Emil Boc: Guvernul a facut mai mult in sase luni decat a facut Cabinetul Tariceanu in doi ani

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 12 iulie 2009, 16:34 Actualitate | Politic

Emil Boc
Foto: Agerpres
Premierul Emil Boc a declarat duminica, la intalnirea cu autoritatile din Prahova, ca in primele sase luni Guvernul pe care il conduce a reusit sa faca tot atat cat a facut Cabinetul Tariceanu in doi ani, insa exista inca probleme in ceea ce priveste absorbtia fondurilor europene, relateaza Mediafax.

Premierul Emil Boc se afla la Ploiesti, unde discuta cu conducerea judetului Prahova si cu sefii institutiilor deconcentrate despre absorbtia fondurilor europene, despre modul in care sunt cheltuiti banii pentru infrastructura si despre cum sunt aplicate la nivel local deciziile adoptate de Guvern.

Premierul le-a spus autoritatilor prahovene ca are o "veste buna": faptul ca in primele sase luni Guvernul pe care il conduce a reusit sa faca tot atat cat a facut Cabinetul Tariceanu in doi ani. Boc a afirmat, insa, ca "in materie de absorbtie a fondurilor comunitare, vestea proasta e ca inca suntem departe de ceea ce ne asteptam", subliniind ca depinde de autoritatile locale sa atraga cat mai mult din fondurile europene alocate Romaniei.


Citeste mai multe despre   






















2398 vizualizari

  • +5 (19 voturi)    
    cat de mult face guvernul (Duminică, 12 iulie 2009, 16:46)

    aerianul [anonim]

    fara comentarii
    • -4 (16 voturi)    
      de ce postezi daca nu ai nimic de comentat? (Duminică, 12 iulie 2009, 17:51)

      metronom [utilizator] i-a raspuns lui aerianul

      va plateste la postare, chiar daca e fara comentariu?
      • +2 (10 voturi)    
        CE GREU E DE INTELES DE UNII (Duminică, 12 iulie 2009, 18:58)

        AERIANUL [anonim] i-a raspuns lui metronom

        FARA COMENTARII
      • +6 (18 voturi)    
        Daca esti limitat... (Duminică, 12 iulie 2009, 20:02)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui metronom

        Si nu poti citi printre randuri...e problema ta. Eu unul am inteles perfect ce vrea sa zica....na...probabil electoratul PDL e mai "redus"...
        • +4 (10 voturi)    
          redus (Duminică, 12 iulie 2009, 21:16)

          Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          Electoratul PSD este "redus", electoratul PNL este "redus", electoratul PDL este "redus" etc.

          Parerea mea ca singurii redusi sunt cei care gandesc ca tine. Diversitatea de opinii este perfect normala.
          • +2 (10 voturi)    
            Diversitatea e normala, dar prostia congenitala... (Duminică, 12 iulie 2009, 22:55)

            Mitica [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

            Diversitatea de opinii este normala, dar prostia este congenitala ... ca la premierul Boc.

            Capisci ?

            .
      • 0 (14 voturi)    
        Pai intre cel mai mic si cel mai prost premier ... (Duminică, 12 iulie 2009, 20:29)

        Mitica [anonim] i-a raspuns lui metronom

        Pai intre cel mai mic si cel mai prost premier, ce mai poti sa spui ?

        Decat ... no comment, ca nu mai intra nimic intre Bokkutu si avatarul sau.

        Tzisti Bashti a "scapat" la declaratii in acesta dupa amiaza in Ploiesti, uitand unde se afla. Da, nu este in Kuklujkstan, ci intr-un oras unde lumea mai si gandeste si mai si zeflemeste!

        Atat l-a dus mintea pe Bokkutu - sa inceapa sa traga la minciuni, de s-au rupt zagazurile cerului si ne-a dat ploaie cu galeata. Apele n-au inghetat, caci pana si minciunile lui Bokktu sunt de calitatea a III-a si au efect limitat, atunci cand nu se aplica pe kuklujeni.

        Sculati republicani si gonitii pe marlanii care incearca sa va minta !
        • -2 (4 voturi)    
          Erata: "goniti-i pe marlani" (Duminică, 12 iulie 2009, 20:50)

          Mitica [anonim] i-a raspuns lui Mitica

          Imi cer scuze pentru eroare de tastare pe care am facut-o !
      • +1 (5 voturi)    
        Iata unde sunt comentariile: (Luni, 13 iulie 2009, 8:47)

        lst [utilizator] i-a raspuns lui metronom

        http://www.zf.ro/eveniment/au-jurat-sa-aduca-prosperitate-romanilor-dar-au-adus-un-minus-de-16-mld-euro-in-economie-si-datorii-noi-de-20-mld-euro-cum-comentati-4623080/

        Titlul articolului spune tot:
        "Au jurat sa aduca prosperitate romanilor, dar au adus un minus de 16 mld. euro in economie si datorii noi de 20 mld. euro. Cum comentati?"
    • -2 (2 voturi)    
      presa a preluat trunchiat citatul bo_ului! (Luni, 13 iulie 2009, 11:29)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui aerianul

      "Maria sa" a spus: guvernul acesta a facut in sase luni MAI MULT RAU decat guvernul Tariceanu in doi ani!!!
      Asta e adevarul si asa va ramane in istorie!

      Fara comentarii al tau sigur la asta vroia sa se refere, dar erai si tu scarbit de cata minciuna, prefacatorie si demagogie exista la clasa politica din Romania!
  • +16 (38 voturi)    
    Corect! (Duminică, 12 iulie 2009, 16:50)

    mihai [anonim]

    Asa e! Nu s-au inchis atatea firme in 2 ani ai guvernului Tariceanu cate s-au inchis in cele 6 luni ai guvernului Ridzi-Boc.
    • -2 (12 voturi)    
      Fals! (Duminică, 12 iulie 2009, 21:30)

      Caloian [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Eu personal aveam un SRL la care nu aveam nici o activitate, si l-am desfiintat. Ce este rau in asta? Erau foarte multe firme de acest fel. Nu-l mai salvati voi pe Tariceanu, iar de madam Ridzi probabil va avea grija justitia - daca va fi cazul - nu asa ca sa se adauge bruiaj la cazul Nastase! Va este necaz ca guvernul Boc chiar are realizarile de care vorbeste, dragi liberali.
      • 0 (8 voturi)    
        Firma fara activitate............ (Luni, 13 iulie 2009, 6:54)

        Moromete [anonim] i-a raspuns lui Caloian

        Fugi ...manager-ule de aici; Ai asteptat si tu un telefon de la Ridzi si n-a venit. O firma fara activitate este ca si inchisa. Aici e vorba de firme care aveau activitate, nu de capusele bugetului de stat; " Va urma cea mai prospera perioada din istoria Romaniei" citat din E Boc la investire, asa ca sa nu uiti; Dar in afara de SC PD-L SRL nimic nu mai merge; Acum ce ati vrea sa raspunda tot Tariceanu si Nastase ptr Costel Iancu si Ridzi sau Mantog ?
  • +12 (36 voturi)    
    are dreptate... (Duminică, 12 iulie 2009, 16:51)

    eu [anonim]

    ...cu cateva mici rectificari...declaratia corecta este:
    "Guvernul a furat mai mult in sase luni decat a facut Cabinetul Tariceanu in doi ani"
    • -3 (15 voturi)    
      Are dreptate (Duminică, 12 iulie 2009, 18:28)

      just [anonim] i-a raspuns lui eu

      A facut cat si Taricelu...NIMIC :))
      • +2 (10 voturi)    
        :)) (Duminică, 12 iulie 2009, 20:20)

        eu [anonim] i-a raspuns lui just

        am zis furat, nu facut:))))
        cand nu vor mai avea ce furat .. vor face ceva... datorii ....
        avem deja 20 mld $... sunt optimist,se poate si mai bine
    • -1 (5 voturi)    
      Ploiesteni ... atentie la buzunare ! (Duminică, 12 iulie 2009, 20:30)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui eu

      .
  • -4 (20 voturi)    
    Obsesia Tariceanu (Duminică, 12 iulie 2009, 16:51)

    Alin [anonim]

    Dincolo de ce-a facut guvernul, credeam ca numai antenele lui Voiculescu au obsesia unei persoane.
  • +11 (25 voturi)    
    :)) (Duminică, 12 iulie 2009, 16:54)

    doru t [anonim]

    comic tare natafletul asta :))
    • +5 (13 voturi)    
      tragi-comic! (Duminică, 12 iulie 2009, 18:13)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui doru t

      ca radem noi, da' purceaua tot cu fundu-n usa cotetului a murit!
  • +14 (32 voturi)    
    trebuie specificat (Duminică, 12 iulie 2009, 16:58)

    fl [anonim]

    "faptul ca in primele sase luni Guvernul pe care il conduce a reusit sa faca tot atat cat a facut Cabinetul Tariceanu in doi ani" se refera la prostii facute de boc &co Vezi impozitul forfetar numit si amenda pe existenta IMM
  • +18 (36 voturi)    
    tre sa recunosc (Duminică, 12 iulie 2009, 16:59)

    Codruta N [utilizator]

    ... ca guv. Tariceanu n-ar fi reusit nici in 4 ani, nu in 2, sa provoace atata haos si sa-i crizeze atat de bine pe toti romanii, cat a reusit, intr-adevar, guv. Boc in doar 6 luni >:

    Cate firme s-au desfiintat / suspendat, in astea 6 luni, comparativ cu primele 6 luni ale anului trecut?

