Coalitia pentru o Guvernare Curata si Centrul Roman de Politici Europene cer demiterea urgenta a ministrilor Elena Udrea si Monica Iacob Ridzi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 23 iunie 2009, 14:49 Actualitate | Politic

Coalitia pentru o Guvernare Curata si Centrul Roman de Politici Europene cer demiterea urgenta a ministrilor Monica Iacob Ridzi si Elena Udrea, ambele fiind acuzate, in presa, ca s-ar fi folosit de distributia preferentiala a publicitatii de stat in schimbul unui tratament favorabil in mass-media.

"Dovezile publicate in presa referitoare la Monica Iacob Ridzi si Elena Udrea ar fi trebuit sa conduca deja la demisia lor imediata. Coalitia pentru o Guvernare Curata cere incetarea imediata a acestor practici si demiterea ministrilor implicati. De asemenea, recomandam fiecarui minister sa publice pe pagina sa de Internet, fara sa se mai astepte solicitarea societatii civile, sumele si distributia publicitatii platita din banii contribuabililor", se arata intr-un comunicat remis HotNews.ro.

"Este cu totul regretabil ca acesti doi ministri fac parte dintr-un partid care a demascat asemenea practici in trecut si ca ei au putut sa exercite acest comportament discretionar intr-o perioada in care guvernul recomanda austeritate intregii populatii pentru a putea face fata crizei economice. Ministrii trebuie sa dea primii exemplul austeritatii, incetand sa foloseasca banul public pentru publicitate in folos personal", se mai arata in comunicat.

In numele Coalitiei pentru o Guvernare Curata semneaza Societatea Academica din Romania, Alianta Civica, Grupul pentru Dialog Social, Freedom House sau Centrul pentru Jurnalism Independent.


Ministrul Turismului a transmis prin intermediul biroului de presa o replica la adresa ONG-urilor care solicita si demisia sa. "Se invoca faptul ca as fi fost acuzata in presa de distributia preferentiala a publicitatii de stat, in schimbul unui tratament favorabil al mass-media. Nimic mai fals, nu exista materiale de presa cu acest continut si nici nu am distribuit preferential publicitate de stat, iar de un tratament favorabil al mass-media nici nu poate fi vorba. In plus, nu cred ca eventuale opinii exprimate in presa, fundamentate sau nu, ar trebui sa reprezinte acte de condamnare a unui cetatean, fie el si ministru.

Spre corecta informare a ONG-urilor semnatare, dar si a oricarei alte persoane interesate, una dintre principalele activitati ale Ministerului Turismului este aceea de promovare a destinatiilor si produselor turistice romanesti.", a declarat Udrea


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1527 vizualizari

  • -10 (14 voturi)    
    Tot Basescu castiga. (Marţi, 23 iunie 2009, 14:59)

    Eugen [anonim]

    Tot Basescu va castiga alegerile prezidentiale indiferent de racnetele isterice ale unor baieti mai mult sau mai putin destepti din presa si asa-zisa societate civila. Sper ca dupa alegeri Base sa le puna adversarilor politici pielea pe bat., sa schimbe Constitutia si sa avem o republica prezidentiala autoritara.
    • -15 (15 voturi)    
      Coalitia pentru o guvernare curata are tupeu. (Marţi, 23 iunie 2009, 15:13)

      Tudor [anonim] i-a raspuns lui Eugen

      Acest guvern este sustinut de 330 de parlamentari care au in spate peste 5 milioane de voturi in noiembrie 2008. Si vin aceste grupuri minuscule de intelectuali cu barba si femei cu ochelari si nu respecta votul celor 5 milioane. Premierul Emil Boc stabileste cine face parte din guvern si nu aceste grupuri de cateva zeci de persoane.
      • -1 (5 voturi)    
        Traiasca Führer-ul (Marţi, 23 iunie 2009, 15:26)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui Tudor

        Macar de-am fi noi nemti.

        La noi insa mai corect ar fi "Furăr", de la "a fura".
      • +9 (9 voturi)    
        Coalitia aceasta a sustinut PDL-ul atunci cand av (Marţi, 23 iunie 2009, 15:26)

        Pelicanol [utilizator] i-a raspuns lui Tudor

        Daca ar fi sa continuam logica dvs., atunci si Iliescu a avut dreptate cand a chemat minerii; avea in spate mult mai multe voturi!!!
      • 0 (6 voturi)    
        322 (Marţi, 23 iunie 2009, 15:28)

