Interviu HotNews.ro

Stolojan despre afacerea Ridzi - 2 mai: Voi pune foarte clar aceasta intrebare in cadrul partidului: Unde s-a dus diferenta de bani?

de Iolanda Badilita     HotNews.ro
Vineri, 17 iulie 2009, 17:03 Actualitate | Politic

Theodor Stolojan
Foto: AGERPRES
Intr-un interviu pentru HotNews.ro, vicepresedintele PDL care este de ieri si  vicepresedinte al Comisiei de Afaceri Economice si Monetare din Parlamentul European spune ca va intreba partidul cu privire la diferenta de bani intre ce a platit Ministerul Tineretului si Sportului si costul real al organizarii evenimentelor organizate de 2 mai, care a fost evidentiata in urma anchetei Comisiei Ridzi din Parlament. Theodor Stolojan mai afirma ca va atrage atentia conducerii partidului ca intr-o perioada in care tara traverseaza o criza “unii fac cheltuieli care par fanteziste”.


Rep: Dle Stolojan va puneti in interiorul PDL intrebari legate unde au disparut banii de la MTS?
Theodor Stolojan: Nu numai ca imi pun eu personal aceasta intrebare dar voi pune foarte clar intrebarea in cadrul partidului: unde s-a dus diferenta de bani? Este vital pentru PDL daca dorim sa ne prezentam cu fruntea sus sa putem explica acest lucru.

Daca nu il vom explica vom ramane tot timpul in aceasta intrebare si ni se va pune in fiecare zi in fiecare luna, timp de ani de zile. Unde s-a dus aceasta diferenta de bani?
Eu va spun ca nu este absolut nici o rusine sa recunoastem, fie lipsa de experienta a ministrului, fie ce s-a intamplat mai jos, aranjamentele cu acele firme.

Rep: Totusi, toti oamenii cu care a colaborat in MTS sunt membri PDL, sunt adusi de dna Ridzi. Si pare ca a fost gandita toata “miscarea” de acolo.
T.S.: Eu am vazut ce a scris presa despre aceasta diferenta enorma intre suma eliberata de Ministerul Tineretului si Sportului si sumele pe care cei care au organizat evenimentele spun ca le-au primit.

Deci noi trebuie sa explicam aceasta diferenta. Daca este o greseala sa ne asumam aceasta greseala, pentru ca greseli se fac. Eu va spun din experienta mea de ministru. Te increzi foarte mult in oamenii cu care lucrezi. Semnezi hartii care angajeaza cheltuieli cu buna credinta si se poate ca in spatele acestor hartii pe care tu le-ai semnat cu buna credinta sa se intample fel de fel de matrapazlacuri.

Eu nu pun la indoiala inca corectitudinea ministrului Ridzi. In ce priveste acea diferenta de bani despre care nu stim exact ce s-a intamplat sunt de acord cu ziaristii care cer ca lucrurile sa mearga pana la capat. Am vazut ca si presedintele tarii a cerut acest lucru.

Rep: Da, dar tarziu dle Stolojan. A minimalizat aceasta problema. Inainte de a veni momentul demisiei a spus ca este un caz minor. Si dvs considerati ca este un caz minor?
T.S.: Nu. Vreau sa va spun ca acum doua saptamani in cadrul Biroului Permanent National al PDL am spus ca toata lumea trebuie sa fie mult mai atenta fata de banul public.

Romania se afla in criza. Exista companii private care dau afara oameni pentru ca nu mai au de lucru, exista muncitori si functionari publici care sunt trimisi in somaj tehnic cu 75% din salariu. Nu este posibil ca in aceasta perioada noi sa facem fel de fel de manifestari dintr-astea  festiviste.

Vreau sa va spun ca in urmatoarea sedinta a BPN le voi mai spune cateva lucruri. In perioade grele oamenii vor sa vada ca exista o solidaritate, adica nu unii fac cheltuieli care par fanteziste in aceasta perioada  iar altii suporta reduceri de salarii, trecerea in somaj, etc.(..) De asemenea, trebuie sa existe un mod transparent de atribuire de catre ministere a proiectelor, a achizitiilor pe bani publici.

Rep: Nu va referiti doar la cazul Ridzi…
T.S.: Eu am observat multi ministri care se duc prin diferite locuri in tara si acolo lumea are senzatia ca daca vine ministrul imi da un proiect, daca nu vine, nu. Creaza asteptari.

