PNL solicita Camerei aprobarea inceperii urmaririi penale impotriva Monicai Iacob Ridzi \ Boc: Se vor aplica procedurile legale 

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 22 iunie 2009, 14:47 Actualitate | Politic

 documente
(22 Iun 2009) PDF, 232KB
Deputatii PNL au inaintat, luni, conducerii Camerei Deputatilor cererea de aprobare a inceperii urmaririi penale impotriva ministrului Tineretului si Sportului, Monica Iacob Ridzi pentru delapidare si abuz in serviciu contra intereselor publice.

Potrivit unui comunicat al deputatului PNL Alina Gorghiu, "cererea este motivata de savarsirea de catre aceasta a infractiunilor de delapidare, prevazuta de articolul 215 Cod penal si abuz in serviciu contra intereselor publice, prevazut de articolul 248 Cod penal".

De Ziua Tineretului, Ministerul Tineretului si Sportului a organizat concerte in Bucuresti, pe plaja din Costinesti si in alte locuri din tara. Pentru aceste evenimente, MTS a cheltuit 628.000 de euro din buget. In urma unei anchete GSP, MTS a fost acuzat ca a acordat aceasta suma unor "firme de apartament" fara a organiza o licitatie.

"Considerentele care stau la baza demersului nostru sunt cheltuielile nejustificate pe care le-a facut Ministerul Tineretului si Sportului cu ocazia zilei de 2 mai, ca si atribuirea in conditii suspecte a contractelor pentru organizarea manifestarilor. Valoarea totala a contractelor incheiate, de 630.000 EURO, depaseste cu mult tarifele practicate pe piata pentru evenimente similare", se arata in comunicatul PNL.

Ulterior ziaristul Catalin Tolontan a afirmat ca ministrul Tineretului si Sportului, Monica Iacob-Ridzi, a cumparat publicitate mascata de la posturi comerciale de televiziune, din bani publici.

"40% dintre stirile cumparate de MTS au fost despre Monica Iacob-Ridzi, 20% au fost despre Monica Iacob-Ridzi si Elena Basescu. Ele au fost cumparate de bani publici si nu au fost marcate cu publicitate, incalcind legea audiovizualului", a declarat Catalin Tolontan.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2531 vizualizari

  • +11 (29 voturi)    
    Adrian Nastase? (Luni, 22 iunie 2009, 14:57)

    Zeus [anonim]

    Pe cand o sa fie PNL-ul la fel de virulent si cu urmaririle penale impotriva Domnului Nastase? Macar sa le aprobe, daca nu sa le si propuna.
    • -3 (23 voturi)    
      PDL-cel mai cinstit partid din Romania. (Luni, 22 iunie 2009, 15:08)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Zeus

      In comparatie cu PSD si PNL, cei de la PDL sunt niste ingerasi
      • +10 (18 voturi)    
        si ce daca? (Luni, 22 iunie 2009, 15:21)

        just me [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        Si ce daca este mai corect PDL decat altzii? A gresit sa plateasca!!!

        Uite de asta mergem noi asa , ca e mai corecta d-na Ritzii decat unu sau altul.
        Frate..., gaseste modele corecte, daca nu sunt apoi sa dea Domnu' sa plateasca totzi

        Dracu sa-i ia!
        • +1 (5 voturi)    
          Ai dreptate, dar comparatia tot ramane in picioare (Luni, 22 iunie 2009, 17:07)

          PSD+PNL Minus Adevar [anonim] i-a raspuns lui just me

          In plus de asta, multe alte comparatii stau in picioare
      • -1 (21 voturi)    
        Mogulii il ataca pe Base. (Luni, 22 iunie 2009, 15:34)

        Elena [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        Eu votez anti-moguli deci pro-Base. Este extrem de simplu.Asa vor face milioane de romani spre disperarea tonomatelor din presa.
        • -6 (14 voturi)    
          Milioane de romani adusi cu autocarul... (Luni, 22 iunie 2009, 16:41)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui Elena

