VIDEO Emil Boc: Nu am primit niciun telefon de la presedintele Basescu in legatura cu Monica Iacob-Ridzi

de M.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 iulie 2009, 14:24 Actualitate | Politic

Premierul Emil Boc a infirmat sambata informatiile vehiculate de presa potrivit carora presedintele Traian Basescu l-ar fi sunat pentru a-i spune ca nu este de acord cu demiterea ministrului Tineretului si Sportului, Monica Iacob-Ridzi, relateaza NewsIn.

"N-a fost niciun telefon de la presedintele Romaniei, nu am discutat aceasta tema", a declarat Emil Boc, dupa ce in presa au aparut informatii potrivit carora el ar fi cerut vineri demisia Monicai Iacob Ridzi, insa, ulterior, s-ar fi razgandit, la interventia presedintelui Basescu.

Boc a precizat ca PDL, "spre deosebire de alte partide", nu va impiedica justitia sa afle adevarul in acest caz.

"Cel putin din perspectiva Partidului Democrat Liberal, nici un ministru nu va beneficia de protectie speciala in raport cu justitia. Monica Iacob-Ridzi va merge, va da socoteala in fata justitei si, evident, va raspunde din punct de vedere legal si politic pentru ceea ce face", a precizat Boc.

Primul ministru a reafirmat ca orice ministru pentru care se va cere inceperea urmaririi penale va fi demis in aceeasi zi.

Sulfina Barbu: Ridzi nu are motive sa-si depuna mandatul

Presedintele organizatiei de femei a PDL, Sulfina Barbu, a afirmat ca, in opinia sa, Monica Iacob-Ridzi nu are motive sa-si depuna mandatul si ca partidul este cel care va trebui sa ia o decizie.

"Din moment ce doamna ministru nu are motive pentru a-si depune mandatul, partidul este cel care trebuie sa decida in continuare cum evolueaza lucrurile", a afirmat Sulfina Barbu, pentru Antena 3.

Ea a admis ca scandalul creat in jurul cheltuirii sumei de 630.000 de euro din bugetul Ministerului Tineretului si Sportului a adus prejudicii de imagine PDL.

"Cu siguranta, orice scandal aduce prejudicii unei formatiuni politice cand este vorba de un lider national al partidului respectiv. Sigur, a adus prejudicii de imagine PDL. Cu siguranta vom discuta in BPN de luni (6 iulie, n.r.)", a adaugat ea.



Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1039 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Pe tine, domnule Boc o sa calce Basescu la toamna. (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 15:10)

    Observatorul [anonim]

    Asta ar fi o modalitate de a castiga alegerile domnul Basescu- trantind la pamant pe guvernul corupt si incapabil - Boc. A mai facut-o si cu Petrica Roman, si cu Stolojan, oameni care aveau totusi o experienta politica mai bogata decat a dumitale, domnule Boc.
    • +5 (9 voturi)    
      despre ce vorbesti ? (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 16:38)

      naufragiatul [utilizator] i-a raspuns lui Observatorul

      Singurul guverv pe care l-a trantit Basescu a fost guvernul Ciorbea.
      Petre Roman , in 1991, a fost trantit de Iliescu si mineri, iar Stoloja, imdediat dupa Roman n-a fost trantit de nimeni, pur si simplu, dupa alegeri, a fost numit un nou premier, in speta Nicu Vacaroiu.
      Check the history book .
      • +2 (6 voturi)    
        poate (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 17:24)

        doi [anonim] i-a raspuns lui naufragiatul

        poate vorbea de ei ca oameni politici, nu ca si guverne.
  • +7 (11 voturi)    
    Cand ? (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 15:25)

    Ioan [anonim]

    Oare cand vom scapa de toate javrele astea ??
    • +3 (5 voturi)    
      Ioane ,nu vom scapa niciodata .. (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 19:24)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Ioan

      Un savant american, care discuta doar cu Dumnezeu, are o teorie interesanta cu aplicabilitate la Romania :viermuiala politicianista va roade tot ,tot ;cand nu mai ramane nimic de ros din Romania se vor roade intre ei ;cei care scapa se vor raspandi catre alte zari ;gandeste-te unde traieste un Vantu (Grecia ), unde traieste un famiglia Patriciu (Canada), unde traieste un Buzoianu Energy Holding (Monaco ) Patriciu (lui meme) vrea sa o taie in Germania... si zi tu daca Richard Dawkins nu are dreptate ...
  • +10 (10 voturi)    
    . (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 15:39)

    presedintele (de scara) [anonim]

    ....suna ocupaaaaaaaaaaaaaaaaaat!
    • +6 (10 voturi)    
      si daca ar fi sunat (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 16:09)

      naufragiatul [utilizator] i-a raspuns lui presedintele (de scara)

      credeti ca ar fi spus: Da, m-a sunat presedintele Basescu si mi-a spus .................................. etc.

