Crin Antonescu: Traian Basescu a dat dovada de duplicitate, complicitate si ipocrizie in cazul Ridzi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 15 iulie 2009, 16:24 Actualitate | Politic

Liderul liberal Crin Antonescu il acuza de  "duplicitate, complicitate si ipocrizie" pe seful statului, dupa declaratiile acestuia in cazul Monica Iacob Ridzi. In plus, liderul PNL ii cere lui Traian Basescu sa ii numeasca pe oamenii politici care ar fi cumparat stiri pozitive.

"Domnul presedinte Traian Basescu, intr-un mod stupefiant, la care recunosc ca nu ma asteptam nici macar eu, care nu ma astept la multe lucruri bune din partea presedintelui, a dovedit inca o data duplicitate, complicitate si toleranta pentru un sistem pe care domnia sa a incercat sa-l descrie cu totul partial si tendentios si a mai dovedit inca o data domnul presedinte foarte multa demagogie si ipocrizie", a afirmat Crin Antonescu, citat de NewsIn.

Candidatul PNL la alegerile prezidentiale il acuza pe Traian Basescu de faptul ca "nu s-a delimitat in mod explicit" de ceea ce a facut Monica Iacob Ridzi in calitate de ministru si ii cere sefului statului sa isi asume responsabilitatea "pentru clanul sau".

"A spus cum am spus si eu si altii despre cazul Ridzi, ca nu e decat varful icebergului. Domnul presedinte ar trebui sa vorbeasca de restul icebergului si ar trebui sa-si asume responsabilitatea ca acest iceberg inseamna, de fapt, sistemul clanului sau, protejatilor sai, ca, pana una alta, dovedite sunt fapte ale unei persoane care face parte din anturajul politic al domniei sale si al familiei domniei sale", a adaugat Crin Antonescu.

Crin Antonescu este de parere ca seful statului "ar avea datoria sa spuna ce alti oameni politici au mai facut asemenea tranzactii ilegale cu presa, cine sunt, caror partide politice apartin, cine sunt cei care au facut aceste tranzactii".

Marti, la ceremonia de depunere a juramantului de catre noul ministru al Tineretului si Sportului, Sorina Placinta, Traian Basescu a acuzat o intelegere "murdara" legata de difuzarea gratuita a unor clipuri electorale in campania pentru PE de catre televiziunile comerciale in schimbul unor bani publici primiti de la politicieni.


Citeste mai multe despre   






















904 vizualizari

  • +1 (15 voturi)    
    ... (Miercuri, 15 iulie 2009, 16:33)

    me [anonim]

    S-a potolit un pic gioana si incepe crinuletu...

    Ptiu sa nu va deochi mamica ce falnici pazitori ai neamului romanesc sunteti voi ...

    <intrebare retorica> Cand o sa avem parte si noi de candidati la conducere care sa nu mai faca exercitii electorale de aratat cu degetul ? </intrebare retorica>
    • +12 (12 voturi)    
      complicitate (Miercuri, 15 iulie 2009, 17:15)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui me

      ieri a ouat o gaina. ulterior a ascuns fapta prin simplul fapt ca nu a cotcodacit. am gasit oul rece abia azi dimineata... de ce nu m-a anuntat Traian Basescu? o fi complice? de ce nu a cotcodacit nici Crin Antonescu? o fi duplicitate? de ce nu l-a numarat Adrian Nastase? din ipocrizie?
      poate daca l-as fi platit pe Felix m-ar fi anuntat Mircea Badea... dar n-am contract de promovare a gainii cu antenele...
      ma deranjeaza totusi ca platesc prea mult pe bilet la circul asta.
      • -1 (9 voturi)    
        mai Crine ,mai trotineta ,mai ciufulici mai ! (Miercuri, 15 iulie 2009, 20:27)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui pehash