          Din banii pusi la pastrare de pe-acum...de catre doamnele Ridzi si Udrea si domnii Popovicu, Pogea, Videanu si Berceanu. Important e ca tot vor fi prea putini ca sa-l salveze pe Base (si "partidul" sau) de la disparitie.
          • +1 (5 voturi)    
            Si uite asa ! (Luni, 22 iunie 2009, 17:37)

            Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui bgd

            @ Si uite asa niste" barbi" aveau mi lioanele de romani adusi cu autocarele..mai putini decat cei dusi cu Pluta! Bre baiete verifici postarile? DDD
        • -1 (3 voturi)    
          Sula si prefectura (Luni, 22 iunie 2009, 19:06)

          vio [anonim] i-a raspuns lui Elena

          Votezi cu cine vrei, dar articolul e despre Ritzi si juma de milion de E disparuti.
      • -4 (10 voturi)    
        asta era la misto? (Luni, 22 iunie 2009, 15:35)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

        :)))
        • +3 (17 voturi)    
          Basescu, Hrebenciuc sau Patriciu. (Luni, 22 iunie 2009, 15:50)

          Mihai [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          De fapt ei sunt cei 3 candidati la prezidentiale deoarece Crin si Geoana sunt marionete. Asa ca vom alege Traian Basescu pentru ca nu ii dorim pe Patriciu si Hrebenciuc.
          • -7 (17 voturi)    
            Vorbesti in numele PDL-ului...n'asa? (Luni, 22 iunie 2009, 16:08)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

            Ar fi si culmea sa votati cu Geoana sau cu Antonescu...eu personal il voi vota pe Antonescu pt ca liberalismul este solutia in momentul de fata...Iar in turul doi...daca nu intra Crin...sigur il voi vota pe Geoana. Nu doresc comunism ! Cat despre PDL...cel mai cinstit partid din romania...as dori sa-ti reamintesc urmatorii MINISTRI :
            POGEA
            VIDEANU
            UDREA
            RIDZI
            Acum intelegi? Iar despre actiunile doamnei RIDZI ce ai de zis...ca in afara de a contra-ataca...altceva nu stiti...deci....
            CE PARERE AI DESPRE CE A FACUT DOAMNA RIDZI?
            • +7 (9 voturi)    
              Eu as dori sa-ti amintesc (Luni, 22 iunie 2009, 17:03)

              PSd+PNL Minus Adevar [anonim] i-a raspuns lui bgd

              ca niciun PDL-ist din cei de mai sus nu are dosar penal, ca niciun PDL-ist nu s-a sustras vreodata anchetei ca PSD+PNL, si ca i-ati avut in mana timp de 4 ani pe toti PDL-istii si n-ati reusit sa le faceti o singura plangere penala pana acum.

              In timp ce dosarele rechinilor PSd+PNl sunt amanate de JUDECATORI si de PSD+PNL in PARLAMENT de 4 ani non-stop:


              - Patriciu,
              - Voiculescu,
              - Vantu, - TOTI PATRONII DE TELEVIZIUNI PSD si PNL -
              - Nastase,
              - Caltabos, Remes,
              - Muresan
              - Pacuraru,
              - Mitrea,
              - Miki Spaga,
              - Seres,
              - Nagy,
              - Mazare,
              - Sechelariu,
              - Morega,
              - Timofte
              • -2 (4 voturi)    
                Dar de doamna Ridzi? (Luni, 22 iunie 2009, 18:46)

                bgd [anonim] i-a raspuns lui PSd+PNL Minus Adevar

                Ce ai de zis?
                • -1 (5 voturi)    
                  Habar n-am (Luni, 22 iunie 2009, 19:43)

                  PSD+PNL Minus Adevar [anonim] i-a raspuns lui bgd

                  A fugit de justitie ca Nastase ?

