Monica Iacob Ridzi a demisionat de la Ministerul Tineretului si Sportului

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Marţi, 14 iulie 2009, 16:27 Actualitate | Politic

Monica Ridzi a demisionat
Foto: HotNews.ro
Monica Iacob Ridzi a demisionat, marti, de la Ministerul Tineretului si Sportului. Ridzi a declarat ca: "familia mea nu mai poate suporta prelungirea acestei situatii. Mama este deja bolnava".

Comisia parlamentara de ancheta in cazul ministrului Tineretului si Sportului a prezentat saptamana trecuta raportul final al cercetarii.

Documentul final propune inceperea urmaririi penale, pentru comiterea infractiunilor de delapidare si abuz in serviciu, si solicita prim-ministrului Emil Boc revocarea din functie a acesteia, precum si sesizarea Curtii de Conturi si a Garzii Financiare in cazul celor doua firme cu care ministerul a incheiat contracte. Deputatii PD-L au refuzat sa voteze raportul si nu sunt de acord cu cererea de demisie a ministrului pana la pronuntarea DNA.

Biroul Permanent al Camerei a decis, luni, organizarea unei sesiuni extraordinare, in 27 iulie, care sa cuprinda doua sedinte de plen in care sa fie dezbatute rapoartele in cazurile Ridzi si Sterling-Tariceanu.

De Ziua Tineretului, MTS a organizat concerte in Bucuresti, pe plaja din Costinesti si in alte locuri din tara. Pentru aceste evenimente, MTS a cheltuit 628.000 de euro din buget. In urma unei anchete GSP, Ministerul Tineretului si Sportului a fost acuzat ca a acordat aceasta suma unor "firme de apartament" fara a organiza o licitatie.

Anterior conferintei, Monica Iacob Ridzi s-a intalnit la sediul guvernului cu premierul Emil Boc iar surse politice au declarat pentru HotNews.ro ca ministrul si-a inaintat demisia.

Monica Ridzi a demisionat
Monica Ridzi a demisionat
Foto: HotNews.ro
Alte declaratii Monica Iacob Ridzi:
  • inca de la inceputul verificarilor am spus ca ma consider nevinovata si am actionat conform legii;
  • odata cu inceputul anchetei parlamentare, m-am prezentat in fata comisiei si am pus la dispozitie toate documentele solicitate;
  • am raspuns la toate solicitarile DNA si am trimis toate documentele, pentru ca nu am nimic de ascuns;
  • alianta PSD-PNL urmareste de fapt mentinerea acestui subiect pe agenda publica;
  • familia mea nu mai poate suporta prelungirea acestei situatii, mama este deja bolnava;
  • imi asum responsabilitatea politica pentru ca am girat toti oamenii din minister;
  • pentru a nu prelungi nejustificat dezbaterea publica si pentru a nu prejudicia imaginea partidului imi dau demisia;
  • celor care au crezut in mine si mi-au fost aproape le multumesc, atat celor din lumea sportului cat si celor care se ocupa de politicile pentru tineret;
  • ii urez succes viitorului ministru al Tineretului si Sportului si il asigur inca de pe acum ca se va bucura de sprijinul meu.
Monica Ridzi a demisionat
Monica Ridzi a demisionat
Foto: HotNews.ro
Traian Basescu a acceptat demisia Monicai Iacob Ridzi la 15 minute dupa anunt

Traian Basescu a acceptat, marti, demisia Monicai Iacob Ridzi la aproximativ 15 minute dupa anuntul facut de fostul ministru al Tineretului si Sportului.

"Seful statului a semnat marti, decretul pentru constatarea vacantei unui post de membru al Guvernului, luandu-se act de demisia doamnei Monica Maria Iacob-Ridzi, ministrul Tineretului si Sportului, si se constata incetarea functiei acesteia de membru al Guvernului", se arata intr-un comunicat al Presedintiei.

HotNews.ro a transmis LIVE TEXT conferinta de la sediul ministerului.



Citeste mai multe despre   






















7174 vizualizari

  • +5 (27 voturi)    
    A fost o invoiala (Marţi, 14 iulie 2009, 16:30)

    BIRTOLON [anonim]

    Ea dadea banii lui Eba, barba-su primea telegondola.
    Ce e asa mare filozofie aici ?
    • +13 (19 voturi)    
      Prostie (Marţi, 14 iulie 2009, 17:50)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui BIRTOLON

      Eu cred ca a fost prostie. La revedere drum bun.

      Prostia se plateste. In loc sa stai ca europarlamentar pe 7000 Eur/luna + 20.000 bani de cheltuiala pentru cabinet a vrut la minister pe 1000 Eur + tunuri
      Acum, s-a terminat cu ea. La cat mai multi in continuare. Macar asa scapam de ei chiar daca nu ajung la parnaie. Sunt curios daca ar mai castiga fotoliul de parlamentar in vre-un colegiu.
      • -7 (13 voturi)    
        ai o logica la nivel 'banicioiu' (Marţi, 14 iulie 2009, 18:08)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        acum cateva minute brotacul pesedist a afirmat-nu stim unde s au dus banii-oauuu,deci ce a aflat comisia ?cum se pune coada la prune ?si daca nu sti unde s au dus banii cum se justifica acuzatia de delapidare ?iata niste intrebari pe care 'deontologii' realitatii si invitatii ei permanenti + analisti de tot rahatu'-tolo,ctp,nistorescu -squar,etc n au reusit sa le puna,sau mai bine spus au 'evitat' sa si le puna
        Ramane de vazut acum daca sesiunea de urgenta a Camerei va mai avea loc pt cazul chinezoiului tary-ling,eu pot paria ca deputatii,pnl+psd+udmr vor vota cu 'picioarele'
        • +3 (7 voturi)    
          Si te mai miri de ce-ti iei minusuri... (Marţi, 14 iulie 2009, 19:28)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui directia 5