        esti toate trei odata ca si "duplicitate, complicitate si ipocrizie " ,mai ia o gura de aer, mai Crin in rang de papagal Antonescu ,politica e pentru domni si doamne. nu pentru valeti ,picolo si debaraseuri ! vezi ca mai vrea Patriciu o bere ,dar rece ,misca-ti cufarul ...
    • 0 (0 voturi)    
      Demisia lui Boc (Joi, 16 iulie 2009, 14:06)

      sergiu [anonim] i-a raspuns lui me

      Incep si eu ca Badea cu logica afirmatiilor lui TB:
      1. Base "afla" de furtul din bani publici pentru campanie electorala si mediatizare frauduloasa de "stiri".
      2. Nu vrea sa se creada ca EBA are ceva de-a face cu asa ceva si solicita ca fata lui sa nu mai apara in clipurile "gratuite".
      3. Solicita (cui?) ca Monica Ridzi sa fie demisa inca imediat dupa ce a aflat (cine s-a opus?).

      Bun! Si acum, daca Ritzi nu a furat pentru EBA - pentru cine a facut-o? Pentru PSD, UDMR, pentru buzunarul ei sau pentru PDL?
      Daca a furat pentru PDL si presedintele indignat a solicitat demisia ei - de ce nu a solicitat si nu solicita, macar de ochii prostimii (adica noi) ca presedintele PDL - pentru care a furat Monica Ridzi- sa-si dea demisia din functia de presedinte PDL si Premier?
      Mai ma intreb, printre atiti jurnalisti independenti si inteligenti si opozanti de frunte din PNL, UDMR si de ce nu PSD nu vrea nimeni sa vada acest lucru?
      Asa crede Crin Antonescu ca face opozitie, spunind 100 de vorbe dar nici una transanta? De ce oare? Daca se gindeste la alinate ulterioare abereaza. Daca se gindeste la ce a facut PNL atunci este pierdut in totalitate. Avea o singura sansa. Sa ia taurul de coarne insa se pare ca nu poate.

      PS: Oare nimeni nu sesizeaza disparitia absoluta a Elenei Udrea?! De ce oare?!
  • +5 (15 voturi)    
    poate are dreptate, dar ma asteptam mai mult (Miercuri, 15 iulie 2009, 16:39)

    cet23 [anonim]

    In chestiunea asta, Crin Antonescu are ceva dreptate.
    Dar per ansamblu, imaginea creata de Crin Antonescu in aceasta campanie prezidentiala oficial neinceputa inca, m-a dezamagit. Ma asteptam mai mult de la el.
    In schimb, Crin Antonescu lasa imaginea ca singura lui arma si singurul lui atu e sa-l critice pe Basescu cu o furie de catel isteric. Parca-l urmareste obsesiv si orice ar face, instantaneu il critica!
    Crine, poti mai mult!
    • 0 (6 voturi)    
      nu catel, "catelush" isteric, si (Miercuri, 15 iulie 2009, 20:22)

      dustproof [utilizator] i-a raspuns lui cet23

      oare chiar poate mai mult de atat? :))
    • +3 (7 voturi)    
      Cam prostut Crin (Miercuri, 15 iulie 2009, 20:39)

      MariusMuc [utilizator] i-a raspuns lui cet23

      Adevarul e ca nu prea il duce capul pe Crin. Ar trebui sa se razboiasca cu Geoana, ca cu el se lupta pentru turul doi. Basescu intra in turul doi 100%. Crin ar trebui sa fie baiat destept si sa-l compata pe Prostanac. Dupa ce intra in turul doi, are destul timp sa-l atace pe Basescu, la cald. Daca incepe de pe acum, daca intra in turul doi, atacurile vor fi deja rasuflate, ajungand sa se repete iar electoratul va fi plictisit.
      Aceeasi strategie ar trebui sa o aplice si Geoana aka Prostanacul.
  • -2 (16 voturi)    
    asa e.... (Miercuri, 15 iulie 2009, 16:54)

    bogdan [anonim]

    insa putini vad... Basescu are iesiri clare de DICTATOR dar cum romanilor le place sa fie''calariti'' de astfel de persoane sunt convins ca o sa primesc o gramada de minusuri! nu faceti economie.
    • -3 (9 voturi)    
      + (Miercuri, 15 iulie 2009, 17:22)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      De la mine. :)
    • -2 (6 voturi)    
      nu nu...ai dreptate...meriti plus ! (Miercuri, 15 iulie 2009, 19:55)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      .
    • +1 (9 voturi)    
      Dictator? (Miercuri, 15 iulie 2009, 20:43)