                  Eu personal vreau sa-si dea demisia dar numai daca Justitia spune ca a gresit cu ceva.
                  • +1 (1 vot)    
                    Pai nu are de ce sa fuga... (Luni, 22 iunie 2009, 23:34)

                    bgd [utilizator] i-a raspuns lui PSD+PNL Minus Adevar

                    Pt ca e PDL-ul la putere.... Oare crezi ca Nastase mai fugea daca era PSD-ul la guvernare (singuri ma refer) ?
          • -9 (13 voturi)    
            da' cu ce-i mai bun Base? (Luni, 22 iunie 2009, 16:13)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

            Nu vad de ce ar fi Base de preferat lui Patriciu - macar asta din urma are ceva scoala...
            Idem, Hrebenciuc - numa' ca asta prea e legat pe fatza de niste figuri de-a dreptul jegoase...
    • +6 (22 voturi)    
      PNL nu cunoaste legile Romaniei. (Luni, 22 iunie 2009, 15:12)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Zeus

      Doar Parchetul poate cere avizul pentru inceperea urmaririi penale a unui deputat. Cred ca Conu Dinu a vazut sondajele in care Crin Antonescu e pe locul 3 fara sperante si atunci a dat ordinul de atac.
      • +3 (3 voturi)    
        ART 109 Constitutia Romaniei (Luni, 22 iunie 2009, 18:10)

        corbul [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        (2) Numai Camera Deputaţilor, Senatul şi Preşedintele României au dreptul să ceară urmărirea penală a membrilor Guvernului pentru faptele săvârşite în exerciţiul funcţiei lor. Dacă s-a cerut urmărirea penală, Preşedintele României poate dispune suspendarea acestora din funcţie. Trimiterea în judecată a unui membru al Guvernului atrage suspendarea lui din funcţie. Competenţa de judecată aparţine Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie.
    • +18 (18 voturi)    
      Asa e (Luni, 22 iunie 2009, 15:20)

      Boss2013 [utilizator] i-a raspuns lui Zeus

      Sa-i propuna pe amandoi, si pe Ridzi si pe Nastase pentru judecata. In afara de Bivolaru din PSD care a intrat la puscarie, niciun demnitar sau politician nu a fost judecat si condamnat pentru coruptie, desi Romania e cum o stim, dupa atatea privatizari si jafuri cu aspect legal.
    • -2 (4 voturi)    
      Sula si prefectura (Luni, 22 iunie 2009, 19:05)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Zeus

      Habar n-am, dar de cand e acesta un argument: Ritzi e nevinovata pentru ca Nastase e vinovat?
  • +4 (24 voturi)    
    Dar nu Parchetul trebuie sa faca asta ? (Luni, 22 iunie 2009, 14:57)

    SCANDAL "numai la televizor" [anonim]

    tare sunt ipocriti...!

    timp de 4 ani pnl si psd au umplut ecranele cu politicieni abonati ai televiziunilor, care s-au ocupat numai de acuzatii si denunturi televizate

    i-au avut pe pdl-isti in palma timp de 4 ani de zile, au fost la putere, si totusi, in 4 ani n-au reusit sa faca decat o singura plangere penala in justitie, si nu la televizor

    iar acum se lauda cu ea ca gaina cu margica prinsa-n cioc

    de-asta nu mai voteaza oamenii deloc
    • -7 (21 voturi)    
      esti dus? (Luni, 22 iunie 2009, 15:07)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui SCANDAL "numai la televizor"

      pd-la fost la putere 2 ani din ultimii 4, iar justitia a fost mereu in labele lu baselu! de unde poti scoate asemenea tampenii?
      • +7 (19 voturi)    
        Tov. Vanghelie Bratianu, mai puneti mana pe carte (Luni, 22 iunie 2009, 15:36)

        Vanghelie Bratianu Duce de Duda de Romania [anonim] i-a raspuns lui srpc

        Justitia nu e si ACUM "in mainile lui Basescu" - dupa mintea ta... ?

        Justitia n-a fost niciodata in mainile lui Basescu, Tov. vanghelie Bratianu. Asa zice COMISIA Europeana despre DNA.

