Ordonanta prin care Guvernul Boc a angajat functionari loiali a fost declarata neconstitutionala

de D.Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 9 iulie 2009, 14:01 Actualitate | Politic

Legea de aprobare a unei ordonante de urgenta prin care Guvernul Boc a reorganizat Executivul la inceputul anului 2009 a fost declarata neconstitutionala, dar efectele deciziei nu sunt clare pana la aparitia motivarii. Ordonanta 3 din 2009 i-a dat posibilitatea premierului Emil Boc sa concedieze zeci de functionari si directori din timpul guvernarii Tariceanu si sa angajeze altii alti functionari doar pe baza increderii acordate de premier si cu conditia semnarii unui angajament de loialitate. Curtea Constitutionala a decis astazi cu majoritate de voturi ca legea de aprobare a ordonantei incalca legea fundamentala.

In baza acestei ordonante, premierul Emil Boc a concediat la inceputul anului 61 din cei 68 de angajati ai corpului de control. Ordonanta prevede, la titlul VII, alineatul 12 din ordonanta: "Personalul Corpului de control al primului-ministru este incadrat numai pe baza increderii acordate de primul-ministru si cu conditia semnarii unui angajament de loialitate. Retragerea increderii are ca efect revocarea incadrarii, precum si eliberarea sau destituirea din functie ori desfacerea contractului de munca, dupa caz."

Ordonanta a fost critica de liberali, pe motiv ca incalca legea fundamentala.

"Dupa ce publica si motivarea, in 45 de zile Guvernul sau Parlamentul dupa caz trebuie sa puna in acord textul ordonantei cu decizia Curtii. Daca nu se face asta, ordonanta se abroga de drept. Dupa ce avem motivarea Curtii, dupa care aflam exact care text anume e neconstitutional, avem 45 de zile sa-l punem in acord", a declarat pentru HotNews.ro Victor Ponta, ministrul pentru relatia cu Parlamentul.

Nu e clar inca din ce motiv au declarat judecatorii neconstitutionala legea de adoptare a ordonantei, daca decizia se refera la procedurile de adoptare sau la chestiuni de fond. Motivarea ar urma sa fie publicata in maxim doua saptamani.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

3199 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    ce se face bietul boc (Joi, 9 iulie 2009, 14:07)

    scepticu [utilizator]

    Foame mare la pdl-psdii astia.
    Ce se face bietul boc daca trabuie sa dea afara parazitii ? De unde face rost de altii ?
    • +4 (6 voturi)    
      Se descurca el, (Joi, 9 iulie 2009, 14:19)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui scepticu

      n-ai grija. Parazitii se inmultesc repede, mult prea repede.
      • -3 (9 voturi)    
        Curtea Constitutionala e nedemocratica. (Joi, 9 iulie 2009, 14:41)

        Elena [anonim] i-a raspuns lui Lucian_Mares

        Nu ar fi trebuit sa existe Curtea Constitutionala. Parlamentul, organ reprezentativ al poporului roman, ar fi trebuit sa fie forul suprem al democratiei romanesti. Dar Curtea Constitutionala a fost creata de Iorgovan si Iliescu, 2 oameni care doreau o asa-zisa democratie originala in Romania.
        • -2 (4 voturi)    
          Avem nevoie de un presedinte autoritar. (Joi, 9 iulie 2009, 14:59)

          Andreea [anonim] i-a raspuns lui Elena

          Romania are nevoie de un presedinte cu puteri sporite, care sa conduca de facto guvernul si sa aiba drept de veto asupra legilor votate de Parlament. In loc de 471 de parlamentari , cati exista azi, ar trebui sa fie maxim 150 de parlamentari alesi in colegii uninominale in 2 tururi de scrutin. Atunci lucrurile in Romania ar incepe sa mearga spre bine. Basescu trebuie sa propuna modificarea Constitutiei.
          • +3 (3 voturi)    
            Adica de Ceausescu (Joi, 9 iulie 2009, 15:17)

            florin001 [utilizator] i-a raspuns lui Andreea

            sa ne intoarcem in 89,
            • -2 (4 voturi)    
              Ceausescu nu era votat de popor. (Joi, 9 iulie 2009, 15:23)

