Comisie de ancheta pentru Monica Iacob-Ridzi - 220 de voturi pentru si unul impotriva. Ministrul Tineretului ii da in judecata pe liberali pentru calomnie

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Marţi, 23 iunie 2009, 13:48 Actualitate | Politic

Deputatii au votat marti pentru infiintarea unei comisii de ancheta in cazul ministrului Tineretului si Sportului, Monica Iacob-Ridzi, cu 220 de voturi pentru, unul impotriva si doua abtineri.

A votat impotriva Nicolae Paun, de la grupul minoritatilor, iar cele doua abtineri au apartinut deputatilor Ovidiu Gant (minoritati) si Kelemen Hunor (UDMR).

"Va rog sa votati pentru infiintarea acestei comisii, este o ocazie pentru mine sa dovedesc ca sunt nevinovata", a declarat, chiar inaintea votului, Monica Iacob Ridzi.

Ea si-a exprimat speranta ca anchetele sa se finalizeze in cel mai scurt timp posibil, pentru a-si putea proba nevinovatia.

Anterior, deputatii adoptasera, pe articole proiectul de hotarare privind infiintarea Comisiei de ancheta pentru verificarea sumelor cheltuite de Ministerul Tineretului si Sportului, sub semnatura ministrului Monica Iacob-Ridzi. Cu toate incercarile PD-L de a anula infiintarea comisiei, in sedinta de marti, deputatii au hotarat componenta acesteia urmand sa dea votul final.

Chiar daca presedintele Camerei Deputatilor a anuntat, la inceputul sedintei de plen, ca grupul PD-L va vota pentru formarea comisiei de ancheta, la dezbateri deputatii PD-L au tinut sa o contrazica, afirmand ca infiintarea acesteia nu mai este necesara. Deputatul PD-L Mircea Toader a invocat articolul 7 din regulamentul Camerei, sustinand ca infiintarea comisei nu mai este justificata in momentul in care DNA a declansat o ancheta in acest sens.

Totusi grupul PD-L a anuntat ca va vota pentru infiintarea comisiei de ancheta.

Mircea Toader, PD-L
  • "Doamna procuror general ne comunica ca, intr-adevar, in data de 19 iunie 2009, la Parchetul de pe langa Inalata Curte de Casatie si Justitie a fost inregistrat denuntul formulat de PNL prin reprezentantul legal, presedintele Crin Antonescu, impotriva ministrului Tineretului si Sportului, cu privire la incheierea unor contracte de servicii in valoare de 630.000 euro pentru organizarea Zilei Tineretului.
  • In aceasta stiuatie, avand in vedere articolul 74 din Regulament, activitatea Comisiei nu mai poate sa functioneze, pentru ca nu putem sa facem doua anchete paralele, motiv pentru care va rog sa luati act ca Comisia nu poate sa functioneze. Ancheta penala ne va spune in ce conditii s-au incalcat prevederile legale."
Deputatii PSD si PNL au sarit ca arsi, acuzand PD-L ca, prin diverse tertipuri, doreste sa amane infiintarea comisiei de ancheta.

Nicolae Banicioiu, PSD
  • "Ceea ce spune domnul Toader nu este regulamentar. Va bazati pe informatii din presa, care pot sau nu sa fie reale, si chiar daca ar fi reale asta nu inseama ca a inceput urmarirea penala, deci Comisia de ancheta poate sa functioneze. Rugamintea mea ar fi ca sa nu mai incercati sa gasiti tot felul de tertipuri pentru a scapa de aceasta Comisie. Doamna ministru va avea ocazia sa-si dovedeasca nevinovatia in aceasta Comisie".
Bogdan Olteanu, PNL
  • "Nu este decat dorinta de a evita aceasta ancheta parlamentra, nu s-a transmis nicio informatie din partea Parchetului, asa cum s-a intamplat in toate celelalte cazuri de cand avem Parlament in Romania cand a inceput o cercetare sau urmarire penala, ca Parchetul solicita Parlamentului sa-i puna toate datele la dispozitie. Acela este momentul in care, potrivit Regulamentului si cutumei parlamentare, se suspenda activitatea unei Comisii."
La interventia presedintelui Camerei, Roberta Anastase, proiectul de hotarare privind infiintarea comisiei a fost votat pe articole. Potrivit proiectului, comisia de ancheta va fi formata din 15 membrii: 5 de la PSD, 5 de la PD-L, 3 de la PNL, un deputat UDMR si unul de la minoritati.

Ridzi a cerut ajutorul deputatilor PD-L

Ministrul Tinteretului, Monica Iacob Ridzi, s-a prezentat luni dupa amiaza la grupul PD-L din Camera Deputatilor, pentru a se plange si a le cere acestora sprijinul politic. Surse participante la discutie sustin ca deputatii PD-L i-au reprosat lui Ridzi ca nu au stiut de evenimentele electorale desfasurate de aceasta. Parlamentarii PD-L au dat din umeri la discursul lui Ridzi, fiind deranjati de faptul ca au aflat din presa de activitatile acesteia. Deputatii i-au comunicat ministrului ca nu pot interveni si ca trebuie "ca organele abilitate sa-si faca treaba".

