Sorina Luminita Placinta este noul ministru al Tineretului si Sportului

de D.G., M.M.     HotNews.ro
Marţi, 14 iulie 2009, 18:12 Actualitate | Politic

Sorina Luminita Placinta
Foto: Senatul Romaniei
Sorina Luminita Placinta, senator ales in 2008, este propunerea facuta de Emil Boc pentru preluarea sefiei Ministerului Tineretului si Sportului, dupa demisia Monicai Iacob Ridzi. Declaratia de avere si blogul personal al Sorinei Placinta (nascuta la Focsani, in 1965) arata ca viitorul ministru este un prosper om de afaceri in domeniul textilelor si constructiilor, care detine - printre alte proprietati - si o casa in Elvetia. Din CV-ul Sorinei Placinta lipseste insa orice conexiune cu obiectul de activitate al ministerului Tineretului si Sportului, la fel cum lipseste si din declaratiile politice facute in calitate de senator.

Sorina Placinta este si vicepresedintele grupului de prietenie cu Suedia, tara de origine a sotului sau, Stefan Sobota (sursa)

Premierul Emil Boc a acceptat, marti, demisia ministrului Tineretului si Sportului si a inaintat presedintelui Romaniei, Traian Basescu, o noua nominalizare pentru aceasta functie: senatorul Sorina Luminita Placinta, se arata intr-un comunicat al Executivului.

Sorina Luminita Placinta este parlamentar PDL, ales in colegiul uninominal 1 din Circumscriptia electorala nr.41 Vrancea. Este membru in comisia pentru afaceri europene a Parlamentului Romaniei  si vicepresedinte al comisiei pentru agricultura, silvicultura si dezvoltare rurala.

Ceremonia de investire a noului ministru are loc marti, la ora 19.30, la Palatul Cotroceni.

Sorina Luminita Placinta este un prosper om de afaceri

In 1994, ea a infiintat, impreuna cu sotul ei, Stefan Sobota, firma SORSTE, actionara in proportie de 92% in Milcofil Focsani, cu o investitie initiala de 50.000 de dolari.

In prezent, Sorste S.A. lucreaza doar pentru export, in general mass-production pentru nume ca Valentino, Bennetton, H&M, Ikea si altii, potrivit informatiilor postate pe blogul viitorului ministru.

Sorina Placinta mai detine companiile Milcovil S.A. si Artifex S.R.L. Investitia la aceasta ultima societate se ridica la aproape 25 de milioane de dolari, ingloband aproximativ 100.000 metri patrati de teren, hotelul Fashion Center, clinica Medicover (dedicata in special celor 2.000 de angajati), si proiectul unui mic cartier pentru oamenii cu care lucreaza.

Monica Iacob Ridzi a demisionat marti de la Ministerul Tineretului si Sportului. Ridzi a declarat ca: "familia mea nu mai poate suporta prelungirea acestei situatii. Mama este deja bolnava". Raportul final al comisiei parlamentare de ancheta in cazul ministrului Ridzi propune inceperea urmaririi penale, pentru comiterea infractiunilor de delapidare si abuz in serviciu. Anterior conferintei, Monica Iacob Ridzi s-a intalnit la sediul guvernului cu premierul Emil Boc iar surse politice au declarat pentru HotNews.ro ca ministrul si-a inaintat demisia.


Citeste mai multe despre   






















6460 vizualizari

  • +2 (16 voturi)    
    ce nume predestinat (Marţi, 14 iulie 2009, 18:17)

    daniel [anonim]

    Hahahaha! Placinta, adica e mai groasa acum, o placinta si mai mare pentru Boc si Basescu. Ce tara plina de umor avem!!!!
    Cine naiba e Sorina Luminita Placinta? Inca una care sa asculte ordinele, incredibil. Prevad un 7-9 % pentru PDL la urmatorul sondaj de opinie.
    • +1 (13 voturi)    
      cine este ? (Marţi, 14 iulie 2009, 18:29)

      vh [utilizator] i-a raspuns lui daniel

      Nici io n-am auzit de ea.

