Crin Antonescu s-a lansat cu Beautiful Day: TVA redus la 15% si cota unica de 10%

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Luni, 13 iulie 2009, 22:52 Actualitate | Politic

Crin Antonescu
Foto: Agerpres
Fara baloane, confettii, artificii sau alte accesorii electorale, candidatul PNL pentru prezidentiale, Crin Antonescu si-a lansat, luni, proiectul politic pentru Romania. Timp de  doua ore invitatii au fiert in sala in care s-a organizat evenimentul pentru ca aerul condititonat nu a facut fata la cele cateva sute de persoane. Sub sloganul "Este in puterea noastra sa schimbam puterea lor", Antonescu a promis romanilor scaderea  TVA-ului la 15% si o cota unica de 10%.

Evenimentul a inceput pe acordurile imnului national "Desteapta-te romane" iar amfitriona a fost actrita Monica Davidescu. Sala a fost decorata in albastru  iar ornamentele florale au fost complet galbene. Pe pereti trei monitoare imense au prezentat filmulete electorale. Crin Antonescu a stat in primul rand flancat de fostul sau rival Calin Popescu Tariceanu si de Mircea Ouintus.

Printre invitatii s-au numarat numele politice cunoscute si reprezentanti ai societatii civile: Emil Constantinescu, presedintele Aliantei Civice Cristian Mititelu, analistul politic Iosif Boda, psihologul Aurora Liiceanu si fostul consilier prezidential Zoe Petre.

Sustinatorii lui Crin

Dupa prezentarea filmuletelor au urmat discursurile de sustinere. Rand pe rand, au urcat pe scena senatorul Nicoale Robu, Sorin Botez unul dintre fondatorii PNL, senatorul si actorul Mircea Diaconu si fostul presedinte Emil Contsantinescu. Fostul sef de stat nu a ratat ocazia sa-l atace dur pe Traian Basescu catalogandul "nomenclaturist si colaborator permanent al Securitatii"

"Numai prin manipulare un nomenclaturist si un colaborator permanent al Securitatii a putut fi prezentat ca un luptator impotriva comunismului si a Securitatii din care el insusi a facut parte. Numai printr-o manipulare un personaj inculpat la Inalta Curte de Casatie si Justitie in cel mai mare proces de coruptie din Romania - proces suspendat prin tertipuri juridice, luate in considerare a calitatii sale de presedinte - poate fi prezentat ca un luptator impotriva coruptiei."

Antonescu: Forta este in mine!

Lansare Crin Antonescu
Lansare Crin Antonescu
Foto: Agerpres
Discursul candidatului PNL pentru prezidentiale a fost unul lung si aproape interminabil pentru cei prezenti la eveniment. In caldura nabusitoare, invitatii au rezistat stoic si ai intervenit cu apaluze anemice.

"Cele mai incomode intrebari - si ma doare -, intrebari care exprima anumite indoieli, sunt urmatoarele: daca am forta, daca am solutii si daca am sansa de a deveni presedintele Romaniei. Sunt aici ca sa raspund acestor intrebari si raspund acestor intrebari: da, am forta! Forta mea este in mine, nu e in oameni ascunsi in spatele meu, cu jocurile si interesele lor. Forta mea este forta principiilor si a consecventei cu care fac politica, pastrandu-mi libertatea pana azi si nefiind azi dator niciunuia dintre cei care de 20 de ani domina Romania, sufocand-o", si-a inceput Antonerscu discursul.

In euforia discursului, Antonescu  s-a lansat in atacuri la adresa rivalului sau Traian Basescu.
  • "Intr-un stat in care presedintele tarii construieste un limbaj violent, violenta se transmite in strada, intr-o tara in care presedintele tarii vorbeste batjocoritor despre scoala si profesori si produsele scolii, scoala e depreciata si nu mai e respectata, intr-o tara in care presedintele tarii  isi promoveaza membrii familiei si apropiatii din clan in pozitii de demnitate si influenta, toti ceilalti(...)
  • Epoca presedintelui-jucator s-a terminat. Am vazut cu totii ca un presedinte-jucator are o echipa, are oamenii lui, un presedinte-jucator nu poate servi. Iar eu vreau nu sa fiu jucator, ci sa fiu un presedinte al tuturor romanilor care au o speranta, care vor sa traga pe cineva la raspundere pentru viata lor si pentru viitorul lor. Nu vreau un presedinte partizan, vreau un presedinte responsabil".
La finalul discursului, invitatii au apaludat entuziasti, fericiti ca pot parasi sala incinsa. Nu au mai avut rabdare sa asiste la strangerile de maini si pupaturi ale liderilor PNL. Ca o ironie, in timp ce invitatii dadeau buluc spre iesire, in boxe se auzea melodia "Beautiful Day" a formatiei U2.

In programul politic intitulat "Este in puterea noastra sa schimbam puterea lor", Antonescu promite romanilor ca masuri pentru iesire din criza scaderea cotei unice de impozitare la 10%, scaderea TVA la 15%, scaderea contributiilor sociale cu pana la 50%, reduceri intre 5 si 10% pentru plata la termen a impozitelor.

Candidatul PNL pentru Cotroceni promite ca sustine stimularea crearii locurilor de munca in zone defavorizate, liberalizarea pietei financiar-bancare pentru a stimula circulatia capitalului si fixarea adoptarii monedei euro in Romania, ca obiectiv prioritar al politicii monetare.

