Strategia Ridzi la audierile din Parlament: Raspunderea pasata discret catre directorii din minister si firmele private

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Marţi, 30 iunie 2009, 22:51 Actualitate | Politic

Monica Iacob Ridzi
Foto: AGERPRES
Audierea ministrului Tineretului, Monica Iacob Ridzi de catre comisia parlamentara de ancheta a durat marti mai bine de patru ore, insa fara prea multe clarificari. Parlamentarii s-au certat cu ministrul ca la usa cortului, dar in final i-au oferit un buchet de trandafiri. Pe de alta parte Ridzi nu a dat nici o explicatie plauzibila, aruncand vina fie pe directorii de la achizitii, fie pe lege. Cert este ca deputatii  au plecat de la sedinta mai incurcati decat au venit pentru ca Ridzi a venit si fara documentele solicitate si fara  raspunsuri clare.  

Desi cu o zi inainte ministrul Tineretului a cerut suspendarea anchetei parlamentare, marti la in prezenta deputatilor din comisie, Ridzi a avut o atitudine concilianta, declarand sus si tare ca nu vrea sa obstructioneze cercetarile comsiei. In ciuda acestor declaratii, Ridzi nu a venit cu nici un document solicitat de comsia de ancheta si a raspuns evaziv la intrebarile parlamentarilor.
 
"Nu-mi doresc in niciun caz sa obstructionez in vreun fel activitatea vreunei comisii, dimpotriva, eu personal am cerut infiintarea acestei Comisii de ancheta (...) Daca m-as fi considerat vinovata cu siguranta as fi plecat pana in acest moment", si-a inceput ministrul discursul iin fata deputatilor.

Membrii comsiei de ancheta au apostrofat-o, cerandu-i socoteala de ce a cerut suspendarea anchetei. 

"Nu am cerut sa nu mai existe aceasta ancheta parlamentara, dimpotriva. Este modul in care am interpretat eu Regulamentul crezand ca daca am primit acea instiintare de la procuror, trimitand-o cu buna credinta catre conducerea Camerei Deputatilor, practic este modul in care trebuie sa se desfasoare lucrurile in acest moment", a explicat Ridzi.

Ministrul Ridzi vrea audit

Minstrul i-a informat pe parlamentari ca incearca sa clarifice situatia la minister si in acest sens si va solicita "o expertiza efectuata de o companie internationala de prestigiu". Totodata Ridzi a declarat ca emis un ordin pentru un audit intern: "Vreau sa se clarifice foarte clar daca intre mine si rudele mele pana la gradul trei, ca inteleg ca aceasta este procedura interationala, si cele doua companii si asociatii lor exista vreo legatura sau daca exista vreo legatura intre acele companii si vreun angajat al MTS."

Deputatii nu s-au abtinut de la comentarii si au intrerupt discursul ministrului. Deputatul Gratiela Gavrilescu i-a replicat ministrului ca nici o firma de audit  "nationala sau internationala, nu poate sa desluseasca destinatia banilor, pentru ca acelea sint contracte private incheiate intre firmele carora le-ati dat banii si furnizorii lor". 

Si social democratul Cristian Dumitrescu a intervenit si a sfatuit-o ironic pe Ridzi sa-si ia un avocat. "Nu puteti sa ne spuneti ca vreti sa faceti un audit la minister din banii dumneavoastra! Nu poate fi auditat ministerul pe banii altcuiva, sper ca intelegeti asta"

Ridzi si-a continuat pledoarie afirmand in fata deputatilor ca un ministru este obligat sa semneze acele contracte avizate de o Comisie de atribuire: "Un ministru are obligatia de a semna un contract atribuit de o Comisie care atribuie contractele (...) Nu ministrul atribuie contractele. In niciun minister nu se ocupa ministrul de derularea contractelor, sunt Comisii de atribuire si de derulare efectiva".

Parlamentarii au intrebat-o pe Ridzi daca avea cunostiinta de faptul ca in dotarea ministerului Turismului exista deja o scena  care putea fi montata oriunde se desfasurau evenimente. Ministrul a incercat sa explice ca nu a avut nici o informatie despre o contraoferta pentru achizitionarea unei alte scene la pretul de 1.400 de euro si nici nu a stiut de existenta unei scene cumparata in timpul fostei guvernari.