      Apoi am cautat putin si i-am studiat activitatea parlamentara - are vre-o 15 luari de cuvant fara substanta compuse intr-un perfect stil de activist comunist.
      • +9 (9 voturi)    
        e o fraiera! (Marţi, 14 iulie 2009, 19:12)

        claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui vh

        are o avere de zeci de milioane de euro, are vila in Elvetia in superbul Montreaux, pe malul lacului Geneva...
        In loc sa-si traiasca acolo o viata linistita, la care altii nici nu pot visa, ea se arunca in mocirla politicii din Romania.
        • 0 (8 voturi)    
          aparent e averea ei (Marţi, 14 iulie 2009, 19:33)

          stai linistit [anonim] i-a raspuns lui claudiopolis

          mafia isi camufleaza averile in spatele unor oameni ca astia, bine-inteles cedindu-le un mic os.
          Iar pentru osul ala trebuie sa plateasca citeodata ca soldat in linia intii.
        • +2 (4 voturi)    
          nu e fraiera deloc (Marţi, 14 iulie 2009, 21:07)

          kalu [anonim] i-a raspuns lui claudiopolis

          o atrage cascavalul ca un magnet. Nu vezi ca totate posturile astea sunt cu dedicatie, si se mai aproprie si alegerile?
        • 0 (2 voturi)    
          Da... dar... (Miercuri, 15 iulie 2009, 8:48)

          mike n [anonim] i-a raspuns lui claudiopolis

          Pana si o fraiera trebuie sa se asigure ca-si permite sa traiasca pe malul lacului... Vrei sa fie obligata sa vanda peste 2-3 ani ca nu-si mai permite sa plateasca gazul...? Si oricum, in Ro mai sunt atatea de furat...
        • 0 (0 voturi)    
          Controversa pt. persoana Dnei. Placinta (Miercuri, 15 iulie 2009, 12:44)

          Apasare [anonim] i-a raspuns lui claudiopolis

          Montreux se scrie. Deci fara un a dupa e.
          Am verificat, este bine codul 1820.
          Vizualizand declaratia ei de avere, nu se intelegea bine numele localitatii, dar acum este clar Montreux.
          Ceea ce am observat bizar, Elvetia scris cu H : HELVETIA ? ( Suisse ) ! ? !
          Intradevar, la Montreux o propritate costa enorm, a trecut-o cu o valoare de 400000 de €
          Cunosc bine zona, locuiesc in Lyon de aproape 20 de ani, iar fata mea este stabilita in Geneva.
          In Elvetia este inca posibila spalarea banilor, sa nu uitam acest AMANUNT.
          Noi opinia publica trebuie sa intervenim si sa demascam personajele dubioase.
          Pana una alta nu stim mare lucru despre aceasta Dna., poate este corecta si va lucra bine !
          Ne vom interesa si vom semnala presei (nu vad cine alcineva s-ar putea ocupa) lucrurile care ni se par bizare !
          Apasare
      • 0 (0 voturi)    
        pana una alta (Miercuri, 15 iulie 2009, 10:09)

        Andrei Cosmovici [anonim] i-a raspuns lui vh

        Pana una alta, "vre-o" nu exista in limba romana. Poate "vreo".

        Vai de noi...

        Cu stima,

        Andrei Cosmovici
    • +1 (9 voturi)    
      da (Marţi, 14 iulie 2009, 18:34)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui daniel

      lasa ca ne salveaza Crinutu', floricica competenta si omniprezenta in parlament.
      • 0 (0 voturi)    
        Salvare (Miercuri, 15 iulie 2009, 10:27)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui dedeiu

        Tu oricum nu mai poti fi salvat.
    • +2 (10 voturi)    
      pai nu scrie chiar aici cine e? (Marţi, 14 iulie 2009, 18:48)

      claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui daniel

      pare a fi un prosper om de afaceri, care dupa 15 ani de business a decis sa intre in politica. Vrancenii au ales-o. Vom vedea in lunile urmatoare ce poate. De ce trebuie injurata din prima zi?
      • +2 (6 voturi)    
        cum de ce? (Marţi, 14 iulie 2009, 20:01)

        metronom [utilizator] i-a raspuns lui claudiopolis

        trebuie injurata pentru ca asta e misiunea postatorilor 'profesionisti'.
      • 0 (0 voturi)    
        CINE ESTE doamna PLACINTA (Luni, 20 iulie 2009, 20:50)

