VIDEO Mircea Geoana: Dreptul moral al castigarii alegerilor face ca PSD sa aiba un cuvant de spus in desemnarea comisarului european. PSD a castigat, PD-L a piedut, va salut din mers 

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 9 iunie 2009, 13:15 Actualitate | Politic

"Functia de comisar european nu e apanajul niciunui partid politic si acesta va fi desemnat ca urmare a unei dezbateri serioase. Trebuie sa facem o ierarhie a portofoliilor pe care le putem obtine, agricultura este unul dintre acestea. Dreptul moral al castigarii alegerilor face, insa, ca PSD sa aiba un cuvant de spus in ceea ce priveste desemnarea comisarului european. PSD a castigat, PD-L a piedut, va salut din mers", a afirmat, marti, liderul social-democrat Mircea Geoana.

El a adaugat ca "Interesul nostru este sa obtinem un post de comisar european mult mai influent decat acum 2 ani. O tara cu pozitie numarul 7 in Europa trebuie sa aiba un post de comisar european mult mai influent decat acum 2 ani".

Mircea Geoana a mai anuntat ca "Am stabilit repartizarea europarlamentarilor PSD impreuna cu domnul Severin".



Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

863 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    drept moral sau democratie? (Marţi, 9 iunie 2009, 13:19)

    Lucian* [utilizator]

    de ce sa aibe "dreptul moral"?
    Nu mai exista parlament sau vot democratic?
    Sa fie propusi, discutati si votati toti candidatii si nu doar cei ai PSD!
  • +5 (11 voturi)    
    nervi (Marţi, 9 iunie 2009, 13:25)

    alemin [utilizator]

    de pomana!
    se cearta degeaba cand lucrurile sunt clare! pdl+eba>decat psd+pc. eba este in pdl (din nou).
    deci in urma nr. de mandate pdl ar fi pana la urma castigator. Asa ca "psd" TE SALUT DIN MERS"!
    • 0 (4 voturi)    
      ala (Marţi, 9 iunie 2009, 14:01)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui alemin

      daca este asa cum spui tu la parlamentere au castigat cei de la psd deoarece au avut mai multe voturi fata de cei de la pdl--si deci ei ar fi fost indreptatiti sa aleaga primul ministru-----vezi tu conteaza nr de mandate si nu cel de voturi
      • +1 (3 voturi)    
        PDL 11, PSD 10, PC 1. Pa ! (Marţi, 9 iunie 2009, 15:04)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui gogu

        PSD+PC au 11 mandate. PC are un mandat (Sabin Cutaş), iar PSD 10. PDL are 10 mandate plus mandatul lui EBA care a spus cu multă vreme înaintea votului că se va reînscrie în PDL. Aşa că PDL va avea 11 mandate şi, deci, e abolut corect ca PDL să numească un comisar european. Cel mai mare câştig pentru Ro ar fi desemnarea Monicăi Macove, dacă portofoliul Justiţiei ar fi disponibil. Dacă ar fi Agricultura, poate Cioloş ar fi cel mai bun. În rest, multe salutări PSD. Din mers.
        • +2 (2 voturi)    
          bec (Marţi, 9 iunie 2009, 15:22)

          gogu [anonim] i-a raspuns lui Alex

          spre stiinta oricui--- se iau in considerare ca fiind castigatori cei care au cele mai multe mandate indiferent daca sunt aliante, partide sau candidati independenti, dar asa cum au fost inscrisi la BEC. Si cum psd face parte din alianta castigatoare ei, impreuna cu PC au dreptul de a numi comisarul european. Alianta dintre pdl si EBA este post electorala si nu prea conteaza decat la votaRE IN PARLAMENTUL EUROPEAN, IN REST ei nu sunt vazuti ca o alianta castigatoare de catre PE. ASA ca ......... mai vorbim
          • 0 (0 voturi)    
            Aritmetica politica (Miercuri, 10 iunie 2009, 15:05)

            Alex [anonim] i-a raspuns lui gogu

            PDL si EBA nu formeaza o alianta pentru ca EBA e membru PDL si, repet, a anuntat cu mult inaintea votului ce va face. Doar pesedistii insista sa spuna cA "PSD a castigat", in loc de "PSD+PC a castigat.". Paradoxal, PSD nu ar putea avea 11 mandate nici daca Sabin Cutas intra in PSD, pentru ca mandatul lui SB ar fi declarat nul, acesta candidand pe lista, nu ca independent. Deci, ramane cum am vorbit.
  • +4 (4 voturi)    
    banc!?!!! (Marţi, 9 iunie 2009, 13:29)

    ion [anonim]

