UPDATE Monica Iacob Ridzi dezminte faptul ca si-ar fi dat demisia din functia de ministru al Tineretului si Sportului

de Redactia Politic     HotNews.ro
Vineri, 3 iulie 2009, 13:57 Actualitate | Politic

Monica Iacob Ridzi
Foto: AGERPRES
 documente
(03 Iul 2009) PDF, 79KB
Monica Iacob Ridzi nu si-a depus demisia si nici nu si-o va depune, au declarat, pentru HotNews.ro, surse politice, contrazicand astfel zvonurile potrivit carora ministrul Tineretului si Sportului ar fi urmat sa demisioneze. "Este vorba despre o dezinformare", sustin sursele citate.

UPDATE: Monica Iacob-Ridzi a dezmintit informatia "vehiculata in mass-media pe surse" potrivit careia si-ar fi dat demisia, intr-un comunicat al Partidului Democrat-Liberal.

UPDATE 2: "Orice ministru pentru care se va cere urmarirea penala, de catre Parlament sau de catre DNA, va fi demis in aceeasi zi", a afirmat, vineri, premierul Emil Boc. Pana atunci, primul ministru le-a recomandat jurnalistilor "sa asteptam anchetele judiciare in curs sa-si spuna solutia".

"Dezmint informatia vehiculata in mass-media pe surse potrivit careia mi-am depus demisia din functia de ministru. Din respect pentru o informare corecta a opiniei publice, rog mass-media sa ia in considerare doar pozitia mea oficiala", potrivit sursei citate.

Unele surse politice dadeau ca sigura, vineri la pranz, demisia ministrului Tineretului si Sportului, in urma scandalului iscat de cheltuirea, de catre institutia condusa de Monica Iacob Ridzi, a aproape 600 de mii de euro pentru organizarea spectacolului de Ziua Tineretului.

“Ma oboseste aceasta solidaritate tiganeasca a PD-L cu Ridzi. E imprumutata de la PSD. Aduceti-va aminte de acea solidaritate cu Bivolaru, cand nu mai conteaza daca omul e vinovat sau nu este vinovat, trebuie sa fim solidari. Eu cred ca trebuie sa terminam acest lucru cat mai repede, pentru ca nu cred ca este important pentru PDL ca in fiecare zi sa dea raspunsuri despre Ministerul Tineretului si Sportului”, a afirmat, vineri, vicepresedintele democrat-liberal Cezar Preda, citat de NewsIn, inainte ca informatiile privind demisia iminenta a Monicai Iacob Ridzi sa apara in presa.
  • Spectacolul de Ziua Tineretului, platit de Media Pro Production
Reprezentantul Media Pro, Costi Mocanu, audiat de comisia de ancheta care verifica contractele de la Ministerul Tineretului si Sportului, le-a spus joi parlamentarilor ca Media Pro Production a organizat evenimentul de la Costinesti. Mai exact, MediaPro Production si Nestle au suportat costurille scenei de la Costinesti si au organizat tot evenimentul. Desi in contract era specificat ca firma Artisan Consulting urma sa plateasca din banii MTS, potrivit lui Mocanu, cheltuielile cu artistii, scena, luminile si sonorizarea au fost suportate de Media Pro Production.

"Actiunea de la Costinesti a fost organizata de Media Pro Pictures, noi le-am dat acceptul sa foloseasca brandul MTV, au avut voie sa organizeze MTV Days. Bugetul total al acestei actiuni a fost suportat de Media Pro Pictures si partenerul ei comercial in aceasta actiune, care este firma Nestle, noi am cumparat drepturi de televizare pentru acest eveniment, noi Pro Tv SA", a declarat Mocanu in timpul audierilor.

La intrebarea deputatului PD-L, Sever Voinescu cine a dat banii si s-a ocupat de organizare, Mocanu a raspuns clar: "Media Pro Production. Scena pe care s-a desfasurat evenimentul brenduit de catre noi, MTV Days, scena mare, colorata intens in rosu datorita advertiserului, a fost inclusa in bugetul de productie al evenimentului MTV Days organizat de catre Media Pro Pictures, prin urmare costurile acestei scene au fost suportate de catre ei", a explicat directorul executiv al PRO TV.

Deputatii i-au cerut lui Mocanu sa le puna la dispozitie contractele incheiate cu firma contractata de MTS: "Sa nu ne cereti insa un contract direct intre noi si Ministerul Tineterului si Sportului, pentru ca el nu exista", a spus Mocanu.

In contractul semnat de Ministerul Tineretului si Sportului cu firma Artisan Consulting era prevazuta plata pentru organizarea de la Costinesti, banii pentru scena, efectele speciale si artistii. Mai exact, MTS a dat bani firmei Consulting sa se ocupe si sa plateasca ceea ce a cheltuit  Media Pro.


Citeste mai multe despre   






















6695 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    Mda... (Vineri, 3 iulie 2009, 14:00)

    tzuptzup [anonim]

    E foarte simplu sa-ti dai demisia, mare branza!...Sa dea banii inapoi!...Ridzi, da-ne banii inapoi!
    • +10 (10 voturi)    
      pai nici asta nu e solutia (Vineri, 3 iulie 2009, 14:16)

      aaaa [anonim] i-a raspuns lui tzuptzup

      sa fie judecata (ea sau cine se presupune ca e vinovat) si sa primeasca o condamnare cu executare, ca sa se gandeasca urmatorii de mai multe ori inainte sa faca asa ceva.
      e foarte simplu, in teorie; practic, stiti cu totii ce se va intampla, ca doar nu suntem germania!
      • +9 (9 voturi)    
        locul hotilor e la inchisoare. Rusine, Ridzi! (Vineri, 3 iulie 2009, 15:21)

        Sebastian [anonim] i-a raspuns lui aaaa

        jurnalistii, politicienii, oamenii, toti comentam magariile facute de Ridzi si ea are tupeul sa ramana in functie si sa taca.
        Si tacerea e un raspuns. Noi asteptam explicatii, doamna Ridzi!! Daca nu aveti, meritati sa infundati puscaria pentru toti banii furati.
      • +5 (5 voturi)    
        Esti in Romania! (Vineri, 3 iulie 2009, 15:44)

        blackjedy [utilizator] i-a raspuns lui aaaa

        Iti place sau nu, aici nu se va intampla nimic din ceea cea ar fi normal sa se intample! Ai vazut tu vreodata in tara asta, dupa cate guverne s-au perindat dupa '89 vreun ministru la racoare?!

