Traian Basescu: Economia romaneasca nu da semne de derapaj, declinul poate fi stopat in trimestrul trei * Nu m-am hotarat daca voi candida pentru al doilea mandat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 15 iulie 2009, 21:01 Actualitate | Politic

"Nu avem in momentul de fata niciun semn ca ar putea exista un derapaj, toate semnele sunt ca am reusit sa stopam declinul economic in trimestrul al treilea, urmand ca in trimestrul al patrulea si in primul trimestru din 2010 sa ne apropiem de nivelul de crestere economica din 2008", a afiramt miercuri, la Praga, presedintele Traian Basescu, la o intalnire cu reprezentantii comunitatii romanesti din Cehia, potrivit NewsIn. Seful statului a adaugat ca nu a luat o decizie privind o eventuala candidatura pentru un al doilea mandat de presedinte.

Seful statului a explicat, in fata reprezentantilor comunitatii romanesti din Cehia, ca, in primul trimestru al acestui an, Romania a trecut de la o crestere economica de +2,4%, la una de -6,2%. Seful statului a spus ca, cel mai probabil, nici in trimestrul al doilea "nu va fi mai bine", dar si-a manifestat speranta ca in cel de-al treilea trimestru, declinul economic va fi stopat. In plus, seful statului a asigurat ca Romania nu va avea nici dificultati financiare.
  • Basescu despre candidatura: Nu m-am hotarat
In ceea ce priveste o eventuala candidatura a sa pentru un al doilea mandat de sef al statului, Traian Basescu a afirmat ca "Nu am luat inca nicio decizie. O spun in modul cel mai sincer ca nu am luat. Sa ajungem pana in octombrie, in noiembrie..."
  • Romania sprijina construirea radarului american antiracheta in Cehia
Traian Basescu s-a intalnit, miercuri, la Praga, cu omologul sau ceh, Václav Klaus. Dupa intalnirea cu seful statului ceh, Traian Basescu a afirmat ca Romania sprijina construirea radarului american antiracheta in Cehia: "As vrea sa spun ca Romania este o tara care sprijina ferm Cehia si Polonia in ceea ce priveste apararea antiracheta", a afirmat seful statului, citat de Mediafax Cehia.

Vaclav Klaus si Traian Basescu au discutat si despre situatia din Republica Moldova, seful statului roman afirmand ca tara noastra va continua sa sprijine eforturile Moldovei de aderare la Uniunea Europeana si i-a cerut omologului sau sa sprijine includerea acestei tari in grupul statelor din balcanii de Vest care vor solicita calitatea de membru al Uniunii.

"Indiferent cum sunt relatiile dintre Bucuresti si Chisinau, Romania va sustine intotdeauna Moldova in drumul ei spre Uniunea Europeana", a afirmat Traian Basescu.

Un alt subiect discutat de catre cei doi sefi de stat a fost criza economica.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1343 vizualizari

  • 0 (14 voturi)    
    M-am lamurit, nu stie ce vorbeste (Miercuri, 15 iulie 2009, 21:09)

    Dan [anonim]

    Un presedinte incompetent, peste un Guvern de incompeteti dintr-o clasa politica incompetenta, cladita pe relatii mafiote, spagi si interese de clan...

    La noi criza se va termina cu sange... :(
  • 0 (10 voturi)    
    Arma secreta a lui Basescu. (Miercuri, 15 iulie 2009, 21:10)

    Elena [anonim]

    Basescu va propune organizarea unui referendum pe data de 13 decembrie, adica exact data turului 2 al alegerilor.Intrebarea de pe buletinul de vot va fi-Sunteti de acord cu modificarea Constitutiei si desfiintarea Senatului?
    Peste 80 % din populatie doreste Parlament unicameral asa ca cei care vor vota la referendum pentru modificarea Constitutiei vor vota simultan si pentru Basescu deoarece contracandidatul lui Basescu din turul 2 , Geoana sau Crin, se va opune desfiintarii Senatului.. Basescu va castiga detasat in turul 2.
    • -1 (9 voturi)    
      Turul 2 va fi pe 6 decembrie (Miercuri, 15 iulie 2009, 22:28)

      Cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui Elena

      Iar referendumul nu-si are rostul - oricum Antonescu si Geoana nu vor intra in turul 2!
      • +1 (7 voturi)    
        Aoleu (Miercuri, 15 iulie 2009, 22:56)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

        Asta imi aduce aminte de reactia (haioasa) pe care a avut-o cineva la TV cand a fost anuntat faptul ca Elena Basescu a castigat un mandat de europarlamentar: Cum, doar unul?