    Ce s-a intamplat cu Agentia Nationala a Ariilor Protejate?

    Cate trenuri au fost anulate?

    Unde este Directia generala de Control Silvic si Cinegetic din MAPDR?

    Cate proiecte au fost finantate din Fondul pentru Mediu (si unde e gramada de bani care se adunase acolo la sfarsitul anului trecut)?

    Unde este Directia de Patrimoniu Imaterial (si programele asociate) din Ministerul (*)Culturii?

    In ce stadiu este implementarea Conventiei Peisajului - si cine se ocupa de asta?

    Care este Strategia Energetica a Romaniei pentru urmatorii 10 ani?

    Ce activitate a avut Secretariatul pentru Victimele Revolutiei in acest an?

    Care este situatia Fondului Proprietatea?

    In ce faza se afla Legea Spatiilor Verzi?

    Cati bani au fost recuperati, din fondurile deturnate pana acum?

    Intrebari simple... toate nu-s nici unu la mie din cate intrebari se pot pune (si la care Maretul Guvern poa sa dea marunt din buze :-p)
    • +16 (18 voturi)    
      Intrebari simple, (Duminică, 12 iulie 2009, 18:07)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Si totusi fara raspuns.

      Aschimodia si cu derbedeul ne ofera, in schimb, un viitor luminos si plin de succesuri - DATORII pentru noi si urmasii nostrii.
      • +9 (11 voturi)    
        ba EXISTA raspuns! (Duminică, 12 iulie 2009, 19:18)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        Cate firme s-au desfiintat / suspendat nu mai stiu precis, dar erau cam de 10 ori mai mult decat anul trecut (se poate afla de la Registrul Comertului).

        Agentia Nationala a Ariilor Protejate: desfiintata acum, de curand, inainte de a fi ajuns functionala, de altfel (pentru asta e posibil ca Romania sa intre in procedura de infringement).

        Au fost anulate cel putin 70 trenuri, majoritatea care faceau legatura intre niste zone ale tarii unde ajungeai greu cu masina.

        Directia Generala de Control Silvic si Cinegetic din Minister = desfiintata (utmeaza si Inspectoratele teritoriale). Asta este semnal clar: "bajeti! e liber la furat lemn!"

        Proiecte finantate din Fondul pentru Mediu: nici UNUL! Banii? nu se stie unde s-au dus...

        Directia pentru Patrimoniu Imaterial din MCCPN: desfiintata (dar ce conteaza ca mai pierdem niste simboluri ale natiunii:? atata paguba!).

        Stadiul de implementare al Conventiei Peisajului = 0 (ZERO)! Bine, aici exista si interese mari sa nu se implementeze, ca asta ar implica MULTE aspecte legate de constructii, amenajare a teritoriului samd. >:). Macar in 2007 ailalti reusisera sa faca un seminar la nivel UE, la Sibiu, pe tema asta - astia habar nu au ca pierdem bani pe care UE ni-i alocase ca sa derulam un proiect!

        Strategia Energetica a Romaniei pe urmatorii 10 ani: aia veche e anulata (nu ca ar fi fost buna) - aia noua: nu exista, nici nu se omoara nimeni sa o faca!

        Secretariatul pt. Revolutionari a reusit la inceput sa dea niste certificate de revolutionar unor persoane dintre care unele erau nascute dupa 1990. Dupa ce l-au bagat la zdup pe Secretar (care fusese VALIDAT de Boc) - adica de vreo 2 luni incoace - nu mai face nimic.

        Fondul Proprietatea : nu face nimic, mananca banii amaratilor care au fost expropriati.

        Legea Spatiilor Verzi - faza "sub masa".
        Bani recuperati din fondurile deturnate pana acum - hihihi! va las sa va imaginati, poate va plictiseati in seara asta, faceti si voi exercitii de imaginatie >:)
  • +16 (34 voturi)    
    Doamne (Duminică, 12 iulie 2009, 17:00)

    SOrin [anonim]

    E retard tare asta ... guvernul Boc e cel mai slab posibil .... cum se poate compara cu Tariceanu... el nu se poate compara nici cu guvernu Ciorbea ... incredibil ce nesimitirea are in el tentativa asta de premier.
    • +9 (13 voturi)    
      salb, sau tare... (Duminică, 12 iulie 2009, 18:15)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui SOrin

      il meritam pe deplin!
  • +17 (31 voturi)    
    :))))))))))))))) (Duminică, 12 iulie 2009, 17:04)

    FLORIN [anonim]

    :))))))))))))))))))))) guvernul mincinosilor... arunca fraze bombastice, care nu pot fi verificate. Concret domnule Boc ce anume ati facut in aceste 6 luni? Asta ca sa va putem compara cu guvernul Tariceanu.
  • +14 (30 voturi)    
    Impozit forfetar, ziua Tineretului, prima casa... (Duminică, 12 iulie 2009, 17:05)

    Vlad [anonim]

    Daca e vorba de boacane, guvernul boc a facut in jumatate de an mai mult decat toate guvernele de la Revolutie incoace. Si timpul nu e inca pierdut.
    • +12 (28 voturi)    
      Ai uitat de cea mai tare boacana (Duminică, 12 iulie 2009, 17:39)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Imprumutul de la FMI...
      • +2 (4 voturi)    
        A selectat-o pe Ritzi ! (Duminică, 12 iulie 2009, 20:54)

        Mitica [anonim] i-a raspuns lui Alin

        .
  • +1 (17 voturi)    
    Relativitate... (Duminică, 12 iulie 2009, 17:06)

    JohnnyBGood [anonim]

    Lucrurile suna cam asa:

    Vestea buna este ca in primele 6 luni Guvernul Boc a reusit sa faca tot atat cat a facut Guvernul Tariceanu in 2 ani.

    Vestea proasta este ca Guvernul Tariceanu n-a facut mai nimic in 2 ani.

    De unde rezulta ca in primele 6 luni Guvernul Boc n-a facut mai nimic...
    • +10 (14 voturi)    
      daca nu facea nimic... (Duminică, 12 iulie 2009, 18:20)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBGood

      era cel mai cuminte guvern din ultimii 20 de ani! dar a facut char prea multe! si nici macar nu se lauda indeajuns: la capitolul tampenii si hotii, a dat lectii la toate guvernele din '90 incoace, ba chiar si cizmaru' plumbuit la targoviste ar putea sa-si ia notite!
      • 0 (2 voturi)    
        Bokkutu nu se duce si pe la Targoviste ? (Duminică, 12 iulie 2009, 21:43)

        Mitica [anonim] i-a raspuns lui eeeuuuu

        Chiar asa .. ai dreptate !

        Bokkutu nu se duce si pe la Targoviste ?

        Ar putea vizita Universitatea Valahia ... la colegul Adrian Nastase ! tot avocat si el - dar facut mai putin din puncte, cat din carte.

        Bokkutu ii este lui Nastase emul la hotii, dar este premier la prostii !

        Deh .. democratie originala !
    • +4 (4 voturi)    
      Johnny ! be good: cota unica de impozitare + EU (Duminică, 12 iulie 2009, 20:55)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui JohnnyBGood

      Doua exemple mici :

      - cota unica de impozitare
      - aderarea la Uniunea Europeana

      Mai cautati si Dvs. alte exemple.