        Asta inseamna ca ministrii au fost curati ca lacrima, nevinovati, ca n-au furat?

        Nu, tata, asta inseamna ca Justitia nu functioneaza, macar o parte a presei a reactionat in 20 de ani si, mai nou, noi care ne indignam pe diverse forumuri/bloguri etc.

        Si ce este dureros este faptul ca oricat de vizibila este o teapa a unui ministru adusa noua, contribuabililor, niciodata nu se intampla sa fie judecat si sa plateasca penal, conform LEGILOR in vigoare.

        Ce ne ramane de facut? Sa ne strangem sub fereastra ministerului si sa strigam "DEMISIA"?

        Poate este si asta o solutie...
        • +2 (2 voturi)    
          .....o parere (Vineri, 3 iulie 2009, 17:36)

          luciu [anonim] i-a raspuns lui blackjedy

          subscriu;jalnic pentru pdl!!!!!!!!!!!!!!
    • +6 (6 voturi)    
      ... (Vineri, 3 iulie 2009, 14:21)

      festinalente [utilizator] i-a raspuns lui tzuptzup

      exact la asta ma gandeam si eu. Bun isi da demisia. Atat? Adica mergem pe rand la cate un minister, deturnam cateva sute de mii sau milioane de euro, ne dam demisia si scapam? Pare profitabil postul asta. Banii ... da-ne banii Ridzi. Sa vedem tot drumul lor, unde au ajuns.
      • -2 (4 voturi)    
        eu sunt multumit cu condamnarea gestului (Vineri, 3 iulie 2009, 15:49)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui festinalente

        As vrea ca toti politicienii sa condamne gestul, sa multumeasca presei si celor ce au facut ancheta, iar pe viitor sa le promita sprijin in acest sens. 600.000 de euro inapoi la buget au un efect nesemnificativ
        • +6 (6 voturi)    
          600.000 de euro (Vineri, 3 iulie 2009, 16:31)

          ana [anonim] i-a raspuns lui Mowgli

          hmm...la buget nu au efect semnificativ, dar stii cate salarii de sportiv s-ar plati la timp respectiv majora din banii aia? crede-ma pt acele persoane cei 600.000 de euro sunt ff semnificativi.
    • -8 (14 voturi)    
      sucker, sucker... (Vineri, 3 iulie 2009, 14:27)

      tzuptzup [anonim] i-a raspuns lui tzuptzup

      Tzeapa, fraiere!...Nu e nici o demisie!...Crezi ca in astfel de vremuri tulburi si de criza o demisie va rezolva problema?...ia si munceste si plateste taxe in loc sa comentezi si sa te bucuri de necazul altuia, na!...La munca, fraiere!
      • +3 (3 voturi)    
        si tu! (Vineri, 3 iulie 2009, 14:58)

        eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui tzuptzup

        ...nu la tepe si propaganda portocalie!
      • +3 (5 voturi)    
        suck (Vineri, 3 iulie 2009, 15:23)

        Gigi Fuziune [anonim] i-a raspuns lui tzuptzup

        o demisie nu va rezolva problema, dar va fi un inceput bun, un inceput la care speram de ani de zile.

        intrebare mea e vine esti, de fapt? piticu' sau jucatoru'? //
        • +2 (4 voturi)    
          Lamurire (Vineri, 3 iulie 2009, 15:59)

          tzuptzup [anonim] i-a raspuns lui Gigi Fuziune

          Ambele comentarii imi apartin (primul, de la ora 14.00 si cel de la 14.27) si nu este altceva decat un exercitiu de autoironie, intrucat primul comentariu a fost scris cand Ridzi isi dadea demisia, iar al doilea cand o dezmintea. Precum vezi, am luat minusuri la al doilea, lucru ce m-a amuzat teribil, semn ca utilziatorii de obicei scaneaza comentariile si nu citesc neaparat cine cui a raspuns. Am mai spus-o de cateva ori pe-aici: nu sunt aplaudac, pupincurist , afacerist cu statul, sau orice alta meserie specifica politicii romanesti. Urasc politica. Nu sunt nici de stanga, nici de dreapta, pitic sau urias, jucator sau arbitru. Visez la o Romanie demna si curata, dar in ultima vreme am numai cosmaruri. Voi nu simtiti la fel?
    • +10 (10 voturi)    
      corect (Vineri, 3 iulie 2009, 14:33)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui tzuptzup

      Nu stiu ce aveti cu mine. Tb sa ma credeti ca nici un leu nu a ajuns in buzunarul meu. Am vrut doar sa ajut niste prieteni, care la randul lor m-au ajutat la nevoie. Toata lumea face ce fac eu, dar la alt nivel. Sa nu fim ipocriti. Acum ce o sa ma fac? o sa ajung intr-o parlita de agentie sau ambasada? Sper sa va dati seama ca eu sunt doar o rotita micutza in acest angrenaj si ca nu se va schimba nimic prin plecarea mea. Nu mai exista democratie, e o iluzie, un mit modern. Eu macar eram frumoasa.

