PNL cere demisia Monicai Iacob Ridzi si inceperea urmaririi penale impotriva ministrului Tineretului si Sportului

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 19 iunie 2009, 13:03 Actualitate | Politic

Partidul National Liberal cere demisia Monicai Iacob Ridzi si inceperea urmaririi penale impotriva ministrului Tineretului si Sportului, dupa ce ministerul condus de aceasta a cheltuit aproape 630.000 de euro pentru organizarea evenimentelor din 2 mai, de Ziua Tineretului.

"Un ministru al acestui Guvern patronat de Traian Basescu arunca peste jumatate de milion de euro pe fereastra fara niciun fel de justificare si fara niciun fel de rusine", a afirmat, vineri, liderul liberal Crin Antonescu.

"Un ministru al unui Guvern care declara ca vrea sa scoata tara din criza vine si spune ca nu il intereseaza cum s-au cheltuit 630.000 de euro de la buget pentru niste concerte banale, 630.000 de euro acordate unei firme de apartament fara licitatie", a adaugat Crin Antonescu.

Liderul liberal a anuntat ca PNL a sesizat Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie in legatura cu cheltuirea a 630.000 de euro pentru organizarea Zilei Tineretului de catre Ministerul Tineretului si Sportului.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3487 vizualizari

  • +2 (16 voturi)    
    Taiati-i capul! (Vineri, 19 iunie 2009, 13:15)

    Profesorul Distrat (PD) [anonim]

    Sa fie judecata de un tribunal popular! :-) Oricat de urate si impotriva firii au fost tribunalele populare, cred ca erau mai eficiente decat justitia de azi din Romania. Sigur ca mai vin si abuzurile la pachet ...
    • -12 (20 voturi)    
      PNL a obtinut 14% la europarlamentare. (Vineri, 19 iunie 2009, 14:22)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Profesorul Distrat (PD)

      Atunci cand PNL va obtine 30% va avea Crin dreptul sa vorbeasca. Pana atunci ciocu mic si joc de glezne.
      • +12 (20 voturi)    
        procentaje (Vineri, 19 iunie 2009, 14:32)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        eu sunt 1/22.000.000 si tot consider ca am dreptul sa gandesc si sa vorbesc. Oricine are acest drept. Asta e o atitudine dictatoriala, "o sa va lasam sa vorbiti cand veti avea x%, pana atunci noi avem dreptul sa facem orice si voi trebuie sa taceti". De ce nu dau la profesori salariile pe care le-au promis inainte de alegeri? Asa au castigat ei voturile, iar PNL-ul a pierdut pentru ca Tariceanu tot zicea ca nu se poate, ca nu sunt bani. Acum nu mai dau salariile ca nu sunt bani, dar pentru a fi aruncati pe fereastra in gesturi populiste, vad ca sunt bani. Rusine!
        • 0 (0 voturi)    
          tu sa taci ... (Luni, 22 iunie 2009, 22:12)

          muky [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          ....ca n-ai procentele,trebuie sa mai cresti,dupa unii-bineinteles ca glumeam-si ceausescu vb. de unul singur ,caci el avea procentele(99,99)-probabil ca acolo ar vrea dl mihai sa se ajunga;gandesc deci exist-deci daca exist si gandesc ,pot sa-mi exprim liber opinia(fara a cere voie de la nimeni;se subintelege ca in termeni decenti),d-le mihai . cu bine
      • +11 (17 voturi)    
        deci (Vineri, 19 iunie 2009, 15:02)

        dabu [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

        avand in vedere ca PDL are in jur de 30%, au dreptul sa vorbeasca si eventual sa fure linistiti. Nu ai 30%, nu contezi. Dar cineva ca mine, care nu are nici o farama de procent, dar plateste taxe si impozite in tara asta, are dreptul sa ceara ca asemenea smecherii, specifice celor de la putere (oricare ar fi ei) sa inceteze, iar cei vinovati sa plateasca, ca omul de rand?
        • +2 (4 voturi)    
          Bineinteles! (desi nu este Philips) (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 13:13)