          Nu conteaza ce fac ministrii PDL...cat fura si cat de evident e...tu ii aperi pana la sfarsit. Parca ai fi platiti sa faci asta.... Tot timpu le gasesti scuze si explicatii penibile....fara pic de coloana vertebrala. Pacat de oameni din astia...
          • -4 (8 voturi)    
            bine ca n-ai nevoie de radiografii la coloana (Marţi, 14 iulie 2009, 20:23)

            the [utilizator] i-a raspuns lui bgd

            sa fii sanatos, poate la un moment dat o sa inveti sa nu mai jignesti pe cei care sustin alte opinii decit ale tale.
            In fond ce doresti, o tara in care toti sa fie conservatori, sau liberali, sau fesenisti ?
            Cei in care crezi tu, nu fura ? nu sunt penibili si improvizati in rahatul lor de politica ? nu sunt niste semidocti ?
            Daca sunt niste valori, vreau sa-i cunosc si eu ...
          • -3 (5 voturi)    
            la inceput m am mirat, (Marţi, 14 iulie 2009, 20:56)

            directia 5 [anonim] i-a raspuns lui bgd

            dar citind 'strategia' electorala a lui crin -cu 'brigazi' alcatuite din cate 50 de raspandaci-nu m am mai mirat
            Acum eu am pus o intrebare izvorata din logica si bun-simt,o repet: daca 'comisarul' banicioiu, mana dreapta a lui ana de Tecuci ,
            n a aflat unde s au dus banii, cum au stabilit ca a avut loc DELAPIDAREA ?

            raspunde te rog la aceasta intrebare,lasa 'coloana' mea in pace,am avut 'coloana' cat tu probabil nu poti intelege
            S a lasam justitia-daca nu este in greva' sa si faca datoria,nu trepadusi care au intrat in Parlament pe o lege stramba ca ei
            • +2 (4 voturi)    
              Delapidare (Marţi, 14 iulie 2009, 22:33)

              Constantin [anonim] i-a raspuns lui directia 5

              Comisia n-a spus ca avut loc o delapidare. Mai citeste inca o data raportul comisiei!
              In cazul delapidarii, comisia a propus inceperea urmarii penale si nu s-a pronuntat daca delapidarea a existat sau nu.
              • 0 (2 voturi)    
                nu inteleg... (Miercuri, 15 iulie 2009, 0:34)

                directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Constantin

                comisia n a spus ca a avut loc o delapidare-v a citez-dar a propus inceperea urmariri penale,oare exista prezumtia de vinovatie ?
                D-le Constantin aceasta comisie -in buna traditie parlamentara- a dorit doar o incriminare a d. Ridzi urmata de ingropare rapida a adevarului,asta si explica rapiditatea 'decesului' ei,nu a dorit decat a transforma naivitatea si neglijenta d. Ridzi intr un caz de coruptie, din 2 motive,1] a lovi in 'clanul' base si 2] a pune semnul egal intre partide,astfel ca tot mai multi alegatori s a renunte la a vota,mai putini alegatori-mai putini mici si bere
      • +2 (6 voturi)    
        Pai nu scapam.. (Marţi, 14 iulie 2009, 18:23)

        opiniatorul [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        Nu scapam ca se intoarce in parlamentul EU...deci castigi -castigi, pierzi ... tot castigi. Astia cad in cap indiferent ce se intampla. Pana la procuratura, judecata, condamnare e cale lunga...prea lunga. Atat ca se streseaza mama dansei..care e deja bolnava..ca ea nu are nici un stress dupa cum se vede.
  • +1 (21 voturi)    
    RIDZIpelul (Marţi, 14 iulie 2009, 16:36)

    :)) [anonim]

    probabil va anunta . 1) noul program pentru zilele de 1 si 2 mai sarbatorite impreuna cu tineretul din dealul Bucurestilor pe data de ... de dupa alegeri ; si 2) programul de sustinere de catre tineret a initiativelor euroEBA-ului roman, eeeeBBBBBBAAAAA.
  • +1 (17 voturi)    
    Nu se poate! (Marţi, 14 iulie 2009, 16:37)

    vasilica [anonim]

    Doar nu traim in Japonia... Isi face harakiri in direct?
    • 0 (8 voturi)    
      @vasilica (Marţi, 14 iulie 2009, 17:02)

      RIDZI-pelul [anonim] i-a raspuns lui vasilica

      Maaaai Vasilica! Tu chiar crezi ca stie ce-i aia ”harachiri”? ”In direct”, da, stie, dar numai cand e vorba de modalitatea de cheltuiere a banului public (si asta numai daca este ”in direct” cu scopul ei + scopul dealului bucurestilor.
  • +3 (21 voturi)    
    PARNAIE ! (Marţi, 14 iulie 2009, 16:38)

    just me [anonim]

    Daca PDL-ul sunt corecti, s-o bage pe asta la parnaie, daca nu..., e clar ca si ei sunt tot asa... hotzi
    • +5 (21 voturi)    
      Interesant (Marţi, 14 iulie 2009, 17:07)

      Alexandru C [anonim] i-a raspuns lui just me

      Tu nu ti-ai dat seama pana acum ce hram poarta?
      Nu numai hoti dar si tupeisti si incompetenti.
  • +2 (18 voturi)    
    Rizdi (Marţi, 14 iulie 2009, 16:40)

    Mazeta [anonim]

    Sepuku!! demisia nu mai e suficienta!
  • -3 (13 voturi)    
    inca un concert? (Marţi, 14 iulie 2009, 16:48)

    hehe [anonim]

    o sa anunte un nou concert in bucuresti pe 23 august cu baloane in valoare de 1.500.000 de euro.
  • +3 (19 voturi)    
    Sper ca iti dai demisia nesimtito !!! (Marţi, 14 iulie 2009, 16:57)

    Ovidiu [anonim]

    si nu ptr ca ai fi furat banii, ci ptr ca ai avut nesimtirea sa raspunzi reporterilor ca nu te intereseaza ce s-a intamplat cu banii...

    un ministru nu trebuie sa fie nesimtit
    • -2 (2 voturi)    
      Dar doamna Jigod-riţzi este nesimţită ! (Marţi, 14 iulie 2009, 21:14)

      Mitică [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Dar doamna Jigod-riţzi este nesimţită !