      Cu stima,
      M.I.R.
      • 0 (0 voturi)    
        frumusetea nu tine loc de istetime... (Vineri, 3 iulie 2009, 15:51)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        ...si nici de cinste.
        ...dovedeste ca esti curata sau pleaca :)
        ...frumusetea ajuta si in alte domenii.
      • +1 (1 vot)    
        DEMISIA SI PUSCARIE (Vineri, 3 iulie 2009, 16:24)

        Stefan [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        stiu ca e la misto acest comentariu dar cred ca asa va fi in czul ridzi - isi va da demisia si apoi scapa basma curata - tb sa fie judecata pt delapidare de fonduri, cheltuirea banului public in interes personal, publicitate electorala pe bani publici - demisia nu e de ajuns!!!!!!!!! tb sa se dea un exemplu catre toti bugetarii care fura din banii nostrii!!!!!!

        cer demisia guvernului si a lui traian basescu!
      • 0 (0 voturi)    
        Domnului sot (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 9:25)

        Ion Codreanu [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        Domnule Ridzi! Cum de ai ales asa o nevasta care nu stie valoarea banului si nici pe ce sa-i cheltuiasca.?Sau daca stie si a inselat astatul cu buna stiinta atunci nu te vad bine .Te va insela si pe tine cu prmul.Asa ca fii atent. Macar e buna ...gospodina sau vine maica-sa sa gateasca.
    • +4 (4 voturi)    
      echipa de aur a PD-L (Vineri, 3 iulie 2009, 16:05)

      un suparat [anonim] i-a raspuns lui tzuptzup

      Va zic eu ce e PD-L. Aveti asa, cucoana asta, Monica Iacob Ridzi, un mic copil hotoman.
      Aveti Adrean Videanu, bordureanu.
      Aveti Berceanu, capitan la transporturi (expert in transportul banilor din buget in conturile unor firme pretene).
      Aveti Elena Udrea, prima turista a tarii.
      Aveti, ah, uitasem, Emil Boc, cel mai 'competent' PM din istoria Romaniei, puhaha
    • 0 (0 voturi)    
      actiunea 'cu to(n)tii la anti -ridzi 'se flescaie (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 10:42)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui tzuptzup

      ..un Nastase circula lejer pe la diverse televizuini de propaganda anti -basescu ,urmarit de dna ,aparat de parlamentul obedient, cu prezumtia de nevinovatie care nu ii se acorda madamei
      ..un Berceanu potcovit de procese , om care a nenorocit oameni aflati prin puscarii doar pentru ca au executat ordinele lui in perioada cat a fost ministru la industrie, se da moralizator de doi bani in contra madamei ,care a gresit ,nu a furat ca unul ca el
      ..un Preda care nu stie unde ii este dreapta si unde vine stanga-sora lui Aron Pumnul - face valuri cu limbajul etniei sale-tiganeli
      Ridzi a cheltuit niste bani pentru a arata ca ministerul inutilitatii are actiune,ceea ce era si o actiune turistica si electorala si ce o mai fi fost ,tinerii chiar s-au distrat ; pentru ca nu a aruncat niste bani pe maratoanele lui peshte ,o ataca dl. Tolontan platit de o maratonista ,sa faca caterinca
      ca banii statului sunt aruncati pe garla priviti la autostrazi unde 1 metru patrat a ajuns cat a cheltuit Ridzi cu ziua tineretului
      priviti la situatia din energie unde de 20 de ani aceleasi santiere pot fi vazute din masina pe valea Oltului si care au inghitit miliarde de euro
      suntem in plin SF generat de alegerile presedentiale unde tot Basescu va fi ales ,pentru ca e scris in stele
      doar Isarescu este optiunea valabila dar mai ia o tura la guvernator si sta cuminte
      acum urmeaza blonda de la turism cu o gafa cat secolul;demolarea unui gard,o actiune extrem de idioata de aruncat banii publici ;ma asteptam sa fie mai desteapta ,probabil e blonda peste tot
  • -3 (3 voturi)    
    demisie (Vineri, 3 iulie 2009, 14:01)

    marcian [anonim]

    in sfarsit, a facut gestul de onoare, dupa ce s-au balacarit ca la usa cortului o saptamana ...
  • +5 (5 voturi)    
    mda (Vineri, 3 iulie 2009, 14:02)

    aolo [anonim]

    e pare ca asta e singura "pedeapsa" pe care p [rimesc:)). lasa ca o sa fie mutata in alta parte, pe un post similar.
  • +2 (8 voturi)    
    a lasat greu ciolanul (Vineri, 3 iulie 2009, 14:03)

    adrian [anonim]

    Vedeti bai fratilor ce poame avem ministri daa nu mergem la vot ?

    Astia de la putere au vazut um sta treaba: roice ar fi cca 50% din populate se duce la vot. Din astia 50% cam 20 - 30% sunt impartiti pe clientele politice si numi restul decide.
    Faceti voi socoteala ce putini trebuisc manipulati c diverse si care este IQ ul lor. Politicienii actuali isi fac griji numai pentru 10% din populatie care voteaza liber. Restul nu voteaza sau sunt din clientela politia.