      .
  • +8 (18 voturi)    
    oare (Duminică, 12 iulie 2009, 17:08)

    antique [utilizator]

    se refera la impozitul forfetar? La faptul ca romania nu mai are bani????
    • +10 (20 voturi)    
      scuza-ma (Duminică, 12 iulie 2009, 17:29)

      superior [utilizator] i-a raspuns lui antique

      dar este evident ca a reusit sa dea Romaniei mai multi someri decat insasi criza mondiala...asta este o realizare care va ramane in anarele istoriei!
    • -9 (25 voturi)    
      Nu te intrebi, de ce Romania nu are bani? (Duminică, 12 iulie 2009, 17:34)

      bizonul [anonim] i-a raspuns lui antique

      Ia, verifica, matale, ce a facut guvernul Tariceanu in ultimul trimestru al anului 2008? Poate asa vei afla si cite miliarde euro a cheltuit acel guvern PNL aflat in concubinaj semioficial cu psd si UNDE s-au dus acele 5 miliarde euroi. Si cind vei afla cum a cheltuit banii guvernul PNL-PSD, vei judeca poate mai obiectiv guvernul PDL-psd.
      • +7 (9 voturi)    
        Lacheu, realitatea te contrazice (Duminică, 12 iulie 2009, 18:10)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui bizonul

        Invirti si tu miliardele de euroi ca ministrii FSN din actualul guvern - si la ei si la tine, totul este o mare fisiala.
      • +8 (10 voturi)    
        las-o ca macane (Duminică, 12 iulie 2009, 18:27)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui bizonul

        asta s-a lamurit demult! o parte pt. despagubirea celor dati afara din case nationalizate, alta pt. proprietarii nesatisfacuti, alta pt. lucrari publice in curs si alta pt. cheltuieli electorale la primarii (drumuri, podete, scoli, etc); altceva?
        • -7 (11 voturi)    
          ALTCEVA? (Duminică, 12 iulie 2009, 18:53)

          bizonul [anonim] i-a raspuns lui clujean

          ALTCEVA = SPAGA + SPAGA + SPAGA clientelei PNL si PSD. nu stiai? sau te faci ca nu stii.
          • +6 (8 voturi)    
            nominalizeaza! (Duminică, 12 iulie 2009, 19:02)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui bizonul

            Zi pe nume: cui anume a dat spaga guvernul Tariceanu si in ce a constat spaga!
            De ce nu ii denunti la DNA? Sau de ce nu o face chiar Boc? Eu stiu ca "omisiunea de denunt este complicitate la infractiune" - si ca se pedepseste!
        • -3 (5 voturi)    
          te ai 'lamurit' tu...poate 'stimulat' (Duminică, 12 iulie 2009, 20:51)

          directia 5 [anonim] i-a raspuns lui clujean

          o parte din despagubiri au fost acordate clientelei politice-cunosc 'pe surse' familiare cazul hasoti-daca s ar face un control la sange,mai ales la modul cum s au acordat despagubirile din Cadrilater,sigur s ar descoperi 1 miliard gaura numai de aici

          'dati afara din case nationalizate...',glumesti ?geoana unde sta ? sotia lui geoana nu a fost 'dotata' cu o vila pt. fundatia de 'interes national'?alte 'ong' care au 'redescoperit' dictatura nu au fost si ele'miluite' din BANI PUBLICI ? dar 'coardele' vocale trebuiesc 'unse' n asa ?o intrebare ar trebui s ati pui ?cum naiba guv. 'liberal' a rezolvat problema propritatii si Ro pierde en fanfar procese la CEDO

          mai ciuvica sau nistorescu sau stan 'laptop' sau cine oi fi,cand anhgajezi 'lucrari publice'-citeste wc cinci stele si 'garduri' gen Zidul Plangerii-indentifici si surse financiare, nu dai lucrari clientelei politice si ii lasi pe altii-adica noi- s a plateasca

          drumuri ,podete,scoli....? 9,7 km autostrada ? oauuu esti tare ////
          • 0 (0 voturi)    
            da' Boc de ce nu-l da afara pe Geoana? (Duminică, 12 iulie 2009, 23:00)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui directia 5

            >:

            Uite cine vorbeste! Apropo de "ciuvici" si alte asemenea... >:)
            • -1 (3 voturi)    
              chiar nu sti ? (Luni, 13 iulie 2009, 0:28)

              directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

              pt. ca are contract 'beton' discutat la Vila Lac 1 de hrebe si tary ,parafat de 'liberarul' stroe,apropo de ,dragotesti,oane,'iata avem' [kretzuleasca] si alte 'maiestre' din fabricile lui vantu sau esti 'ucenica' ?
              • 0 (0 voturi)    
                seeeriooosssss...? (Luni, 13 iulie 2009, 11:33)

                Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui directia 5

                Nici un contract nu este valabil, daca nu e conform cu legea - iar daca Tariceanu a facut o lege care nu e ok, poate fi dat in urmarire penala pentru "abuz contra interesului public" - DE CE nu il da Boc in urmarire penala?
                De case date pe nimic, de la Stat, nu cumva o fi beneficiat si marinelu'? nu cumva de AIA inchid ochii cu totii?
                Iar daca a facut cineva o lege care sa-l favorizeze pe Geoana - oare cum au votat cei de la PD-LSD?

                Si ce au numele alea insirate de tine (apropo: cine sunt?) cu incompetenta si reaua-vointa a lui Boc si a celor din guvernul lui?
          • 0 (0 voturi)    
            apropo de Cadrilater (Luni, 13 iulie 2009, 11:36)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui directia 5

            Fa tu o plangere la DNA si solicita sa verifice daca totalul sumelor date ca despagubiri (la valoarea lor exprimata in aur) este egala cu cea primita sa Statul roman de la bulgari, ca despagubire pentru Cadrilater (suma platita de bulgari in aur!).
            Si dupa aia zi si aici rezultatul - ca pe mine chiar ma intereseaza >:
            • 0 (0 voturi)    
              ce faci Codruto? (Luni, 13 iulie 2009, 16:54)

              directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

              inviti lumea la turnatorii ?tu crezi ca toti suntem 'quintusi' si membri pnl-partid care are presedinte de onoare un turnator-vorba aia-cum e turcu si ..pistolu
              habar na i despre Cadrilater ,dar ca ori ce roman care se pricepe la toate ,incepand de la cantitatea de H din apa pana la legea Relatvitatii ai si tu o parere,suma platita de Bulgaria a fost fix de 6 milioane dolari -o suma frumoasa pt anii '40-toti refugiatii-majoritatea aromani veniti in Cadrilater din sud-vestul Bulgariei-regiunea 'Giumaiaua'-au fost impropietariti cu casele parasite de nemtii stramutati de hitler din Dobrogea-Cobadin,Ferdinand-azi Kogalniceani-,Tariverde,etc-,dar si cu cate 10 ha de pamant-chiar si minori au fost declarati majori tocmai pt a putea fi impropietariti-de asta vezi astazi aromani care in acte au peste 80 de ani insa in realitate au mult mai putin-deci o noua teapa data Romaniei cu ajutorul vesnicei coruptii
              Nu cunosti persoanele 'insirate' de mine ? nu cred ca nu iti cunosti tovarasele de manipulare,este drept unele 'otravesc' micul ecran tu doar forumul
              Tu cate' sesizari' ai facut Codruto ?probabil ca multe l,judecand dupa 'virulenta' cu care aperi alianta psd-pnl
              In Ro Codruto sunt multe contracte 'beton'-vezi Sterling,Petrom,'baietii destepti din energie',etc, si toate poarta dngaua pnl+psd, ce coincidenta ?
      • +2 (4 voturi)    
        Bizoane .. esti specie protejata, taci din gura (Duminică, 12 iulie 2009, 20:34)

        Mitica [anonim] i-a raspuns lui bizonul

        Bizoane .. esti specie protejata, deci taci din gura daca vrei sa iti pastrezi "statutul"...

        Daca spui multe prostii, te daiu astia la parcul de vanatoare de la Bolovani si poate ramai si tu tot cu unu' ... precum Ilie Sarbu, ca nu se stie niciodata cu armele astea de foc ce se poate intampla.

        .
        • -2 (2 voturi)    
          din pacate/fericire (Duminică, 12 iulie 2009, 23:00)

          directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Mitica

          tu farfuridi esti o specie incurajata-chiar stimulata/excitata material-de asta ai ramas cu 'bijuteriile ' intregi, din pacate pt. tine mitica nu la 'capul' necesar ,si asta se vede ,numai tu este' orb'
  • +12 (18 voturi)    
    Siiigur ca daaa !!!! (Duminică, 12 iulie 2009, 17:09)

    RF [anonim]

    Unde sunt frate fondurile astea atrase ? - ca eu nu reusesc sa le vad !
    Intr-adevar , acest cabinet a reusit sa ia unele dintre cele mai tari masuri :
    1) neefectuarea platilor restante de catre institutii de stat ( primarii , scoli, spitale ...) plati restante din decembrie 2008 ! ce blocaj minunat este in piata !
    2 ) impunerea minunatului impozit forfetar - care duce la scaderea incasarilor bugetare prin inchiderea de firme ( automat darile la stat aferente salariilor dispar ) ....
    3) ridicarea minciunii la rang de politica de stat = a se vedea programul " prima casa " , ce este anuntat cu surle si trambite la tv , dar pe care nici o banca nu-l aplica din " lipsa normelor metodologice ".......
    4) Intarzierea decontarii subventiilor in agricultura ...

    BRAVO ! - guvernului nostru iubit ! Sunteti cei mai tari !

