Emil Constantinescu: Lui Basescu trebuie sa-i aratam iesirea pe usa din dos a istoriei

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 13 iulie 2009, 21:15 Actualitate | Politic

Emil Constantinescu
Foto: Agerpres
Fostul presedinte Emil Constantinescu l-a atacat, luni, pe Traian Basescu, in discursul de la evenimentul de lansare a programului politic al candidatului PNL la prezidentiale, spunand ca ar trebui sa i se arate actualului sef al statului iesirea pe usa din dos a istoriei, transmite Mediafax.

"Daca dorim un presedinte asemanator sefilor de state din Uniunea Europeana si nu cu unul tipic regimurilor oligarhice, atunci trebuie sa alegem intre doua profiluri de presedinte complet diferite. Mizeria morala a societatii romanesti pleaca de la faptul ca o mare parte a opiniei publice a acceptat o nerusinata manipulare. Numai prin manipulare un nomenclaturist si un colaborator permanent al Securitatii a putut fi prezentat ca un luptator impotriva comunismului si a Securitatii din care el insusi a facut parte. Numai printr-o manipulare un personaj inculpat la Inalta Curte de Casatie si Justitie in cel mai mare proces de coruptie din Romania - proces suspendat prin tertipuri juridice, luate in considerare a calitatii sale de presedinte - poate fi prezentat ca un luptator impotriva coruptiei. Ascensiunea sa la cea mai inalta functie in stat a fost posibila numai printr-un santaj politic si moral gandit si pus la cale de un grup de intelectuali din societatea civila", a sustinut fostul sef de stat.

El a mentionat ca "este momentul ca romanii sa spuna «Nu» unui astfel de personaj si sa-i arate iesirea pe usa din dos a istoriei".


Citeste mai multe despre   






















2611 vizualizari

  • +23 (55 voturi)    
    look who's talking (Luni, 13 iulie 2009, 21:55)

    georgel007 [anonim]

    arata-i o tu ca stii cel mai bine drumul... dupa ce ca ai fost o rusine de presedinte ai curaj sa iti arati fata in public si mai ai si tupeu sa ne inveti ce sa facem si cum sa votam.
    ia-l pe nea nelu si poate impreuna veti gasi amandoi poarta... cerului.
    drum bun!
    • +11 (31 voturi)    
      ii dau drumul in weekend ?pt. economie ? (Luni, 13 iulie 2009, 22:06)

      Kroko Dilu [anonim] i-a raspuns lui georgel007

      ..o puslama politica mai mare decat acest geolog,fals profesor, nu am vazut !
      in general barbatii care apeleaza la artificii ,tip barba si mustata, sunt profund neseriosi ,studiile dovedesc...si Romanistan a avut presedinte aceasta caricatura ..vai si amar !
      • +6 (22 voturi)    
        Boul si vitelul-fabula de G.Alexandrescu (Luni, 13 iulie 2009, 22:31)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Kroko Dilu

        Boul si Vitelul
        "Un bou ca toti boii, putin la simtire,
        In zilele noastre de soarta-ajutat,
        Si decit toti fratii mai cu osebire,
        Dobindi-n cireada un post insemnat."
        -adica asa a ajuns Constantinescu Presedinte ;mai departe ce citim:L
        ' - Un bou in post mare ? - Drept, cam ciudat vine,
        Dar asta se-ntimpla in oricare loc:
        Decit multa minte, stiu ca e mai bine
        Sa ai totdeauna un dram de noroc.'
        -adica poetul subliniaza ghinionul de nesansa a acestei Romanii
        'Asa d-a vietei vesela schimbare
        Cum si de mindrie boul stapinit
        Se credea ca este decit toti mai mare,
        Ca cu dinsul nimeni nu e potrivit.'
        il auziti si vedeti pe la diverse televizuini ;mai departe:
        'Vitelul atuncea plin de bucurie,
        Auzind ca unchiul s-a facut boier,
        Ca are clai suma si livezi o mie;
        "Ma duc, zise-ndata, nitel fin sa-i cer."
        asta e Crin Antonescu dupa voce si sex , mai departe va rog sa analizati fabula ...nimic mai actual...
        • -1 (17 voturi)    
          Boul si vitelul (Luni, 13 iulie 2009, 23:34)

          Puiu A. [anonim] i-a raspuns lui Eneas

          Eneas, da-mi un exemplu de frauda din partea lui Antonescu si te sustin in tot ce afirmi. Te informez ca e singurul candidat la presedentie curat. Prefer unul ca el, chiar mai neexperimentat, decat unul care ori sustine regii drumurilor, ori regii oualor, etc.
          • +2 (12 voturi)    
            Gusturile si culorile... (Marţi, 14 iulie 2009, 0:36)

            Luk [anonim] i-a raspuns lui Puiu A.

            ... nu se discuta.
            Am mai spus-o si o repet: cinstit e ala care putea sa fure si n-a furat. Antonescu asteapta sa poata. Nu-i fac proces de intentie, doar ca-mi aduc aminte de "Tigareta II" si de inca niste tampenii d-astea. Doar ca si-a luat notite de la Patriciu in timpul alegerilor din PNL... Dupa ce l-au infrant "agenturile", Constantinescu a ajuns de aceeasi parte a baricadei cu Iliescu Ion. Daca am ajuns chiar sa-i urasc pe asa-zisii politicieni e pentru ca au folosit 4 ani toate mijloacele de care au dispus pentru a vorbi despre Basescu fara a propune un candidat credibil. Nu-mi veniti cu Antonescu si cu Geoana ca astia-s deja invinsi de Basescu. Ii bate zilnic de 5 ani. Nu vreau republica parlamentara, clar?
          • -2 (6 voturi)    
            ... (Marţi, 14 iulie 2009, 0:53)

            Aph [anonim] i-a raspuns lui Puiu A.

            Urmand aceeasi logica, il poti la fel de bine vota pe Nati Meir...
          • -2 (4 voturi)    
            are timp ,sa nu ne grabim,inca e o scula... (Marţi, 14 iulie 2009, 7:07)

            Eneas [anonim] i-a raspuns lui Puiu A.

            nu e de capul lui , iar programul electoral este ridicol ,daca nu periculos economic;ma simt mai bine printre coruptii de azi-- 'tunurile date de pnl sunt la o scara atat de mare incat trebuie sa te indepartezi ca sa ai perspectiva ....
            cu stima,
            nu vota caderea Romaniei de pe harta,nu vota PNL !
          • -2 (4 voturi)    
            Ia vezi (Marţi, 14 iulie 2009, 8:13)

            ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui Puiu A.