        In turul doi vrei sa zici ca vor fi doi candidati Traian Basescu si Basescu Traian?
        • -5 (5 voturi)    
          Nu, TB si Oprescu! (Miercuri, 15 iulie 2009, 23:07)

          Cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui Gigi

          S-a stabilit deja!
        • +1 (5 voturi)    
          nu neaparat (Miercuri, 15 iulie 2009, 23:16)

          alex [anonim] i-a raspuns lui Gigi

          Poate ajunge tribunul in turul 2.. :))))
          • 0 (4 voturi)    
            Deci voi nu va.... (Miercuri, 15 iulie 2009, 23:28)

            Gigi [anonim] i-a raspuns lui alex

            Nu va jucati cu inima mea ca e slaba...s-ar putea sa ma hotarasc sa nu ma mai intorc in tara din cauze de genul asta :))
  • +1 (11 voturi)    
    :)) (Miercuri, 15 iulie 2009, 21:13)

    Gigi [anonim]

    Asta cu "nu m-am hotarat" trebuia incadrata la rubrica Bancul Zilei
    • 0 (2 voturi)    
      alta-i poanta! (Joi, 16 iulie 2009, 11:25)

      johnny [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      cu "nu m-am hotarat" incepe bancul. Poanta e ca s-ar putea sa se hotarasca doar in noiembrie. Da Doamne sa fie dupa primul tur!
  • 0 (12 voturi)    
    Base.... (Miercuri, 15 iulie 2009, 21:16)

    Marius [anonim]

    ne scutesti ?
  • 0 (12 voturi)    
    Basescu (Miercuri, 15 iulie 2009, 21:21)

    Lucian_Mares [utilizator]

    iar vorbeste de pe pereti... Nu-i mai dati de baut, oameni buni ca nu mai vede: nu vede semnele de derapaj cum n-a vazut nici ca "vine" criza.
  • +3 (11 voturi)    
    Aiureli prezidentiale !!!! (Miercuri, 15 iulie 2009, 21:24)

    lili [anonim]

    In trimestrul IV 2009 si in primul trimestru din 2010 sa avem crestere economica ca in 2008??!!! Cand reprezentantii FMI, ai Bancii Mondiale si ai altor state avertizeaza ca varful crizei in Europa de Est abia urmeaza, in Romania Presedintele viseaza , exact cum a facut la sfarsitul lui 2008(cand criza facea ravagii in lume, noi eram asigurati ca in Romania va fi cald si bine!!!) ca noi incepem sa crestem ca Fat Frumos din poveste!!! Trezirea, CRIZA inca bantuie, Romania scade veriginos, pana alaltaieri ne vorbea de RECESIUNEA instalata, de acum Dl Basescu vede deja revenirea pe crestere, similar cu 2008 !!! AIURELI PREZIDENTIALE, altfel nu le pot numi. Sau lipsa de RESPONSABILITATE.
  • -1 (11 voturi)    
    aldoilea prostanac (Miercuri, 15 iulie 2009, 21:29)

    lolek bolek [anonim]

    prea mult vizichi
  • -2 (10 voturi)    
    O s-o sfarsesti ca "pretinul" tau Bush... (Miercuri, 15 iulie 2009, 21:38)

    Alin [anonim]

    Va mai aduceti aminte de... G.W. Bush? Daca faceti un efort o sa va amintiti de un nebun insetat de putere, alcoolic si usor sinistru. E adevarat, la un moment dat sceleratul atinsese recordul absolut de popularitate (undeva spre 70%) toti americanii il vedeau ca pe un erou national care cu siguranta va ramane in istorie, un campion al luptei cu terorismul, o combinatie intre Superman, Rocky, Rambo dar cu intelepciunea patriarhului Jefferson. Sa mai facem un efort acum si sa ne amintim de euforia investiturii lui Obama si de iesirea pe usa din dos (direct la lada de gunoi) a ilustrului viitor anonim de trista amintire, marele presedinte G.W. Bush. Si cum majoritatea americanilor nu stiu nici macar cine a fost Hitler, va dati seama de locul pe care il va ocupa G.W. Bush in constiinta lor.
    Asa ca domnule Bsescu, faceti-va damblaua inca 5 ani pe spinarea poporului roman si va veti adjudeca astfel locul pe care il meritati cu prisosinta: la lada de gunoi. Mult succes!
  • -2 (8 voturi)    
    Cine v-a spus? (Miercuri, 15 iulie 2009, 22:02)

    FLORIN [anonim]

    Cine v-a spus ca nu e in derapaj? Boc? :)))))))))))))))))))))))) Spune-mi cu cine te sfatuiesti ca sa-ti spun cine esti...
  • -1 (5 voturi)    
    E grea decizia... (Miercuri, 15 iulie 2009, 22:05)

    Klismotill [anonim]

    Si Oprescu stie ca are buzunarele burdusite cu maruntzish electoral si - tocmai de aceea - nu se sfieste sa penduleze intre declaratii de viitor candidat la Prezidentiale si juraminte de administrare (?) a Bucurestiului. Le place tuturor borcanul cu dulceata din camara Cotrocenilor dar, vazand procentele imputinandu-se, arunca bomba nesigurantei candidaturii, asteptand sa fie rugati: "Hai, Nea Cutare... vino intru binele tarii!..."
  • -2 (8 voturi)    
    cata nesimtire... (Miercuri, 15 iulie 2009, 22:23)

    geo12 [utilizator]

    cica nu s-a hotarat daca va candida... dar asa,preventiv, face campanie si bai de multime de o luna... unde-i mai multa lume hop si el... cine a zis ca el candideaza? nesimtitii ! mogulii, nu-i asa?
  • +2 (4 voturi)    
    Cam bate vantul inflatiei de peste 30% (Miercuri, 15 iulie 2009, 23:47)