      MariusMuc [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      Se tot vorbeste de iesirile dictatoriale ale lui Basescu. Poate imi dai si mie niste exemple. Ce anume a dictat Basescu si se aplica fara a se trece printr-un exercitiu democratic? Doar fiindca este categoric si direct in declaratii il face dictator? Unde sunt rezultatele dictaturii sale?
      Parerea mea este ca treaba cu dictatura lui Basescu este doar o intoxicare a unui segment al presei.
      • -1 (5 voturi)    
        corect! (Miercuri, 15 iulie 2009, 21:35)

        zaboo [anonim] i-a raspuns lui MariusMuc

        si prinde la cine nu isi propune sa gandeasca cu creierul din dotare! la fel cum a prins si "genialul" argument de acum cinci aci: "nu are fata de presedinte"!!! nu?
  • +5 (11 voturi)    
    in continuare (Miercuri, 15 iulie 2009, 17:00)

    zaboo [anonim]

    prapaditul asta injura pe altul, nu vorbeste despre vasta experienta, uimitoarea valoare si rezultatele avute in carierea lui!! sigur, era o vorba ca oamenii mari discuta idei, iar cei marunti ii discuta pe altii... Nu l-am vazut o singura data la un orfelinat, la o casa de batrani, la casele de pensii macar - sa vada cum se calca lumea in picioare pentru o adeverinta... nuuuuuuuuuuuuuu... el el un domn cu papion - ce sa caute acolo?? el se da dupa masini si latra - cu speranta sa mai treaca cineva si sa-l apuce de glezna cand se asteapta mai putin! trece Base... trece Ridzi... are ce face, asadar! ASTA este, deci, varianta?? aia frumoasa si sanatoasa? din pacate, in mahalaua de la noi prinde! ca si telenovelele! dar sa fie clar: cum a facut pana acum asa o sa faca si pe mai departe! asta poate el! sa stranga gloata in jurul lui si sa arunce cu pietre in umul si in altul! am mai intrebat asta: REALIZARI personale, domnul Crin????
    • -3 (13 voturi)    
      BaSECU (Miercuri, 15 iulie 2009, 17:30)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      Dar nea' BaSECU ce mari realizari a avut?
      Ca a fost ministru la transporturi de vreo 2 ori, de vro 2 ori primare in Bucuresti si tot nimic n-a facut. Deci?

      Eu merg pe mana unuia nou ca de BaSECU m-am convins ca nu e in stare de nimic.
      Daca iau teapa o iau de la capat, dar macar am incercat.

      Daca nu experimentezi si altceva nu ai de unde sa stii daca e bun sau nu.
      In momentul asta cu BaSECU ne-am ars, cu Crin nu avem de unde sa stim daca nu incercam.
  • 0 (6 voturi)    
    In privinta asta... (Miercuri, 15 iulie 2009, 17:16)

    Vorbe goale [anonim]

    Crin Antonescu are dreptate iar Basescu trebuia s-o lase asa,sa nu se compromita. Asta insa nu schimba cu nimic statutul lui de portavoce a lui Patriciu.

    Oricum nu exista nici un pic de verticalitate in politicianul roman.
    • -3 (7 voturi)    
      Portavoce (Miercuri, 15 iulie 2009, 17:50)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Vorbe goale

      Ai stricat tot comentariul cu termenul asta. Portavoce ar trebui sa fie un termen exclusiv pentru Boc.