          Ariel [utilizator] i-a raspuns lui dabu

          Se pare ca d-l Mihai face parte din nostalgicii care ar inchide gura oricui nu este de partea lor (stim foarte bine in ce mod, cel putin noi cei nascuti inainte de epoca de aur). Dar are dreptul sa-si exprime opinia si asta este foarte important. Va trebui sa avem grija sa o poata face si de acum inainte.
      • 0 (4 voturi)    
        Nu mai exista constitutie? (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 13:05)

        Ariel [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

        Domnule Mihai, va respect dreptul la opinie dar nu pot sa nu remarc faptul ca ii negati acest drept domnului Crin Antonescu. Conform constitutiei tarii in care traim, cetateanul Crin Antonescu are dreptul sa sesizeze orice problema care i se pare in afara legii. Constitutia nu prevede ca dreptul la opinie il au numai membrii partideler care au obtinut cel putin N% la ultimul scrutin. Ar fi o absurditate! Dar cei care nu sunt membri de partid? Vreti sa ne intoarcem la pcr? Mai rasfoiti Constitutia din cand in cand! Din respect pentru cei care s-au jertvit in revolutie!
      • 0 (0 voturi)    
        halal stat de drept (Luni, 22 iunie 2009, 2:01)

        monica L [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        Iar coana ridzi are dreptul sa toace banul public cum vrea ea doar pentru ca pdl are vreo 32-33%? parca nu asa scrie in constitutie...
  • -11 (21 voturi)    
    Crin si Calin ingroapa PNL. (Vineri, 19 iunie 2009, 13:17)

    Mihai [anonim]

    Ne indreptam spre o guvernare PDL+PSD care va dura pana cel putin in 2014. Responsabili sunt Crin Antonescu si Tariceanu care sunt politicieni amatori si nu isi dau seama ca in politica trebuie sa negociezi pentru a intra la guvernare. Antonescu si Tariceanu nu au dorit sa negocieze cu nici un alt partid si astfel au ingropat PNL.
    • +4 (14 voturi)    
      la obiect (Vineri, 19 iunie 2009, 13:24)

      bronzlabec [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      vezi ca mai jos e si un articol despre microsoft. pune si acolo comentariul tau, poate il vede mai multa lume si retine ca pnl e rai.
      • -4 (16 voturi)    
        Numele Remes va spune ceva? (Vineri, 19 iunie 2009, 13:50)

        maria [anonim] i-a raspuns lui bronzlabec

        Parca era membru PNL sau ma insel eu?Antonescu tipa de parca PNL nu a avut persoane dubioase prin guvern . Parca PNL si Dinu Patriciu ar fi neprihaniti.
        • +5 (5 voturi)    
          remes (Vineri, 19 iunie 2009, 15:36)

          asimov [anonim] i-a raspuns lui maria

          De Remes nu prea imi mai amintersc, dar cunosc pe unu' Pantis (vezi privatizare ROMTELECOM)
        • +1 (3 voturi)    
          Nu este elefant ci broasca! (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 13:22)

          Ariel [utilizator] i-a raspuns lui maria

          D-na Maria, poate n-ati observat ca tema discutiei nu este pnl sau pdl sau orice alt p! Tema discutiei este faptul ca o cetateanca a RO care ocupa un post de ministru a permis sa se cheltuiasca, in perioada de criza, o suma mare de bani pe nimic ( dupa parerea altor cetateni care platesc taxe facandd posibila o astfel de cheltuiala). In acest sens Remes chiar nu-mi spune nimic neavand nici un rol in aceasta treaba. Nu neg dreptul dvs de a scrie ce vreti, am vrut doar sa va amintesc ca nu asta este tema. Cu tot respectul!
      • -6 (12 voturi)    
        Cine rade la urma rade mai bine. (Vineri, 19 iunie 2009, 13:57)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui bronzlabec