In viziunea lui Antonescu sistemul juridic ar trebuii reformat astfel:
  • reducerea taxelor aferente actului de justitie
  • acordarea asistentei juridice gratuite, atat in cauze penale, cat si in cauze civile
  • garantarea efectiva a puterii judecatoresti, prin stabilirea Consiliului Suprem al Magistraturii ca ordonator principal de credite pentru puterea judecatoreasca
  • modificarea sistemului de salarizare a magistratilor, in functie de numarul sentintelor corecte pe care le pronunta, cu penalizari proportionale cu numarul de sentinte infirmate de instantele superioare.

numirea, in fruntea Parchetului General si a Departamentului National Anticoruptie, a unor persoane aflate deasupra suspiciunilor de partizanat politic. 


Citeste mai multe despre   






















3986 vizualizari

  • +6 (34 voturi)    
    iar nu am pe cine vota (Luni, 13 iulie 2009, 23:18)

    mda [anonim]

    Inca unul care ne considera prosti. E clar ca programul lui e orientat spre mintirea mediului privat, doar ca minte stingaci.

    De ce sustine un candidat la presedintie teme economice? Modificarea Codului Fiscal nu intra in atributiunile presedintelui. Asisderea, modificarea Codului Muncii.
    De ce uita acest candidat ca va fi presedintele unei majoritati parlamentare nefavorabile lui?
    De ce vin toti aiuritii astia aruncind cifre fara sens?Cum a ajuns echipa lui de campanie la cifrele astea, ce impact ar avea reducerea taxelor? De ce 10% si nu 9%, sau 11%? M-am saturat de toti parlagiii astia care ne arunca niste cifre fara o sustinere teoretica, fara o spoiala de calcul din care sa rezulte niste indicatori etc.

    Domnu' Dinu, nu-l mai lasati, dom'ne, pe Crinutu cu mingea afara, ca sparge geamurile!
    Domnu' Crinutu, era destul sa ne spuneti ca veti declansa alegeri anticipate pentru a schimba componenta legislativului- si ca il numiti pe Patriciu prim-ministru. Daca cifrele alea erau pronuntate de Patriciu, il credeam.
    Si- domnu' Crinutu- zau asa! Ziceti-i fetei care v-a scris programul sa nu se mai joace cu fonturile! Zau asa, e jenant...
    • 0 (12 voturi)    
      Pilot automat (Marţi, 14 iulie 2009, 9:55)

      xyz [anonim] i-a raspuns lui mda

      cand vad ce promisiuni ne baga pe gat candidatii nostri, nu pot decat sa ii rog frumos, cand vor ajunge la putere, sa nu faca nimic! va rog: nu faceti nimic! abtineti-va de la programe, masuri, regulamente, bugete. pur si simplu, stati degeaba! e pre mult ce va cer? tara noastra inca mai supravietuieste din imprumuturi externe si din ramasitele cresterii economice de anii trecuti, dar de la anul va fii jale! si floricica asta vrea sa reduca fiscalitatea dramatic. pai cu ce mai platesti ba, $#$#, salarii, pensii, investitii publice, servicii, alea alea.. ? ha? zi ma, de unde iei banii? of...
      • +3 (7 voturi)    
        Raspuns (Marţi, 14 iulie 2009, 10:56)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui xyz

        Ia zi mai , in 2004 cand au anuntat cota unica cum au sarit "desteptii" astia ca tine din cireada sa raga ca nu vor mai avea bani de salarii etc.

        Care a fost rezultatul? Cresterea colectarii. E un principiu pe care si un copil de clasa a 7-a cred ca il stie. /
        • 0 (8 voturi)    
          hehe (Marţi, 14 iulie 2009, 12:03)

          xyz [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

          Tu crezi ca a crescut colectarea din 2004 pentru ca s-a redus economia subterana? Mai baiatule, economia romaneasca a crescut intre 2004 si 2008 ca fat frumos datorita exploziei consumului sustinut de credit = taxe si impozite la buget pe consum, nu pe venituri. Asa ca atunci ne permiteam taxe mai mici pe venituri. Dar nu stiu de ce ma obosesc sa iti explic, tu ai ales deja sa cumperi ce vinde floricel. Pofta buna!
          • -2 (2 voturi)    
            Daca (Marţi, 14 iulie 2009, 14:02)

            Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui xyz

            aveam mai multi candidati scapa Romania si de impozite, si de TVA, ba mai primeau romanii si ceva de la stat !!!
            Astia promit cu nerusinarea lui Basescu de acum aproape un an cand promitea marirea salariilor cu 50%.
            • +1 (1 vot)    
              2004 (Marţi, 14 iulie 2009, 17:44)

              Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

              Daca-ti aduci aminte promisiunile facute de PNL in 2004, programul Aliantei DA, program economic facut de PNL, toate au fost respectate.

              Ce s-a promis la alegerile trecute am vazut in ce proportie s-au realizat.
              Trag concluzia ca singurii care si-au respectat pana acum promisiunile au fost liberalii.

              Daca sariti cu minusuri va rog sa le si argumentati, nu de alta dar poate imi scapa mie ceva si ma insel.
          • +2 (4 voturi)    
            Hi hi (Marţi, 14 iulie 2009, 14:11)

            Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui xyz

            Probabil erai prea mic pentru a-ti aduce aminte ca 80% din companii plateau salariul minim pe economie pe cartea de munca si restul la negru.
            Foarte multe salarii au iesit la lumina datorita scaderii cotei unice.