      Pentru cultura ta generala, daca am mai avea 50 de oamenii de afaceri in tara asta ca Patriciu am fi fost mult mai departe acum.

      Lasa la o parte cum a luat Petromidia si axeaza-te pe situatia financiara. Cand a luat-o papa bani de la bugetul de stat, acum da bani la bugetul de stat. Nu mult doar vreo 6-7% deci 6-7% dintre cei ce lucreaza la stat ar trebui sa-i multumeasca lui Patriciu ca el le da salariile. Culmea este ca si cei care-l injura primesc tot cam atat. Ce zici, e bine sau e rau? Inmulteste cu 50 si vezi ce-ti da. :)

      Ti-a placut micul meu joc de logica? Astept propagandistii portocalii cu argumente. Stiu ca cer prea mult. :)
      • -2 (8 voturi)    
        Alexandru C (Miercuri, 15 iulie 2009, 20:02)

        Vorbe goale [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        Nu te ingriji de cultura mea generala, probabil ca depaseste varianta celor "50 de oamenii de afaceri". Una dintre problemele "micului tau joc de logica" (mic, bine zis!) este ca_nu_vreau_ sa las la o parte modul de achizitie al Petromidia, nici "atribuirea directa" a creantelor Libiei catre Romania, la fel cum nu am uitat problema flotei Romaniei (ca sa nu zici cumva ca sunt propagandist portocaliu): "un morman de fiare vechi" (parca asa zicea Roman) care astazi navigheaza pe marile lumii sub diverse pavilioane (in buna parte sub pavilion norvegian). Vorba era la vremea respectiva ca "s-a vandut la tona" (fara legatura cu Ministerul Transporturilor) :)

        Revin la ultima idee din mesajul anterior (oricum nu exista nici un pic de verticalitate in politicianul roman) si te astept si cu alte comentarii, poate or fi mai bazate.
      • -2 (4 voturi)    
        am inteles ca esti evreu, Alexandr? (Miercuri, 15 iulie 2009, 22:23)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        te intreb din curiozitate ;evreii ori sunt foarte destepti si isi vad de treaba prin USA ori sunt dobitoci si aia se iau in bete cu romanii pe forum ! te rog spune-mi :evreu sau roman ? daca esti roman,se schimba treaba...
  • -4 (12 voturi)    
    pericol de dictatura (Miercuri, 15 iulie 2009, 17:35)

    georgev [utilizator]

    Romania este in pragul dictaturii.

    Basescu nu mai are nicio limita. S-a inconjurat numai de sclavi umili si bou-reni. Servitorii i-au imprumutat inclusiv limbajul. Toti sclavii lui folosesc acum sintagme de genul "moguli", "presa ticalosita" ...

    Doar Ceausescu a reusit sa-si impinga fiul atat de sus in politica. Dar Nicu Ceausescu era mult peste EBA.

    Iar Ceausescu nu si-a promovat amantele in functii de stat.
    • +2 (8 voturi)    
      ce analiza profunda!!! (Miercuri, 15 iulie 2009, 18:55)

      zaboo [anonim] i-a raspuns lui georgev

      care va sa zica "moguli" e sintagma???? permite-mi sa iti dau un simplu copy/paste de la dex... s-ar putea sa ai o surpriza!!! "SINTÁGMĂ, sintagme, s.f. Unitate semantico-sintactică stabilă, formată dintr-un grup de două sau mai multe cuvinte între care există raporturi de subordonare; p.ext. locuțiune; expresie. – Din fr. syntagme.
      Sursa: DEX '98". Mai departe: EBA a fost ALEASA, nu NUMITA! daca pricepi ideea... Inca ceva: ai idee cu cine a votat imaculatul Crin acum cinci ani??? Asta ca sa dezvoltam capitolul consecventa...
  • -2 (6 voturi)    
    e basescolog (Miercuri, 15 iulie 2009, 17:48)

    ploiesteanu [utilizator]

