Ministrul Monica Iacob Ridzi ar putea fi cercetata de o comisie parlamentara de ancheta pentru cheltuirea celor peste 600.000 de euro pentru Ziua Tineretului

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 23 iunie 2009, 9:18 Actualitate | Politic

Deputatii decid marti daca ministrul Tineretului si Sportului, Monica Iacob Ridzi, va fi cercetata de o comisie speciala pentru modul in care a cheltuit banii publici pentru organizarea zilei de 2 mai, Ziua Tineretului.

Deputatii PNL au inaintat, luni, conducerii Camerei Deputatilor cererea de aprobare a inceperii urmaririi penale impotriva ministrului  Iacob Ridzi pentru delapidare si abuz in serviciu contra intereselor publice.

"Astept sa se finalizeze aceasta ancheta prin care sa se demonstreze nevinovatia mea, dupa care voi da în judecata pe toti cei implicati in acest denunţ calomnios", a declarat luni Monica Iacob Ridzi, dupa ce a aflat ca sesizarea liberalilor a ajuns la DNA.

De Ziua Tineretului, Ministerul Tineretului a organizat concerte in Bucuresti, pe plaja din Costinesti si in alte locuri din tara. Pentru aceste evenimente, MTS a cheltuit 628.000 de euro din buget. In urma unei anchete GSP, MTS a fost acuzat ca a acordat aceasta suma unor "firme de apartament" fara a organiza o licitatie.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1753 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    old times guys.... (Marţi, 23 iunie 2009, 9:23)

    nedumeritu' [anonim]

    Reactie tipic stalinista, din vremuri care credeam ca au disparut. Este trsit ca persoane de aprox 30 de ani au adoptat aceste mentalitati. Cand intri in politica intelegi sa esti expus(a), ca nu orice atacuri sunt impotriva ta personal, ci impotriva functiei si/sau partidului. Daca nu intelegi aceste lucruri fundamentale, probabil este proferabil sa cauti o ocupatie mai putin stressanta.
    • +3 (3 voturi)    
      Tinerii din politica... (Marţi, 23 iunie 2009, 9:53)

      George [anonim] i-a raspuns lui nedumeritu'

      Majoritatea intra in politica pentru "a se realiza", iar aceasta sintagma, pentru romani, la acest moment. inseamna a avea avere mare-mare, a epata, a depasi pe cei din jur. De ce esti nedumerit? Asa gandesc toti, arata-mi o singura exceptie!
    • -3 (5 voturi)    
      in ce a constat 'reactia stalinista '? (Marţi, 23 iunie 2009, 10:08)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui nedumeritu'

      poti argumenta ?a fost arestat 'deontologul' lu' baiat 'destept' felix?au fost suspendate' retur TVA-Catavencu' si latrinele 1,2 si 3 ?s au poate apelul la justitie a devenit un semn de despotism ?Eu zic s a asteptam justitia sa se pronunte si s a vedem motivatia, fie pt inceperea urmarii penale fie pt un NUP,
      Afacerea 'rizi' seamana izbitor de mult cu 'calutul roz',amandou au la origine un 'spirit' civic de care deontologii de la latrine nu pot fi banuiti.
      • +2 (2 voturi)    
        Reaţie stalinistă (Marţi, 23 iunie 2009, 10:47)

        ha [anonim] i-a raspuns lui directia 5

        "va fi cercetata de o comisie speciala"

        Asta e reacţia stalinistă. În mod normal ar trebui depusă o plângere la DNA, ceea ce s-a şi făcut. Tot în mod normal DNA-ul ar trebui să fie lăsat să cerceteze pe oricine indiferent de statut (deputat, senator, ministru, etc).

        Ce rost are această comisie specială? Care vor fi atribuţiile ei? Ce se va întâmpla dacă descoperă că e ceva în neregulă? Are putere judecătorească această comisie? Poate să bage omul la închisoare? La ultimele întrebări răspunsul e NU. În schimb vom avea parte de circ.

        O să-mi fac şi eu o comisie specială la bloc să văd câţi bani are X-ulescu în cont, ce face cu ei, pe unde îi cheltuie. Şi toate astea fiindcă nu şi-a plătit întreţinerea luna trecută. Ţi-ar conveni?
        • 0 (0 voturi)    
          ok,poate nu am reusit s a fiu inteles (Marţi, 23 iunie 2009, 11:40)

          directia 5 [anonim] i-a raspuns lui ha

          eu am avut o 'reactie' l a acuza d. 'nedumerit' la presupusa reactie 'stalinista' a d-nei rizi,ce spui dumneata cu comisia si DNA constituie 'actiunea' ,unde nu pot s a fiu decat pe aceeasi lungime de unda cu dumneata,mai ales ca un partid cu vechi traditii democratice[pnl] se substituie justitiei -se vede 'clasa' lui qariu si norica- si solicita inceperea urmaririi penale ,atribut ce revine exclusv parchetului
      • +1 (1 vot)    
        erata :) (Marţi, 23 iunie 2009, 12:17)