            Nu trebuie sa te obosesti sa-mi explici, inteleg ca reprezinta un efort sa gandesti asa ca stai linistit.
            Furtuna pe mare!!
    • +2 (10 voturi)    
      mda (Marţi, 14 iulie 2009, 10:28)

      emi [anonim] i-a raspuns lui mda

      atunci daca nu-ti convine voteaza-l pe basescu
      • -2 (2 voturi)    
        :) (Marţi, 14 iulie 2009, 14:12)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui emi

        ...mai, sa stii ca nu-mi convine. Daca eu vin si spun ca reduc TVA la 0, ma votezi?
        eu, indiferent de TVA te-as vota daca:
        1. vii cu o solutie de a cheltui EFICIENT banul public (nu ma intereseaza daca o faci pe criterii politice sau nu, cat timp lucrurile stau sub semnul eficientei).
        2. faci reduceri de taxe si impozite, DUPA ce ai solutionat problemele (salariale in special) a: magistratilor, profesorilor, etc.. (macar a celor care protesteaza la ora actuala)
        3. vii cu chestiuni concrete privind: reducerea birocratiei, schimbi mentalitatea romanilor (mari si mici) vizavi de acceptarea coruptiei, cresti nivelul de civilizatie/educatie al populatiei (eventual chiar si prin televiziune/presa unde scoala nu poate face fata)
    • +1 (3 voturi)    
      DAR (Marţi, 14 iulie 2009, 11:51)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui mda

      despre ce sa vorbeasca?
      despre jung?
      ...
    • +1 (3 voturi)    
      Crin Presedinte (Marţi, 14 iulie 2009, 13:20)

      apolitics [anonim] i-a raspuns lui mda

      Crin Antonescu este singurul candidat la presedintie care are un program coerent de PRESEDINTE.

      Presedintele trebuie sa respecte Constitutia nu sa fie seful guvernului, ministrul justitiei sau seful DNA.
      • -1 (3 voturi)    
        amintiti-va (Marţi, 14 iulie 2009, 14:13)

        Crin Presedinte - NU! [anonim] i-a raspuns lui apolitics

        Aminteste-ti te rog ca atunci cand era parlmentar a fost declarat cel mai mare chiulangiu.Locul nr.1.Nu ne trebuie un astfel de presedinte.
  • +3 (21 voturi)    
    De unde vor lua banii? (Luni, 13 iulie 2009, 23:26)

    pufonel [anonim]

    Oare de unde isi inchipuie Antonescu ca va putea plati salariile si cheltuielile in educatie, sanatate, armata, infrastructura etc? Din banii lui Patriciu? E clar ca tipul n-are viziune economica si ca e numai gura de el.

    PS "Frumos" si "obiectiv" reportaj, n-am ce zice. Daca in prima parte a articolului aparea Basescu in loc de Antonescu, as fi jurat ca e o stire de la Antena 3 :P
    • 0 (2 voturi)    
      SA MAI (Marţi, 14 iulie 2009, 11:52)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui pufonel

      taie din armata de functinari de peste tot.
    • 0 (0 voturi)    
      cam ironic articolul.. scris de un ziarist? (Marţi, 14 iulie 2009, 18:36)

      Andra [anonim] i-a raspuns lui pufonel

      Felicitari pentru post scriptum. Eu am crezut initial ca este un material scris de un blogger anti PNL , nu de un jurnalist ... eu cred ca drama noastra nationala este in mare parte cauzata de presa (de scandal, e inutil sa adaug, deja presa noastra este doar de scandal...) si de multe creatii patetice - video/audio/ tiparite - pe care doar jurnalism nu le putem numi !...
  • -1 (19 voturi)    
    bine ca nu zici programul lu Patriciu (Luni, 13 iulie 2009, 23:29)

    liberal sarac, fan taxe reduse [anonim]

    Zi si mie care e problema sa se reduca taxele (si birocratia, de asta ai uitat s zici in articol), inainte sa comenteze o gramada de agitti pe aici care au probleme cu viitoarea nevasta a lu' Antonescu sau cred ca toata chestia cu reducerea taxelor e doar din capul lui Patriciu? Ba, cautati si vedeti ca in primavara si Tariceanu si Antonescu si altii au lansat ideea asta.

    In orice caz, m doare in paispe decine o sustine. Eu sunt liberal, d'a nepelis - pe bune - si vreau sa fiu furat cat mai putie stat. Daca Bulgarii pot baga cota unica de 10%, de ce naiba sa nu se poate si in Romania?! Da' mor invidiosii ca aia care vor sa munceasca pot sa se imbogateasca cinstit si nu tre sa dea nici manifie neoficiale nici celei oficiale partea leului...

    Asta e Romania : capitalismul aici e numai de cumetrie cum bine a zis clasicul nea' Nelu
    • +2 (12 voturi)    
      problema e (Luni, 13 iulie 2009, 23:41)

      IDC [utilizator] i-a raspuns lui liberal sarac, fan taxe reduse

      Ca ne-am saturat (sau macar eu). Ma rog, unii dintre noi. Si eu as fi liberal (sunt de formatie economist) daca as avea cu cine... dar n-am. Si nici din taberele celelalte n-ai ce sa alegi.
      • +5 (11 voturi)    
        LIberalismul nu inseamna PNL (Marţi, 14 iulie 2009, 8:06)