    Asa ca daca nu vom mere la vot vom avea o gramada de fete deastea de miner.
    • 0 (6 voturi)    
      n-ai cu cine (Vineri, 3 iulie 2009, 14:11)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui adrian

      De mers la vot nu e greu. Dar pe cine sa votezi?
    • -3 (9 voturi)    
      . (Vineri, 3 iulie 2009, 14:16)

      bine ca ai elucidat misterul [anonim] i-a raspuns lui adrian

      pe cine durerea mea vroiai sa votez ma daca ma duceam la vot?? ca am votat si cu psd, si cu pnl si e cam aceeasi mare branza - de fapt au si demonstrat asta prin alianta pe care au facut-o, asa ca plimba ursu cu "datoria morala de a vota" ca e expirata...
    • -1 (1 vot)    
      si daca mergeam (Vineri, 3 iulie 2009, 17:56)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      ce poame erau. aminteste-mi te rog ce ministri am avut in anii 90 cand mergea lumea la vot. daca imi amintesc bine unii se perinda si acum si par exact cei mai corupti si imputiti.
  • -3 (3 voturi)    
    he he he (Vineri, 3 iulie 2009, 14:04)

    HIksos [anonim]

    o fi cedat psihic draga de ea :))))
    • +3 (3 voturi)    
      Demisie (Vineri, 3 iulie 2009, 14:13)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui HIksos

      Nu n-a cedat psihic, a vrut sa-si asigure spatele inainte de demisie si acum il are asigurat, asa ca poate sa isi dea linistita demisia.
      Problema este daca ii place sa iasa in fata,, acum intra pe o linie moarta si nu cred ca vom mai auzi de ea in politica romaneasca.
  • 0 (0 voturi)    
    Papapa (Vineri, 3 iulie 2009, 14:04)

    Boss2013 [utilizator]

    Papapapa, Monicaa.. ;)
  • +12 (12 voturi)    
    lasa demisia (Vineri, 3 iulie 2009, 14:04)

    antique [utilizator]

    sa raspunda PENAL pentru banii cheltuiti aiurea.
    acum si-a dat demisia, peste doua zile uita lumea de scandal ca apare altul, banii au ajuns unde trebuie, statul se face ca nu are bani, creste tva, impozit.
    Noi cu drag muncim!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Se pregateste? (Vineri, 3 iulie 2009, 14:05)

    Demisionul gras [anonim]

    Si cum se pregateste? Trage aer in piept? face curat in birou? Sau sparge mobila?
  • 0 (0 voturi)    
    Recunoasterea vinei (Vineri, 3 iulie 2009, 14:05)

    vio [anonim]

    e tardiva, dar oricum....
    Dar ce-o sa mai spuna acum Boureanu si altii ca el care jurau pe nevinovatia ministresei si spurcau pe oricine isi permitea vreo rezerva??
  • +7 (7 voturi)    
    Primul pas facut... (Vineri, 3 iulie 2009, 14:07)

    ddalex [anonim]

    Acum trebuie sa urmeze ancheta penala, recuperarea banilor de la vinovati, si un pic de puscarie.
    Sa vedem, se poate ?
    • 0 (2 voturi)    
      maine (Vineri, 3 iulie 2009, 14:21)

      da, sigur [anonim] i-a raspuns lui ddalex

      exact asa o sa se intample :))
      iar dupa aceea marmota o sa inveleasca ciocolata in staniol.
      buna gluma :)), ai o bila alba
  • +7 (9 voturi)    
    Si banii? (Vineri, 3 iulie 2009, 14:07)

    fifi [anonim]

    Ea si-a dat demisia, dar banii unde sunt?
  • +1 (1 vot)    
    Really (Vineri, 3 iulie 2009, 14:08)

    vanatorul [anonim]

    Asta inseamna ca se considera vinovata? Acu 2 zile zicea ca nu are dece sa demisioneze pentru ca e nevionovata...
  • +1 (1 vot)    
    who's next? (Vineri, 3 iulie 2009, 14:09)

    alex [anonim]

    Boureanu?
  • -1 (1 vot)    
    EVRIKAAAAAA (Vineri, 3 iulie 2009, 14:10)

    nelu [anonim]

    bravo
  • +1 (1 vot)    
    demisia (Vineri, 3 iulie 2009, 14:13)

    martorul [anonim]

    Dar de profitat au profitat alte persoane, acestea nu si dau demisa. Sa fim seriosi, va primi un alt post mai bun, sunt mai mult decat solidari, pe banii nostri, asa se procedeaza, deocamdata demisioneaza, apoi la alte posturi mai bune, serviciul pe care l-a facut parditului care e in toate cele ce sunt, cu banii publici nu se utia asa usor !!!
  • +1 (1 vot)    
    banii (Vineri, 3 iulie 2009, 14:18)

    AsmVax [anonim]

    Demisia nu este de ajuns. Puscarie ar trebui sa faca.
    Asa oricina este in guvern fura dupa care isi da demisia, in caz ca este prins.
  • +2 (2 voturi)    
    :)) (Vineri, 3 iulie 2009, 14:19)

    wasabi [utilizator]

    uite alba..uite neagra...uite uite...uite ..Nu EEE :))

    hai cu circul din jurnalism
  • +3 (5 voturi)    
    Stati un pic (Vineri, 3 iulie 2009, 14:24)

    je [anonim]

    unde vedeti voi ca si-a dat demisia - eu inteleg altceva din titlu .
    Ridzi la puscarie cu tot cu penalul de barbatusu
  • +1 (3 voturi)    
    E bine (Vineri, 3 iulie 2009, 14:27)

    rex [anonim]

    Perfect: nu-si da demisia si scandalul continua! Nici nu se putea mai bine pt PDL, Base, Boc etc. O vor demite si o vor scoate cu un picior in spate din partid? Vrem sange in/de pdl. Vin ele alegerile!
  • +3 (3 voturi)    
    Romania si ai ei politicieni (Vineri, 3 iulie 2009, 14:29)

    PaulR [utilizator]

    Cum sa isi dea demisia?! Politicienii nostri de 2 parale nici nu pot concepe un asemenea gest de onoare.