Ridzi: Intrebati directorul de achizitii

"Evenimentul de la Costinesti a fost realizat prin asociere intre MTS si MTV Romania. Aceasta asociere nu s-a facut in mod direct, daca stam sa ne uitam pe scena pe care s-au desfasurat evenimentele veti vedea insemnele Ministerului si in niciun caz acele materiale promotionale nu erau puse pe acea scena fara sa existe si o contributie financiara pentru organizarea acelui eveniment, este o dovada foarte clara ca nu e vorba de acele scanduri, ci despre evenimentele care au avut loc pe scena MTV.In privinta contractelor, trebuie sa-i intrebati pe cei de la directorul de achizitii", le-a replicat Ridzi

Liberalul Bogdan Olteanu a sarit ca ars: "Va rugam sa nu ne spuneti pe cine sa intrebam noi! Va rugam sa ne raspundeti ce stiti legat de o chestiune, nu sa ne sugerati pe cine sa intrebam. Daca nu stiti, nu raspundeti, dar nu ne trimiteti la altcineva".    

In ceea ce priveste contractele cu artistii, Ridzi a explicat ca ministerul Tineretului nu a avut un contact direct cu artistii, acestia fiind platiti de firmele organizatoare. 

"Legat de declaratiile facute de artisti, va pot spune ca MTS nu a avut o relatie in mod direct cu artistii. Nu am cunostinta despre sume si nu pot sa va furnizez date suplimentare".   

In apararea ministrului democrat liberal a intervenit colegul de partid, deputatul Gelu Visan: "Fac apel sa nu ne consideram anchetatori"

Acuzatii si eschive

Sever Voinescu si Bogdan Olteanu sau 'apararea' si 'acuzarea'
Sever Voinescu si Bogdan Olteanu
sau 'apararea' si 'acuzarea'
Foto: AGERPRES
"Ramin cu dumneavoastra cit timp e necesar. Vin ori de cite ori e nevoie", a incercat Ridzi sa aplaneze cearta dintre deputati. 

"Ne sfidati!", a exclamat deputatul PSD, Cristian Rizea.

Deputatul PSD Nicoale Banicoiu : "Ne spuneti ca nu stiti nimic despre contracte. Spuneti-ne, clar, va rugam: ati semnat contractele? Si, daca nu stiti despre ele, cum le-ati semnat?".

Raspunsul lui Ridzi a venit prompt dar evaziv: "Pentru ca legea ma obliga sa semnez contractele avizate de o comisie a ministerului".

Din nou deputatii PD-L au intervenit in apararea lui Ridzi : "Doamna presedinte, va rog sa tineti sedinta sub control. Poate ca unii colegi sint nemultumiti pentru ca raspunsurile nu le permit sa-si continue spectacolul politico-mediatic, dar haideti sa ne respectam" a intervenit Sever Voinescu.

Deputatii au inceput sa se certe si sa vorbeasca unii peste altii. Monica Iacob Ridzi intervine vizibil nervoasa si isi tranteste mapa de masa: "Nu consider ca am gresit. Stiu ca s-a desfasurat totul perfect legal. Nu am stiut ca aveam o scena. Nu am fost informata. O sa detaliez in scris ce a facut firma care s-a ocupat de judete si ce au facut judetele. Daca nu vroiam sa am un dialog cu dumneavoastra, nu veneam aici. Nu ma consider in fata unei comisii de ancheta. Sintem colegi".  

Flori de ziua ministrului

In sala s-a facut brusc liniste, Deputatul PSD Nicolae Banicioiu a reactionat: "Va rog nu ne mai spuneti cit de generoasa ati fost venind aici!". 

Spritele s-au clamat dupa ce deputatul PSD, Cristian Rizea, i-a oferit ministrului un buchet de flori de ziua sa.

Deputatul PNL, Bogdan Olteanu a tras concluzia audierii: "Sint total nemultumit. Doamna ministru stia ca vine in fata unei comisii explicit de ancheta. A venit fara raspunsuri concrete. Va rog sa ne raspunda macar in scris, sub semnatura".