        Adi Coco [utilizator] i-a raspuns lui IDC

        Liberal sunt si eu. Dar PNL nu are nimic liberal. Cu atatea batai cu caramida in piept din partea partidelor care tin liberalismul doar in titulatura, adeptii doctrinei liberale nu au pe nimeni sa-i reprezinte. Reducerea taxelor, la momemntul actual nu inseamna liberalism ci inconstienta. Care sunt cele mai liberale masuri care s-ar putea lua in momentul de fata? Privatizarea completa a CFR si a Postei Romane, reducerea aparatului birocratic (si implicit a numarului de bugetari), inffintarea unor spitale private si a asigurarilor de sanatate private care sa fie o alternativa a CAS, precum si finantarea diferentiata, in functie de rezultate a unitatilor de invatamant de la bugetul local (evident cu trasferul surselor de finantare catre bugetele locale). Binenteles ca toate masurile astea vor avea coerenta doar in cazul functionarii corecte a justitiei, care ar reduce derapajele si delapidarea fondurilor. Prima formatiune care face un program ce respecta macar cateva din masurile de mai sus, are votul meu. Pana atunci, nu aveti decat sa va votati intre voi!
        • +1 (1 vot)    
          Ceva concret (Marţi, 14 iulie 2009, 18:58)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui Adi Coco

          In sfarsit iata pe cineva, in puzderia asta de comentarii inutile, care cere ceva concret de la politiceni si deci, aduce ceva in plus. Felicitarile mele Adi Coco!

          In schimb eu consider primordial pentru Romanial, in acest moment, asanarea vietii politice si directionarea activitatii ei catre interesele populatiei. De ce consider asta o prioritate.? Pentru ca politica determina functionarea institutiilor statului. Aceste institutii stau la baza dezvoltarii societatii si dau directia dezvoltarii. Daca baza e subreda si constructia va avea de suferit.
          Deci iata ce cer eu de la presedinte pe plan intern pentru urmatorii cinci ani:
          -scoaterea in afara vietii politice a politicenilor care se ocupa si de politica si de activitati economice. In politica trebuie sa ramana numai politiceni profesionisti care fac numai si numai politica.
          -vegherea la respectarea constitutiei, si in special la separarea puterilor in stat.

          Coruptia actuala in Romania are in principal aceste cauze:
          -politicenii, in general, fac si politica si afaceri si, in consecinta, politica o fac in interesul afacerilor lor.
          - acum separarea a puterilor in stat nu este respectata fapt ce duce la subrezirea increderii populatiei in institutiile statului si la functionarea defectuoasa a lor.

          Deci voi vota un om poltic, care stie,poate si vrea sa faca acest lucru sau cat de cat se apropie cel mai mult de acest profil.
    • +1 (11 voturi)    
      a uitat ceva domnul Antonescu... (Marţi, 14 iulie 2009, 6:05)

      nevermind [anonim] i-a raspuns lui liberal sarac, fan taxe reduse

      A uitat sa promita ca nimeni in tara asta nu va mai trebui sa munceasca...
      Raiul pe pamant!

      Sfortza sa fie cu tine!
    • -1 (11 voturi)    
      pai el critica pe presedintele jucator (Marţi, 14 iulie 2009, 9:19)

      cucu [anonim] i-a raspuns lui liberal sarac, fan taxe reduse

      dar programul lui este unul de prim ministru.adica superjucator.

      imi place de crin: e ipocritul perfect.
  • -1 (13 voturi)    
    fassss.... (Luni, 13 iulie 2009, 23:39)

    zoly [anonim]

    ...fasssss
    • -2 (12 voturi)    
      Super! (Marţi, 14 iulie 2009, 0:44)

      Dani [anonim] i-a raspuns lui zoly

      Bravo Hotnews! Ar trebuii sa o ti tot asa! Un articol excelent, abia astept sa ajung la vot! Pacat ca nu e maine...
  • +2 (16 voturi)    
    posibil (Marţi, 14 iulie 2009, 0:07)

    zdragomir [utilizator]

    Ar putea sa ajunga presedinte... are numele de familie cu sufixul "escu"... pare sa fie un "pattern". In rest e o gluma proasta.

    Cum va scadea el TVA cand TVA trebuie marit, de obicei, dupa un imprumut de la FMI? Stiu ca pnl-istilor nu le place sa mareasca TVA... nici mie, si urasc FMI, dar acordul a fost semnat deja. Bun, poate ca daca economia ar produce mai mult, ar ramane o gura de aer pentru o scadere de taxe, dar ... care economie?
  • +3 (15 voturi)    
    nu ne-a explicat multe (Marţi, 14 iulie 2009, 0:20)

    veratu [utilizator]

    Cum reduce el impozitele, cand PNL si PSD (=love) vor guverna impreuna? Din ce sa mai fure, ca deh, obrazul subtire de asistent universitar ratat - manechin rahat - premier de rahat, cu Bentley Continental se tine!?

    De unde bani de pomana electorala si majorari de pensii cu 45%? Cresteri de cheltuieli cu bugetarii de 25%? Nu partidul lui "liberal" a facut toate astea?

    Defapt a uitat sa explice cum se vor atasa covrigii pe coada maidanezilor din Bucuresti, era un program mai realist si mai "hands-on", ca sa zic asa.

    In rest, vad un papagal chiulangiu care s-a pensionat timpuriu prin Parlament si acum se cere la Presedentie, ca de tupeu nu duce lipsa.
  • +1 (15 voturi)    
    Dublu-repetentul, presedintele Romaniei (Marţi, 14 iulie 2009, 0:24)

    hotnewsfil [utilizator]