        In turul 2 al alegerilor prezidentiale vor ajunge Basescu si Geoana. Vreau sa vad pe cine va sustine PNL pentru turul 2. Conu Dinu va decide.
        • +3 (7 voturi)    
          Cine rade la urma inseamna ca n-a inteles gluma (Vineri, 19 iunie 2009, 14:22)

          Horea [anonim] i-a raspuns lui Mihai

          Pentru prosti, o situatie de genul asta poate ca e amuzanta. Pentru oamenii cu mintea intreaga este trist.
        • +3 (7 voturi)    
          Nu e greu de dat seama... (Vineri, 19 iunie 2009, 14:28)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

          Evident ca pe Geoana...avand in vedere ca se inteleg mult mai bine cu PSD-istii decat cu Basescu...ce e asa greu de dat seama? Totusi sper sa nu avem de ales intre astia doi....pt ca nu vreau sa ma vad obligat sa votez un prost sustinut de niste hoti. Important e ca Basescu va pierde alegerile...oricum ar fi....si odata cu asta va disparea si incercarea asta esuata de partid de la guvernare si incet incet de pe scena politica (PDL)
          • -3 (7 voturi)    
            Chiar daca Geoana devine presedinte..... (Vineri, 19 iunie 2009, 14:48)

            Mihai [anonim] i-a raspuns lui bgd

            PNL tot va ramane in opozitie deoarece Parteneriatul pentru Romania PDL-PSD va ramane in vigoare pana in 2012. Eventual va fi pus un premier PSD dar PNL va ramane in opozitie. PDL si PSD au lideri politicieni profesionisti in timp ce PNL are drept lideri niste amatori.
            • -1 (5 voturi)    
              Cum a fost si PSD in opozitie... (Vineri, 19 iunie 2009, 15:27)

              bgd [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

              ...in timpul guvernarii Tariceanu. Daca Geoana ajunge Presedinte....fi sigur ca PDL zboara de la guvernare. Lucru de altfel foarte bun....nicaieri nu am vazut "partid" mai plin de incompeneti ca PDL-ul asta. SI nu-i mai zi "parteneriatul pt Romania" pt ca dai dovada de naivitate....e un fel de hai sa furam impreuna si nu are nici o legatura cu Romania. Singura diferenta dintre PDL si PSD e ca in PSD pe langa hoti mai gasesti si oameni capabili...insa in PDL...doar hoti !
            • -1 (1 vot)    
              sa mori tu? (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 7:13)

              max [anonim] i-a raspuns lui Mihai

              Care sunt frate profesionistii tai????
              Aia care nu stiu decat sa minta de ingheata apele si sa dea vina unii pe altii? Asta inseamna la tine profesionalism.
              Uita-te la Tariceanu cu 20% nu a fost calarit de Basescu asa cum ii calareste pe astia cu 70%.=))
              Nu prea il suportam, insa acum incep sa-l apreciez din ce in ce mai mult.
          • +1 (1 vot)    
            si cu asta, ce-am facut? (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 6:10)

            eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui bgd

            in toamna, se stie, tot "boboru'" va alege intre doua curve si-ui palagal. daca papagalul (pasare fiind, desi cu nume de floare) tot mai e bun de friptura, ca oricum frigarea-l asteapta la viitorul scrutin, de la contracandidatii lui te-astepti sa ne-o "friga" 5 ani la rand, fara pauze. si nici in ue nu se vad semne de ameliorare a crizei, astfel incat romanul sa-si ia traista-n bati, picioarele la spinare si lumea-n cap, sa se duca sa castige un ban cinstit pe alte coclauri!
    • +2 (4 voturi)    
      Alianta PDL + PSD rezista pana dupa 2014 (Vineri, 19 iunie 2009, 14:01)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Insa pe la opt si douazeci ,
      opt si jumate cel tarziu
      mai spune Basescu ceva piperat
      lui Nașu ,
      si se duce naibii cojmelia.
      • 0 (6 voturi)    
        Daca Geoana devine presedinte... (Vineri, 19 iunie 2009, 14:14)