De altfel, vicepresedintele PD-L Cezar Preda a declarat, la Realitatea TV, ca explicatiile Monicai Iacob Ridzi nu au avut niciun efect asupra parlamentarilor PD-L. "Indiferent ce argumente solide aduce ministrul in cauza, trebuie sa depuna documentele unde trebuie, iar organele de ancheta sa isi faca datoria. Exista, am inteles, o ancheta in derulare, vom respecta concluziile acesteia si asteptam finalizarea ei", a declarat Preda.

Deputatii PNL au inaintat, luni, conducerii Camerei Deputatilor cererea de aprobare a inceperii urmaririi penale impotriva ministrului  Iacob Ridzi pentru delapidare si abuz in serviciu contra intereselor publice. Dupa trei ore de cearta in Biroul Permanent, PD-L a acceptat propunerea liberalilor de a infiinta o comisie de ancheta pentru verificarea ministrului Tineretului.

Ridzi: "Va dau in judecata pe toti cei implicati in anuntul calomnios"

"Astept sa se finalizeze aceasta ancheta prin care sa se demonstreze nevinovatia mea, dupa care voi da in judecata pe toti cei implicati in acest denunt calomnios", a declarat luni Monica Iacob Ridzi, dupa ce a aflat ca sesizarea liberalilor a ajuns la DNA.

De Ziua Tineretului, Ministerul Tineretului a organizat concerte in Bucuresti, pe plaja din Costinesti si in alte locuri din tara. Pentru aceste evenimente, MTS a cheltuit 628.000 de euro din buget. In urma unei anchete GSP, MTS a fost acuzat ca a acordat aceasta suma unor "firme de apartament" fara a organiza o licitatie.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

6211 vizualizari

  • +10 (24 voturi)    
    Ridzi (Marţi, 23 iunie 2009, 13:57)

    Melinda [anonim]

    O gasca proasta !
    • -8 (26 voturi)    
      Tot Basescu castiga. (Marţi, 23 iunie 2009, 14:22)

      Eugen [anonim] i-a raspuns lui Melinda

      Indiferent de ce vOR declara PNL, PSD si ceilalti, Traian Basescu va castiga alegerile prezidentiale.
      • +7 (11 voturi)    
        Apropo de politica (Marţi, 23 iunie 2009, 15:12)

        Melinda [anonim] i-a raspuns lui Eugen

        Poate. Eu nu tinteam atat de sus. Insa creditul acordat acestei Ridzi a expirat , dupa parerea mea. Ca si cel al Elenei Udrea.
        M-as fi referit doar la prestatiile lor ca ministrii. Apropo de partide, PDL trebuie sa realizeze ca au fost votati si pt ca ceilalti sunt expirati (din pacate). Sa nu iroseasca aceasta sansa! Oamenii vad ce se intampla si isi schimba optiunile. Eu ne pilda nu votez PSD in rest e disutabil...
        Asa ca idee.
        • +2 (12 voturi)    
          Oamenii lui Bokkutu sunt persecutati (Marţi, 23 iunie 2009, 18:39)

          Mitica [anonim] i-a raspuns lui Melinda

          Vai, vai , vai ... inca o clujeanca cinstita, dintre oamenii Bocului si ai d-lui Bleaga este persecutata pentru ca a luat mita si a facut speculatii cu scene, scenete si vedete de cartier ...

          Ba Ritzi ! tu nu ai inteles ca te-au luat in vizor ca unealta supusa a unei fime nationale veroase care face afaceri cu muzica si scene ?

          Iti meriti soarta - deoarece ti-ai luat tainul de la firma de apartament si nu ai contribuit la campania electorala a d-lor Bocbu si Bleaga, pentru ca ai tinut tot pentru tine si neamurile tale, fara sa sustii varfurile preacinstite ale Clujului ! Nu-ti ajunge ce storci de pe minerii din Vale, cati au mai ramas mineri ...

          Fii atenta la primarul Falca ! el a contribuit la opera de "asanare sociala", nu s-a imbuibat ca tine si este liber ! Adevarat ?

          Pai cum poti tu sa spui ca esti persecutata, cand din malaiul luat prin speculatii nu ai facut parte celor mai iubiti fii a poporului clujean - stima noastra si mandria - Bo(c)bu de Fesenia ?

