Vasile Blaga: Daca Traian Basescu nu candideaza, vom merge pe cel mai bine plasat din partid. Si indiscutabil acesta este domnul Boc

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 17 iunie 2009, 16:42 Actualitate | Politic

PD-L il sustine pe Traian Basescu la alegerile prezidentiale, dar, in cazul in care actualul sef al statului nu va candida pentru un al doilea mandat, PD-L va merge pe mana celui mai bine plasat om din partid, a afirmat secretarul general al formatiunii, Vasile Blaga, intr-un interviu acordat ziarului Gandul. "Daca nu va candida, sigur, vom merge pe cel mai bine plasat din partid. Si indiscutabil acesta este in acest moment domnul Boc", spune Vasile Blaga.

"Retineti ca in fostul program politic al PD exista aceasta prevedere ca la alegerile prezidentiale din 2009 noi il vom sustine pe Traian Basescu. La cererea expresa a domniei sale, atunci cand am scris programul PD-L, la fuziune, aceasta prevedere a fost eliminata. Exista o alta ca il vom sustine pe cel mai bine plasat", a precizat secretarul general al PD-L.

Intrebat daca democrat-liberalii sunt dispusi sa negocieze cu PNL voturile pentru al doilea tur de scrutin la alegerile prezidentiale, in conditiile in care PD-L si PSD sunt aproape la egalitate in sondaje, Vasile Blaga a raspuns ca: "Eu nu cred ca este om in Romania, mai ales in PNL, si mai ales tinand cont de tipul de electorat care voteaza PNL, sa-i spui si sa asculte orbeste <Eu declar votati cu X>. Nici pe departe. Cei ultraortodocsi din PNL probabil nu vor merge la vot, majoritatea vor vota cu Traian Basescu. Singurul aliat al presedintelui in campania electorala a fost de fiecare data alegatorul".


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

977 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    Pe Boc nici basescu nu-l voteaza :-) (Miercuri, 17 iunie 2009, 16:48)

    Adevarul [anonim]

    Asa ca sa se roage Pdl-ul sa nu il doara splina, spatele sau ficatul, sau altceva pe basescu, ca altfel nu mai intra in Parlament.
    • +3 (9 voturi)    
      Da? Atunci nu se voteaza nici macar el.... (Miercuri, 17 iunie 2009, 17:05)

      n-am [utilizator] i-a raspuns lui Adevarul

      Terminati cu prostiile. Ati baut la comun?
      Cum sa lase Basescu puterea?
      Boc a reusit sa nu mai existe in real, ca persoana fizica (sa inteleaga si dnul Vanghelie!), cum sa reprezinte un partid. Nici pensionarii din Herastrau nu ar risca.
      Plus ca daca il va supara pe sefuy', e in stare sa nu se voteze nici macar el!
      • 0 (2 voturi)    
        Si-uite asa... (Miercuri, 17 iunie 2009, 23:01)

        Si-ot asa [anonim] i-a raspuns lui n-am

        ...se pregateste candidatura d-lui Boc la prezidentiale, pentru ca dl. Basescu sa poata prelua haturile Guvernului.
        Sper din tot sufletul ca romanii sa il voteze pe dl. Boc presedinte, pentru ca avem nevoie de oameni ca el! Si sper ca dl. Basescu, om rational, stabil emotional, cu o vasta experienta in politica capitalista (aproape 20 de ani) si insotit de multi oameni de valoare din PDL, alaturi de PSD sau oricare alt partid pe care domnia sa il va considera oportun, vor guverna Tara Romaneasca cu maturitate si constiinciozitate, spre un viitor cu adevarat european!
        Hahaha, am glumit! Nu mai sper nimic!
    • +1 (7 voturi)    
      Dar Stolo? (Miercuri, 17 iunie 2009, 17:44)

      Horea [anonim] i-a raspuns lui Adevarul

      Tot e bine ca au renuntat la pacaleala numita Stolojan. Altfel, ar fi fost ca si Mos Craciun care aduce an de an aceleasi pijamale si sosete, din lipsa de inspiratie.
  • 0 (12 voturi)    
    Ce prostii... (Miercuri, 17 iunie 2009, 16:48)

    Vlad [anonim]

    Aiurea, aruncati praf in ochii prostilor, voi stiti foarte ca va candida. Dar va tzatzaie fundurile fiindca pe zi ce trece sansele ca el sa piarda devin din ce in ce mai mari. Si daca pierde... va duceti la fund cu Basescu de gat.
    • 0 (0 voturi)    
      CEL MAI BINE PLASAT DIN PD E PETRE ROMAN (Vineri, 19 iunie 2009, 14:53)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      E membru PNL
      (il iubesc de ma topesc cand spune
      ”noi, liberalii”).
      *
      Plus ca a scapat si de Basescu
      si de nevasta veche .
  • +6 (10 voturi)    
    circus sine pane... (Miercuri, 17 iunie 2009, 17:00)

    Dedalus [anonim]

    Perspectiva unei dispute electorale Boc-Vanghelie...

