VIDEO Radu Mazare, verificat de ANI: "Agentia ar trebui sa verifice averea familiei Basescu"

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 9 iulie 2009, 15:05 Actualitate | Politic

Radu Mazare
Foto: AGERPRES
Primarul Constantei, Radu Mazare, a anuntat, joi, ca Agentia Nationala de Integritate (ANI) s-a autosesizat in privinta averii lui si l-a acuzat pe presedintele Traian Basescu ca ar sta in spatele acestei masuri, transmite NewsIn.

"S-au autosesizat dupa declaratia de la Turnu Magurele, in care il catalogam pe Basescu drept Iuda.(...) Cred, insa, ca primii care trebuiau cercetati in tara asta erau Basescu si cu fiicele", a spus Mazare.

El a adaugat ca nu sunt diferente semnificative intre declaratiile sale de avere, in declaratia din acest an figurand in plus 20.000 de euro proveniti din vanzarea unor actiuni.

Mazare a afirmat ca in spatele acestei autosesizari sta Traian Basescu, caruia ii este teama ca va face campanie impotriva lui la prezidentiale. "Sunt o figura destul de colorata, cu o notorietate destul de mare. Vor sa ma discrediteze in continuare, dar nu vor reusi, pentru ca dupa patru ani de ancheta (intr-un dosar legat de un teren in municipiul Constanta, n.r.) am castigat cu 69%", a spus Mazare, care a adaugat ca nu are de gand sa candideze la prezidentiale.

El a continuat spunand ca este nevinovat si ca nu-i e teama de controlul ANI. "Asa cum vin, asa vor si pleca", a afirmat edilul-sef al Constantei.



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1033 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    ete na (Joi, 9 iulie 2009, 15:36)

    donache [anonim]

    sa-l caute si pe el si pe toti ceilalti. va avea de lucru ANI de-acu intr-o mie de ani la cati politicieni si nu numai cu averi dubioase avem in tara...
  • +2 (4 voturi)    
    mazare (Joi, 9 iulie 2009, 15:39)

    mihai [anonim]

    am ramas placut surprins de cum se misca administratia locala in cta, obisnuit fiind cu ineficienta si nesimtirea functionarilor publici, strict la nivel administrativ lucrurile mi se par f bine puse la punct, mult mai bine decat la firme cu pretentii.
    pe mazare nu l-as putea vota, asta e limpede, cred in schimb ca sunt anumite mecanisme/ procese administrative care pot fi implementate in mod similar si in restul ro. Ideea e ca se poate si un pic altfel, m-a bucurat sa vad asta , cat despre ani si altii sa fim seriosi, mi se pare prea abil sa-si prinda urechile cu ei.
  • +1 (3 voturi)    
    mazare vs. basescu (Joi, 9 iulie 2009, 16:10)

    Heinrich [anonim]

    Nu ma omor dupa Basescu. Dar acest individ este un derbedeu, un golanas de cartier.
  • 0 (2 voturi)    
    dom' Fasole ... (Joi, 9 iulie 2009, 16:53)

    io [anonim]

    esti varza la limba Romana.
    nu prea stii sa conjugi corect.
    citez: "sunt o figura destul de colorata..."
    corect se spune: "am o figura destul de colorata"
  • +1 (1 vot)    
    de acord (Joi, 9 iulie 2009, 18:00)

    MirceaA [anonim]

    de acord cu ceea ce spune Mazare, dar totul pe rand. Acum urmeaza el. Sa ne povesteasca si noua, prostilor, cum si-a luat hotal si iaht din salariul de primar.
  • 0 (0 voturi)    
    Gangsteri cam colorati ! (Joi, 9 iulie 2009, 20:41)

    martin [anonim]

    Una din cauzele decaderii Romaniei, este ca pe langa marii moguli si cavaleri de industrie de tip Patriciu, Voiculescu, Vantu si multi altii,care s-au imbogatit nemasurat prin jefuirea statului, ca altfel nu aveau de unde, au aparut in prim plan figuri bine zis "colorate' de tip Vanghelie , Mazare si mai diferit Becali.
    Acestia ar primi in America titlul de gangster si cred ca le-ar place de fapt, deoarece prin utilizarea autonomiei locale sau a averilor cu proveniente neclare,isi permit sa cumpere zeci de mii de constiinte, care de abia asteapta.
    Trista Romanie ca danseaza samba si alte manele!
  • +1 (1 vot)    
    Asa ne trebuie ! (Vineri, 10 iulie 2009, 18:53)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Vechimea averii nu justifica si nici nu legalizeaza hotia,jaful ,tradarea.De asta e proverbul cu gaurica de la ciorap care trebuie "carpita "la timp ca face "largeste"gaura de la ciorap ,de la dig ,de la buget etc,Mazare mai are cativa ani si ajunge satrap in Balcani ! DDD