Miron Cozma: Voi candida independent la Presedintie daca nu reusesc sa-mi inscriu partidul

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 9 iulie 2009, 16:21 Actualitate | Politic

Miron Cozma
Foto: AGERPRES
Fostul lider al minerilor din Valea Jiului, Miron Cozma a declarat joi, intr-o conferinta de presa la Deva, ca va candida ca independent la Presedintie, in cazul in care nu va reusi sa isi inscrie partidul, transmite Mediafax. "In sondaje sunt in fata lui Mircea Geoana, numai ca nu le pot flutura statisticile pentru ca nu am un partid in spate. Voi candida pentru ca o mare parte a populatiei mi-a cerut sa fac acest lucru. Voi candida independent, daca nu voi reusi sa imi inscriu Partidul Muncitorilor. Si nu ma grabesc sa il inscriu", a declarat Cozma.

Cozma a spus ca va candida chiar daca instanta i-a interzis dreptul de a alege si de a fi ales pana in anul 2014. "Mai multe articole din Constitutie imi sustin demersul. O sa le folosesc pentru a putea candida", a adaugat Cozma.
  • Doar trei luni pentru a "starpi coruptia"
Fostul lider sindical a spus ca in cazul in care va ajunge presedinte al Romaniei nu va avea nevoie decat de trei luni pentru a "starpi coruptia". "Va asigur ca in trei luni va disparea 85 la suta din coruptie. Apoi, ma voi ocupa sa asigur un nivel de trai decent populatiei. Lucrez la un program care vizeaza dezvoltarea economica incepand de la agricultura catre industrie. Programul va incepe cu achizitia produselor agricole si se va finaliza cu industria care produce utilaje si echipamente pentru agricultura", a spus Cozma.

Fostul lider al minerilor din Valea Jiului, Miron Cozma declara, in luna februarie, la Lupeni, ca va candida la Presedintia Romaniei fie ca ii va fi aprobata candidatura, fie ca nu. "Chiar daca nu imi vor aproba, prin justitia lor aservita, sa candidez, voi anunta public ca voi candida. In conditiile in care nu mi se va aproba de catre Biroul Electoral Central sa candidez, chestiunea fiind publica, isi vor atrage oprobriul public. Peste cinci ani, lucrurile vor sta altfel. Voi candida si daca imi vor aproba candidatura si daca nu", afirma Cozma.

Miron Cozma a fost eliberat la inceputul lunii decembrie 2007 din Penitenciarul Rahova, dupa ce a ispasit zece ani de inchisoare pentru subminarea puterii de stat. In cazul lui Cozma, Inalta Curte de Casatie si Justitie a decis, la inceputul lunii decembrie 2005, contopirea pedepselor pe care acesta le-a primit pentru implicarea in doua mineriade: sapte ani si 11 luni inchisoare (pedeapsa executata deja pentru mineriada din 1991) si zece ani de inchisoare (pedeapsa aplicata de instanta suprema pentru mineriada de la Costesti, din februarie 1999). 


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1030 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Si tu, Brutus ? (Joi, 9 iulie 2009, 16:41)

    mihau [anonim]

    Si tu, Brutus !!!

    Candidatura asta la presedintie e ca virusul gripei porcine - se ia ffff repede.....

    ........si ce stii tu sa faci, de vrei la presedintie ?
  • +1 (1 vot)    
    poti sa candidezi si 1000 de ani... (Joi, 9 iulie 2009, 16:46)

    liviu_ [utilizator]

    nu o sa te voteze nimeni criminalule (bine, ai actionat la ordine de mai de sus, da tot criminal te numesti)
    • 0 (0 voturi)    
      nu au ajuns anii de puscarie.. (Joi, 9 iulie 2009, 19:03)

      Kroko Dilu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      ..nebunul, nebun moare !
  • +3 (3 voturi)    
    Hm! (Joi, 9 iulie 2009, 16:51)

    stefan [anonim]

    Nicaeri in lume coruptia nu e stirpita. Se incearca controlarea ei, dar atit, se incearca.
    Dupa 5 mineriade sa avem pe lista seful minerilor!!??
    Vai de noi!
  • +3 (3 voturi)    
    hai sa te vedem... (Joi, 9 iulie 2009, 16:54)

    andrei [anonim]