        Despre JUDECATORI nu zice, pt. ca JUDECATORII si PARLAMENTUL - adica PSD+PNL - amana de 4 ani dosarele urmatorilor Tovarasi:

        - Patriciu,
        - Voiculescu,
        - Vantu, - TOTI PATRONII DE TELEVIZIUNI PSD si PNL -
        - Nastase,
        - Caltabos, Remes,
        - Muresan
        - Pacuraru,
        - Mitrea,
        - Miki Spaga,
        - Seres,
        - Nagy,
        - Mazare,
        - Sechelariu,
        - Morega,
        - Timofte

        etc, etc, etc,
  • -3 (25 voturi)    
    Bine fac (Luni, 22 iunie 2009, 15:00)

    FLORIN [anonim]

    Din pacate DNAul este gestionat de Basescu si o sa primeasca rapid un NUP. Macar pe plan politic o sa piarda niste puncte.
    • 0 (4 voturi)    
      Esti intr-o grava eroare..... (1) (Luni, 22 iunie 2009, 19:12)

      oh [utilizator] i-a raspuns lui FLORIN

      Ai avea o singura scuza pentru enormitatea rostita de tine cu atata candoare: esti proaspat sosit dintr-o excursie milenara in jurul sistemului nostru solar!. Asta daca excludem posibilitatea de a fi tu sarac cu duhul. Domnule! Poti sa ne lamuresti in baza carui text de lege DNA-ul e gestionat de Presedinte? Daca toti catelusii care se fac ca mimeaza democratia sunt atat de luminati la minte ca si tine... e clar: Romania e doar un tapsan pe care cei ca tine freaca menta si is bat cuie in talpi de unii singuri. Ia-ti o masina de ambalat menta la pliculete ca ai frecat menta inca din frageda pruncie si nu mai ai unde sa o depozitezi neambalata. Si dupa ce termini c u asta poate treci putin si pe la scoala ca sa inveti si tu macar abc-ul bunei cuviinte si ce e aia onestitatea. Nu de alta, dar vad ca faci parte din tagma alora care sunt convinsi ca sursa tuturor relelor din tara asta si nu numai, e tocmai Presedintele nostru.
    • +1 (3 voturi)    
      Esti intr-o grava eroare... (2) (Luni, 22 iunie 2009, 19:14)

      oh [utilizator] i-a raspuns lui FLORIN

      UIta-te in sufletul si in ochii tai si vezi daca Basescu e vinovat ca tu esti un ratat ce nu are puterea sa recunoasca ca si tu ai o parte de vina pentru ghiveciul politicianist irefutabil de care ne-am cam saturat. Ai iesit la vot? Sau crezi ca asta e doar pentru fraieri? Ai ales un partid care sa reprezinte cu adevarat interesul nostru ca natiune?Cauta in continuare noi vinovati de serviciu si-apoi scufunda-te din nou in nesimtirea lipsei de caracter ce pare sa te reprezinte.Daca , insa de abia te-ai intors din calatoria in jurul sistemului nostru solar, era mai potrivit din partea ta un " home! sweet home"
  • 0 (12 voturi)    
    de ce? (Luni, 22 iunie 2009, 15:09)

    Codruta N [utilizator]

    De ce "urmarire penala"? ca se pare ca n-ar fi incalcat legea (zic ei) - legile in Romania sunt facute ca sa-i scape de "urmariri" tocmai pe ei!

    Ceea ce a facut madam Ritzi s-ar putea sa nu fie "penal" - in schmib, este 100% IMORAL !

    Problema madamei Ritzi este de "onoare" - dar aici, in ce priveste PD-LSD, nu e nimic nou... cine sa se astepte la "onoare" de la ei?
  • +5 (19 voturi)    
    Pesederizarea continua cu Tov. Vanghelie Bratianu (Luni, 22 iunie 2009, 15:13)

    "opozitie" de televizor [anonim]

    Nici nu a solicitat parchetul o cerere de urmarire, ca Tovarasii s-au inghesuit dinainte sa ceara ancheta.

    Daca era vorba de Nastase fugeau din sala, vaitandu-se ca sunt prea istoviti ca sa "voteze", sau spunand ca "ceilalti au parasit sala".