    Crin este un ganditor profund si metodic.In toate strategiile pe care le adopta, nu face nici un pas decat dupa ce l-a desavarsit pe precedentul. Este metoda lui de lucru, de succes total, dobandita in facultate, cand a castigat titlul de "dublu-repetent". El a mai dobandit si diploma de "Papagal perfect", ce i-a fost acordata de mega-mentorul sau Patriciu, pentru demnitatea cu care ii duce servieta, si pentru redarea cu o fidelitate si o precizie inegalabila, a tutur ineptiilor economico-financiare lansate de mentorul-idol, sub titlul global :"Dati frau total-liber hotiei, dati-i dracului pe bugetari si pe pensionari, faceti taxe si impozite zero, desfiintati orice control si vindeti repede ce-ati furat!". Daca il vom alege presedinte, dublu-repetentul nu va iesi din tiparul ingineriilor financiare de susces, aplicate de mentor, experimentate cu deplin succes, pe spinarea tarii. Le-am da o lectie zdrobitoare dobitocilor de capitalisti din tarile pe care le numim, ne-meritat, avansate, intepenite toate in ruinatorul nivel de 35%, al taxelor si impozitelor.
  • 0 (12 voturi)    
    Jupan' Patriciu ne-a mai scapat de-o belea (Marţi, 14 iulie 2009, 0:27)

    hotnewsfil [utilizator]

    Patriciu a vandut inca o halca din Romania noastra, a romanilor-oi. Data viitoare ne vinde si pe noi, ne incarca in bou-vagoane. Macar de ne-ar da fan si apa, sa nu murim dracu' pe drum..Nu ne lasa el, jupan Patriciu sa murim, ca nu i-ar mai da aia banisorii.
    Daca ajungem cu bine la noul jupan (cati or mai ajunge), o sa muncim cu sarg, sa nu-l dam de rusine pe jupan Patriciu.
    Seara, cand ne-om intoarce de la munca, om canta un cantec de-l stim toti, de la scoala, "Desteapta-te romane!"
    Daca ne da voie nou' jupan, il cantam toata ziua, cand ne-o fi dor de fabricile si ogoarele din tara in care ne-am nascut si am muncit, cot-la-cot cu jupan Patriciu (pe vremea aia nu era jupan, era de-ai nostri, dar mergea vorba ca e prieten cu aia de l-au facut proprietar pe o bucata mare din tara, dupa revolutie, ca sa aibe ce vinde si imparti intre ei. Sa-l ajute Dummnezeu pe jupan Patriciu sa duca banisorii pe lumea cealalta, banisorii pe care i-a facut din averea noastra, ca Dumnezeu e bun si drept si-o sa-i dea inapoi copilasilor nostri, mostenitorii de drept ai amaratilor de noi, iar jupan Patriciu o sa ramana sarac , pe lumea ailalta, cu pantalonii rupti in ..., de-o sa rada toti dracii de el.
  • +3 (11 voturi)    
    asistenta gratuita in penal si civil... (Marţi, 14 iulie 2009, 2:21)

    directia 5 [anonim]

    chuky, te pui rau cu conu dinu,pai ce faci, magraunul vrea s o privatizeze pe 'chioara' si tu o nationalizezi ?

    'borcanul cu miere' la CSM ?vai ce pleasca pe capu' lu' barbuleasca,nu au fost suficente 'examenele' la damigene, trebuiau stimulati 'cesemistii; si cu ceva delicateturi bugetare

    'modificarea sistemului de salarizare in functie de sentintele corecte'-hai ca asta suna,vorba lu' liberalul petrica,ca dracu,cum masori tata sentinta ,cu barilu lu' patriciu

    bai crine, da lu ' orbanel nu i 'bagi' si lui niste km de autostrada ?sau el parcheaza direct pe 'trotoar '?
  • -2 (10 voturi)    
    care pe care (Marţi, 14 iulie 2009, 5:02)

    Dragos Stefan [utilizator]

    Antonescu nu e bun ca e din partidul lui Patriciu, Geoana nu e bun ca e sub scorul partitudului de n-a prins la electorat, Zeus nu e bun pentru mult mai multe motive decat as putea scrie aici. Per total la vot tot mergem iar daca cineva nu merge nu vad de ce trebuie sa urmareasca aceste stiri si sa posteze faptul ca toti sunt o apa si-un pamant. Stiu ca toti se trag din acelsi sistem dar in final trebuie ales un presedinte.
    Personal sunt adeptul liberalismului alaturat unui sistem social eficient, lucru care lipseste in Romania.
    Asa ca analizand cele 4 candidaturi (Geoana, Crin, Basescu, Duda) stiu sigur pe cine nu voi vota.
    • -2 (4 voturi)    
      Crin Antonescu s-a lansat (Marţi, 14 iulie 2009, 9:18)

      ella [anonim] i-a raspuns lui Dragos Stefan

      Vai de capul nostru! Iar n-avem pe cine alege. Ce sa mai creada bietul roman ? Ce-i drept, acum vom sufla si-n iaurt! Si ce vom face? Pesemne ca din cauza marilor deziluzii pe care le-am avut de-a lungul timpului, ori nu vom merge la vot, ori vom "ramane cum am stabilit" in 2004. Naspa rau! Cum o dai tot prost e! Ce alegem? Sau mergem pe principiul celor ca Mircea Badea, cei cu constiinta ? Mai bine nu ma duc ca sa ma pot privi in oglinda fara sa-mi dau palme! Daca tot aia e, atunci oameni buni, cel putin sa-mi pot pastra demnitatea! Speranta moare ultima. Dar din pacate, noua romanilor ni s-a dus si ultima bruma de speranta cu acesti polticieni ai nostri de doi bani. Dar cu averi de nu mai cuprind. Unde se duc cu ele? Pe ce lume spera ei sa ajunga cu aceste averi? Ce taxe de "protectie" dumnezeiasca vor sa plateasca? Chiar ca nu-i inteleg!
      • -1 (5 voturi)    
        nu e chiar asa... (Marţi, 14 iulie 2009, 10:09)

        danzigk [utilizator] i-a raspuns lui ella

        chiar daca a dat cu bata-n balta - acest "program electoral" nu este pentru liberali, nici pentru cei informati. este pentru cei din mediul rural (lipsiti de informatie) - cei ce voteaza constiincios de fiecare data. ei il vor vota (sper totusi ca nu) pentru ca (cel putin asa pare) nenea antonescu aplica "reteta" de succes cu care nenea doftoru' a luat primaria bucuresti.

