C.P. Tariceanu: PNL a pierdut peste 4 procente si trebuie sa lupte pentru a conduce din nou Romania

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 9 iunie 2009, 12:29 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: AGERPRES
Fostul premier si presedinte al PNL, Calin Popescu Tariceanu, a transmis luni, prin intermediul unei postari pe blogul personal, o scrisoare deschisa catre liberali, pe care ii "cheama la lupta" pentru a aduce din nou formatiunea la carma tarii, semnaland faptul ca PNL a pierdut la europarlamentare patru procente fata de alegerile din noiembrie 2008.

"Alegerile pentru Parlamentul European s-au incheiat. Scorurile le stim. PNL a scazut cu mai mult de patru procente de la ultimele alegeri parlamentare. Si mai dureros este faptul ca sute de mii de romani, care au votat PNL in noiembrie, au stat acum acasa. (...) Sunt sigur ca actuala conducere a PNL va analiza aceste cifre si va trage cele mai bune concluzii. Va analiza ce s-a facut bine in campanie. Si unde s-a gresit".

Tariceanu mentioneaza ca rolul sau este acela de a vorbi despre viitor si ca se adreseaza liberalilor si romanilor care se declara de centru-dreapta, pentru a se gasi solutii pentru a conduce din nou Romania.

"Scrisoarea deschisa de astazi este o chemare la lupta. Mesajul meu este adresat in primul rand zecilor de mii de membri activi de partid ai PNL, sutelor de mii de liberali si milioanelor de romani care se declara de centru-dreapta. Vom reusi doar impreuna, toti luptand pentru aceleasi principii in care credem".

Fostul premier noteaza ca PNL este singurul partid autentic de centru-dreapta, "partidul unui proiect politic, nu un partid anti-Basescu, dar si partidul care sa vina cu un plan anti-criza".

"Cine crede ca PNL poate deveni un partid de tip catch-all, care sa atraga «majoritati tacute» si din stanga si din dreapta se inseala. PNL este si va fi un partid de centru-dreapta si nu trebuie sa incerce sa devina ceea ce nu este. Sa avem deci puterea sa ne sustinem valorile si principiile in care credem. PNL – ca orice partid liberal autentic – exceleaza pe tema economice. Aici este punctul nostru forte. Trebuie sa il folosim".

"Nu vom castiga nimic, daca ne coboram din nou in mocirla politicii. Sa ii lasam pe Geoana si Basescu sa isi injure reciproc rudele, sau sa schimbe ironii de prost-gust. PNL trebuie sa opuna acestui mod de a face politica".

Tariceanu sustine ca PNL este partidul competentei economice si ca trebuie sa reactioneze la fiecare masura de stanga a actualei puteri, trebuie sa prezinte initiative comune cu oamenii de afaceri, dar si sa prezinte un program economic pentru viitorul Romaniei. Mai mult, PNL trebuie sa spriijine activ clasa de mijloc.

"Clasa de mijloc a fost adversarul declarat al actualei guvernari. Impozitul forfetar, cresterea impozitelor, lipsa masurilor anti-criza pentru IMM-uri – toate au lovit in romanii care si-au deschis o mica afacere si au indraznit sa mearga pe propriile lor picioare. Acesti romani au nevoie sa stie ca PNL lupta pentru ei".


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

998 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    fantana e adanca (Marţi, 9 iunie 2009, 13:03)

    Ecoul [anonim]

    Vorba unui banc, care e raspunsul ecoului? Prezenta la vot e mai buna decat o estimau optimistii. PNL a incercat ceva, a schimbat conducerea si a propus candidati tineri, primele patru pozitii de pe liste fiind femei. Astept prezidentialele si eventuale anticipate, dupa ce spumele framantarilor din coalitia de guvernare vor da in clocot...
    • -2 (2 voturi)    
      Votul majoritar in 2 tururi de scrutin. (Marţi, 9 iunie 2009, 13:27)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui Ecoul

      Acest tip de vot va fi introdus la cererea presedintelui Traian Basescu. astfel, in urma viitoarelor alegeri parlamentare 95 % din parlamentari vor fi de la PSD SI PD-L.
    • +2 (2 voturi)    
      Candidatii tineri? (Marţi, 9 iunie 2009, 13:33)

