Mircea Geoana: Decizia de a ma retrage din CSAT este definitiva. Basescu continua sa-si faca reclama pe spatele militarilor

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 9 iunie 2009, 16:56 Actualitate | Politic

Mircea Geoana
Foto: AGERPRES
"Basescu nu intelege ca memorandumul a fost unul de prelungire a prezentei noastre in Irak, si nu un calendar al retragerii. In CSAT, nu a existat nicio discutie despre retragerea din Irak", a declarat marti Mircea Geoana, in replica la declaratia sefului statului care l-a contrazis in legatura cu data incheierii misiunii romanesti. "Decizia mea de a ma retrage din CSAT este definitiva. Nu ma voi razgandi in 5 minute", a mai spus Geoana.

Dintre declaratiile lui Mircea Geoana:
  • Basescu a facut teoria chibritului si a sarit din lac in put.
  • Basescu a facut acum ceea ce trebuia sa faca in urma cu cateva luni: retragerea trupelor romanesti din Irak.
  • Basescu nu intelegere ca memorandumul a fost unul de prelungeire a prezentei noastre in Irak si nu un calendar al retragerii.
  • Un calendar de retragere trebuie sa aiba o data de inceput si una de sfarsit, plus etapele acestei retrageri.
  • Vreau sa reconfirm ca in CSAT nu a existat nicio discutie despre retragerea din Irak.
  • Traian Basescu continua sa-si faca reclama pe spatele militarilor.
  • Traian Basescu a ratat ocazia sa-si ceara scuze familiilor militarilor din Irak si Afganistan.
  • El continua sa fie un om care nesocoteste legea romaneasca.
  • Decizia mea de a ma retrage din CSAT este definitiva. Nu ma voi razgandi in 5 minute.
  • Am intrat de buna credinta in CSAT, dar nu puteam fi doar un element decorativ.
  • Traian Basescu nu stie sa conduca un stat democratic si nu este demn sa fie comandantul fortele armate.
Presedintele Traian Basescu a declarat, marti, ca saluta declaratia de intentie a lui Mircea Geoana de a se retrage din CSAT, dar "are suspiciuni in privinta responsabilitatii acestuia cand face declaratii publice". Acest anunt al dansului este contradictoriu cu dorinta sa expresa de a impune, in negocierile pentru protocolul de Guvernare, ca seful Senatului sa fie si vicepresedintele CSAT. E o schimbare radicala fata de acum 6 luni", a afirmat Traian Basescu.


Citeste mai multe despre   






















1358 vizualizari

  • +16 (22 voturi)    
    Prostanacul e complexat (Marţi, 9 iunie 2009, 17:14)

    cujo [anonim]

    Geoana bietul si complexat, nu doar prostanac, dar astea doua merg mana in mana. Remarc modul grobian, golanesc, in care se adreseaza presedintelui romanilor.
    • -2 (4 voturi)    
      GEOANA (Marţi, 9 iunie 2009, 21:47)

      Geoana [anonim] i-a raspuns lui cujo

      GEOANA ARE MARE DREPTATE! Nu mai dati din gura pedelici ca omul asta stie ce spune!
      Si inca ceva: din toate comentariile din ziua alegerilor, singurul care dovedea ca stie ce vorbeste, a fost din nou (a cata oara??) domnul Ion ILIESCU.
      cE OM DEOSEBIT! Pacat ca turma portocalie nu vrea sa inteleaga ca e o diferenta ca de la cer la pamant intre domnul Iliescu si basescu...
      • +1 (1 vot)    
        V-ati gasit un idol? (Miercuri, 10 iunie 2009, 7:47)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Geoana

        De la inceput preceizez ca nu sunt suporter neconditionat al PD-l ci doar opozant pdsr. Voi fedesenarilor aveti nevoie de un idol. Daca l-ati pierdut pe tatuca Iliescu acum il aveti pe Mirciulica prostanacu', unealta inconstienta a lui Vanghelie. E doar un demagog populist cu o inteligenta politica in cel mai bun caz discutabila. Aveti si voi o personalitate reala, pe Cristian Diaconescu si il marginalizati. Vai de voi cu lideri de nivelul celor doi, Mirciulica si Vanghelie. Tot ce ati castigat acum 30% din 28%, faceti si voi calculul) se datoreaza absenteismului, deci lehamitei populatiei de clasa politica. Atunci cand ar fi alegeri cu nivel normal de participare nu ati castiga nici atat. Cat despre mine voi vota permanent cu orice alt partid cu sanse, mai putin PRM, impotriva voastra si a liderilor vostri.
  • +14 (22 voturi)    
    Parca te mai crede cineva! (Marţi, 9 iunie 2009, 17:15)

    lsm [anonim]