          Trebuie sa te tunda zero si sa iti taie urechile, apoi sa te tina la bodârlau pâna îti cresc altele la loc !
          • -1 (1 vot)    
            cotizatia la konsomol (Miercuri, 24 iunie 2009, 7:52)

            ridzi.2 [anonim] i-a raspuns lui Mitica

            "Ba, io i-am dat partea lu' aia mica! Sa ma lase ast'ea cu pretentile lor! Mie sa nu imi ramana nimica!? Ai!?"
      • -1 (1 vot)    
        ... (Marţi, 23 iunie 2009, 22:22)

        festinalente [utilizator] i-a raspuns lui Eugen

        Ce are sula cu prefectura?
      • 0 (0 voturi)    
        Nu castiga (Miercuri, 24 iunie 2009, 14:37)

        edy [anonim] i-a raspuns lui Eugen

        Bashinescu nu castiga nimic.. pt ca nu e nimic de castigat. In tara asta alegerile sunt de ochii lumii.. in rest totul e aranjat . Daca inainte se dadea zahar,faina si pantofi ..contra vot.. acum nu mai conteaza.. pt ca vicepresedintele Biroului Electoral Central e la mana lu' Basescu. Alegerile vor fi aranjate sa devina castigator la fel cum a aranjat alegerile incat EBA sa devina parlamentar EU. daca asta vroiai sa zici.. sunt total de acord.
    • +5 (11 voturi)    
      Ai dreptate ... (Marţi, 23 iunie 2009, 18:10)

      Body [anonim] i-a raspuns lui Melinda

      doar ca din pacate noi suntem si mai prosti decat ea...pana una alta cele 3 gaste (unii chiar cred ca sunt gratii) Ridzi, Eba si Udrea si-au facut publicitatea dorita in perioada campaniei pt PE cu banii statului si, mai rau decat atat, identificandu-se cu statul, scopul a fost atins (Eba in PE) iar acum, daca intra intr-o perioada de acalmie pot sa stea linistite...sa ne fie rusine ca votam asemenea oameni.
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Marţi, 23 iunie 2009, 22:24)

      festinalente [utilizator] i-a raspuns lui Melinda

      proasta rau. Imi miroase a ceva manevra. Cred ca a primit o asigurare verbala de la cine trebuie ca va fi sustinuta in cazul in care rahatul iese la suprafata. Ghinion! =))
  • +7 (23 voturi)    
    si baselu ce zice? (Marţi, 23 iunie 2009, 14:01)

    marius [anonim]

    tace in continuare?
    cam suspect dupa parerea mea de votant liberal.

    PS: aveti careva mobilul lui Patriciu sa cer si eu niste malai ca m-am saturat sa fiu tonomat doar din propriile convingeri, iar baselu zice ca noi astia cu pareri individuale suntem de fapt doar niste piese mici in Tonomatul Universal in care Mogulii Eternitatii baga monede.
    • -1 (17 voturi)    
      Tonomate (Marţi, 23 iunie 2009, 14:20)

      Zeus [anonim] i-a raspuns lui marius

      Degeaba il suni pe Presedintele PNL ca nu te finanteaza. Tonomatele sunt alea care au ceva audienta. Tu, nu prea ai.
    • +3 (15 voturi)    
      Daca faci rost de numar da-l si mie. (Marţi, 23 iunie 2009, 14:27)

      FLORIN [anonim] i-a raspuns lui marius

      Si eu sunt un tonomat mic si gratuit de cativa ani incoace. Si nici macar nu sunt membru PNL.
    • +2 (8 voturi)    
      Pe Ridzi au latrat-o si tonomatele si deontologii (Marţi, 23 iunie 2009, 15:06)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui marius

      Tonomatele din mocirla petro-dolarilor cot la cot cu deontologi meditand la criza morala dar si cu talibani portocalii incurabili, toti au latrat-o intr-un fel sau altul pe domnisoara cu pricina. Si atunci ma intreb si eu ca tot romanul impartial si paranoic: hmmmm, o fi ceva domle...
    • 0 (6 voturi)    
      mergeti, domnu'! (Marţi, 23 iunie 2009, 19:43)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui marius

      Pina una-alta, Baselu' zice ca va suspenda orice ministru anchetat.
      Si tot pina-una, alta, PDL e singurul partid care a votat impotriva unui ministru propriu.
      Sa-ti amintesc cum se exprima colegul tau Tariceanu despre colegul Patriciu? Sau despre ala cu caltabosii, am uitat cum il cheama dar cred ca e si el coleg cu voi, inca.
    • 0 (0 voturi)    
      grija (Miercuri, 24 iunie 2009, 13:00)

      cucu [anonim] i-a raspuns lui marius

      basescu a spus ca va suspenda orice ministru daca acest lucru va fi solicitat de catre pachet,indiferent ca e pdl sau psd sau chiar penalii tai.

      te mai freaca grija de basescu?
  • +7 (13 voturi)    
    Articol scris cu picioarele nespalate (Marţi, 23 iunie 2009, 14:04)

    Gicu_Maracine [utilizator]

    Fapt: in sedinta de ieri a biroului permanent, PDL a votat in 3 minute pentru infiintarea comisie de ancheta!