    Eu v-as duce la canal ! Pe TOTI !
  • +10 (18 voturi)    
    Ooo... ce veste minunata! (Duminică, 12 iulie 2009, 17:11)

    traian [anonim]

    Hahaha... ce glumet e dl. Boc cu "vestea buna". Cand spunea ca "a facut" el se referea bineinteles la tampenii sau greseli grave (gen impozitul forfetar).
    Dar eu cred ca dl Boc e prea modest. E mai mult decat evident pentru toata lumea ca guvernul Boc a facut in 6 luni mult mai multe tampeni decat guvernul Tariceanu in 2 ani. Si din nefericire pentru noi, ce "a facut' domnia sa in calitate de prim-ministru se resimte dureros in portofelele noastre.
    P.S. Cred ca situatia economiei romanesti ne indreptateste sa cerem schimbarea denumirii functiei de "prim-ministru al Romaniei" in "prim-sinistru al Romaniei". Aceasta din urma e o denumire mult mai potrivita pentru functia detinuta in prezent de dl. Boc.
    • +4 (4 voturi)    
      Iar formula de adresare sa fie... prea-prostia sa! (Duminică, 12 iulie 2009, 20:58)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui traian

      Iar formula oficiala de adresare sa fie... "prea-prostia si prea-fudulia ta" !
  • +6 (12 voturi)    
    da...da...da (Duminică, 12 iulie 2009, 17:13)

    superior [utilizator]

    citez si eu un prim...ministru: modul in care sunt cheltuiti banii pentru infrastructura>>>da, vedem foarte bine pe autostrada Transilvania, dar eu zic ca v-ati gandit bine sa va mai apucati de vreo 3-4 autostrazi, ca poate se vor termina toate ca si autostrada Soarelui...in si pe Soare!
  • +7 (11 voturi)    
    si de fonduri... (Duminică, 12 iulie 2009, 17:16)

    superior [utilizator]

    ceva ceva ...sa stiti ca de 6 luni sunt mult mai bine absorbite..."de cine?', cred ca dumneavoastra cunoasteti mai bine....as putea zice si ca sunt "sorbite", ca nu mai ramane nici un strop pentru populatie.
    sincer, este mult mai bine, dar depinde din al cui unghi de vedere urmaresti problema.
  • +11 (19 voturi)    
    Ce? (Duminică, 12 iulie 2009, 17:16)

    stefan [anonim]

    De bla bla-uri suntem satui.
    Ia spune-ne dom' prim ministru realizarile acestui guvern? Dar asa, 1,2,3.
    Sa-ti spun eu: 1. Impozitul forfetar.
    2. Legea salarizarii aminata sine die sau la calendele grecesti.
    3. Scena de 70.000 de Euro si cheltuirea de 600.000 Euro.
    4. Imnul Turistic al Romaniei.
    • +2 (2 voturi)    
      Udrea, Ritzi si cu Bokku, au furat cu polobocul ! (Duminică, 12 iulie 2009, 20:59)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui stefan

      .
  • +6 (14 voturi)    
    La ce...??? (Duminică, 12 iulie 2009, 17:25)

    cri [anonim]

    Nu a specificat clar la ce a reusit sa faca mai mult, dar specific eu: LA IMBECILITATI SI HOTII ( ma rog ,ei le numesc investitii sau plati restante- dar numai cu ANUMITE firme-vezi maruntul caz Ritzi)!!! In rest.... "sa traiti bine ..." ...da'chiar: mai traiti?????
  • +9 (17 voturi)    
    mare adevar graieste (Duminică, 12 iulie 2009, 17:28)

    Paul [anonim]

    in materie de coruptie, nimeni nu ii intrece.......vor sa doboare si recordul mondial ????????????
  • +8 (18 voturi)    
    bunaaaaaaaaaa glumaaaaaaaaaaa (Duminică, 12 iulie 2009, 17:30)

    anonimus [anonim]

    fffff tare !! cea mai buna gluma din ultimii ani pe care am auzit-o!!! guuvernul boc a facut cele mai mari dezastre din ultimii ani! a furat tot ce se mai poate..e pe principiu "si fura in 6 luni cat altii in 2 ani!". RUSINE, RUSINE BOC SI DA-TI DRAKU ODATA DEMISIA SI DU-TE UNDE A INTARCAT BALAIA, CA NE-AM SATURAT DE TINE!!!! NE E GREATA DE OAMENI CA TINE!!DU-TE SA TE DUCI SI MANCA DIN IARBA DRAKULUI!!!
  • +8 (18 voturi)    
    GUVERNUL PRAPAD ! (Duminică, 12 iulie 2009, 17:36)

    stan papuse [anonim]

    asta e cel mai prost guvern din 89 incoace .
  • -12 (20 voturi)    
    voi nu dormiti? (Duminică, 12 iulie 2009, 17:37)

    acelasi bizon circotas [anonim]

    Primele OPT comentarii sunt antiBOC. Sa inteleg ca ati asteptat startul: pe locuri, fiti gata, start sa criticati guvernul? sefii vostri nu va lasa sa va odihniti nici in week-end? stati prin bunkare, pe unde? Bietii de voi.
    • +7 (9 voturi)    
      Noi nu, dar tu se pare ca dormi (Duminică, 12 iulie 2009, 17:53)

      msrp [utilizator] i-a raspuns lui acelasi bizon circotas

      sau suferi si tu de mania persecutiei, ca boc e vanat etc,
    • +9 (9 voturi)    
      . (Duminică, 12 iulie 2009, 18:29)

      ion [anonim] i-a raspuns lui acelasi bizon circotas

      te-ai gandit poate ca aia 8 de care zici tu sunt doar 8 dintre miile de oameni afectati de masurile idioate (sau mai bine zis de furaciunile) luate de guvernul boc?
      si sa stii ca sunt cateva pareri destul de bine argumentate intre alea de le critici tu :)
      nu laud guvernul tariceanu dar macar aia au furat dintr-un buget pe care l-au crescut ei ...boc fura dintr-un buget care scade vertiginos...e o mica mare diferenta :P macar pe langa tariceanu and co am putut si noi restul de romani sa primim un salariu mai decent. cu boc...fura in continuare dar fura din ceva pe care nu reusesc sa il creasca (a se citi PIB si ienvitabil buget)
      "sa traiesti bine "=))
  • -8 (18 voturi)    
    Oare cei ce scriu sunt in stare sa aprecieze? (Duminică, 12 iulie 2009, 17:37)

    martin [anonim]

    Nefericirea tarii asteia este ca fiecare individ crede ca se pricepe la orice. Asta in cazul ca nu e o clona platita sau un partizan stupid al partidelor de tip PDSR si PNL, fiind posibil sa fie un om obisnuit,desi innebunit de o presa mogulizata si manipulatoare !
    • +9 (9 voturi)    
      Ai gresit ! (Duminică, 12 iulie 2009, 18:13)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui martin

      PSD este aliat cu PeDeLicii si vor sa reintregeasca FSN-ul.
      Se termina indemnizatia de la PeDeLici sau de ce esti asa disperat ?
    • +10 (10 voturi)    
      mai pe scurt, Boc are dreptate? (Duminică, 12 iulie 2009, 18:31)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui martin

      deci guvernul basescu chiar a facut muulte lucruri bune? bre, nu crezi ca-ti lipseste o pereche de palme? le donez cu placere.
    • +10 (10 voturi)    
      voi (Duminică, 12 iulie 2009, 18:31)

      nety [anonim] i-a raspuns lui martin

      voi, tu si cel dinainte sunteti precum boc: nu realizati penibilul situatiei. Nu a existat in toata istoria Romaniei un guvern maI slab. nici pe vremea lui ceasca nu erau (doar se prefaceau) atat de rupti de realitate. Sa spui ca ai facut multe si marunte cand peste 90% din romani te injura, trebuie sa fie un handicap, un retard foarte grav. Vedeti din ce se naste lauda de sine, infatuarea si suficienta? Unde sunteti dlor psihologi sa analizati asemenea derapaje? Ele sunt demne de tratatele de specialitate!
      • -5 (5 voturi)    
        ... (Duminică, 12 iulie 2009, 19:17)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui nety

        Tie si "retardului" de mai inainte: mai cititi o carte frate, ca in rest vad ca stiti sa va dati cu parerea pe Internet!
  • +8 (16 voturi)    
    Debitat mintal (Duminică, 12 iulie 2009, 17:41)

    ILURASCPEBOC [anonim]

    Munciunile pe care le spune sunt mai mari decat inaltimea lui. Un tampit si un mincinos. Nu ati facut nimic !!!! Mai rau ati distrus economia tarii, ati furat cat ati putut. Guvernul Tariceanu nu a furat in 2 ani cat ati furat voi in 6 luni!
  • +6 (6 voturi)    
    Diferente: (Duminică, 12 iulie 2009, 17:53)

    ady [anonim]