    din nastere. A spus ce vrea cu tara asta. Niste dicursuri populiste, ca vrea sa scada impozitul pe profit, TVA-ul, etc, in perioada de criza. nu poate mai mult. Mai lucid este discursul lui Duda.
    • -3 (5 voturi)    
      In Ploiesti acolo nu se face economie? (Miercuri, 15 iulie 2009, 20:01)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Daca maresti taxele intr-o perioada in care vanzarile scad dramatic ce se intampla? In primu rand...daca scad vanzarile automat scade si contributia la buget...iar daca cresti taxele acelasilucru se intampla....si acum daca le combinam....observam motivele pt care o ducem asa de bine. Ce a zis Antonescu in legatura cu imp pe profit, tva si altele este perfect logic. In rest...la fel...o sa-l votez pt ca nu pot vota un securist...insa tot ce face e sa-l critice pe Basescu. Pacat.
      • +1 (3 voturi)    
        Spiru Haret? (Miercuri, 15 iulie 2009, 20:36)

        doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Nu stiu ce fel de Economie ai facut tu(poate oi fi "economist" d-ala dinainte de '89) daca in conditiile in care veniturile la bugetul de stat sunt in cadere libera si cand deja salariile bugetarilor si pensiile marite in mod inconstient de guvernarea PNL deja nu mai pot fi sustinute tu vi si propui scaderea impozitelor.Sau ai impresia ca daca reduci maine taxele,intr-o perioada de criza mondiala, poimaine iti vor creste investitiile straine spectaculos si toate afacerile din Romania se vor relansa? Vor prospera vanzandu-si produsele pe ce piata?Pe uriasa piata romaneasca?
        Pe langa economia pe care ai studiat-o(sau nu)trebuie sa mai ai si putin bun simt care sa te ghideze intr-o directie sau alta.
        • +1 (1 vot)    
          Economie damboviteana? (Joi, 16 iulie 2009, 11:46)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui doi si-un sfert

          Tu vb asa din auzite...fara sa ai o baza reala. Sa nu-ti deschizi o afacere vreodata pt ca ai sa ai numai de pierdut cu modul asta de gandire.
          E criza da? Automat totul merge prost...vanzarile scad, deci tu ca afacerist nu-ti permiti sa tii preturile la acelasi nivel ca si anul trecut...si ce faci? Mai faci o promotie...niste reduceri....mai trimiti niste oameni in somaj ca sa-ti acoperi pierderile...eventual scazi preturile la tot ce vinzi ca sa te mentii la suprafata. Oricum nu mai faci acelasi profit ca in anii trecuti...si automat nu mai contribui la buget cu cat contribuiai inainte.
          Si acum... vine guvernul si-ti mareste taxele. Ce crezi ca se intampla cu afacerea ta? Merge si mai prost...mai dai un om afara...mai scazi putin...ca sa-ti permiti sa platesti si taxele marite si sa ramai si cu bani in buzunar. Ce inseamna asta? Impozitul pe profit mai mic (chiar daca ei l-au marit, ca l-au marit orice s-ar zice)...TVA mai putin...contributiile mai mici (doar ai dat oameni afara)...da? Am dreptate pana acum? Asta ca sa nu vorbesc si de oamenii pe care-i dau afara si carora guvernul trebuie sa le plateasca somaj din buget... Plus ca majoritatea dintre noi cauta sa se fofileze de la plata taxelor. Toate astea duc la incasari mult mai mici si la cheltuieli mult mai mari din bugetul de stat. Mie personal nu mi se par niste masuri bune de luat intr-o perioada de criza.
          Ghici ce se intampla daca scazi taxele si impozitele? Nu incep sa-ti vina mai multi bani in buzunar? Nu angajezi inapoi macar o parte din oamenii aia pe care i-ai dat afara (scutesti statul de la plata ajutoarelor sociale) ? Nu te duci sa-ti platesti obligatiile catre stat in cazul in care iti vin mai multi bani in buzunar ca sa stai linistit? Nu se deschid mai multe firme iar alea care dadeau sa se inchida continua activitatea? Nu cresc vanzarile odata cu scaderea TVA-ului si automat a preturilor? Nu aduc toate astea mai multi bani la buget chiar si cu taxele micsorate? Eu zic ca da.
        • +1 (1 vot)    
          Cat despre investitiile straine... (Joi, 16 iulie 2009, 12:03)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui doi si-un sfert