Rep: Nu exista un sistem concurential de acordare a acestor proiecte
T.S.: Exact. Un ministru se duce intr-un judet unde incepe un proiect ca sa taie panglica, sa stea de vorba cu oamenii, sa vada de ce proiecte au nevoie. Dar un ministru si orice sef de institutie bugetara care ordoneaza credite trebuie sa demonstreze ca are un sistem transparent de alocare a banului public pe aceste proiecte.


Citeste mai multe despre   






















1892 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Intrebati si de actele falsificate de la MTS (Vineri, 17 iulie 2009, 17:22)

    Vlad [anonim]

    Avand in vedere cat s-a furat in romana, .cateva sute de mii de euro nu mai impresioneaza pe nimeni. Cum ramane insa cu noaptea alba de la MTS cand s-au falsificat acte publice la greu? Cum ramane cu ministrii cinstiti, competenti si loiali poporului, propusi in campanie de PDL?
  • +2 (10 voturi)    
    Obrazul gros se tine cu bonus (Vineri, 17 iulie 2009, 17:25)

    ik [anonim]

    Domul Stolojan, fiti d-le solidar cu partidul, ce naiba... Ce intrebari sunt astea? Pai se poate... Pt un fleac de sub un milion sa facem atita scandal... Pai sutem fomisti sau ce suntem ?
    • 0 (2 voturi)    
      banii sunt in conturile lui Ceausescu ... (Vineri, 17 iulie 2009, 19:19)

      Kroko Dilu [anonim] i-a raspuns lui ik

      ..trebuie ca o echipa de excperti internationali sa dea de urma valutei,,va cost 2-3 milioane de Euro dar merrryita sa aflam ca jumate s-au dus la trustul Realitatea TV si jumatate la Intact (Antene)
      d-na Blonda Turism cum a cumparat linistea ? adat 200.000 Euro la Realitatea TV si au tacut brusc papagalii -comentatori! acum au o marota noua :madam Placinta care refuza sa isi schimbe numele de ospat ,de masa festiva, in Vantosu ,Vantescu ,Vantulescu,Adiereanu , Brizamareanu ,oricum sa pastreze radacina eoliana sa zica lumea ca e sov-abila...
  • +4 (8 voturi)    
    s-a imputzit branza (Vineri, 17 iulie 2009, 17:36)

    clujean [anonim]

    auditul de la MTS arata ca tanti Ridzi a platit acele sute de mii de Euro INAINTE de semnarea contractelor! asta e caz penal cu bulau garantat (daca am fi intr-o tara civilizata, fireste, ca aci nu va pati nimic cat timp e base in corcodus).
  • 0 (6 voturi)    
    Rokada Stolo- Base (Vineri, 17 iulie 2009, 17:43)

    Sorin V [anonim]

    gata, baietii, au batut palma, fac rocada, iar?

    stolo presedinte - basecu premier? ce-am mai ras! unele lucruri nu se skimba NICIODATA! vai de steaua romaniei
    • 0 (0 voturi)    
      vampir (Vineri, 17 iulie 2009, 22:27)

      vrabie [anonim] i-a raspuns lui Sorin V

      stolo e un vampir. vrea sa creasca cu sangele varsat de ritzi. ce s-a pierdut cu ritzi vrea sa recupereze stolo. si e posibil sa candideze la presedentie. de aia sa si retras de la prim ministru. nu a vrut compromisul cu psd. e pur ca lacrima. vorati stolo presedinte
  • +5 (7 voturi)    
    In fine... (Vineri, 17 iulie 2009, 17:45)

    Mihai [anonim]

    ...un pd-list care vorbeste raspicat. Stolo isi pregateste cumva candidatura la presedintie?
  • +2 (6 voturi)    
    ce indignare, dom'le (Vineri, 17 iulie 2009, 17:58)

    gologan [anonim]

    nu l-am auzit pe stolo sa ceara demisia lui ridzi.s-o trezit si el acu la spartul targului. si apoi, de ce sa intrebe in partid unde sunt banii? stiu cumva aia din pdl unde sunt? :)
    • -2 (2 voturi)    
      care va sa zica (Vineri, 17 iulie 2009, 19:02)

      zaboo [anonim] i-a raspuns lui gologan

      are dreptate ala care tipa mai tare? daca tu n-ai vazut un milion de dolari - insemna ca nu exista?? si vad ca nu e bine nicicum - si daca vorbeste raspicat se gasesc "guralai" ca tine care nu sunt niciodata multumiti! e plina Romania de alde tine, bre!
  • +3 (3 voturi)    
    Stolo (Vineri, 17 iulie 2009, 18:01)

    Ioana [anonim]