      D-neaei reprezintă excepţia care confirmă ... NEREGULA !
  • -5 (13 voturi)    
    :))) (Marţi, 14 iulie 2009, 17:04)

    :)))) [anonim]

    o sa anunte alte evenimente de 10 milioane de euro, numai ca sa ne faca in ciuda :-))))

    "hahaha, fraierilor, eu cu banii din buget fac ce vreau, ii dau lu EBA, ii dau lu udrea, le dau la toti colegii mei care apeleaza la mine cu firmele lor fantoma"

    :-))))) prosti mai suntem :-))))))
  • -3 (13 voturi)    
    ATENTIE MARE (Marţi, 14 iulie 2009, 17:05)

    RIDZI-pelul [anonim]

    Comentatori, atentie mare: au aparut analistii care dau notele pentru viitorul (eventual) basescian.
    • -3 (7 voturi)    
      Ei as (Marţi, 14 iulie 2009, 17:29)

      dumitru [anonim] i-a raspuns lui RIDZI-pelul

      De asta nu mai pot eu....eu o sa dau cu stampila in toamna......un vot valid de la mine contra lui basescu.......
  • +3 (15 voturi)    
    cea mai bună mişcare (Marţi, 14 iulie 2009, 17:09)

    Panseluţu [anonim]

    Dacă pleacă de la minister se mută şi atenţia publicului altundeva; DNA-ul va da nup-ul şi toţi vom fi fericiţi
  • +3 (15 voturi)    
    e bine ca demisioneaza (Marţi, 14 iulie 2009, 17:20)

    Gigutza [anonim]

    DAR BANII II PRIMIM INAPOI?
    • -4 (10 voturi)    
      si eu! (Marţi, 14 iulie 2009, 17:34)

      unAlterEgo [utilizator] i-a raspuns lui Gigutza

      si eu vreau sa dea banii inapoi! sunt si banii mei!
    • +3 (13 voturi)    
      Desigur (Marţi, 14 iulie 2009, 17:49)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Gigutza

      Da Gigutza, ii varsam pe toti 600,000 euro la tine in cont. Sa ne dai IBANu' :)
  • 0 (16 voturi)    
    Demisia a fost depusa! (Marţi, 14 iulie 2009, 17:30)

    spanac [utilizator]

    Bravo! Acum mai urmeaza sa te vedem si la parnaie si cred ca am sa incep sa am incredere in Romania!
  • -1 (11 voturi)    
    Primul! (Marţi, 14 iulie 2009, 17:31)

    Gogu [anonim]

    Primul cap a cazut! Uraaa! Cine urmeaza: Udrea? Predoiu? Berceanu? Sa traiti bineee, ma hahalerelor!
    • +5 (9 voturi)    
      dar pesedeii ce au? (Marţi, 14 iulie 2009, 17:58)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      Ce zici de pupilul lui Mazare, Nemirschi? Sau de tovarasul care a falimentat Tractorul - Nita?
    • +5 (9 voturi)    
      urmeaza Tariceanu si Nastase (Marţi, 14 iulie 2009, 18:03)

      claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui Gogu

      asa e frumos... de la fiecare cate unul
    • 0 (6 voturi)    
      Stop joc - schizofrenie (Marţi, 14 iulie 2009, 18:03)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui Gogu

      Inca nu hahalerelor. Va vine rindul, nu va grabiti. Eu personal imi ascut teapa.

      He he! Tribunalul pupular. O sa va manince legea ba crinoizilor pirtzidisti!

      Ar trebui sa vedem procesul prima data, cu dovezi nu cu tolontenisme voiculesciene fraierilor!
  • +3 (13 voturi)    
    Too late (Marţi, 14 iulie 2009, 17:32)

    G [anonim]

    Imi pare rau pt ma-sa, dar trebuia sa se fi gandit la ea inainte sa delapideze pt EBA.
  • +5 (11 voturi)    
    hotie (Marţi, 14 iulie 2009, 17:34)

    fabregas [anonim]

    asa tarziu? dar la puscarie cand vom vedea un demnitar acuzat si condamnat pt delapidare , samd? ce tara .. plina de hoti!!!! din patru in patru ani se schimba echipele...
  • +5 (13 voturi)    
    Imi pare rau pt mama..... (Marţi, 14 iulie 2009, 17:34)

    dexter [anonim]

    Insa toata tara e bolnava cand vede ce tampenii faci....ca sa nu vorbim de restul clasei politice. Eu Moni draga numa cu distonocalm mai pot sa ma uit la stiri
    • +1 (5 voturi)    
      Ţopismul şi tupeul este moştenit de la mamă-sa (Marţi, 14 iulie 2009, 20:02)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui dexter

      Ţopismul şi tupeul este moştenit de la mamă-sa, deci nu cred poveste cu "mama s-a îmbolnăvit" !

      Aşa cum a crescut-o, aşa o are !

      Certificat de la medicul de familie are ?
  • +2 (12 voturi)    
    Bine ca a plecat hoata asta mica (Marţi, 14 iulie 2009, 17:38)

    Frankie [utilizator]

    Bine ca a plecat hoata asta mica, ma plictisisem de minciunile ei....
  • +3 (11 voturi)    
    Mamele ministrilor - azi Ridzi, ieri Chiuariu (Marţi, 14 iulie 2009, 17:38)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Chiuariu se intreba ce-o sa-i spuna mamei lui cand s-o-ntalni cu ea dupa ce in mass media se spusese despre el ca-i mafiot - tin minte ca Al Capone ii daduse o adeverinta ca nu e.