        asa ca - daca chiar vreti sa schimbati ceva (indemnul nu este pentru antonescu) faceti astfel incat informatia sa ajunga la toti !!! numai un om/o natiune informata poate sa faca schimbarea in clasa politica romaneasca (ca, din pacate, pana acum au ales cu picioarele).
    • +1 (3 voturi)    
      Dragos Stefan are dreptate (Marţi, 14 iulie 2009, 9:19)

      Rica [anonim] i-a raspuns lui Dragos Stefan

      Dragos Stefan are dreptate!

      Doar cei indoctrinati nu pot sa recunoasca adevarul atunci cand le este aratat.

      La fel ca si la alegrile parlamentare, partidele scot in fata oameni inadecvati ce vor fi alesi ca la ruleta...

      Dezinteresul de a raspunde asteptarilor si aspiratiilor oamenilor, imposibilitatea de a promova in partide oameni cu demnitate si interesati de soarta poporului asta amarat, spune multe...
    • +1 (1 vot)    
      ei na (Marţi, 14 iulie 2009, 12:19)

      io [anonim] i-a raspuns lui Dragos Stefan

      Pai daca votezi Duda in primul tur e egal cu un vot pentru Geoana, toata lumea stie asta. Cele 4 procente a lui Duda se iau de la Antonescu si sunt exact cat ii trebuie lui Geoana sa-i ia fata si sa intre cu Base in turul 2.
      Doar nu vrei sa-mi zici sincer ca speri sa scoata Duda mai mult de un 5%...
      Modul tau de gandire ilustreaza perfect problema alegerilor din Romania: votul negativ. In loc sa votezi un candidat cu sanse care ti-e cel mai apropiat doctrinar, ai vota si o vaca moarta daca e "independenta" cica, traducere: n-ai auzit de ea nimic, nici de bine nici de rau, deci tre' sa fie de bine, nu ? Logica ta ma depaseste.
      • +1 (1 vot)    
        gresit (Marţi, 14 iulie 2009, 14:19)

        Dragos Stefan [utilizator] i-a raspuns lui io

        Nu exista un candidat care sa fie "cel mai apropiat doctrinat". Votul meu este menit sa scoata unul dintre cele doua partide de la guvernare. Desigur exista si o doza de negativism daca "stim noi cine" ajunge in turul doi.
  • 0 (6 voturi)    
    Candidatu lu Peste (Marţi, 14 iulie 2009, 6:17)

    Dumitriu [anonim]

    Daca PNL-istii care au un buget de kko, (au inchis zeci de sedii), nu sunt in stare sa gestioneze finantele propriului partid, se arunca la promisiuni pe care nici dracu nu la mai crede, cum vor sa castige alegerile? Cred ca vor lua cea mai mare teapa electorala din ultimii 100 de ani (aproape).
  • +1 (5 voturi)    
    Mai buna floarea decat piratu (Marţi, 14 iulie 2009, 7:06)

    Nehotaratu [anonim]

    .
  • +4 (4 voturi)    
    LOL (Marţi, 14 iulie 2009, 8:03)

    Vizitiul [utilizator]

    "Antonescu: Forta este in mine!"

    Si Crin o simte in el? Ce-i cu astia?
    • +2 (2 voturi)    
      S-a-ntailnit cu Yoda Patriciu! (Marţi, 14 iulie 2009, 11:28)

      Cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Si i-a zis:

      "May The Force be with you!"
  • -2 (4 voturi)    
    inca un partid (Marţi, 14 iulie 2009, 8:20)

    CRIS [anonim]

    Dupa ce am taiat de pe lista mea de intentii de vot PSD, PDL, UDMR, PRM, am sa tai si PNL-ul o sa vad ce partide mai raman. Tariceanu a fost fraier tot mandatul insa mi-a castigat increderea pe ultima suta de metri cand a spus ca nu se pot marii salariile profesorilor cu 50 %. Tactica cu marirea salarilor in fiecare an a fost adoptata de FSN (PSD+PDL) timp de 14 ani si ne-am ales co o denomirare de 10000. Cred ca o sa emigrez in germania, in congo o sa-i las pe sustinatorii PSD si PDL
  • -2 (4 voturi)    
    Slabe sanse sa scapam de securistul insetat de alc (Marţi, 14 iulie 2009, 8:57)

    Gigi [anonim]

    Din pacate, cred ca n-avem sanse sa scapam, cel putin inca 5 ani, de chiormaliul securist ahtiat de alcool si de putere. Ordinarul asta expirat e in stare sa modifice si constitutia ca sa se mai agate de scaunul ala si sa scape de dosarele penale pe care le-a blocat.
    Dar din pacate, manipularea - realizata de o parte a presei si de asa zisii intelecuali lingai si aserviti ai mitocanului de la cotroceni - functioneaza foarte bine la vulgul manelist si abrutizat, care a ajuns predominant datorita "performantelor" scolii romanesti de a produce analfabeti cu diploma pe banda rulanta.
    In concluzie, nu cred ca vom scapa prea curand de ordinarul asta betiv si securist, care s-ar vrea un fel de Putin sau mai degraba Ceausescu II.
  • +2 (2 voturi)    
    A comis-o ! (Marţi, 14 iulie 2009, 9:09)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ De la inceput Scrinu se screme si o comite! Premiu pentru sentinte corecte!!!! Rade Europa de noi.Din start Dnia sa admite incorectitudinea justitiei "ca normalitate".Tot pe aceeasi linie se plaseaza asistenta gratuita a celui in imposibilitate de a angaja un aparator ceea ce este prevazut de constitutie si principiile justitiei.Aparator din oficiu. In Romania principiul " Pro bono" nu se aplica.Numai: Qui prodest." Cui foloseste sau in ; Folosul cui ?. Promisiuni fara acoperire restul e repetent inainte de examen.Pregatire la cafenea sau ca Trasnea.DDD
  • -2 (4 voturi)    
    sigur ca da... (Marţi, 14 iulie 2009, 9:32)

