Locuintele din programul Prima casa pot fi vandute oricand, cu avizul Ministerului Finantelor

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 16 iunie 2009, 13:21 Actualitate | Politic

Persoanele care nu-si vor putea achita creditul bancar pentru locuintele cumparate prin programul Prima casa vor avea posibilitatea sa vanda locuinta inainte de termenul initial de cinci ani, potrivit unui amendament admis marti de Comisia buget-finante din Senat. Pentru aceasta este insa necesar avizul Ministerului Finantelor Publice, informeaza Mediafax.

Amendamentul la Ordonanta de Urgenta privind unele masuri in vederea implementarii programului "Prima Casa" a fost propus de senatorul PSD Sorin Bota si adoptat de membrii comisiei cu unanimitate de voturi.

Bota a explicat necesitatea amendamentului prin faptul ca se elimina munca suplimentara pe care statul ar urma sa o aiba in cazul executarii acestor contracte din programul "Prima Casa", ca urmare a nederularii corespunzatoare a lor.

In plus, se permite proprietarului apartamentului sa vanda apartamentul chiar si in perioada de cinci ani dupa achizitie, iar statul ramane cu garantia neexecutata si isi recupereaza imediat banii.

In cazul acestei vanzari a imobilului, se va cere un aviz de la Ministerul de Finante.

"Astfel, proprietarul si-a gasit un client, automat vinde si banii merg in contul statului, pentru recuperarea garantiei", a explicat Bota.

Senatorii mai iau in calcul includerea in acest program si a actualelor credite aflate pe piata, prin refinantare, acolo unde titularii indeplinesc conditiile programului "Prima Casa".

In replica, secretarul de stat din Ministerul de Finante Cosmin Coman a spus ca amendamentul senatorului PSD poate duce la situatia unor speculatii pe piata imobiliara.

El a explicat ca specula ar putea aparea in conditiile in care proprietarul imobiliului, daca il vinde in urmatorul an, va da 75.000 de euro pe o casa pe care a luat-o cu 60.000 si o poate vinde, apoi, cu 100.000 de euro.

Liberalul Radu Rusanu a respins ipoteza reprezentantului Ministerului de Finante, precizand ca tinta acestei legi este deblocarea creditarii si banii sa circule in piata.

Una dintre conditiile programului Prima Casa era ca cel care obtine o locuinta se obliga sa nu instraineze locuinta achizitionata in primii 5 ani de la data dobandirii.



Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

16902 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Si uite asa vor aparea speculatorii (Marţi, 16 iunie 2009, 13:44)

    raz [anonim]

    cei cu pile si speculatorii vor creste iarasi pretul pietei si se va strica si putinul avantaj care programul l-ar fi creat.
    Deh, traim in Romania si trebuie sa plecam cat mai curand de aici!!!!
    • -1 (3 voturi)    
      smenuri (Marţi, 16 iunie 2009, 15:10)

      patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui raz

      Fac credit la banca si cumpar casa lui tata cu 60 000 . Apoi declar incapacitate de plata , imi primesc banii inapoi ,el ramane cu 60k , si uite asa tata si-a vandut apartamentul comunist cu un pret pe care nu l-ar mai fi obtinut veci pe piata libera.


      Sau . De ce sa stau in chirie ? Iau credit , stau 5 ani in casa cumparata , apoi ma declar in incapacitate de plata si imi primesc banii inapoi de la stat .

      Rezultat : am locuit 5 ani in apartament gratis in loc sa platesc chirie pe undeva.
      • +2 (4 voturi)    
        Deducere (Marţi, 16 iunie 2009, 15:33)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui patrunjel

        De unde ai dedus tu ca statul iti da inapoi banii platiti la locuinta?

        Judeca un pic ca nu e greu. Este tot un credit ipotecar numai ca in loc sa-ti ia banca apartamentul in caz de neplata ti-l ia statul. Pricepi cum stau lucrurile?

        Ca sa faci smenuri sa stii ca iti trebuie minte, asta ca sa nu platesti apoi.
        • +1 (3 voturi)    
          de la boc (Marţi, 16 iunie 2009, 15:59)

          io [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

          care a facut poc pe lateleviziuni
        • +2 (2 voturi)    
          De le Boc (Marţi, 16 iunie 2009, 16:24)

          patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

          Nu am "dedus: nimica , a declarat Boc. Aici ai videoul.


          http://media.imopedia.ro/stiri-imobiliare/video--statul-va-da-banii-inapoi-celor-care-intra-in-imposibilitate-de-plata-8752.html
          • +2 (2 voturi)    
            Mda (Marţi, 16 iunie 2009, 16:36)

            Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui patrunjel

            Nu citisem asta. :)
            Inca o idiotenie marca Boc dar s-a acoperit. daca pretul pietei va fi sub 60.000 Eur nu-ti va mai da ratele inapoi, iti va da doar ce mai ramane ca diferenta intre pretul de vanzare si soldul creditului. In primii 5 ani platesti mai mult dobanda.
  • +9 (9 voturi)    
    Uniunea Europeana a Camatarilor (Marţi, 16 iunie 2009, 13:46)

    Ciobanu [anonim]

    Cand toate celelalte fonduri s-au dus, ce a mai ramas? Traficul cu datorii. "Cine controleaza datoriile controleaza totul" ("The international").
    • +5 (5 voturi)    
      true (Marţi, 16 iunie 2009, 14:12)

      user [anonim] i-a raspuns lui Ciobanu

      cat de adevarat - buna remarca...exact asta se intampla.

      Dupa ce au furat aproape tot din tara asta vor sa fure in avans si pentru urmatorii 50 de ani facandu-ne datori vanduti la tot felul de banci si institutii din occident...e timpul sa ne caram de aici...doar cand vor aparea primele falimente bancare in romania va fi un semn al insanatosirii economiei.
  • +6 (6 voturi)    
    aviz? (Marţi, 16 iunie 2009, 14:01)

    Tudor [anonim]

    Pe ce criterii se da acel aviz?(incredibili politicienii romani...si incurabili)
  • +5 (5 voturi)    
    cale deschisa speculantilor (Marţi, 16 iunie 2009, 14:11)

    trk [anonim]

    Programul creeaza conditii bune pentru: speculanti mai mari sau mai mici, invartologi si pomanagii din randurile functionarimii si ale aparatului de stat, proprietari de apartamente pe care nu le-ar mai fi cumparat nimeni la valoarea pe care ar fi avut-o in conditiile unei piete care se reglementeaza singura...
    multumiiiiiim, din inima, partidului...

    in tembelismul lor, guvernantii vor sa ma convinga ca interesul meu e sa iau un credit cat mai mare, nu sa dau un pret cat mai mic pe casa...
    Adica ma considera mai prost decat ei...

    Asteptati multe voturi pentru programul asta, domnule Boc?
  • -2 (4 voturi)    
    E tentanta afacerea.. (Marţi, 16 iunie 2009, 14:12)

    gogu [anonim]

    As vrea si eu 60.000 de euro si nici o banca nu-mi acorda banii astia prin imprumut pentru nevoi personale.
    Din fericire, am 3000 de euro, iau un apartament de 60.000 prin celebrul program, la dobanda mica, iar maine vand apartamentul tot cu 60.000 - poate chiar si mai mult - de ce nu, doar cererea o sa fie mare, tot datorita programului cu pricina.
    • +3 (3 voturi)    
      Prima casa (Marţi, 16 iunie 2009, 15:04)

      George [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Dar ramai cu dobanda perietene si plus de asta nu poti sa beneficiezi decat o data de pe urma programului asta, deci poti sa iti irosesti singur sansa sa ai o casa.
    • +3 (3 voturi)    
      Prima casa (Marţi, 16 iunie 2009, 15:41)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      Ai venituri nete curate (adica fara alte rate) de 5000 lei pe luna ca sa iei credit de 60.000 Eur prin programul prima casa? Banuiesc ca nu asa ca baga un joc de glezne.

      Cei care pot accesa programul (au venituri peste 5000 lei) cu siguranta au deja o proprietate.

      In Bucuresti cu 60.000 Eur iti iei o locuinta ori langa Bucuresti, ori o garsoniera intr-o zona buna ca banuiesc ca daca ai veniturile astea nu vrei sa stai in Ferentari.

      Cine se mai baga la rate in ziua de azi cand nu stii ce va urma pe piata imobiliara si pe piata muncii?

      In provincie veniturile familiale de peste 5000 lei/luna sunt o raritate.

      Deci cui i se adreseaza programul asta?
      • 0 (2 voturi)    
        venituri de min 5000RON (Marţi, 16 iunie 2009, 16:26)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        Intamplator, am venituri chiar mai mari de atat.