            Strandul Tineretului.
            Cui l-a dat si pe cat :)
            hai ca nu e greu, goagle si gata
    • 0 (30 voturi)    
      get real (Luni, 13 iulie 2009, 22:22)

      flamenguinho [anonim] i-a raspuns lui georgel007

      rusine de presedinte? pana una alta a fost cel care a reprezentat cel mai bine romania la nivel inalt.... mult mai bine decat toti presedintii de dupa 1989...

      pe de alta parte omu asta a incercat sa faca ce nu a reusit nimeni pana acum. sa schimbe o mentalitate. sa o transforme in una competitiva si europeana. nu a avut cu cine. rezultatele negative din perioada lui de mandat au fost imediat urmate de rezultate pozitive in era nastase...oare de ce???

      tu la ce facultate ai facut studiile???
      • -1 (7 voturi)    
        get...alt mandat (Luni, 13 iulie 2009, 22:36)

        marian [anonim] i-a raspuns lui flamenguinho

        pai dragule, poate esti seful de campanie?
        Acum realizez ca marele profesor nea Milica are posibiltatea sa candideze din nou!
        Cred ca "tinta" de electorat poate fi tot onorabili naivi care ii mai voteaza si pe taranisti. Cam putin, nu crezi?

        Ii propun un slogan de campanie:

        "Greu nu este sa ajungi pe ultimul loc, greu este sa te mentii acolo.
        Dar EL poate!"
      • +3 (7 voturi)    
        simtul ridicolului (Luni, 13 iulie 2009, 22:38)

        georgel007 [anonim] i-a raspuns lui flamenguinho

        la aia care preda dl. nastase am terminat, dar nu mi se pare relevant.
        da, omul asta a si schimbat o mentalitate. tuturor celor care am fost in piata universitatii cand a iesit el presedinte ne-a aratat ca in romania orice mare speranta se poate transforma foarte repede intr-o mare dezamagire. a schimbat mentalitatea tuturor celor care credeau ca ceva se mai poate schimba in romania dupa ciuma ilieiesciana.
        mai aveam un minim respect pentru el pentru simplul motiv ca dupa ce a plecat de la cotroceni a disparut din viata publica. am zis uite omul macar a avut bunul simt ca, dupa ce s-a facut de rusine ca presedinte, macar sta ascuns. dar se pare ca m-am inselat, simtul ridicolului este ceva ce nu se intalneste la politicienii romani.
        • 0 (0 voturi)    
          simtul ridicolului 2 (Marţi, 14 iulie 2009, 10:51)

          flamenguinho [anonim] i-a raspuns lui georgel007

          ok si atunci ce spui de episodul basescu-putin? sau basescu vs condy rice? sau becali si vadim in PE...

          ma intreb...nu le e rusine la romani sa se tot faca de cacao in europa??? si in lume??? pai clar aia care au realizat ceva in afara romaniei nu se mai intorc in ro ever...

          ...si cum spune majoritatea: prosti ar fi sa se intoarca...dar e majoritatea care nu face nimic in sensul unei schimbari pozitive
      • +1 (7 voturi)    
        Presedinte de rusine (Luni, 13 iulie 2009, 23:00)

        Moshu [anonim] i-a raspuns lui flamenguinho

        Stimabile, daca matale te simti reprezentat atat de bine de Constantinescu, atunci iti urez sa te iei de mana cu domnia sa si sa aveti impreuna parte de cele mai inalte succese (n.b. temenul 'succesuri' se foloseste cand vorbim de Eba, da ? :))

        Poate ne lamuresti in ce fel a reprezentat Constantinescu bine imaginea Romaniei ? Prin faimosul "contract de 200 de zile" ? Prin neimplicarea domniei sale in absolut nici o chestiune interna sau internationala ? Prin faptul ca minerii au reusit sa calce in picioare imaginea M.I. ca urmare a evenimentelor de la Costesti ... in timpul administratiei domniei sale si a lui Ciorbea (care mai nou scoate si el capul din lazile cu gunoi) ?

        Si daca e sa o luam ca foloasele sau ponoasele unei guvernari se trag in guvernarea viitoare (ca asa reiese din spusele dumitale) ... atunci inseamna ca guvernului boc ii merge rau intrucat i-a urmat guvernarii tariceanu, nu ? Grea chestie asta cu "mostenirea vechiului regim" ... :)
        • 0 (0 voturi)    
          o sa fie si mai rau (Marţi, 14 iulie 2009, 11:00)

          flamenguinho [anonim] i-a raspuns lui Moshu

          doua tornade fac una mai puternica...si si mai devastatoare...

          dupa guvernarea tariceanu si guvernarea boc o sa vedeti ce greu o sa ii fie guvernului care va urma dupa...asta presupunand ca acel guvern va vrea sa faca ceva...daca nu...tara merge in jos...who cares? not me

          cat despre 'succesuri'...multumesc mult. impreuna cu cativa de aici de pe forum mai credem inca ca se poate face business avand un cadru legal si economic stabil in romania. cand ne vom extinde, poate va vom contacta...intre timp puteti sa va pregatiti CV-ul
          • 0 (0 voturi)    
            Rau + rau = si mai rau (Miercuri, 15 iulie 2009, 10:48)

            Moshu [anonim] i-a raspuns lui flamenguinho

            Citind toate posturile tale, nu cred ca ai inteles contextul 'revoltei' impotriva lui Milica. Eu unul ma simt TRADAT, nici mai mult nici mai putin, de Constantinescu. Pentru ca in el mi-am pus mii de sperante, cand a fost ales in 1996. Si cred ca nu sunt singurul care simte asa ! In cei ce l-au urmat incepand din 2000 si pana azi nu mi-am pus sperante mai deloc. Nu au facut altceva decat sa confirme ceea ce banuiam deja ... ca suntem pe o traiectorie rapida de prabusire. Insa domnul Milica parea sa fie ceea ce ne trebuie: era o persoana care PAREA ca ne va reprezenta.

            Ceea ce a urmat stim cu totii ... de ce nu a putut avea nici o atitudine, numai el o poate sti. Dar prin lipsa sa de actiune ne-a tradat pe toti.

            Sunt de acord: suma a doua rele este un rau si mai mare, de cele mai multe ori. Sa vedem ce va face Placinta in locul lui Ridzi. Reuseste ea oare sa fure 2 mil euro de la MTS ? Pe pariu ca da !!

            Cadru legal si stabil ... nu stiu daca vei vedea prea curand asa ceva. Poate nepotii nostri; pentru copii deja e prea tarziu.
      • +1 (7 voturi)    
        incredibil (Marţi, 14 iulie 2009, 0:20)

        crap [anonim] i-a raspuns lui flamenguinho

        nu stiu unde a facut ala studiile, dar ai picat de pe luna se pare, sau ai plecat pe la revolutie. tzapu a fost un presedinte slab, care n-a reusit sa impuna un val de schimbari, fara personalitate, vai de mama lui.. pana si el isi recunostea neputinta declarand melodramatic ca l-au invins 'structurili'.. are dreptate lumea sa'l judece ptr ce a fost, nu ptr ce i se pare lui sau unui grup restrans de 'binevoitori, cu voia dumneavoastra' ca a fost. ce are, e drept, nesimtirea celui plin de sine, desi in cazul lui cred ca s-a intamplat un proces mental binecunoscut, al distorsionarii realitatii ptr menajarea propriului eu. poza e de fapt dovada unei probleme mentale, priviti-i zambetul satisfacut de revenirea (zice el) in atentia presei, dovada probabil clara (dupa el) de celebritate. asta e constantinescu, o pruna, si faptul ca e cel mai inversunat dintre toti spune ceva despre caracterul lui.
    • +9 (21 voturi)    
      Un prost (Luni, 13 iulie 2009, 22:29)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui georgel007

      Un prost mai mare ca acest om nu am vazut niciodata.

