Cristian Boureanu s-a retras din Comisia Ridzi

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 7 iulie 2009, 15:06 Actualitate | Politic

Cristian Boureanu (PDL)
Foto: Rompres
Deputatul PDL Cristian Boureanu a anuntat marti ca se retrage din Comisia de ancheta care o vizeaza pe Monica Iacob Ridzi, motivandu-si gestul prin faptul ca Biroul Permanent al Camerei Deputatilor a decis continuarea activitatii Comisiei in mod ilegal.

Cristian Boureanu sustine ca activitatea Comisiei de ancheta a ministrului Tineretului si Sportului, Monica Iacob-Ridzi, continua in mod ilegal pentru ca se desfasoara in paralel cu o ancheta judiciara, transmite NewsIn. Boureanu crede ca, in momentul de fata, doar procurorii anticoruptie au dreptul sa se pronunte asupra eventualelor vinovatii in cazul legat de organizarea "Zilei Tineretului".

Conducerea Camerei Deputatilor a decis, marti, ca forul de ancheta in cazul Ridzi sa-si continue activitatea, majoritatea reprezentantilor Biroului Permanent apreciind ca nu sunt intrunite conditiile prevazute de articolul 74 al Regulamentului Camerei, pentru incetarea activitatii forului. 


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

998 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    ce bine (Marţi, 7 iulie 2009, 15:22)

    sol_invictus [utilizator]

    In sfarsit a iesit si nesimtitul asta din comisie !
    • +3 (9 voturi)    
      Epuizase "argumentele" (Marţi, 7 iulie 2009, 15:31)

      vio [anonim] i-a raspuns lui sol_invictus

      Culmea e ca el a spus de la inceput ca aceasta comisie este ilegala, dar tot a facut parte din ea!
      Acum si-a terminat treaba pe acolo si nu vrea sa se repete.

      Cale intinsa, ca nu ti-ai facut numele de rusine, cum s-ar spune!
      • 0 (0 voturi)    
        Brum bun, cale batuta ! (Marţi, 7 iulie 2009, 20:50)

        Mitica [anonim] i-a raspuns lui vio

        Scuturand din coada si din coarne, dl. deocamdata deputat Boureanu ne-a scutit de prezenta sa.

        Pacat ca nu a plecat mai repede.

        Este ciudat cum pot conlucra in acelasi Parlament si in acelasi partid d-nii deputati Boureanu si Spinu, unul atat de preocupat de respectarea legii, iar celalalt atat de putin convins de utilitatea acestui lucru incat ieri in timpul "Discutiei de luni" a incalcat legea fumand in direct in studio, la emisiunea d-lui Dan Tapalaga.

        Poate ar fi bine sa plece si dl. Spinu dupa dl. Boureanu, ca deh ... sa nu se plictiseasca pe drum singur. O tovarasie pe masura - cu coarne de cadru didactic universitar la fac de drept din Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iasi este poate tovarasia ce-i lipseste d-lui deocamdata deputat Boureanu !

        Sa stea impreuna, ca doi zimbrii intr-o baltoaca cu namol ...


        " Patria si Dreptul Meu ! "

        .
  • 0 (2 voturi)    
    parca nu era titular (Marţi, 7 iulie 2009, 15:36)

    oldman [anonim]

    parca tinea locul altui individ acolo.
    • +2 (4 voturi)    
      S-a retras..B... (Marţi, 7 iulie 2009, 16:00)

      nae [anonim] i-a raspuns lui oldman

      Nu stiu ce cauta in parlament,un astfel de individ certaret si fara pic de ratiune.du-te nene,la turma.
      • 0 (2 voturi)    
        S-a retras B... (Marţi, 7 iulie 2009, 16:17)

        Nae [anonim] i-a raspuns lui nae

        Probabil ca "omul" vrea sa inainteze in politica(de maidan).Chiar asa am ajuns ?Scuze ! Nu la turma,la cireada.
      • +2 (4 voturi)    
        Noi l-am ales (Marţi, 7 iulie 2009, 16:27)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui nae

        Din pacate, tot noi l-am ales pe badaranul asta sa ne reprezinte in Parlament. Desi votul a fost uninominal, oamenii tot cu partidul a votat.
  • -2 (2 voturi)    
    si cu toate acestea (Marţi, 7 iulie 2009, 16:45)

    dedeiu [anonim]

    continua ancheta. Ok a plecat un mahalagiu de 2 lei, dar are dreptate ca ancheta aia este ilegala. Culmea este ca multi doreau numai sa plece mahalaua...
  • -3 (3 voturi)    
    bani (Marţi, 7 iulie 2009, 16:47)

    lulu [anonim]