    Apreciez pozitia domnului Cezar Preda desi nu inteleg exact de ce solidaritatea asta de prost gust a celor din PDL este una 'tiganeasca'. Sunt tiganii solidari intre ei?
    • -1 (1 vot)    
      termenul corect (Vineri, 3 iulie 2009, 14:41)

      alex [anonim] i-a raspuns lui PaulR

      Partners in crime
  • +8 (8 voturi)    
    copii naivi... (Vineri, 3 iulie 2009, 14:29)

    cristus [anonim]

    Sunteti naivi, vorbiti de dosare penale de returnarea banilor...
    Ma faceti sa rad.
    Atat va spun : CIOCU MIC, CA NOI SUNTEM LA PUTERE ACUM !!!
    Nu ma refer la mine, nu am nicio afinitate politica. Doar am citat un personaj celebru (parca din acelasi partid).
    Concluzionand, pun pariu acum pe salariul meu pe un an (si am salariu mare) ca nu se vor returna banii si nici nu se va deschide vreun dosar penal.
  • +4 (4 voturi)    
    :) (Vineri, 3 iulie 2009, 14:32)

    Alex [anonim]

    Chiar credeati ca o sa fie bagata la apa cand stie clar de unde a venit ordinul si unde s-au dus banii? :)
    Situatia e foarte sensibila, daca incepe sa ciripeasca.
  • +4 (4 voturi)    
    PDL+PNL+PSD=love (Vineri, 3 iulie 2009, 14:34)

    Caltabosu [anonim]

    Parca am mai vazut scena asta si la traian remes cu caltabosii.
    Ce-a furat PNL+PSD inainte de alegerile din toamna e nimic fata de ce se fura acuma.
    Atunci baietii mai aveau ceva frica de SRI-ul si DNA-ul lui Basescu.
    Acuma pot fura in liniste orice si oricit, iar dupa ce se termina banii de la FMI urmeaza cresterea taxelor, impozitelor pina o sa raminem in f.... gol. Doar atunci cind nu mai avem nimic de pierdut (mincat) vom fi in stare sa le platim salariile in plumb calibru 7.62.
    E foarte bine ca acuma se fura mai mult ca inainte ca nu mai avem mult de asteptat 10 ani ca in perioada 1990-2000. Sper sa se rezolve in maxim un an.
    • +2 (2 voturi)    
      PDL + PNL + PSD = Lovele (Vineri, 3 iulie 2009, 15:09)

      Rex [anonim] i-a raspuns lui Caltabosu

      Nu se mai spune banii au fost risipiti. Se spune "banii au fost Ritzi-Pitzi".
  • +7 (7 voturi)    
    Pe mine cel mai mult ma deranjeaza TUPEUL! (Vineri, 3 iulie 2009, 14:34)

    ligrivn [anonim]

    Tupeul afisat cu atata nonsalanta de ceva timp de indivizi de teapa (nu pot sa-i spun doamna ca nu e) ministeresei.
    Astia ne cred orbi, surzi, muti si poate si... cretini. Ca n-avem ce sa le facem ca suntem doar niste pioni pe tabla de sah...mutilati psihic si mental, fara parghii sau instrumente democratice in stare functionala...Si ce Dumnezeu sa pateasca ea?
    Cine o intreaba de banii poporului cheltuiti cu nerusinare in nume propriu? Daca isi da demisia acum sau mai tarziu e totuna. Nici nu ma interesaza. Va pica tot in picioare, doar are SPATE. Ceea ce-i lipseste cu desavarsire este ONOAREA si...BUNUL SIMT.
    RUSINE!
    • 0 (0 voturi)    
      Asa... si ? (Vineri, 3 iulie 2009, 16:05)

      enterco [anonim] i-a raspuns lui ligrivn

      "Astia ne cred orbi, surzi, muti si poate si... cretini."
      Nu poate afirma nimeni ca suntem altfel. Dovada este chiar faptul ca inca sunt la putere. totusi... daca nu poti sa-i bati, atunci imprieteneste-te cu ei... Cand se vor imprieteni destul de multi, va fi mai greu sa isi lase prietenii la greu.
  • +3 (3 voturi)    
    pute (Vineri, 3 iulie 2009, 14:44)

    worker [anonim]

    Pentru numele lui Dumnezeu: chiar nu-i pasa nici unui politician de la noi ca traba asta pute groaznic? Basescu este chiar mai greu de dat jos decit Ceausescu? Vreau banii inapoi! Sunt banii mei platiti din taxele mele! SE AUDE ??!!! Alo! Zeus!
  • +6 (6 voturi)    
    Demisia (Vineri, 3 iulie 2009, 14:44)

    robotzika [utilizator]

    Nu cred ca am avut vreodata un guvern atat de incompetent si atat de nesimtit ca acesta. Tara este in situatia in care este, din ce in ce mai multi oameni nu au bani sa-si plateasca facturile de zi cu zi, iar ei nu se gandesc decat cum sa stea in continuare la putere ca sa-si imparta ce a mai ramas de impartit. Stiu ca nu a mai ramas mare lucru, dar au gasit si aici o solutie: acum impart si veniturile noastre viitoare. Oare mai au macar bunul simt sa ne lase sa ne revenim inainte sa fie prea tarziu? Sau asteapta sa iesim in strada si sa le cerem socoteala?
    • 0 (0 voturi)    
      Robotzika, hai in strada ... (Vineri, 3 iulie 2009, 18:40)

      Baronake [utilizator] i-a raspuns lui robotzika

      Ce mai astepti? Doar stabileste locul de intalnire si eu acum plec catre acel loc .... si anunta-i si pe altii ca sigur multi cred ca isi doresc sa iasa ...
  • +1 (1 vot)    
    bãi! CE comentati voi aici? (Vineri, 3 iulie 2009, 14:52)

    Codruta N [utilizator]

    In titlu scrie clar: "NU si-a depus demisia - si nici N-O va depune"!