        Si in momentul actual cu 60000EUR se gasesc apartamente de 2 camere in Drumul Taberei (poate si in alte zone, dar numai zona asta ma intereseaza).
        • +1 (1 vot)    
          Unul (Marţi, 16 iunie 2009, 16:54)

          Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui gogu

          din cei 16.000. Sa inteleg ca ai asteptat programul lui Boc ca sa-ti iei prima casa cu toate ca iti permiteai pana acum?
          • +1 (1 vot)    
            N-am asteptat programul lui Boc (Marţi, 16 iunie 2009, 17:16)

            gogu [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

            ... am asteptat si inca mai astept sa se ieftineasca locuintele. Oricat de multi bani ai avea disponibili, tot te-ar durea sufletul sa dai o gramada de bani pe o cocina in Bucuresti.
            • 0 (0 voturi)    
              Adevarat (Marţi, 16 iunie 2009, 17:31)

              Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui gogu

              Dar mai asteapta pana la anul pe vremea asta si nu te baga la un apartament in Drumul Taberei.
        • +3 (3 voturi)    
          drumul taberei (Marţi, 16 iunie 2009, 17:00)

          Mioara s [anonim] i-a raspuns lui gogu

          de ce crezi tu ca se gasesc apartamente la pretul asta in drumul taberei? pentru ca sunt vechi, mici, inghesuite, iar sa pleci la munca dimineata din acest cartier sau sa te intorci seara e un calvar (cu transportul personal sau in comun). mai gandeste-te o data inainte sa afirmi ca te intereseaza si deschide ochii inainte sa te inhami la un credit pentru ceva care nu-ti va conveni. valabil si pentru multe alte apartamente "la pretul asta", multe sunt niste mizerii, in blocuri in care ti-e frica sa intri.
        • +3 (3 voturi)    
          Drumul Taberei (Marţi, 16 iunie 2009, 17:01)

          Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui gogu

          Cred ca au scazut preturile in Drumul Taberei ca doar e cel mai praf cartier din Bucuresti din punct de vedere al accesului.
          Drumul Taberei are caderea de pret cea mai mare din tot Bucurestiul de la inceputul anului.

          Daca tot vrei sa-ti iei apartament mai asteapta pana la anul pe vremea asta sa vezi ce preturi frumoase vor fi.
  • +2 (6 voturi)    
    vremea speculatorilor imobiliari s-a dus (Marţi, 16 iunie 2009, 14:24)

    Mioara S [anonim]

    ceea ce nu inteleg astia e ca mentalitatea "consumatorului" roman a inceput sa se schimbe. este de altfel si unul din motivele declinului pietei imobiliare. tinerii de astazi nu mai au niciun chef sa traga 30 de ani la jug ca sa plateasca o mizerie de apartament, o cutie de carton in care sa-si petreaca o viata intreaga. intr-un sondaj recent, 70% din tinerii chestionati declarau ca vor sa plece din Romania. lumea e larga si frumoasa, iar oamenii se mai si desteapta, ca nu-s boi. daca vor exista cativa fraieri care vor "musca", asta nu va schimba lucrurile. asa ca parlamentarii implicati in afaceri imobiliare nu au decat sa-si bage apartamentele astea undeva ...
    • +1 (1 vot)    
      si unde sa ne ducem? (Marţi, 16 iunie 2009, 14:58)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui Mioara S

      ok plecam? si mergem unde?

      si facem ce?
      • +1 (1 vot)    
        simplu (Marţi, 16 iunie 2009, 15:44)

        Mioara S [anonim] i-a raspuns lui razvan

        ce facem?
        TRAIM.
        fie ca plecam fie ca nu.
  • +1 (3 voturi)    
    program pt tineri my ass (Marţi, 16 iunie 2009, 16:33)

    iulian [anonim]

    Acum pe bune se zice ca programul asta este pt tineri; dar ce tanar pana in 25 hai 28 de ani are salariul de minim 30 de mil?? Cu indulgenta zic ca in Bucuresti poate 35% iar in afara Buc procentul este muuuult mai mic.
    Asadar pt cine e facut acest program????? :)))
  • +2 (2 voturi)    
    Gresesti (Marţi, 16 iunie 2009, 20:04)

    New [anonim]

    In incapacitate de plata nu iti dau nici un ban si vor considera rata ca o chirie, nu esti la mos craciun, ca aia mari si grasi vor salam
  • +1 (1 vot)    
    Aberatie senatoriala (Miercuri, 17 iunie 2009, 10:54)

    Catalin [anonim]

    Ideea pur electorala de a permite refinantarea creditelor imobiliare deja existente este o mare tampenie, care mai mult va bloca creditarea. Dar e greu cand nu gandesti si doresti doar sa aduni voturi.

    1. Normele de aplicare a programului prima casa prevad clar ca pot beneficia cei care la 01.06 nu au avut o casa in proprietate. Permitand refinantarea cum vor reusii proprietarii cu credite imobiliare simple sa se refinanteze, cand norma de aplicare (norma nu e supusa aprobarii parlamentului) nu ii da voie sa fie proprietar la data de 01.06.2009?