    CUM SA FACI BANI

    metodele posibile (si legale cum sa faci bani multi repede, usor si legal cea mai noua metoda de a face bani pentru romani! bani rapid si sigur pe internet. testat! eu am facut 3000.00 de lei in 3 saptamani!!! e randul tau!!!!!! functioneaza!!!! singurul care functioneaza cu adevarat!!! nu risti nu cistigi. nu este nici o gluma,crede-ma! depinde numai de tine daca vrei sa citesti pagina asta sau nu, eu nu pot spune decat ca 10 min. de citit iti pot schimba viata (si portofelul!), depinde numai de tine "poti face bani usor si repede" crede-ma: am incercat toate).aceasta este cea mai usoara si mai rapida cale. poti sa faci o gramada de bani, repede si legal. merge! e testat! tot ce trebuie sa faci deocamdata este sa citesti cu atentie si pana la final textul. eram sceptic, totusi... in urma cu ceva vreme navigam aiurea pe internet (probabil la fel cum faci si tu acum) cand am descoperit un articol asemanator cu acesta in care se spunea ca pot sa castig milioane in doar cateva saptamani cu o investitie de numai 6 lei. imediat m-am gandit "chestia asta trebuie sa fie vreo escrocherie". dar, curios fiind, am continuat sa citesc. articolul spunea ca trebuie sa trimiti cate 1.00 leu la fiecare din cele 6 adrese mentionate in articol . apoi sa iti treci numele si adresa la sfarsitul listei in pozitia a 6-a si sa publici articolul la minim 200 de forum-uri/adrese cu anunturi pe internet sau prin mail la cat mai multe adrese. pur si simplu! dupa ce am analizat chestiunea si dupa ce am discutat cu cativa prieteni m-am hotarat sa incerc. la urma urmei ce aveam de pierdut in afara de 6.00 lei si 6 timbre? cum este si normal, la inceput eram sceptic si chiar ingrijorat in privinta aspectului legal. asa ca m-am interesat la pttr si mi-au confirmat ca intr-adevar e legal! deci am facut infima investitie de 6.00 lei. surpriza!...ghiciti ce s-a petrecut !!! .. intr-un interval de 7 zile am inceput sa primesc bani in cutia postala. eram uluit! m-am gandit ca probab
  • 0 (2 voturi)    
    retragerea lui Boureanu (Marţi, 7 iulie 2009, 17:20)

    DE ACORD [anonim]

    primul sau gest inteligent si demn. sa continue : din tot ce este public si politic. eventual la sursa celor 7 ani de acasa.
  • 0 (2 voturi)    
    "ancheta judiciara" (Marţi, 7 iulie 2009, 17:29)

    SAT [anonim]

    Pai daca "se desfasoara in paralel cu o ancheta judiciara" de ce nu demisioneaza Ridzi ? Sau de ce nu este demisa asa cum a promis Baselu ca tratament pentru un ministru anchetat ? De ce o mai sustin cei din PDL ?... Boureanu si-a dat seama ca se compromite(mai rau) daca mai continua sa o sustina public pe Ridz, cum de altfel au inceput sa se prinda din ce in ce mai multi in PDL.
    • -1 (1 vot)    
      @sat (Marţi, 7 iulie 2009, 19:27)

      DE ACRD [anonim] i-a raspuns lui SAT

      R(p)itzi nu poate singura. Desi nimeni nu duce analiza spre EBa (cum ar fi logic), ea inca nu are nici acordul din ”deal” nici nu poate face ceva de capul (hi, hi, cap ....?) ei atata timp cat cursul logic este nu numai spre ”deal” cat si spre independenta europarlamentara. Iar ”dealul” este perfect constient de aceasta situatie. Ce-mi este greu sa inteleg esta motivul pentru care inca nu se face legatura cu independenta europarlamentara.
  • 0 (0 voturi)    
    solutia (Marţi, 7 iulie 2009, 20:15)

    Dedalus [anonim]

    sa scapam de toti

    alt parlament

    alegeri anticipate.
  • 0 (0 voturi)    
    nici nu facea parte (Miercuri, 8 iulie 2009, 23:46)

    elenasidorica [anonim]

    nesintitul asta nici macar nu facea parte din aceasta comisie..a fost trimis acolo cu un scop precis si anume de a face circ pentru a intarzia cat poate de mult activitatea comisiei!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    szi domnul? (Joi, 9 iulie 2009, 12:32)

    monica L [anonim]

    Pe cind demisia din Parlament?