Gigi Becali: Hagi e dobitoc. Daca exista o singura nota semnata de mine, ma spanzur

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Joi, 2 iulie 2009, 16:31 Actualitate | Politic

Gigi Becali
Foto: Rompres
Gigi Becali a declarat joi ca daca in arhivele securitatii se gaseste o singura nota scrisa de el, se spanzura sau se retrage in munti. Finantatorul Stelei, care se afla in vacanta la Monte Carlo, a mai spus, pentru Realitatea TV, ca "Hagi e dobitoc".

"Daca in toate dosarele de fotbalisti exista un cuvant scris de mine, daca exista un cuvant sau trei litere, sau o semnatura de-a mea, ma spanzur", a spus Becali. Replica sa vine dupa ce Gica Hagi a sugerat presei, miercuri, sa verifice dosarul patronului de la Steaua.

"Noi am fost sportivi, nu altceva. Nu am scris noi, noi am jucat, altii au scris. Verificati dosarul celor care fac insinuari, verificati-i dosarul patronului de la Steaua, sa vedeti ce-a facut. Sa terminam odata cu mizeriile astea", afirmase Hagi, legat de scandalul colaborarii fotbalistilor cu Securitatea.

Afirmatiile marelui fotbalist au declansat un atac dur din partea lui Gigi Becali, care nu s-a rezumat doar la Gica Hagi, ci si la familia acestuia si la vehiculatul divort al fostului capitan al nationalei.

'Familia Hagi nu era invitata nici la nunti'

Daca (Hagi, n.r.) e dobitoc, nu-si vede de treaba lui, el nu stie ca e greu razboiul cu mine? Sa-i tiu eu nevasta, sa nu se desparta?", a spus Becali, nu inainte de a sustine ca familia lui Hagi era marginalizata de comunitatea machedona, deoarece parintii lui erau "pontatori la CAP".

"Familia lui Hagi era marginalizata pentru ca ei erau pontatori la CAP. Familia Becali a preferat moartea decat CAP-ul. Stiu toti machidonii cine era Hagi. Nici macar neamurile lui nu-l chema la nunta. Familia Hagi era nimeni iar familia Becali era familia Becali. Ce, noi il bagam in seama pe Hagi?", a atacat Becali.

El a precizat ca declaratiile lui Hagi reprezinta "o chestiune de demnitate si onoare a familiei" si a reafirmat ca, daca se gaseste o singura proba, se spanzura sau se duce in munti.

Gigi Becali a spus ca a fost contactat o singura data de un securist - ofiterul responsabil pentru contrainformatii din armata: "I-am spus nu discut si cu asta basta".

Europarlamentarul sustine ca nu a acceptat nici macar sa fie facut UTC-ist, dar isi declara sentimentele pozitive pentru fostul capitan al nationalei: "Am tinut la Hagi, am sa tin la fotbalistul Hagi toata viata, dar are o obsesie cu mine...una doua Gigi Becali".

Hagi sa-si vada de treaba lui, nu se poate compara cu mine

Becali l-a sfatuit pe Hagi "sa-si vada de treaba lui, ca el nu se poate compara cu Becali": "Familia lui era zero fata de familia Becali"

Finantatorul Stelei a invocat un document al CNSAS care spune ca nu a colaborat niciodata cu Securitatea.

In opinia sa, aceste scandaluri legate de colaborarea fotbalistilor cu securitatea nu urmaresc decat sa arunce in derizoriu activitatea CNSAS.

El a sugerat ca nu va recurge la Justitie pentru a rezolva aceste probleme: "Eu nu am nicio problema de rezolvat cu justitia, ca sunt prea puternic si prea curat".

Vacanta pare a fi un sfetnic bun pentru Gigi Becali, care a anuntat, de pe malul marii, ca isi doreste, ca europarlamentar, sa faca parte din Comisia de agricultura si dezvoltare rurala "si, probabil, si Justitie".