        nedumeritu' [anonim] i-a raspuns lui directia 5

        1. "dupa care voi da în judecata pe toti cei implicati in acest denunţ calomnios", - atata timp cat spui ca nu stii cum a fost cheltuit banul public te poti astepta la "surprize" de acest gen
        2. "Deputatii decid marti daca ministrul Tineretului si Sportului, Monica Iacob Ridzi, va fi cercetata de o comisie speciala" - adica se cheltuiesc bani de 2 ori (comisia + justitia) pt acelasi scop :(. De aici rezulta cumva ca Deputatii nu au incredere in justitie si trebuie sa faca o comisie?, ei stiu mai bine ce si cum?
        Q.E.D.
  • -1 (13 voturi)    
    PSD la PUTERE indiferent cine castiga alegerile (Marţi, 23 iunie 2009, 9:39)

    . [anonim]

    Observ ca noul dusman de clasa a devenit PDL, iar PSD este baietelul zbanghiu si dragut care face giumbuslucuri - dar e in schimb inofensiv

    Adevarata stire era ca PSD, PNL si UDMR au votat in biroul permanent sa supuna la vot astazi nu cererea lui Kovesi, ci raportul comisiei de regulament, caz in care, votul l-ar scapa pe nastase de dosarul Zambaccian.

    Despre Monica Iacob au discutat 2 minute s-ai decis recolzvarea - cum arata mai sus, in timp ce depsre nastase au discutat 3 ore. Rezultatul:

    Astfel, cu 7 voturi “pentru” (PSD, PNL, UDMR) şi 5 “contra” (PDL), s-a decis ca în primă instanţă să se voteze punctul de vedere al Comisiei de regulament, care, în urmă cu două săptămâni a stipulat că solicitarea procurorului general este inadmisibilă.

    Reamintim, procurorul general, Laura Codruţa Koveşi a solicitat Camerei reluarea votului dat pe 13 august 2008 în dosarul “Zambaccian 1” – atunci plenul a respins cererea de începere a urmăririi penale – motivând că între timp, în urma unei decizii a Curţii Constituţionale a fost modificat regimul imunităţilor în Parlament.

    ♦ Dacă plenul Camerei va confirma punctul de vedere al Comisiei de regulament, atunci cazul este închis şi Adrian Năstase nu va mai putea fi urmărit penal în dosarul “Zambaccian 1”.
    ♦ În situaţia în care plenul va infirma punctul de vedere al Comisiei de regulament, atunci se va supune la vot, direct, cererea de începere a urmăririi penale a lui Adrian Năstase.

    CONCLUZIE: Astazi Nastase va si "scapat" iar anchetarea MI va fi aprobata (ceea ce era oricum normal, pt. ca ea nu s-a sustras de la nicio ancheta).
    • +1 (5 voturi)    
      Pai ce sa vorbeasca? (Marţi, 23 iunie 2009, 9:57)

      George [anonim] i-a raspuns lui .

      In cazul Ridzi nu mai era nimic de discutat, era totul asa de evident incat ar fi fost pierdere de vreme. In ceea ce-l priveste pe Nastase, acolo era vorba de o procedura incalcata. Adica, cineva (fie chiar si Procurorul General) a cerut reluarea unui vot. Ca a iesit intr-un fel sau altul, asta e, asa s-a votat! Ce facem acum, ori de cate ori nu ne convine ceva, cerem reluarea votului pana ne convine? Asta este problema in cazul Nastase.
    • +1 (3 voturi)    
      Copy - Paste (Marţi, 23 iunie 2009, 10:30)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui .

      Se vede de la 50m de monitor ca tot ce scrii tu este copy-paste dintr-un document Word. Degeaba de zbati, tot pe postul de agarici al partidului (oricare ar fi acesta) vei ramane.
    • +1 (3 voturi)    
      IN RO NU SE VA SCHIMBA NIMIC NICIODATA (Marţi, 23 iunie 2009, 10:47)

      lolz [anonim] i-a raspuns lui .

      somn usor in continuare celor care viseaza ca nastase sau ridzi sau alt om din vreun partid (sau cu "spate" intr-un partid) va pati ceva.

