Ridzi da vina pe angajatii MTS si ameninta ca va da in judecata firmele cu care au semnat contractele

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Miercuri, 8 iulie 2009, 14:45 Actualitate | Politic

Ministrul Tineretului si Sportului, Monica Iacob Ridzi, se declara nevinovata in ceea ce priveste neregulile privind cheltuirea a 730.000 euro din banii publici. Mai exact, Ridzi a declarat, miercuri, dupa audierea comisiei de ancheta, ca nu a stiut cum au cheltuit banii cele doua firme si da vina pe angajatii MTS ca nu au verificat actionariatul acestora. Mai mult, ministrul ameninta ca  va da in judecata firmele Artisan si Mark SRL.

Ministrul a lasat sa se inteleaga ca isi va sanctiona angajatii care au coordonat si verificat contractele cu cele doua firme. Ridzi a declarat in fata comisiei ca nu a stiut ca cele doua firme, Artisan si Mark Srl, aveau administrator si sedii sociale comune.

Totodata, ministrul a anuntat ca asteapta rezultatul auditul intern si raportul de la Garda Financiara si va da in judecata cele doua firme cu care MTS a semnat contractele.

"Cele doua firme aveau obligatia sa ne anunte daca cu subcontractat lucrarile, dar nu au facut-o. O sa fac o evaluare foarte clara a tot ceea ce s-a intamplat in minister. Sper ca pana maine sau, cel tarziu, vineri sa am raportul de audit. Voi lua toate masurile care se impun. Voi fi foarte ferma in masurile pe carele voi lua" .

Ridzi se plange ca cele doua firme au refuzat sa dea explicatii ministerului

"Noi nu am platit pentru asa ceva, este posibil ca acolo sa fie banii. Din pacate, firmele refuza orice dialog cu ministerul. Era  obligatia lor sa ne furnizeze astfel de informatii. Daca firmele au gresit cu ceva, sa plateasca. Daca cineva a gresit in executarea acestui contract, sa suporte consecintele. Imi doresc foarte mult sa aflu ce s-a intamplat".

Ministrul Tineretului si Sportului a cerut Garzii Financiare sa verifice contractele semnate de MTS cu Artisan si Mark SRL, in afacerea 2 Mai, apreciind ca "nu cade in sarcina unei alte directii sau a unui ministru sa faca calculul sau sa ceara acest lucru".

Monica Iacob Ridzi s-a prezentat la audierile de miercuri aparent mai degajata si mult mai dispusa sa raspunda la solicitarile deputatilor. De altfel, ea si-a inceput discursul multumindu-le parlamentarilor pentru activitatea depusa in cadrul comisiei de ancheta: "Va multumesc pentru ce ati facut si sper sa se afle ce s-a intamplat cu banii".

Deputatii nu s-au aratat prea impresionati de primele cuvinte ale lui Ridzi si au intrebat-o de ce nu au ajuns la comisie toate documentele solicitate. "Constat ca in doua saptamani n-am primit documentele. De pilda, n-am primit metodologia achizitiei", a afirmat un deputat UDMR.

Parlamentarii s-au interesat daca Ridzi este la curent cu modul in care au fost calculate sumele pentru contracte si cum a fost evaluata oferta. In fata deputatilor, Ridzi a declarat ca nu stia ca cele doua firme au administrator comun pentru ca in documente erau trecute persoane diferite.

"Comisia de atribuire a contractelor verifica in mod obligatoriu daca sumele angrenate pentru diferite servicii depasesc in total sumele alocate pentru evenimentul respectiv. Evaluarea sumelor cade direct in sarcina comisiei, impreuna cu directia economica. Cele doua directii ale ministerului s-au ocupat de evaluarea acestor sume. Nu cade in sarcina unei alte directii sau a unui ministru sa faca calculul (sic!) sau sa ceara acest lucru", s-a aparat Ridzi.

In urma cu doua zile, membrii comisiei de evaluare a ofertelor au fost audiati de catre comisia de ancheta. In fata deputatilor, acestia au spus ca nu au sesizat din verificarea contractelor ca cele doua firme aveau administrator comun.