        Elena [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

        atunci PNL va ramane in opozitie. Singura sansa a PNL de a reveni la guvernare este alegerea lui Antonescu la alegerile din noiembrie.
        • 0 (4 voturi)    
          raspund lui elena (Vineri, 19 iunie 2009, 18:44)

          nikys [anonim] i-a raspuns lui Elena

          pnl va mai ajunge la guvernare peste vreo 20 de ani ati uitat asa repede ca mirositi a petrol furat?
  • +11 (17 voturi)    
    Subscriu (Vineri, 19 iunie 2009, 13:24)

    Reims [anonim]

    Subscriu propunerea PNL-lui!!! Doamna Ridzi nu are in nici un fel vreo competenta in administratia MTS-lui, si se pare ca este si dezinteresat. Dovada ca a numit un Stripper intr-o functie de conducere judeteana a tineretului. Doamna Ridzi, asta sunt proiectele dumneavoastra? Sa aruncati banii pe fereastra, si sa inlocuiti oameni competenti cu stripperi??? Ministru de cacao!!!
  • +8 (14 voturi)    
    puscarie (Vineri, 19 iunie 2009, 13:25)

    LLL [anonim]

    Daca nu ma insel, mafioata asta cu fata de gospodina a furat in stilul Nicolaiciuc. Credeti ca va infunda puscaria vreodata? Eu nu cred. Ba chiar ii dau sanse sa fie prim ministru in viitor, intr-o tara cu EBA presendinte a Republicii Tampitilor Romania
  • +1 (11 voturi)    
    PDS+PD-L= AMATORI (Vineri, 19 iunie 2009, 13:32)

    max [anonim]

    Pe langa guvernul liberal astia sunt niste amatori. punct. In plus, in spate se pupa si in fata vor sa para dusmani si se pare ca multa lume crede in piesa asta de teatru.
    • +5 (9 voturi)    
      nu amatori (Vineri, 19 iunie 2009, 14:07)

      CosminG [utilizator] i-a raspuns lui max

      nu sunt amatori domnule, sunt profesionisti in minciuni ca va dublam salariile - cand de fapt le scad; e criza nu avem bani - cand de fapt bani merg bine unde trebuie: la clientela si in campania electorala a familiei Basescu
  • +2 (8 voturi)    
    guvern de ENTERTAIMENT (Vineri, 19 iunie 2009, 13:37)

    xyzdoi [anonim]

    Ei uita ca sunt la guvernare, nu la teatru si circ. Asa faceam si noi la gradinita cand ne punea invatatoarea sa spunem poezii la serbare. In plus toti vorbesc despre ce o sa fie, nimeni nu prezinta un raport pe primele 6 luni. Toti isi dau cu presupusul despre viitor parca ar fi MAMA OMIDA
  • +1 (5 voturi)    
    Sustin initiativa (Vineri, 19 iunie 2009, 13:39)

    Adrian [anonim]

    Atitudine corecta. Pacat ca atunci cand au fost la guvernare le-a cazut coloana vertebrala.
  • 0 (8 voturi)    
    politicieni (Vineri, 19 iunie 2009, 13:41)

    cetatean [anonim]

    cred ca de data asta guvernul a trecut masura (promisiuni, indatorirea populatiei cu imprumutul de la FMI, subminarea puterii parlamentare etc...) de bun simt si politicienii PDL - fara voia lor desigur - incep sa spuna ce cetateanul de rand nu poate ca nu are resursele necesare. Si noi cetatenni ar trebui sa facem o presiune mai mare - daca suntem sau ba simpatizanti PNL impotriva acestor greseli a conducerii actuale.
  • 0 (2 voturi)    
    cine (Vineri, 19 iunie 2009, 13:46)

    vasile [anonim]

    cine e Monica Iacob Ridzi si de ce?
    • 0 (0 voturi)    
      un nimeni pe nume ridzi (Luni, 22 iunie 2009, 2:05)

      monica L [anonim] i-a raspuns lui vasile

      aveti dreptate, e un nimeni.... si nimeni conduce un minister si are pe mina un buget de sute de miliarde, de fapt nimeni a dispus cheltuirea banilor, nimeni a semnat, nimeni va fi tras la raspundere penala...
  • +5 (9 voturi)    
    rusine (Vineri, 19 iunie 2009, 13:49)