    Si pe langa ei cantaretul Orban de la PNL....

    Probabil ca parintii mei si bunicii mei au avut pacate mari, care au cazut si pe mine...
  • +2 (6 voturi)    
    ... (Miercuri, 17 iunie 2009, 17:21)

    sictireanu [utilizator]

    Daca PDL vine cu Poc candidat ma duc si-l votez pe Vadim numai asa, de-al dracu'
  • 0 (4 voturi)    
    O secunda... (Miercuri, 17 iunie 2009, 17:46)

    George [anonim]

    Hahahahahaha! =)) Hahahaha! Mi-ati luminat ziua, domnule Blaga! De ce nu incepeti o pastila zilnica gen Chestiunea zilei?
  • 0 (8 voturi)    
    filozof vs premier vs candidat la presedentie (Miercuri, 17 iunie 2009, 18:10)

    cititor [anonim]

    bleaga,minte de maistru si militian****. ce poti sa-i ceri unui maistru vames care se lauda cu lucrarea vietii lui: retencuirea unor blocuri.altfel,de 20 de ani este mare politician,ajungand milionar in euro,ca si alti portocalii,drenand bani de la stat, avand la comanda un hulit de filozof,fan al pustii cu cureaua lata..pe ei,portocalii, organele nu-i vad sau mai bine zis au ordin sa-i protejeze.decat pe adversarii politici.halal obiectivitate.ce poti sa-i ceri unui maistru vames care se lauda cu lucrarea vietii lui: retencuirea unor blocuri.altfel,de 20 de ani este mare politician,ajungand milionar in euro,ca si alti portocalii,drenand bani de la stat, avand la comanda un hulit de filozof,fan al pustii cu cureaua lata..pe ei,portocalii, organele nu-i vad sau mai bine zis au ordin sa-i protejeze.decat pe adversarii politici.halal obiectivitate.

    cel mai mare, la figurat(mic,la propriu) filozof: boc premierul pus de t_eba.urmeaza, filozof-candidat presedentie
  • 0 (8 voturi)    
    din serialul "o abureala pe zi"... (Miercuri, 17 iunie 2009, 18:10)

    eeeuuuu [utilizator]

    astazi va prezentam episodul "elicubratiile militianului-tepar"!
  • +2 (2 voturi)    
    Partea buna (Miercuri, 17 iunie 2009, 18:28)

    Marius [anonim]

    Partea buna ar fi ca Boc ar incapea pe afisele electorale in poza in picioare, full size!!!!!!!!
  • -2 (2 voturi)    
    o declaratie de bun simt (Miercuri, 17 iunie 2009, 18:37)

    buha [utilizator]

    o declaratie de bun simt, si logica, normal ca are libertaea sa candideze sau sa nu candideze, si ar fi absurd ca PDL sa nu aiba candidat.

    Cu adversari ca Duda, Antonescu, Geoana, Vadim chiar si Boc poate ajunge in turul 2
    • +1 (1 vot)    
      bun simt (Miercuri, 17 iunie 2009, 19:02)

      bucuresteanul bis [utilizator] i-a raspuns lui buha

      Daca tot e democratie, poate candida si baba Safta din Ferentari. Daca Boc ar putea fi candidatul Partidului Democrat al Lingailor, atunci e clar ca e mare lipsa de cadre la Basescu.
      Si mai vorbim de bun simt !
  • +2 (2 voturi)    
    Soluţia Patriarhul (Miercuri, 17 iunie 2009, 18:44)

    Taraxacum Officinale [anonim]