"Din documentele oficiale aflate la dosar, respectiv certificatul constatator, se vede clar ca este vorba de aceiasi asociati. Orice comisie de evaluare dintr-un minister, cu minim bun-simt si pregatire profesionala, v-ar fi informat acest lucru. Ieri au spus ca nu au vazut, ca nu au stiut nimic. Au spus ca nu aveau de unde sti ca o firma a fost infiintata in noiembrie 2008. Poate ca au pregatire slaba", a replicat presedintele comisiei, Alina Gorghiu.

Ridzi s-a repliat si a  dat vina pe directorul de achizitii din MTS care i-a recomandat selectia de oferte. "Cu siguranta as fi incercat sa gasesc o solutie, desi mi s-a spus ca nu aveam voie sa ii refuz. Nu am avut cunostinta, regret ca nu am stiut acest lucru".

MTS a cheltuit 730 000 euro pentru evenimentele din 2 mai

Ministrul a declarat ca MTS a alocat pentru "Ziua Tineretului" aproximativ 800.000 de euro, din care s-au cheltuit 730.000 euro,

"Suma totala alocata prin nota de oportunitate a fost de 3.410.700 lei fara TVA, dar nu e suma totala cheltuita. Intotdeauna suma totala alocata este o suma in general mai mare. Prin nota de oportunitate, suma totala alocata a fost aceea de aproximativ 800.000 de euro, dar suma totala a fost in jur de 730.000 de euro. La aceasta suma se adauga 245.000 lei, bani catre judete, sume cu tot cu TVA, care au insumat in jur de 58.300 de euro", a explicat Ridzi.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2668 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    .... (Miercuri, 8 iulie 2009, 14:55)

    johndoe [anonim]

    sarcina ta este sa platesti ca orbul si sa semnezi ca primarul..halal ministru'..ii mai bagi in r...t si pe proprii tai angajati..nu sunt ei usa de biserica dar daca toti ati comis-o platiti toti...
    • +4 (4 voturi)    
      Subcontractori (Miercuri, 8 iulie 2009, 17:02)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui johndoe

      Eu nu inteleg de ce statul accepta subcontractori. N-ar fi mai simplu ca statul sa lucreze direct cu cine face treaba? In general, nu numai in cazul asta.
      • +2 (2 voturi)    
        Ca sa nu-si bata capul (Miercuri, 8 iulie 2009, 17:30)

        FLORIN [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        Teoretic e o decizie buna. Eficienta anumitor servicii se obtine prin subcontractare catre profesionisti. Daca tu esti firma de constructii si faci o autostrada, este indicat sa subcontractezi catre un profesionist designul si constructia sistemul de avertizare optica (panouri electronice, telecomunicatii etc). Profesionistul are si experienta necesara si oamenii necesari etc. Pentru constructorul de autostrazi ar fi imbecil sa-si angajeze oameni pentru asa ceva pt ca i-ar tine degeaba 90% din timp. El are nevoie de astfel de servicii o data la 5 ani cand termina cate o autostrada. Dpdvd economic e mult mai eficient sa angajezi subcontractori. Dar evident ca in Romania se abuzeaza de acest sistem...
        • +1 (1 vot)    
          ai dreptate (Miercuri, 8 iulie 2009, 18:29)

          lungu bogdan [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

          se pare ca mazeta nu intelege cum functioneaza sistemul. e corect ca fiecare firma sa fie specializata in cate un domeniu iar coordonarea lucrarilor sa se faca de o firma care sa se ocupe doar de asa ceva. numai romanii au impresia ca o firma se poate pricepe la orice indiferent de domeniul de activitate. in tarile civilizate specializarea atat a firmelor cat si a angajatilor e dusa la extrem. dar totusi nu e corect ca antreprenoriatul unei lucrari sa fie facut de o firma cu doi angajati. asta denota hotie pe fata.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu e mai usor (Miercuri, 8 iulie 2009, 17:31)

        FLORIN [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        Daca ai lucrari mari este f greu sa faci project managementul subcontractorilor. Managerii de la stat sunt extrem de nemotivati si s-ar creea mai multe pierderi zic eu.
  • +7 (9 voturi)    
    Cate sarcini are o ministra ???? (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:01)

    Blegu [anonim]

    Salut bobor !