Ministrul Monica Iacob Ridzi s-a prezentat la audierea comsiei de ancheta fara documentele solicitate de deputati . Ridzi a explicat ca le va trimite parlamentarilor in cursul zilelor urmatoare, deoarece si DNA solicita copii ale materialelor si dureaza acest proces.
 
"Multi membri ai Comisiei suntem nemultumiti de modul in care ni s-a raspuns la intrebari. Nu-mi permit sa o acuz pe doamna ministru de rea-vointa, dar cu siguranta a venit nepregatita la aceasta sedinta a Comisiei, pentru ca daca facem un sumar, la peste 80% din intrebari doamna ministru ne-a raspuns prin pozitii de genul <<nu stiu >>, <<am sa va informez in scris>>, <<vom vedea, va vor informa directoriii din minister>", a declarat la finalul audierii presedintele comisiei, Alina Gorghiu (PNL). 

Gorghiu anuntat ca pe baza documentelor care vor veni de la MTS si dupa ce acestea vor fi analaizate ,comisia va solicita o noua audiere a ministrului.

"Voi demisiona daca incepe urmarirea penala"

La finalul sedintei care a durat mai bine de patru ore ministrul Tineretului si Sportului, Monica Iacob Ridzi, a declarat ca-si va da demisia daca va incepe urmarirea sa penala.

"Am spus daca se va considera ca sunt vinovata, voi raspunde in fata justitiei si bineinteles in fata electoratului. Cu siguranta voi demisiona daca se va incepe urmarirea penala in ceea ce ma priveste. Nu fug de raspundere si nu am de gand sa ma ascund asa cum fac alti oameni politici",  a spus ministrul.

Sedinta comsiei de ancheta va continua miercuri cu audierea reprezentantiilor si functionarii din MTS, mai exact directorul de achizitii in functie, fostul director de achizitii, directorul economic, directorul juridic si fostul presedinte al ANT, Karoly Borbely. 


Citeste mai multe despre   






















2609 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    da bravo (Marţi, 30 iunie 2009, 23:46)

    Johnny [anonim]

    A venit fara acte justificative, scandal si aruncat vina pe altii si a plecat cu un buchet de trandafiri.

    Culmea!

    In loc sa plece in duba cu o pereche de catuse, nenorocitii aia mai mai ca si-au cerut scuze c-au indraznit s-o deranjeze cu intrebarile.

    In astfel de momente chiar ca duci dorul unui Tepes s-ale lui tepe..
    • -1 (1 vot)    
      Ba comunist sadea, tu vorbesti? (Miercuri, 1 iulie 2009, 16:23)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Johnny

      PSD si PNL au furat anul trecut in doar un trimestrul peste 4 miliarde de euro care nu se regasesc nicaieri si tu faci spume pentru niste sume pe baza de contracte, cu activitati care s-au realizat? Chiar nu mai aveti nici o rusine, petro-liberali si pesedisti?
  • +6 (6 voturi)    
    La noi ca la noi (Marţi, 30 iunie 2009, 23:49)

    Gigell [anonim]

    Am lucrat multi ani la o firma americana, acum imi plimb oasele prin europa, dar mi-e viu ca-n prima zi cand am ajuns sef de departament la americani: esti sef -> raspunzi ! Tot ce se face bun e ste meritul echipei, tot ce nu-i bine este reponsabilitatea ta. Scurt. Ceva ma face sa cred ca guvernantii nostrii sunt numai material de concediere. Asta in cazul cand nu-s penali :)
  • +3 (5 voturi)    
    Clar... (Marţi, 30 iunie 2009, 23:55)

    bgd [utilizator]