        elisa [anonim] i-a raspuns lui claudiopolis

        Cine este dna. PLACINTA, in afara de o textilista din Focsani, vom afla cu adevarat, asa cum scrie si doamana care locuieste de 20 de ani in Lyon si fiica in Elvetia. Am verificat si eu adresa casei dnei. Placinta din Montreux si este imposibil ca valoarea acesteia sa fie cea din declaratia de avere, adica 400.000 de euro. Va scriu acum din Geneva si va asigur ca nu am gasit in ofertele agentiilor imobiliare de aici, nimic la aceasta valoare, iar Montreux este una din cele mai scumpe localitati.
        Este adevarat, legislatia bancara din Elvetia permite multe lucruri, care fac din Geneva un paradis fiscal pentru unii!
        Dar, ceea ce ma deranjeaza mai mult in acest moment este faptul ca este numita chiar ministru al TINERETULUI. In familia domniei sale, dna. ministru Placinta, si-a educat propriul fiu astfel incat a imbratisat satanismul ca religie si homosexualismul ca orientare sexuala. Este problema sa personala si nu ne-ar deranja, dar cand o asemenea mama, devine ministrul tineretului, asta ma revolta fara margini. Este inadmisibil, ca intr-o tara in care peste 90% din populatie este crestin ortodoxa, o doamna cu fiu satanist si inclinatii homosexuale, sa fie formator al tineretului. Ce va face dna. placinta pentru tineretul din Romania? biserici ateiste si familii de homosexuali?
    • 0 (6 voturi)    
      Desemnarea unui politician (Marţi, 14 iulie 2009, 19:11)

      Constantin. [anonim] i-a raspuns lui daniel

      Nefericita aceasta alegere.
      Orice politician care are si afaceri e un posibil corupt. De ce ? Pentru ca ar fi prost sa nu faca politica in interesul afacerilor lui. Un afacerist gandeste intotdeauna ca un afaceristi, indiferent daca si-a schimbat eticheta si acum e politician in nu stiu ce partid.

      Partidele trebuie sa promoveze politicienii pur sange adica politicieni care se ocupa numai si numai de politica. Asa macar am mai limita coruptia.
      • -1 (5 voturi)    
        cei rupti in fund sunt buni? (Marţi, 14 iulie 2009, 20:06)

        metronom [utilizator] i-a raspuns lui Constantin.

        prefer unul bogat, care datorita averii e mult mai greu de cumparat. Si nici nu se compromite pentru cateva kilograme de caltabosi
        • +1 (3 voturi)    
          Ai dreptate, (Marţi, 14 iulie 2009, 20:13)

          Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui metronom

          ala fura cu milioanele.
        • +1 (5 voturi)    
          Preferinta (Marţi, 14 iulie 2009, 20:30)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui metronom

          Eu, in schimb, prefer pentru politica politicieni profesionisti care isi castiga banii de trai numai din politica. Astia isi fac meseria din pasiune, sunt mai putin inclinati spre coruptie si se concentreaza mai mult pe meseria lor de politician.
    • +1 (3 voturi)    
      creer (Marţi, 14 iulie 2009, 19:20)

      lucian c [anonim] i-a raspuns lui daniel

      saracu de tine!
  • +3 (11 voturi)    
    Un fel de baron local de Vrancea (Marţi, 14 iulie 2009, 18:26)

    Felipe [anonim]

    Placinta e un fel de baron local, felia ei fiind textilele - domeniu foarte puternic in Vrancea.
    • +5 (7 voturi)    
      inca n-ai auzit cine e baronul de vrancea? (Marţi, 14 iulie 2009, 18:50)

      claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui Felipe

      eternul presedinte al consiliului judetean, marian oprisan...
      In Vrancea nu este loc pentru mai multi baroni :))))
  • -2 (8 voturi)    
    Who? (Marţi, 14 iulie 2009, 18:28)

    Gigi [anonim]

    Doamna/Domnisoara asta cine mai e? Nu am auzit de ea pana acum? Stie cineva ce a invartit pana acum? Adica in afara de faptul ca e parlamentar (a cotizat la PDL) si e membru PDL...altceva, concret?
  • 0 (6 voturi)    
    uite ce-i! (Marţi, 14 iulie 2009, 18:28)

    Goye [anonim]

    http://www.senat.ro/FisaSenator.aspx?ParlamentarID=224c9a6f-2854-4307-88a0-039431daa572