    Voi comentati de parca si-ar fi depus-o (lucru care, oricum, de la una ca ea nu era de asteptat ;)
    • 0 (0 voturi)    
      because (Vineri, 3 iulie 2009, 15:20)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      explicatia e ca articolul s-a schimbat intre timp. La inceput anunta o posibila demisie a dnei Ridzi si apoi acest zvon a fost infirmat
  • +2 (2 voturi)    
    Nu pleaca hoata asta mica Ritzi ? (Vineri, 3 iulie 2009, 14:55)

    Frankie [utilizator]

    Ca m-am saturat de moaca ei .... o hoata mica , produs al PDL-ului
  • +7 (7 voturi)    
    Desi nu vroiam... (Vineri, 3 iulie 2009, 15:05)

    Dragos Stefan [utilizator]

    ..trebuie sa-l mentionez si pe Basescu? De ce tace? Sa ne aducem aminte cum ii ataca pe ministrii PNL si mai aproape de noi pe cei de la PSD. Acum de ce nu reactioneaza prompt? Sau cumva banii de la MTS s-au dus pe campania electorala a "mezinei"?

    Se strange lantu baieti si e penibil sa fiti la putere si sa nu-l controlati.
  • +2 (2 voturi)    
    e noarmal... (Vineri, 3 iulie 2009, 15:07)

    liviu_ [utilizator]

    demisia tine de onoare...
    parmaneltarii romani au fost acuzati de multe de-a lungul timpului, dar niciodata de faptul ca ar avea onoare...
  • +2 (2 voturi)    
    Ce demisie !!! Daca e vinovata, LA PARNAIE!!! (Vineri, 3 iulie 2009, 15:13)

    Cioara din varful parului [anonim]

    Cat o sa mai inghitim jegurile astea umane care sunt politicienii romani.
    Niste nenorociti, in mare parte inculti, care s-au catarat peste altii si si-au zis conducatori.
    Doar pentru ca au avut ceva mai mult tupeu decat oamenii onesti pe care vor sa ii conduca.
    Cam asta imi spun mie politicienii romani.
    Plecand de la mult iubitul Basescu, apoi Geoana, Boc, Vadim , Becali, Ridzi, Videanu, Iliescu, Antonescu, Vanghelie si care mama dracului mai e suportat de pamantul asta.
    Mi-e o lehamite de ei groaznica.
    Cand le vad mutrele la televizor, aproape imi vine sa vomit.

    Vedea-i-as in parnaie pe toti cei care au furat din banii contribuabililor.
    Asta ar trebui, nu musamalizare politica de tot cacatul.
    Ai dracului cu melcii vostri !!!
  • +3 (3 voturi)    
    e un hot (Vineri, 3 iulie 2009, 15:19)

    ridzi pidzi [anonim]

    deci demisia, banii inapoi si puscarie.
  • +5 (5 voturi)    
    Are ceva din tupeul lui Udrea... (Vineri, 3 iulie 2009, 15:32)

    FLORIN [anonim]

    Multa nesimtire trebuie sa ai in tine ca sa poti reusi in Romania. A fost prinsa cu pantalonii pe vine dar ne zice la toti ca nu facea nimic si nici nu demisioneaza.
  • +2 (2 voturi)    
    poporul uita...ii place BALCIUL... (Vineri, 3 iulie 2009, 15:32)

    alex [anonim]

    ce a patit D-na Straus...nimic...mai face si contestatie
    ce a patit ..sotia..Paunescu...nimic
    ce au patit....Pacuraru,,,Bivolaru....Nica....Basescu....cred ca lista este cat o carte de Telefoane a unui oras de 1milion de locuitori

    Balci.....la Antena 3,,,otv...kanalD..National....inca la Animal Planet ar trebui sa fie
  • +1 (1 vot)    
    Bravo Monica! (Vineri, 3 iulie 2009, 16:15)

    je [anonim]

    Da' noi speram totusi sa ne scrii de la bulau!
  • +1 (1 vot)    
    demisia ritzi_udrea (Vineri, 3 iulie 2009, 17:47)

    alegator [anonim]

    toate ministerele economice sunt oranj si dau fonduri, cu dedicatie oranj***demisia si desfiintarea ministerelor de facut publicitate portocalie,doar e criza.pe eba,gata au subtilizat-o.psd,nu va mai lasati pacaliti si la presidentiale.****

    ce udrea e mai breaza ca ritzi.din contra.va amintiti ce reclama desantata isi facea de pasti si 1 mai,cu oul gigant si carul lui flutur,lumina de pasti,bicicleta,calaria de dirlogi,tenis la paris,delta-picioarele prin apa,mironositza la manastire in maramu,sa( ei si portocaliilor,bineinteles).peste tot faceau publicitate si lui eba.
    Comunicat: CGC si CRPE cer demiterea neîntârziata a
    ministrilor Ridzi si Udrea(****://****.revista22.ro/articol-6266.html)
  • +1 (1 vot)    
    ridicarea si decaderea girls of choice (Vineri, 3 iulie 2009, 17:48)

    obs [anonim]

    prin promovarea repetata a, unor femei nepregatite profesional, in inalte functii de: presedinte al camerei deputatilor, ministrii,candidat la "pe" si in final parlamentar "pe" :girls of choice: alma miss, nutzi calareatza, ritzi parapantista, eba,sa. dupa cele din trecut: mantale de ploaie, boureanca, lautara,sa, arata lipsa de respect a decidentului ales teba fata de cei ce i-au dat votul,la alegeri.
    incet,incet dupa demantelarea din trecut,in prezent,ies la rampa cu defectiuni noutatile:parapantista,calareata, miss. urmeaza sa vedem evolutiile viitoare ale intregii pleiade de girls of choice oranj.
  • +3 (3 voturi)    
    Ce se intampla cu noi? ne-am lenevit sau ce? (Vineri, 3 iulie 2009, 18:21)