      - nastase nu va pati nimic

      - rizdi/pidzi nu va pati nimic

      - becali nu va pati nimic

      - miki spaga nu va pati nimic

      - mitrea nu va pati nimic

      - nevasta lui paunescu nu a patit nimic

      - baiatul lui stanescu nu ar fi patit nimic

      etc

      voi continuati sa va certati pe forumuri, sa visati cai verzi pe pereti, si va veti trezi la 60 de ani ca a trecut viata pe linga voi si ca voi inca sperati ca fostul prim-ministru ANDREI nastase va fi judecat insa parlamentul (format din odraslele astora de azi) il va feri de judecata si el va striga ca e lucratura politica.

      atunci cind vezi acelasi scenariu desfasurindu-se de nenumarate ori cu exact acelasi final, e prostie sau nebunie sa crezi ca data viitoare se va termina altfel.
  • +11 (11 voturi)    
    No si! (Marţi, 23 iunie 2009, 9:39)

    RA [anonim]

    Mi-as dori ca presa si opinia publica in general sa aiba o reactie de asemenea avergura ori de cate ori un leu se risipeste.
    Fiecare politician roman ajunge pe un post doar pentru a dispune dupa bunul plac de banul public si este sustinut doar in acest scop.
    Starea de fapt a infrastructurii este dovada acestui comportament. In fiecare an s-au alocat bani pentru drumuri si autostrazi dar dupa 20 de ani structura rutiera este neschimbata. Deci in acest timp s-au risipit bani. Daca s-ar fi cheltuit cu responsabilitate fiecare leut azi poate nu trebuia sa ne ocupam de autostrazi, pentru ca deja erau gata, ce constuiam un pod peste Dunare, s-au o Hidrocentrala pe Dunare, un tunel pe sub valea prahovei, un nou aeroport la Bucuresti s.m.a. Dar asa inca carpim drumuri si visam la autostrazi.
    Ridzi nu a facut altceva decat sa-si acopere prost urmele, e ce sa faci, tineretea si lipsa de experienta. Si ne dorim tineri? Se pare ca avem o pandemie de lipsa de caracter si profesionalism care a afectat toate nivele si grupele de varsta. Nu mai vad nici o speranta pentru Romania,,,
    • +2 (4 voturi)    
      Ridzi (Marţi, 23 iunie 2009, 10:03)

      George [anonim] i-a raspuns lui RA

      Ridzi este vazuta acum, ai dreptate, ca o proasta, de catre colegii ei. Si nu pentru ce a facut ci pentru ca a fost descoperita.
      Tacerea apropiatilor ei insa, ma duce cu gandul la faptul ca s-ar putea s-o paraseasca si, imi amintesc acum, este un obicei al lui Basescu, acela de a se lepada, la un moment dat de cei ce l-au ajutat.
    • 0 (2 voturi)    
      din pacate (Marţi, 23 iunie 2009, 10:14)

      antique [utilizator] i-a raspuns lui RA

      mare dreptate ai!
  • 0 (4 voturi)    
    perfect (Marţi, 23 iunie 2009, 10:02)

    veninusrl [anonim]

    sustin pnl-ul in aceasta miscare! orice banut al romanilor, ca doar ei platesc taxele, trebuie cheltuit cu masura si acolo unde trebuie.
    insa ce ma intreb eu, de ce penelistii nu fac acelasi lucru si cu aditza foetul premier minunei?! sa aiba oamenii lui crin un dublu discurs sa fie si ei javre si ipocriti tot ca nepotul matusii tamara afacerista? daca-i asa atunci acest gest pe care il sustin, de a denunta/condamna risipa/furtul banului public nu-i decat o chestie de campanie electorala?!
  • +1 (3 voturi)    
    maruntis (Marţi, 23 iunie 2009, 10:11)

    mos ion roata [utilizator]

    Asa patesc toti care se ocupa de gainarii-daca ar fi vandut Petromul,flota,cateva banci pe nimic,cu comisioane grase nu ar fi zis nimeni nimic, asa ca....
    • +2 (2 voturi)    
      mda (Marţi, 23 iunie 2009, 10:51)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      pai atunci sigur n-ar fi sarit in sus PNLu
      Ar fi sarit careva pe Hotnews cu un articol si atat
  • +1 (1 vot)    
    Ridzi (Marţi, 23 iunie 2009, 10:20)

    Liviu [anonim]

    Go Ridzi, go !
    • 0 (2 voturi)    
      go (Marţi, 23 iunie 2009, 10:52)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Liviu

      to prison !
  • +2 (2 voturi)    
    Go, Ridzi, go ... home! (clic sageata, cititi! ;) (Marţi, 23 iunie 2009, 12:16)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Inca mai sper ca declaratia "ministrului" Ridzi cum ca nu-i pasa cum s-au cheltuit banii sa duca la disparitia ei din guvern.

    Nu e vorba de suma, ci de atitudine - din pacate multi altii o au la fel, si toata lumea stie, dar sa ti se spuna in fata lucrul asta - si inca de cine? o "tanara speranta" a "politicii" romanesti, ex-parlamentar european - mi se pare prea mult!