    Cu ce vei starpi coruptia? Alege varianta corecta: a) tarnacopul; b) minerii; c) un jandarm de la Costesti; d) suna un prieten.
  • +1 (1 vot)    
    de ce este asta o stire? (Joi, 9 iulie 2009, 16:55)

    licurici [anonim]

    Daca eu declar ca vreau sa candidez la presedentie, trebuie sa scrie in ziare? Atunci de ce puscariasul asta apare in presa?
    Drept sa spun nici nu am citit articolul si nici nu am sa-l citesc, am intrat numai ca sa-mi exprim parerea fatza de subiectul articolului.
  • +3 (3 voturi)    
    Penal (Joi, 9 iulie 2009, 17:00)

    ion [anonim]

    Cum poate cineva care a fost in inchisoara sa mai aiba dreptul sa candideze? Mai ales ca nu a fost in inchisoare nici putina vreme si nici pentru ceva fapt minor.
  • +1 (1 vot)    
    Are creierul odihnit (Joi, 9 iulie 2009, 17:00)

    Vlad I [anonim]

    Miron C. vrea sa-i dam boii din curte pe cioara de pe gard, probabil el crede ca romanii au aceeiasi naivitate pe care o aveau ortacii in 90. Un presedinte fara partid, sau mai bine zis cu toate partidele in contra este egal cu zero, nu inteleg pe cine se va baza el ca sa dea in coruptia din toate partidele, sa atace caracatita din toate ministerele si toate judetele.
  • 0 (0 voturi)    
    unde a facut sondajul.... (Joi, 9 iulie 2009, 17:52)

    Dragos B [anonim]

    Sondajul cred ca la facut in puscarie .......
  • 0 (0 voturi)    
    pirnaiasi (Joi, 9 iulie 2009, 17:56)

    gabriell [anonim]

    romania tara nimanui toti puscariasii candideaza la presedentie
  • 0 (0 voturi)    
    COZMA? (Joi, 9 iulie 2009, 17:57)

    egroeg [anonim]

    votati-l! asa o sa poata sa-si aduca hoardele legal
    la Bucuresti sau unde vrea el,ca tot se intreba cineva mai sus cine-l va sustine ,ca nu l-ar sprijini niciun partid...sau,poate,va mai este dor de plantatul unor panselute cu batele,snopirea in bataie a tinerilor in camasi curate sau violarea unor
    femei...votati-l!...este dreptul vostru. Cand se va face
    propaganda electorala lui Cozma la tv. propun sa se dea obligatoriu intr-un colt al ecranului scene din trecerea minerilor prin Bucuresti si,cu siguranta,va fi ales prezident.
  • +1 (1 vot)    
    Cum ramane cu incalcarea deciziei instantei? (Joi, 9 iulie 2009, 18:23)

    Loerincz [utilizator]

    Mi se pare mie, sau asta ignora decizia instantei? Daca instanta i-a interzis sa aleaga sau sa fie ales, cum isi permite coate-goale asta sa faca altfel? Oare care este pedeapsa pentru incalcarea dispozitiilor definitive ale unei instante de judecata?

    Eu l-as baga din nou la racoare pentru cativa ani, sa se linisteasca!
    • +1 (1 vot)    
      Asta am remarcat si eu (Joi, 9 iulie 2009, 19:02)

      suki [anonim] i-a raspuns lui Loerincz

      Mizerabilul asta ar trebui arestat din nou, numai pt declaratii!
      Daca instanta te-a pedepsit pe buna dreptate cu pierderea drepturilor cetatenesti, nu iti ramine decit sa respecti decizia, ca doar n-om fi noi mai prosti, si el mai destept.
      Oricum, suntem o natie de tantalai, care se lasa dominati de orice nesimtit mai indraznet, si uite de aia n-are ursul coada!
      Numai pe asta nu l-as mai vedea parlamentar!
      Rau fac oamenii seriosi si inteligenti care nu candideaza, noi toti avem de pierdut .
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo! (Joi, 9 iulie 2009, 18:30)

    Horea [anonim]

    Bravo mah, sa candideze, poate mai ia din voturile lui Basescu, ca nu vad ce alti prosti l-ar vota inafara de Pedelei.
    • 0 (0 voturi)    
      Asa crezi tu (Vineri, 10 iulie 2009, 8:42)

