VIDEO Emil Boc: Primii 30 de km ai autostrazii Bucuresti-Brasov vor fi gata in acest an

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 12 iulie 2009, 18:19 Actualitate | Politic

Emil Boc
Foto: Agerpres
Premierul Emil Boc a declarat, duminica, la Ploiesti, ca in cursul acestui an vor fi realizati, "la stadiul de asfalt", primii 30 de kilometri din tronsonul Moara Vlasiei - Ploiesti al Autostrazii Bucuresti - Brasov, iar lucrarile la centura de vest a municipiului Ploiesti vor fi terminate in luna noiembrie, transmite Mediafax.

"Obiectivul pe care-l avem este ca in 2010 tronsonul Moara Vlasiei – Ploiesti sa fie finalizat. Este vorba de un tronson de 42,5 kilometri in totalitate, iar anul acesta sper sa se poata circula pe 30 de kilometri la stadiul de asfalt, urmand ca, pana in iulie 2010, sa fie finalizat. (...) Avem asigurate resursele financiare, anul acesta finalizam 30 de kilometri din acest tronson", a delcarat Boc.

Premierul Emil Boc a declarat ca lucrarile la centura de vest a municipiului Ploiesti, care in urma cu peste un an a intrat in reabilitare majora pe o lungime de 12 kilometri, vor fi finalizate in luna noiembrie a acestui an: "Am asigurat toata finantarea necesara astfel incat tot obiectivul (centura de vest a municipiului Ploiesti -n.r.) sa fie terminat si in noiembrie sa fie predat".




Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2750 vizualizari

  • +4 (16 voturi)    
    ???? (Duminică, 12 iulie 2009, 18:42)

    gabriel4west [utilizator]

    Tu te auzi ce spui ????

    Si te crezi ?

    Tu pe tine, te crezi ??

    Eu nu te cred.

    Si ce este mai trist este ca dupa alegeri nici nu o sa-ti mai aduci aminte ce ai spus !!
  • +2 (16 voturi)    
    2011 (Duminică, 12 iulie 2009, 18:47)

    zdragomir [utilizator]

    Iar in 2011 vor fi 30 de km de gropi.
    • 0 (8 voturi)    
      Numai bune sa dea Bokkutu in ele .. de prost ce e! (Duminică, 12 iulie 2009, 20:20)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui zdragomir

      Numai bune sa dea Bokkutu in ele .. de prost ce e !

      Cu mare inaltimea-sa, cred ca va fi greu sa mai iasa de acolo, deci ar fi bine sa merga la drum pe acolo cu o automacara, ca sa-l scoata din gropi dupa ce da in ele.

      Evident macaralele vor fi achizitionate prin incredintare directa de la uzina de suflet a d-lui Blega de Brad si de la firma d-lui ministru Vindeanu, care mai are una folosita la borduriada in Bucuresti,
  • -5 (13 voturi)    
    capitol (Duminică, 12 iulie 2009, 18:47)

    ano1 [utilizator]

    1. Sper ca actualul prim ministru al Romaniei sa inchida pe veci subiectele ploiesti ( cu "p" mic )si Brasov dpdv al infrastructurii rutiere moderne deoarece partea de est a tarii si ma refer in special la Iasi infernul rutier e la el acasa. Defavorizati voi (politicul) mult regiunea Moldova ca va va da peste nas din nou asa cum a facut-o si pentru inceperea revolutiei din '89(pt cunoscatori). Asta daca nu cumva dorim sa devenim stat independent ca fratii nostri de-a stanga Prutului.
    2. Mircea Badea ai pus-o, boc te aduce la stadiul de pasarica, pregateste-ti penele si fundul.
    • +4 (4 voturi)    
      va rog sa ne luminati si pe noi... (Duminică, 12 iulie 2009, 19:08)

      maplereed [utilizator] i-a raspuns lui ano1

      Chiar asa, io-s tanar si necunoscator, ziceti va rog, tare si raspicat, ce informatii aveti despre Moldova si carnagiul din 1989??
      • +1 (1 vot)    
        tovarasul ANO (Luni, 13 iulie 2009, 2:13)

        ia cucu [utilizator] i-a raspuns lui maplereed

        Cred ca tipul asta s-a lovit la cap cand scria despre fratii lui 'de-a stanga Prutului' care visau la un stat independent.
        Rusofilu lu' tata... ia mai toarnă-ti putin in păhărel si lasă istoria... știm ca tu ai salvat neamul romanesc de la dispariție... bravo
    • -1 (5 voturi)    
      de acord.... (Duminică, 12 iulie 2009, 19:11)

      asterix [anonim] i-a raspuns lui ano1

      De acord cu voi! Uniti-va cu frati de peste Prut si mai lasati-ne in pace.O sa fie o veselie pe capul vostru de numa'..... Aveti drumuri mai bune ca in Ardeal si tot voi va plangeti.Si saraci si cu pretentii.Deh...
    • +2 (2 voturi)    
      prostii (Duminică, 12 iulie 2009, 19:23)