      Acesta este cel mai periculos politician: prost ca noaptea dar bine intentionat.
  • +19 (29 voturi)    
    Constantinescu - un inchipuit (Luni, 13 iulie 2009, 22:02)

    Observatorul [anonim]

    Domnule Constantinescu, Dumneavoastra sunteti arhetipul caricaturii politice postdecembriste. Vina dumneavoastra nu este de a fi neo-comunist si nici macar oligarh, ci aceea de a fi incompetent.

    Arivismul, inchipuirea, prostia si incrancenarea nu si-au dat intalnire mai chintesential ca in prezenta Dumneavoastra publica.

    Acum ce mai cautati in viata publica. Credeti ca daca va puneti cu derbedei politici gen Basescu (infinit mai capabili ca dvs) inseamna ceva?
  • +13 (23 voturi)    
    Nu stiu daca merita ... (Luni, 13 iulie 2009, 22:03)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    sa comentez spusele lui Milica.
  • +16 (26 voturi)    
    usa din dos (Luni, 13 iulie 2009, 22:04)

    Adrian [anonim]

    Constantinescu stie deja cum e sa treci prin usa din dos a istoriei, de aia vorbeste si da sfaturi.
  • -6 (26 voturi)    
    corect (Luni, 13 iulie 2009, 22:04)

    flami [anonim]

    basescu e un necioplit si un badaran, care nu poate reprezenta statul roman la cele mai inalte nivele. el este in acele cercuri doar un paria, care e tolerat si nicidecum acceptat

    din pacate emil constantinescu gandeste iar inaintea timpului sau si cere ce este imposibil. ca romanii sa renunte la un personaj hilar in favoarea unuia care sa fie la inaltimea omologilor din EU...

    nu stiu de ce se mai oboseste domnul constantinescu impreuna cu romanii de buna credinta: astia sunt alesii poporului roman, astia vor mai ramane o bucata de vreme de acum inainte...si romania isi merita soarta si o sa fie o natiune second hand in EU.
    • +2 (4 voturi)    
      get real (Marţi, 14 iulie 2009, 0:21)

      crap [anonim] i-a raspuns lui flami

      or take a hike..
  • +14 (24 voturi)    
    Dupa razboi multi viteji se arata (Luni, 13 iulie 2009, 22:10)

    ALex [anonim]

    Nu spun ca dl. Basescu este o valoare (din contra as zice), dar daca dl. Constantinescu este asa de bun, de ce oare nu ne-a aratat asta in timpul mandatului, chiar imi doream asta din moment ce l-am votat. Din pacate, vocea domniei sale este ca si cea a bocitoarelor la inmormantare: iti reda amintiri dar nu rezolva nimic.
  • +11 (23 voturi)    
    say what? (Luni, 13 iulie 2009, 22:11)

    Andrei [anonim]

    eu sa fiu candidat la prezidentiale, mi-ar fi rusine sa il las pe Constantinescu sa vorbeasca in numele meu.
  • +10 (18 voturi)    
    Adevarul este (Luni, 13 iulie 2009, 22:12)

    Manitou [anonim]

    ca din '89 nu am avut nici un presedinte cu care sa ne mandrim. Din pacate nici orizontul nu se arata a fi senin.
  • +10 (18 voturi)    
    Destept ca Tapu... (Luni, 13 iulie 2009, 22:13)

    Ion Roata [anonim]

    Are 100% dreptate Emil !! Este perfect adevarat ce spune.
    Dar el ce a facut 5 ani la Cotroceni cand a fost presedinte, ca sa starpeasca aceasta hidra??!!. Macar ceva acolo, sa fi aratat romanilor ca se bate pentru un ideal! In final, a iesit pe sticla si s-a lamentat ca a fost coplesit de fostele structuri securiste!. El care a avut in mana toate serviciile de informatii, pe baza carora ar fi putut promova adoptarea unor masuri politice si legislative "curative". Dar a preferat sa se ocupe de mult mai facila si profitabila afacere "Tigareta" de la Scrovistea, spre marea lui RUSINE ISTORICA! Si acum traieste din mila poporului roman care ii zvarle lunar 1500 de dolari pentru meritul ca a fost "supremul conducator al tarii". Rusine lui !!
    • 0 (6 voturi)    
      cine e vinovat? (Luni, 13 iulie 2009, 22:37)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Ion Roata

      Eu nu inteleg de ce un om care a incercat sa lupte cu o "hidra" si a reusit intr-o mica sau mai mare masura este mai urat si hulit decat hidra insasi ( a se citi Basescu)? Iar chestia cu tigareta a fost o lovitura odiosa care totusi vad ca inca mai este crezuta de unii? Pacat.
  • +9 (17 voturi)    
    Te temi ca iti ia base locul de cel mai prost ? (Luni, 13 iulie 2009, 22:14)

    Adrian [anonim]

    Ce mai doreste si relicva asta ?
    Nici macar nu a fost presedinte, Ilici Kghebe a taiat si spanzurat pe vremea lui, si tot a intrat in istorie ca fiind cel mai prost presedinte.
  • +9 (21 voturi)    
    cine vorbeste... (Luni, 13 iulie 2009, 22:14)

    aaaaaaaa [anonim]

    ma mir ca inca mai are curajul sa apara public acest individ!
  • +10 (20 voturi)    
    Nea Tzacalie, (Luni, 13 iulie 2009, 22:15)

    doi si-un sfert [utilizator]

    Ai vazut filmul ala "Uite cine vorbeste ?"
  • +11 (17 voturi)    
    look like an ass (Luni, 13 iulie 2009, 22:16)

    relu [anonim]

    daca istoria are pe langa dos, si c*r, pe acolo tre' sa iasa personajul.
  • +10 (18 voturi)    
    iesirea pe usa din dos a istoriei... (Luni, 13 iulie 2009, 22:20)

    egroeg [anonim]

    ...va inteleg...va plictisiti si n-ati vrea sa ramaneti singurul care a facut-o deja. Mi bine ati scrie povesti pentru nepoti decat sa ridicati osanale unuia sau altuia ,doar-doar mai apare vreo sansa sa va readuca la usa prin care v-ati strecurat.
  • +15 (25 voturi)    
    s-a trezit si asta... (Luni, 13 iulie 2009, 22:20)

    Ovidiu Suciu [anonim]

    dupa ce 4 ani mai mult a vegetat acum face pe eroul... probabil ca are remuscari, stie si el ca a fost un lider slab. Un slab incearca sa sprijine pe altul. Imaginea lui Constantinescu sprijinindu-l pe Crin imi seamana a 2 matze plouate.
  • +10 (20 voturi)    
    hahahahahaha (Luni, 13 iulie 2009, 22:23)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Evoutia domnului "fost secretar de partid":

    De la "Domnule Iliescu, credeti in Dumnezeu ?",
    .
    .
    .
    .
    la "Am fost invins de Securitate".