              Andreea [anonim] i-a raspuns lui florin001

              Eu vorbesc de un presedinte care sa fie ales de electorat in competitie cu alti contracandidati. Odata ajuns presedinte acea persoana, care are milioane de voturi in spate, ar trebui sa aiba dreptul de a conduce guvernul in mod nemijlocit, asa cum se intampla in SUA.
              • -1 (3 voturi)    
                guvernul sua (Joi, 9 iulie 2009, 15:41)

                Cetateanul Revoaltat [anonim] i-a raspuns lui Andreea

                guvernul sua este cel care a pus bazele actualei crize mondiale, guvernul sua a tarat tot globul in cruciade impotriva lumii islamice pt a isi satisface setea de petrol.... bun model de guvernare ai ales. sa traiasca bush, putin si basferatus.... uraaaaa.
              • 0 (2 voturi)    
                WOW...nici Medvedev nu viseaza la asa ceva (Joi, 9 iulie 2009, 15:47)

                Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui Andreea

                Micile ciuperici comuniste scot capul dupa ploia acida. Doamna Andreea, cu toata politetea (fie ea pur formala) va spun: a compara pe Basescu cu Obama e ca si cum v-as compara pe dvs cu Angelina Jolie si Monica Belluci la un loc, cand aveau 25 de ani fiecare. In plus, dupa ce va trece enervarea, va rog sa remarcati ca SUA e un stat...federal, de unde o amenajare a separatiei puterilor in stat cu totul diferita...ma rog...pentru asta ar fi nevoie de un pic de studiu de specialitate. daca sunteti doritoare va stau la dispozitie pentru 170€/ora (discout de 15% posibil dacar sunteti silitoare).
                • +1 (1 vot)    
                  Inca o palma (alta) peste botul lui BOC (Joi, 9 iulie 2009, 16:21)

                  Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

                  Curtea Constituţională a decis astăzi că actul care aproba desfiinţarea Departamentului de Luptă Antifraudă (DLAF) este neconstituţional.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Acum o scarmana si astia pe Ritzi? (Joi, 9 iulie 2009, 17:26)

                    Mitica [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

                    Departamentului de Luptă Antifraudă (DLAF) - acum o scarmana si astia pe Ritzi?

                    Spera sa mai gasesca ceva ?

                    .
          • +1 (5 voturi)    
            Hai PCR !!! Hai Basescu !!! (Joi, 9 iulie 2009, 15:40)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui Andreea

            Hai sa reinstauram comunismul ...ce tot atata!!! Fatuca draga...crezi ca aici e Franta sau SUA ca sa functioneze asa ceva? Tu nu iti dai seama la ce s-ar ajunge? PDL-ul ar deveni automat PCR...si Base Ceausescu. Totusi au murit niste oameni in 89 crezand ca lupta pt libertatea noastra...hai sa nu ne batem joc de ei. In Romania e democratie de 20 de ani...si chiar daca avem exemple de urmat...inca e greu sa ajungem la un nivel de civilizatie (din toate punctele de vedere, inclusiv politica) ca si restu. Sa nu uitam ca restu au mult mai multi ani la activ de democratie..si nici la ei nu a fost perfect la inceput....sigur nu e nici acum. Pasul de la o Republica Prezidentiala la comunism e foarte mic....si la noi nici un om nu trebuie sa aiba o asemenea putere, mai ales Basescu. Ea trebuie distribuita la mult mai multi...tocmai pt a evita deraieri de la directia pe care mergem.
            Tu nu vezi cam ce face Base acum...cu puterea care o are? Vrei sa i le sporesti? Doamne fereste !!!
    • +2 (2 voturi)    
      nu e vorba de foame mai oameni buni :-) (Joi, 9 iulie 2009, 14:58)

      BoldenSpritz [anonim] i-a raspuns lui scepticu

      e vorba de rotatia cadrelor :-)

      si inafara de asta e o foame mare de competentzi (asa numitzii paraziti "LOIALI") -