    Fapt: PNL a sesizat parchetul care A DECLANSAT (vezi anuntul OFICIAL al procurorului general) o ancheta.

    Fapt: regulamentul camerei precizeaza ca daca exista o ancheta in curs, infiintarea unei comisii parlamentare d ancheta nu este legala (nu poti sa anchetezi un om de doua ori, in paralel, pentru aceeasi fapta)

    Fapt: proiectul de hotarare privind infiintarea a comisiei parlamentare de ancheta a fost votat (cu incalcarea regulamentului camerei) la interventia presedintelui Camerei, pdlista Roberta Anastase.

    Rezultatul analizei "logice" a doamnei Parvu, sumarizata in titlul prezentului articol: PDL se opune anchetei.

    Doamna Parvu, dumneavoastra nu mai aveti nici o farama de decenta sau pur si simplu va dispretuiti cititorii?

    P.S. Ca sa nu existe nic un fel de dubiu: cred ca doamna Ritzi trebuia sa raspunda in fata legii petru acest contract CEL PUTIN dubios! Daca nu este fapta de coruptie, neglijenta in serviciu tot este!
    • +3 (11 voturi)    
      Duceti rationamentul pana la capat ... (Marţi, 23 iunie 2009, 18:33)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui Gicu_Maracine

      Duceti rationamentul pana la capat ... adica

      Fapt: Comisia de ancheta este ilegala, deci oricare ar fi concluziile sale, acestea sunt lovite de NULITATE, iar probele adunate vor fi la randul lor nule, deoarece au fost adunate de o comisie de ancheta ilegala.

      Fapt: D-na Ritzi Pitzi scapa de orice acuzatie, deoarece ancheta va dura mai multi ani, timp in care faptele vor fi prescrise si magistratii vor stabili ca ancheta a fost ilegala si concluziile ei nule.

      Justitia din Romania trebuie lasata sa isi faca treaba, fara ingerinte politice, nici chiar din partea Parlamentului, care aproband o comisie paralela de ancheta - ilegala dpv al regulamentelor Camerei - poate obtine si influenta martorii si probele in favoarea infractoarei (presupuse) d-na Ritzi Pitzi.

      BTW dupa care coduri de procedura juridica se va face ancheta ? Dupa cele vechi sau dupa cele noi ? Sau pe dupa dulap - unde vor uita de acum incolo pentru multi ani dosarul Ritzi-Pitzi la mare si la munte ?
    • +1 (7 voturi)    
      fapt (Marţi, 23 iunie 2009, 19:50)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Gicu_Maracine

      parchetul a spus ca a primit o plangere, nu ca a declansat o ancheta. e un fapt.
    • +1 (3 voturi)    
      Poate ne lamuresti si pe noi! (Miercuri, 24 iunie 2009, 1:34)

      intelectualul cu papion [anonim] i-a raspuns lui Gicu_Maracine

      Mai gicule spinosule, daca tot te dai asa de destept, poate ne spui si nou in ce articol din "regulamentul camerei se precizeaza ca daca exista o ancheta in curs, infiintarea unei comisii parlamentare de ancheta nu este legala" ? Si cum se sanctioneaza aceasta "ilegalitate"? Si in ce a constat "interventia presedintelui Camerei (ilegala si asta deci) , pdlista Roberta Anastase"? Ca vad ca "te pricepi"!
  • +4 (16 voturi)    
    Adrian Nastase (Marţi, 23 iunie 2009, 14:05)

    Zeus [anonim]

    Nu vreau sa fiu inteles ca e bine sa o lase pe Ridzi in pace. Nici vorba (desi tinta, nu er Ridzi, ci EBA si mai ales, prin ricoseu Traian Basescu).
    Dar, mi se pare gretos cand vad virulenta domnilor de la PNL si PSD. Domnul Adrian Nastase?
    • +1 (7 voturi)    
      PNL + PSD = love (Marţi, 23 iunie 2009, 19:48)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui Zeus

      Se vede inca o data alianta maro. Cit a fost PNL-ul la guvernare, PSD, desi in opozitie, sustinea PNL.
      Acum, cind PSD-ul e la guvernare, sustine tot PNL-ul, care e in opozitie.
      Adevarul e ca le e groaza de Basescu.
      Oricum, astia din PDL se dovedesc niste mari fraieri; Tariceanu i-a scos de la guvernare si ei au inghitit-o. Acum, PSD-ul ii batjocoreste cum le vine la gura si la urna cu bile, ei tac si inghit in continuare.
      • 0 (0 voturi)    
        Tu nu ti-ai dat seama pana acum ca PDL = prostie (Miercuri, 24 iunie 2009, 11:46)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui sadwank

        Mai era un simpatizant PDL pe aici care sustinea sus si tare ca PSD si PDL vor continua sa ramana la guvernare pana le va expira mandatul, indiferent daca iese Base din nou Presedinte. Mihai parca il chema pe tonomat. Il rog sa mai spuna o data chestia asta... Cata naivitate si prostie din partea unora....dar de fapt.,daca sunt platiti sa vorbeasca...e clar ca nu au pareri proprii. PSD si PNL au demonstrat ca se inteleg de minune...si nu vad de ce nu s-ar intelege si in continuare...
  • +4 (10 voturi)    
    Ancheta (Marţi, 23 iunie 2009, 14:06)

    AsmVax [anonim]

    Da-i minca-ti-as in judecata, ca tot noi platim.
  • +8 (12 voturi)    
    Cine va fi seful comisiei? (Marţi, 23 iunie 2009, 14:10)

    nashu_mare [utilizator]

    Va fi Voiculescu?