    Andrei [anonim]

    desi si PNL-ul e intesat de corupti, aceasta solicitare de demisie si incepere a urmaririi penale este logica. E nu doar hotie, ci si incompetenta si bataie de joc ca intr-o perioada de criza, cand nu sunt bani nici pentru spitale, sa aloci unor firme de apartament [culmea ambele cu sediul in acelasi apartament] 75.000 de euro pe o scena rudimentara si in total 650.000 euro pentru o serie de concerte si evenimente sportive cu acces liber, fara premii fabuloase si necesitati tehnice si de infrastructura.
    E incredibil. Iar Ridzi a fost si europarlamentar, cica e o "speranta" a politicii romanesti, noul val care ne reprezinta in Europa.
    E jale!!
  • +2 (2 voturi)    
    ............... (Vineri, 19 iunie 2009, 13:53)

    bobo [anonim]

    De ce toti vorbesc despre viitor? Din predictiile pe care le-au facut pana acum aproape niciuna nu s-a adeverit. Toti incearca sa ne vrajeasca cu promisiuni frumoase. IN REST NIMIC CONCRET
  • +4 (10 voturi)    
    DEMISIA (Vineri, 19 iunie 2009, 13:55)

    n-am [utilizator]

    De cand au inceput dezbaterile asupra necesitatii organizarii de MTS a unor evenimente de Ziua Tineretului, dna ministru nu stia de ce buget dispune (sau se facea ca nu stie), nu a putut explica in mod coerent (are ticuri verbale: sa va mai spun un lucru,sa va mai spun si altceva...) finalitatea acestor manifestari, cand pe toata lumea o doare nivelul cheltuielilor care Nu sunt strict necesare.
    La decont, sigur ca va pune placa cu tineretul are nevoie......., dar nu stie , sincer, cum i-au zburat banii.
    in aceasta situatie, cand un membru al guvernului nu poate sa-si asume o responsabilitate, i se propune demisia, chiar daca e de la PDL.
    E garv ca dna ministru a facut publica relatia stransa cu EBA, deci , prin tranzitivitate, nu se baga taticu'.
    sa vedem ce zice Parchetul. Probabil ca are nevoie de un luciu mai intens si permanenet, vorbesc de parchet.
    Traim in Romania!
  • +4 (10 voturi)    
    Avem doua se,iguverne (Vineri, 19 iunie 2009, 13:56)

    CRIS [anonim]

    Nu inteleg de ce nu se recunoaste public ca la putere avem doua semiguverne, unul PSD si altul PD-L adica FSN-ul de stranga si cel de dreapta. Ambele sunt puse pe treaba in sensul de asi imbogati clientela politica si dupa ei potopul. Cele doua semiguverne sunt sustinute de votanti fara demnitate (niste codiristi de topor) care pentru 1 kil de zahar si unul de uleui voteaza pe unul sau altul.
    Din pacate nu vad nici o scapare. Daca pe timpul comunismului aveam un dusman sigur acum avem un cameleon carere se plimba prin toate partigele. Parca suntem pe fremea domnitorilor Fanarioti
  • +3 (3 voturi)    
    Mon Dieu ! (Vineri, 19 iunie 2009, 14:19)

    Alex [anonim]