    Tariceanu avea damblaua cu taxa auto, nea Poc a reusit sa faca , sa se inkida sute de firme, sa ne imprumute pina peste cap , sa plateasca 3 generatii de acu incolo si ce vrea el sa resusciteze imobiliarele,daca in toata lumea e praf d.p.d.v al imobiliarelor, el se vrea mai cu mot, sa fie contra valului, de la marinar i se trage
  • +7 (7 voturi)    
    buna asta! (Duminică, 12 iulie 2009, 17:59)

    Coco [anonim]

    Boc e un copil intarziat: trebuia sa fi fost premier pe vremea lui Ceasca. Raporteaza deja incheierea cincinalului si multe realizari. Ma ingrijoreaza insa ca se raporteaza mereu la ceva ce a mai inalt ca el: Codruta Koveshi, Tariceanu...Se tot inalta pe varfuri sa ajunga la nivelul lor. Acum se bucura ca l-a intrecut pe Tariceanu!! O vizita la psihiatru cred ca i-ar prinde bine.
  • -8 (8 voturi)    
    despre impozitul forfetar (Duminică, 12 iulie 2009, 18:01)

    Ivanu [anonim]

    majoritatea firmelor care s-au inchis in urma aplicarii impozitului forfetar erau firme deschise din lipsa de ocupatie si care nu aveau activitate deloc. am fosti colegi de facultate care au deschis firme pt ca eram scutiti de unele taxe, insa aceste firme nu avea nici un fel de activitate, iar in momentul introducerii impozitului au fost inchise
    deci nu va mai legati de nr mare de firme inchise din aceasta cauza, ele nu sunt firme profitabile sau care au activitate, ci sunt firme care nu produceau nimic.
    iar prin acest impozit forfetar o mare parte din firmele care treceau peste 50% din activitate la negru au fost fortate sa contribuie macar cu ceva la buget. si cred ca suntem constienti de cat de mare e nr acestor firme care nu trec totul in acte
    in schimb daca se vor tine de cuvant si vor face rambursarile de TVA si platile catre firmele care executa diferite lucrari, atunci astea sunt 2 mari realizari
    asa ca nu va mai agitati, ca Tariceanu in ultimele luni de guvernare i-a dat lui Patriciu o bucata din platoul continental, ne-a terminat cu "taxa de inmatriculare" si a cheltuit toti banii proveniti din cresterea economica, si nici macar nu se vad rezultate
    Cu respect!
    • +4 (4 voturi)    
      banii lu' Ridzi... >: (Duminică, 12 iulie 2009, 18:58)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Ivanu

      In timp ce Ridzi si-a batut joc de bani pe fatza - iar toti pedelicii o tin in brate, in loc s-o dea pe mana cui trebuie - vin niste nesimtiti sa spuna ca stiu ei PRECIS ca firmele care nu aveau profit aveau "activitati la negru"! CATA nesimtire iti trebuie ca sa spui asa ceva???!!!
      Daca firmele aveau "activitati la negru" exista organe competente care sa constate si sa le sanctioneze! Ce au facut organili? dorm? Dorm - in timp ce iau salarii mari PE BANII NOSTRI?!!

      Nu va e RUSINE sa veniti cu asemenea aberatii - in timp ce incompetentii si rauvoitorii din guvernul Boc baga scutiri de taxe la firmele mari (gen CNH si altele - unde si-au bagat ei clientela sa-si umfle buzunarele cu salarii NEMERITATE)???!!!

      BAI! cata nesimtire - si cat tupeu! Intr-adevar! guvernul Tariceanu nu ar fi putut aduna atata nesimtire nici intr-un mandat intreg (desi nu pot sa spun ca n-au incercat si ei - dar daca nu-s virtuozi intr-ale nesimtirii, ce sa le faci?)!!

      I-a trebuit lu' Boc "forfetar" - ca n-avea Ridzi de unde sa mânareasca destul!
      • -4 (4 voturi)    
        . (Duminică, 12 iulie 2009, 21:18)

        Ivanu [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        nu vorbi de organe abilitate in Romania, ele sunt egale cu zero si umbla doar dupa spaga. Insa sunt foarte multe firme care au activitate netrecuta in acte, asa ca scapa-ma de teoria chibritului. Si sa stii ca vb de cazuri concrete de firme fara nici o activitate care au fost inchise in urma introducerii impoitului forfetar pt ca nu ii convenea nimanui sa plateasca degeaba.
        sa stii ca nu sunt membru de partid sau angajat pe la vreo directie cu salarii mari, sunt un tanar care vede si alte chestii
        oricum aceasta pagina e plina de persoane care tasteaza din sediul de campaniei al unuia dintre partidele anti-PDL, asa ca ma retrag din discutie, asta e propaganda, nu discutie
        • +4 (4 voturi)    
          aprofundeaza (Duminică, 12 iulie 2009, 21:47)

          johnny [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

          Analizezi destul de superficial consecintele inchiderii unor firme. Chiar daca nu are prea multa activitate, o firma functionala trebuie sa aiba cel putin un angajat, adica un somer mai putin plus minim 400 RON/luna platiti la buget. N-are rost sa ma intind la vorba. Daca n-ai fi chiar tu insuti una din persoanele descrise de tine in ultima fraza (mai putin prefixul "anti"), ai fi capabil sa-ntelegi mai multe din motivele pentru care nu ai dreptate.
        • 0 (0 voturi)    
          si ce daca n-aveau activitate? (Luni, 13 iulie 2009, 11:25)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Ivanu

          Cu ce te deranjau pe tine? Ti-au cerut ceva?
          Treaba lor! Poate asteptau sa aiba o oportunitate, sa-si porneasca activitatea!

          Nu toti iau contracte pleashca de la Guvern, stii? Unii se dezvolta cinstit!

          Au vrut sa desfiinteze firmele mici, facute "pe cinstite", ca sa ramana numai firmele lor (de apartament, de altfel, in genul aleia careia i-a dat Ridzi o carutza de bani).

          Nu toti asteapta la mana unor escroace gen Ridzi, Udrea, Nemirschi samd.!
        • 0 (0 voturi)    
          "organe abilitate egale cu 0"? (Luni, 13 iulie 2009, 11:27)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Ivanu

          Pai, nu sunt alea puse de Boc si oamenii lui? Ca au dat afara TOT ce nu era din partidul lor de doi bani!
          CINE e de vina ca "organele abilitate sunt egale cu zero"?

          Iar daca "sunt egale cu zero" de ce nu le desfiinteaza? Le tine acolo, sa-i pupe pe ei in c*r - si sa o duca bine, PE BANII NOSTRI!!!

          Niste nesimtiti!
    • +2 (4 voturi)    
      esti fraier (Duminică, 12 iulie 2009, 20:29)

      Mirela F [utilizator] i-a raspuns lui Ivanu

      Sunt societati care desi erau pe pierdere plateau impozit pe venit. Daca nu stii, mai bine te abtii.
    • +3 (3 voturi)    
      despre impozit si altele (Duminică, 12 iulie 2009, 21:34)

      Bibanu [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      Ivane, m-am saturat de textul asta de bugetar plictisit si credul. Firma mea avea activitate- subtiata de criza, e adevarat, dar ne descurcam, mincam o piine, plateam doua salarii si cite ceva tva si impozit. A venit forfetarul, care pe mine ma "ataca" la fo' saiscinci de meleoane- mizilic! Asa ca am suspendat-o si mi-am facut pfa. Vrei sa iti zic ce taxe le mai dau eu lui Boc si lui Pogea, acum cu pfa-ul? ciuciu taxe. Lucrez la negru si nu mai am salariu- la ce mi-ar trebui? ca mai nou trebuie sa platesc oricum la medic, pensia privata mi-a poprit-o statul, iar pensie de stat urmeaza sa primesc la 70 de ani- pe care oricum nu ii apuc. Toate astea sint printre inteleptele masuri la care se refera Boc. Se mai mira ca nu mai au bani la buget, idiotii. Cind te vor da afara- curind- oare cum iti vor explica? A cui e vina?
    • 0 (0 voturi)    
      Finantele te contrazic (Luni, 13 iulie 2009, 0:01)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      Ministerul Finanţelor spune că există riscul ca prognozele care au stat la baza semnării acordului cu FMI şi CE să nu se adeverească. În acest caz, autorităţile ar putea fi nevoite să ia măsuri suplimentare pentru atingerea ţintei de deficit negociată în acord. România va cere FMI creşterea ţintei de deficit bugetar de la 4,6% din PIB la 5,5%, în condiţiile în care rata de nerealizare a veniturilor bugetare indicată de MFP este de aproape 2%.