    Si daca DNA gaseste probe impotriva ei si comisia nu, care ancheta se pune? Dar daca e invers?
  • +8 (10 voturi)    
    hihi (Marţi, 23 iunie 2009, 14:10)

    Vlad [anonim]

    imi place stirea asta.

    chiar daca pateste sau nu ceva, doamna n-o sa mai fie mult ministru in circumstantele astea. ce sa faci, asa-i daca furi fara cap, fara sa-ti anunti colegii, fara sa imparti cu ei...

    in plus, sper din tot sufletul sa fie "sacrificata" pe altarul luptei anticoruptie.
  • +4 (12 voturi)    
    penala (Marţi, 23 iunie 2009, 14:11)

    mihai [anonim]

    are tupeu ca de obicei hotu striga hotii
  • +5 (13 voturi)    
    Nesimtirea la ROMANI (cei aflati la putere) (Marţi, 23 iunie 2009, 14:25)

    Adi [anonim]

    Daca era un ministru psd mai era PD-L-ul atat de inversunat aparator ?? ( nu mai discutam de odioasa guvernare PNL cand in frunte cu onorabilul presedinte ar fi cerut capul ministrului; aici am putea da cateva exemple de ministrii exemplar demisi fara a fi invinuiti cu probe).
    Avem un exemplu tipic de "ocaua" lui Cuza. Ce repede uitam de unde am plecat!! Dar romanu' de la putere se dovedeste inca odata ca are obrazul gros.
    • 0 (10 voturi)    
      Poate (Marţi, 23 iunie 2009, 18:09)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Adi

      "Versunat aparator"... dar PDL a votat pentru comisie, ceea ce nu s-a intamplat la PSD cu Adrian Nastase.
      • 0 (0 voturi)    
        Sunt 2 chestii deiferite daca nu ti-ai dat seama.. (Miercuri, 24 iunie 2009, 11:49)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

        Comisia respectiva e in interesul PDL-ului...pt ca e controlabila. Mai greu sa controlezi procuratura...bine..nu imposibil dar mai greu. Normal ca au votat pt comisie. Oare mai votau la fel daca se cerea ridicarea imunitatii? Hai sa fim seriosi...doar i-a facut campanie lu' Zoe....
  • +9 (11 voturi)    
    sa returneze banii (Marţi, 23 iunie 2009, 14:27)

    Diana [anonim]

    Sa fie returnati banii, cu penalitati, de catre cei care i-au incasat, dar si de cei care au aprobat platile respective.
    • -2 (4 voturi)    
      sa dea! (Marţi, 23 iunie 2009, 18:37)

      gabriela [anonim] i-a raspuns lui Diana

      sa dea si judecatorii banii ptr procesele in care au dat hotarari gresite si ptr care acum statul plateste daune si alte cheltuieli,sa plateasca astia si atunci o sa credem ca a inceput sa se schimbe ceva; sunt primii imorali care judeca alti imorali-cum sa nu fie indulgenti?
  • +2 (10 voturi)    
    In parlament este o vorba (Marţi, 23 iunie 2009, 14:33)

    Ovidiu [anonim]

    Se zice ca daca vrei sa ingropi o "afacere" in parlament, creezi o comisie de ancheta.
    Presa se linisteste, romanul prost dar fudul fiind uita, vezi afacerile imobiliare ale lui Basescu (treb' sa beau mai mult ca tin minte prea multe mizerii), si RitiPiti impreuna cu grEBlA cuceresc pu(bibul masii)...limea din Romania.
  • +4 (14 voturi)    
    Se apara intre ei (Marţi, 23 iunie 2009, 14:39)

    Dragos Stefan [utilizator]

    Ridzi o sa "fie condamnata" peste vreo 20-30 de ani. Mergem pe linia Adrian Nastase. Acuma ingroapa dosarul, peste 3-4 ani il scot si dupaia inca 10-20 de ani de asteptare.