    Suntem un popor trist...
    • +6 (6 voturi)    
      Sau aici (Marţi, 14 iulie 2009, 18:40)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Goye

      http://www.coface.com/CofacePortal/ShowBinary/BEA%20Repository/HU/hu_HU/documents/Report_Roman.en.html
  • +1 (13 voturi)    
    alta? (Marţi, 14 iulie 2009, 18:29)

    berenger [utilizator]

    ministerul asta trebuie sa dispara.
  • 0 (10 voturi)    
    cind te cheama placinta (Marţi, 14 iulie 2009, 18:33)

    chiuariu [utilizator]

    sau boureanu sau gusa sau bivolaru te apuci de orice altceva, dar nu de politica. aveau idiotii posibilitatea sa-l puna pe belu. dar asa e, orice pasare pe limba ei piere.
    • +5 (5 voturi)    
      nu vrea (Marţi, 14 iulie 2009, 18:51)

      claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui chiuariu

      Belu a spus sapt trecuta ca nu vrea
    • 0 (2 voturi)    
      mda (Marţi, 14 iulie 2009, 18:56)

      io [anonim] i-a raspuns lui chiuariu

      Bine, ca acuma si Belu ca nume nu e departe, apropo de ce ziceai ... Nu ca nu l-as respecta ca om da' fac si io misto ca tot romanu :)
  • 0 (6 voturi)    
    si totusi... (Marţi, 14 iulie 2009, 18:34)

    vveninosu [utilizator]

    de ce nu se desfiinteaza acest minister?
    raspunsul il stiu si are legatura cu "impartirea banilor" intre "alesii neamului"
  • +3 (3 voturi)    
    Frumos (Marţi, 14 iulie 2009, 18:38)

    dumitru [anonim]

    Conform http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura.mp?idm=103&cam=1&leg=2008 doamna a fost in comisia de agricultura, silvicultura si dezvoltare rurala (si pe la niste afaceri europene :) ).........
    Adica io nu mai inteleg nimic......Da va pup si plec in tanzanica
  • +2 (4 voturi)    
    schimbare? (Marţi, 14 iulie 2009, 18:41)

    Geo [anonim]

    Baieti, e cusuta cu ata alba! Acum o ora/doua si-a dat demisia Ritzi si imediat, la 19,30, are loc noua investitura. Cine e doamna Placinta si ce hram poarta, nu ni se prea spune. Are vreo tangenta cu sportul? Aflam doar ca este, si ea, teribil de bogata. Oare ii va ajunge?? :))
  • +4 (10 voturi)    
    lupul paznic la oi (Marţi, 14 iulie 2009, 18:44)

    Johnny [anonim]

    Intamplator, sunt de loc din Focsani.

    Nenorocitii de Placinta, detin in principal afaceri de confectii in orasul ala.

    Intrebati oameni care au lucrat la ei, ce conditii mizere ofereau angajatilor.
    Peste 100 de insi, majoritar femei, intr-o hala, fara aer conditionat, vara depasea cu mult 40 de grade. Lesinau, luau palme, trezirea si inapoi la munca. Totdeauna mai mult de 8 ore pe zi, suplimentar neplatit bineinteles.
    Cei care veneau in control erau mituiti, niciodata nu erau probleme. Stiu ca am avut pe cineva apropiat angajat la ei.
    Se platea cu 4-5 milioane pe luna.

    Niste exploatatori.

    Iar Luminita, care a condus afacerile lui taica-su stia bine ce era acolo.

    Mai mult, ajunsa senator, ea are cele mai mare cheltuieli dintre toti, lunar peste 6000E, vezi aici http://ziaruldevrancea.ro/index.php?articol=29731

    Uite cine ajunge ministru in Romania.
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Marţi, 14 iulie 2009, 21:03)

      Borat [anonim] i-a raspuns lui Johnny

      Si voi de ce ia-ti tolerat? Nu vedeti ca este evreica? Pune-ti mina pe arma si va faceti dreptate.
  • +3 (5 voturi)    
    Eu ii doresc sucesuri (Marţi, 14 iulie 2009, 18:45)

    ik [anonim]

    si sa nu repete greseala predecesoarei. Sfatul meu este urmatorul: la inceput mai ales cind nu ai spatele asigurat, se incepe cu sume mai mici, si apoi cresc progresiv in acelasi timp cu sustinera politica, e f. simplu, ce naiba... Oh tinerii astia...
  • +1 (7 voturi)    
    guvernul boc fata cu... bucataria! (Marţi, 14 iulie 2009, 18:48)