    Razvan_M [utilizator]

    Asta ar fi singura varianta pentru a "rezolva" pe termen scurt problema salariilor bugetare: tiparirea de bani, fara numar. Va echivala cu un nou impozit, jmecherii care stau vor fi multumiti ca toata lumea o duce rau si astfel rezolvam toate problemele.
    Oare? FRATILOR, BUGETUL NU-I VACA DE MULS LA NESFARSIT. Cineva trebuie sa mai si munceasca si sa plateasca contributii la buget! Ghici cine plateste aceste contributii!

    Intrebari:
    - de ce avem nevoie de ditai sistemul de sanatate, cand majoritatea oricum nu beneficiem de asistenta medicala decat contra-cost?
    - de ce avem nevoie de o armata de functionari si bugetari, cand birocratia nu face decat sa impiedice economia sa functioneze?
    - de ce facem ministere pentru turism si tineret, cand singurele activitati ale astora sunt parandaratul si plimbarile?
    - de ce avem Justitie pe bani multi, daca si pe bani putini este la fel de performanta?
    - de ce avem nevoie de peste 400 de parlamentari si cateva mii de capete de soferi si altii pe langa astia, cand majoritatea parlamentarilor voteaza oricum cum le ordona sefii de partid, iar jumatate aproape ca nu calca pe la Parlament?
    • 0 (0 voturi)    
      Keep your eyes on the prize... (Joi, 16 iulie 2009, 18:01)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

      Are o logica tot ceea ce zici tu acolo insa uiti un singur lucru. Principala preocupare a guvernantilor actuali este sa se aleaga din nou Basescu (adica a PDL-ului care are si premier). Sa lasam balta vrajeala cu "ne-am unit noi asa PSD + PDL pentru interesul tarii...". Ca urmare...orice actiune a lor va viza "sustinerea" situatiei actuale indiferent de cat de grea va fi caderea dupa ce va fi validat noul presedinte. Este daca vrei varianta pe timp de criza a pomenilor electorale pe timp de crestere economica. Totul cu un singur scop...sa ne realegem. Ca urmare orice masura cu impact negativ la vot inainte de alegeri va fi evitata pe cat se poate. Inflatia o vezi la piata in preturi, restructurarea sistemului public prin disponibilizari inseamna voturi pierdute (ale celor disponibilizati), marirea de impozite si taxe la fel. Si atunci onor guvernul alege singura masura care nu produce efecte negative pe termen scurt (deocamdata)...se imprumuta cu 7 maini de unde apuca. Nu te afecteaza direct (cel putin nu acum) un deficiti bugetar urias. Te va afecta cand pe masura cresterii valorii dobanzii care trebuie platita si mai ales cand trebuie rambursati banii (principalul).

      Eu sper sa nu continue asa pana la alegeri (din tot sufletul). Vad si ceva miscare din patea lui Boc care a anuntat ceva disponibilizari. Trebuie insa mai multe masuri coordonate si mult mai radicale. Poate oi fi eu idealist dar sper ca actualul guvern + presedinte sa aiba curajul sa faca ce a facut CDR-ul + Constantinescu in 1996-2000 (restructurare si reforma radicala) chiar cu riscul de a pati ce au patiti si aia (iesirea din viata politica). Din pacate insa imi dau seama ca singurul lor interes este ...sa se mai aleaga o data, cu orice pret.
  • -1 (5 voturi)    
    Doamne-doamne (Joi, 16 iulie 2009, 8:05)

    Pantera Roz [utilizator]

    Base,te avertizez:nu mai candida!Daca iesi presedinte,iti tai ratia de whisky si te trec pe agheazma.Te risti?!
  • +1 (3 voturi)    
    nu mai e nimic de facut, s-a terminat (Joi, 16 iulie 2009, 10:08)

    Dedalus [anonim]

    Are dreptate. Economia nu poate derapa, cata vreme e in cadere libera.

    Sigur ca avem tendinta sa nu credem lucrurile neplacute, dar...

    De fapt, nici nu cred ca se mai poate face ceva. Punctul critic a fost depasit si acum nu mai exista cale inapoi.

    Vom avea miscari sociale. Asta imi este foarte clar si mi-e teama ca nu numai mie.

    Economia Romaniei este foarte complexa, de-aia si rezista mai bine. Se adauga si economia neagra care mai regleaza lucrurile.

    Dar si reciproca e adevarata: o astfel de economie odata trimisa la podea, va sta lata acolo mult...
  • -1 (5 voturi)    
    Basescule (Joi, 16 iulie 2009, 10:15)

    nicu [anonim]

    Ia calul meu si du-te!