    Romania e tara unde poti sa vinzi o flota, sa fii securist si dupaia sa ajungi presedinte, tara unde furi milioane de euro si dupaia te trezesti acuzat pentru niste termopane, sa faci camatarie si dupaia te baga la parnaie ca ti-ai recuperat masina. Ah da si tara unde presa dovedeste ca furi, dar tu te aperi, ca deh, imagine publica sustinuta de un partid. FORCA ROMANIA
    • -2 (8 voturi)    
      a dracu' flota (Marţi, 23 iunie 2009, 19:52)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui Dragos Stefan

      Fane, mai dati-o dracu' de flota, ca parca sinteti mori stricate.
      Pai s-au chinuit oameni mari sa dovedeasca faptul ca Basescu a vindut flota si n-au reusit, te apuci tu sa bati din gura ce ai auzit la Valentin Stan. Pai ce naibii, dom'le, te compari tu cu marele jurist Nastase si cu doamna Stanoiu?
      • +1 (3 voturi)    
        Bai acestia terminati cu flota aia! (Miercuri, 24 iunie 2009, 1:54)

        marinaru [anonim] i-a raspuns lui sadwank

        Flota nu a fost praduita de Baselu!
        Explicatia e mult mai simpla: dupa '89 a inceput incalzirea globala a climei iar flota s-a evaporat pentru ca a stat prea mult la soare! Si nu erau decat 345 de nave, nu? Sau si mai probabil, poate navele erau din turta dulce (nu din otel), s-au inmuiat si s-au dizolvat in apa de mare.
        Si oricum ar fi, chiar daca s-a furat flota si s-a dat la fier vechi, Baselu nu are nici un amestec pentru ca, nu-i asa, el nici nu a fost ministru al transporturilor in vreme aia, stie toata lumea, a fost Adrian Nastase. Asta e vinovatul! Asta a praduit flota! A dat-o pe gaini! Si pe termopane! Sa-si faca el ferma de oua la Cornu, al dreaqu' Bombonel! La beci cu el!
  • +5 (5 voturi)    
    Intr-o tara in care (Marţi, 23 iunie 2009, 15:19)

    SILE [anonim]

    politia e varza si justitia conopida, asta e un fel de frectie cu gaz netan la picior de lemn tanase.
  • +2 (6 voturi)    
    Daca "toti-sunt-la-fel" de ce Nastase trebuie scap (Marţi, 23 iunie 2009, 18:03)

    . [anonim]

    de ce adrian nastase trebuie scapat de ancheta - iar monica iacob - nu ?

    de ce tariceanu poate sa vanda marea neagra pe timp de criza economica, si sa nu pateasca nimic - ba sa ne mai dea si "lectii" la televizor - si pnl sa voteze pentru salvarea lui nastase ?

    sunt "toti-sunt-la-fel" - sau nu ?
    • 0 (0 voturi)    
      mai " . " ...tu tot n-ai inteles nimic... (Miercuri, 24 iunie 2009, 11:54)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui .

      Daca se vota impotriva lui Nastase...gata...intra la mititica....Insa ciordi Ridzi este anchetata de o comisie din aia....de hartie..igienica...care o poti intoarce cum vrei tu. Crezi ca mai votau ei pentru daca era anchetata de DNA? Fi serios !
  • -6 (10 voturi)    
    INTRE BARE (Marţi, 23 iunie 2009, 18:13)

    VF. OMU [anonim]

    Ma bucur sa vad atata barbatie consumata pe madame Ridzi si atata virulenta desi nu se stie ce-a fost acolo. N-o apar pe Ridzi ca n-am nicio treaba cu politica dar ma intreb daca se dovedeste ca n-a fost vinovata de keltuirea banilor, ce vor face vanjosii nostri analisti care acum isi invart tantos palosurile spre madame Ridzi ? Nu e prima data cand se arunca cu rahat inainte de a se da un verdict, o sentinta ceva acolo. La noi justitia o fac astia la talk-show-uri, restu e apa plata, nici nu conteaza. Ca nu cred ca o sa apucam vreodata sa vedem ca vreun analist d-asta isi va cere scuze public pentru zoaiele aruncate gratuit.
    • +2 (8 voturi)    
      sa le-o cerem! (Marţi, 23 iunie 2009, 18:44)

      gabriela [anonim] i-a raspuns lui VF. OMU

      sa ne coalizam si sa le cerem sa-si ceara scuze pentru orice murdaresc, altfel se continua sarada asta si asta invata si copiii nostrii, asta vor deveni, niste imorali-
  • -4 (10 voturi)    
    va grabiti (Marţi, 23 iunie 2009, 18:33)

    gabriela [anonim]

    cred ca va grabiti sa aruncati din nou cu piatra dar sunteti deosebit de lenesi cand a fost vorba de cum a cheltuit banii guvernul Tariceanu, in special premierul Tariceanu; ati uitat total cate miliarde a aruncat in dreapta si in stanga ptr primarii lor pnl-isti dar si pentru primarii psd-isti;sunteti manipulati si va lasati manipulati-au aparut cumva micii si berea online?
    • +2 (4 voturi)    
      te-ai grabit si tu (Marţi, 23 iunie 2009, 19:10)