          Poate vor incepe sa se miste mai bine...pt ca oricine cauta sa plateasca cat mai putin la stat, insa instabilitatea politico-economica nu creeaza un mediu de afaceri atractiv. Dupa alegeri se va rezolva problema cu instabilitatea politica...ramane cea economica de rezolvat. Personal nu gasesc capabil acest guvern de a rezolva aceasta problema (vezi impozitul forfetar..il bagam, il scoatem..nici ei nu mai stiu....se zvoneste ca o sa se mareasca TVA-ul....guvernul zilnic se imprumuta cu tot mai multi bani <oare de ce?> ..etc).
          Cat despre guvernul Tariceanu....nu discutam de el. G. Tariceanu a fost un guvern prost...fara dubii...au luat niste masuri stupide si nu au reusit sa administreze cum trebuie tara care trecea printr-o perioada extrem de buna. Oricum per total a fost mai bun decat guvernul Boc pana acum.
          Noi discutam despre masurile propuse de Antonescu. Masuri foarte bune pt situatia prin care trece Romania acum. De ce are un program electoral gen prim ministru cand el candideaza la presedentie...nu stiu....dar na...masurile propuse au sens.
          Iar cu afirmatii de genul "pe uriasa piata romaneasca" te dai de gol in legatura cu vastele tale cunostinte economice. Nu mai zi asta niciodata ca te faci de ras.
          Numai bine.
  • +2 (6 voturi)    
    De ce nu-l votez pe Antonescu (Miercuri, 15 iulie 2009, 19:05)

    m3th0dman [anonim]

    Pentru că el nu-ş promovează propria imagine ci încearcă pe cât posibil să o păteze pe a candidatului.

    Eu pe Băsescu nu l-am auzit (încă) să spună nimic despre Crin.
    • 0 (6 voturi)    
      De ce nu il ataca Base pe Anto (Miercuri, 15 iulie 2009, 21:08)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui m3th0dman

      Te-ai gandit ca oate nu prea are ce sa zica (de rau) despre Crin Antonescu? Omul nu a facut parte din mult hulitul guvern Tariceanu, nu este cunoscut ca fiind unul care a facut afaceri cu statul, nu a facut politica in stil dambovitean deci ce ar fi de zis despre el (de rau)? Putem comenta programul (de guvernare) al lui Crin. Singurul atac pe care l-a avut cineva la adresa lui a fost desteapta aia de Udrea cand a zis ca i-a luat locul la coafor. Dar de la blonda respectiva oricum nu te poti astepta la asa ceva.

      Si ar mai fi un motiv (mult mai important) dar pe care l-au sesizat prea putini. Daca Basescu incepe sa atace pe unul dintre cei doi contracandidati cu sanse (Antonescu si Geoana) si-l transforma in ochii opiniei publice in adversar principal si acesta s-ar putea sa adune voturile anti-Basescu. Crezi ca Basescu prefera un Antonescu la 15-20% si un Geoana la 25% sau un contracandidat cu 30-35% (cam cat are si Basescu acum). Problema insa se va ivi clar in turul 2. Basescu spera ca nu va intra Antonescu in turul 2 pentru ca pe Geoana il poate "desfiinta" mult mai simplu (face parte din guvernarea aceasta ineficienta, e de stanga, e "prostanac" etc). Antonescu e un adversar mult mai incomod.
      • 0 (6 voturi)    
        de ce (Miercuri, 15 iulie 2009, 22:48)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        E simplu. Taurul Basescu nu se simte deranjat si nu simte nevoia sa riposteze barzaunelui zgomotos antonescu. Atata tot. Nu o cunosc pe celebra Adina Valean, asa cum nu o cunosc nici pe Elena Basescu, nic pe Daciana Sarbu, nici pe Corina Cretu ( cea mai plina de sex-appeal fata din Romania, care are tot atea atatea circomvolutiuni pe creier cate "creturi" are in buletin), nici pe norica niculai (da cu litere mici, din respect). De ce ar raspunde unui neispravit zgomotos, unui manelist politic??
      • +1 (5 voturi)    
        deci ne laudam cu ce NU am facut... (Miercuri, 15 iulie 2009, 23:04)