      Vezi cazul de la Min Comunicatziilor unde Boc l-a adus pe Gabriel Sandu (cunoscut hotz slefuit de pe vremuri...). Si mai uitati-va la "telejurnale" sa vedetzi cum isi string mainele tovaraseste cei doi competentzi :-)
  • +1 (7 voturi)    
    ordonante neconstitutionale (Joi, 9 iulie 2009, 14:16)

    axl [anonim]

    cata nesimtire va mai suporta poporul asta?
    nu mai au nici macar bunul simt de a mai ascunde din spagile si furturile pe care le executa din banii publici

    fugiti fratilor ca nu mai avem loc de hoti si nesimtiti!
    • +5 (5 voturi)    
      De ce sa fugim??? (Joi, 9 iulie 2009, 14:32)

      V [anonim] i-a raspuns lui axl

      De ce sa fugim noi???
  • +2 (6 voturi)    
    Asteptam sa fie actionat in instanta (Joi, 9 iulie 2009, 14:17)

    hic sunt leones [utilizator]

    de cei concediati.
  • +4 (8 voturi)    
    parca suntem in filmele cu prosti (Joi, 9 iulie 2009, 14:23)

    Derry [utilizator]

    Adica ce o sa faca .. o sa le dea inapoi salariile alora care au fost dati afara si o sa-i reincadreze? Pe ce posturi, ca doar nu o sa-si dea afara oamenii adusi din Cluj?Sau o sa creeze un alt compartiment inventat anume pentru oameni aia? Cred ca pana la urma o sa dea o alta ordonanta neconstitutionala ... doar ca sa nu ii reangajeze pe cei dati afara si tot asa .... Ca la nebuni! Sa traim bine!
    • 0 (6 voturi)    
      bani? (Joi, 9 iulie 2009, 14:41)

      puiu' [anonim] i-a raspuns lui Derry

      Acest ilustru tasti basti o sa ii reincadreze si o sa le plateasca retroactiv salariul (il obliga legislatia muncii). Dar tovarasii fsn isti ar trebui sa plateasca pentru "gafele" lor nu din banul public, ci din buzunarul propriu, pentru ca au furat oricum mult peste suficient
  • +3 (11 voturi)    
    Si cu nepotica cum ramane ? Si cu d-na Vass ? (Joi, 9 iulie 2009, 14:30)

    Mitica [anonim]

    Justitia romana este lenta, dar eficace ... a declarat neconstitutionala singura decizie implementata de premierul Bokkutu N' Boku Kukluju Warza Bleaga ... cea prin care demitea functionarii "neloiali" din aparatul central al Guvernului, pentru a-si putea pune in posturi prieteni, colaboratori, nepotele si soferi.

    Intelege oare dl. premier Bokkutu de unde i se trage ? Nuuuuu stimmmmm ...

    Eu cred ca i se trage de le reducerea sporului de stres pentru magistrati, stiti Dvs. ... ce de +50% din salariu, care nu se mai acorda. Este stiut ca Justitia Romana este de obicei foarte lenta, astfel incat ne asteptam sa vine urmatoarele alegeri si decizia sa nu apara, de data acesta -prin Curtea Constitutionala - a decis exact la timp.

    Din acest moment, practic toti pacalicii, nepotelele, soferii si alte feluri de consilieri de la Guvern, adusi de dl. premier Bokkutu sunt pe liber, deoarece demiterea predecesorilor lor este neconstitutionala, deci ilegala.

    Functionarii demisi de dl. premier Bokkutu vor fi reintegrati in drepturi, crescand astfel cheltuielile bugetare, deoarece nu cred ca Piticot va renunta usor la loazele pe care le-a adus in aparatul central si vom avea de acum incolo o dublare pe posturi si functii.

    Va "felicitam" d-le premier pentru realizare, va uram numai "succesuri" in viitor si poate ne scutiti de prezenta Dvs. la Palatul Victoria si in Bucuresti.

    Luati-va si "fidelii" cu Dvs. intr-un voiaj numai dus !

    BTW Sa nu o uitati pe d-na Ritzi pe vreo debara sau prin vreo toaleta de la Palat.