      anghel [anonim] i-a raspuns lui gabriela

      suuuntem manipulaaaati :))) nu cred asta.. ci doar ooobsedaaaati de aproximativ toata fosta si actuala clasa politica.
  • 0 (4 voturi)    
    demisia: ritzi_udrea (Marţi, 23 iunie 2009, 22:26)

    ielespectator [anonim]

    demisia si desfiintarea ministerelor de facut publicitate portocalie,doar e criza.pe eba,gata au subtilizat-o.psd,nu va mai lasati pacaliti si la presidentiale.****ce udrea e mai breaza ca ritzi.din contra.va amintiti ce
    reclama desantata isi facea de pasti si 1 mai,cu oul gigant si carul lui flutur,lumina de pasti,bicicleta,calaria de dirlogi,tenis la paris,delta-picioarele prin apa,sa( ei si portocaliilor,bineinteles).peste tot faceau publicitate si lui eba.
    Comunicat: CGC şi CRPE cer demiterea neîntârziată a miniştrilor Ridzi şi Udrea(http://www.revista22.ro/articol-6266.html)
  • -1 (1 vot)    
    PETITIE (Marţi, 23 iunie 2009, 23:41)

    Nicu [anonim]

    Va rog sa votati petitia de la linkul de mai jos. Toti cei care doriti o schimbare in romania

    http://www.petitieonline.ro/petitie-p36483052.html
  • +1 (3 voturi)    
    Desi nu se va sesiza nimeni ... (Miercuri, 24 iunie 2009, 2:03)

    housel [anonim]

    ...aleg sa va spun :) . De 4 zile vorbiti de banii cheltuiti de madame Ritzi (om de casa pe langa familia Basescu), dar nimeni nu urmareste cu adevarat banii :) . Domnilor, doamnelor ....tatataaattaataatataa , ei bine , cheia este .....esteeeeeee GIOVANIIII FRANCESCOOOOOO :))))) ..offff ce ma distrez . Si acum explicatii :
    1 - Giovanii Francesco - mare fante si MTV-ist de vaza. Mai exact director in Mtv , iar o vreme s-a ocupat chiar de divizia de evenimente.

    2 - Ioana Baescu - tanara domnita (fosta doamna Bodo) , consolata de Giovani Francesco. Vila impreuna, planuri chestii :)

    3 - Monica Ridzi -tanara de mare angajament si viitor . Viitorul vlastarelor din familia Baescu! Pe cea mica a aranjat-o, mai avea de facut ceva comisioane la si la cea mare :)

    Concluzie:

    Banii statului se cheltuiesc in evenimente organizate si girate de MTV Romania, prin Ridzi via Francesco. si pentru ca asa
  • -1 (3 voturi)    
    Ultimul comentariu la Hotnews.... (Miercuri, 24 iunie 2009, 7:45)

    judex1 [anonim]

    Dan Tapalaga afirma in comentariul sau, in mod foarte corect si in spiritul sau analitic bine cunoscut ca Monica Iacob Ridzi e un "promitator inceput in rele". Corect, Monoica Ridzi este "un promitator inceput in rele", evident la fel ca si nepotul bolsevicei cominterniste, Gizela Vass, care a tinut ascunsa legea lustratiei, pe nume Bogdan Olteanu si PSD-istul de perspectiva, Victor Ponta, aparatorul jefuitorilor nationali si coruptilor, cu riscul stigmatizarii internationale a Romaniei. Astia sunt tinerii politicieni si lacheii lor; seamana ca doua picaturi de...noroi.
  • -1 (3 voturi)    
    Necinste parlamentara ! (Miercuri, 24 iunie 2009, 8:39)

    martin [anonim]

    Monica Iacob Ridzi se afla in mod evident in ochiul furtunii unui urias scandal creat pur politic si in care nu poate fi acuzata in acest moment de absolut nimic palpabil.
    Pentru ea, PNL a facut o plangere penala legala,dar imorala, tinand seama de uriasele afaceri si manipulari electorale (cand avea painea si cutitul) ale acestui partid. In plus parlamentul a mai facut si o comisie parlamentara de tip Voiculescu, adica de propaganda politica si garagata, care sa cerceteze aceleasi alegatii. In final nu cred ca va aparea nimic ilegal,ci poate doar ceva prezumtii profund subiective de eventuala risipa, valabile in absolut orice activitate publica.
    Si in acest timp celebrul Adrian Nastase,despre care orice cetatean roman, nu ar putea la un detector de minciuni ,afirma ca este altceva decat un cotcar de Tartasesti, mai castiga un set in lunga lui lupta impotriva aducerii in fata justitiei !
  • -1 (3 voturi)    
    Bai acestia (Miercuri, 24 iunie 2009, 9:46)

    miki [anonim]