    Daca ce se scrie e adevarat, atunci e cam clara treaba. Doamna Ridzi s-a scos din punct de vedere legal....si cum moralitatea nu reprezinta un criteriu pe baza caruia sa se faca destituiri...din contra, e clar ca asta a fost cu tot balamucul asta. Tu ca ministru...nu esti obligat sa semnezi nimic...este o prostie chestia asta, iar in legatura cu faptul ca nu a informat-o nimeni in legatura cu scena....hai sa fim seriosi...la fel zicea si Basescu despre criza. Nu trebuie sa te informeze nimeni...ci trebuie intai sa vezi ce ai inventar..si dupa aia daca duci lipsuri faci cumparaturi. Dar cum cheltuirea banului public e diferita de chelturiea banului propriu....ce mai conteaza ce ai in inventar? In alte tari isi dadea demisia de mult un astfel de ministru...din bun simt, insa la noi este sustinut de colegii de partid. Probabil vor fi demisi niste directorasi...si cam atat. Raul oricum e facut....iar PDL-ul a mai pierdut niste procente, macar atat.
  • +1 (3 voturi)    
    rusine (Miercuri, 1 iulie 2009, 0:58)

    claudiu [anonim]

    rusine PDL, ati pierdut 1 vot pt la toamna
    • +1 (3 voturi)    
      si pe al meu (Miercuri, 1 iulie 2009, 6:10)

      turistul [anonim] i-a raspuns lui claudiu

      o sa votez cu un partid de buzunar, m am lamurit cu "granzii" politicii romanesti.
  • +4 (4 voturi)    
    Astia s-au inteles la bani (Miercuri, 1 iulie 2009, 1:21)

    Claude [anonim]

    A lasat si Ridzi de la ea de le-a inchis gura astora.... Iar de rest i-a luat un buchet de flori...
    • +2 (2 voturi)    
      Voi nu stiti chestia asta ????? (Miercuri, 1 iulie 2009, 8:49)

      Inteligentu [anonim] i-a raspuns lui Claude

      Salut bobor !


      De vina e acaru Paun !
      Ce voi nu stiati ?
      Si nu de ieri de azi !
      Ridzi da vina pe directori , directorii pe sefii de serviciu......& so on.........pana se ajunge la nenorocitul care a cheltuit euroii !

      Pa !
  • +2 (2 voturi)    
    Va urma pacaleala (Miercuri, 1 iulie 2009, 6:32)

    bistrita [anonim]

    Dupa cum stiu inceperea urmariri penale se poate incepe numai cu acordul Parlamentului, acord care nu a fost dat, deci comisia functioneaza legal. Dar poanta e alta, se va face o harababura din care nimeni nu mai intelege nimic, si acuma vine rezolutia VİCİU DE PROCEDURA si d-na minustru scapa basma curata.
  • +1 (1 vot)    
    Să înveţe de la mine! (Miercuri, 1 iulie 2009, 8:40)

    Ţarul Necolaiciuc [anonim]

    He-he-he, eu am furat mai "legal" decât Ridzi, de exemplu la complexul Astoria de la Snagov eu chiar am organizat si "licitaţie" (exact conform legii !), a fost înfiinţată o comisie de 'licitaţie", s-au prezentat 5 firme, a fost declarată câştigătoare oferta cea mai mică, deci totul perfect "legal"... Dar nu-i nimic, madam Ridzi e încă "mică şi timidă", are timp suficient să înveţe "în famiglie" cum se fură perfect acoperit legal, astfel încât nici mama comisiilor de anchetă parlamentare să nu poată să găsească nici o hibă legală...

    ****************************************************
    Practic, Necolaiciuc a profitat chiar de Legea achizitiilor publice care da voie companiilor sa cumpere produse la orice pret cu conditia, insa, sa existe o licitatie pentru bunuri care sar de 2.000 de euro. Asa se face ca in cazul Astoria a existat o licitatie cu cinci ofertanti - asa cum zice legea - dar unde pretul cel mai mic era exorbitant. Normal, conform legii, Necolaiciuc a ales pretul cel mai mic. Adica pe o perna, spre exemplu, a dat 48 de milioane de lei. "Procedura de la Astoria a intrat in legalitate, dar sare in ochi de la o suta de kilometri", este opinia lui Traian Preoteasa, actualul director al CN CFR SA. In opinia acestuia, fosta conducere a profitat de hibele Legii achizitiilor publice care se afla inca in vigoare: "O perna o poti cumpara si cu 10.000 de euro. Daca gasesti cinci firme cu cinci oferte in care cea mai mica sa fie de 2.000 de euro, faci licitatie, cumperi perna de 2.000 de euro si totul e facut cu respectarea actualei legi".
    ******************************************************
    http://www.gandul.info/actual/complexul-astoria-quot-devalizat-quot-necolaiciuc-dosar-pus-cons.html?3927;258736
  • 0 (4 voturi)    
    administratia MTS (Miercuri, 1 iulie 2009, 8:56)