    E clar c[ Monica Iacob Ridzi e nu numai complet nepregatită, ci şi cam tupeistă. În primul rând ar fi trebuit să o preocupe corectitudinea unei achiziţii publice, aşa că răspunsul ei e îngrozitor ! Chiar dacă nu e ea de vină, s-a pus singură într-o postură dubioasă. Am înţeles dorinţa PDL de a promova tineri, dar nici chiar aşa.
  • -2 (2 voturi)    
    stati asa e doar Romania (Vineri, 19 iunie 2009, 14:58)

    zimbrul [utilizator]

    Ce va agitati tata asa? E Romania doar! Tara in care se fura si se fac gafe. Ce-aveti tata cu femeia daca nu stie sa gestioneze fondurile? Care femeie stie?? A mea nu stie a ta nu stie de ce ar sti Ritzi? Ea e langa popor prieteni, asigura distractia. Daca ea nu ar fi dat poporului concerte nu ar fi fost un 1 Mai trist?
    • 0 (0 voturi)    
      Asa e (Vineri, 19 iunie 2009, 21:08)

      Valentin [anonim] i-a raspuns lui zimbrul

      cel putin prima parte a postarii e adevarata, in opinia mea. Nu sunt deloc misogin, dar cand am citit stirea m-am intrebat: este posibil? Si mi-am amintit de femeile pe care le-am cunoscut.... Treaba e ca fiecare dintre ele avea o placere mai mult sau mai putin de inteles de a face banii praf. Dar pe ai nostri, nu pe ai altora...! Sunt curios, la dansa acasa tot ea se ocupa de finante?
  • +2 (2 voturi)    
    Da, LA PARNAIE (Vineri, 19 iunie 2009, 15:12)

    Moi [anonim]

    Daca a gestionat furaciunea asta de sute de mii de euro, in plina criza, cand oamenii raman fara slujbe cu zeciel de mii, atunci merita judecata si bagata LA PARNAIE.

    Alo, Basescu, Boc si ailalti PDLEI?
    Unde mama dracului e dorinta voastra de a distruge coruptia?
    HUA, netrebnicilor.
    Mi-e scarba de voi, de partidul vostru si intraga clasa politica romaneasca.
    O veni o vreme cand nu vom mai suporta deloc si va aruncam pe geam afara din Parlament, ca in '89.
    Cat dracu credeti ca mai inghitim porcarille si minciunile voastre?
  • +3 (3 voturi)    
    Ritzi Pitzi a urcat in SPAGOMETRU ! (Vineri, 19 iunie 2009, 15:27)

    Mitica [anonim]

    D-na Ministru Ritzi Pitzi a urcat MUUUUUULT in spagometru. Se apropie primejdios de prima pozitie ... ce ne facem fetelor .... le va "detrona" oare pe celebrele Hildegard Puwak, (care nu era lucratoare la PUMAC) si pe d-na M'Udrea Nutzi ot Pleascoi i Turnesora i Grandiliflora ?
  • +3 (3 voturi)    
    Traiasca Ziua Tineretului Romin! (Vineri, 19 iunie 2009, 15:31)

    dcoios [anonim]

    Asta era in comunism mai fratilor!Ziua bunicelor vaduve, a oierilor fotbalisti, a furnicilor si a tovarasilor extraterestrii etc... Monica asta debila a uitat sa puna in contract ca trebuia ca toti tinerii de la 0 la 39 de ani sa cumpere si timbre comemorative cu 3 lei bucata si astfel scotea cheltuiala!
  • -4 (4 voturi)    
    stop (Vineri, 19 iunie 2009, 15:31)

    ando [anonim]

    Felicitari dnei Ridzi,are talent,iar daca este cineva care trebuie legat intrebati-l pe TARNICEANU.!
  • -3 (3 voturi)    
    stop (Vineri, 19 iunie 2009, 15:31)

    ando [anonim]

    Felicitari dnei Ridzi,are talent,iar daca este cineva care trebuie legat intrebati-l pe TARNICEANU.!
  • +2 (2 voturi)    
    Pamflet - I (Vineri, 19 iunie 2009, 17:03)

    gigi [anonim]