    Ce trebuie sa stii sa faci ca sa fii ministru/ministreasa in Romania ?

    Despre banii cheltuiti de MTS vad ca ea zice ca nu stie.Poate directiile, poate auditul international, poate garda financiaro-patriotica,poate comisia nationala parlamentara de ancheta,poate Dumnezeu,poate nimeni.....................................

    No ca-i fain ?
    Vrem si noi !

    Am totusi o neclaritate nelamurita: cum pot astia marii economisi pe la ministere - in vremi de mare si grea criza- banii despre care nu stiu nimic dar despre care d-l Prim Ministru zice ca musai sa se economiseasca de poporul nostru ?

    Sau nu-i economisesc ?
    Mai sa fie !

    La mai mare !
  • +5 (7 voturi)    
    Ne ia de prosti! (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:03)

    vio [anonim]

    Buna aia cu masina cu X oglinzi retrovizoare! Evident, daca cumperi 1 pix sau 10.000 nu prea contea za ca doar nu dai din banii tai munciti!

    Are dreptate, nu e treaba ministerului sa calculeze, el/ea doar semneaza fara sa stie ce si da banii. Multi, fara numar, ca doar nu-s ai ei si nici nu o controleaza nimeni.
  • +5 (9 voturi)    
    Munte de tupeu... (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:08)

    Gigi [anonim]

    ...chiar daca "tehnic" are dreptate nu ma pot abtine sa nu intreb: Dar un ministru, in afara de a ridica salariul si de a apare la televizor ce sarcini are? Cand are de gand sa inteleaga doamna asta ca e direct si nemijlocit responsabila pt ceea ce fac subordonatii dansei, ca orice om cu raspundere manageriala din sectorul public sau privat. Dansa crede ca in pixul ala cu care semneaza se afla un fel de "vocatie" de a da autografe si doar atat?

    Iar faptul ca nu s-a asigurat ca toate documentele ajung la comisie desi au fost solicitate mi se pare sfidare pe fata. Din pacate dansa este exponentul si este chiar reprezentativa pentru multi politicieni din tanara (de)generatie, tanara generatie dar cu aceleasi vechi metehne (lipsa de responsabilitate, tupeu, banii publici = banii mei etc). Sa nu uitam de colegul Boureanu care pur si simplu e un ... (ma abtin sa spun ce e dar cred ca e evident). De EBa nu mai zic...
  • +6 (8 voturi)    
    Ritzi (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:11)

    CONTRIBUABILU' ROMAN [anonim]

    Doamnei ministru Ritzi, in momentul numirii in functie, poate nu i s-a prelucrat faptul ca ea, ca ministru, este ORDONATOR PRINCIPAL DE CREDITE. Asa se intampla daca semnezi ca primarul. Nu de alta, dar are multe exemple prin preajma (D-nul Ritzi, Basescu, Boc, Videanu, etc)
  • +5 (7 voturi)    
    Asa o fi cum spune ea, dar cu raspunderea cum e? (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:19)

    Cioara din varful parului [anonim]

    Sau de ce mama dracului mai e ministru?
    De palmares? Sa zambeasca ca o fraiera in zilele bune?
    Pentru ce mai e minstru?

    Doamne, pe mainile cui a ajuns tara asta?
    Toate pitipoancele cu pretentii de politiciene s-au vazut ministrese.

    Halal politica, halal tara, halal guvernanti!

    Vai de noi.
    Mi-e o scarba cumplita de toti acesti politicieni.
    Din toate partidele astea nenorocite.
    Mama voastra de nenorociti.
    Ce mi-ar place sa va vad pe toti la parnaie, dupa cate porcarii ati facut in tara asta!

    Oamenii obisnuiti nu stiu cam sa-si duca traiul de pe o zi pe alta, cu frica zilei de maine, iar tampita asta cheltuie sute de mii de euro si nu stie pe ce.