    Nu zic ca presedintele este perfect, dar macar s-a documentat si a prezentat cifre si date exacte care pot fi verificate. Geoana bate apa in piua pentru ca trebuia sa zica si el ceva, doar vorba romaneasca "prostul nu e prost destul pana nu e si fudul"
  • -18 (24 voturi)    
    PDL: the best of (Marţi, 9 iunie 2009, 17:16)

    Titirca1 [utilizator]

    fara comentarii:
    tiganca imputita,
    gaozar,
    pasarica,

    Derbedeul dracului.
    • -14 (16 voturi)    
      Cu ultima remarca (Marţi, 9 iunie 2009, 17:25)

      lsm [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

      sunt 100% de acord :-)
      • +1 (1 vot)    
        Ai drepatate (Miercuri, 10 iunie 2009, 7:49)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui lsm

        Se potriveste ca o manuse pe liderul real al pdsr, Vanghelie
  • +15 (23 voturi)    
    geonele,daca basescu nesocoteste (Marţi, 9 iunie 2009, 17:25)

    cucu [anonim]

    cica legile romaniei,pai atunci tu si cu nen-tu tariceanu v-ati sters de-a dreptul la c*r cu ele- a se vedea destituirea presedintelui.

    opriti neuronii,vorbeste geoana ! ( citat aproximativ vanghelie opere complete care este)
  • +11 (15 voturi)    
    halucinant (Marţi, 9 iunie 2009, 17:34)

    amidona [anonim]

    geoana vorbeste de parca ar fi inghitit substante halucinogene.
  • +12 (16 voturi)    
    geaoana nesimtitu (Marţi, 9 iunie 2009, 17:35)

    adrian [anonim]

    mister Geoana nu stie ce vorbeste ... sa stea in banca lui ... vad ca o continua cu ideile lui comuniste
  • +11 (15 voturi)    
    dupa alegeri (Marţi, 9 iunie 2009, 17:35)

    major_ballsack [utilizator]

    Sper sa nu-l mai vedem pe asta. Dupa ce va pierde prezidentialele, sa-l dea in suturi afara baronii. Mai bine sa fie Vanghelie presedintele PSD, e mai coerent in ticalosie decat prostul satului, M. Geoana.
  • +11 (13 voturi)    
    bine gandit prostanacule (Marţi, 9 iunie 2009, 17:35)

    claudiopolis [utilizator]

    e mai bine ca a plecat singur cu coada intre picioare decat sa fi asteptat sa-i dea CCR un sut in fund
  • +12 (14 voturi)    
    Daca taceai numai prostanac ramaneai. (Marţi, 9 iunie 2009, 17:39)

    Tata Omidu [anonim]

    Acum esti super ...
    Pe cine crezi ca duci de nas, cand n-ai facut altceva decat s-o iei inainte cu clantza, ca o curva politica?
    Te duci singur spre titlul de super-tantalaul national.
  • +12 (14 voturi)    
    Decizia (Marţi, 9 iunie 2009, 17:43)

    Gimmy [anonim]

    Curtii Constitutionale este definitiva... ai si tu dreptate!

    Penibil, penibil, penibil... numele tau e Geoana.
    • +2 (2 voturi)    
      General Opinion (Marţi, 9 iunie 2009, 21:51)

      G-> [anonim] i-a raspuns lui Gimmy

      Opinia mea este ca decat un om superficial ca Geoana, mai bine 10 ca Basescu. Geoana sa-si vada de oamenii carora le da niste mici ca sa-l voteze. Valabil pentru tot PSD. Oare el se simte bine in sinea lui ? Faptul ca acest fenomen de votare este practic legal ? Poate si alte partide recurg la asemenea metode, dar nu in masura in care o face PSD. Lipsa de etica te face un om cu un spirit murdar.
  • +13 (13 voturi)    
    Domnule Geoana! (Marţi, 9 iunie 2009, 17:47)

    Gheorghe [anonim]