      ia cucu [anonim] i-a raspuns lui ano1

      uite..PSD-ul isi ia voturile din moldova iar liberalii si pedisti isi iau o mare parte din voturi din ardeal

      atata timp cat PSD-ul a condus, firmele si clientela PSD din moldova a supt de la buget tot ce a prins iar in ardeal nimic

      acuma e invers..problema e ca nu cetatenii se bucura de fonduri ci parazitii astia care ne fac viata atat de interesanta

      sa va declarati independenta daca vreti ca o sa va fie bine cu rusii, lasati-ne pe noi sa ne vedem de civilizatia noastra in ardeal, civilizatia aia pe care o detestati pt ca suntem prea lenti

      de ce nu emigrati toti in russia sa va pierdeti vremea prin baruri cu paharelul de votka impreuna cu fratii vostrii de pahar
    • +3 (3 voturi)    
      ? (Duminică, 12 iulie 2009, 19:48)

      alex [anonim] i-a raspuns lui ano1

      Dar de ce Ploiesti cu p mic? Esti din categoria frustrati de gradinita care insista sa scrie ,de exemplu, Steaua sau Dinamo fara majuscule?
      Pai ce pretentii sa ai tu la servicii din partea statului, daca ti-o retezi din start?... Noapte buna.
    • +2 (2 voturi)    
      Ha ? (Duminică, 12 iulie 2009, 19:54)

      -Ovidiu- [utilizator] i-a raspuns lui ano1

      A inceput daca nu ma insel studiul de fezabilitate pentru autostrada iasi catre autostrada transilvania.

      Autonomie ? Ai bazut gaz ??
    • +5 (5 voturi)    
      Tu te auzi ce spui? (Duminică, 12 iulie 2009, 19:56)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui ano1

      Da, partea de est a Romaniei probabil e mai defavorizata...insa pana la urma..in urmatorii 10 ani (sper)...sa avem 2 autostrazi care sa ne lege de Bucuresti si de vestul tarii...si atunci poate vom incepe sa ne mai dezvoltam.
      Insa pana atunci ramanem cea mai praf zona a tarii din pct de vedere economic....si tu vrei sa devenim stat independent? Ca sa ce? Sa murim de foame? De cand cu atitudinea asta separatista? Ne trage cumva toata tara pe noi in jos sau cum? Ori nu gandesti ori nu poti gandi...una din doua. Pastreaza-ti pt tine parerile astea...pt ca nu reflecta deloc realitatea. SI nu mai vorbi in numele mai multor oameni...mai ales cand aberezi.
    • 0 (2 voturi)    
      hehe (Duminică, 12 iulie 2009, 20:23)

      jack [anonim] i-a raspuns lui ano1

      1. Normal e ca fiecare regiune sa primeasca bani de la buget dupa procentul cu care a contribuit la acel buget, si imi pare rau sa-ti spun, dar Moldova nu contribuie cu mare lucru. Bucuresti singur contribuie cu 33% din toate taxele din tara asta, deci e normal sa aiba prioritate in orice proiect. Cand mai pui si Ploiesti si Brasov la socoteala, iti vei da seama ca Iasi-ul e mai jos pe lista.
      2. Daca dupa 20 de ani tu inca mai crezi promisiunile la astia, nu stiu pe ce lume traiesti. Asteapta sa termine aia 30 de km de autostrada si dupaia mai vorbim, acum sunt doar vorbe. Daca ne luam dupa promisiunile din 2004, pana acum toate autostrazile erau terminate. Asa ca Mircea Badea poate sa stea linistit.
  • 0 (4 voturi)    
    pene (Duminică, 12 iulie 2009, 19:07)

    invidiosul [anonim]

    cine v-a defila in costum de pene la sfirsit?!
    • +1 (5 voturi)    
      va defila neuronul tau stingher (Duminică, 12 iulie 2009, 21:38)

      nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui invidiosul

      analfabetule
  • -1 (7 voturi)    
    Oricum BOC este un om cinstit (Duminică, 12 iulie 2009, 19:33)

    Lucianmotzul [anonim]

    Mai bine sa fiti mao optimisti pt ca inainte de a fi inceput sa guverneze a-ti aruncat cu ocara si noroi in acest Boc ,a fost mai bun hotul de Tariceanu ,Vacaroiu ,hotul de Nastase 7 case si este mai bun mincinosul si guralivul de Oprescu ,ce a facut papagalul asta de Oprescu multa vorba si restul nimic .
    • 0 (4 voturi)    
      Cinstit de unii si altii din partidul sau ! (Duminică, 12 iulie 2009, 21:09)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui Lucianmotzul

      Draga Motzule,

      Te rog sa urmaresti cu atentie ispravile lui Bokkutu Warza Bleaga de Rachitele, judetul KuKlujKstan.

      El este cinstit copios de colegii sai din partid si de alti spagari ... este in firea locului.

      Doar ca spagarii lui sunt la fel de prosti ca si el - vezi cazul primarului Coste din Jucu si cel al mistretei Ritzi.