    cazan [anonim]

    buna ziua.ridtzi a inceput cu presiunile administrative asupra angajatilor, de tip neo-comunist si neo-securist,gen condici, absente, taieri de zile.se razbuna pe oameni de valoare care doresc sa munceasca,dar nu sunt lasati ! de munca nu ni se da , in schimb se fac presiuni psihologice ! nu ia nimeni atitudine ?!
    • +1 (3 voturi)    
      Serios? (Miercuri, 1 iulie 2009, 9:37)

      sofer [anonim] i-a raspuns lui cazan

      "gen condici, absente, taieri de zile" - saracii de voi, oamenii de valoare, scorpia aia va pune sa lucrati 8 ore/zi si 5 zile/sapt ca tot prostu' de vi se supraincalzeste geniul. Adica pile peste pile si ajungeti cu program ca la privat???
  • +1 (3 voturi)    
    incopententa mts (Miercuri, 1 iulie 2009, 8:57)

    claudia radu [anonim]

    sunt mandra de faptul ca am ajutat-o pe dna ministru sa tipareasca o groaza de materiale pe bani publici, pentru campania eletorala a dansei si a elenei basescu.mai nou fac pe sefa cu colegi mei, dandu-le absente, taindu-le zile,si nedandu-le de lucru.va rog sa-ma credeti ca am trimis la scoala de vara a MTS, numai membri PD, ca recompensa a masluiri alegerilor europarlamentare.
  • +2 (2 voturi)    
    cea mai buna solutie! (Miercuri, 1 iulie 2009, 9:40)

    johnny [anonim]

    Cred ca ar trebui ca oricare functionar public, parlamentar, primar, consilier de orice fel, judecator, procuror... (puneti tot ce va trece prin cap in locul celor trei puncte) sa fie obligat sa treaca un test poligraf oricand apare o suspiciune de coruptie sau chiar teste periodice, poate prin tragere la sorti.
    Tare as fi curios daca Ridzi sau oricine altcineva ar trece testul! Oricum, o astfel de masura ar avea un efect preventiv mult mai puternic decat pedepsele prevazute in Codul Penal, ducand in scurt timp la diminuarea drastica a coruptiei!
  • +2 (4 voturi)    
    o flegma in fata (Miercuri, 1 iulie 2009, 10:15)

    fefe [anonim]

    Madama a semnat contractele dar e de vina directorul de la achizitii... Muriti baaaaaa!!!!
  • 0 (4 voturi)    
    Lumea barbatilor (Miercuri, 1 iulie 2009, 10:19)

    Dianora [utilizator]

    Pe Nemirski il mai intraba cineva de contractul de 500000 E dat fara licitatie, ca de privatizarile cu cantec cum e cea de la Sidex sau de afacerile lui Nastase m-am lamurit ca parlamentarii nu sunt interesati.
    Ce placut e sa fii femeie in politica romaneasca! Si ce curajosi sunt barbatii fata de ele!
  • +3 (3 voturi)    
    incredibil amatorism (Miercuri, 1 iulie 2009, 10:50)

    mircea [anonim]

    O chestie de imagine care demonstreaza fara tagada cat de amatori sunt oamenii care influenteaza destinele poporului roman:
    - dna Ridzi este asezata, fantastic, in capul mesei, acolo unde sta de obicei seful grupului, CEO-ul.
    - in toate comisiile de ancheta din tarile adevarate, uitati-va la americani, cel anchetat este asezat pe latura lunga a mesei, fata in fata cu comisia de ancheta, care se aseaza, in integralitatea ei, de cealalta parte, pentru a sugera distantarea si nu subordonarea fata de cel anchetat.
    Nu a observat nimeni din Parlamentul ala de kkt asta pana acum?
    • 0 (0 voturi)    
      Corect (Miercuri, 1 iulie 2009, 13:03)

      gabriel4west [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      Si pe vremea lui Bula stiau acest lucru elementar.