    Oare ce-o fi discutand Ridzi cu mama ei? De ce n-a invatat-o cum sa se comporte cand s-o face mare si-o ajunge ministru? Girly talk?
  • +5 (17 voturi)    
    ritzi pitzi da banutzi inapoi (Marţi, 14 iulie 2009, 17:39)

    adrian [anonim]

    Dar mama era sanatoasa cand te-a uns partidul sefa la MTS, Tot sanatoasa era cand ai bagat mana in buzubarul meu. Deodata s-a imbolnavit. Mare pramatie de femeie. Si uite asa ajungem sa fim extremisti, sa vrem sa fitzi decapitatzi in piata publica. Din aceasta mare lehamite in care ne-ati adus bazandu-va pe dezinformarea saracilor aia de la tzara si batandu-va joc de creduli.
  • +3 (11 voturi)    
    ritzi ,pitzi (Marţi, 14 iulie 2009, 17:39)

    cici [anonim]

    "familia mea nu mai poate suporta prelungirea acestei situatii. Mama este deja bolnava". penibil deci dak nu era familia ....o durea in cot
    • -2 (6 voturi)    
      pt tine nu e valabil? (Marţi, 14 iulie 2009, 18:04)

      claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui cici

      pentru orice om normal familia e pe primul loc...
      • +4 (6 voturi)    
        Nu! (Marţi, 14 iulie 2009, 18:56)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui claudiopolis

        Pai de asta fura astia de la putere in draci:sa-si capatuiasca familia(si famiglia). Fura de la tara pentru a da familiei, clanului, neamurilor, rudelor, fiicei celei mai mici, etc.

        Pentru un ministru, parlamentar sau presedinte, TARA trebuie sa fie pe primul loc, nu familia. Dar mai e mult pana departe.
      • 0 (2 voturi)    
        Hoţii nu au familie, ei sunt născuţi la şatră ! (Marţi, 14 iulie 2009, 20:07)

        Mitică [anonim] i-a raspuns lui claudiopolis

        Hoţii nu au familie, ei sunt născuţi la şatră !

        Aceea este "familia" lor, căci valorile acelei familii le-a cultivat d-na Monica Iacob Ridzi în cariera sa de politician.

        Aşteptăm acum şi fraza cu "m-a bătut Dumnezeu"... ş.a.m.d. specifică mangafalelor pedeliste atunici cănd nu le iese vre-un furtişag.

        Oare vestea le-a parvenit şi foştilor colegi din Parlamementul European, unde a oploşit-o pe Nicuşoara pe post de stagiar ?

        Cum vor comenta oare colegii noii eBa-rlamentare ?
  • +5 (15 voturi)    
    Penibila (Marţi, 14 iulie 2009, 17:41)

    Leo [anonim]

    Penibila pana la sfarsit.
    Si eu sunt bolnav de cate fac nesimtititii de politicieni, nu-i mai suport, nu mai suport tara asta.
    Sa fie linistita, o sa aiba bani sa-si trateze mama. ii doresc sanatate, iar fostului ministru sa dispara pe veci din politica.
  • +4 (12 voturi)    
    Pentru 600.000 as demisiona si eu... (Marţi, 14 iulie 2009, 17:41)

    Vlad [anonim]

    Banii inapoi si la parnaie!
  • 0 (12 voturi)    
    demisia & boala mamei (Marţi, 14 iulie 2009, 17:43)

    RIDZI-pelul [anonim]

    Din ... in care s-a bagat pe capul ei (capul?) sa ajungi la ”mama este deja bolnava” este o dovada de proasta crestere. Mama are de ce sa se imbolnaveasca : tot efortul ei de a-si creste progenitura se dovedeste inutil.
    • +1 (5 voturi)    
      De ce eşti atât de sigur ? 600.000 Euro=bun motiv (Marţi, 14 iulie 2009, 20:12)

      Mitică [anonim] i-a raspuns lui RIDZI-pelul

      De ce eşti atât de sigur că tot efortul mamei ei de a-si creste progenitura se dovedeste inutil.

      Ştiţi cum a fost crescută d-na Cretiniţi ? Oare a fost crescută în sprirtul moralei creştine, sau mai degrabă în spritul "moralei" cicoio-comuniste, de părinţi securişti puşi pe căpătuială cu orice preţ ?

      Eu cred că 600.000 Euro delapidaţi reprezintă un foarte bun motiv pentru o astfel de comportament din partea familiei Riţi Piţi.
  • +4 (16 voturi)    
    Ha (Marţi, 14 iulie 2009, 17:46)

    xyz [anonim]

    Nu va faceti iluzii! Daca asta primeste vreodata o condamnare definitiva la puscarie, eu ma plimb cu Badea pe bulevard cu pene pe fund. Stati sa treaca alegerile, sa vedeti daca mai auziti ceva de dosarele din arbitraj, de cazul lui Gigi, de altele si altele...
  • -2 (8 voturi)    
    PeNaLii PeSeDei indecenti ! (Marţi, 14 iulie 2009, 17:52)

    prostanacu [anonim]

    Mi se pare o crasa lipsa de decenta ca toti marii escroci de la pnl in frunt cu patriciu sa stea linistiti si cei citiva politicieni mai cu bun simt de la PDL care si-au dat totusi demisia sa fie pusi in aceiasi oala cu derbedeii de la pnl si psd. Pai se compara hotul de patriciu, escrocul de Nastase si limbagiul de Geoana cu Mona Musca sau chiar si Ridzi care totusi si-au dat demisia pentru greseli mult mai mici decit ale marilor hoti si escrici pe care i-am numit inainte?
    • +1 (3 voturi)    
      Se compara la nesimtire (Marţi, 14 iulie 2009, 18:34)

      amuzatu [anonim] i-a raspuns lui prostanacu

      La altceva poate nu....insa toti trebuie sa plateasca
  • -1 (5 voturi)    
    urmatorul (Marţi, 14 iulie 2009, 17:53)

    cep [anonim]

    ok..oare nu da D-zeu sa scapam si de capusa de berceanu si baietii destepti de la drumuri sau energie?????cind o sa apuc si ziua aia ma-nbat
  • +3 (5 voturi)    
    Masa (Marţi, 14 iulie 2009, 17:53)

    Observatore [utilizator]

    ii mai simtita daia s-o betegit.
  • -2 (8 voturi)    
    sa va imbolnaviti bine! (Marţi, 14 iulie 2009, 17:56)

    cruela [anonim]

    asa, asa ...se mai raresc randurie talharilor din functiile inalte. prima lichea pleaca...dupa ce a imbolnavit-o pe mamica ei de suparare ca n-a furat fara sa fie prinsa.... vrem capul lui udrea acum!!!
    • +1 (3 voturi)    
      Udrea nu-i o prostuta de la Petrosani (Marţi, 14 iulie 2009, 18:33)

      claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui cruela

      ea a mai demisionat odata in 2005 si a invatat lectia. Nu va mai ajunge intr-o astfel de situatie
  • +2 (6 voturi)    
    E bine ca a demisionat! (Marţi, 14 iulie 2009, 17:58)

    domino63 [anonim]