    2. Creditele ipotecare existente deja au comisioane destul de mari in caz de refinantare la o alta banca (practic e vorba de o rambursare anticipata a vechiului credit). Aceste comisioane nu pot fi sterse, fiindca e vorba de un credit dat in conditii legale, pe norme obisnuite de creditare - cum va suporta "refinantatul" un comision de plata anticipata de 5% spre exemplu?

    Problemele admiterii refinantarilor sunt multiple, si ele pot duce la blocarea acestui program - practic e posibil ca toate creditele acordate prin acest program sa fie credite de refinantatre - e mai usor sa refinantezi (dosarul fiind deja creat si analizat, si cei cu credite deja oricum au un "scoring" mai bun, acordat in conditii mai drastice) decat sa acorzi un credit nou, bancile preferand asta. Nu se va debloca creditarea, nu se va relansa piata imobiliara, ci vom avea 16000 de credite imobiliare deja existente (bine exagerez usor pentru a prezenta posibile rezultate ale acestor aberatii senatoriale) refinantate la o dobanda mai mica.
    • 0 (0 voturi)    
      Refinantare (Miercuri, 1 iulie 2009, 8:51)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Si eu sunt la fel de tanar ca si voi si pe langa faptul ca mi-am luat cu greu acum un an si jumatate o cutie de beton pentru care platesc 30 de ani, (cutie care intre timp s-a devalorizat cu 30% iar banca mi-a crescut rata cu alti 30%) nu vad cu ce v-as incurca pe voi (cei care nu au inca o casa) daca si eu as putea beneficia macar de o dobanda mai mica de la camatarii astia din banci.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce altceva putem face?? (Miercuri, 17 iunie 2009, 12:31)

    Iulian [anonim]

    Pai si atunci, noi cei care nu avem casa, stam in Bucuresti cu chirie! Ce putem face??
    Sincer spun ca eu nu vad cum as putea ca sa strang cateva zeci de mii de euro ca sa imi iau un apartament iar cu programul asta "fantastic " in loc sa dau bani unuia care poate si maine sa zica sa plec, ii dau la o banca si prin asta imi asigur relativ o stabiliatate adica nu ma da nimeni afara din casa cat timp platesc.
    Da recunosc in acest program se minte, se fura si cu siguranta nu e facut pt oamenii cu venituri putin mai mari decat salariul mediu pe economie..... insa ce alte posibilitati mai sunt?????
    Oricum cam aceeasi bani ii dau si pe o rata la banca si pe o chirie.
  • 0 (0 voturi)    
    Programul Prima casa (Miercuri, 17 iunie 2009, 14:19)

    Law [anonim]

    Programul “Prima Casa” - vis sau realitate, smecherie sau adevar!
  • 0 (0 voturi)    
    tot pentru bogati! (Miercuri, 17 iunie 2009, 15:16)

    vladimirilicilemin [anonim]

    este o lege insuficient gandita. eu nu am acces la acest program pentru ca m-am chinuit si am reusit sa cumpa o camera de camin de 11 metri patrati, deci sunt proprietar. acum se cheama ca am casa si trebuie sa raman in continuare printre golani si aurolagi ...desi:
    1) as putea oferi un avans un pic mai mare (contravaloarea camerei) si ar fi mai sigur pentru banca si stat
    2) eu as putea beneficie de o garsoniera, as avea o viata mai buna
    3) o alta persoana( cu posibilitati mult mai reduse) ar putea intra in camera pe care eu o vand si care este mult mai ieftina decat orice alta locuinta existenta acum pe piata
    dar, cine sa gandeasca? eu raman in aceeasi camaruta, cel care ar putea veni in locul meu rmanae pe strazi , iar de program beneficiaza in fapt cei care .....se stie.
  • 0 (0 voturi)    
    conditii de Prima Casa exista deja la unele banci (Luni, 29 iunie 2009, 22:37)

    alexandra [anonim]

    Fratilor,
    datorita acestui program Prima Casa, preturile apartamentelor se vor dubla,
    Grabiti-va sa va luati casa cat timp nu e prea tarziu;
    daca aveti salariu bunicel puteti deja sa va luati casa cu min 5% avans la creditul pe lei de la ING (nu le fac reclama) dobanzile si comisioanele sunt ok, intrati pe site-ul de comparatii conso.ro si vedeti si voi;
    Alexandra-client de ipotecar
  • 0 (0 voturi)    
    prima casa (Joi, 14 februarie 2013, 14:49)

    Alex [anonim]

    Buna ziua tuturor. Am si eu o intebare refertor la programul prima casa.Daca este cineva din Uk pe aici si a apelat la acest program va rog sa-mi suneti si mie ce documente sunt necesare sa trimit de aici ca sa imi iau un imobil? Va multumesc.