Discutia de luni, emisiune HotNews.ro-RFI

VIDEO AUDIO Diana Tusa: Vina pentru rezultatul de la europarlamentare e, in primul rand, a filialelor

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 15 iunie 2009, 19:00 Actualitate | Politic

Deputatul PNL Diana Tusa a declarat, in emisiunea "Discutia de luni", realizata de HotNews.ro si RFI si moderata de Dan Tapalaga, ca motivul principal pentru care partidul a scazut in preferintele electoratului e slaba mobilizare la vot a alegatorilor. Desi la congresul partidului a declarat ca este de partea lui Calin Popescu Tariceanu, Tusa a afirmat ca nu noua conducere a partidului este principala vinovata pentru scaderea in procente, ci filialele care nu au stiut sa transmita mesajele electorale.

Inregistrarea emisiunii a fost precedata de o intalnire online cu cititorii HotNews.ro, pe care o puteti urmari integral aici.

Asculta emisiunea



Diana Tusa despre fraudarea alegerilor



Diana Tusa despre Crin Antonescu



Diana Tusa despre motivele pentru care PNL a obtinut un rezultat slab la algerile pentru Parlamentul European



Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

998 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Lista (Luni, 15 iunie 2009, 20:18)

    Norica [anonim]

    Lista e de vina, dupa aceea filialele. Dar nu se poate sa fie Norica de vina nu-i asa? Pariu ca multi dintre votantiii traditionali ai PNL nu au votat din cauza Noricai. Eu am facut acelasi lucru, si mai stiu prieteni care au facut la fel. Dar Norica e in parlament, iar filialele raspund de oalele sparte. C-asa i in tenis!
    • 0 (0 voturi)    
      Norica!!! (Marţi, 16 iunie 2009, 10:50)

      Crosheta [utilizator] i-a raspuns lui Norica

      Corrrrect!
      La fel si eu, nu am votat PNL din cauza ei!
  • +1 (1 vot)    
    vina e in primul rand a politicienilor! (Luni, 15 iunie 2009, 23:54)

    Zduyu [anonim]

    Pentru ca nu si-au respectat promisiunile electorale si pentru ca nu fac nimic concret in vederea indeplinirii responsabilitatilor ce le revin. De ce sa ma obosesc la vot cand oricum nu schim nimic!
  • +1 (3 voturi)    
    4 muieri o sa voteze ciuciu (Marţi, 16 iunie 2009, 1:04)

    patrunjel [utilizator]

    As fi votat PNL insa.... Cum naiba sa fi votat lista aia cu 4 muieri pe primele 4 pozitii si cu Nortica cap de lista ?

    La cratita cu ele .
  • 0 (0 voturi)    
    Filialele sunt de vina (Marţi, 16 iunie 2009, 8:23)

    oltean [anonim]

    Filialele sunt de vina si in acest sens am sa aduc argumente. Un exemplu ar fi in judetul Olt, comuna Bucinisu, in care primarul desi membru al PNL face lobby pentru PSD. Actiunile sale de a convinge electoratul sa voteze cu PSD se reflecta in rezultatele obtinute la alegerile parlamentare si europarlamentare. Despre modul cum a castigat acest primar alegerile va las pe dumneavoastra sa faceti investigatii daca aveti interesu.
    • -1 (1 vot)    
      pai (Marţi, 16 iunie 2009, 9:08)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui oltean

      pnl + psd = love.
  • 0 (0 voturi)    
    alegeri PNL (Marţi, 16 iunie 2009, 9:14)

    cris [anonim]

    Pai cum sa- voteze lumea, cand pe liste au fost persoane fara valoare.
    Stiu sute de persoane, care au un punct de vedere deosebit de critic referitor la Norica Nicolai, si restul
    Pai, pentru PNL, Daniel Daianu nu a fost bun, un om care a facut atitea pentru Romania, o somitate internationala in economie, in fata caruia jumatate din parlamentarii europeni au toata stima!
    Acesta este motivul voturilor putine!
    Calitatea slaba a oamenilor pe liste, promovarea NON-VALORILOR!
  • +1 (1 vot)    
    E usor sa arunci pisica moarta (Marţi, 16 iunie 2009, 10:03)

    gabriel [anonim]

    Cu Norica Nicolai in fruntea listei la ce va asteptati? Sa voteze lumea o nesimtita care isi exprima votul in parlament prin nepoata-sa? Uite ca romanii n-au uitat. Nu mai aruncati pisica moarta in curtea filialelor! Curatati-va de lepre!
  • 0 (2 voturi)    
    Tot Norica... (Marţi, 16 iunie 2009, 11:30)

    Cuore [anonim]

    Eu am votat PNL ca sunt toti o apa si un pamant dar am avut o maree strangere de inima din cauza Noricai, de cand am vazut lista am stiut ca PNL va pierde, oameni ca Daianu dar si ca Mogor Csibi, cel care reprezinta tanara generatie nu au fost pusi pe primele locuri, in schimb lista a fost deschisa de o persoana foarte controversata..Ma tot intreb ce a determinat-o pe Norica sa tina cu dintii sa ajunga in PE? Banii? Cariera? Oricum stilul ei nu se potriveste deloc in PE si cred ca se va plictisi repede..mai ales ca fata de cei care conduc efectiv grupul ALDE nu prea va avea multe de spus.
  • 0 (0 voturi)    
    Asteia nu-i se face greata? (Marţi, 16 iunie 2009, 22:52)

    Me [anonim]

    Campania se face la TV si 75-80% se face la posturile centrale - adica nu o fac filialele
    Daca asta crede ca afisele lipite de filiale au vreo importanta, inseamna ca de acolo unde sta ea realitatea se vede puternic deformata.
    A, la alegerile trecute v-am votat din cauza lui Daianu. L-ati schimbat cu Norica, atunci votati-va intre voi
  • 0 (0 voturi)    
    Am uitat (Marţi, 16 iunie 2009, 22:59)

    Me [anonim]

    Am uitat sa spun ca si tampeniile facute de Crin au contribuit la acest scor
    Sa fiu bine inteles, pe Calin l-am tolerat mai greu decat pe Crin, da' incep sa-l regret. Calin a intelees ca nu e ca Basescu sau Norica si a ales sa-si pastreze o oarecare prestanta - pe cand Crin se pune singur pe aceeasi treapta cu eba