    4 Ani de istorie total irositi, 4 ani de NIMIC.
    Lasa-ne incompetentule !!!
  • +12 (20 voturi)    
    Hmm (Luni, 13 iulie 2009, 22:24)

    Autogreen [anonim]

    Pe usa din dos a istoriei ai iesit tu si ai inchis-o si pe dinafara.
  • 0 (4 voturi)    
    Bouhahahahahahaha.... (Luni, 13 iulie 2009, 22:31)

    Loerincz [utilizator]

    Dom' profesor,

    Pana una-alta, am impresia ca in cazul tau si usa din dos ar fi prea mult!
    Cea mai mare rusine de presedinte, care pisha ochii la TeVeu, ca l-au invins structurili securitatii, care ne promitea ca se va retrage din politica si nu va solicita garda personala si nici locuinta dupa terminarea mandatului, ca apoi sa uite de toate.

    Mi-e rusine de mine ca te-am ales si tie ar trebui sa iti fie rusine, pentru ca nu esti cu nimic ma presus de ceilalti!
  • -1 (9 voturi)    
    pacat (Luni, 13 iulie 2009, 22:32)

    bogdan [anonim]

    Cu atati dobitoci in Romania, dupa cum se vede si pe acest forum vom avea in continuare un presedinte mitocan inconjurat de hoti si proaste. Ati uitat cum Basescu a stricat totul in anii 1996 si 2006? Cand corpul de control al primului ministru Ciorbea a inceput sa-i caute la avere pe pdisti, Basescu a provocat caderea guvernului. De ce rusine? Ati preluat niste texte pe care nici nu stiti sa le argumentati. Sau poate sunteti bine platiti de Basecuritatea. Ipocrizia este la masa cu voi. Sa va stea in gat tot ce castigati pentru postari pe forumuri.
    • +1 (7 voturi)    
      Macane si fuge! (Marţi, 14 iulie 2009, 1:09)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      Eu cred ca ar trebui interzisi toti dobitocii de pe acest forum, cu exceptia ta. Eu sunt platit de securitatea lui Basescu sa-ti spun ca esti singurul roman adevarat, e ok asa? Vom incerca in continuare sa te inducem in eroare, dar stim de pe acum ca nu avem sanse: esti mult prea destept pentru noi. Hai succesuri Bogdane!
  • -2 (6 voturi)    
    Concurenta maxima pe postul de "cel mai prost..." (Luni, 13 iulie 2009, 22:32)

    Alin [anonim]

    Stati linistit dle "fost" presedinte, basescu are sanse sa va detroneze recordul de "cel mai prost ...", dar nu cred ca va reusi. Fiindca noi romanii il sustinem... ca asa suntem noi, prosti.
  • 0 (4 voturi)    
    Adormitul s-a trezit ... (Luni, 13 iulie 2009, 22:32)

    Moshu [anonim]

    Stimati conationali, nu-s deloc fanul lui Base, dimpotriva :D dar totusi nu ma pot abtine sa nu imi spun punctul de vedere: diferenta dintre Base si Constantinescu este aceea ca, daca lui Base trebuie sa-i aratam usa din dos a istoriei, Milica a reusit s-o gaseasca de unul singur, atunci cand a fost la putere!

    Mai lasa-ne, nea Milica ... ai avut ocazia vreme de 4 ani sa faci intr-adevar ceva ... dar ai plecat "scarbit" de faptul ca probabil nu ai avut boase suficient de mari ca sa te lupti cu mafia PSD-ista. Somn usor si vise placute !
  • +3 (7 voturi)    
    e prea bun pentru voi toti!!! (Luni, 13 iulie 2009, 22:34)

    flamenguinho [anonim]

    ma refer la cei care comentati aici de ce a facut si nu a facut in mandatul lui, domnul constantinescu....

    care ar fi fost planul vostru de redresare a unei economii a carei inflatie tindea spre 3 cifre??? cum ati fi atras investitii straine in romania, in conditiile in care si acum se cer spagi peste spagi (intrebati-l pe primarul din jucu care a "adus" nokia, sau pe predesintele fabricii din campulung care a falimentat aro, in conditiile primirii unor oferte de achizitii din partea toyota sau ford)???

    la voi ajunge sa vina un populist, sa va mareasca un pic salariile si gata, ala chiar a facut ceva intr-un mandat....(nastase???)

    si o sa va mirati in continuare ca tinerii competenti pleaca din tara... o sa plece mult timp de acum inainte daca nu va schimbati mentalitatea... aia buni o sa plece si locurile voastre de munca o sa fie ocupate de chinezi:)))

    da baieti...e usor de vorbit...mai luam un click si o libertatea si ne documentam spusele pe formurile de la hotnews...

    ma intreb daca toata lumea ar trebui sa aiba drept de vot
    • -2 (6 voturi)    
      Dreptul de vot (Marţi, 14 iulie 2009, 1:12)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui flamenguinho

      Eu ma intreb cine ar trebui sa-i hotarasca pe cei cu drept de vot!? Poate dumneavoastra? Citind aberatiile Domniei Tale ma gandeam ca nu toata lumea ar trebui sa faca copii, ce sa mai vorbim despre vot...
      • +1 (3 voturi)    
        dreptul de vot (Marţi, 14 iulie 2009, 10:36)

        flamenguinho [anonim] i-a raspuns lui Luk

        ar trebui limitat la cei care au o diploma universitara la o universitate din top 15 din romania sau la o universitate din top 500 din europa, sau de la top 300 din US

        nu la toti cei care au votat pentru 'binele tarii' de 3 ori cu iliescu si dupa cu basescu si mai stiu eu ce extremisti....

        aminti-va de episodul basescu-putin! si-a luat basescu flit de la toate personalitatile europei. cine il tine de vorba? cum se aduc businessurile in romania? banii? oportunitatile? mai merge si becali cu vadim in parlamentul european, numai bine ne facem de toata minunea in europa!!!