    Baronake [utilizator]

    Este prima oara cand postez un comentariu de revolta de acest tip, dezgustat de tot ce se intampla in politica romaneasca si in general in tara asta. Pur si simplu, in fiecare zi am aceeasi senzatie de greata care persista alimentata din cauza a ceea ce se intampla in jur ... Cred ca in maxim 6 luni, din cauza acumularii, o sa ies si in strada urland din rasputeri din 5 in 5 secunde: "Nu va mai suport !!!". Dar ce se intampla cu voi? ... cu voi toti cei care zilnic, de luni de zile, comentati si criticati puterea pe astfel de siteuri, in burtierele emisiunilor TV, etc... DE CE NU V-A VENIT PANA ACUM SA IESITI IN STRADA SI SA URLATI CA NU II MAI SUPORTATI. Probabil ca dupa ce se aduna 5 oameni de bun simt in piata mare (oriunde o fi acest loc, numai spatiu sa fie), ii vor mai urma 500.000. Daca nimeni nu e satul pana in gat si inca mai prefera sa comenteze din fotoliu in loc sa iasa in strada .... va invit eu in piata mare peste 4,5 sau 6 luni cand pur si simplu nu o sa mai pot duce ....

    Cu stima,
    Daniel
  • 0 (0 voturi)    
    RIDZI (Vineri, 3 iulie 2009, 19:41)

    elis [anonim]

    Banii inapoi si daca tii putin la partiduL care te a propulsat in varf .....DEMISIA.
  • 0 (0 voturi)    
    Miroase a... (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 8:02)

    stefan v [anonim]

    Watergate plus Lewinsky. Tot Monica. Fumatorii de trabuce stiu de ce. Monica e un nume predestinat. De fapt, daca ne aducem aminte, femeile au jucat un rol important in marirea si (de)caderea conducatorilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Culpa penala, culpa morala (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 8:07)

    stefan v [anonim]

    Nu exista doar culpa penala. Mai sunt si culpe politice si morale. Poti cheltui bani publici legal, dar ineficient si inoportun. De astea n-au auzit domnii de la PD-L????

    Alo, Alo, treziti-va, acus vin alegerile si iese Geoana presedinte si va apucati toti de fumat trabuce.
  • 0 (0 voturi)    
    A facut PD-u de cacao si pe Basescu (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 9:26)

    Frankie [utilizator]

    Hoata asta mica de Ritzi l-a facut de ras si pe marinar si pe tot echipajul lui din PD...
  • 0 (0 voturi)    
    Politica miticista jegoasa ! (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 9:29)

    martin [anonim]

    Intreg acest scandal a fost creeat prin afirmatii tolontane profund interesate,de catre competitorii politici disperati de pauperitatea candidatilor lor prezidentiali.
    Cu toata campania de intensa denigrare de circa 4 ani si cu toate greselile lui reale, tot Basescu va castiga fluierand.
    Pacat de aceasta fata tanara Monica Iacob Ridzi, care a devenit un episod al acestui. razboi politic.
    Doar daca justitia gaseste fapte de coruptie prin interese personale, s-ar justifica cumva acest linsaj mediatic si asta intr-o tara in care Adrian Nastase zburda pe campii, desi in particular toata lumea stie ca e profund dubios si cotcar !
  • +1 (1 vot)    
    CRIZA! (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 9:52)

    liv [anonim]

    In urma cu un an de declansarea CRIZEI ECONOMICE globale,Regina Regatului Unit nu a fost de acord cu organizarea unei ceremonii legate de un anume moment din viata Familiei Regale, din respect pentru criza ce urma sa vina si pentru banul contribuabilului britanic.La noi este o GOLANIE de neimaginat pentru putinii bani publici pe care ii mai avem,justificandu-se ca erau prevazuti in buget.Oare cine sunt criminalii care au structurat un asa buget de <criza>,problema este DACA s-au cheltuit legal nu ca s-au risipit cand cei mai multi abia isi duc zilele
  • +1 (1 vot)    
    Demisie?! (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 9:52)

    anait [anonim]

    Pai, ca sa-ti dai demisia, iti trebuie onoare, demnitate si bun simt. Ridzi n-a demonstrat decat ca are tupeu cat incape si un obraz ca posteriorul unui rinocer. Ori cine are un astfel de obraz, sigur nu crapa de rusine.
  • +1 (1 vot)    
    ?????????????? (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 9:54)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Nt ! DDD
  • 0 (0 voturi)    
    sursele?.... (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 10:03)

    Andrei Cosmovici [utilizator]

    In articol scrie asa: "(...) au declarat, pentru HotNews.ro, surse politice". Punct.

    Poate nu ma pricep eu la politica... dar care "surse politice"? De ce nu apare vreun nume, ceva? Nu este normal sa putem verifica si noi cele scrise, sa putem verifica, la un moment dat, cele scrise aici?

    Care ar fi ratiunile suficiente pentru care se evita numirea surselor? Ori este secret de stat, ori este informatie de interes public. Exista o a treia categorie, informatiile provenite din surse misterioase?

    Va rog sa-mi explicati, cei care stiti (inclusiv din echipa hotnews).