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

4521 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Un analfabet (Joi, 2 iulie 2009, 16:33)

    soferul [utilizator]

    nu se poate semna.
    • +8 (8 voturi)    
      Se poate semna (Joi, 2 iulie 2009, 16:50)

      Subsemnatul [anonim] i-a raspuns lui soferul

      Dar doar cu degetul.
  • +4 (12 voturi)    
    eu il cred sincer pe Becali (Joi, 2 iulie 2009, 16:37)

    Mowgli [utilizator]

    nu prea il vad scriind note.
    • +1 (1 vot)    
      Eu il cred in stare (Vineri, 3 iulie 2009, 10:20)

      tavi [anonim] i-a raspuns lui Mowgli

      Eu il cred in stare de asa ceva...ca e destul de duplicitar.

      Ce e drept, nu pare el omul care sa scrie, dar le putea dicta. Ceea ce cred ca s-a si intamplat. Zice-se ca nu era neaparat nevoie sa scrii tu insuti notele informative, ci le puteai dicta unuia care le scria la masina, apoi trebuiau semnate ... intr-un fel sau altul (semnatura sau ... cu degetul cum s-a sugerat mai sus :D).

      Char sunt curios ce e in dosarul maimutoiului asta. Ar trebui facut public, daca tot s-a adus vorba despre el.
  • +1 (5 voturi)    
    gigi nu avea restrictie sa paraseasca tara? (Joi, 2 iulie 2009, 16:41)

    confuzie [anonim]

    cum de e in Monte Carlo daca avea restrictie?
    • +5 (5 voturi)    
      a avut... (Joi, 2 iulie 2009, 17:11)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui confuzie

      dar dupa vreo 3 recursuri (si probabil spaga aferenta) i s-a ridicat restrictia
      • +2 (2 voturi)    
        restrictii (Joi, 2 iulie 2009, 17:31)

        blefuscu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        I s-a ridicat restrictia de a parasi Romania ca sa mearga la Bruxelles, nu ca sa-si limpezeasca ce are in cap la Monte Carlo.
    • +1 (3 voturi)    
      Cultura criminalilor (Joi, 2 iulie 2009, 20:13)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui confuzie

      Asta e Romania - vorbea lumea pe strada de Gigi Becali cand era la inchisoare pentru rapire ca de un mare erou. Din pacate Gigi reprezinta cu succes societatea Romaneasca acum.

      unii tin mai mult la masinile lor decat la vietile semenilor si mai mult decat atat - promoveaza aceste valori culturale....
      • 0 (0 voturi)    
        e normal (Vineri, 3 iulie 2009, 11:38)

        me [anonim] i-a raspuns lui VictorS

        Nu cred ca lumea l-ar fi vazut ca pe un erou (si nici nu ajungea europarlamentar) daca procuratura l-ar fi "saltat" pt ceva serios (gen schimbul de terenuri cu MAPN, evaziunea fiscala de la Steaua etc). Nimeni nu contesta, se stie ca a furat acolo.
        Dar nu, ei l-au luat pt ca si-a prins singur hotii care i-au furat masina, si le-a mai dat si drumul dupa ce i-a dojenit.
        Cum sa nu-ti devina simpatic in acest caz, e absolut normal ! Deci prosti sunt procurorii de la DNA, nu romanii. Romanii au actionat ca o clasica masa de manevra, ceea ce era de asteptat...
  • +8 (8 voturi)    
    de ce nu ambele? (Joi, 2 iulie 2009, 16:41)

    gic [utilizator]

    mai bine te-ai retrage in munti si te-ai spanzura, sunt convins ca mult agreeaza ideea.... macar de-ai reusi una dintre ele, tot ar fi o realizare
  • +9 (9 voturi)    
    ciuban (Joi, 2 iulie 2009, 16:43)

    ciuban [anonim]

    este imposibil ca Becali sa fi scris sau semnat note informative pt simplul motiv ca este analfabet
    • +3 (3 voturi)    
      corect... (Joi, 2 iulie 2009, 18:08)

