinta un mare plus in tara asta de multe minusuri. Faceti un exercitiu... incercati sa rationati fara o implicare emotiv-politica prea mare; poate iese ceva... Si in definitiv, politica nu inseamna ce vedem in jurul nostru, la televizor sau in presa, iar oamenii politici din tara noastra ii poti numara pe degete fara sa fie nevoie sa te descalti.
  • 0 (0 voturi)    
    Base esti bun ! (Marţi, 21 iulie 2009, 5:33)

    krantz dak [anonim]

    Basescu e de-al nostru. Simte cu tara careia ii apartine si reprezinta perfect romanul tipic. Jos palaria !
  • 0 (0 voturi)    
    cu tact hotarat (Marţi, 21 iulie 2009, 5:46)

    solo [anonim]

    Nu-I bruscheaza, nu-I huiduie, dar e hotarat. Stie pana unde pot dezbinatorii intinde coarda si le-o reteaza atunci cand e necesar !