      Spune-le si lor ca de fapt forfetarul e un succes, poate nu stiu.
  • +10 (10 voturi)    
    Ha ha (Duminică, 12 iulie 2009, 18:05)

    Rhadoo [utilizator]

    Ne doare in cot si ne trece lipsa, domnule premier. O sa simtim progresele Guvernului cand vom trai mai bine, pana atunci sunt doar baliverne. Asa ca lasati prostiile, schimbati-o pe Ridzi, si puneti-va pe treaba.
  • +8 (8 voturi)    
    cum sa nu? (Duminică, 12 iulie 2009, 18:07)

    eeeuuuu [utilizator]

    ne-a "facut" la buzunar pe toti!
  • +7 (7 voturi)    
    da ,da! (Duminică, 12 iulie 2009, 18:08)

    gxg [anonim]

    SA RECUNOSTI E PE JUMATATE ....condamnat. dar ce nu inteleg este de unde mai fura astia cat altii in doi ai daca au spus ca aia nu le au mai lasat nimic????????????????????????? in concluzie in Romania nu mai era de furat nimic .....dar si nimicul se fura si asta in doar 6 luni. oare cat vor mai sta? S FURI NIMIC NU ESTE PENAL.?
    • +5 (5 voturi)    
      fura de la mine... (Duminică, 12 iulie 2009, 19:27)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui gxg

      de la tine, de la toti! fura si de la ue si de la fmi, ca imprumutu' ala n-o sa-l achite nici boc nici videanu, nici cocos, ci tot guvidele majoritar!
  • +5 (5 voturi)    
    seriooos? (Duminică, 12 iulie 2009, 18:13)

    sorinaccio [anonim]

    hahahahahahahahahahaha!
  • +10 (10 voturi)    
    nu pricep (Duminică, 12 iulie 2009, 18:18)

    Mirela F [utilizator]

    Nu pricep cum de mai exista oameni care sa acorde bile albe acestui gurvern.

    Acest guvern a reusit sa modifice codul fiscal printr-o ordonanta in mijlocul anului financiar (cand in codul fiscal scrie ca poate fi modificat doar prin lege si doar de la inceputul anului financiar).

    Acest guvern cheltuie sute de mii de euro pe obiecte si evenimente care pot fi organizate cu 50.000 euro, fara sa aibe habar de valoarea banilor pe care ii arunca pe apa sambetei, bani cotizati din greu de noi.

    Nici ceilalti nu au fost mai buni dar astia au tinut ata de mult sa fie criza si la noi incat nu cred ca ne vom mai reveni in urmatorii cinci ani in urma masurilor aplicate.

    Nu mi-ar fi mare mirarea sa mareasca in toamna cota tva si cota unica. Si nici sa modiice taxa pe poluare in vreo forma aberanta.

    Agest guvern nu cunoaste legea, ei sunt adevaratii moguli. Un premier si un presedinte intr-un stat de drept nu ar porni razboi impotriva presei, sau a unei parti a presei. Nu ma intereseaza nici vantu nici felix sau care naiba mai au televiziuni, pur si simplu nu e democratic din partea conducatorilor.

    Nu cred ce pe sarkozy sau pe obama i-ar apuca vreodata sa injure la telefon un jurnalist. Macar aia tin la imagine.

    Dar la asa tara asa conducatori.
    • +3 (5 voturi)    
      Albe da,dar nu erau bile ci pietre si nu erau aco. (Duminică, 12 iulie 2009, 20:40)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui Mirela F

      Draga Mirela,

      Albe da,dar nu erau bile, ci pietre si nu erau "acordate", ci date in cap.

      In cei ii priveste pe Obama si pe Sarkozy, te rog sa nu te grebesti cu concluziile, caci se prea poate ca nici acestia sa nu fie prea mult diferiti de premierul Bokkutu, atata vreme cat avem de-a face cu un sectant si cu un evreu botezat (si ungur pe de-asupra).

      Poate ca nu li s-a oferit pana acum ocazia sa isi de-a in petic.

      Bokkutu insa ... parca cauta ocaziile cu lumanarea ... si are un noroc mare de tot, doar cauta un pic si le si gaseste.

      Iar odata gasite ... baseste !

      .
  • +9 (9 voturi)    
    HUA, NENOROCITILOR !!! (Duminică, 12 iulie 2009, 18:18)

    Ion [anonim]

    SA VA FIE RUSINE, INCOMPETENTILOR!!!
    MANCA-V-AR BOALA SA VA MANANCE DE MINCINOSI SI NETREBNICI !!!
  • +12 (12 voturi)    
    slab (Duminică, 12 iulie 2009, 18:24)

    PaulR [utilizator]

    Guvernul Boc e unul din cele mai proaste guverne de dupa '90.
    Imi pare rau ca am votat pt PDL. Daca stiam de cate incompetenta si nesimtire vor da dovada, cu siguranta nu o faceam.
    • +3 (3 voturi)    
      Intervalulde timp poate fi lejer extins ... (Duminică, 12 iulie 2009, 20:45)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui PaulR

      Intervalulde timp pentru care Guvernul Bokkutu s-a evidentiat drept cel mai prost guvern, poate fi lejer extins ... cu cateva secole.

      L-a depasit pe Ciorbea, alta poama de pe la Kluj, tot avocat facut pe puncte, la fel ca si Boku, l-a depasit pe Radu Vasile - un alt mare si capabil conducator, iar despre perioada pre-decembrista ... i-a depasit chiar si pe Emil Bobu si pe Manea Manescu, cei doi lingai care i-au sarutat mana lui Ceausescu la "despartire".
  • +9 (9 voturi)    
    la fel de mult ce? (Duminică, 12 iulie 2009, 18:49)

    zdragomir [utilizator]

    la fel de multe prostii? greseli? delapidari? da... cred!
  • +11 (11 voturi)    
    coasa si boc (Duminică, 12 iulie 2009, 18:53)

    iememeu [anonim]

    Da, are dreptate domnul Boc.
    Sunt de acord cu dansul, chiar plusez!!!
    A facut mai mult in 6 luni decat toate guvernele de dupa 90.
    Adica a furat mai mult.Si a bagat tara intr-o prapastie de chiar si Ciorbea s-ar mandri cu asta.
    Oare toti oamenii din Rachitele sunt complet idioti?
    • +1 (1 vot)    
      Nu, nu, nu ... numai unii dintre ei ! (Duminică, 12 iulie 2009, 21:38)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui iememeu

      Nu, nu, nu ... numai unii dintre ei sunt ... asa numeric sunt cam cati in medie pe intrega tara, dar populatia fiind ceva mai scazut, cand se naste in sat un idiot ... atunci acela ii depaseste in "performanta" pe toti ceilalti.

      Nasterile de idioti sunt rare in Rachitele, dar toti cei nascuti asa ajung departe, caci satenii nu ii rabda.

      Asa si Bokkutu ... este chintesanta prostiei din sat in ultima jumtate de secol !

      Priviti cat de departe a ajuns !

      Iar pe finul Niculescu Mardeias ... l-a trimis chiar la Bruxelles .. tare mandru este nasul de el !
  • +2 (6 voturi)    
    va inselati (Duminică, 12 iulie 2009, 19:24)

    sebastian [anonim]

    Cred ca va inselati, Guvernul Basescu a facut in 6 luni mai mult decat a realizat oricare alt guvern in 4 ani..... DIN PLANURILE DE EXTERMINARE A POPORULUI ROMAN (ale masoneriei).... si cinstit vorbind masonii ar putea sa se laude chiar si mai mult.... nici nu e nevoie sa investeasca sau sa se chinuie prea mult pentru a distruge economie unui stat. E suficient sa numeasca in functiile cheie pe Basescu si pe Boc.... si totul e ca si aranjat. In nemaipomenita lor dragoste de neam, acesti sfinti ai neamului, animati de extrem de bune intentii.... NE TARASC IN CEA MAI ADANCA PRAPASTIE IN CARE A FOST ARUNCAT ACEST POPOR. Marele Basescu, un Geniu al economiei, al administratiei, al armatei, al politicii.... ce sa mai un supergeniu.... care in marea sa prostie nici nu realizeaza cat de NULL este. Si un Boc, sluga supusa si devotata marelui sef de stat. Si... stiti ceva? NE MERITAM ALESII, CACI TOT CU ASTIA O SA NAVIGAM INCA CINE STIE CAT TIMP. ORI PARASIM BARCA .... RI II ARUNCAM PESTE PARAPET. ALTA SOLUTIE NU E... DEJA RADACINILE PROSTIEI POLITICE DEVIN MULT MAI PUTERNICE PE ZI CE TRECE..... IN CURAND O SA FIM PECETLUITI PE VECI.
  • +5 (5 voturi)    
    adevarat (Duminică, 12 iulie 2009, 19:29)

    sorin [anonim]

    A fist nevoie de doa 6 luni ca sa ajunga nivelul de trai si salariile la nivelul de acum 2 ani
  • -9 (9 voturi)    
    Clonele nu-mi vor inchide gura ! (Duminică, 12 iulie 2009, 19:30)

    martin [anonim]

    Indiferent ce scriu, clonele mercenare zise si hiene,imi dau note negative, imi ascund mesajul si apoi comenteaza ce-am scris in stilul cretin si agramat al platitilor.
    Eu n-am spus ca guvernul Boc a facut numai lucruri bune, dar macar incearca sa organizeze mecanismul aberant faurit de Nastase si Tariceanu si sper ca rezultatele vor fi bune si se vor vedea in timp.
    In ceea ce priveste alianta cu PSD ,
    problema nu sunt ministrii PSD ca Marian si Ilie Sarbu, Diaconescu si chiar Andronescu, ci convietuirea acestora in acelasi PSD cu jeguri umane ca Banicioiu, fratii chelneri Negoita, marele manipulant Van Ghelie, nevinovatul perpetuu Nastase, smecherul Ponta si chiar liderul jalnic Geoana Prostanacul !
    • +5 (5 voturi)    
      Mos Martine, suferi de mania persecutiei ca Boc ? (Duminică, 12 iulie 2009, 21:13)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui martin

      Mos Martine, suferi de mania persecutiei ca Boc ?

