Traian Basescu a acceptat demisia Monicai Iacob Ridzi la 15 minute dupa anunt

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 14 iulie 2009, 17:48 Actualitate | Politic

Traian Basescu a acceptat, marti, demisia Monicai Iacob Ridzi la aproximativ 15 minute dupa anuntul facut de fostul ministru al Tineretului si Sportului.

"Seful statului a semnat marti, decretul pentru constatarea vacantei unui post de membru al Guvernului, luandu-se act de demisia doamnei Monica Maria Iacob-Ridzi, ministrul Tineretului si Sportului, si se constata incetarea functiei acesteia de membru al Guvernului", se arata intr-un comunicat al Presedintiei.

Ridzi a demisionat marti de la Ministerul Tineretului si Sportului. Ridzi a declarat ca: "familia mea nu mai poate suporta prelungirea acestei situatii. Mama este deja bolnava". Raportul final al comisiei parlamentare de ancheta in cazul ministrului Ridzi propune inceperea urmaririi penale, pentru comiterea infractiunilor de delapidare si abuz in serviciu. Anterior conferintei, Monica Iacob Ridzi s-a intalnit la sediul guvernului cu premierul Emil Boc iar surse politice au declarat pentru HotNews.ro ca ministrul si-a inaintat demisia.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1666 vizualizari

  • +1 (11 voturi)    
    Extraordinar (Marţi, 14 iulie 2009, 17:52)

    Alexandru C [utilizator]

    Pai cum sa nu o accepte ca doar el a comandat-o.
    Cand a vrut Boc sa o dea afara nu l-a lasat. Mai bine ca probabil a mai pierdut vreo 2% in perioada asta. La mai mare.
    • +1 (5 voturi)    
      A comandat-o cu palmele transpirate... (Marţi, 14 iulie 2009, 18:39)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

      ...si genunchii tremurand de la emotii. Daca se apuca Ridzi sa toarne dupa aia? Da toata combinatia pe fata si pierde Base alegerile automat. Dar nu-i problema...Ridzi e un soldat(pion) disciplinat...si o da la genu ca "familia nu mai poate suporta..." Penibil.
      Pai Base a prelungit "demisia" cat a putut...da cand a vazut cam cat scade si-a dat seama ca nu mai poate continua asa si a "demisionat-o".
      Si cine e Boc? Boc e un nimeni pt Base...doar o marioneta...iar marionetele nu au vointa.
      Sper sa mai apara niste probleme din astea "minore"...si usor usor sa scapam de Zeus.

      Jos comunismu !!!
      • +1 (1 vot)    
        Da, dar totusi... (Marţi, 14 iulie 2009, 22:03)

        serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Ridzi joaca tare. Daca era pion ascultator il lasa pe Base sa se dezica de ea si cand trecea presa peste, o readucea el in schema. Da nu vrea Ridzi sa iasa in liniste ii e frica ca odata iesita a iesit de tot, sau daca Base nu da semnal de solidaritate incep toti sa se dezica si s-o afunde rau. A amenintat ca da pe gusa de a trebuit sa-si sacrifice Basescu mult din procente facand macar o declaratie ca nu e de acord ca defapt a lucrat-o presa si trusturile. Asta cu neacceptarea demisiei ar fi fost prea de tot, si nici Ridzi nu avea cum sa i-o ceara lu Baselu ca asta chiar n-aveam nici o justificare se ducea in groapa rau daca facea ceva in genu. Asa Ridzi s-a multumit si merge pe varianta revenirii cand se linistesc apele.
  • -1 (9 voturi)    
    Coane... (Marţi, 14 iulie 2009, 17:52)

    Gigi [anonim]

    Una la mana ... cine urmeaza? Udrea? Sau se ne concentram un pic si pe valoarea problemei? Atunci vorbim Videanu sau Berceanu....
  • -1 (11 voturi)    
    Un model de colaborare intre palate (Marţi, 14 iulie 2009, 17:53)

    Vlad [anonim]

