Dacian Ciolos, la RFI: Pentru Romania ar fi foarte util sa aiba un comisar european pe Agricultura

de M.M.     HotNews.ro
Miercuri, 8 iulie 2009, 10:27 Actualitate | Politic

Presedintele Comisiei prezidentiale pentru Agricultura, Dacian Ciolos, spune, la RFI, ca "deocamdata" nu i s-a propus oficial sa devina comisar european. El afirma insa ca pentru Romania si chiar pentru noile state membre ale Uniunii Europene ar fi "foarte important si util" sa aiba un comisar european pe acest portofoliu.

Numele fostului ministru a fost vehiculat intens in ultimele saptamani, pentru eventualitatea in care Romania va primi postul de comisar european pentru Agricultura. Bucurestiul are in vedere un portofoliu cu greutate, precum Agricultura sau Transporturile.

"Deocamdata, aceasta propunere nu mi s-a facut oficial, cred ca nu mi s-a facut si pentru ca nu este cazul inca, nu este clar ce portofoliu va avea Romania", declara Dacian Ciolos.

"Pentru Romania si chiar pentru noile state membre ar fi foarte important si util sa aiba un comisar la Agricultura, pentru ca exista mai multa legitimitate politica pentru un comisar dintr-un nou stat membru sa vina cu propuneri de adaptare a Politicii Agricole Comune, tocmai pentru a lua in considerare potentialul agricol care se afla aici, in noile state membre, si care ar trebui sa fie valorificat de o Politica Agricola Comuna, pentru ca nu avem alte mijloace, nu mai putem avea politici agricole nationale", precizeaza fostul ministru al Agriculturii, in prezent angajat al Comisiei Europene.

"Deci, in aceste conditii, cred ca trebuie sa asteptam, sa vedem ce decizii politice se vor lua la nivel european, apoi ce decizie politica va lua coalitia la guvernare in Romania", conchide Dacian Ciolos.

Presedintia a anuntat infiintarea de catre seful statului a Comisiei prezidentiale pentru politici publice de dezvoltare a agriculturii in Romania. Comisia este condusa de fostul ministru de resort Dacian Ciolos.

"Comisia are ca obiectiv elaborarea unor documente pentru orientarea strategiei si politicilor publice pentru dezvoltarea agriculturii pe termen lung (la orizontul anilor 2020-2025) planurilor de actiune pe temen mediu (pana in anul 2014) si pe termen scurt (care sa fie aplicate in anul 2010) pozitia Romaniei privind viitorul Politicii Agricole Comune", se arata intr-un comunicat de presa al Presedintiei.

Activitatea acestei comisii se va incheia cel mai tarziu pe 30 iunie 2010. Finantarea activitatilor necesare organizarii si functionarii comisiei se asigura din fonduri publice, aprobate prin bugetul de stat al Administratiei Prezidentiale.


Citeste mai multe despre   






















399 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    da noi mai avem agricultura? (Miercuri, 8 iulie 2009, 10:46)

    florin [anonim]

    sau daca nu ne da agricultura eu zic sa cerem portofoliu de justitie si anticoruptie ca doar si acolo excelam....
  • +2 (2 voturi)    
    Ciolos - doar o poveste! (Miercuri, 8 iulie 2009, 10:51)

    Viorel [anonim]

    Cu toata stima pentru Cilos cred ca domnia sa si-a propus imposibilul. In institutiile europene este bine sa vizezi tine fixe si nu mobile. Prin aceasta "ambitie" de a avea un comisar la agricultura, Romania va pierde iarasi o pozitie imporatnta de comisar. Domnia sa nu realizeaza doua lucruri: ca este un fost ministru la agricultura care a pierdut fonduri: SAPART, a pierdut subventiile europene pentru agricultorii romani (lucru aproape unic) din cauza APIA ai a softului nefunctional. Si doi: nu are experienta directa a managementului agricol: nu a infiintat bursele de produse agricole (legume, cereale, etc) instrumentul de piata cel mai important. Deasemenea nu a demarat (si a pierdut fonduri UE) programul national de sere agricole creand o mare dependenta de piata turca si bulgara.

    In cateva cuvinte, ambitii mari dar fara substanta necesara. UE nu-si poate permite sa aiba pe un asemenea portofoliu un comisar atat de vulnerabil cum este profesional d-ul Ciolos! Asa ca pana cand esecul nu va deveni dominat, Romania trebuie sa se gandeasca la o persoana care are o carieara europeana in spate capabila sa descurce si nu sa incurce lucrurile intr-un spatiu european important.
    • 0 (0 voturi)    
      Strategii (Miercuri, 8 iulie 2009, 11:30)

      agrocon.ro [anonim] i-a raspuns lui Viorel

      Domnul Ciolos trebuie sa vina cu un program in care bancile sa acorde credite cu dobânda de max 5% pentru investitiile in agricultura.
      • 0 (0 voturi)    
        strategii (Miercuri, 8 iulie 2009, 12:20)

        maruta [anonim] i-a raspuns lui agrocon.ro

        Corect, dar dobanda ar trebui sa fie acceptata si de bancile din Romania, lucru care este putin probabil.
        Din pacate nu s-a inteles, inca, ca si agricultura poate sa aduca bani si sa contribuie la relansarea economiei. Pana una alta suntem piata de desfacere si stimulam dezvoltarea unor sectoare ale agriculturii din Turcia, Polonia, Ungaria, etc.
  • +1 (1 vot)    
    ministerul agriculturii (Miercuri, 8 iulie 2009, 12:03)

    maria [anonim]

    In perioada cat Dl Ciolosi a coordonat Ministerul Agriculturii s-au inregistrat erori in coordonarea PNDR-ului, fara ca dansul sa intervina. Dealtfel chiar domnia sa a recunoscut la o intalnire gazduita de Hotnews in luna ianuarie, ca nu a interveni din ratiuni politice,. Este vorba de acordarea discriminatorie de puncte ptr. cultura mare in detrimentul zootehniei, stimularea achizitiilor simple in detrimentul investitiilor complexe, modificarea procedurilor din mers, blocarea finantarilor SAPARD, proceduri greoaie si de mute ori redundante. Erori de management care s-au vazut ulterior, prin reportarea unor proiecte importante pentru modernizarea si dezvoltarea agriculturii.
    Nu cred ca sesizarea erorilor si remedierea presupunea sprijin politic, mai ales ca putea sa folosesca experinta in domeniul PAC.
  • -1 (1 vot)    
    succes (Miercuri, 8 iulie 2009, 12:29)

    alex [anonim]

    Succes domnului Ciolos si Romaniei in obtinerea portofoliului dorit.
  • 0 (0 voturi)    
    taranu' e cu noi!!!! (Miercuri, 8 iulie 2009, 12:46)

    dezinteresantul (ati citit bine nu dezinteresatul) [anonim]

    alo bursucel=adrian severin!!!! ce faci mai europanarama!!!! ti-a furat Ciolos speranta....ai vazut daca te pui rau cu BASE...ai festelit-o!!!!hai succes cu psd si gionel.....