      Cata naivitate din partea ziaristilor, sau cat de prosti ne cred pe noi astfel incat sa considere ca punem botul la vrajeala asta, cum ca ei se dau peste cap ca sa afle adevarul.

      Bravos natiune, halal sa-ti fie!
    • +3 (3 voturi)    
      BUNAAA (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 18:50)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui presedintele (de scara)

      SUUPER!
    • -1 (1 vot)    
      Sefu',mai insista! (Duminică, 5 iulie 2009, 11:30)

      Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui presedintele (de scara)

      Sau trimite SPP-ul sa ti-l aduca pachet!Ce,Boc asta face ce vrea?!
  • +5 (7 voturi)    
    Basescu (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 16:29)

    Boss2013 [utilizator]

    Daca Basescu a facut asta, merita sa pice la toamna.
    • +1 (3 voturi)    
      NU (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 18:51)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui Boss2013

      NEAPARAT LA TELEFON DAR SIGUR AU COMUNICAT...ESTE EVIDENT CA ASA AU FACUT.
  • +3 (5 voturi)    
    Cioca-boca (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 16:41)

    Boboc [anonim]

    Nu-i nimic , stim ca sunteti genul de om caruia ii plac succesurili ... asa ca o sa sune pentru felicitari ! HAI PDL !!!
  • +6 (8 voturi)    
    Basescu nu are scrupule (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 17:18)

    Lucianmotzul [anonim]

    A promovat si a fost votata fatasa ,Uderea ,Ridzi ,Anastasia puse sus in dauna imagini partidului niste nulitati Basescu asta este capabil de orice ,un smecher si tupeist mincinos. Nu il mai votati fratilor ,bani furati de Ridzi asta sint pt el si EBA.ce dracu parca am fi toti prosti,
  • -1 (3 voturi)    
    demisia (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 17:45)

    raducu [anonim]

    Trecand peste chestiuni de manipulari si acoperire ,
    daca Basescu , Boc si ceilalti sefi din PDL , ar cere
    " coalitiei "si parlamentului revenirea la o Agentie
    de Sport , al carui presdinte nu poate fi acum decat
    actualul secretar de stat si - fosta glorie a gimnasticei romanesti - atunci ar salva si onoarea
    partidului si ar inchide gura trompetelor de serviciu .
  • +2 (4 voturi)    
    BOC:M-a SUNAT BASESCU!!! (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 18:56)

    silviu [anonim]

    Basescu a sunat pe premier ca s-o demita pe RITZI insa premierul a refuzat dand dovada inca o data ,daca era necesar,de o personalitate puternica,demonstrindu-ne ca nu e carpa presedintelui Ba ,mai mult,Boc si-a iesit din fire(cum de altfel ne obisnuisem deja) si i-a replicat dur presedintelui pentru trafic de infuenta amenintandu-l cu DNA-ul !Boc si-a terminat dialogul cu jigniri grave aduse presedintelui:Mai tigan imputit,ori esti prost ori faci pe prostul! PS Presedintele Basescu a inceput lectura la prima carte din viata:ORIZONTURI ROSII
    • 0 (2 voturi)    
      Bravo! (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 19:44)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui silviu

      Excelent!
  • +3 (5 voturi)    
    Ridzi-Basescu (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 19:04)

    Nicolae [anonim]

    Elena basescu a luat cel mai mare scor in Valea Jiului altfel nu se califica,:))),asa ca basescu are datorii !!!
  • +2 (4 voturi)    
    jigodii (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 19:07)

    cristus [anonim]

    1. Nu ai primit telefon, ci ordin;
    2. Esti jalnic, un catelus care se face pe el cand il vede pe Basescu (de frica sau de bucurie);
    3. Nu ai opinie proprie, cee ce e cel mai grav !!!!
    SEZI CUMINTE, PREMIER-PITIC (si aici am folosit termenul "pitic" la figurat, nu m-am referit la fizicul tau).
  • +2 (2 voturi)    
    Penibil, ridicol si trist. (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 19:12)