    eeeuuuu [utilizator]

    dupa ce ne-a acrit pe toti cu proasta gestionare a crizei si cu furturile fara ascunzisuri, domnul prim-sinistru - cum i se spunea, deunazi, tot pe acest site - vrea acum sa ne indulceasca, cel putin pe unii, mai tineri si mai... nestiutori. pe cand un (sau o) peltea la finante? ca visinata avem, la curtea de conturi! nu va mai osteniti cu dulcegariile domnilor guvernanti, ca tot agurida ne-ati lasat! in interesul coalitiei va propun un alt priemier, pe care sa-l cheme borş! cine este pentru?
  • 0 (8 voturi)    
    xxx (Marţi, 14 iulie 2009, 18:49)

    xxxx [anonim]

    era un un prim secretar de partid pe vremea lui ceausescu...
  • -2 (6 voturi)    
    nu rezista mult (Marţi, 14 iulie 2009, 18:58)

    chiuariu [utilizator]

    va ajunge curind pe mina scormonitorilor de gunoaie. la ce avere are si in cite afaceri e bagata, o lichideaza rapid.
  • -1 (7 voturi)    
    Sportul... (Marţi, 14 iulie 2009, 19:04)

    Rox [anonim]

    Astia de la PDL au inteles ca e Ministerul Tineretului, deci pun o tanara de la pdl-icii tineri. Sportul? E mai la vale, era unu Bellu carte semna renta viagera pentru sportivi, parca. Si poate unii care vorbeau la telefon cu federatiile. Ministerul s-a infiintat pt SPORT, dar a fost deturnat pe drum de PD. Bellu a spus ca sunt TREI departamente pt tineret si UNUL pentru sport. Dna Pleasca va cheltui si mai mult pe paranghelii pentru tinerii care trebuie sa se inscrie in pdl. Sportivii sa plece sa se antreneze in Congo.
  • -2 (4 voturi)    
    alta.... (Marţi, 14 iulie 2009, 19:24)

    szasz [anonim]

    care sa fure si sa asculte ordinele !
  • -1 (5 voturi)    
    Aoleu! (Marţi, 14 iulie 2009, 19:30)

    Mihai [anonim]

    Asta nu e nici tanara, nici sportiva. Ce cauta la Ministerul Tineretului si Sportului?
    Vorba 'ceea, a plecat dracu' si am dat de taicasu!
  • 0 (2 voturi)    
    Bunuri imobiliare in Elvetia???? (Marţi, 14 iulie 2009, 20:14)

    mamaika [anonim]

    Legea elvetiana nu permite unui ne-rezident, cu exceptia permisului C, ceea ce stimata doamna ori stimatul domn nu vor avea niciodata, sa posede un bun imobiliar....cineva ne ia de prosti...mai studiati legile elvetiene, baieti, se pare ca se spala niste bani p-aici...by the way, vreti adresa dnei Miruna Klaus? ...prietenii stiu de ce...in special cei ai ex-ului constantinescu...

    Ne mai vedem!
    • 0 (0 voturi)    
      elvetia (Miercuri, 15 iulie 2009, 10:04)

      ion [anonim] i-a raspuns lui mamaika

      casa din elvetia e a lu stefan sobota, conform declaratiei de avere. sobota nu imi suna a nume de tecucean, ci mai degraba a strainez.. de ce n-ar avea ala permis sau chiar cetatenie elvetiana?
  • +1 (3 voturi)    
    Nu avem nevoie de catedrala neamului ! (Marţi, 14 iulie 2009, 20:32)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @Nu mai avem nevoie de catedrala neamului.Unde mergi in tara,daca deschizi TV,un ziar sau frigiderul te crucesti.Te crucesti aci dupa ce toti o linsau pe Ridzi acum intra Placinta la mursecat parca unora dintre cei cu "manie proletara "o haleau cu fulgi cu tot acum o regreta.Inainte de'89 toate lumea se pricepea la fotbal ,agricultura mai nou la agricultura,sport ,politica cu latura de carcotas / pizmas.Adevarat zicea cineva ca Vrancea , alte fielfuri PSDR-iste rar UDM-riste ,PD-L sau PNL fiecare cum au reusit sa manipuleze pe plan local nu e decat un singur baron.Acuze de fuste lungi si minte scurta ca PD-L vine cu doua ministere noi intreb si eu ca Gica Contra : Repetentul Crinulet A. a cui ministru a fost ? Dl Aghaton a cui ministru era ? De ce comisia termina in coada de peste fara "forari de adancime". Sa nu deschida cutia Pandorei sau haznaua urat mirositoare in care se scalda asa zisa "elita"politicieni,baroni,afaceristi de carton, in realitate interlopi .Tolontan suparat ,probabil ,deranjat de arestarile masive de arbitri presedinti de cluburi cu care sta la masa in contrapartida se strofoca pe Ridzi care era "obligata"sa apere "gruparea sportiva".Acum vai nu nimeni nu recunoaste acuzata de delapidare.DDD
  • 0 (4 voturi)    
    bataie de joc (Marţi, 14 iulie 2009, 22:07)