    Bai PNL-istilor corupti cu al vostru Dinu Patriciu! Bai ziaristilor tonomate de la trusturile Intact si Realitatea! Bai astia platiti de mogulii Voiculescu si Vantu'....nu mai lansati acuzatii asupra oamenilor de la putere! Ce atatea campanii de presa impotriva lui Basescu, Ridzi si EBa? ...era sa uit...si ba voi astia platiti sa postati pe forumuri! (forumist platit as vrea sa fiu si eu asa ca sa-mi spuneti unde sa ma adresez - cine plateste mai bine?) In general, bai public larg! Nu intelegi ca banii nu sunt ai tarii, nu provin din taxe si impozite? Sunt banii lor, ai celor aflati la guvernare. Bugetul de stat al Romaniei se constituie prin contributia benevola a guvernantilor. Daca va uitati in legea bugetului o sa vedeti ca la capitolul venituri acestea sunt defalcate pe guvernant/politician. Pozitia I – Traian Basescu, Pozitia II – Emil Boc …etc.
    Deci, bai nesimtitilor, cum va permiteti sa intrebati pe ce s-au cheltuit 600 mii euro. Ei au adus banii in buget de la ei de acasa si deci ii cheltuie cum vor ei. Ce pe voi va intreaba cineva cate sticle de bere va cumparati din salariu (poate doar sotia  )? Netrebnicilor ! (pardon voiam sa zic derbedeii dracului). Cum va permiteti sa va luati de cei care au fost alesi in mod democratic si trudesc zi de zi cu sudoarea fruntii lor la bunastarea nationala? (unde bunastare nationala = Range Rover Sport pe persoana fizica + posetute) Ba voi astia…nu mai aveti nici un pic de respect pentru autoritatile tarii? Bai coalitia 322, de fapt bai Parlamentule, ce daca ai actionat strict respectand litera constitutiei, cum iti permiti sa suspenzi (a se citi sa dai o lovitura de stat) un presedinte ales democratic? (dar pentru care democratia s-a terminat cand a intrat pe poarta la Cotroceni) In general…ba voi astia! Nu mai latrati degaba ca noi suntem ca ursul care merge! Ne doare undeva de voi.
  • 0 (0 voturi)    
    Pamflet - II (Vineri, 19 iunie 2009, 17:03)

    gigi [anonim]

    Ce puteti sa faceti? Oricum nu aveti pe cine alege decat tot pe noi! Nu vreti voi mai bine sa nu mai cheltuim bani pe alegerii? Ramanem noi presedinti, ministrii, prim-ministrii si parlamentari asa pe viata ca sa nu ne mai complicam….putem avea in felul asta si o strategie pe termen lung. Dupa vreo 30-40 de ani ne vom satura de furat si s-ar putea sa facem si ceva pentru tara., logic nu? Ia mai ganditi-va. Daca nu, cui nu-i convine uscheala in Canada ca ne putem vota si singuri intre noi si nu avem nevoie de voi!
  • 0 (0 voturi)    
    Sigura solutie... (Vineri, 19 iunie 2009, 17:51)

    Scarbit de clasa politica [anonim]

    ..inca o revolutie, nu tine...se vede bine! Asa ca solutia este sa-i inviem pe Iorga, Titulescu si Maiorescu...macar cat sa-i comparam cu actualii.
  • -1 (1 vot)    
    Praf in ochi (Vineri, 19 iunie 2009, 18:31)

    Florin J. [utilizator]

    Hei fratilor nu vi se pare ca toata tarasenia asta seamana periculos de mult cu aruncatul prafului in ochi?

    Parca e un cliseu care se repata a nu stiu cata oara.

    Ce lipsa de imaginatie.