      Fii mai ponderat atunci cand scrii, in favoarea lui Bokkutu ... te poate apuca stranutul

      !
    • +4 (4 voturi)    
      oh la la mon cher (Duminică, 12 iulie 2009, 21:34)

      Mirela F [utilizator] i-a raspuns lui martin

      ok, deci daca se platesc comentariile noastre pot sa imi scriu si eu contul pe aici? Am si eu nevoie de bani, de! ,rate, intretinere, mancare etc etc =))
    • +2 (2 voturi)    
      tu esti dus rau (Duminică, 12 iulie 2009, 22:24)

      albu [anonim] i-a raspuns lui martin

      In cazul tau Martine, nici lobotomia nu mai ajuta!
      Si daca ne omoara astia pe toti, tu tot o sa-i pupi in c*&r. Esti o cauza pierduta definitiv!
  • +6 (6 voturi)    
    sunt frumusel sunt frumusel... (Duminică, 12 iulie 2009, 19:47)

    Bogdan S [anonim]

    Vroiam sa ma apuc sa dau tot din mine cand am vazut titlul articolului dar vad ca au spus-o altii si pentru mine.. Sper numai sa citeasca si ei comentariile. Spurcatii naibii .... Macar Tariceanu n-avea mania grandorii, ala si-a vandut tara dar macar tacea malc in papusoi si-acum traieste linistit si el si toti descendentii sai... Asta se mai si lauda... Pai atatea taxe si impozite ... cred ca nu i-a fost usor sa le scorneasca in 6 luni...
    • +3 (3 voturi)    
      De departe cea mai tare taxa... urechitul ! (Duminică, 12 iulie 2009, 22:24)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui Bogdan S

      Taxele "clasice" introduse odata cu modernizarea ţării sub conducerea unor lideri luminaţi, de provenientă din Fanar - cartier al Istanbulului cunoscut pentru farul sau genovez, pentru Patriarhia Ortodoxa si pentru numarul mare de ... hoţi, au fost:

      - fumăritul - taxa pe "fumuri"adica pe gospodarii
      - oieritul - la fiecare zece oi, una pentru taxe
      - văcăritul - idem ca mai sus
      - sărăritul - acciza de sare
      - capitaţia - taxa pe cap de locuitor
      - podăritul - taxa de drum de ... apa - se platea la trecerea raurilor pe poduri fixe sau umblatoare, minim un zlot pentru trecerea Oltului înot
      - dijma - taxă funciară

      şi alte peste 176 de taxe si impozite cu grijă pastrate din moşi strămoşi la români.

      Premierul Ysnogood şi cei patruzeci de "consilieri" şi "specialişti" ai săi este pe cale sa ne mai introduca o noua taxa ... URECHITUL !

      Este vorba de o taxa pe consumul de copii private de melodii in format MP3, WAV, sau URT (*) care se plăteşte proporţional cu numărul de urechi pe care îl are fiecare consumator - în general se plăteşte la dublu, căci bestia de contribualil are două urechi ! şi ascultă copia privată în stereo, la cască.

      Pentru hipoacuzici taxa se majorează cu 40% deoarece perturbaţia permanentă sau temporară a auzului este cauzată de excesul şi consumul abuziv de copie privată !

      Ciulirea sau sluţirea prin tăierea urechilor se pedepste ca evaziune fiscală gravă, legiuitorul prevăzând pedepse cu închisoare corecţională începând de la doi ani, până când condamnatului îi cresc urechile la loc !

      Notă :formatul ULT este specific melodiilor româneşti prezentate în concursul Eurovizuinii - gen "Balakan Girls" şi este prescurtarea de la termenul artistic foarte cunoscut de "urlete".

      Aşteptăm cu interes şi viitoarea taxă pe ochelari - deoarece cu ajutorul lor o bună parte a populaţiei citeşte copia privată din revista preferată a premierului Ysnogood !

      Mai puţin atunci când ochii ne sunt inundaţi de lacrimile produse de fumul de ardei iute care vine de la ANAF!
      • +1 (1 vot)    
        ba e o taxa si mai tare: aia pe c*aie (Duminică, 12 iulie 2009, 23:07)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Mitica

        Cica la cei care au 2 perechi de c*oaie le dubleaza impozitele - sau ii obliga sa-si taie o pereche.

        Chestia e ca intai dubleaza impozitele si abia dupa aia se apuca sa numere cate perechi are omu' >:)
  • +6 (6 voturi)    
    BOC (Duminică, 12 iulie 2009, 20:21)

    elis [anonim]

    cand il vezi la tv pe Boc la trei cuvinte spune - prima casa- Ec.tarii nu inseamna sa cumperi apartamente vechi si cu asta rezolvi deblocarea Partea proasta a premierului este ca nu se tine de cuvant si mai mult minte.A spus de nenumarate ori in emisiuni tv ca a achitat restantele din 2008 pentru constructori - dar este o miniciuna mare.Practic sunt neplatite si mai ales acolo unde nu sunt primari pdl.Cand sunt alegeri?
    • +4 (4 voturi)    
      alegeri? (Duminică, 12 iulie 2009, 21:07)

      gabigabriel [utilizator] i-a raspuns lui elis

      Din pacate, in mod normal peste 3 ani. Cand oricum vom fi terminati cu totul. Dar...sa nu uitam de anticipate. Ma gandesc ca totusi...cu toate mizeriile noastre suntem in UE. Si...anumite lucruri nu pot merge la infinit. Probabil de asta e pe sistemul: dupa noi potopul!

      Rusine!
      • 0 (0 voturi)    
        Alegeri... mai devreme... se poate cu anticipate (Luni, 13 iulie 2009, 12:49)

        Mitica [anonim] i-a raspuns lui gabigabriel

        Alegeri... mai devreme... se poate cu anticipate ... caci tot. latrau oamenii Bocului anul trecut ca vor asa ceva.

        Pai sa le dam niste "anticipate" lui Boc, Bleaga, Vindeanu, Antropoidica, Sarbu x 2, Nica, Ritzi si M' Udrea ... si celorlati pacalici.

        Chiar cu riscul de-al avea pe dl. Flutur presedinte, tot ne-ar trebui niste alegeri anticipate pentru a scapa de blegi.
  • +6 (6 voturi)    
    VESTEA ADEVART...BUNA !!! (Duminică, 12 iulie 2009, 20:36)

    Coca Cora [anonim]

    pe care se incearca sa o introduca PM Boculet la 6 luni de guvernare este:
    1)desfiintarea celor 3 ministere nou infiintate la preluarea puterii la sf.lui 2008, a unor agentii guvernamentale lucru pe care guvernul Tariceanu nu l-a facut nici in 4 ani (auzi tu 3 ministere in plus intr-o perioada de criza !),
    2)marirea cotei de impozitare ce a fost redusa acum cateva luni ptr microintreprinderi cu "dedicatie" care platesc un impozit infim la cifra de afaceri de milioane de Euro,
    3)anularea impozitului FORFETAR cea mai mare prostie introdusa de Guvern,lucru ce a dus la desfiintarea a zeci de mi de locuri de munca,lucru pe care guv.Tariceanu nu l-a facut,
    4)suplimentarea imprumutului cu FMI si UE,datorita deteriorarii prognozelor macroeconomice din contractul initial,lucru pe care guv.Tariceanu nu l-a facut !
    5)depasirea cifrei de 600 000 someri inregistrati la AJOFM-uri la sf.lui Iunie 2009 ,ultima cifra declarata de 22 000 someri inregistrati fiind falsa,la peste jumatate din agentiile judetene se inregistrau cate 1000 someri,cifra reala fiind aproape dubla decat cea anuntata ! Lucru neatins de guvernul anterior intr-un an si jumatate !
    6)Intradevar,vechiul guvern a avizat de 3-4 ori mai putine proiecte din fonduri Europene,DAR valoarea lor este mai MARE decat a celor avizate de actualul guvern desi sunt de 4 ori mai multe !
    7)dupa toate aparitiile televizate,inclusiv ale membrilor guvernului ,cheltuielile cu salariile nu au fost REDUSE dupa cum rezulta din datele de pe site INS referitoare la salariul net dintre Noiembrie 2008 si Mai 2009 care este ~ acelasi ,desi guvernantii se lauda cu reducerea lui cu ~ 20 % !
    8)MINCIUNA si dezinformarea este deviza la ordinea zilei la guvernantii actuali !
  • +6 (6 voturi)    
    masuri (Duminică, 12 iulie 2009, 20:44)

    Mirela F [utilizator]

    1. Doua ministere noi: posturi noi, cheltuieli de constituire, cheltuieli de dotare, cheltuieli cu salariile, cheltuieli cu alte bunuri si servicii.