    Trebuia s/o fi facut de mult. A gresit, trebuia sa plece. Intrebarea este, de ce toti PNL-ei, PSD-ei, PC-ei, nu au facut acelasi lucru cu ei insisi cand au facut la fel? Nu cumva vor sa pedepseasca pe altii pentru ceea ce ei au facut zeci de ani - ma refer strict la PSD! Pana si acum fac la fel. Cand e vorba de gargara, sunt toti la televizor. Vanghelie, Nastase, Piedone (sau Bidone, ca tot aia e). Cand trebuie rezolvat ceva, se dau loviti. Cazul cu inundatiile de sambata-duminica este cat se [poate de elocvent. Dar asta este, lupul este pus paznic la oi.
  • +3 (3 voturi)    
    demisia (Marţi, 14 iulie 2009, 17:58)

    observator13 [utilizator]

    Trebuia sa-si dea demisia de cum au luat-o baietii la-ntrebari.In acest fel nu se imbolnavea mama doamnei ministru.Cand am spus ca mai bine statea si vindea la ALIMENTARA acolo in vale ,unii radeau.
    Acum sa se mute baietii cu presa pe la aia de la cadastru .ca astazi dupaamiaza am auzit ca au niste salarii de zeci si sute de milioane si ca au facut niste achizitii de doare capul de milioane de OIRO.Pe ce credeti?Pe limuzine pe ce credeati?Numai din alea clasa intai.Urmariti scandalul.
  • 0 (8 voturi)    
    si totusi (Marţi, 14 iulie 2009, 18:00)

    claudiopolis [utilizator]

    e pentru prima oara cand un ministru, acuzat de nereguli, isi da demisia. Pana acum au fost doar revocari, demiteri sau suspendari de ministri.
    Bravo ei!
    • -1 (7 voturi)    
      bravo (Marţi, 14 iulie 2009, 18:06)

      alex [anonim] i-a raspuns lui claudiopolis

      Era bravo daca isi dadea demisia din prima, nu acuma dupa ce si-a pus toata tara in cap.

      Si chiar si atunci...rusinea oricum ramanea.
      • -1 (5 voturi)    
        dar (Marţi, 14 iulie 2009, 18:26)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui alex

        de cind se confunda celula de slugoi ai rrromilor rosii patriciu, voxulecsu, iliescu si nastase cu tara?
        S-a mutat cumva tara in kiseleff nr 10?
        • -1 (5 voturi)    
          :) (Marţi, 14 iulie 2009, 19:26)

          alex [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          daca ai probleme trateaza-te.

          o sa vezi ca in cazul asta multi oameni simpli si fara simpatii "a priori" au sarit in capul doamnei. dece? pentru ca au avut de ce. nu pentru ca i-a platit patriciu sau vantu sau voiculescu.

          pdl cade deja in pacatele mai vechi ale psd. probabil ca s-au contaminat prin apropiere.
    • 0 (6 voturi)    
      Trist! (Marţi, 14 iulie 2009, 18:09)

      mitza [anonim] i-a raspuns lui claudiopolis

      Cred ca doar in Romania voi vedea vreodata pe cineva gasind "partea pozitiva" a unui furt al banilor publici...
      • +2 (4 voturi)    
        reciteste mitza (Marţi, 14 iulie 2009, 18:30)

        claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui mitza

        am scris ca e bine ca si-a dat demisia, nu ca a furat. Desi chiar tolontan a spus ca nu crede ca ridzi si-a insusit vreun leu din acei bani
  • +4 (8 voturi)    
    Si? (Marţi, 14 iulie 2009, 18:20)

    stefan [anonim]

    1. Demisia este un act onorabil adus la derizoriu de politicienii romani. In general nu se asteapta atit: dezvaluire, ancheta, final de ancheta. Asta seamana mai mult cu "a fost demisionata" sau demisie ordonata.
    2. Ma astept de la ziaristi si parlamentari la aceeasi vehementa si fata de Tariceanu, Nastase, Nemirschi...
    3. Ma astept tot de la ziaristi la anchete despre si dezvaluiri si vis-a-vis de CV-urile si activitatile altor parlamentari. Asta pentru a-si dovedi echidistanta.
    Nu pentru ca as iubi-o pe madam Ridzi, dar asa pentru a pastra distanta si proportiile.
  • +4 (6 voturi)    
    astept aceeasi MASURA (Marţi, 14 iulie 2009, 18:27)

    marius [anonim]

    astept ca presa sa aplice aceeasi masura si pentru Nemirschi.
  • +1 (11 voturi)    
    basescu i-a cerut (Marţi, 14 iulie 2009, 18:28)

    georgev [utilizator]

    Cred ca tocmai i-au sosit sondajele. Ha! Ha! Ha!

    Si Basescu se duce-n cap. Ha! Ha! Ha!

    Multumim Ritzi! Multumim EBA! Multumim Udrea! Multumim Boc! Multumim Boureanu!
  • +2 (10 voturi)    
    Hotia in Romania (Marţi, 14 iulie 2009, 18:28)

    Geo [anonim]

    Un nenorocit, flamand, care fura o gaina/un sac de cartofi este condamnat pana la 5(cinci) ani de puscarie. Dar pentru 750.000 euro, cati ani de puscarie ar trebui sa faci, madam Ritzi?????
    • +2 (6 voturi)    
      dar Patriciu (Marţi, 14 iulie 2009, 19:06)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Geo

      Patriciu pentru 85 milioane dolari, CAT?
  • 0 (4 voturi)    
    aoleu ce nesimtiti (Marţi, 14 iulie 2009, 19:03)

    io [anonim]