    Pedeserizarea continua cu Tovarasul Vanghelie Bratianu si este, din pacate, singurul lucru care merge inainte liber si nestingherit de nimeni.
  • +3 (21 voturi)    
    ce sa-ti spun? (Luni, 22 iunie 2009, 15:15)

    cange [anonim]

    Dar impotriva lui patriciu cand o sa propuna pnl-ul urmarirea penala?
    • +6 (22 voturi)    
      Patriciu este actionar majoritar la PNL. (Luni, 22 iunie 2009, 15:21)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui cange

      De aia PNL e anti-Basescu.
      • -6 (18 voturi)    
        invers (Luni, 22 iunie 2009, 15:38)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

        De aia este Basescu anti-PNL, ca i-a deranjat Patriciu ceva socoteli - si mai ales prietenilor lui: Talpes, Stolo, Frank Timis... numa lume buna, fratzicule... >:)
    • 0 (14 voturi)    
      despre ce vorbim (Luni, 22 iunie 2009, 15:29)

      autor [anonim] i-a raspuns lui cange

      Clasic: in lipsa de argumente, si stiind ca madama a calcat pe bec, toti pedeleii raspund cu contraatacuri, ignorind subiectul real: 628.000 euro cheltuiti int-run mod dubios (nu zic ilegal, deoarece nu exista o sentinta...). Demagogie pura, dovada a vinovatiei. Daca aveati vreun argument veneati cu acela :D.

      PS: paturiciu dealtfel a fost anchetat, a si fost retinut daca bine tin minte (de aceasi justitie basesciana), a fost eliberat (cu toate ascultarile ilegale dovedite) si statul roman (adica noi) am platit niste despagubiri serioase pentru abuz :(
      • -1 (3 voturi)    
        mai (Luni, 22 iunie 2009, 20:22)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui autor

        slugoiule, sase sute douzecisi opt de mii de eoroi sint bani de tigari pt rrromii rosii patriciu, bombonel si voiculescu.
        Cit au furat astia de ala stat nu poti sa numeri tu, ca n-ai atita scoala. De-aia ai simbria mica, ca atita artimetica stii, cit poti sa numeri, atita primesti.
        • +1 (1 vot)    
          ah (Joi, 25 iunie 2009, 7:12)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          intelectualule"". Banii aia de care vorbesti asa lejer sunt praduiti de la noi toti. Se cheama buget (cica subtire, ca e criza).
          Macar ai dreptate cu furatul de la stat... Niste asfaltari, ceva? Cu bordurile de rigoare, ce dracu'...
          "autor" a postat un comentariu pertinent. Daca stau sa ma gandesc... si tu la fel. In stilul pdl... argumente 0 si gura mare.
    • -3 (11 voturi)    
      nu mai e nevoie (Luni, 22 iunie 2009, 15:37)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui cange

      Au propus altii - mai demult! >:)

      Sau n-ai fost in tzara, acum cativa ani, sa vezi cum l-au umflat noaptea, din casa?
  • -3 (17 voturi)    
    S-a umplut forumul de PDListi (Luni, 22 iunie 2009, 15:33)

    satul de politicieni [anonim]

    Mda, in mod normal ar trebui sa se autosesizeze parchetul, dar ... e si asta plin de PDListi.
    Femeia asta (Monica Iacob-Ridzi) ar trebui bagata in puscarie.
  • -4 (16 voturi)    
    Din pacate nu am vazut picior de PDL-ist (Luni, 22 iunie 2009, 15:55)

    Contrea [anonim]

    cercetat de DNA. Astept cu nerabdare sa plece tatucu de la Cotroceni, sa-i vezi aliniati la poarta DNA: Videanu, Udrea, Cocos, Ritzi-Pitzi, Blaga, Berceanu, plus baronii locali.
    Baieti, stati cu gentutele pregatite la usa...
    • +7 (15 voturi)    
      Din pacate PNL si PSD au acuzat doar la televizor (Luni, 22 iunie 2009, 16:20)

      Tov. Caporal Norica Vanghelie Bratianu [anonim] i-a raspuns lui Contrea

      Daca erau siguri de acuzatiile aduse, nu ne mai faceau noua capul mare cu ele, ci le duceau la DNA - asa cum au facut si in cazul asta