        dar no...probabil ca Dvs. nu va pasa din cauza ca nu prea treceti granitele romaniei...si atunci si unu care pleaca beat cu masina din golden blitz, cu politia langa el... dar ce facem cu noi toti ceilalti???
        • +2 (2 voturi)    
          Fals (Marţi, 14 iulie 2009, 13:40)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui flamenguinho

          am avut la ase profesori care aveau probleme cu limba romana. am vazut arhitecti si avocati cu probleme de acord intre subiect si predicat. nu mai vorbim de ingineri si economisti. ce-au reusit: nu mai poti face distinctii simple (ex: daca ai studii superioare atunci...) si nu mai exista nici un fel de respect pentru cei care au 16 clase :))
          din respect pentru ideea de democratie nu sunt de acord cu un juriu care sa acorde multimii drepturi (drept de vot, drept de iesire din tara, etc etc) pentru ca cei din juriu vor fi mult mai cretini decat cei evaluati. eu sunt un rau, un limitat si un needucat, da? ia hai sa ne uitam jur-imprejur sa vedem care e realitatea?
          in ceea ce priveste ultima intrebare "ce ne facem noi toti ceilalti?", cu regret va anunt ca asta-i intrebare mioritica: de ratat. luptati dracului cu becalistii, cu vadimistii, cu vanghelienii. nu-mi veniti cu lacrimi in ochi si noduri in gat ca-s satul de inchipuiti! daca esti mai bun decat ei, vei ajunge mai departe decat ei. daca nu, atunci nu!
    • +1 (3 voturi)    
      pai eu stiu? (Marţi, 14 iulie 2009, 1:55)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui flamenguinho

      Poate sa iasa onest pe sticla si sa spuna cifra cu cifra situatia economica.
      Poate sa provoace alegeri anticipate (test pe care inca Romania nu l-a trecut), nu sa se agate de putere cu dintii (3 guverne in 4 ani).
      SI demisia si renuntarea la putere sau venirea in fata urnelor e un semn de maturitate politica.
      Sa fi inceput sa construiasca ceva: legi, economie, nu sa se certe ca chiorii in CNAICo si alte organisme cu acronime ciudate.
      Poate sa fi invitat la Cotroceni liderii CDR la discutii si sa fi votata legea Ticu mai repede si pus in aplicare. Dar a fost boicitat de PNL (PD nu se pune ca au fost tradatori din start) si stim ce a iesit.
      Si mai gasim.
      Sigur nu am asteptata minuni economice, ca nu era posibil, dar macar pe cele morale.....
      SI nu le-au facut. SI asta regretam multi.
      Am facut campanie pentru ei (neplatit, ne inregimentat) prin satele si comunele unde aveam rude si cunoscuti. Si dupa putina vreme a trebuit sa plec ochii si sa ma rusinez in fata lor.
      Iar tata imi zicea ca sa nu fiu copil, ca-s toti la fel. SI nu-l credeam. SI ne-am certat, ca dupa 8-10 luni sa ma duc si sa-mi cer iertare. Si de-atunci nu-i mai cred.
      Crin zice de impozit de 10%. Tot ei cei bogati nu se mai satura? Au trecut de la impozit de 40% la 16%. Acum vor si mai mic. Hotii!!!
      Asta nu e pentru noi, ci pentru ei.
  • -1 (7 voturi)    
    pt cei de mai sus (Luni, 13 iulie 2009, 22:34)

    alex [anonim]

    Cred ca in 20 de ani o sa ii ridicam statuie lui Constantinescu...Emil. Deocamdata nu constientizam ce a facut pentru Romania.
    • -1 (3 voturi)    
      Inconstienta si incontinenta (Marţi, 14 iulie 2009, 1:44)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui alex

      O sa-i ridicam sigur statuie, daca nu o are deja printre cele adunate de Paul Everac (pentru cunoscatori "Anagrama de la TVR"). E posibil ca peste 20-30 de ani, cand lumea n-o sa mai stie cine a fost Constantinescu, sa-i ridicam statuie. Tara asta e vestita pentru lipsa de memorie si de respect.
  • +1 (5 voturi)    
    tzapula, tzapule (Luni, 13 iulie 2009, 22:43)

    Bogdan [anonim]

    ce mai zici baiatule.... :)) ... n-ar fi bine sa ne lasi cu structurile tale? N-ar fi bine sa lasi cu Dinu Antonescu al tau?... N-ar fi bine sa recunosti ca habar n-ai ce inseamna sa conduci o tara?
  • +2 (6 voturi)    
    Constantinesculeee ! (Luni, 13 iulie 2009, 22:46)

    Alex2009 [utilizator]

    Te-a învins bine de tot Securitatea ! Acum, eşti un simplu tonomat al mogulilor. Mă gândeam să-mi fie milă de halul în care ai ajuns, dar mă înfioară scârba că, mai demult, te-am votat. Mai ţii minte vierme, că în nov.1996, la Piaţa Universităţii, era peste o sută de mii de oameni care te aclamau, sperând că o să spui măcar 5% din adevărurile pe care le-a spus Băsescu ? Speram să fii preşedinte-jucător, nu preşul Mafiei.
  • +2 (6 voturi)    
    pai da (Luni, 13 iulie 2009, 22:46)

    haihui [anonim]

    emileeeeeeeeee, tuturor trebuie sa va aratam iesirea asta, pieriti din ochii nostri
  • -2 (6 voturi)    
    Emil debil (Luni, 13 iulie 2009, 22:46)

    Dan Florin [anonim]

    Un fost presedinte care in viata lui nu a sperat sa ajunga la Cotroceni . Incompetent ,obraznic , si mai mult , NESNIMTIT
  • +1 (5 voturi)    
    SI? (Luni, 13 iulie 2009, 22:48)

    stefan [anonim]

    Romania in 1996 ti-a dat puterea. Ai avut-o 4 ani.
    Si ce-ai facut? Un mare fiasco.
    SI asta nu datorita conditiilor ci datorita lasitatii.
    DUpa nebunia pedeserizarii inaugurata de cozminca a venit nebunia cederizarii. Si daca precedenta fuse-se mai linistita- un partid, sau ma rog un patrulater dar linistit, cederizarea s-a facut public cu scandal ,media, tv si altele. Cine a pierdut? Romania in primul rind.
    Ce s-a ales de Contractul cu Romania si cele 200 de zile? Praful si pulberea. Ati dat-o repede in limba de lemn.
    Ati avut sansa sa provocati alegeri anticipate-Scandalul Valerian Stan si demisia lui Basescu ce a provocat caderea lui Ciorbea. Atunci romanii erau capabili inca de sacrificu. Dar nu, in loc de asta, ahtiati dupa functii si inavutire rapida, ati perpetuat alianta. Ati scos un prim ministru securist- Radu Vasile. Cind ati aflat in loc sa o spuneti public ati provocat o criza constitutionala ce nu-si avea rostul si ati mai inventat un prim ministru- Mugur Isarescu, devenit apoi si candidat la prezidentiale.
    El s-a intors inapoi la BNR (fiecare om are un pret), dumneata n-ai mai candidat (lasitate politica, scirba, santaj politic?), iar PNT se zbate de atunci, cum zicea cineva, in limita erorii din sondaje si chiar mai jos. Astea sunt greseli capitale ce va apartin ca om politic si care va anuleaza dreptul de a ne invata ce si cum sa votam.
    Oare chiar credeti ca mai crede cineva din Ro ca fiind sef de agentie NAVROM la Anvers, n-a avut legatura cu Securitatea ? Poate noua generatie, dar cei de la 40 de ani in sus stiu bine cum se pleca afara.
    N-ati facut nimic pentru personalitatile din exil Gestul era simplu-redarea cetateniei celor ce le fusese luata prin decret.
    Goma si acum e apatrid in Franta.
    Cum sa votez eu PNL, cind e plin de informatori dovediti? Si care ne povesteau de democratie.
  • +2 (4 voturi)    
    ! (Luni, 13 iulie 2009, 22:49)

    ileana [anonim]