    Am citit Memorandumul in MO si am gasit data de 31 iulie ca data limita de retragere. In acest articol apareti drept un mincinos ordinar care incearca sa ma faca si pe mine sa va cred minciunile debitate. Am citit si legea 179 si aceasta aproba memorandumul. Legea a fost data de cele doua camere a parlamentului. La una din sunteti Presedinte si habar nu aveti ce ati votat. Si mai aveti si pretentia de a fi sef al statului si Comandant suprem al armatei. Astept si eu o replica din partea militarilor din Irak si Afganistan care in mod sigur s-au simtit onorati de vizita Presedintelui , replica pe care sa o simta pana si nasul Dvs. de Pinochio.
    • +7 (7 voturi)    
      Incepe sa delireze? (Marţi, 9 iunie 2009, 18:14)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

      Daca-i adevarat ce spui(eu din lipsa de timp nu trec la cautari)atunci este grav,f.grav.Geoana ori sufera de vreo boala,ori manipuleaza crezand ca in Ro.,toti sunt bolnavi,prosti ,ori este intr-o disperare ca nici nu-si mai da seama ce vorbeste!
      Recomandabil ar fi ceva odihna si cugetare.Prea le incurca pe toate!
      • +5 (5 voturi)    
        Sigur ca e adevarat! (Marţi, 9 iunie 2009, 18:31)

        Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Victor

        Ni nu postam pana nu ma documentam. Scrie cat se poate de clar in Memorandum si nu numai pentru militarii romani ci si pentru cei englezi si alte natiuni ca retragerea trebuie facuta pana cel mai tarziu la 31 iulie 2009. Pur si simplu nu il inteleg pe Geoana! Sa sustii fara sa clipesti si in scris ca alba este neagra cand toata lumea vede contrariul e de neinteles mai ales ca a fost si Ministru de Externe al Romaniei.
  • +7 (11 voturi)    
    vulpea si strugurii (Marţi, 9 iunie 2009, 17:59)

    Luke [utilizator]

    prostanacul ar trebui sa stie ca presedintii cam cu asta se ocupa.
    stie si el ca nu va fi veci presedinte si zice acum ca vulpea ca-s acrii strugurii.
  • +7 (11 voturi)    
    Daca trebuie clic pe sageata stanga si cititi! (Marţi, 9 iunie 2009, 18:14)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    "Luati-l de pe mine ca ... nu stiu ce-i fac!"

    Cam asa ar puea fi interpretate pe scurt declaratiile Geonacului.

    Dintre toate punctele declaratiei, cel mai ridicol mi se pare asta:

    "El continua sa fie un om care nesocoteste legea romaneasca"

    As fi inteles sa spuna asta altcineva, dar cand o spune un jurist (Geonacul a facut si o facultate de Drept, daca nu stiati) dupa ce el insusi si-a dovedit incompetenta facand propuneri de incalcare a Constitutiei (acel consiliu care ar fi trebuit sa controleze Guvernul, desi conform Consti... aia, cum ii zice ... doar Parlamentul poate face asa ceva) si chiar incalcand-o cot la cot cu Profesorul Universitar Doctor de Drept Constitutional Emil Boc, dupa cum se va dovedi in curand, patrunzand prin efarctie juridica in CSAT, afirmatia e mai mult decat ridicola, si inca o dovada de ipocrizie.
  • -9 (11 voturi)    
    Mai verificati putin (Marţi, 9 iunie 2009, 18:26)

    Dragos Stefan [utilizator]

    Sedinta CSAT la care a participat Geoana aproba mentinerea soldatilor romani in Irak, nu RETRAGEREA lor, Ca dupaia Basescu face ce vrea asta e altceva.

    Pe de alta parte este penibil sa te duci in Afghanistan si Irak cu cateva zile inaintea alegerilor euro-parlamentare. Daca Basescu era un fin politician care vroia sa se delimiteze realmente de mocirla interna, facea acea vizita DUPA alegeri.