        zaboo [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        am si eu o lista intreaga de chestii pe care nu le-am facut si pentru care nu pot sa fiu tinta unui atac ca cel la care te referi 'mneata... ma califica asta sa candidez?? ma transforma intr-o valoare de netagaduit?? am motv de fala - in lipsa unui sir lung de REALIZARI si a unei experiente care sa ma propuna ca cineva care e in stare de decizii importante in fruntea unei tari?? ciudat punct de vedere... si ne miram ca tara e unde e?? pai daca din astia conduc - la orice nivel...
        • +2 (6 voturi)    
          E hai ca m-au apucat pandaliile... (Joi, 16 iulie 2009, 0:06)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui zaboo

          ...ma voi astia "deontologi" care tot dati din gura fara sa ganditi. Ia ziceti-mi si mie ce a facut Basescu asta. Din '90 de cand e in politica a frecat menta cu succes in diverse posturi. A fost foarte smecher si la sfarsit a venit si a zis ca nu l-au lasat altii sa faca treaba (CDR-ul in Guvernul lui Ciorbea, Petre Roman in PD, PSD-ul din consiliul general al capitalei, PNL-ul dn guvern si nu in ultimul rand sistemul ticalosit in general). Dar nu...el a vrut da nu l-au lasat altii. Cat de convenabil pentru el.

          Cati dintre voi stiti ca in anii '90 cand domnul Basescu conducea ministerul transporturilor era sfatuit de oficiali si experti ai Bancii Mondiale (aia unde se faleste ca a lucrat si un membru PDL, actualmente europarlamentar) sa inceapa constructia de autostrazi cat mai urgent. Domnul asta care un adevarat "vizionar" (cred ca nu vede mai mult de 5 metri in fata lui) ii contrazicea (evident ca sa nu munceasca prea mult) pe unii care mai vazusera tari in curs de dezvoltare ca Romania nu va ajunge niciodata sa aiba atat trafic auto pentru a justifica constructia de autostrazi. Sper ca sunteti multumiti ca mergeti pe DN-uri cu gropi si treceti cu 50km/h prin toate saturile. Puteti sa-i multumiti direct si nemijlocit si domnului Basescu.

          Atentie la urmatoarea afirmatie logica. Cineva mai sus spunea ca nu l-a auzit pe Basescu sa spuna ceva despre Crin. Avand in vedere ca sunt adversari politici nu poate fi vorba despre laude ci doar despre ceva contrar (un atac sa zicem), am incercat sa explic ca nu are cu ce sa atace. Faptul ca in afara de "barzaune" si "manelist politic" nu sunteti in stare sa produceti altceva (niste referiri palide la niste doamne si domnisoare din politica nu se califica) imi da 100% dreptate. Pana in acest moment nu aveti nimic rau de zis de Antonescu. Problema e ca nici de bine nu aveti inca de zis. Eu vreau sa vad campania inainte de a ma antepronunta si a zice ca Basescu va castiga cu 120% din 100% posibil.
          • -1 (3 voturi)    
            Erata (Joi, 16 iulie 2009, 0:14)