      Un rooman anonim [anonim] i-a raspuns lui Horea

      Va lua din voturile fedesenarilor, doar la partidul asta sunt manelari care il admira dupa cum ii admira pe Nastase n-spe case, Mirciulica prostanacul si Vanghelie nalfabetul demagog si populist. Si care mor dupa pomana electorala. Poate si de la PRM si PNG. Nu sunt nici fan PDL nici fan PNL dar oricum aceste partide sunt mai decente decat pdsr mascat in psd partid ce tinde sa devina partidul interlopilor datorita finantaorului principal Vanghelie. Iar acum dati cu minusurile in lipsa de argumente.
  • 0 (0 voturi)    
    pai da (Joi, 9 iulie 2009, 19:29)

    Mihai [anonim]

    dupa VC Tudor si Gigi Becali si asta ... Nu ar trebuii sa fie o lege care zice ca cei care au dosar penal, au fost la puscarie sau alte ciudetanii sa nu poate sa candideze la presedintie? Ce draq: sta in inchisoare ani de zile pentru perturbarea linistei si violenta si porma candideaza la presedintie?
  • 0 (0 voturi)    
    jignire (Joi, 9 iulie 2009, 20:22)

    matei l. [anonim]

    Ca cetatean al Romaniei ma simt profund jignit de o asemenea candidatura, ca un astfel de personaj vrea sa-mi fie presedinte.. Sa se ia de mana cu Nati Meir si sa se duca in mina cea mai adanca si acolo sa ramana.
    Daca totusi va candida ce independent, oare primul in lista de semnaturi va fi Ion Iliescu?
  • 0 (0 voturi)    
    Alt presedinte? (Joi, 9 iulie 2009, 20:33)

    Eu [anonim]

    Domnu'Mineriada,da' cumva ai intrebat tu la Comisia Electorala Centrala daca vor avea amabilitatea sa-ti inregistreze compunerea aia de-i zici lu matale depunerea candidaturii la prezidentiale,pentru ca ei pot sa nu-ti accepte cererea daca instanta a spus asa.Mai sunt unii in tara asta care respecta ce e pus pe hartie de judecatori.Nu te mai imbata cu apa rece.Aia care ti-au spus sa candidezi nu erau multi,erau fosti mineri si probabil ca ramaseser de aseara cu capul mare.
  • 0 (0 voturi)    
    de ce dracu publicati stiri cu asta? (Joi, 9 iulie 2009, 21:44)

    razvan [anonim]

    a mai spus cineva inainte amea asta, dar nu ma pot abtine...de ce dracu voi ziaristii dati stiri cu idiotul asta...stiu, fac trafic, noi scriem pe forum si apoi voi va duceti sa cereti publicitate pe baza traficului...dar chiar nu va puteti abtine in cazul astuia? chiar nu puteti sa il ignorati? a batut, omorat, a santaja si acu voi ii faceti publicitate..
  • 0 (0 voturi)    
    se poate candida daca ai cazier? (Joi, 9 iulie 2009, 22:00)

    stupidu [utilizator]

    io stau si ma intreb, poti candida daca ai cazier? oricum, e o vorba prin piata: nu e prost ala de cere ci ala care da :)
    • 0 (0 voturi)    
      NU VA CANDIDA! (Vineri, 10 iulie 2009, 8:27)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui stupidu

      are drepturile elctorale anulate prin sentinta data.
      nu voteaza si nici nu candideaza.
  • 0 (0 voturi)    
    Ca si altii de mai sus am o nelamurire (Vineri, 10 iulie 2009, 8:45)

    Un roman anonim [anonim]

    Poate un tip (nu pot sa-l numesc cetatean) cu drepturile politice suspendate prin sentinta definitiva si irevocabila sa isi depuna candidatura la prezidentiale si sa formeze un partid politic? Ca de dat din gura poate sa dea oricine.
  • 0 (0 voturi)    
    3 crestini si patrioti vor salva tara de hoti! :-) (Vineri, 10 iulie 2009, 11:59)

    Alex [anonim]

    3 crestini si patrioti vor salva tara de hoti! :-)
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte bine (Luni, 20 iulie 2009, 23:40)

    X-tina [anonim]

    Foarte bine il sustin;)...