    Nu a-ti facut nimic daca nu-i aveti in comisie pe Ciutacu,Stan,Gidea,fatuca aia blonda cu trei dinti in loc de patru si bineinteles Teodorescu.Acestia detin adevarul suprem si doar ei se pot pronunta daca un lucru este corect sau nu in tara asta.Ei si "calculatoarele"lor turtite de povara atotputernicului Voiculescu pot face ca tara asta, plina de jigodii PD-L iste, sa mearga inainte pe drumul luminat de securitate.Vor vedea ,din nou ,ca de fapt fac reclama gratuita PD-L si ajuta,bineinteles involuntar, la mentinerea si chiar cresterea procentului de votanti.PROSTUL NU E PROST DESTUL DACA NU E SI FUDUL>
  • +3 (3 voturi)    
    Doua aspecte (Miercuri, 24 iunie 2009, 10:41)

    Ariel [utilizator]

    Aspectul legal va fi rezolvat de cei in drept in masura in care vor fi lasati s-o faca.
    Problema mai grava este atitudinea d-nei Ridzi fata de banul public. Eu, in calitate de platitor de taxe, ma astep[t ca cei care sunt platiti din buget sa administreze treburile publice - guvernul si ministrii sai - sa chiverniseasca fiecare leut care le este dat in grija. Si ce vad? O d-na ministru declara cu nonslanta ca; "nu ma intereseaza pretul ci rezultatele"! La inceput am crezut ca face o gluma, nereusita dar totusi o gluma. Nu mi-a venit sa-mi cred urechilor! cu partea a doua a afirmatiei sunt perfect de acord, cu rezultatele. Dar cu prima parte categoric nu. Cu bani multi poti obtine rezultate proaste, si as zice mai curand de cat cu bani mai putini. Si treaba aceasta nu trebuie sa ne lase indiferenti cand un minstru in functie spune ca nu-l intereseaza pretul, in perioada de criza, cand pacientii din spitale umbla brambura sa-si cumpere medicamente fiind asigurati iar profesorii refuza sa se prezinte la bacalaureat din cauza indemnizatiei insuficiente!. Asta inseamna ca avem o problema grava, si inca una si mai grava daca premierul si presedintele nu iau masuri imediate de destituire. Asta inseamna ca se identifica cu aceasta atitudine fata de banul public si cu dispretul fata de contribuabili. In orice tara din lumea civilizata si democratica o astfel de afirmatie publica ar fi fost drastic si imediat sanctionata iar emitentul n-ar mai fi asteptat consecintele si si-ar fi dat imediat demisia. Sa vedm la noi cum va fi. Sincer, nu ma astept la prea multe: cum a fost asa ramane, cine are - are, cine n-are - n-are, cum spunea bunica lui unui coleg.
  • +1 (1 vot)    
    Pana la proba contrarie ! (Miercuri, 24 iunie 2009, 12:19)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Daca nu vrem sa fim "stuchiti de mate" sau de "rasul curcilor"; sa ne abtinem in virtutea Prezumtiei de nevinovatie ! Un obicei prost, procesul de intentie,un reflex comunist de condamnare inainte de judecarea cazului! Dlor "jurnalisti" fapte nu vorbe! Nu degeaba lumea va considera continuatorii securitatii comuniste!In plin sandal al diplomelor emise de facultati de bloc,fara o deontologie clara riscati ca si mogulii sa se sature sa va mai achite mii si zeci de mii de EU .OTV prezenta aseara contra emisiunii lui Lazarus ca Dnia sa era platit de OTV cu 50.000 EU/luna!No coment.Stim ca ratele la banci au devenit capcane iar jurnalistii cu datorii devin automat "prizonierii" mogulilor.De aici la manipularea in forta a cititorilor in x interese de grup sau partinice ghiata e foarte subtire.Prin extrapolare Pastorel avea dreptate: .."capitane nu fi trist garda merge inainte cu partidul comunist. .." Capitane nu fi trist secu merge inainte cu "absolventii ( F,F,D,C.)la jurnalism.DDD
  • 0 (0 voturi)    
    un super blog (Miercuri, 24 iunie 2009, 14:03)

    iana [anonim]

    www.casastirilor.wordpress.com,un super blog dspre aceasta mega teapa.
  • 0 (0 voturi)    
    ridzi (Joi, 25 iunie 2009, 13:30)

    mai taceti . [anonim]

    de ce va luati de dna ridzi ? nu vedeti cate face pentru noi?
    ea nu vrea legalizarea drogurilor"light" ci vrea sa bage mai multe ore de sport la scoala .e cel mai bun ministru al romaniei la ora actuala . chiar nu aveti ce sa faceti? comentati impotriva ei ? vedeti problema asta din alt unghi . eu sunt o eleva la colegiul german goethe bucuresti , am 14 ani si chiar o iubesc fffffffffff mult de dna ridzi . asa ca mai taceti si vedeti-va de treaba . daca voi credeti ca e vinovata sa stiti ca e doar o fantezie de-a voastra.
    i luv ridzi :*:):d