      A.... [anonim] i-a raspuns lui Ecoul

      Si care sunt candidatii aia tineri din capul listei ?
      Femeile alea au 50 +
      P.S. La scorul asta ati contribuit si dv: nu credeti?
    • +1 (1 vot)    
      Adica... (Marţi, 9 iunie 2009, 15:23)

      giga [anonim] i-a raspuns lui Ecoul

      pitzipoancele ? Ma refer la 'primele patru pozitii de pe liste fiind femei' .
      Cit despre CPT ar trebui sa cam taca ... Da' n'ar mai fi politician, ar fi om
  • 0 (2 voturi)    
    Daca trebuie, clic pe sageata stanga si cititi! (Marţi, 9 iunie 2009, 13:07)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Liber-schimbistul protectionist s-a sculat din mormant si cuvanta!

    http://www.trilulilu.ro/turmentatul/49b842d0ab97f9
  • +1 (1 vot)    
    corectie cifre (Marţi, 9 iunie 2009, 13:33)

    Claudiu MINEA [anonim]

    De fapt, scaderea este mai mica, pentru ca, din scorul de la parlamentare, ar trebui scazuta cota PNTCD, de circa 1,5%. Scaderea reala este de 2,5%, nu de 4%. E drept, alta a fost si prezenta la vot.

    Chiar si cu aceasta corectie, scaderea ramane.
  • 0 (4 voturi)    
    Hopa !!! a reinviat si vampirul Tariceanu (Marţi, 9 iunie 2009, 13:37)

    ion roata [anonim]

    Sa-i spunem lui Tariceanu ca aceia guvernare pe care a condus-o timp de 4 ani a mers pe de o parte pentruca in prima parte au mai fost alaturi si democrati pe care i-a indepartat miseleste ca un talhar la drumul mare ca sa fie singiri la cascaval si pe urma si-a batut joc de Romania de parca era tara lui si nu a romanilor.
    In decembrie 2008 ne-a lasat in fundul gol pentruca ne-a cheltuit banii pentru a satisface pretentiile gastii liberale din jurul sau si a altor liberali din toata tara care erau in solda lui de a traii mult mai bine decat ceilalti romani, ie a satisfacut toate pretentiile social-democratilor(neocomunistii)lui Geoana ,Iliescu si restul gastii neocomuniste pentru ai ajuta sa se mentina la guvernare.
    Romanii au trait greu si in lipsuri sub guvernul liberal in timp ce protipendada liberala si neocomunista a social democratilor veau salarii mari .Si uite asa ne-a lasat domnul Tariceanu,Orban, Antonescu si gasca liberala ajutati de Geoana, Iliescu si gasca neocomunista social-democrata la sfarsitul anului trecut fara cca 6 miliarde de euro si cu criza pe capul nostru.
    De aceia ati pierdut dintre alegatori domnule Tariceanu pentruca ati bagat prea mult in buzunarele voastre iar poporul va taxat si nu nmai pe voi.
    Tu ai fost acela care ai intretinut scandalul,Orban,Anronescu si celati gealati ca sa aruncati vina pe altii desi voi erati cu mainile in cascaval pana la cot.
    Partidul National Liberal de azi nu mai are nimic cu fostul Partid National Roman de pana la sfarsitul razboiului.Aceia au fost oameni culti si patrioti nu jagardele ca voi cei de azi.
    • +2 (4 voturi)    
      hmm (Marţi, 9 iunie 2009, 14:16)

      Fishu [anonim] i-a raspuns lui ion roata

      parca pdl a iesit singur de la guvernare în speranța ca la urmatoarele alegeri pot prinde doar ei ciolanul....totusi sunt multi pensionari in Romania si au fost siliti sa faca alianta cu stanga lui Geoana. si daca mai punem si miscarea cu EBA la socoteala rezulta ca Pdl-ului nici cat negru sun unghie nu ii pasa de cetateni...
  • 0 (2 voturi)    
    Carma tarii (Marţi, 9 iunie 2009, 13:38)

    codrea [anonim]