    nikolas [anonim]

    aceasta placinta de focsani are bani de la tatal ei fost securist pe vremea lui ceasaca ,au pus mana pe avere imediat dupa revolutie imi e scarba de oameni de astia ca azi intri in politica si maine esti ministru, pana anu trecut era un nimeni in politica PDL A vazut ca are bani hai sa o luam in polititica bineinteles ca si ea a vrut,ca de nu a auzit lumea de o placinta expirata,ce mai toti politiceni din ROMANIA astia sunt ,ai dor in cot de romanii,sa nu ma mai abureasca cu votul ca i F.. in g....
    • 0 (0 voturi)    
      INTREBARE (Luni, 20 iulie 2009, 21:04)

      elisa [anonim] i-a raspuns lui nikolas

      Ma intrebam cu nedumerire, de ce dna. in cauza, divortand de primul sot, suparatul dl. PLACINTA, nu a renuntat recasatorindu-se la numele penibil mai ales pentru o femeie de PLACINTA! Cred ca mai bine PLACINTA, decat un nume al unui fost securist...si mai ales daca acesta o fi fost si cu ceva grade mari pe vremea raposatului, iar numele actualului sot in varsta de 62 de ani, este unguresc. Asa ca tot PLACINTA este mai bine! Dar, tot nedumerita sunt, cum de PLACINTA MOLDOVENEASCA a avut atatia bani sa cumpere o casa in Montreux, chiar daca tatal a fost securist. Poate numai daca a fost un securist special, cu acces la niste conturi secrete din Geneva???!!!
  • 0 (2 voturi)    
    rezolvarati si problema asta ! (Marţi, 14 iulie 2009, 23:59)

    Ioan [anonim]

    Chiar ca e bataie de joc...
  • -1 (1 vot)    
    O (Miercuri, 15 iulie 2009, 0:26)

    sabo [utilizator]

    PLACINTA CAT UN STADION!/
    ASTA A FOST SI EA MACAR SA DEA TURE POE ACOLO?
    STUPIZII CARE COMNDUC FARA JENA NEAMUL LA PIEIRE!!!
  • +1 (1 vot)    
    Buna alegere a facut BOC CEL MIC (Miercuri, 15 iulie 2009, 6:49)

    Cioara din varful parului [anonim]

    Mai buna nici ca se putea ....
    Vai de mama lor de incapabili, guvernantii astia de rahat.
  • 0 (0 voturi)    
    cedebaiare (Miercuri, 15 iulie 2009, 8:09)

    cede BAIare [anonim]

    numai biju = 40 000 euro !!!!!!!!!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    PDL-ul... (Miercuri, 15 iulie 2009, 9:26)

    geo12 [utilizator]

    PDL-ul...un izvor nesecat de tinere "talentate"... cotizante. Ma simt umilit pur si simplu de acesti oameni si de exponatul lor principal, basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    infantilism (Miercuri, 15 iulie 2009, 9:31)

    zexe [anonim]