      corect [anonim] i-a raspuns lui ciuban

      logica ramane logica!
  • +8 (8 voturi)    
    nebunul nu e nebun destul pana nu e si fudul... (Joi, 2 iulie 2009, 16:43)

    helium [anonim]

    pe langa interesul politic pe care Vadim l-a avut cand l-a cooptat pe Becali langa el acum pot observa ca aceste 2 persoane mai au un numitor comun: pasiunea pentru medicamente...
  • +7 (7 voturi)    
    daca nu minte... (Joi, 2 iulie 2009, 16:55)

    eeeuuuu [utilizator]

    o sa avem un europarlamentar spanzurat!
  • +3 (3 voturi)    
    Nulitate (Joi, 2 iulie 2009, 17:20)

    same.dan [utilizator]

    Daca se mai ia maimutza asta de Hagi promit ca-i dau foc.

    Am observat ca are contract pe bani cu Realitatea (nu stiu/urmaresc antene) ca la 2 minute dupa ce se spune ceva despre el sa intre in direct si sa comenteze. Fara a fi cenzurat/comentat in nici un fel. Presa "libera".
  • +1 (1 vot)    
    ce sa faca? :-) (Joi, 2 iulie 2009, 17:28)

    cristal_clear [anonim]

    pai ce sa ceara aia de la secu de la semianalfabetu' instalator sau electrician si cioban (pe deasupra si pe dinauntru)?
    Becali este un exemplu de parvenit in hotia ce a generalizat RO dupa revolutie... ar fi trebuit sa fie demult la parnaie dar, nu se poate nu-i asa?
  • +2 (2 voturi)    
    normal ca nu exista (Joi, 2 iulie 2009, 17:55)

    musafir [anonim]

    nici o nota semnata de gigi! cred ca a invatat sa scrie dupa 1989!

    trebuie sa caute in cele "semnate" cu indexul
  • -1 (3 voturi)    
    sorry (Joi, 2 iulie 2009, 19:03)

    novarom [utilizator]

    nu tin partea nimanui, caci nu am acces la arhive, insa si iesirile regelui seamana tot mai mult cu cele ale unui "monarh exilat".
    dupa ce a dat-o in bara ba la Timisoara, ba la Steaua si de cand nu-l mai baga nimeni in seama si vine doar cu declaratii de genul "am avut oferte dar nu mi-au convenit mie", ba din Turcia, acum din Ro, tinde sa devina tot mai penibil, inclusiv prin acesta declaratie......imi pare rau si de el.
  • +1 (1 vot)    
    inegalabilul gigi (Joi, 2 iulie 2009, 20:37)

    gigi la realitatea fm [anonim]

    http://fm.realitatea.net/becali--ma-spanzur-daca-sunt-dovedit-colaborator-la-securitatii_1353.html
  • +2 (2 voturi)    
    beeeeecaalii (Joi, 2 iulie 2009, 20:44)

    pantera roz [anonim]

    maimutza asta urangutana de becali e un idiot incult,prost si nerespectuos.Hagi e Hagi,a facut fericitzi milioane de romani la timpul lui.personal ii multumesc lui Hagi,sa ne traiesti!!!!
    • -1 (1 vot)    
      Obiectivi (Joi, 2 iulie 2009, 21:13)

      nomemory [utilizator] i-a raspuns lui pantera roz

      Sa fim obiectivi, Becali nu a fost informator... Hagi face asta din ranchiuna... In rest, doua neamuri proaste. Unul cu talent la fotbal, altul cu talent la afaceri.
  • 0 (0 voturi)    
    Punctul 8 de la Timisoara (Duminică, 5 iulie 2009, 19:02)

    nia [anonim]

    Au trecut 20 de ani si nu s-au aflat cozile de topor.Ce nu stiti voi dar stiu ei , UE cere deskiderea dosarelor.Nu Becali sau Boc /credeti ca se scufunda lumea daca aflam ca jumatate din guvern sunt securisti ? nu,dar sa numai fie lasati acolo ca ne fura si sarea din solnita