    Basescu are orice (simt politic, tupeu, etc) in afara de un singur lucru: coloana vertebrala. Este la fel ca orice specie de nevertebrat de Dambovita.
    • +2 (6 voturi)    
      Din pacate.... (Marţi, 14 iulie 2009, 18:40)

      dumitru [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Numa tupeu are........da' asta ne-am dorit asta am avut.....poate in toamna de desteptam si noi si alegem la naiba pe altcineva
  • -3 (9 voturi)    
    intrebari intrebatoare (Marţi, 14 iulie 2009, 17:55)

    robescu [anonim]

    saptamana trecuta, cand Baselul a fost intrebat cum comenteaza cazul Pitzi, a raspuns ziaristilor ca le-a promis o conferinta de presa miercurea viitoare (adica maine!)
    sa inteleg ca demisia era coapta de cateva zile bune, dar s-a asteptat ca sa nu se suprapuna cu semnarea proiectului Nabucco de catre Bok?
    de ce, domnule comandant?
    • -1 (3 voturi)    
      f.simplu (Marţi, 14 iulie 2009, 18:39)

      claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui robescu

      Traian Basescu se va afla, miercuri si joi, in Cehia.
  • 0 (8 voturi)    
    cam tarziu...PDL a pierdut puncte bune... (Marţi, 14 iulie 2009, 18:06)

    Tzepelica [anonim]

    I-a trebuit cam mult sa ia decizia.
    Probabil ca a asteptat sa se elibereze un loc in echipa de dansuri populare din Valea Jiului.
    • -1 (3 voturi)    
      Si nu numai cu aceasta "afacere" (Marţi, 14 iulie 2009, 18:42)

      jiji [anonim] i-a raspuns lui Tzepelica

      PDL a pierdut si cu EBA si pierde zilnic prin faptul ca arata ca sunt in partid de catelusi in jurul marelui om politic Basescu
  • +1 (5 voturi)    
    sper ca mamei ii e rusine, cand vede ce (Marţi, 14 iulie 2009, 18:08)

    Ovidiu [anonim]

    nesimtita a ajuns fata ei....
  • -2 (4 voturi)    
    Sincronizare ! (Marţi, 14 iulie 2009, 18:11)

    Nicolae [anonim]

    Ce mai sincronizare ! :))))
  • +1 (3 voturi)    
    Sah la PSD! (Marţi, 14 iulie 2009, 18:36)

    Fabian [anonim]

    Acum PSD-ul corupt a ramas cu mortul in casa - Nemirschi - omul lui Mazare. Fiind un partid in care valoarea omului este data de valoarea spagii, PSD-ului nu i se va clinti nici un muschi pe obrazul sau politic. Numai cine nu a fost aproape de guvernarea lui Nastase nu stie cum si care era valoarea spagilor la fiecare contract public. PSD-ul poate fi asadar madru de partenerul sau loial PNL prin afacerea Sterling. Afara din guvern cu micii spagari - traiasca cei care dau gratis resursele naturale ale tarii (petrolul, gazele si mai nou resursele marine de petrol si gaze)!!! Vor da altora si aerul, romanilor vanzandu-le aer curat la punga. Campania - afara cu micii ciubucari din guvern - a reusit prin campania mogulilor. Acum va fi tacere caci cei 600.000 euro de la mediu nu mai conteaza. Sunt insa cateva mari tunuri despre care nu rasufla nimic:

    - cum s-au cheltuit si pe ce, miliardul de euro la educatie de catre Adomnitei? Scolile sunt in paragina, un WC extern s-a platit cu 300.000 euro, s-au cumparat licente de soft pentru programe pentru care MEC-ul era deja proprietar, s-a bagat Internet in scoli unde de fapt exista, s-au pregatit profesori in IT pe sute de milioane de euro, care mai usesera trainati in mandatul lui Hardau.
    • -1 (3 voturi)    
      Tipic postacului PSD-ist (Marţi, 14 iulie 2009, 19:33)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Fabian

      Atacuri atacuri si iar atacuri....poate lumea isi ia privirea de unde nu trebuie. Ia un minus de la mine...
    • +1 (1 vot)    
      PNL si PSD au liber la furat de televizuini (Marţi, 14 iulie 2009, 21:02)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Fabian