    Fără dubiu

    Dacă Preafericitul Părinte Patriarh Daniel ar candida pentu
    scaunul de la Cotroceni, pe care sigur l-ar câştiga cu 80%
    din primul tur, d-l Băsescu n-ar pregeta să iasă pe sticlă şi
    să-i impute:
    -că nu a insistat la timp şi suficient pe lângă Cel de Sus
    pentru suficienţa penitenţei naţionale de după 1989;
    -că nu a insistat pentru trimiterea în Iad a celor ce au cutezat
    să nu se supună capriciilor politice Prezidenţiale;
    - că ar trebui să se roage selectiv şi democrat-liberal, etc.
    Aşa se explică de ce-i ia în tărbacă, în ultima vreme, pe potenţialii contracandidaţi (Isărescu, Oprescu).
  • +2 (2 voturi)    
    care Blaga ? (Miercuri, 17 iunie 2009, 18:58)

    bucuresteanul bis [utilizator]

    1. Care Blaga ? Vamesul ? Inca nu e in puscarie?
    2 Cum poate o porta-voce (fie ea si a unui marinar) sa fie candidat la presedintie ?
    3. Serios. hai sa mai terminam cu FSN-isti astia. Barem daca ii dureau in cot de cetatenii acestei tari tot mai era ceva, dar dau din gura si voteaza legi strambe doar pentru buzunarul lor.
  • 0 (0 voturi)    
    Ha!Ha!Ha! (Miercuri, 17 iunie 2009, 19:07)

    j [anonim]

    D-le Blaga va tineti de glume in plina criza si anuntata recesiune!Cred ca ati glumit cu siguranta sau v-ati pus in cap sa va sinucideti ca partid.Trebuie sa recunoasteti ca in afara de Ciorbea d-l Boc este unul din cei mai slabi premieri pe care i-a avut Romania in ultimii 20 de ani.
  • 0 (0 voturi)    
    ipocrizie? (Miercuri, 17 iunie 2009, 20:47)

    capcaunul [anonim]

    blaga stie foarte bine ca in poluri el si nu boc ii sufla in ceafa lui basescu, asa ca nu cred ce spune. blaga nu e un caine si nici un pacala cum il cred altii, dar joaca 'safe' ca sa nu mai fie marginalizat de base si boc. daca ar avea un aliat in cei de la varf i-ar termina pe amandoi, ca de primul s-a saturat lumea sa'l tot auda facand-o pe stefan cel mare, iar al doilea nu e o personalitate politica; e poate un bun administrator, dar ptr a fi un bun prim ministru sau presedinte trebuie sa ai viziune politica si prezenta scenica, capitole la care boc e paralel.
  • 0 (0 voturi)    
    nope (Joi, 18 iunie 2009, 2:06)

    cioaca [anonim]

    boc nu e carismatic shi nici nu-l vad foarte stapan pe sine. basescu sa candideze... daca nu, o sa fie cam aiurea pt ca in Romania nu mai sunt oameni politici abili. sunt ori gainari, ori mingicari
  • 0 (0 voturi)    
    Sa digeram in tacere succesul alegerii... (Joi, 18 iunie 2009, 5:15)

    hotnewsfil [utilizator]

    Sa digeram in tacere succesul alegerii lui Oprescu.
    Unii dintre noi, cu mintea incetosata de ura fata de presedintele Base, simtindu-ne datori fata de patrie, de a ne alatura multimii de politicieni care voiau sa il debarce pe tatar, l-am atacat permanent, furibund pe Videanu, i-am dat in cap cu fiecare bordura implantata in Bucuresti, l-am tavalit in asfaltul fierbinte al injuriilor noastre. Am facut-o cinstit, metodic, gospodareste. Nu ne interesa, in fond, altceva decat, lovindu-l pe Vaideanu, sa lovim PD-L, adica sa-l subrezim pe Base.
    Am facut-o zi de zi, neobositi, pana in preziua alegerii primarului. Am reusit 100%. L-am inlaturat pe PD-L-istul Blaga, stalp al acestui partid, adica al lui Basescu si l-am ajutat in acest fel pe singurul "adevarat politician" de dupa '89, pe tovarasul (pardon, domnul, vorba dansului) Ilici sa isi instaleze omul in fotoliul primariei, pe aiuritul de Sorinache.
    Cine l-a votat pe Sorinache, sa nu arunce acum cu piatra. Sa taca si sa inghita, sa isi digere, in tacere, "opera" si, pe baza acestei experiente, dublata de o profunda analiza, sa il voteze pe Sorinache ca presedinte al tarii, sa dam astfel cu Base de pamant, chiar daca suntem constienti ca nu vom mai avea pe cine sa dam vina pentru tot raul din lume, pe tatarul Base.