    .
  • +3 (5 voturi)    
    Ar trebui sa plateasca (Joi, 9 iulie 2009, 14:37)

    hic sunt leones [utilizator]

    din propriul buzunar (si al consilierilor sai pe probleme juridice) drepturile banesti datorate celor pe care i-a concediat.
    • 0 (6 voturi)    
      ar trebui... (Joi, 9 iulie 2009, 14:41)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui hic sunt leones

      ...dar de platit tot tu si cu mine vom plati...
  • +3 (3 voturi)    
    tot erau prea multi :P (Joi, 9 iulie 2009, 14:42)

    Bogdan [anonim]

    Pai d-le Boc, iata oportunitatea pe care o asteptati! Nu va plangeati ca sunt prea multi functionari care vin la serviciu sa-si "bea cafeaua"??:P Dati-i afara! Sau astia-s mai cu mot, astia-s baieti buni, doar ceilalti functionari mananca banul statului! Ipocrizie, numele tau e Boc :P
  • +1 (5 voturi)    
    Aici nu-i vorba doar de opera guv ci de parlament. (Joi, 9 iulie 2009, 14:43)

    Tata Omidu [anonim]

    Nu ordonanta de urgenta a guvernului Boc a fost declarata neconstitutionala ci Legea de aprobare a ordonantei, adoptata de parlament.
    Parlamentul alesilor-organul legiuitor suprem- a considerat-o buna, cu toate ca a avut posibilitatea sa o respiunga sau sa o modifice.
    Ordonanta respectiva isi producele efectele, chiar daca LEGEA de aprobare a acesteia a fost declarata neconstitutionala.
    • +1 (1 vot)    
      Altfel spus, decizia are putere numai pt viitor (Joi, 9 iulie 2009, 17:29)

      Tata Omidu [anonim] i-a raspuns lui Tata Omidu

      Sa zicem ca maine, 10.06.2009, apare motivarea deciziei si se publica in MO.
      OUG nr 3/2009 a intrat in vigoare la 11.02.2009, a fost aprobata prin lege in parlament, in iunie, iar din 10.06.2009 efectele legii sunt suspendate.
      Efectele ordonantei nu sunt afectate retroactiv, ele s-au produs in perioada 11.02-10.06.2009 si raman valabile, deoarece decizia curtii nu are efecte pt aceasta perioada ci doar pentru viitor, dupa 10.06.2009. Adaptarea legii sanctionate la decizia curtii inseamna doar ca prevederile neconstitutionale nu sunt lasate in continuare si se inlocuiesc in parlament, dar asta nu mai schimba efectele ordonantei 3/2009 produse pana la 10.06.2006.
      Nu se va mai putea proceda la inlocuirea in aceeasi maniera a persoanelor aflate acum in functii, in cabinetul Boc. Nu pot fi repusi in functii cei maziliti deja, decat daca au deschis pana acum actiune in instanta, singura cale de a beneficia de efectele deciziei CCR. (cand se invoca exceptia de neconstitutionalitate in fata instantei de judecata).
  • +3 (5 voturi)    
    prof univ de drept?!!!!! (Joi, 9 iulie 2009, 14:47)

    xxl [anonim]

    asta-i prof univ de drept?!!!
    nu stie daca o ordonanta
    este sau nu neconstitutionala?!!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Rectificare (Joi, 9 iulie 2009, 20:34)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui xxl

      Aschimodia de Boc este profesor universitar de drept constitutional.
      Adica orice taranus ratat/rahat cu ochi ajunge sa faca legea in tara asta.
  • +3 (5 voturi)    
    decizie corecta (Joi, 9 iulie 2009, 14:59)

    ikk [anonim]

    ...Domn' profesor de drept constituţional s-a crezut un mic monarh care poate să "înalţe" prin simpla încredere a domniei sale , muritorii de rând.. A ridicat sceptrul, s-a uitat în ochii plebeului şi a glăsuit: esti demn să mă slujeşti! ...Sau cum?...
    Cam jenant! Sau teoria nu se pupă cu practica? Noroc că mai avem o Constituţie şi un articol 1, 16 pe acolo! Decizia CC este cât se poate de firească. Bunul-plac nu făcea parte dintre criteriile legale de angajare. Până la ordonanţa 3!
  • +5 (7 voturi)    
    Dom' profesor Boc... (Joi, 9 iulie 2009, 15:04)

    Juristu' [anonim]