    Pai a fost la carma tarii si a abandonat-o, desi el putea lejer sa faca jocurile dupa alegeri. Dar veneau vremuri grele si pentru partid si pentru Tariceanu: venea criza iar bugetul era varza si, cel mai important, Tariceanu pierdea scaunul de sub poponet. Pe care oricum l-a pierdut.
  • +3 (3 voturi)    
    Vorbe fara fapte! (Marţi, 9 iunie 2009, 13:52)

    Victor [anonim]

    Am senzatia ca Tariceanu ne subestimeaza!
    OK,este adevarat polemica:Geoana-Basescu,dar ce au facut si fac liberalii?
    In discursurile lor:nema program european,nema program intern,ci un atac de front cu Basescu sus si in jos si din cand in cand un Geoana!
    Din pacate,liberalii sunt primii in mocirla,dar cum ei sufera de amnezie,nu au cum sa mai stie!
  • +2 (4 voturi)    
    Cine mai frate, cine? (Marţi, 9 iunie 2009, 14:06)

    Liberalul [anonim]

    Norica Nicolai? Necontrolatul gen Crin Antonescu,....Ce valoare adaugata are acest PNL?

    Dupa ce a preferat sa cocheteze cu PSD in loc de a incerca sa treaca peste orgolii si sa se apropiede PDL?

    Era parca un moment in care PNL era mai "vocal" decat PDL.

    Dupa aceea evident si PDL, ca sa se razbune a dat cu oistea-n gardul PSD. Alt rahat romanesc!

    Macar PDL a avut alte nume (Stolojan, Macovei).
  • +3 (3 voturi)    
    bine zis (Marţi, 9 iunie 2009, 14:14)

    slotinn [anonim]

    ar fi trebuit ca presedintele crin atonescu sa spuna asa ceva nu tariceanu. este un moment delicat pentru antonescu acum . oricum ideile enumerate de tariceanu sunt o sinteza buna a ceeace trebuie facut mai departe. momentul trebuie depasit iar tariceanu , psihologic l a depasit .
  • +1 (3 voturi)    
    opinie (Marţi, 9 iunie 2009, 14:47)

    Lili_1024 [utilizator]

    Scaderea procentuala se datoreaza greselilor facute de Tariceanu - deficit bugetar, afacerea Sterling. Chiar prin schimbarea conducerii PNL nu se poate sterge asta.
    • 0 (0 voturi)    
      Scaderea procentuala (Miercuri, 10 iunie 2009, 15:51)

      george [anonim] i-a raspuns lui Lili_1024

      se datoreaza faptului ca nu mai e Tariceanu presedintele partidului. Eu si alti simpatizanti ai PNL nu avem incredere in Crin Antonescu, este un fel de Geoana al PNL.
  • -1 (1 vot)    
    deficit (Marţi, 9 iunie 2009, 17:04)

    liana [anonim]

    Foarte bine v-au manipulat pdl-istii de la putere cu "mostenirea grea pnl", de parca pnl a fost singur la guvernare. Au gasit motivul incompetentei lor, motivul intarzierii adoptarii unui program anticriza luni intregi, samd. Dupa parerea mea guvernarea basescu - alianta DA a fost cea mai buna de pana acum. Nivelul de trai a crescut substantial. Iar cu deficitul... hai sa fim seriosi... cati dintre cei care au postat aici si sunt cu gura mare nu sunt pe minus ? Casa, masina v-ati luat-o cu banii jos ? sau aveti un deficit de 40 000 - 50 000 euro ???
  • +1 (1 vot)    
    Catre ce ? (Marţi, 9 iunie 2009, 19:28)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Catre dezastru nene'Tradicene? Sau infeudarea ei Patricianului.De cand cu FNI si nenea Zefir bate Vantul prin buzunareleRomanilor! Vezi mata poate mai ai o motocicleta si "termini"treaba. Ca pe noi ne-ai cam terminat. Poate puneti de un nou partid cu Roman,Iliescu,Geoana,etc.PER Partidul expiratilor di n Romanika!DDD