    liviu_ [utilizator]

    bine fata de base sau gioana parca e putin mai bun, dar eu nu am de gand sa votez pe cineva numai ca e (parca) putin mai prost ca ceilalti...

    TVA de 15% inseamna scumpirea cu 4% peste tot...
    cota unica de 10% inseamna salarii mai mici cu 6%...
    ca doar asa se gandeste in romanica...

    oricum daca ar iesi presedinte sunt sigur ca nu ar lua aceste masuri oricum... mai ales ca n-ar mai avea de unde sa fure...

    sa nu mai vorbim ca nu tvaul si impozitul pe salariu sunt problema in romania, ci nesimtirea, nerespectarea legilor si nu in ultimul rand adaosurile comerciale de 300%...
  • 0 (6 voturi)    
    Basescu ne-a dezamagit... Oprescu ne-a dezamagit.. (Marţi, 14 iulie 2009, 10:19)

    sorin [anonim]

    am 24 de ani, ma incapatanez sa cred ca exista cel putin un politician roman demn... asa ca o sa-l votez pe Crin...
  • -1 (5 voturi)    
    radu duda? (Marţi, 14 iulie 2009, 11:00)

    andrei [anonim]

    dar pe radu duda il ia cineva in considerare. voi priviti ce e bun in oameni sau deja cautati doar de cine sa va feriti?

    schimbati putin macazul, fiti obiectivi. presedintele nu are, conform constitutiei, nicio treaba cu legile, cu codul muncii, cu fiscalitatea.

    uitati`va la om. urmariti`l pe radu duda, mai ales tu, pustiul de 24 de ani si cei ca tine.
  • +1 (3 voturi)    
    Antonescu (Marţi, 14 iulie 2009, 11:15)

    elis [anonim]

    Eu cu cine votez? Incep promisiunile .Care e adevarul psd lupta pentru desfiintarea cotei unice de 16% acum Antonescu vine cu 10%.Oare oamenii acestea ne cred extraterestrii? Traim cu promisiuni ale unora sau altora.Din acest motiv suntem in fata greutatilor ca niste frunze in vant.Antonescu habar nu are ce inseamna economia tarii (profesor de istorie la Solesti Vaslui) si promite TVA 15 impozite 10%.Mai mult el ca presedinte al tarii nu ar avea nici o putere sa impuna aceste cote mai ales luand in considerare ca pnl nu v a ajunge singur la guvernare niciodata.Asa ca desteptul promite si ceilalti trag nadejde.
  • +1 (3 voturi)    
    i-o fi cazut prompterul si la asta (Marţi, 14 iulie 2009, 12:14)

    chucky [anonim]

    cred ca i-a cazut prompterul, ca altfel nu stiu de unde a scos procentele alea aberante.
  • +3 (3 voturi)    
    perspectivele noului presedinte (Marţi, 14 iulie 2009, 12:18)

    iorgu'nvan [anonim]

    dl. floricia este baiat bun la suflet , s-o va pati ca Ridzi; pacat ca nu stie ca poitica se face 'in doi' iar el 'unul' nu are absolut nicio sansa; am mila pentru el dupa terminarea alegerilor.

    dar tot raul spre bine - poate ca viitoarea campanie, fiecare partid sau politician va vb., macar 3 minute, ds. DOCTRINA sa/partidului cu conditia s-o faca absolut (!) in comparatie cu celelalte doctrine...!!!

    si mai este ceva - pe cand vor avea curaj candidatii sa iasa in public, sa vorbeasca 30-45 minute (minimum, nu 5 ore cum vb. Ceausescu) iar audotoriu sa ramana cu gura cascata al declaratiile sale; a face un miting... este un subiect deloc intalnit in politikia ns.; a 'face' un miting cu votanti siguri, aplaudaci si cu 'ochi lacrimogeni' este cea mai falsa forma de politica; ia sa vedem care dintre candidati aduna mai mult popor sa asculte la el....
  • -1 (1 vot)    
    TVA 0% si cota unica 0% (Marţi, 14 iulie 2009, 12:30)

    PARSOR [anonim]

    cine va promite tva 0% si cota unica 0% merita sa fie presedinte.
    nu are cum sa ne mai pacaleasca, eventual sa ne amuze.
  • -1 (1 vot)    
    ????? (Marţi, 14 iulie 2009, 13:22)

    dan [anonim]

    eu as sustine tva 15 si cota unica 10.....dar trebuie sa dai afara jumatate din bugetari....si astia te mananca nea Crinele....cred ca nu te prea ia nimeni in serios cu astfel de promisiuni.poate nea Milica.
  • -1 (1 vot)    
    Altul la rand, va rog! (Marţi, 14 iulie 2009, 13:48)

    zexe [anonim]

    De asta m-am convins, e dus cu pluta pe Dunare. "Sforta" fie cu el, ca Dumnezeu s-a rusinat de atatea minciuni. La naiba, nu mai avem cu cine vota in semifinale. Vom alege intre Geoana si Meir.
    Eu as propune, spre echilibrarea de "sforte", sa candideze Basesacu, pe de o parte, si restul candidatilor, de cealalta parte. Si nici atunci nu ar fi destul de echilibrata balanta. Cred ca ar trebui sa candideze si restul de pana la 322, nu?
  • -1 (1 vot)    
    Oare ? (Marţi, 14 iulie 2009, 14:05)

    Niciodata pSD [anonim]

    Eu l-aş vota însă...