    Iar mi se face scarba.
  • -1 (1 vot)    
    liberalii neaga tot (Vineri, 19 iunie 2009, 19:07)

    gica contra [anonim]

    Astia de la PNL vor cere in curand demisia Papei,lui Dalai Lama,P.F.Daniel,Regelui Tiganilor,Printului Duda,lui Federer din tenis,Oanei Zavoranu din functia de mahalagioaica sefa si tuturor taraturilor din pozitiile de vedete si dive si a lor insisi din randul liberalilor pentru ca e vai de mama lor la ce lideri au.Nici nu-si dau seama ca sunt pe ramura descedenta a traiectoriei politice ca si PNTCD mai deunazi.Mai vorbim.
  • 0 (0 voturi)    
    liberalii?cine sunt astia? (Vineri, 19 iunie 2009, 19:38)

    petre [anonim]

    hai domne ce dracu,zdrentele aste de liberali vorbesc,au furat cu tariceanu in frunte de au rupt si acum nu mai au cum.tovarasu fost ministru al sportului,ce drracu ai facut tu pentru sport?
  • 0 (2 voturi)    
    Hotii striga hotii. (Vineri, 19 iunie 2009, 21:12)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ In Romanika mioritica nu te plictisesti. Ce Kafka? Ce Jerome K.Jerome ? Ce Hasek ! Ce Caragiale ? Van"ghelie si Marios Kicos Rostgeoana .Bre ! Bre !DDD
  • 0 (0 voturi)    
    dispret (Vineri, 19 iunie 2009, 23:08)

    oarecare [anonim]

    cand o sa invete romanii ca nu cine promite mai mult ci cel realist e mai bun. asta ati ales, asta aveti. faptul ca aceasta persoana a ajuns la un asemnea act arogant si dispretuitor fata de noi e in primul rand vina noastra. cati din cei care scriu aici au fost la vot? absenta la vot face ca politicienii sa realizeze faptul ca nimeni nu-i controleaza si nimanui nu-i pasa.
    oricine are puterea tinde sa abuzeze de ea!
  • 0 (0 voturi)    
    demisie !!!! (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 0:28)

    ioana [anonim]

    Dragilor, cati ar trebui sa demisioneze de la actuala conducere a Romaniei ca noi, cei ce traim aici sa mai putem visa a ne implini idealuri, cati ???Starea Romaniei vedem cu totii ca este JALNICA, si ne intristeaza cu atat mai mult cu cat nu vedem iesirea din aceasta stare.Nu mi place ca va acuzati partidele ca si cum unul e mai bun decat celalalt si nu este asa, uscaturi sunt peste tot asa ca mai reflectati ! Asa este ce am votat aia avem, suntem ......amaratii lumii !
    vai de noi, vai de copii nostrii, nu toti putem trai in Canada sau orisiunde.Ne a parasit DUMNEZEU, pentru ca si noi L am parasit.Asta e concluzia mea.
    • 0 (0 voturi)    
      R1 (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 9:32)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui ioana

      Dar vechile conduceri ar trebui sa demisioneze?
  • 0 (0 voturi)    
    Crin Antonescu, metamorfoza (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 8:05)

    hotnewsfil [utilizator]

    "Dublu-Repetentul" de dinaintea lui '89 a devenit,dupa"89,"Latraul din Parlament".
    Acum, aspira sa devina "Marele Nimic de la Cotroceni".
  • 0 (0 voturi)    
    DEMISIA (Luni, 22 iunie 2009, 8:15)

    PARSOR [anonim]

    Pe langa demisia acestei asa zise doamne trebuie sa-si dea demisia si autorii morali precum BOC, BASESCU si EBA
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Miercuri, 24 iunie 2009, 19:44)

    daniela [anonim]

    de ce oameni buni am ajuns sa fim asa?
    Eba viseaza legalizarea drogurilor "light" , scoala nu are nici ea o situatie foarte ROZ, iar ei se iau de dna Ridzi pentru ca nu au ce face. in loc sa consturiasca scoli , spitale biserici ei ancheteaza un ministru . care ministru asta ce a facut? hoata NU e , tampita nici pe departe asa ca mai bine o lasati in pace si nu mai comentati de ea .