      Am fost pus in situatia de a fi verificat - anchetat - prin anii' 80 de organele de partid si de stat , si locul actiunii a fost sediul primariei de azi ( Bucuresti, desigur) - unde era pe atunci Comitetul de partid pe Bucuresti ( sau cum se mai chema, ca nu mai stiu ) - in camera cu pricina era o masa lunga, eu stateam singur pe o parte iar anchetatorii - vreo 6 la numar - in fata mea, pe cealalta latura.
  • +1 (1 vot)    
    o mostra a corectitudinii PDL-Basescu (Miercuri, 1 iulie 2009, 11:21)

    aa [anonim]

    au fost ministrii suspendati pentru articole in presa apoi au fost scosi de sub urmarire iar Basescu nu i-a repus in functie ... aia de la PDL nu fac nimic gresit ... neah are ceva lumea cu ei .. familia lui Basescu are bani din "vanzari anterioare" etc...

    madam Ridzi a fost demonstarta in direct la Gadea de catre blogul Elenei Basescu ca minte de rupe ... dar probabil dupa chipul si apucaturile tarului ei Basescu care a uitat sa demonstreze cum s-au furat alegerile asa a uitat si madam Ridzi sa aduca caseta cu concertele campanie electorala pe bani publici...
  • 0 (0 voturi)    
    sa ne uitam unde trebuie (Miercuri, 1 iulie 2009, 14:14)

    Dedalus [anonim]

    La Nemirschi trebuie sa se uite lumea la toate licitatiile prin care a angajat asistenta tehnica pentru fondurile structurale, in special la oportunitatera acestora.

    Comisia Europeana nu a impus nici sa fie organizata procurarea publicitatii fara licitatie, nici sa se cheltuie o anumita suma.

    Nemirschi insa cauta sa abureasca lumea cu "asa a cerut Comisia Europeana!". Minciuna in falsh...

    La fel si la Ridzi -oportunitatea...

    Nu are importanta ce au facut dirctorii (de fapt -directorul compartimentului de achizitii si juristul).

    Exista stampila juristului pe toate hartiile acestei licitatii?
  • +1 (1 vot)    
    Eu am lucrat acolo (Miercuri, 1 iulie 2009, 14:21)

    Dinte pentru dinte [anonim]

    Si nu vreti sa stiti cum este! Imi pare rau ca nu se poate ajunge pe sticla cu tot ce s-a intamplat in extraordinarul minister al tineretului de cand a aparut Biciul lui Dumnezeu, madame Ridzi. Stiti cara a fost prima masura? Va spun eu: semnarea condicii la ora 8. Stiti cate programe de tineret sunt pornite acum, la 6 luni de la intronizare? Va spun tot eu: 0. Nu exista niciun program de finantare a ONGurilor, niciun program de educatie nonformala, niciun program de informare si consultanta. Exista concerte in schimb si reclame la TV. Sper ca toti tinerii din Romania sa simta aceeasi exaltare ca vor vedea un concert cu banii cu care in alti ani 500 dintre ei mergeau la un training european!
  • 0 (0 voturi)    
    raspundere 0 (Miercuri, 1 iulie 2009, 17:41)

    sarissa [anonim]

    nici nu ma mira, toti politicienii fug de raspundere, aruncand gunoiul la subalterni....mi-e scarba
  • 0 (0 voturi)    
    demisia ritzi_udrea (Miercuri, 1 iulie 2009, 18:37)

    obiectiv [anonim]

    toate ministerele economice sunt oranj si dau fonduri, cu dedicatie oranj***demisia si desfiintarea ministerelor de facut publicitate portocalie,doar e criza.pe eba,gata au subtilizat-o.psd,nu va mai lasati pacaliti si la presidentiale.****

    ce udrea e mai breaza ca ritzi.din contra.va amintiti ce reclama desantata isi facea de pasti si 1 mai,cu oul gigant si carul lui flutur,lumina de pasti,bicicleta,calaria de dirlogi,tenis la paris,delta-picioarele prin apa,sa( ei si portocaliilor,bineinteles).peste tot faceau publicitate si lui eba.
    Comunicat: CGC si CRPE cer demiterea neîntârziata a
    ministrilor Ridzi si Udrea(****://****.revista22.ro/articol-6266.html)