    Ghinionul nostru este ca Milica stie unde-i usa...c-a iesit pe ea! ( cu tot cu sperantele noastre!!!!)
  • +1 (5 voturi)    
    Care usa? (Luni, 13 iulie 2009, 22:54)

    Vizitiul [utilizator]

    Eu zic ca Emil a iesit pe usa de la ghena!
  • 0 (4 voturi)    
    ... sila, numele tau e milica! (Luni, 13 iulie 2009, 23:08)

    Gimmy [anonim]

    Fostul sef BOB ajuns prin intamplarea numita revolutie profesor schelalaie agasant in zgarda lui Patriciu (aport, milica! aport!), zgariind usa care i-a fost trantita in nas de romani!

    Iti spun inca o data milica: imi pare rau ca te-am votat!
    Imi pare rau ca am lipit afise pentru tine!
    Imi pare rau ca am crezut in cele 15000 de minciuni cu care ne-ai momit sa-ti dam votul.

    Tu, marea deziluzie a unei intregi generatii crescuta si altoita in Piata Universitatii, tu ai pierdut o noua ocazie de a tacea!
  • +2 (4 voturi)    
    E-i si C-e (Luni, 13 iulie 2009, 23:10)

    mitra [anonim]

    ne pare rau mon cher dar Crin va demonstra inca odata ca un profesor de colegiu este incapabil sa duca aceasta povara,pentru ca n-are substanta ,iar pe deasupra este si un mare PUTUROS,dupa ce l-am asistat social 20ani cu salar de parlamentar,a chiulit cu nesimtire,n-a produs nimic decat gaz toxic si nu stie nici o limba straina ca lumea.Cu ce sa se mandreasca poporul roman,nu-i satul de atata incompetenta de 20 de ani?REVIN!
  • -1 (7 voturi)    
    Romanul Subiectiv (Luni, 13 iulie 2009, 23:21)

    Maxmind [utilizator]

    Corect.. Emil Constantinescu a fost un presedinte inexistent insa Basescu este de-a dreptul efervescent.. da pe afara de prostie si neghiobie..
    Incercati sa ignorati cine vorbeste despre Basescu si veti vedea ca are dreptate.. insa EC nu prea are dreptul sa vorbeasca ca Basescu e slab.. pt. ca el a fost slab.. asa cum Basescu nu are dreptul sa acuze comunismul pt. ca el a fost un comunist..
  • +3 (5 voturi)    
    vai de noi (Luni, 13 iulie 2009, 23:28)

    Paul [anonim]

    cind il aud pe acest ticalos nerusinat si mai ales RAU vorbind despre "istorie" si mai ales ce doreste un "fost presedinte"(bine ca A FOST!!! si nu mai este)pur si simplu mi se face greata.Incep sa cred ca il intrece pe Iliescu in ce priveste nerusinarea dar in orice caz ma dezgusta de fiecare data si ma rusinez ca am fost intre cei care in 1996 l-am votat ;desi Basescu este nu chiar arhetipul de Presedinte totusi il prefer de 1000 de ori mai mult decit pe altii si mai ales unul ca acel arheolog nerusinat ; daca va indoiti inca,uitati-va la servantul lui :Ciuvica
  • -2 (6 voturi)    
    mah stupizilor (Luni, 13 iulie 2009, 23:34)

    aham [anonim]

    mah stupizilor , voi uitati ca INAINTE DE eMILut RO mergea in jos rau de tot ....in groapa , era pe minus...
    si ca abia dupa el sa urcat pe plus...
    degeaba ca mergeti inainte fara sa judecati
    ca stupizi.... mult succes , vorba lui buna cu "zambaretu de la TV"
  • +2 (6 voturi)    
    cumul pensii (Luni, 13 iulie 2009, 23:35)

    Virgil [anonim]

    Mai Constantinescule,nu ti-e rusine sa ascunzi faptul ca ti-e teama de faci in pantaloni ca inca 5 ani sub conducerea lui Basescu ar insemna sa nu mai poti profita de cumul pensii si alte venituri DE LA STAT(provenite de la imprumuturi ale statului si pe care poporul pe care-l dispretuiesti,il va plati cu virf si indesat) ; mars jigodie indiferent daca pe usa din dos sau nu important sa nu te mai vedem si auzi ; esti un penibil fost Presedinte si istoria nu te va retine ca n-are de ce.Fuia!
  • +2 (6 voturi)    
    Dl ex presedinte (Luni, 13 iulie 2009, 23:48)

    danuta [anonim]

    Chiar nu v-a este rusine sa vorbiti. v-am votat, am sperat si cand colo ati fost ca ceaiul de tei.NICI BINE NICI RAU. usor sa critici,dar ati fost in pozitia sa luati atitudine.ati facut ceva?nimic.am ales sa plecam din tara sa fim printre straini sa avem un trai civilizat.si acum veniti cu texte de Buftea. sa va fie rusine,rusine, rusine.
  • +1 (3 voturi)    
    de ce (Luni, 13 iulie 2009, 23:50)

    zdragomir [utilizator]

    de ce sa nu ii arate intrarea spre celula cu gratii?
  • 0 (4 voturi)    
    Singura usa (Marţi, 14 iulie 2009, 0:10)

    Leon [anonim]

    Din 1990, e singura usa care li se deschide liderilor politici romani (presedinti, prim-minsitri, ministri laolalta). Cealalta, e ca in povestea lui Kafka: e pentru ei, dar nu-i vor trece niciodata pragul cita vreme setea de putere si de avere, incompetenta, prostia, lipsa de viziune politica si de omenie etc. etc. sint singurele trasaturi cu care se prezinta la judecata semenilor de azi si de miine.