      Si ar fi scapat definitiv de cei pe care-i tot acuza de 4 ani


      In loc de asta, PSD si PNL isi trimit caporalii NORICA si SEVERIN sa le apare Rechinii care-si tin dosarele de 4 ani de zile amanate fie cu JUDECATORII, fie cu PARLAMENTUL


      - Patriciu,
      - Voiculescu,
      - Vantu, - TOTI PATRONII DE TELEVIZIUNI PSD si PNL -
      - Nastase,
      - Caltabos, Remes,
      - Muresan
      - Pacuraru,
      - Mitrea,
      - Miki Spaga,
      - Seres,
      - Nagy,
      - Mazare,
      - Sechelariu,
      - Morega,
      - Timofte
  • +13 (13 voturi)    
    PNL (Luni, 22 iunie 2009, 16:21)

    Zeus [anonim]

    Pentru cei care au inteles un pic cam gresit comentariul meu: Sunt de acord sa ii ancheteze pe toti (PDL/PNL/PSD/UDMR...toti), dar suna urat cand o cere trompeta lui Patriciu (PNL-ul adica, prin trompetistul sef), atata vreme cat au votat impotriva urmaririi penale a lui Adrian Nastase.
    Oricum, se pare ca pana la urma treaba asta cu Ridzi, nu a avut efectul scontat de Felics (in GSP a aparut prima data ancheta). Pentru ca trebuia sa o loveasca defapt pe EBA ca sa se invineteasca Traian, dar se pare ca totul a fost receptionat doar de Ridzi pana la urma.
    • -7 (15 voturi)    
      Tot e bun... (Luni, 22 iunie 2009, 16:32)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Zeus

      Ca se loveste in imaginea PDL-ului..si automat in a lu' Base... Si uite asa...Base se indreapta spre o neasteptata si dureroasa infrangere...
    • -2 (2 voturi)    
      acurete (Luni, 22 iunie 2009, 18:12)

      adi [anonim] i-a raspuns lui Zeus

      poate spui cand a votat PNL impotriva urmaririi penale a lui AN? Astept un copy paste dintr-un articol de presa care sa ne spuna asta. Atentie! Vrea sa vad la care sedinta a Camerei PNL a VOTAT IMPOTRIVA urmarii penale a lui AN.
      • 0 (0 voturi)    
        du-te (Luni, 22 iunie 2009, 20:27)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui adi

        in autogara la popesti-leordeni, sau la aeroportul baneasa, intinde-te pe banca si asteapta.
        Cind va suna trompeta in curte la stapinul tau rrrromul voiculescu felics, ai sa auzi , ca sta pe-aproape.
        Ei si abia atunci o sa primesti copy paste de la asta, cu tot ce ai de scris pe forumuri.
        Vai de sufletul tau de slujbas amarit!
  • +9 (13 voturi)    
    e simplu (Luni, 22 iunie 2009, 16:21)

    Dedalus [anonim]

    Deputatii nu au nici un drept sa ceara inceperea urmaririi penale... plenmului Camerei.

    Asta e o simpla miscare mediatica, fara nici o relevanta juridica.

    Mi se pare insa ingrijorator faptul ca ANRMAP, prin vocea presedintei sale Ctristina Traila, sustine ca procedura a fost legala.

    La valori peste 75,000 EUR, OG34/2006 cu modifciari obliga la procedura cerere de oferta, care inseamana publicare in SEAP, nicidecum cerere de oferta in sensul de a trimite trei cereri de oferta.

    Stiu ca e putin dificil de inteles si "confusing" povestea asta, dar procedura de trimitere de cerere de oferte la trei firme este permisa numai la valori sub 15,000 EUR.

    E simplu de rezolvat treaba asta, stimati domni de la HotNews- intrebati-o pe doamana ministru ce numar si ce data are anuntul acestei licitatii in SEAP. Daca nu exista acel anunt, atunci clar licitatia e ilegala.

    Daca exista, trrebuie vazut ce cuprinde fisa de date a achizitiei si proiectul de contract. Poate fi corect.

    DEocamdata insa nu stim decat ce a decalrat dumenaei, iar daca a declarat cum a fost ("am trimis trei cereri de oferta cu caietul de sarcini atasat la trei firme") - atunci clar este ilegal.