        Pelicanol [utilizator] i-a raspuns lui Tudor

        sa inteleg ca cei "322" parlamentari, din legislatura trecuta, aveau dreptate sa-l demita pe presedinte?
      • +7 (11 voturi)    
        Tudorele tata, (Marţi, 23 iunie 2009, 15:30)

        patrocle [utilizator] i-a raspuns lui Tudor

        tie nu-ti pute deloc la ministerele astea doua, care nu prea au obiectul muncii (in afara de-a toca banii publici in scopuri personale) sau esti racit si ai nasul putin infundat?
      • +2 (6 voturi)    
        ba sa avem toti tupeu.... (Marţi, 23 iunie 2009, 15:52)

        monica L [anonim] i-a raspuns lui Tudor

        Hai, nu zau! si societatea civila ce sa faca? Sa aplaude incompetentii si escrocii de pe margine doar pentru ca-s numiti de unul Boc? Despre suveicile aranjate de udrea, ridzii si nu numai cu realitatea-catavencu stim deja destule. De ce trebuie sa ne facem ca nu exista? Pentru ca au acoperire in Parlament? Dar ce e parlamentul?... o chestie votata de 28-30% din electorat... asa se defineste legitimitatea unei puteri in stat?
      • -1 (3 voturi)    
        Ei cu ei, noi cu voi? (Marţi, 23 iunie 2009, 15:55)

        vio [anonim] i-a raspuns lui Tudor

        SAu cum era?
        Nu conteaza, sa fure si sa-si bata joc ca doar au in spate 5 milioane de voturi.

        E buna logica asta, pacat ca n-a beneficiat si Ceausescu de ea, ca el avea in spate 20 de milioane de voturi. Si la ce i-a ajutat la Targoviste?
    • +2 (8 voturi)    
      Cand anume si unde? (Marţi, 23 iunie 2009, 15:21)

      Alulutza [anonim] i-a raspuns lui Eugen

      Bine-nteles ca numai un om cu o pregatire slaba putea spune ceea ce scrii tu mai sus, de la un incopetent ca tine nu putea sa vina altceva. Cum mai poti avea incredere intr-un betiv care nu a facut pt romani decat circ? Incompetenta acestuia a fost verificata timp de aproape 5 ani si totusi sunt oameni care il mai vor inca un mandat. In acest caz ii rog pe votanti marelui alcoolist sa se retraga impreuna cu marele scandalagiu in munti unde acesta ii poate pastori cum le place. Pt noi ceilalti rabdarea a luat sfarsit.
    • +3 (9 voturi)    
      Eu zic... (Marţi, 23 iunie 2009, 15:24)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Eugen

      ...ca trebuie chiar mai mult: Base sa-i inchida in lagare de reeducare pe adversarii politici, sa se stearga la fund cu Constitutia si sa ne intercepteze pe toti cand postam Anonim pe Hotnews...
      • +3 (7 voturi)    
        Constitutia e de 2 bani. (Marţi, 23 iunie 2009, 15:41)

        Eugen [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        Avem nevoie de o republica prezidentiala unde presesedintele sa fie si premier. Parlamentul ar trebui micsorat la maxim 200 de persoane iar presedintele ar trebui sa aiba drept de veto asupra legilor.
    • -2 (4 voturi)    
      Da da da (Marţi, 23 iunie 2009, 15:35)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Eugen

      Ura! Ura! Nebunia unora nu are margini. Sa fie basescu marele conducator iubit, sa ii inchinam ode, sa avem o singura televiziune, bineinteles cea publica, cu program intre ora 19:00 si 21:00. Cu stiri in care i se aduc osanale iubitului si unicului nostru conducator.
      Si ma mai mir ca avem acesti politicieni. Am o singura intrebare. Cati ani ai? Asa imi dau si eu seama daca intelegi ce inseamna republica prezidentiala autoritara.
    • +2 (2 voturi)    
      Eugene...Eugene... (Miercuri, 24 iunie 2009, 14:53)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Eugen

      fugi la loc de unde ai iesit....tu nu vezi ce idiotenii debitezi? te auzi macar? constitutia o schimba poporul nu basescu....iar o republica prezidentiala autoritara = comunism...asta vrei tu???
  • +2 (6 voturi)    
    hopa (Marţi, 23 iunie 2009, 15:17)

    HopaMitica [anonim]

    eu nu stiu daca e asa sau nu, daca au favorizat sau nu, dar e la mintea cocosului ca imensele sume de bani bagate in publicitate au suport politic si reprezinta plati catre trusturile de presa !
    • 0 (4 voturi)    
      Basescu plateste tonomatele din banii nostri (Marţi, 23 iunie 2009, 15:27)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui HopaMitica

      Via ministri si moguli.