    Cu stima,

    Andrei Cosmovici
  • 0 (2 voturi)    
    La noi ca la nimeni (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 10:39)

    Anonim [anonim]

    Adica Sarah Palin poate sa-si dea demisia dar Ridzipitoarea nu? Se pare ca Palin n-a facut decat sa atribuie preferential un contract de vreo 13 milioane USD unei firme pentru constructia unui teren de hochei. Din banii astia a ramas ceva si pentru o casa, vreo 600.000 USD. Cam cat a cheltuit ,,aiurea" si Ritzipoanca. S-a descoperit, Palin si-a dat demisia din functia de guvernator si cu asta basta. Urmeaza ancheta. Retineti, a bagat mana in banii contribuabililor, dar macar a mai si facut ceva, un teren de hochei. Bine, la noi, un teren identic costa probabil 100 milioane euroi, da' asta e alta discutie.
    In ministerul nostru de finante se dau prime de vacanta de 13 milioane euro, cand prin alte ministere sunt salarii restante de 2 luni. Hai sa gandim si altfel: daca ministrul de finante ar fi fost patron, iar ministerul ar fi fost firma lui, pentru activitatea ,,meritorie" a salariatilor, din banii lui, asemenea prime? Cand e vorba de banii altora... unii dintre ,,conducatorii" nostrii iubiti sunt foarte darnici.
  • -1 (1 vot)    
    Nedumerire (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 11:49)

    lucstem [anonim]

    Daca nesimtirea e atat de mare incat respectiva nu vrea sa-si dea demisia,de ce nu i se retrage sprijinul politic de catre PD-L sau,si mai bine,nu este data afara din partid?
    Asemenea indivizi,cu astfel de comportari (i)morale, nu au ce cauta alaturi de niste oameni seriosi
    • 0 (0 voturi)    
      oameni seriosi? (Luni, 6 iulie 2009, 21:47)

      robotzika [utilizator] i-a raspuns lui lucstem

      asta credeam acum cativa ani.... acum am vazut cat de seriosi sunt. mai ramane sa mergem la vot si sa scapam de ei..... altfel nu stiu ce se va alege de noi, dar bine nu ne va fi.
  • +1 (1 vot)    
    !!! (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 15:13)

    florin [anonim]

    VA ROG FRUMOS>>DUPA CE O BAGA PE "STIMABILA DOAMNA" ministru acolo unde ii este locul (o gluma desigur caci este clar ce se va intampla...) ADUCETI IN ACTUALITATE INCALCAREA LEGII COMISA IN CAZUL MANELISTILOR CARE IAU O GRAMADA DE BANI PE UNDE CANTA.. nu se poate ca acesti "rromi" (le as spune altfel pentru ca sunt scursurile cele mai josnice de pe planeta, alaturi de politicianul roman, dar in fine), sa primeasca tratament preferential.. adica e strigator la cer.. si bineinteles ca politicienii "competenti si cinstiti" (=)))) ai acestei tari care face parte din UE, nu fac nimic in sensul acesta.. astfel si ei in calca legea prin faptul ca o aplica intr-o maniera discriminanta.. dar ceea ce este incredibil este ca sunt favorizati tiganii!!!
  • -1 (1 vot)    
    Furacioasa mica, ce esti !!! (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 15:34)

    Cioara din varful parului [anonim]

    Da banii, ce-ai facut cu banii?
    Asta e marea intrebare.
    I-ai dat cumva lu' aia si mai mica pentru campania de europarlamentar?
    Ar trebui mers pana in panzele albe si daca se va dovedi ca-i asa, atunci sunt de acord cu lapidarea publica.
    O sa caut si eu un cataroi mai ascutit.
  • -1 (1 vot)    
    Fiti atenti! (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 19:51)

    RITZI-PITZI [anonim]

    NU reactinati asa cum or ei sa rectionati ci tintiti sus, acolo unde e de fapt buba! Presedintia! PAI CINE A CRESCUT-O SI EDUCAT-O PE TIPA ASTA? Cine ne-a bagat pe gat Udre ritzi, eba, SI ALTELE ADICA FETELE PRESEDINTELUI?
  • +1 (1 vot)    
    Hienelor (clonelor) voi cand va dati demisia ? (Duminică, 5 iulie 2009, 10:36)

    martin [anonim]

    E foarte posibil ca aceste cercetari sterile sa constate ca Monica Iacob Ridzi nu a facut nimic ilegal si toata campania de linsaj mediatic sa inceteze,cum au disparut atacurile contra Ioanei Basescu si a lui Mircea Basescu.
    Adresez hienelor (clonelor) indemnul sa-si dea demisia ,caci oricum sunt platite modest, nu ca alde Ciuvica de exemplu, care va fi lansat mereu catre noi calomnii marete !
  • 0 (0 voturi)    
    PRO MONICA (Luni, 6 iulie 2009, 11:25)

    edyth [anonim]

    -Cum poti sa spui ca Monica Iacob a facut si a dres lucruri necurate... ca a cheltuit nu stiu ce suma de bani.. fara rost.. Este singurul ministru din romania care alaturi de Elena Udrea a miscat ceva pentru generatia tanara si nu numai ... sustin cu ardoare nevonovatia acestei Doamne Ministru. Cum puteti acuza un om cu un suflet si o inima deschisa pentru noi .. pentru tinerii din ziua de azi... iar pe ceilati ministrii ... corupti ... care intradevar fura din tara asta (matusha tamara.. termopane si oua de la nu stiu ce firma).. ii lasam sa plece cu buzunarele pline si cu inima impacata ca au facut totul crestinesc pentru tara lor.... Lasa-ti-o pe Monica sa-si faca treaba.. pentru binele tarii si al tinerilor pe care ii reprezinta... Monica noi te sustinem >:D<-
  • 0 (0 voturi)    
    controversata demisie a doamnei Ridzi (Luni, 6 iulie 2009, 11:31)

    bianka [anonim]

    Bieneinteles ca doamna ministru Monica Iacob-Ridzi nu si-a dat demisia.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Presa din tara noastra ca de obicei editeaza multe neadevaruri ....in special despre politicieni.Cum spune si domnul Emil Boc odata pusa in miscarea urmarirea penala de catre DNA, doamna va fi demisa din functie, insa pana atunci jurnalistii sa nu mai faca alte speculatii judicare!!!!!!!!