    Daca a publicat anuntul in SEAP, atuinci clar e legal.

    In rest, sunt numai vorbe ...
    • +3 (3 voturi)    
      conform cosnt au dreptu (Luni, 22 iunie 2009, 18:07)

      corbul [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      ART109 , paragraf 2
  • +8 (16 voturi)    
    Ordin de zi in PNL: Liberali, ocupati forumurile! (Luni, 22 iunie 2009, 16:36)

    PSD+PNL Minus Adevar [anonim]

    Ordin de zi in PNL: Liberali, ocupati forumurile!

    15 Mar 2007 Razvan Mihai Vintilescu |

    Daca pe forumurile ziarelor si ale televiziunilor cititi opinii extrem de favorabile PNL si foarte ostile presedintelui Basescu, sa nu credeti intotdeauna in sinceritatea lor. E ordin de la partid.
  • +8 (14 voturi)    
    PSD+PNL Minus Adevar: de ce dati Minus??? (Luni, 22 iunie 2009, 16:39)

    Tov. Vanghelie Bratianu caporal Duda [anonim]

    daca nu sunteti de acord cu un comentariu, dati REPLICA omului, sa inteleaga ce a spus gresit.

    Daca dati MINUS e ca si cum adevarul va deranjeaza pe voi si nu vreti sa-l vada lumea

    Adica va mai faceti odata de ras.
    • +5 (9 voturi)    
      Si acum explicatia pe limba lui Vanghelie-Bratianu (Luni, 22 iunie 2009, 16:59)

      PSD+PNL Minus Adevar [anonim] i-a raspuns lui Tov. Vanghelie Bratianu caporal Duda

      cand nu ai replica la un comentariu dar ii pui in schimb o gramada de minusuri - inseamna ca acel comentariu E ADEVARAT si ti-e frica TIE sa nu-l vada lumea

      E mai clar acum ?

      :))))))
      • -2 (6 voturi)    
        clar si valabil si pentru PD-Limbi (Luni, 22 iunie 2009, 17:47)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui PSD+PNL Minus Adevar

        succesuri!
        • +1 (3 voturi)    
          Tov. Vanghelie Bratianu (Luni, 22 iunie 2009, 18:05)

          PSD+PNL Minus Adevar [anonim] i-a raspuns lui Dan

          Comentariile cu injuraturi se deconteaza IN FAVOAREA celui injurat

          deci, tot degeaba

          Numai ca la injuraturi Minus e pe dreptate, deci pierzi de 2 ori, Geniule
  • +2 (4 voturi)    
    Scenarii scenarita ! (Luni, 22 iunie 2009, 17:49)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ In imperiul lui Cezar doi inchizitori,sefi de spionaj, la un mars triumfal provocau populatia impotriva imparatului.Pedeapsa arderea pe rug.Poporul se distra si nu raspundea provocarilor.Cei, doi intrand in contac, marseaza pe piesa tradarii.La un moment dat cer sa vie lictorii ca au prins un tradator. Se recomanda fiecare Inchizitorul Romei,celalalt al orasului unde era organizat triumful. Lictorii nedumeriti prezinta cazul si vinovatii Cezarului.Dupa audiere in rasul publicului, caruia i se aduce la cunostinta evenimentul imparatul hotaraste arderea pe rug a celor doi vanitosi pentru complot impotriva imparatului ceea ce era corect.Buna judecata si azi! DNA ar trebui sa inceapa cu PNL si sa mearga pana"in panze albe" cu cei vinovati,indiferent de culoare.DDD
    • -1 (5 voturi)    
      Tu ai fost coleg cu Eba? (Luni, 22 iunie 2009, 18:23)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Danut D Deleanu

      Ce are Inchizitia (organizatie represiva a Bisericii Catolice, datand din Evul Mediu) cu Cezar si Imperiul Roman (din Antichitate).

      Asta va invata la PDL? Sa inventati pilde pentru a cere arderea pe rug a adversarilor politici.

      Doamne! Pe ce maini a incaput tara asta...