            Gigi [anonim] i-a raspuns lui Gigi

            Era vorba despre sate, pluralul corect de la sat (nu saturi). Ca sa ma corectez singur si sa nu sariti repede pe langa subiect.
          • -1 (7 voturi)    
            se vede ca te-au apucat pandaliile (Joi, 16 iulie 2009, 0:27)

            zaboo [anonim] i-a raspuns lui Gigi

            ca ai pierdut ideea, neicusorule! aici e vorba despre crin - care ataca aiurea, in loc sa ne zica ce a facut el care sa il califice pentru functia asta! ce e EL in stare! cu ce anume vine el - ca alternativa la "pramatia" Basescu! lasa abureala asta cu "ba pe-a ma-tii"!!! eu astept de la crin sa spuna CLAR ce a facut pana azi - ca sa vad cat il duce pe el sa faca pentru noi toti! nu astept sa dea in Base ca sa para el mai curat si mai parfumat! NU dupa asta judec eu un om! chiar, asa ai spune 'mneata la un interviu pentru un job important?????? cat e altul de prost? de patat??? nu cumva cv-ul, realizarile si experienta te califica pentru postul respectiv???? ne dam europeni mancand pe altii de c.u.r.??? elegaaaaaaaaant, ce sa zic...
            • +1 (1 vot)    
              Rolul (Joi, 16 iulie 2009, 11:32)

              Gigi [anonim] i-a raspuns lui zaboo

              Tu stii care e rolul principal al opozitiei intr-un stat democratic? Sa se opuna si sa critice puterea! Puterea nu are de ce sa critice opozitia pentru ca "parghiile" sunt la putere si nu la opozitie. Si cu asta am terminat subiectul asta.

              Pe langa asta si eu spuneam ca astept campania pentru a vedea cum se prezinta Crin Antonescu ca si individ. Pana una alta a lansat un program (mai degraba de guvernare decat de presedinte) si propun sa-l comentam pe ala nu faptul ca "iote dom'le ce se ia de Basescu".

              Si apropo, uneori la angajare ajungi sa primesti postul doar pentru ca altii sunt mult mai slabi ca tine si nu neaparat pentru ca profilul tau se potriveste "perfect" job description-ului. Un angajator abil intocmeste un JD aproape "imposibil" iar apoi poarta o "negociere" cu potentialii angajati si-l selecteaza pe cel care se apropie cel mai mult de profil.
              • 0 (0 voturi)    
                tu asa te-ai angajat??? (Joi, 16 iulie 2009, 16:07)

                marlene [anonim] i-a raspuns lui Gigi

                ca erai pe langa subiect dar ceilalti vai de capul lor..si mai jalnici????Daca asa crezi ca merg lucrurile intr-o societate normala si competitiva atunci nu e de mirare ce se intampla prin romania.
  • -1 (5 voturi)    
    Ehee... dragii mosului (Miercuri, 15 iulie 2009, 21:23)

    Dice [anonim]

    Crinutzu asta e intr-un mare fel... amuzant. Nu-si da seama ca isi face un deserviciu propriu cand se baga in gura lupului singur? Macar sa urle "lupul" cand chiar il vede... Cumparatii careva ochelari :)))
  • +1 (7 voturi)    
    Aveti de ales (Miercuri, 15 iulie 2009, 21:52)

    Miros de Crin versus miros de... [anonim]

    Aveti de ales intre un smecher bogat si necinstit si un om onest si cinstit. Aveti de ales intre miros de Crin si miros de....
  • 0 (0 voturi)    
    unde pot gasi si eu cv-ul domnului Crin Antonescu? (Joi, 16 iulie 2009, 15:35)

    neutrino [utilizator]

    Ma refer la CV-ul profesional si nu la cel in calitate de membru de partid..de minitru etc?? ca pe astea le-am vazut. Am vazut ca a fost profesor (probabil de istorie-terminand aceeasi facultate de profil) 4 ani si inca vreo 3 ca muzeograf (unde???)..Si cam atat..Restul de gargara...Imi poate explica si mie domnul Antonescu sau chiar unul dintre sustinatorii sai de ce ar fi el capabil..nu a demonstrat nimic profesional pana acum.