    Ar trebui aruncata in groapa de lei, daca nu pentru intentie, macar pentru incompetenta si prostie.
  • +4 (6 voturi)    
    FURT (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:26)

    tot anonim [anonim]

    Nu conteaza 2 mai , nu conteaza ce face MTC-ul , conteaza ca toate aceste FURTURI duc la dezastrul inevitabil al tarii. oamenii astia pur si simplu isi bat joc de viitorul acestei tari. o sa ajungem din cauza lor la milioane de someri, iar la exod de oameni pregatiti dupa ce isi revine "criza". Oameni buni, nu mai furati ! Nu va ajunge cit aveti ? cit vreti sa aveti, vreti toata tara sa fie a voastra, este deja, dar se duce naibii !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +2 (6 voturi)    
    Un munte de TUPEU si HOTIE (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:42)

    blackjedy [utilizator]

    Imi vine sa injur ca la usa cortului ca tot zicea un coleg al ridzi-mitzi-pitzi de "solidaritate tiganeasca".

    Deja nu mai am putere sa mai comentez altceva... noi comentam indignati si o mana de borfasi rad de noi si ne scuipa in timp ce ne fura.

    Paradoxul este ca tot ei dorm mai linistiti.

    Numai pe plaiurile noastre se tolereaza asa ceva...
  • 0 (4 voturi)    
    Ridzi-pelul (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:42)

    Prea DeAcordatul [anonim]

    Ce aveti bre cu biata ministreasa? Nu vedeti ca are dreptate: ce sa ceri unui creier care are un singur neuron iar acela se numeste .... dupa nevoile din ... dealul Bucurestiului (EBa sau, dupa caz, PeDe(a)L?
  • +3 (5 voturi)    
    e clar (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:43)

    florin [anonim]

    ..tb sa oprim aceste furturi - alt guvern sau revolutie. mama lor de incompetenti si tupeisti nenorociti...adica riti piti asta chiar ne sfideaza pe toti? chiar crede ca toti suntem cretini?
    cum este posibil sa nu fie sanctionata? clasa politica, guvern, presedinte, sunteti orbi? chiar inchidem ochii la orice?
  • +2 (6 voturi)    
    Draga Ridzi , (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:43)

    TNT [anonim]

    ...iti doresc ca la achizitia urmatoarei tale masini , sa nu te intereseze nici marca , nici cate usi are , cate oglinzi .Poate asa o sa dai 50.000 de euroi din furaciunile tale si te trezesti cu un Jiguli second hand sau mai bine cu o masina de .....cusut Ileana... . O poti folosi cu "succesuri "la cusut urmatoarelor minciuni...
  • +2 (6 voturi)    
    si atunci.. (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:44)

    cristi [anonim]

    cum iti permiti sa arunci banii orbeste???? nesimtito!!! mai fratilor..noi nu mai scapam de tentativa asta de ministru???
  • +4 (6 voturi)    
    Astia nu au de gand... (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:51)

    Mihai [anonim]

    sa inteleaga ca ei lucreaza pt noi si nu invers??!!! Si exact ca in cazul unui angajat ce nu da randament,pe deasupra si hot.. se cere o concediere!!! Mai ministreaso care esti..cum iti permiti sa faci tigania asta?? tu mananci ca te platim noi asa ca incearca sa ne expolici si nou de unde tupeul asta bolnav de a rade in fata unui intreg popor??? ce ura ma incearca..scrasnesc din dinti...
  • 0 (2 voturi)    
    Ce tricouri!? (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:57)

    shorty [anonim]

    Apropo, a avzut cineva macar cum arata un tricou dintre miile sau zecile de mii impartite tinerilor?
    In Iasi, centru univ cu aproape 100.000 de studenti, si sigur au fost cateva mii la mare de 2 mai, nu am vazut nici macar un tricou!!!
  • +1 (5 voturi)    
    prostia mana in mana hotia! (Miercuri, 8 iulie 2009, 16:03)

    marius [anonim]