    Cica "alianta PSD-PNL urmareste de fapt ...". Ba, PDL-istii astia sunt total nebuni ? Caare alianta ? Pai nu sunt PSD aliatii PDL la guvernare ??
    Pe principiul "o minciuna repetata destul intra in folclor" ne-au tot inebunit cu PSD-PNL, 322, patrulatere negre si altele anul trecut, desi eu n-am vazut nici un PSD-ist in guvern pe vreamea lui Tariceanu, ca acum.
    Acum ca PSD e in guvern cu PDL tot placa asta, mai lasati-o bre!
  • -1 (1 vot)    
    r3 (Marţi, 14 iulie 2009, 19:22)

    szasz [anonim]

    si....? vine altul sa fure.,,si nu se schimba nimic...femeia asta nu stie ce e treaba aia de care vorbesc multi, moralitate...ce e aia ? mama e bolnava bey !
  • -2 (4 voturi)    
    demisie (Marţi, 14 iulie 2009, 19:32)

    Catalin [anonim]

    "Familia nu mai suporta".... Cumva a si inceput sa planga in momentul cand si-a dat demisia? Nu cumva a imprumutat acest teatru ieftim de la
    "zeul" Basescu ?
    • +1 (7 voturi)    
      Dacă familia nu suportă,atunci să răspundă solidar (Marţi, 14 iulie 2009, 20:26)

      Mitică [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Dacă familia nu suportă comentariile din presă şi atmosfera creată de mistreţa de fiică,atunci să răspundă solidar cu acesta pentru acuzaţiile de delapidare şi abuz în serviciu, căci doar este fata lor.

      În acest mod se vor "mobiliza" şi vor suporta mai uşor atmosfera ... în fond au parte de tratament ca la mofetă, la Căciulata ... în jurul Ridzei pute a hidrogen sulfurat (popular se zice "băşini").
  • +1 (9 voturi)    
    Dar Mamele noastre ??? (Marţi, 14 iulie 2009, 19:41)

    brusuilis [anonim]

    Mama ei este bolnava. Imi pare rau de asta.
    Dar MAMELE noastre nu sunt si ele bolnave?
    Nu le-au imbolnavit astia ca alde Ritzi Pitzi Mitzi batindu-si joc de ele cu pensii de 100 RON, cu spitale jalnice si cu mancare si medicamente scumpe?
    Nu s-au imbolnavit oare MAMELE noastre cand isi vedeau copii cocosati de taxele nesimtite puse de guvernanti si politicieni ca sa aiba de unde sa isi umfle ei conturile?
    Nu s-au imbolnavit oare MAMELE noastre cand si-au vazut copii traind de azi pe maine, fara nici un viitor?
    Nu s-au imbolnavit oare MAMELE noastre ...
    • -2 (6 voturi)    
      Mamă-sa bolnavă .. o nouă minciună ! (Marţi, 14 iulie 2009, 20:22)

      Mitică [anonim] i-a raspuns lui brusuilis

      Mamă-sa bolnavă .. o nouă minciună, tipică pentru "fina doamnă" pedelistă.

      Are cumva certificat de la medicul de familie ?

      D-na Ridzi senior a primit cumva concediu medical plătit de asigurările sociale ?

      Dar mamele cărora ţoapa le-a furat din contribuţiile la asigurări de sănătate au primit cumva concediu medical ?

      Singura boală de care ar fi putut suferi justificat Mutter Ridzi fiind ruşinea, nu avem un caz medical real aici ... căci ruşinea nu se prinde de hoţi şi lepre precum stimabila sa fiică.

      Cel mai probabil suferă de puseuri de furie furibundă deoarece fii-sa a pierdut "ciolanul" de la Minister.
  • +2 (2 voturi)    
    Noi nu mai suntem normali ! (Marţi, 14 iulie 2009, 21:07)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Dixit ! DDD
    • -2 (2 voturi)    
      ritzi pitzi si caragiale (Miercuri, 15 iulie 2009, 1:52)

      Miruna Boerescu [anonim] i-a raspuns lui Danut D Deleanu

      mda. aceleasi teme. aceleasi caricaturi. eterne, etern. nasol.
      dar cel mai tare ma loveste asta: da, mamele noastre nu conteaza?
      mama lui ritzi e mai importanta ca mamele noastre?
      adica, mama mea m-a invatat niste valori. din cauza asta eu sunt aia "fraiera". mama lui ritzi "nefraiera", ne emotioneaza. pt ca mama lui ritzi n-are valori. a invatat-o sa fure. iar acum o doare inima ca fata ei n-a stiut cum. desi ea a ainvatat-o ... CUM.
      No, asta e trista poveste a lui ritzi. nici mama-sa nu era desteapta, si ea e proasta. si noi suntem fraieri.
      combinatia ideala!!!
      • +2 (4 voturi)    
        Raspuns Miruna Boerescu (Miercuri, 15 iulie 2009, 7:07)

        Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Miruna Boerescu

        @ Nu va panicati asa din senin! Pana la proba contrarie, nu faceti pe Ridzi hoata ca riscati un proces de daune morale.Atata timp cat un tribunal nu a dat o hotarare definitiva de condamnare functioneaza prezumtia de nevinovatie.Popular : hotul neprins e negustor cinstit.Totul e un linsaj mediatic. 1.- Un ministru nu semneaza,decat exercitiul bugetar semestrial,anual ultimul,Actele se produc in minister cu contabili ,contabili sefi si director economic.Nu semneaza ordine de plata,facturi etc.Asta e slujba subalternilor.Ea e numita politic,gireaza conducerea ministerului pe linia PD-L.Habar nu am cum poti conduce sportul asa. 2.- Nu primeste facturi si calculatia serviciilor sau bunurilor.Ea serveste ce a primit.3.- Realitatea ca la MST sunt vulpoi batrani unsi cu toate alifiile ea a cazut de fraera intre "grupuri de interese".Tinta e Basescu, Elena Basescu,Elena Udrea.A gresit cand public a declarat sprijin neconditionat E.B.. A sustinut cum era cazul subalternii pe care i-a girat,Act temerar care a /o costa.Basescu nu a gresit cand afirma ca e varful aizbergului deturnarea banilor in alte directii.Un vanzator din piata mai rasarit va poate spune ca datoria Romaniei in conditiile cand statul nu mai investeste masiv in industrie, agricultura ; datoria externa cam reprezinta sumele deturnate de la buget de grupuri de firme care capuseaza bugetul romaniei din 89..Deci nu 200 mii Eu,600 mii Eu sau 750 mii Eu,peste100 miliarde din 90 .Cum prin facturi false,majorarea nesimtita a costurilor serviciilor, a bunurilor livrte cu sau fara licitatie care merg da la sa zicem +1 0% - 300%,limita e cerul si Dzeu care nu-i trazneste ..Principial tot politic a gresit din grandomanie sau naivitate cand in fata hienelor juurnalistice a zis ca nu o intereseaza suma, tineretul merita asemenea costuri.In conditii de criza aproape de "curbele de sacrificiu" din guvernarea Iorga te abtii.Atat a fost suficient. O rotativa functioneaza ca o batoza unde un om poate fi desfiintat. DDD
        • +2 (2 voturi)    
          Cand o sa scapam de voi? (Miercuri, 15 iulie 2009, 10:55)