    2. Programul prima casa: putini se mai incumeta sa ia credit acum. Daca vor sa cumpere se vor duce in zonele unde sunt apartamente vechi si mai ieftine. bancile n-au nici o gara: dau bani gata garantati - nu pierd nimic la afacerea asta.

    3. Impozit forfetar: pornind de la premisa ca toate firmele care au pierdere fac afaceri la negru. Firme care anul trecut au investit in utilaje, in forta demunca, in relocari, firmele care si-au construit sedii, care si-au dezvoltat linii de productii au fost pe pierdere. Unele dintre ele au platit impozit pe venit desi aveau pierdere (fiindca da, poti fi pe pierdere si sa platesti impozit)

    4. amanarea datoriilor catre bugetul de stat: cei care nu au platit pana acum oricum nu vor plati nici de acum incolo. Iar masura e oricum proasta pentru ca oamenii din anaf spun ca se poate amana plata datoriei, insa penalitatile curg in continuare.

    5. Rambursare rapida a tva. Pentru cei care nu stiu, orice contabil sufera de mania asta: sunt putini cei care au curaj sa ceara tva inapoi. Daca ceri tva iti vine control de fond, ti se verifica tot si e imposibil sa nu ti se spuna ca tva-ul aferent unor cheltuieli e nedeductibil, si din suma pe care o ceri sa primesti jumate iar restul sa se piarda in meandrele concretului.

    6. Ca sa aduci economia neagra la suprafata nu inseamna sa maresti taxele. Vor fi din ce in ce mai putini cei care vor plati taxe mari. Daca taxele scad, multi vor fi incurajati sa scape de griji declarand tot si platind tot. Dar e greu sa gandesti asa cand esti cu foamea de bani in gat.

    Astea sunt cateva argumente contra 'realizarilor' lui Boc.

    Octavian Paller spunea o chestie pe care am retinut-o si care tinde sa devina motto: lucrurile de genul acesta ma fac sa "ma simt mai strain in tara mea".
    • +3 (3 voturi)    
      Paler (Duminică, 12 iulie 2009, 22:11)

      maximlemetru [anonim] i-a raspuns lui Mirela F

      Nu-i mai puneti numele cu dublu l. Il chema Paler, de la paleriu. Dublul l i l-a agatat de coada Romania Mare, pentru a-l dovedi evreu.
      N-are legatura cu topicul, dar poate reparam o nedreptate.
  • +7 (7 voturi)    
    hahaha !! (Duminică, 12 iulie 2009, 21:11)

    cristus [anonim]

    Piticul (la propriu si la figurat) a luat-o razna !! La ce se refera el ? Ce au facut in 6 luni ? S-au zbatut sa o faca pe semianalfabeta de Elena Basescu europarlamentar, au bagat zeci de milioane in Ministerul amantei oficiale a presedintelui, au cel putin un ministru care fura din banii publici, iar nerusinarea si tupeul au ajuns politica de stat.
    Nu zic ca Tariceanu a facut mai mult, dar parca furau mai pe ascuns.
    De fapt, de cine s-ar ascunde ? Justitia, Militia si toate institutiile statului sunt in subordinea lor. E penibil sa te gandesti ca sclavii i-ar putea ancheta pe stapani. Ma faceti sa rad !!!
    E un ras trist insa, pentru ca din toamna se va desavarsi dictatura. Mai vorbim dupa prezidentiale...
  • +4 (4 voturi)    
    adevar a grait ! (Duminică, 12 iulie 2009, 21:52)

    io [anonim]

    Mda, intr-adevar, s-a imprumutat cu 20 de miliarde, a introdus forfetarul, au dat faliment vreo 20% din IMM-uri, a scazut economia cu 7% in juma de an, a scazut leul, a crescut somajul la vreo 8%, a cazut piata imobiliara, a venit criza peste noi ... etc etc
    Ma intreb care va fi bilantul peste 4 ani, numai realizari marete!
  • +1 (1 vot)    
    Da, a facut.... (Duminică, 12 iulie 2009, 22:16)

    pusculita [anonim]

    datorie externa!
    • +1 (1 vot)    
      Datorie externa si ... dezastru intern ! (Duminică, 12 iulie 2009, 23:02)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui pusculita

      In mare marinimia sa, Inalt prea-prostia si prea-fudulia sa prim-sinistrul Bokkutu Warza Bleaga a facut datorie externa si ... dezastru intern, din cel multilateral dezvoltat !

      .
  • +2 (2 voturi)    
    Mda, mai mult rau ... (Luni, 13 iulie 2009, 0:05)

    vlaicu voda [anonim]

    castigam mai putin, mancam mai scump, suntem mai pesimisti, nu ne mai pasa de politica, mergem tot mai putini la vot ... etc. A facut mai mult decat Tari visa sa faca.
    Are dreptate Boc. a bocanit-o cum trebe.
  • +1 (1 vot)    
    Intr-adevar... (Luni, 13 iulie 2009, 8:56)

    simona [anonim]

    Intr-adevar, Guvernul Boc a facut in 6 luni cat Cabinetul Tariceanu in 2 ani, adica...NIMIC...
    Sau tot atat cat sa isi bata si mai mult joc de noi...prea ne iau de fraieri...
  • +2 (2 voturi)    
    ohoo, meritam (Luni, 13 iulie 2009, 10:13)

    ramp [anonim]

    guvernul boc este cel mai prost de dupa 90. in an de criza, sa pui prim ministru "o sageata" care nu are habar de nimic, un ministru o fosta dansatoare la bara care e monument de prostie, un "lingirica", paleologu, o fufa, udrea...bai, ne meritam soarta, stiti cum, cu varf si indesat
  • +2 (2 voturi)    
    Boc, medalia de aur la paralympics (Luni, 13 iulie 2009, 10:31)

    Vlad [anonim]

    In guvernul Tariceanu erau numai incompetenti...Asa ca ce mare lauda ca ai realizat mai mult ca ei. E ca si cum te-ai lauda ca alergi mai repede ca un paralizat.
  • 0 (0 voturi)    
    ete (Luni, 13 iulie 2009, 11:02)

    arici [anonim]

    am dat votul meu de incredere lu Boc poc, clujan fiind am crezut in vorbele lu dom profesor. gresala mare. lasan la o parte faptul ca un teoretician nu va reusi niciodata sa puna in pratica utopiile idioate care le preda in scoala, in perioada de criza e si mai nasol. nu uitati ca tariceanu a avut la indemana o crestere economica si incasari record la bugetul de stat si tot praf si pulbere so ales. boc poc nu are de unde sa scata nici macar praf dupa ce ca viseaza frumos. ne ducem pe p--a cu firme cu tot.
    Citeam mai sus de fonduri si de incapacitatea romaniei (atentie nu a guvernului) de a le atrage. pai cum pana mea sa fie de vina guvernul pentru ca nu exista proiecte ? aici ati cam dat in bara. din pacate boc poc a pregatit si aici terenul pentru anumite firme (vezi finantarea cu 30% a proiectelor aprobate, adica exact cat iti tre pt a avea acces la aceste fonduri NERAMBURSABILE) Adicatelea nu am nimic si obtin o finantare de 3 mil euro si mai primesc si de la stat 300 mi, misto. io am incercat, am primit zimbete de genu' "esti prost amice?"
    sa nu mai vorbim de amanarea platii la bujetu de stat daca ai fost bun platnic...praf in ochi, a uitat boc poc sa precizeze ca tre si scrisoare de garantie bancara pe care banca nu tio da daca nu ai suma in cont, asa ca eu fis de fis. nu mai continui ca nu mai termin in 6 luni :)
  • +1 (1 vot)    
    PDL si restul lumii (Luni, 13 iulie 2009, 12:30)

    Nevermind [utilizator]

    S-a spus cam tot. Ironii si argumente, cifre si fapte. Cine-i brainwashed portocaliu va ramane asa. Culmea ironiei... acuza pe ceilalti ca sunt tonomate in timp ce spun over and over again aceleasi placi invatate si tocite. Cum Boc si PDL nu au limite in fariseism, nu ma astept ca simpatizantii sa detina asa ceva. Interesul direct (pozitie, campanie platita, rude in partid, etc) l-as intelege, stupiditatea nu.