    Se pare ca tehnicile din trecut nu au apus, iar atitudinea sfidatoare a D-nei Ridizi cat si a acolitilor din PDL care o sustin nu arata decat aroganta. Ce sa facem acuma? sa tacem? nu trebuie sa stim ce se intampla cu banii nostrii! sau nu! mai rau!cetateni romani luati aminte: Ciocul mic ! ca la putere suntem noi PDL si PSD-PC.
    Rusine voua!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Hopa... (Miercuri, 8 iulie 2009, 17:03)

    HopaMitica [anonim]

    Hopa...apare ca cele 2 firme de fapt erau una singura !
    Cat de ingenios...
    Se pare ca ingenuozitatea nu mai are limite!
  • +2 (2 voturi)    
    nerecunoscatori (Miercuri, 8 iulie 2009, 17:20)

    S [anonim]

    Va dati seama?? Presa o injura, angajatii de la minister o pacalesc, firmele o fura, bugetul mic, criza mare, galceava in coalitie... si ea tot vrea sa duca tinerii pe culmile propasirii si sportul pe glorie...

    Ce electorat de nerecunoscatori!!!

    Repede o statuie pana nu pleaca valoarea asta din tara si o sa ramanem de caruta!!!!
  • +1 (5 voturi)    
    Certo... (Miercuri, 8 iulie 2009, 17:30)

    Observatore [utilizator]

    ...lei una victima in-o-CENTA....(?!).
    Totusi, fraulein mini - STREASA ,antworten sie bitte ,
    ma como se chiama creature care nu pot fi jigniti NICI CU TOPORUL ?
  • +2 (4 voturi)    
    lasa-ne d-na Ritzi (Miercuri, 8 iulie 2009, 17:42)

    geobit [anonim]

    Doar nutza basescu poate sa ne scape de incapabila doamna Ritzi.
    S-o ia sefa de cabinet la Parlamentul European.
    Ce ministreasa poate sa fie daca nu este in satre sa i-a o shpaga fara tam-tam?!
    Ar fi trebuit sa-si faca stagiul in guvernul Nastase din perioada 2000-2004, sau macar sa petreaca cateva saptamani pe la cabinetul lui Tariciu in 2008 si tot prindea ceva.
  • +2 (2 voturi)    
    Ham, ham, ham...d-na Ritzi il concureaza pe Vasile (Miercuri, 8 iulie 2009, 18:18)

    Mitica [anonim]

    Ham, ham, ham...d-na Ritzi il concureaza pe Vasile, caine credincios la Partidului !

    Probabil ca piscata de puricii furiei post-traumatice cauzata de expunerea mediatica la publicul roman care plateste taxe si impozite pe care d-neaei le cheltuie cu "firme prietene si colaboratoare", d-na Ritzi incearca sa latre si apoi ameninta sa muste ... ii face astfel concurenta catzelului Vasile de la PDL.

    Mirarea mea este mare si este cauzata de faptul ca d-na Ritzi nu este la fel de credincioasa precum catzelul Vasile, dar latra de parca ar avea doua guri ... ca sa poata latra in timp ce musca !

    Acum noi asteptam o intalnire la nivel inalt dintre premierul Bokkutu NBoku Kukluju Warza Bleaga si d-na Birgitte Bardot, de la asociatia de protectie a latrailor ...
  • +4 (4 voturi)    
    nesimtire sau prostie? (Miercuri, 8 iulie 2009, 18:24)

    lungu bogdan [anonim]

    perseverenta asta in a respinge orice urma de vinovatie denota o nesimtire crasa. asta in cazul in care nu e prostie de-a binelea. dar si intr-un caz si in celalalt e foarte grav pentru mediul politic din romania. se pare ca monica nu a invatat nimic din parlamentul european.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce fiinta inocenta (Joi, 9 iulie 2009, 9:06)

    Gix [anonim]

    Nu are pic de experienta fetiscana asta. Au mâncat-o friptã hrebe shi oktavian impreuna cu padawanii lor. Mamaaaaaaaaa, câte chestii meserie s-au facut fara ca prostanu' sa afle nimic iar fetitza asta shi-o furã pentru un mazilik de 650 de mii de coco. Inca o proba a faptului ca in România nu existã clasa medie, numai sãraci si bogati.