    Asa ca coane Constantinescule, o data macar de erai filozof si nu geolog si taceai, te mai scuteai de o rusine.
  • 0 (4 voturi)    
    Constantinescu cunoaste bine aceasta usa! (Marţi, 14 iulie 2009, 0:12)

    vlad [anonim]

    Stai acolo nu mai deschide usa ca faci curent!
  • 0 (4 voturi)    
    nea milica si structurili (Marţi, 14 iulie 2009, 0:35)

    crap [anonim]

    domnia sa prea-cinstitul elefant a suferit mutatia mentala de la rama la cocos, cu sanse mari de a se autoinghiti in cazul calatoriei in timp devenita realitate peste noapte. bun cunoscator al ejectarii pe usile din spate ale istoriei, d'nul profesor mizeaza pe nesimtire si uitare, aceste doua componente caracteristice poporului nostru care l-au ajutat sa supravietuiasca in secolele de deplina umilinta. cum insa orice sistem dezvolta aptitudini compensatorii in lipsa anumitor caracteristici de baza (adica asa cum orbul simte umbra, iar surdul vibratiile ultrafine), asa si poporul roman s-a maturizat genetic.. cum? nici eu nu stiu, dar mai cercetez. oricum, d'nul profesor sufera un reject major din partea el popolo, care ma mai face sa sper. daca a fost pana la urma in stare sa identifice un bizon, poate nu e totul pierdut.
  • +1 (3 voturi)    
    Frustrare si invidie (Marţi, 14 iulie 2009, 1:03)

    Caloianu [anonim]

    Neputinciosul asta bolnav de frustrare... sau frustratul asta bolnav de neputinta, n-a fost in stare nici sa-l invite pe Regele Mihai in tara, dar mi-te sa mai realizaze altceva... Este urmarit de furiile esecurilor lui, dar se mai si arunca cu tot puroiul urii si invidiei sale scarboase impotriva altora. Cand il vad simt ca ma infecteaza si imi vine sa inchid televizorul. Tot ce face este o justificare ranchiunoasa a propriilor slabiciuni. Imi da impresia ca doar pentru asta mai traieste.
    • 0 (2 voturi)    
      d-le Constantinescu... (Marţi, 14 iulie 2009, 2:54)

      Ioan [anonim] i-a raspuns lui Caloianu

      ...nu stiti vorba romaneasca "despre morti numai de bine" ?!
  • +1 (3 voturi)    
    Papagal cu cioc si barba (Marţi, 14 iulie 2009, 1:36)

    Nea Andertal [anonim]

    ...Constantinescu a fost CEL MAI PROST PRESEDINTE PE CARE L-A AVUT ROMANIA! Pina si Ceausescu a avut mai multa coloana vertebrala decit acest papagal!Ar trebuie JUDECAT PTR, TRADARE DE TARA!NEMERNICUL ASTA A DAT HAHOLILOR TERITORII ROMANESTI !
  • +1 (3 voturi)    
    PNL in deriva (Marţi, 14 iulie 2009, 4:51)

    goe [anonim]

    Cat de rupt de realitate trebuie sa fii sa iesi la inaintare cu acest Agamita Dandanache, simbolul impotentei si incompetentei politice, intr-o cursa prezidentiala???
  • +1 (5 voturi)    
    Prieteni si dusmani (Marţi, 14 iulie 2009, 4:53)

    Luk [anonim]

    Daca mi-ar trece prin cap sa candidez undeva (chiar si pentru presedinte de asociatie de locatari) as avea grija sa-l platesc pe Constantinescu sa ma vorbeasca de rau. In ceea ce-l priveste pe Antonescu, cu asa prieteni nici n-are nevoie de dusmani... Antonescu are mai multe sanse sa fie cooptat in viitoarea misiune pe Marte, decat sa-l invinga pe Base. In nimicnicia in care au ajuns, liberalii spera sa-i traga in sus un nimeni. Asta-i un motiv serios sa nu mai votez liberalii in Romania. O sa-l votez pe Basescu pentru inca 5 ani in speranta ca in perioada asta o sa crape de inima rea Antenele, Irealitatea si Iliesco-Nastase-Vanghelia. In timp ce comunistul de Basescu a condamnat comunismul (cu mijloace discutabile) Constantinescu a plans la teveu. Nu-l iubesc pe Basescu dar am o dorinta mica si bolnavicioasa: sa ma uit la Antena 3 la bolnaviorii aia prin decembrie :)) Ne vedem la vot!
    • 0 (0 voturi)    
      Tare! (Marţi, 14 iulie 2009, 8:26)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Chiar am ras.
  • 0 (0 voturi)    
    Lasa-ne Milica (Marţi, 14 iulie 2009, 8:05)

    codrea [anonim]

    De fiecare data cand aud numele tau, imi aduc aminte ce prost am putut sa fiu cand te-am votat si cand am crezut ca poti schimba ceva in tara asta. Si sunt convins ca, daca Coposu ar fi putut sa vada ce rusine de presedinte si/sau fost presedinte ai fost sau esti, si-ar fi luat tigari singur.
  • -1 (1 vot)    
    Tare imi pare rau! (Marţi, 14 iulie 2009, 8:52)

    Gheorghe [anonim]

    Ca bietul Dan Iosif nu areusit sa ii dea sutul in fund meritat in 1996. Recunosc ca atunci l-as fi mancat de viu pe Dan, dar constat ca mare dreptate a avut cu licheaua asta.
  • +1 (1 vot)    
    Pacat, am crezut in Constantinescu mai demult (Marţi, 14 iulie 2009, 9:05)

    Lucius [utilizator]

    Din pacate el a iesit pe usa din dos a istoriei fiind "invins de securitate" ... a ajuns un jenant Constantinescu, mare pacat de el ... ar trebui sa ne respectam presedintii, mai ales cei care s-au luptat cu comunismul si Iliescu, dar el ne face viata grea si face acest respect greu de aplicat ... pacat.
  • 0 (2 voturi)    
    mda (Marţi, 14 iulie 2009, 9:29)

    liviu_ [utilizator]

    la cat de "bine" a condus constantinescu tara, nu cred ca are dreptul sa vorbeasca de alti presedinti (buni sau rai)
    basescu este categoric jalnic, dar nu unu ca emil constantinescu ar trebui sa-l critice
  • +2 (2 voturi)    
    Asa a mai ratat o sansa ! (Marţi, 14 iulie 2009, 10:04)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Asa a mai ratat o sansa; Sa taca !Lumea nu iubeste pierdantii,uraste pe cei ce le inseala increderea. Romania nu e 6 din 49 sa incerci,merge bine, nu nici o paguba.Romania e facuta din oameni mai buni mai rai dar au suflete.Cei ce se vor in functia suprema nu trebuie sa uite Biblia. Constantinescu cu calugarul Vasile si Intrebarea pusa ateului Iliescu care mai nou merge la biserica (invitat adevarat) nu a citit ca: Cei ce vor sa conduca popoare trebuie sa fie sluga poporului.Uita zisa Vladimirescului: Am imbracat camasa mortii,Tara nu este tagma asupritorilor.Un conducator trebuie sa asculte de popor ca de parintii sai sa aiba grija de El ca de copii sai.Sa nu fie un tata denaturat.Cu cat esti mai sus trebuie sa fii mai modest,mai intelept, mai smeirit .Puterea sta in tara in sprijinul ei, sa stii sa o mobilizezi spre un ideal.Basescu poate fi acuzat de toate relele dar are sclipiri cand reuseste sa mobilizeze oamenii, sa arate ca este om.Nu sunt fan dar a cam batut pe toti pe unde i-a prins.Napoleon Buonaparte avea un pricipiu in locul unui general strateg , ghinionist prefera unul norocos. Emil C. a avut un rol hotarator in schimbarea macazului pe vest.Naiv a crezut in rolul sau mesianic,aplicarea legii numai la vedere portretului sau.A uitat ca viata si mai mult cea politica e o lupta pe care nu a stiut sa o dea.Daca Popaye a reusit cu 322 E.Constantinescu putea mobiliza masele si armata contra " Structurilor".A avut in trusa sa de geolog ciocanul dar nu a lui THOR ! Henric al IV a spus Franta merita o liturghie,Ecaterina a II cea mare a Rusiei (nemtoaica) a inteles sa treaca la ortodoxism , Rusia merita o viata.Constantinescu Roman (?) nu a inteles nimic. Uneori te intrebi cat de inteligent trebuie sa fii in Romania sau mafiot sa ajungi profesor universitar.DDD
  • +1 (3 voturi)    
    Bascistii spumega (Marţi, 14 iulie 2009, 11:58)