    Narcisa [anonim]

    D-le Boc, nu conteaza daca ati primit sau nu telefon de la presedinte, dumneavoastra sunteti primul ministru si cred ca se impune urgent ca dna Ridzi sa fie inlocuita,
    E o persoana care nu a meritat capitalul imens de incredere, sansa care i s-a dat. Trebuie sa se intoarca acolo de unde o fi plecat. In mediul ei.
    Pe buna dreptate agaseaza lumea. . E ridicola (situatia), dupa parerea mea. Sa nu credeti ca "latra cainii si caravana trece": asta ar putea spune colegele, care o compara neinspirat, chiar caraghios, cu Maria Magdalena.
  • +1 (1 vot)    
    Daca PARTIDU' nu-i cere demisia.... (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 20:16)

    Moromete [anonim]

    Atunci, madam Sulfina..sunteti unsi cu euroi cam toti muradar rau de tot. Oricum poate intr-o zi o sa va desteptati, deja peste 50 din electorat (votanti) si-au dat demisia. Poate asteptati sa ne dam TOTI demisia !!! Din pacate bunul simt si onoarea au fost inlocuite inPD-L cu tupeul, minciuna si ascunsul pe sub pres !!!
  • 0 (2 voturi)    
    nu am primit niciun telefon.. (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 22:01)

    gigi [anonim]

    Si marmota invelea ciocolata in staniol....
    Dl Boc chiar ne ia drept prosti si vrea sa ne convinga ca el conduce intr-adevar guvernul...
    Atunci de ce nu ia el atitudine ?
  • 0 (2 voturi)    
    Sigur... (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 22:09)

    Rhadoo [utilizator]

    ... si marmota invelea ciocolata in staniol.
    Posibil sa spuna adevarul, Base il suna pe Boc doar cand are nevoie sa fie pupat in fund.
  • -2 (4 voturi)    
    Lipsesc comentariile echilibrate! (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 22:25)

    martin [anonim]

    Nu pot sa cred ca toti autorii de mesaje de pana acum sunt hiene, noul nume al clonelor mercenare. Sigur ca sunt si cativa prosti incurabili, care nu inteleg ca totul se rezuma la afirmatiile tolontane, lipsite de orice proba reala.
    Pentru ceilalti ,pe care vreau sa-i cred de buna credinta, dar orbiti de lavina de afirmatii fara continut, am informatia ca unul Cristoiu are indoieli fata de odioasele afirmatii tolontane.
    Si Cristoiu, nu poate fi in niciun caz considerat prost !
    • +1 (1 vot)    
      ? (Duminică, 5 iulie 2009, 1:39)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui martin

      domnu' martin,

      cele 3 contracte MTS cu 2 firme de apartament prezentate in facsimil si semnate de d-na ministru nu sunt probe reale?
      declaratia oficiala a d-nei ministru cum ca s-a cumparat scena cu 75 mii euro nu e proba?
      declaratia MPP ca de fapt ei au cumparat scena aia si nu cu 75 ci doar cu 7 mii euro nu e proba?

      ce plm va bagati in seama ca riti piti, care zicea ca e o campanie de presa regizata frate si acum o da cotita cand o se vede la colt?
    • +2 (2 voturi)    
      Un singur pedelic?....salbut...rusiniiicaaa ! (Duminică, 5 iulie 2009, 2:39)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui martin

      Ori esti tonomat...ori ai ochelari de cal. Adica ar fi mai bine pt tine sa fii platit decat sa fi pus botu la Basescu. Esti in minoritate....din fericire. Sau tu esti unul din aia care condamna atacurile asupra imaculatilor prim ministri PDL-isti? Care ar trebui protejati de parlament, de presa, de justitie si nu in ultimul rand de societatea civila. Ai fost activist de partid...sau (scuze de repetitie dar nu ma pot abtine) esti platit?
      • +1 (1 vot)    
        mai stai un pic (Luni, 6 iulie 2009, 8:57)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Rabdare, ca mai apar.
        Ti-a raspuns mai jos. Tinand cont de faptul ca n-a stiut sa apese pe "raspunde" si a pus comentariu nou, inseamna ca e d'ala care e convins ca pramatiile care au scris manualul fariseismului sunt curati si cinstiti. In conditiile in care ai atatea dovezi si mijloace de informare la indemana, cat de trist sa fii sa crezi in astia?
        Vb ta, daca e platit sau e membru e de inteles...altfel, dupa cum ziceam, trist.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce ne dorim noi.. (Duminică, 5 iulie 2009, 8:25)