    Uite ca PSD prin personajul nr 1 se tine de bancuri .. hahahahahaha....
  • +3 (5 voturi)    
    nu dezinforma maestre ! (Marţi, 9 iunie 2009, 13:33)

    turistul [anonim]

    nu psd-ul a castigat 11 locuri de parlamentari, ci ALIANTA PSD + PC ... cati sunt din psd si cati din pc ? pe urma fa o comparatie psd / pdl !
  • +3 (5 voturi)    
    si tu Geoana... (Marţi, 9 iunie 2009, 13:37)

    rochiri [anonim]

    cum ti-a zis Iliescu tot asa ai ramas.....
  • +2 (4 voturi)    
    PSD numeste si la BXL? (Marţi, 9 iunie 2009, 13:51)

    Maria [anonim]

    Geoana este un caraghios politic. Dupa ce acum un an spunea la BXL ca lui i se pare firesc ca fondurile europene sa fie repartizate conform ponderii in parlament acum vine cu bomba ca PSD-ul numeste comisarul! Face precum Tariceanu cu Vosganian si apoi ramanem cu multilingvismul ca data trecuta! El uita ca aici jocurile vor fi facute de PPE si el va decide.
  • +3 (5 voturi)    
    mai geoanica... (Marţi, 9 iunie 2009, 13:56)

    just me [anonim]

    Geoana dragule, mare guster esti... :-))
    Vorbesti prostii mai mari decat tine
    Vise frumoase
  • +3 (5 voturi)    
    Geoana si alegerile (Marţi, 9 iunie 2009, 13:59)

    IONELUS [anonim]

    A castigat PSD+" Pirt", pardon de expresia " plus ".
    In rest...ochiul activistului Iliescu a vazut bine: " un prostanac!..."
  • +3 (5 voturi)    
    care drept moral?! (Marţi, 9 iunie 2009, 14:11)

    laurentiu [anonim]

    Cu 27% prezenta la vot, au dreptul moral sa-si faca bagajele si sa se duca naibii...toti!!!
  • +1 (1 vot)    
    Daca trebuie clic pe sageata stanga sa cititi! (Marţi, 9 iunie 2009, 14:21)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Da, toate partidele au un cuvant de spus!

    Sau poate ar fi mai bine sa spunem 0,27 cuvinte? Ca doar 27% dintre alegatori au votat!

    Iar daca mai facem si o analiza a turismului electoral si a cumpararii voturilor, s-ar putea sa ajungem spre 20%.

    Asa ca PSD+PC (sper ca n-ati uitat de PC, nu?) au probabil 0,27 * 0,31 (de la 31%) cuvinte de spus, iar PSD-ul - ce mai ramane dupa ce-si ia PC-ul partea din 0,08... Intr-adevar, un cuvant greu de spus.

    Asa ca n-o sa-l spun nici eu!
  • 0 (2 voturi)    
    fals! (Marţi, 9 iunie 2009, 14:27)

    vuka [anonim]

    D-nul Geoana ne minte a nu stiu cata oara. Si am sa ma explic. Ce uita sa ne spuna d-nul Geaona e ca nu PSD a luat cele mai multe voturi, ci alianta PSD + PC si dintre europarlamentarii aliantei unul, cu siguranta, este din PC, ceea ce inseamna in medie minus 3% din cele luate de alianta. Asa ca PSD ar ramane cu vreo 28% si, chiar, si in situatia in care nu se adauga voturile lui EBA, PDL ar avea cu 1,75% mai mult decat PSD fara PC. Deci trageti concluzia ...
  • +1 (3 voturi)    
    Dreptul moral (Marţi, 9 iunie 2009, 15:23)

    griffonu [utilizator]

    Si faptul ca PSD face zid de ani de zile in jurul lui Adrian Nastase, in Parlament, pentru ca dosarele lui - si ale altora asemenea, din PSD - sa nu ajunga a fi judecat pe fond, de catre justitie... faptul asta, ce drep moral da PSD-ului?

    Drept MORAL? Ha! Daca vorbim de moralitate cred ca ar trebui sa avem o clasa politica formata din vreo 10 insi cel mult. Si tare mi-e ca niciunul din aia n-ar fi din PSD :)
  • 0 (0 voturi)    
    Parca PSD+PC? (Marţi, 9 iunie 2009, 18:16)

    Gheorghe [anonim]

    Oare cum se simt cei de la PC cand se vad ignorati de PSD-isti, Mereu se spune PSD a facut, PSD a dres, PSD a castigat, cand de fapt au dres si au castigat impreuna cu PC. Eu cred ca daca nu erau PC-istii Psd obtinea pe la 3-5% pe acolo. Glumesc, va asigur, dar doua trei procente tot vin de la PC. Asa ca ori spuneti sigla completa ori ...ciocu mic!
    • 0 (0 voturi)    
      O corectie logica (Miercuri, 10 iunie 2009, 15:14)

      ASlex [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

      Mai precis, PSD+PC este, de fapt, Alianta PSD+Antena3. Fara intoxicarile zilnice ale Antenelor, PSD n-ar mai fi adunat decat maximum 16% sau chiar mai putin. Adevarul ii termina pe mafioti, vezi cazul Nastase...