    George Ban [anonim]

    Cei cativa bascisti platiti (nu mai mult de 10) care murdaresc ecranele cu spumele lor nu mai au nici un haz. Constantinescu il sustine pe Antonescu, iar ei spun cat de rau a fost presedintele Constantinescu. Desi ei l-au votat!!! Ce are sula cu prefectura? Dar atunci cand Dumnezeu (sau banii) iti intuneca mintile, logica nu mai are importanta.
    Astept cu nerabdare momentul cand actualii bascisti il vor injura pe FOSTUL presedinte Basescu, desi l-au votat si pe asta! Bai acestia, daca nu va pricepeti la votat, stati naibii acasa!
  • -1 (3 voturi)    
    Miza pe uitare si pe ura (Marţi, 14 iulie 2009, 12:24)

    Justin Puscasu [anonim]

    Nu cred ca Emil Constantinescu e atat de prost incat sa-si inchipuie ca romanii l-au asezat frumos in Istorie langa Cuza, cu care se aseamana la barbison.
    Faptul ca din cand in cand acest rateu al Istoriei mai scoate capul sa ne dea lectii despre cum trebuie guvernata Romania reflecta de fapt o mentalitate comuna tuturor politicienilor: convingerea ca romanii sunt prosti, ca uita usor si ca ura pe care unii o au ACUM impotriva lui Basescu e mai mare decat greata pe care Emil Constantinescu ne-a creat-o acum 10 ani.
    Greata, insa, e durabila si prezenta acestui pacalici langa Crin Antonescu nu face decat sa accentueze imaginea de pacalici a lui Crin.
  • 0 (0 voturi)    
    Frustrarile lui Constantinescu! (Marţi, 14 iulie 2009, 12:25)

    Ileana [anonim]

    Lucrurile in privinta lui Constantinescu au inceput sa se lamureasca: si-a tras langa el un securist notoriu din Politehnica (Cezar Corici) care a avut misiunea sa distruga Solidaritatea Universitara care de fapt l-a creat pe el. Toti oamenii care i-au facut campanie benevol caci erau intelectuali de marca i-a aruncat peste bord facandu-se apoi ca nu-i cunoaste. De ce tipa si face atata zgomot cat el singur a patronat desfiintarea si alungarea tuturor celor care l-au sustinut?? In jurul sau au fost mii de universitari care puteau schimba Romania din temelii. I-a aruncat ca pe niste lipitori de afise prin acest mercenar numit Corici si gasca sa. Legatura cu banii lui Patriciu nu a ascuns-o niciodata. Prietenia cu Iliescu si confesiunile secrete au aparut recent. Opozitia la deschiderea dosarelor securitatii si izolarea lui Ticu Dumitrescu au dovedit legaturile sale cu fosta securitate. Constantinescu s-a divedit a fi un om "nou" fabricat de securitate si careia i-a diivedit credinta. Cand a luat-o pe aratura, securitatea l-a averizat ca s-a gasit o bomba la Sofia pe traseul pe unde a trecut. Dusmania fata de Basescu este legata de obraznicia celui din urma de a dori sa faca din Romania altceva. Ceva ce securistii destepti din Slovenia, Cehia si Polonia au facut pentru tarile lor. A nu-l sustine pe Base in aceasta constructie care v-a fi ireversibila, inseamna sa sustii "familia Cosa Nostra" care sa faca din aceasta tara un stat de tip sud-american asa cum liberalii au incercat: o diferenta intre salariul minim si maxim de 1:5000 ceea ce numai acolo se poate vedea. Adica un director de agentie publica sa castige de 3 ori salariul unui Comisar European!!! Cred ca si-a insusit reprosurile fiului sau ca nu a "colabarat" suficient pentru a sigura familiei un trai de nababi cu renta viagera pe viata. Dehhh, unii o duc rau ca nu mai au BMW 5M ultimul model macar!
  • 0 (0 voturi)    
    cu 'aplaudacii' de fata, e usor.... (Marţi, 14 iulie 2009, 12:34)

    decebal [anonim]

    ia iesiti dv. in piata publica si rostiti curajos cuvintele astea...? aveti curajul...? nu-l aveti !

    faceti un miting de-adevaratelea si auditoriul, precis, va va aplauda, va aleg eu locul - in fata parlamenului, unde trebuia sa ne adunam toti cand ar fi vb. Ceausescu / egalati-l pe nea ceasca macar la discursuri... putei vb. 5 ore contra lui T/B/...? Atunci eu va voi crede, cum se spune 'pe cuvant'... pana atunci... si-un bors cu fasole este mai bun...
  • 0 (2 voturi)    
    nu stiu despre Basescu.. (Marţi, 14 iulie 2009, 14:53)

    V [anonim]

    Nu ma pronunt pe ce usa o sa "iasa" Basescu, cert e ca dinozaurul asta basinis de Constantinescu, primul presedinte care a iesit pe respectiva usa din dos a istoriei, si cu chilotii in vine, are tupeul sa mai iasa in prim plan. Caricatura asta merita primit numai cu rosii si oua clocite in freza!
  • 0 (2 voturi)    
    constantinescu (Marţi, 14 iulie 2009, 16:46)

    mos ion roata [utilizator]

    Individul asta cu barba de cornuta mica,ne-a mancat 4 ani din viata,ani in care ne pusesem mari sperante.Este individul care a dovedit ca este un nimic mic si cu tupeu,cu veleitati de slugoi comunist,fara verticalitate,un personaj sters si nesimtit.Ar face bine sa nu mai apara in public.
  • 0 (2 voturi)    
    emil constantinescu (Marţi, 14 iulie 2009, 18:21)

    ticu [anonim]

    un intelectual cu barba,prost si fara minte si culmea ales atunci cand a ajuns presedinte si de mine.esti o rusine pentru romani,20.000 de specialisti pe care nu i-ai avut,discursurile care dadeau nadejde romanilor ca totul va merge bine,doar apa de ploaie ,neasumarea raspunderii fata de popor si inchinarea steagului dupa ce te-ai inbogatit ma face sa-mi fie scarba de tine.jigodie ce esti,tu nu ai nici mama nici tata politic vorbind.dispari macar din peisajul politic,nesimtitule