    Asa ca "Go, Ridzi, go home!" - si tati si sotul au destui bani din care sa traiesti. Plus ca esti tanara si, dupa CV, foarte talentata, asa ca nu vad de ce ar fi asta o problema, suntem cu totii siguri ca te vei descurca.

    Speram ca n-o s-o mai faci ca pana acum, spre binele nostru - si poate si al tau.
  • +1 (1 vot)    
    Inegalabila Romanie ! (Marţi, 23 iunie 2009, 12:50)

    martin [anonim]

    In aceasta tara minunata e posibil orice. Patriciu e judecat de vreo 4 ani si o sa-i creasca barba pana la pamant si tot nu o sa se dea vreo solutie de inchidere a proceselor. Adrian Nastase lupta tot de vreo 4 ani cu ghiarele si cu dintii sa invinga justitia si cu ajutorul parlamentarilor corupti in interes propriu, cred ca va reusi mereu.
    In schimb, cand inamicii din complexul politico-economic al partidelor abjecte si al mogulilor , fac afirmatii nefondate si neprobate despre un PD-L-ist, respectiv Monica Iacob Ridzi, trebuiesc masuri speciale. Nu e suficient ca flamandul PNL a facut plangere penala, pentru ca procurorii probabil nu vor avea ce sa cerceteze, decat poate incrancenarea lipsita de substanta a "tolontanului".
    Si atunci este inventata de nemuritorul 322, o noua Comisie Voiculescu, poate condusa chiar de nemuritorul Felix, pentru ca garagata politica sa fie vie si infloritoare pana la alegerile in care ticalosii nu au candidati comestibili si se dau cu capul de pereti !
  • -1 (1 vot)    
    Ridzi spaima ridzii (Marţi, 23 iunie 2009, 15:55)

    Alulutza [anonim]

    Saraca de ea, inca mai spera ca ancheta s-o scoata nevinovata desi toate actele o acuza de furt din banii publici. Mai fato revino cu picioarele pe pamant, crezi ca daca ai facut banii pt campania EBEi te va ajuta baselu sa scapi?
  • 0 (0 voturi)    
    judecata va asteapta pe cei care ati acuzat-o pe m (Marţi, 23 iunie 2009, 16:30)

    mihaela [anonim]

    Contractele încheiate de Ministerul Tineretului şi Sportului sunt perfect legale, fapt confirmat de Raportul de Control al ANRMAP (Agenţia Naţională de Reglementare şi Monitorizare a Achiziţiilor Publice). Acordarea acestor contracte fără licitaţie este perfect legală pentru că au fost achiziţionate servicii de recreere, culturale si sportive, ce sunt incluse in Anexa 2B a OUG 34/2006 prinvind achiziţiile publice, servicii ce sunt excluse de la obligativitatea de a organiza licitaţii. De altfel, toate atacurile din ultima perioadă pe această temă nu aduc în discuţie legalitatea acestui contract, ci sunt referitoare la costuri. În plus, Monica Iacob-Ridzi a dispus realizarea unui control intern pentru a identifica modul în care comisia din cadrul MTS a atribuit aceste contracte.
     Acuzele referitoare la plata a 75.000 EURO cheltuiţi pentru un podium de lemn sunt tendenţioase, MTS a fost partener cu MTV şi a suportat o mare parte din bugetul organizării, timp de două zile, a evenimentului MTV Days. Acel buget nu se referă la podiumul de lemn, ci la scena MTV şi la toată logistica instalată pe plajă de către MTS pentru evenimentele din timpul zilei, precum şi la serviciile conexe organizării de către MTS şi MTV a evenimentelor din 1 şi 2 mai. Informaţia este prezentată în mod intenţionat eronat pentru a induce percepţia că un ministru PD-L cheltuie bani publici în mod nejustificat.
     Bugetul total de 628.000 EURO se referă la costurile evenimentelor din Costineşti, care au durat două zile, 1 şi 2 mai, ale evenimentului din Bucureşti care s-a desfăşurat în Parcul IOR pe parcursul întregii zile de 2 mai şi ale evenimentelor care au avut loc pe 2 mai în absolut toate reşedinţele de judeţ din ţară. Practic, s-au desfăşurat simultan sute de evenimente simultan, în 42 de localităţi. De altfel, ziua de 2 mai este instituita prin lege ca Ziua Naţională a Tineretului, iar MTS este obligat să organizeze evenimente cu această ocazie.
    • 0 (0 voturi)    
      Piei, Monico! (Marţi, 23 iunie 2009, 17:52)

      Cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui mihaela

      Personal iti cer demisia pentru ca ai declarat ca NU-TI PASA cum s-au cheltuit banii, si o fac in calitate de contribuabil de la care s-au adunat bani prin taxe si impozite, iar tie, care esti doar o GESTIONARA a acelor bani, ar trebui SA-TI PESE!

      DEEE-MIIII-SIIII-AAAA !!!