    Ha-ha, parca Boculetz era profesor de drept constitutional, nu? Se vede cat de "competent" este, mai ales ca o "comite" a nu stiu cata oara...

    http://www.jurnalul.ro/stire-observator/micul-ilegalist-e-mare-ambitios-profesorul-emil-boc-repetent-la-constitutie-142450.html

    ******************************************************
    Emil Boc, Prim-ministru

    EXPERIENŢA PROFESIONALĂ
    Conferenţiar universitar doctor (2000 - )
    Facultatea de Ştiinţe Politice şi Administraţie Publică, Universitatea „Babeş - Bolyai”, Cluj - Napoca
    Facultatea de Drept, Universitatea „Babeş-Bolyai", Cluj-Napoca

    Cursuri predate: Drept constituţional şi instituţii politice (la Facultatea de Drept, Universitatea „Babeş-Bolyai”)
    *******************************************************
    http://www.gov.ro/emil-boc-prim-ministru__l1a1.html

    Uitandu-ne la dom' profesor Boc, parca incepi sa intelegi cata dreptate avea Zeus cand spunea ca "Scoala romaneasca produce tampiti..."
    • 0 (0 voturi)    
      Ce au in comun Boc si Constitutia ? (Joi, 9 iulie 2009, 16:52)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui Juristu'

      Cred ca dl. premier Bokkutu Warza Bleaga are in comun cu "constitutia" ... doar prostia.

      Pe la noi pe la Bucuresti, "constitutia" este un ciomag gros si noduros, specific agentilor electorali din sec. al XIX-lea si din prima jumatate a sec. al XX-lea.

      "Constitutia" este care va sa zica o ... BÂTĂ !

      Iar premierul Bokkutu se asemenea cu ea ... fiind PROST BÂTĂ !

      Cam atât are prea-fudulia sa în comun cu constituţia.


      " Patria şi Dreptul Meu ! "
      • 0 (0 voturi)    
        BTW Agentii de mai sus erau ... liberali ;-) (Joi, 9 iulie 2009, 17:08)

        Mitica [anonim] i-a raspuns lui Mitica

        Simt nevoia sa fac o precizare.

        Agentii electorali manipulatori de ... constitutie, mentionati mai sus - apartineau in general Partidului National Liberal.

        Acesta afirmatie se bazeaza pe adevarul istoric, iar PNL de atunci are tot atata in comun cu PNL de astazi, cat are dl. premier Bokkutu cu zborul interplanetar.

        "Profesorii" de constitutie de atunci erau Nicu Tabacu, Popa Tatu, Vasile Casapu si Dumitru Parlagiu.

        Toti bucuresteni, unul si unul, de vita "nobila", nascuti intre Maidanul lui Catzel (actualul parc Izvor) si Abator.


        Nota: mai multe despre acest subiect in

        http://www.gardianul.ro/2007/09/04/media_cultura-c20/bucurestii_de_altadata_vazuti_de_constantin_bacalbasa-s100473.html
  • +1 (1 vot)    
    BOuC (Joi, 9 iulie 2009, 15:14)

    crocos [anonim]

    saracu, din varfu dealului de la oi si vite, s-a facut un amarat de avocat, mediocru, avid dupa bani. s-a mai facut si primar la ditamai Cluju', si nici in vis nu s-a gandit ca ajunge PM! pai cum dracu, sa mearga tara asta bine, cand e habarnist total??? cand toti colaboratorii lui sunt soferi, magazioneri, gunoieri, nepoti, nepoate, paznici, si mai stiu eu ce "experti" ??? astia sunt atat de speriati ca au ajuns in functiile astea, ca nici habar nu au ca in mainile lor se afla milioane de vieti!
    cum dracu mor in lumea asta atatia nevinovati zilnic, si scarbele astea afurisite, lipitorile astea ordinare ca basescu, bocu, udrea, ridzi-pitzi.poanca si celelalte scarbosenii nu patzesc niciodata nimic?? chiar nu-i impusca nimeni pe nesimtitii astia odata?? cat dracu mai suportam incompetentii si hotii astia??
    • 0 (0 voturi)    
      Din tineretea revolutionara a tov. Boc - gaste ! (Joi, 9 iulie 2009, 18:14)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui crocos

      In lucrarea autobigrafica "Din tineretea revolutionara a tov. Boc" aflam cu multe detalii ca prea-fudulia sa a pascut gastele !