      In afara de rafuieli si de miscari mafiote de acoperire reciproca, famiglia vostra mai stie si altceva? Hai ca ne termina criza pana va aratati voi competenta...
  • 0 (4 voturi)    
    Ridzi-Pitzi (Luni, 22 iunie 2009, 19:09)

    Liviu [anonim]

    Chilian si spagara Ridzi :

    http://videonews.ro/action/viewvideo/17387/Go-Ridzi---spectacol-tematic-cu-Florin-Chilian/
  • +3 (3 voturi)    
    Raspuns : Dan (Luni, 22 iunie 2009, 19:32)

    Danut D Deleanu [anonim]

    @ Inchizitor nu este un termen uzitat numai de Inchizitie.Este in textele latine! Mai citeste,nu da foc bibliotecii.Nu pot fi coleg cu EBA ci poate cu bunicul mataluta, care nu stii sa respecti nimic,esti superficial pana la "tabula rasa"." O tempora o mores'..! Pacat de numele de Dan ,daca e adevarat, are legatura cu Dzeu.Dta.cu Habernaum I. Sunt de peste 61 de ani,Neanregistrat politic.Utilizator din disperare cautand un mod de a pune punctul pe I.La seriozitate.Un singur "clic" pe "Goaglul Dtale si al Van'Ghelionului guru PSDR" de Bucuresti care nu are nici cultura nici bunul simt al ciobanului Bucur care da numele istoric al capitalei si aflai cu ce se mananca DDD..In putul gandirii Dtale "legionarii" nu au existat ori la "Romani"in sec III i.e.n sec III e.n sau in Romania interbelica.Gandirismul e cel al ardeleanului Iosca cu Gury.Dupa ce bausera o seara,.intors la TV o emisiune cu M.Viteazu. La sfarsit iese afara si striga peste gard.Gury iesi afara se te tai.Ghury: Ce esti nebun? De ce? I:-Pai voi ati omorat Viteazul. G;- Esti nebun Viteazul e mort de la 1601. Nu conteaza eu te tai ca acu am aflat.Uite de mila nu te pot acuza de partizanat PSDR desi cred ca esti pe felie in profilCred: un catalandru care hamaie in somn.Scoala , invata,citeste. NET-ul fara studiu e ca excertiarea unei meserii cu diploma falsa fara frecventa si examene,buna se te bage in belele.In Demosul lui Pericle tineretul asista la discutiile democratice pe treptele cele mai inalte.An de an cobora pe masura"plecarii"batranilor.Spre final aveau dreptul sa voteze.Un ciob aruncat in doua gramezi cu Da si Nu ca azi. Barbat ce sunteti mai compuneti o anonima "nesemnata".Aveti "trebi"mai importante?Daca nu ai batrani i-i jefuiesti nu.E de bon ton.Act de mare curaj. Pentru cultura Dtale Ernest HemingWay autorul printre altele: Batranul si Marea la 72 de ani putea sa puna inca la punct in ring un "derbedeu" Asa ca sfatul meu pastreaza "mania proletara "ca gradina....DDD
  • +1 (5 voturi)    
    Se apropie alegerile! (Luni, 22 iunie 2009, 19:33)

    hotnewsfil [utilizator]

    Este firesc demersul PNL. Face parte din "322". Nu? Se apropie alegerile.
  • 0 (2 voturi)    
    Oare PNL nu se scrie penal ? (Marţi, 23 iunie 2009, 8:16)

    martin [anonim]

    PNl nu e oare partidul care a vandut lui Patriciu totul din tara , inafara de aer sau poate de aer inca nu s-a aflat ? PD-L nu s-a ocupat niciodata cu denunturi penale, desi a fost invinuit de orice.
    A fost suficient ca un "tolontan ", care nu mai merita litera mare a respectului, sa enunte niste atacuri fara nici o substanta pentru care au sughitat de entuziasm toti cei interesati plus prostii de rigoare, ca marele PNL sa simta ca are o sansa minuscula sa creasca in sondaje. Desi in frunte cu dublul repetent betiv Crin cel acum nevopsit si trist, PNL, va avea tot mai putine "serviciuri " !