      ..numai PDL are interzis .. ma intreb cand se va trezi tara asta sa vada exact cine fura ,cine doseste ,cine depune banii in Elvetia si Austria ,cine rade si cu fundul de bietul idealist liberal sau social -democrat ,votant disciplinat ??!!
  • -1 (3 voturi)    
    Mischie (Marţi, 14 iulie 2009, 18:54)

    Babel [anonim]

    Exact dupa acelasi model era "debarcat" si nea' Mischie . Ce mai , sint de pe aceeasi "vale" si aceeasi "partale" ... FSN ! E mai mult decat asemanator , e aceeasi Marie ... cu alta palari ! RUShinica !!!
    • +1 (1 vot)    
      Raspuns anonimului Babel sau Babele ? (Marţi, 14 iulie 2009, 20:47)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Babel

      @ Cum poti compara analfabetul de Mischie mare Dr in Istorie\ cica Prof.Univ de Ghena care la TV facea varza istoria Romaniei de radeau copii de cl IV-a,curcile ca si de tiribombistul Adascalitei cu stelele verzi/albaste UE vazute si nenumarate de radeau , gradinitele, sacrificat ca Motoc de alt tatuc vitreg Tradiceanu. Macar asta era sarac cu duhul iepure de sacrificiu la Iasi ca C.Diaconescu la Bucale.Nu am sa inteleg ramanera lor in partidele mama vitrege cu ei.DDD
  • -1 (1 vot)    
    .. (Marţi, 14 iulie 2009, 20:20)

    tudor [anonim]

    Nesimtita trebuia sa-si dea demisia din prima zi in care a existat SUSPICIUNEA degeaba toaca parlamentarii si senatorii bani prin tari straine daca nu incavata de acolo onoarea!

    Sper ca mamei ei sa-i fie rusine ce exemplar a crescut si ca toate vecinele din bloc sa coalizeze si sa nu mai vorbeasca despre sarmale cu ea niciodata!
  • -2 (2 voturi)    
    BASES-pelul (Marţi, 14 iulie 2009, 20:31)

    RIDZI-pelul [anonim]

    Prins cu ... EBA-n ridzi-pitzi, BASES-pelul a mai avut dinti sa dea din ... amareala acumulata in fierea sa.
    Trebuie ajutat sa se vada de sanatate : in liniste si departe de fierea politica acumulata in familia sa!
  • 0 (0 voturi)    
    Ridzi executata in piata publica (Miercuri, 15 iulie 2009, 0:26)

    hotnewsfil [utilizator]

    Deficiente in controlarea chetuirii celor 600.000 euro, de catre Ridzi, au pus intreaga constiinta a tarii la "foc maxim".
    "Delapidatoarea, hoata, jos cu ea din fruntea tarii", au strigat, intr-un cor, bine concertat, politicienii, mass-media, zecile de ONG-ri.
    Reactia unanima a constiintei tarisoarei noastre a dat roade imediat. Hoata a fost alungata. Tara s-a curatat.
    Necazul tarii este ca marile noastre constiinte si-au consumat toata enrgia pentru punerea la pamant a micii hoate Ridzi si nu mai au nicimacar un cartus, ca sa ii zgariem pe marii borfasi din fruntea tarii, captusiti cu dosare de aparare ticluite inespugnabil de catre cei mai mari avocati si de partidele cu care au conexiuni.
    Cine se credea Ridzi? Adrian Nastase?
    I s-a taiat nasul impertinentei, in piata publica.
    Treaba fiind terminata, procuratura ar putea sa inchida cazul Rizi.
    Ura! Traiasca "322"! Am invins ! Mereu inainte, catre victoria de la toamna !
  • 0 (0 voturi)    
    la 15 minute dupa anunt... (Miercuri, 15 iulie 2009, 17:54)

    egroeg [anonim]

    ....dar numai dupa dupa prima sedinta in PE,de validare,d in acea zi.
    Oare decizia demisiei s-a intarziat din acest motiv?