      Nici vorba de oi si vite mari, nici vaci si nici bivoli, nici macar capre ... doar gaste !

      Este de inteles de ce este la fel de destept ca ele - dl. premier Bokkutu Warza Bleaga.

      Incoltit acum si de ICCJ si de comisiile de ancheta din Parlament, Piticot ar trebui sa recite de acum incolo din Octavian Goga:

      "De ce m-aţi dus de lângă voi?
      De ce m-aţi dus de-acasă?
      Să fi rămas fecior de plug,
      Să fi rămas la coasă..."

      deoarece a ajuns rusinea batranilor sai parinti !

      .
  • +2 (2 voturi)    
    Ce porcarie (Joi, 9 iulie 2009, 15:26)

    Rali [utilizator]

    Sa ii schimbi pe unii doar ca au fost pusi de altii, nu in functie de competenta.
    Ca si ala care era electronist la agrocultura sau ca guvernul boc cu inginer la finante si importator de masini la sanatate.
    De aici inteleg ca loialitatea este deaspura competentie!
    Vai de noi.
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Joi, 9 iulie 2009, 15:56)

    radu [anonim]

    si ce credeti, cu 4 ani inainte nu tot asa si-or pus oamenii lor in locul celor ce erau de la PSD ? si inainte cei ramasi din CDR si etc
  • +2 (2 voturi)    
    care competenta? (Joi, 9 iulie 2009, 15:56)

    j [anonim]

    Nu am crezut vreodata ca am sa fiu de acord cu liberalii,dar au avut dreptate in privinta PDL-lui.Ac partid nu a facut ani intregi decat sa emita lozinci de cinste si moralitate , dar de fapt totul a fost de fatada ,nu este mai presus de celelalte partide cu care a fost in competitie.Cat despre d-l presedinte Basescu,poate sa-si ia adio de la al doilea mandat, au avut grija pdl-ii din teritoriu sa faca atatea prostii,incat populatia care se va duce la vot ,va vota pe oricine numai sa nu mai vada picior de pdl-ist!
  • 0 (0 voturi)    
    democratia originala (Joi, 9 iulie 2009, 16:24)

    directia 5 [anonim]

    acest blestem cu parinti 'din flori' de sorginte securist-comunist-kaghebista,creeatie a maleficului iliescu prin care celovecul a controlat atat Ro lui constantinescu cat si guv. 'liberal' tariceanu si a reusit s a introduca haosul si arbitrariul in viata politica loveste nemilos ,asistata de o soc. civila paralizata si de o presa cumparata cu un 'os' numit card de calatorie,asistam stupefiati si inerti cum CCR se transforma in mini Parlament,Parlamentul in cabinet de avocatura sau tribunal 'iacobin' in functie de interesele de grup iar justitia in guvern ,stabilind nivel de salarizare ,sporuri sau indemnizatii
    Din pacate visul unor intelectuali-extrem de putini- si a unor oameni care reusesc s a gandeasca liber cu toata presiunea si manipularea unei 'prese' de taraba, de a traii intr o Ro normala este destul de indepartat, Pacat
  • 0 (0 voturi)    
    HAOS (Joi, 9 iulie 2009, 16:37)

    UN CETATEAN [anonim]

    cu atata aroganta, inechitate,coruptie, nepasare , hotie,indolenta ,sfidare exista riscul ca tara sa intre in haos.
    deci atentie domnilor !
  • 0 (0 voturi)    
    OUG 3/2009 (Luni, 13 iulie 2009, 13:24)

    Radu [anonim]

    ,,ordonanta 3 din 2009 i-a dat posibilitatea premierului emil boc sa concedieze zeci de functionari si directori din timpul guvernarii tariceanu si sa angajeze altii alti functionari doar pe baza increderii acordate de premier si cu conditia semnarii unui angajament de loialitate.''
    de fapt votul de incredere a fost precedat de un examen scris si doua interviuri.
    ar fii bine sa va informati mai bine inainte de a lansa stirile voastre minicinoase. dar probabil nu ati mai mancat de cateva saptamani.