    Basescu isi face campanie de fiecare data cand iese din casa. Fie ca e la cumparaturi, fie pe spinarea armatei sau a locuitorilor din Maramures. Pe cat de penibile pot parea aceste declaratii ale lui Mirciulica, sunt perfect justificate intr-un stat care de-a lungul timpului a trecut prin mana clanului Ceausescu, Nastase si acum Famigla Basesco.
    • +7 (7 voturi)    
      pai ce-ai vrea ? (Marţi, 9 iunie 2009, 19:33)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui Dragos Stefan

      nici sa nu mai iasa din casa , ca nu cumva sa nu-si faca campanie electorala? pai mai nou si daca merge la supermarket e acuzat ca-si face campanie...asta e Base , e popular si trebe sa va obisnuiti cu asta...
      Base e seful statului si are tot dreptul sa faca ce face - in primul rand isi face treaba (eu zic ca bine, dar e parerea mea) si in al doilea rand isi face imagine , ceea ce orice politician isi face cum stie el mai bine (unii prin fapte , altii prin gargara politica si antene).
      Pe cand Base isi face imagine pe muschii lui , Prostanache ca un bun roman moare de grija vecinului si emite tot soiul de tampenii cand Base castiga puncte de imagine.
      E cam disperat pentru ca daca il abandoneaza baronii care il sustin ajunge ca Tariceanu pe centura politicii romanesti - Nea Nelu stie de ce...
    • +4 (6 voturi)    
      Celula din Kiseleff 10 (Marţi, 9 iunie 2009, 19:34)

      tibiro [utilizator] i-a raspuns lui Dragos Stefan

      Auzi ma, voi lucrati si dupa ora 18 acolo in Kiseleff?
    • +3 (3 voturi)    
      Memorandumul (Marţi, 9 iunie 2009, 21:29)

      Soldatul [anonim] i-a raspuns lui Dragos Stefan

      Geoana habar nu are ce vorbeşte. Check this out:
      Prezentul memorandum de intelegere a fost semnat la Bagdad intre Excelenta Sa, ministrul apararii, pentru Guvernul Republicii Irak, si insarcinatul cu afaceri in Irak, pentru Guvernul Romaniei (cele doua parti), astazi, 26 ianuarie 2009.
      Avand in vedere adoptarea de catre Consiliul de Ministri al Republicii Irak a Rezolutiei nr. 439 din 16 decembrie 2008, prin care se aproba proiectul de lege privind "Retragerea fortelor Regatului Unit al Marii Britanii si Irlandei de Nord, Australiei, Romaniei, Estoniei, Salvadorului si NATO din Irak, precum si reglementarea activitatilor lor pe perioada prezentei lor temporare in Irak" si transmiterea acestuia Consiliului Reprezentantilor,
      luand in considerare adoptarea de catre Consiliul Reprezentantilor al Republicii Irak a Rezolutiei nr. 50 din 23 decembrie 2008, prin care se autorizeaza Consiliul de Ministri al Republicii Irak sa ia masurile necesare pentru a pune in aplicare retragerea fortelor Regatului Unit, Australiei, Romaniei, Estoniei, Salvadorului si NATO in mod complet cel tarziu la data de 31 iulie 2009 si, de asemenea, de a reglementa prezenta si conditiile, precum si activitatile fortelor mentionate in conformitate cu continutul Rezolutiei Consiliului de Ministri al Republicii Irak nr. 439 din 16 decembrie 2008,
      tinand seama de faptul ca proiectul de lege privind "Retragerea fortelor Regatului Unit al Marii Britanii si Irlandei de Nord, Australiei, Romaniei, Estoniei, Salvadorului si NATO din Irak" stipuleaza la art. 6 ca "misiunile si activitatile fortelor la care se refera art. 1 si 2 ale acestei legi si facilitatile si instalatiile lor militare pe durata prezentei lor temporare in Irak vor fi specificate de Guvernul Irakului cu acordul guvernelor si partilor interesate"
  • +4 (4 voturi)    
    De citit: (Marţi, 9 iunie 2009, 18:49)

    Sorin Blaj [anonim]

    http://www.legestart.ro/Memorandum-din-2009-(MzI0NTg2).htm
  • +5 (5 voturi)    
    ????????? (Marţi, 9 iunie 2009, 18:56)

    dan [anonim]

    constat ca ion iliescu a fost foarte indulgent cu acest individ!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    La oase! (Miercuri, 10 iunie 2009, 11:21)

    Lucian [anonim]

    Cred ca bietul Prostanac sufera ca nu e bagat in seama pe masura importantei pe care si-o da. Nu-i nimic, o sa-i treaca dupa ce va fi tavalit in praf la prezidentiale. O fi Basescu expirat, dar Geoana s-a nascut expirat!