      Cool!
    • 0 (2 voturi)    
      care cocos? (Marţi, 23 iunie 2009, 15:28)

      n-am [utilizator] i-a raspuns lui HopaMitica

      Pare a fi o gluma proasta. Nu exista disponibilitatea organelor abilitate de lege sa si actioneze in aceste cazuri.
      Revin la intrebare: la care cocos v-ati referit si cum sa nu apreciem camaraderia cu EBA?
  • -1 (5 voturi)    
    Deci mai sunt sanse... (Marţi, 23 iunie 2009, 15:24)

    Robert C [anonim]

    .... pt a schimba ceva in acest Guvern. Aceste doua "doamne" care pana acum nu au facut decat campanie fetei lu' tata, nu au dovedit ca sunt puse pe aceste functii din puncte de vedere al competentei, ci pt a ajuta in realizarea planurilor lui basescu de a-si continua lungul sir de minciuni si proprii interese.
  • +4 (6 voturi)    
    Dizolvarea parlamentului (Marţi, 23 iunie 2009, 15:45)

    Adevarata societate civila [anonim]

    As vrea sa vad aceste organizatii cum cer demisia parlamentarilor si dizovlvarea parlamentului pentru ingerinte in treburile justitiei.
    Deputatii au respins azi, drept inadmisibila, cu 116 voturi pentru, 100 impotriva si 10 abtineri solicitarea procurorului general Laura Codruta Kovesi de declansare a urmaririi penale impotriva fostului premier Adrian Nastase in dosarul Zambaccian 1.
    Organizatiile astea nu prea nimeresc prioritatile acestei tari. Sunt cam aservite diferitelor cercuri politice.
    Lasati-ne!!!!!!!!!!!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Alo, organizatiile civice! (Marţi, 23 iunie 2009, 18:37)

      Adevarata societate civila [anonim] i-a raspuns lui Adevarata societate civila

      Tot azi, PSD, PNL si UDMR au respins reforma legii de functionare a televiziunii si radioului public.
      Pachetul de legi privind reforma SRTv si SRR a fost respins marti de deputati, cu 131 de voturi impotriva, 93 pentru si 4 abtineri. PSD, PNL si UDMR au votat impotriva proiectului de lege.
      Unde sunteti? De ce nu mai cereti demisii?
      • 0 (0 voturi)    
        pai cum? (Marţi, 23 iunie 2009, 23:11)

        MirceaA [anonim] i-a raspuns lui Adevarata societate civila

        cum sa ceara demisii daca fac afaceri impreuna? Se mai trezesc si ei la cate un telefon si intra in priza la comanda.
  • -1 (3 voturi)    
    Mai sunt sanse.. (Marţi, 23 iunie 2009, 15:47)

    Radu M [anonim]

    ... pt romani cu astfel de consilii care demasca incompetenta si furtul din banii publici. Sunt bucuros cand vad ca portocalele nu mai sunt asa de credibile, dar sunt si nefericit pt ca asemenea oameni ne conduc. Pt ce era nevoie ca doua madame nepregatite sa conduca aceste doua ministere(nu mai vb aici de re-infiintarea MTS este absurda si a fost facuta pt pdl) si sa nu dovedeasca pana acum nimic??
  • +2 (4 voturi)    
    da de Nastase (Marţi, 23 iunie 2009, 15:48)

    sert [anonim]

    nu se sesizeaza?daca nu le convine ceva,sa candideze pentru parlament,nu mai pot eu de asociatiile lor,sustinute pe ascuns cu fonduri de la Patriciu.
  • +1 (1 vot)    
    ha ha.... (Marţi, 23 iunie 2009, 16:34)

    de.mann [anonim]

    din prostie in prostie. Unde sa fie la noi coalitia aia pentru o guvernare mai ...curata....
    Asta nu e posibil nici peste o mie de ani. Suntem deja mult prea bolnavi, iar boala este deja cronica!!!
  • -1 (5 voturi)    
    asta da dreptate (Marţi, 23 iunie 2009, 16:35)

    dedeiu [anonim]

    De antenele lui Voiculescu nu se sesizeaza nimeni, de Realitatea lui Vantu'(mai nou Patriciu) iarasi nu urla nimeni, dar daca e vorba de femei si mai ales din PD-L se sesizeaza toata lumea: Societatea Academica din Romania, Alianta Civica, Grupul pentru Dialog Social, Freedom House sau Centrul pentru Jurnalism Independent. Astia au urlat la caltabosi? Astia au urlat la fostul ministru al educatiei? Se pare ca avem aici doua dictaturi: PD-L contra Restul.
  • +1 (1 vot)    
    Desfintarea celor doua ministere (Miercuri, 24 iunie 2009, 8:52)

    Protonic [anonim]

    Cele doua ministere ar trebui desfiintate. Ajung doua agentii. Cele doua nu sunt bune nici maca de sefe de agentie pentru ca nu sunt competente si nu au experienta.
    De asemenea ministrul mediului ar trebui sa raspunda pentru contractul de publicitate. Ori sunt incopetenti ori s-a luat spaga.