    Ion_Reper [anonim]

    Majoritatea cetatenilor din VALEA JIULUI cer ca D-na Monica Ritzi sa-si dea demisia din functia de ministru si sa se puna la dispozitia justitiei.
  • -1 (1 vot)    
    Alex este "hiena" sau eufemistic spus p....t! (Duminică, 5 iulie 2009, 10:27)

    martin [anonim]

    Pai tocmai asta e mai Alex, tot ce scrii tu nu sunt probe reale si oricum le cunosti din afirmatiile interesate tolontane. Nu ai vazut contractele ,iar faptul ca sunt firme de apartament constituie o dovada doar pentru idiotii congenitali. La o firma nu conteaza daca adresa e intr-un WC sau intr-un etaj dintr-un bloc de otel si sticla ,ci doar cifra de afaceri si daca isi plateste impozitele reale.
    Mai bine uita-te diseara la orele 20 la Cristoiu, care in orice caz nu e prost si daca esti de buna credinta,poate o sa te luminezi!
  • +1 (1 vot)    
    Justitia ! (Duminică, 5 iulie 2009, 10:46)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Lasati justitia in atributiile sale! Prezumtia de nevinovatie e valabila inca dupa cate stiu! Restul ori pierderea de vreme sau incercare de presiune pe justitie! Unul din fenomenele ce au dus la stepul in justitie influienta politicului! De ceva vreme nu se mai vorbeste decat de manipulari mas-media! Cazul Lazarus.." Don'Chisote, Luis 3,14 de la mansa Lamborghini"..redescoperitorul Santajul si etajul. Cu 1.000Ron/luna vila de 2 milioane EU si masina de 500.000 EU.Pe OTV un detinut acuza pe Turturica de manipularea justitiei,procurorul de caz prezentand in proces aberatiile""justitiarului" L.L.in loc de probe si ca L.L. a cerut 500.000EU sa-l.."faca scapat"..Daca s-a ajuns pana aici putem stinge lumina. DDD
  • +1 (3 voturi)    
    Raspuns clonei "bgd" ! (Duminică, 5 iulie 2009, 12:28)

    martin [anonim]

    Nu sunt platit,din pacate,nu am fost activist al niciunui partid, nu sunt tonomat,desi eu macar scriu cu subiect si predicat.
    Da ,tin cu PD-L si cu Basescu si nu mi-e rusine absolut deloc, mai clonelor vangheliste sau papionare.
    Cred ca nu sunt minoritar ,dar asta o s-o vedem dupa alegeri si deocamdata aveti candidati pauperi spiritual din clasele Prostanacul sau Repetentul.
    Am citit in ziare despre unul "Bataiosu" si poate incercati cu asta si ma puneti in minoritate.
    Va urez numai "succesurile" pe care le meritati mai hienelor sau daca va reprezinta ,mai clonelor !
    • -1 (3 voturi)    
      Mos MARTIN a dat de miere!!! (Duminică, 5 iulie 2009, 15:18)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui martin

      ca esti unul dintre beneficiarii actualei guvernari nu ma indoiesc! De ce mi-e mila de tine? Pentru ca ai ajuns in postura ursului pacalit de vulpe! Pe post de vulpe e desigur...RIDZI Mai mos MARTIN numai tu nu vezi cata diferenta de pregatire si cultura e intre Prostanac si Marinar:Basescu n-are zile de scoala cate zile de vacanta are Geoana! In ce priveste pe Repetent comparatia nu are sens pentru ca nu poti sa repeti ceea ce n-ai facut adica SCOAL:A E vorba ,evident, tot de Basescu Asa ca, mos MARTINE ,taci si baga miere!
  • +1 (3 voturi)    
    Hienele (Duminică, 5 iulie 2009, 12:51)

    Catalin [anonim]

    D-na Ridzi este nevinovata !!! Singura ei vina si motivul pentru care o ataca hienele murdare din presa este ca este apropiata Presedintelui. Dar vor vedea hienele: in toamna poporul va vota cu presedintele si nu cu animalele de geoana sau baiatul cu gel. Hienele isi vor primi rasplata !!!!