    1. Ar face alianţă cu PSD iar consecinţa va fi că va dispare cota unică şi se va reveni la impozitarea progresiva.

    2. Este un chiulangiu notoriu. Nu cred in capacitatea sa de a se ţine de cuvânt. Din punctul meu de vedere este doar un ambalaj şi atât.
  • -1 (1 vot)    
    Crin - "persecutat" de servicii? (Marţi, 14 iulie 2009, 15:13)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Dupa europarlamentare Crin a evitat o discutie pe tema asta, dar vad ca acum a juns s-o spuna pe fata: cand se va face presedinte mare - de tara, nu de PNL! - va avea grija ca serviciile sa nu se implice in politica!

    Oare ce putem intelege din asta, ca acum se simte "persecutat"? Ieri i-a taiat 007 clima? Cumva "persecutia" asta pe care o acuza ar putea avea ceva fundament in asocierea lui cu Patriciu?

    Care Patriciu, cot la cot cu "carpa KGB-ista" Iliescu si alti "frati" din PSD (e.g. Nastase), PNL (e.g. Tariceanu), si chiar PDL (e.g. Berceanu) a contribuit la instrainarea sau periclitarea unor parti mari din avutia nationala, caz in care serviciile chiar ca ar avea motive sa-i "persecute"!

    Poate ma lamureste si pe mine cineva - dar sa ramana intre noi, nu mai spuneti la nimeni! ;)
  • +1 (1 vot)    
    chiar nu vreti sa-i vedeti 'pe viu' ... (Marţi, 14 iulie 2009, 15:52)

    tristan [anonim]

    pe acei politicieni care se dau mare pe 'sticla tv sau la microfoanele srr sau la 'congresele' lor bine ticluite.... chiar nu vreeti sa-i vedeti pe viu ce audienta au... ce-i aia sondaje.. ce-i aia rating... la miting cocoane, la miting, acolo se vede vana politicianlui adevarat... noi am avut unul singue care a facut 'miting' cu minierii.. si asa a ramas de pomina de se feresc toti de noi cand aud de roman..., pacat...
  • 0 (0 voturi)    
    asta e comentariu ? (Marţi, 14 iulie 2009, 20:54)

    nu-stiu-cine [anonim]

    Rusine hot-news. Va credeam cu adevarat impartiali si citeam cu deosebit interes stirile voastre pentru ca mi se pareau chiar mai bune decar cele prezentate la televizor. Dar pentru prima oara in ultimii 4 ani m-ati dezamagit. Mi-ati demonstrat cat se poate de clar ca si voi faceti jocuri politice, si voi jucati dupa cum va canta altii si nu sunteti nici pe departe asa de impartiali cum credeam. Sunt ferm convins ca la re-lansarea lui Basescu pentru alegeri sau la lansarea lui Geoana nu veti mai permite sa comentati in aceeasi termeni ironici si prostesti cu care ati comentat lansarea lui Crin Antonescu la presedentie. Ca sa intelegeti un lucru: nu sunt nici membru, nici simpatizant al PNL, nici ruda sau prieten cu Crin Antonescu dar pur si simplu sunt profudn dezamagit ca un reprezentant imporatant al mass-mediei romanesti poate face asemena comentarii tendentioase, putrede, jalnice si poate trada intr-un asemenea stil increderea cititorilor in valori morale precum imparitalitatea, egalitatea de sanse, corectitudinea, profesionalismul.
    Inca odata rusine !
  • 0 (0 voturi)    
    Munchausen sau Taratarin din Tarascon? (Marţi, 14 iulie 2009, 21:03)

    adrian [anonim]

    Toti s-au grabit sa iasa din sala din cuza caldurii si nu au mai auzit cand a promis ca un Leu va echivala cu 5 Euro, Punctul de pensie va fi egal cu salariul presedintelui, iar varsta medie de pensionare va fi 50 de ani. Toate medicamentele vor fi gratuite, iar pensionarii vor beneficia in fiecare an de 21 de zile garatis la oricare statiune balneara din tara si un sejur gratuit in zona mediteranei. Odata cu intrarea in clasa intaia, orice copil va fi dotat cu un laptop performant, iar in fiecare localitate cu cel putin 500 de elevi va fi construit cate un bazin de inot acoperit si cate un patinoar artificial si evident in localitatile mai mari in mod proportional. Si mai sunt multe alte surprize minunate care insa vor fi anuntate in toamna, dupa limpezirea tulburelului. Dar deja nu mai este secreta lozinca candidatului PNL. "Daca vrei sa fii cretin, atunci voteaza cu Crin!!.
  • 0 (0 voturi)    
    Inapti ? (Joi, 16 iulie 2009, 0:32)

    madalin [anonim]

    Sunt curios daca Luminita Parvu a scris articolul asta cu piciorul sau cu mana. Cred ca a folosit piciorul totusi. Si daca l-a folosit..oare a recitit ceea ce a scris ? Eu zic, ca d-shoara, sau d-na, sa puna mana pe un abecedar si pe o carte de gramatica si abia apoi sa scrie articole pe hotnews.

    Trist.