    Buna intrebare ! Sa vedem daca raspunsul va fi pe masura.
  • -3 (7 voturi)    
    Recomand (Vineri, 17 iulie 2009, 18:12)

    x [anonim]

    Domnul Stolojan sa stea in banca lui si sa nu mai zica nimic. a avut ocazia. ca sunt multi corupti e adevarat. o sa se ocupe justitia de ei. mai bine sa se duca la ski..e mai sanatos pentru domnia sa.
  • +3 (3 voturi)    
    super stolo (Vineri, 17 iulie 2009, 18:28)

    adrian [anonim]

    Mai corecta era intrebarea "eu cu cine votez?"
  • +2 (4 voturi)    
    vezi sa nu !... (Vineri, 17 iulie 2009, 18:58)

    io [anonim]

    vezi sa nu te imbolnavesti pana sa pui intrebarea...
    mare atentie !
    asta e o intrebare cu grad ridicat de imbolnavire prin contaminare...
    ca de la membru de partid, la alt membru de partid.
    mai asteapta pana in toamna cand se va face vaccinarea...
  • +1 (3 voturi)    
    Sa intrebe... (Vineri, 17 iulie 2009, 20:00)

    Mihai [anonim]

    ...si cum au devenit Videanu, Poteras si ceilalti ca ei milionari in euro. Nu ca n-am stii, dar sa faca si el pe naivul...
  • 0 (2 voturi)    
    Puneti intrebarea! (Vineri, 17 iulie 2009, 20:20)

    Ol. [anonim]

    Poate va raspunde cineva... Noi intrebam de cateva luni degeaba. Dar este poate prea tarziu (apropo de oua clocite)
  • 0 (2 voturi)    
    cind ? (Vineri, 17 iulie 2009, 21:41)

    DlGoe [anonim]

    Cind vei intreba cum e cu publicitatea ministerului Turismului la televiziunea lui VANTU ?
    Aaaaaaa? Sau aia nu intrebi ?
  • 0 (0 voturi)    
    nasule (Vineri, 17 iulie 2009, 22:14)

    andrei [anonim]

    Daca Stolojan vrea sa dea semne de buna comportare civica ar trebui sa mai lase deoparte cumetriile dubioase, stie el cu cine!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Draga Stolo .... iti spun eu ... (Vineri, 17 iulie 2009, 23:08)

    Marinelu [anonim]

    ... s-au dus pe afisele lu' fii-mea
  • 0 (0 voturi)    
    va raspund eu d-le Stolo (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 9:52)

    radu d. [anonim]

    va raspund eu d-le Stolo: diferenta este in lanul acela de grau in care dvs, ca un mare conesseur verificati spiicele. Ce personaj de pomina puteti sa fiti!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    fapte nu vb..... (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 10:46)

    ccp [anonim]

    d-nu !!!!lasati frichi frichi si vaniti intr-o conferinta de presa si spunet:''d-le am intrebat partidul unde-s banii si mi s-a raspuns asta,asta,asta si eu am propus asta asta asta si partidul a facut asta,asta,asta....pina atunci pt mine nu sinteti mai breaz cu nimic fata de ritzi....trebuie sa intelegeti si voi odata ca am mai crescut si noi nitel politic si nu mai sintem chia fraierii din '89 si voi niste smecheri cu staif
    • 0 (0 voturi)    
      Subscriu. (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 20:24)

      lili [anonim] i-a raspuns lui ccp

      Astept acelasi lucru de la Dl Stolojan. De cuvinte d-astea pierdute in spatiu si timp suntem satui.
  • 0 (0 voturi)    
    Imi pare rau... (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 20:22)

    lili [anonim]

    Dle Stolojan, mi-as fi dorit sa va cred. Din pacate, nu mai am pic de incredere in politicienii romani. Dimpotriva, cred ca PDL va incerca , dupa demisia Dnei Ridzi, sa scape cat mai curand si cat mai nesifonat(adica, sa i se piarda urma) de aceasta urata afacere. Sper, insa, ca PRESA sa aiba grija ca lucrurile sa nu se intample asa. Este unica mea speranta.
  • +1 (1 vot)    
    raspunsul? (Luni, 20 iulie 2009, 9:32)

    Dedalus [anonim]

    Stolojan, 16 iulie 2009: "Voi pune foarte clar aceasta intrebare in cadrul partidului: Unde s-a dus diferenta de bani? "

    Subsemnatu", 20 iulie 2009: puseshi, bre intrebarea?!
    • +1 (1 vot)    
      :))) (Miercuri, 22 iulie 2009, 7:23)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Rabdare si tutun, ca ai de asteptat :D