      À bon entendeur, salut !
  • +1 (3 voturi)    
    mda (Duminică, 12 iulie 2009, 19:53)

    io [anonim]

    finalizati poate pe hartie, ca pus in practica nu stiti ce inseamna evident...
  • +2 (4 voturi)    
    Primii 30 de pumni in cap (Duminică, 12 iulie 2009, 20:01)

    ac [anonim]

    Pe care trebuie sa ti-i tragi sa revii in lumea reala. Vaque.
  • -1 (5 voturi)    
    Am luat nota de declaratia lui Bokkutu (Duminică, 12 iulie 2009, 20:17)

    Mitica [anonim]

    Am luat nota cu surpindere de declaratia lui premierului Bokkutu Warza Bleaga, in zi de duminca, cu multa ploaie, cand efectele alcoolului asupra intelectului sunt atenuate de temperatura mai scazuta din aer si de la sol.

    Se pare ca in cazul lui Tzisti Bishti alcoolul nu este cauza declaratiilor abracadabrante, ci ... prostia este principala cauza.

    In saptamana care a trecut ne-am convins cu totii, odata cu deciziile ICCJ si ale tribunalului Bucuresti, ca premierul este prost ... bâtă (aka "constituţia").

    Astazi avem parte de un corolar la demonstratia din cursul saptamanii, prin care Piticot incerca sa ne convinga de capacitatile sale menajeriale deosebite.

    Va asiguram domnule Bokkutu de urmarirea in de aproape a afirmatiilor Dvs. si a progreselor la realizarea respectivilor kilometri de autostrada, dar pana una alta va recomandam sa va uitati in oglinda pentru a vedea ce nu am vazut noi acasa cand am facut acest exercitiu: o fata de prost !

    .
  • +1 (3 voturi)    
    nemernicii (Duminică, 12 iulie 2009, 20:29)

    mdan [anonim]

    Dati-i tare pana la alegeri ca dup-aia ...
  • +2 (4 voturi)    
    fara pasaje ???!!! (Duminică, 12 iulie 2009, 20:52)

    manolo [utilizator]

    auzi...d-le boc... tu ne crezi tampiti ?!!
    pai ministrul tau de la transporturi ne spune ca nu vor fi pasaje pe aia 30km pe care tu ii termini anul asta.
    pe autostrada aia (ma rog bucata de autostrada) sa mergi tu, catre cluj... cand oi putea... hehehehe!
  • +1 (3 voturi)    
    ha aha aha aha (Duminică, 12 iulie 2009, 23:05)

    de [anonim]

    asta cred ca are orgasm cind sta de vb cu presa si incepe sa aiureze..ca si berceanu ..
  • +1 (1 vot)    
    E un dur (Luni, 13 iulie 2009, 13:07)

    Pantera Roz [utilizator]

    dl.Boc...Ascultam stiri pe un post TV si Boc zbiera batzos si furibund:"D-lor,autostrada Bucuresti-Brasov se executa,nu se discuta!!!"Mi-am adus aminte de caporalii si plutonierii din armata,sa-nnebunesc!D-nu'Boc,esti magnific!Pai credeti voi ca aia nu fac autostrada,cu asa prim-ministru?!D-nu' Boc,te iubim,ca ca tine nu gasim,e clar!
  • +1 (1 vot)    
    A2 (Luni, 13 iulie 2009, 14:33)

    cornel [anonim]

    Terminatzi ... intai A2, apoi construiti alta autostrada, ca va cacaitzi cumplit de tare...
  • 0 (0 voturi)    
    hm (Luni, 13 iulie 2009, 16:03)

    hm [anonim]

    Mda, adica 600 km de autostrada spre vest... in cat timp? 20 de ani?
  • 0 (0 voturi)    
    as pune pariu (Luni, 13 iulie 2009, 17:18)

    zaboo [anonim]

    ca exact aceleasi comentarii apareau si daca anuntul era: "nu ne apucam de autostrada x in urmatorii doi ani"... ca asa-i romanu', tre' sa dea cu gura, sa arunce cu k.k.t. din start... Exact acelasi tip de comentarii am gasit la stirile cu madam Udrea de cand ocupa "fonctia" aia la MT! orice propune aia, vin "oamenii de bine" cu HUO pe forum - cam ca aia care inteapa cu acul diversi indivizi pe la mitinguri...
  • 0 (0 voturi)    
    rugaminte (Luni, 13 iulie 2009, 18:04)

    cristian [anonim]

    Imi amintesc cu regrete de anul 2007 cand pe forumul Hotnews gaseai realmente dezbateri si discutii cu sens. De atunci au aparut indivizii tocmiti la bucata de Ludovic Orban pecum si cei care cum vad o prostie sau o injuratura se reped si ei sa-si aduca contributia. Mai baieti, va reamintesc ca exista situri create special pentru calibrul vostru: vezi OTV sau Antenele lui Voiculescu, sau Realitatea lui Vantu. Acolo veti gasi un public care va apreciaza talentele.