    Articolul este scris cu un accent voit pe averea doamnei Placinta, iar comentariile sunt infantile. Daca nu doriti sa aveti un ministru care a dovedit ca are succes in afaceri, atunci, pe cine doriti? Daca tarile civilizate isi puneau idioti si sarantoci in functii ministeriale, nu ar mai fi fost nici civilizate si nici dezvoltate economic. Mentalitatea comunist-remanenta care inoculeaza ideea ca un om de afaceri de succes este in mod implicit un hot sau un securist este o mentalitate infantila.
    Eu zic sa o judecam si sa o condamnam de pe acum , chiar inainte sa apuce sa isi ocupe functia.
    • 0 (0 voturi)    
      nu te impacienta (Miercuri, 15 iulie 2009, 10:25)

      cohan [anonim] i-a raspuns lui zexe

      Sunt doar comentarii robot. N-au nici o substanta. Nu spun nimic. Nici macar nu o cunosc.
      Oamenii de buna credinta n-au ce sa comenteze la o astfel de numire. Asteapta sa vada ce-i poate capul.
      De fapt toti comentatorii de mai sus cred ca sunt din gasca lui Marian Oprisan care moare de ciuda ca si-a pierdut timpul pe la Bucuresti de la alegeri incoace si nu a reusit sa-si impuna in fata lui Geona, nici un om de-al lui pe un post mai inalt(in ciuda rezultatelor bunisoare pe care le-a obtinut la alegerile de anul trecut).
      De fapt D-na Placinta i-a incurcat rau treburile. Daca nu era ea Vrancea era ROSIE. Ea a fost candidatul surpriza in Vrancea. Iar acum este numita ministra. Sa nu uitam ca Mitrea (celalat senator de VN), omul lui Oprisan, nu a avut loc in guvern, desi eforturile din partea lor au fost uriase.
      Cred ca din cauza asta Oprisan este in culmea isteriei si va face tot ce-i sta in putinta sa o discrediteze. Macar atat.
    • 0 (0 voturi)    
      puterea jurnalistului (Miercuri, 15 iulie 2009, 16:12)

      Andrei Cosmovici [anonim] i-a raspuns lui zexe

      Aici intervine discutia despre influenta pe care un jurnalist o poate avea prin modul in care scrie despre un subiect. Directia comentariilor si a viziunii cititorilor, in cazul acestei noi numiri, este data de jurnalist, asa cum bine ati observat. Si nu este o directie buna, de analiza serioasa, ci de aţâţare, in lipsa unor date care sa ateste nereguli.
  • 0 (0 voturi)    
    Declaratia de avere... (Miercuri, 15 iulie 2009, 10:17)

    mamaika [anonim]

    Declaratia doamnei respective este, cel putin, incorecta: se spune (2) casa de locuit in Helvetia!!!, 144m2....
    La adresa respectiva locuiesc familiile Haifa Almuhaideb, Suleiman Al-Muhaideb,
    Manjit Babbra, Jean-Claude Ryter, Stefan Sobota + Barul "Angel's Bar" + Video libraria Video Folies...cam multi locatari pentru o "casa de locuit"...btw, +41 963 11 37, daca doriti sa conversati cu domnul Sobota.

    Ne mai auzim.
    • 0 (0 voturi)    
      Telefonul (Miercuri, 15 iulie 2009, 12:58)

      Apasare [anonim] i-a raspuns lui mamaika

      Am incercat sa sun la nr respectiv, este bun, suna tot timpul ocupat !?!
      Apasare
  • +1 (1 vot)    
    felicitari (Miercuri, 15 iulie 2009, 14:43)

    mihaela [anonim]

    ce sa zic...imi pare nespus de rau pentru dna monica, dar ma bucur si pentru dna sorina......dna monica nu merita asta...si-a dat demisia de gura presei si de dificultatile pe care le avea in familie, dar o sa se dovedeasca in curand ca totul a fost facut foarte legal si o sa ramaneti cu gura cascata....
  • +1 (1 vot)    
    nedumerire (Miercuri, 15 iulie 2009, 20:22)

    martin [anonim]

    Imi pun si eu intrebarea de ce trebuie sa fie angrenata si-n afaceri si-n politic(mister)?Vad ca se promoveaza inca ultima generatie de pionieri si nepotismul , de ce nu se promoveaza tinerii eminenti de 25-30 de ani (care sunt nevoiti sa plece din tara pentru a face cariera pe plan profesional) .Cred cu tarie ca nu va face mare branza pentru aceasta tara .
    • +1 (1 vot)    
      Brava brava. (Joi, 16 iulie 2009, 19:34)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui martin

      @ De acord cat mai anonimi.Creem Guvernul anonimilor cu dl Martin prim ministru si mogulii dau faliment.Raman fara subiecte media.Urrraaa Evrika, DDD