          brusuilis [anonim] i-a raspuns lui Danut D Deleanu

          D-le Deleanu,

          Acesta este un forum de discutii. Nu isi are locul amenintarea cu proces de daune morale. Sau ati primit educatia in alta epoca ... pe care noi, cei multi platitori de taxe si slujbasi cinstiti vrem sa o UITAM!

          Cand o sa scapam de voi? De voi toti astia care nu aveti alta scuza decat ca "asa e procedura" si, desi stiti in sinea voastra, si radeti in cercul vostru de cat de proasta e procedura. dar NICIUNUIA dintre voi nu ii trece prin cap sa o schimbe. DE CE? Pentru ca voi ati facut-o si va convine asa proasta cum este.

          Cand o sa scapam de voi astia care mereu dati vina pe cate ceva/cineva si niciodata pe voi?

          Daca a girat politic ministerul atunci tot trebuia sa isi dea demisia pe considerente morale.

          Ar trebui sa avem politicieni numai in parlament si pe presedinte! Cum sa pui un popa la transporturi. Poate e specialist da' numai in cele de tipul "one way ticket" :)

          Tara asta nu are nevoie de ministri care sa gireze "MORAL" ministerele. Are nevoie de ministri ca faca, ministri care sa aiba Vointa, Puterea, Dorinta, Sprijinul, si, de ce nu, coa**le, sa faca ceva pentru tara asta si pentru Romani. Ce sa gireze moral? Ca partidul are controlul acolo? Romanii au nevoie mai intai de toate de fapte nu doar de vorbe.

          Ministerele ar trebui sa functioneze ca departamentele unei companii. Ministrii sa fie directorii executivi, si asa mai departe, in jos. Competentele trebuie sa primeze si nu relatiile politice, familie, ...
          Cum crede cineva ca un functionar poate sa dea randament, sa faca ceea ce trebuie, cand trebuie si cum trebuie, daca el stie ca in 4 ani, daca se schimba partidul de la putere el o sa isi piarda job-ul pentru ca a incercat sa fie corect si sa isi faca treaba.
          Vai noua cu politicieni giranti dintr-astia!
          Avem doua sanse: ori nu ii mai votam ori plecam din tara asta si ii lasam doar pe ei cu ai lor.
          ce ziceti?
          • +1 (1 vot)    
            Raspuns Brus..turilis anonim. (Miercuri, 15 iulie 2009, 20:46)

            Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui brusuilis

            @ @Anonimule dta esti scapat de multe Nu intelegi nu te baga.Traiesti in lumea dta virtuala.Am atentionat "vigilenti cu manie revolutionara "care cred ca libertatea inseamna sa murdaresti ori ce , pe oricine.Aveti o minte perversa punand gandurile dvs in locul meu.Da ;forum de discutii, bascalii violenta de limbaj,insulte.Daca nu pricepi cauta un traducator.Am spus ca nici comisia cat e de parlamentara,nici forumul H. News,maghiar , german nu da solutii decat justitia.Un detinut acuza pe L,Lazarus alias Tuturiga ca a influientat hotararea judecatoreasca prin exces mediatic ,in final cere spaga sa-l scapeNu am amenintat pe nimeni !Am citat ce scrie ori ce CP intr-o tara democrata.Ca nu suntem normali am mai scris.Daca erati curios cu DDD vedeati pozitia mea de clarificare a manipularilor mediatice,sunt pensionar din ASAS, Ing.nu am partipriuri.In activitate nu minteam realizam ,Am ocupat locuri in primii 5 pe tara, din 18 ferme de elita nationale am condus doua.Ce realizari ai Dta sa afirmi ca vrei sa scapi de cine? Vorbesti vorbe de dupa o lumina puternica pusa in ochii acuzatului sa ramai anonim pentru proceduri securistice..Daca sunteti barbat asumati-va aberatiile.Educatia o am pana in 65 cand profesorii erau educati intre cele doua razboaie.Bacaloreat cu 7 obiecte la oral intr-o zi dupa 5 teze scrise la o zi distanta.Nu sunt analfabet ca noii licentiati cu examene cumparate.Nu puteai sa oferi nici o floare la examen daramite protocoale de milioane. Am copii licentiati ,masteranzi,unul cu doctorat4 ani cu carte publicata.Asa ca ai nimerit ca musca...Eram din "specia" fiu , nepot de intelectual patura t o l e r a t a de comunisti. Cu 50 de hectare mostenire de la bunic general Dr uman cu Meritul sanitar cl I-a.Tinta e gresita. Normal nu meritati un raspuns.Esti frustat Dle.Eu am 40 munca grII. Invalid Gr I, grupa a doua de munca cu(AVC)in conditii grele si stres. Am spus politic nu moral cum minti dta,Politica de azi nu e morala.DDD
          • +1 (1 vot)    
            Raspuns II Anonim Brutus ...ile tempore! (Miercuri, 15 iulie 2009, 21:23)

            Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui brusuilis

            @ De cine sa scapati de creatorii a ceea ce a fost bun in tara asta ca Ceasca nu era tampit .Stia ca numai profesionistii pot face performanta.Noii creatorii de viata si bunuri am proiectat construit ceea ce tradatorii demoleaza privatizeaza pe un $.Nicu avea dreptate: Nici cu var nu reusiti sa dati.Tara e terna mohorata o groapa de gunoi, cu copaci cu pungi in loc de fructe.Am facut export in valuta,plecau vapoare cu taurasi in viu sau caracasa,cu Haloumi in tarile Arabe,Feta,miei etc.etc.Acum importam 60-70% stau parloaga milioane de ha.Din 1.700.000-2.000.000 ha irigate mai functioneaza 170,000 cca 10%Pensionat dau tarii cca 60-80 to grau de paine anual.O vb.den batrani spune daca nu ai sa-i cumperi.Dta si altii ca Dta va bateti joc de ei.Sa ajungi la peste 70 de ani si un "tanar" sa te judece! Nu citesti Biblia sa vezi ca lipsa de respect pentru batrani parinti e un pacat capital.Un om e caracterizat de fapte nu vorbe,de urmasi,de cinstea numelui de inventii inovatii,opere de arta lasate omenirii.Tot Biblia si Dnl nostru Isus : Nu judeca sa nu fii judecat.Nu ridica piatra....Dar daca cei 6-7ani de acasa, nerespetarea parintilor ,bunicilor,batranilor nu e un "modus vivendi".. De unde nu e nu E !Raspuns pt. Dna/sra Miruna B nu a fost atac la persoana nici macar critica pe text.O clarificare ,atat. Conduita preventiva e valabila in viata societate nu numai la volan,Nu duc lupte dupa 60 de ani nu jignesc nu vreau sa ma supar cu nimeni ca nu stii zilele ramase si nu mai am timp sa ma impac.Daca se intelege bine.Mai clar de atat nu se poate.Daca sunteti tanar intrati in arena demonstrati cu fapte nu anonime "nesemnate"Vezi postarea mea cu "rafuiale cu colaborationistii inFranta" de DDD unde un anonim ma corecta ca am scapat un L in text,Propun anonimului sa citeasca memoriile in original.Le imprumut cu garantie materiala si" morala." Tuturor celor de fata sanatate ! ( A.I.C) DDD ( 3 D Deinsectie Dezinfectie Deratizare numai sobolani rozalii si diabetici / cache)
  • -1 (3 voturi)    
    Demisia ca demisia, DA' BANII??? (Miercuri, 15 iulie 2009, 6:55)

    Cioara din varful parului [anonim]

    unde sunt banii???
    ce, crede ca scapa asa usor???
    si-a luat talpasita si a scapat???
    banii, iar daca se dovedese furaciunea, atunci parnaie pe cinspeani.
  • +1 (1 vot)    
    nesimtire!!!!!!!! (Miercuri, 15 iulie 2009, 10:06)

    eugen [anonim]

    si familia mea este bolnava de nesimtirea clasei politice.
    NU va mai suportam. ne produceti greata si scarba. sunteti ca raia de care se scapa greu.
  • 0 (2 voturi)    
    misoginism romanesc (Miercuri, 15 iulie 2009, 11:46)

    vasilemr [utilizator]

    Dupa mine nu este decat inca o exercitare a misoginismului societatii romanesti. Cate alte scandaluri nu au mai fost de-a lungul timpului in care au fost implicati bravi politicieni de sex masculin, fara ca acestia sa mobilizeze atata energie justitiara. Cum insa e vorba despre o femeie, societatea romaneasca nu poate sa tolereze erorile. La noi femeile trebuie sa intruchipeze perfectiunea etica, sociala, profesionala si anatomica. Cum Elena Basescu a facut o greseala ortoepica la care toti ne socotim indreptatiti din cand in cand, a fost ostracizata de parca ar fi facut moarte de om. Cum desore Mona Musca s-a aflat ca a facut ceea ce sistemul te determina sa faci (dupa mine e clar ca nu a avut mai mult decat semnificatia unei sarcini de munca) a fost etichetata drept colaborator cu securitatea.Ce conteaza ca altii au facut-o cu scop lucrativ... ei sunt barbati si barbatii au voie sa fie oameni, Femeile trebuie sa fie sfinte!
    • -1 (1 vot)    
      Asta este ce sa ii faci?! (Miercuri, 15 iulie 2009, 12:45)

      barbat [anonim] i-a raspuns lui vasilemr

      Calitatea nobila de barbat se dobandeste prin nastere. si nu pe trotuarele politcii.
      TE-AI GASIT si tu cu creierii tai sa spui ceva...
      VAI DE TINE!! tara arde si baba se uita in oglinda...
  • -1 (1 vot)    
    Nu este de ajuns! (Miercuri, 15 iulie 2009, 12:42)

    riti [anonim]

    sa nu creada cineva ca o demisie ca asta rezolva problema banilor publici aruncati pe apa sambetei. la fel cum functia de presedinte nu ne-a adus flota inapoi si nici nu se intrevede acest lucru.
    trebuie taiat in carne vie si intr-un caz si intr-altul!
    altminteri bercenau si udrea vor crede ca se poate si iar vom lupta luni de zile, poate ani, sa ii dam la o parte pe acesti nesimtiti portocalii.
    asadar: vrem flota si banii inapoi!!!!! se aude?
    • +1 (1 vot)    
      Raspus Riti Anonim! (Joi, 16 iulie 2009, 19:23)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui riti

      @Dle mare amator de flota! In zona Deltei zace o mare parte din flota de pescuit ,nu o vrea nimeni. Flota de cosmar care bantuie visele uno r nostalgici RK+ RC+ Amenzile de arestare faceau flota falimentara.Cum "alesii" sunt prost administratori adica a se citi spagari solutia a fost sa se scape de ea.Prim ministru era Vacaroiu.Daca aveti un castig de minim 10.000,000EU va puteti permite vreo doua cazana ruginite pe mosie sau ca valorificare un restasorant pe punte.Succes.DDD
  • -1 (1 vot)    
    PSD PNL UDMR PRM = vot anti basescu (Miercuri, 15 iulie 2009, 13:17)

    georgev [utilizator]

    Toti vor vota anti-bashescu.
    Din toamna scapam de el si de sclavii lui boureni.