Mircea Geoana: PD-L ar trebui sa-si schimbe numele in PDLEBA

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Luni, 8 iunie 2009, 17:43 Actualitate | Politic

"Nu e niciun fel de dubiu cu privire la castigatorul alegerilor europarlamentare - Alianta PSD+PC, a declarat duminica liderul social-democratilor, Mircea Geoana, care a sugerat democrat ca, daca doresc sa numere si votul Elenei Basescu, sa-si schimbe denumirea in PDLEBA.

El a afirmat ca PD-L "principalii nostri competitori" - a scazut sub pragul pshilogic de 30% si are mai putine mandate decat in 2007.

"Asistam la un rezultat pentru PSD cu 10% mai mult decat in 2007, in timp ce pentru PD-L lucrurile stau invers", a afirmat el.

"Mai putin ne intereseaza daca PD-L va dori sa numere si mandatul Elenei Basescu tot in dreptul lor sau nu. Nu intereseaza pe nimeni. Asa cum in 2007 au schimbat denumire in PD-L, poate de acum incolo ii putem denumi PDLEBA", a comentat Mircea Geoana.

El le-a sugerat democrat-liberarilor sa numere si mandatul lui Laszlo Tokes, care tine tot de familia popular europeana.

Rezultatul obtinut de PSD este cu atat mai meritoriu cu cat social-democratii au avut in fata "un competitor cu doua locomotive de campanie: actualul presedinte, care si-a impins in fata bobocul, si premierul Emil Boc si PD-L".


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1203 vizualizari

  • +6 (16 voturi)    
    sigur, (Luni, 8 iunie 2009, 18:06)

    un roman [anonim]

    dar PSDANTENE, cum ar suna ?
  • +5 (13 voturi)    
    Labau (Luni, 8 iunie 2009, 18:19)

    Iliescu [anonim]

    Mai Geoana, esti un labar...
    De ce dracu te obosesti ?
    Oricat de prosti sunt romanii, niciodata nu o sa iti deie tie tara pe mana.
    Marsh la alta masa..
  • 0 (8 voturi)    
    omul are dreptate (Luni, 8 iunie 2009, 18:30)

    Alex [anonim]

    Indiferent ca e sau nu "prostanac", omul are dreptate. Puterea mai mare e in tabara PD-L, data de Basescu si Boc si, totusi, au iesit aproximativ egali.

    Pe de alta parte, e cam trista situatia. Asta inseamna ca PSD urca in sondaje si ne intoarcem de unde am plecat. Am picat pe pozitia 24 la "Piticot" ;)
  • +3 (11 voturi)    
    vai saracul de prostanac (Luni, 8 iunie 2009, 18:52)

    Paul [anonim]

    imi este si mila de prostanac ; observ o crestere de anxietate vizibila la el in ultima vreme(si nu decind a decedat tata lui ci mult inainte);aproape in toate aparitiile lui televizate are transpiratie rece pe frunte si timpla chiar daca incearca sa le stearga cu degetul lui frumos dar strimb,tot este usor observabil ca trece momente grele si nu ma mira ; aceasta aspiratie(Presedinte)este una prea mareata pt. el
  • 0 (4 voturi)    
    pai cu Vanghelie cum a fost ? (Luni, 8 iunie 2009, 20:22)

    dadan [utilizator]

    cand a candidat la primarie ?Partidul nu l-a sustinut , a mers la alegeri ca independent , a castigat si s-a intors acum si-ti sopteste tie la urechiusa aia prostanaca ce tampenii sa scoti pe gura...nu sunt fan EBA dar mi se pare ca a dovedit ca are putere si fara partid iar politicienii care incercau sa discrediteze partidul care o sustinea acum isi musca limba caci totul s-a intors impotriva lor....
  • -1 (3 voturi)    
    EBAY LA PD-L (Luni, 8 iunie 2009, 21:03)

    Moromete [anonim]

    Cum mor unii dupa ciolan indiferent ca e servit pe varza de Bruxelles sau a la Cluj ; Daca nu le-a iesit fara indePDLenta EBA, atunci rapid sa intre in partid ; Cum sa anunti ca vei castiga si dupa exit poll nu . Are dreptate Geoana; La un singur lucru cad toti ca mustele, la bun simt. In primul rand trebuiau sa iasa in fata camerelor de vederi si sa-si ceara scuze public de la popor, pentru mizeriile politice servite pana acum, motivul absenteismului masiv. Dar se vede ca miopia nu doare in clasa asta (de repetenti) politica din Romania. Zambete largi (PD-L, UDMR) si declaratii de invingatori (Actiunea AUTOBUZUL) azi maine in afara de EI nu mai vine nimeni sa voteze cu EI, or sa se voteze singuri sa se poata numara si face mai repede calcule de ,,invinsi si invingatori" ; Oricum NOI tot INVINSI VOM FI dar FRAIERI NICIODATA !!!!
  • +3 (3 voturi)    
    A nimerit dar cu oistea in gard! (Luni, 8 iunie 2009, 21:57)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    A nimerit cu oistea in gard! Dupa ce e batut de soarta,ateul Jena continua! Uite aici e "afacerea" proasta.Stii ce pui dar nu stii ce iese."Botezul"batranului " edec"ramane lipit ca marca de scrisoare.Daca nu ar fi jenant ar trebui sa inspire mila.Pentru Romania "exportul" de tip CVT,Becali Norica e un castig in linistea tarii.DDD
  • +2 (4 voturi)    
    Clasa Intai (Luni, 8 iunie 2009, 22:03)

    fgt [anonim]

    Se pare ca Geoana a intrat in clasa a 2a cu gluma asta. Jalnic.
  • +1 (1 vot)    
    ora de satira si humor! (Marţi, 9 iunie 2009, 9:05)

    Dr Marutza [anonim]

    A facut si prostanacu' o glumita! Pe mine ma apuca rasul numai cand ma uit la el!! Ma amuza in special cand se infoaie a suparare si incearca (HA!) sa fie virulent!! Bietul de el, zau!
  • +2 (10 voturi)    
    hau-hau (Joi, 11 iunie 2009, 8:03)

    ceferistul [anonim]

    latra bine catelul asta prostanac a lu' marean care este. doar ca latra degeaba.
  • +3 (7 voturi)    
    pdleba! (Joi, 11 iunie 2009, 10:09)

    sorinaccio [anonim]

    orice ati spune, poanta e buna; a nimerit-o "prostanacul"!
  • +2 (4 voturi)    
    Priveghi ! (Joi, 11 iunie 2009, 12:14)

    Badea Ioan [anonim]

    Ma-i fratilor !!!!!!!!!
    Unde-s "camionagiu"-motanul" -clara" -etc. ?
    A-ti intrat in
    "priveghi" ??????!
    Mi-e dor de voi ! Sincer !
    Nu-i da doamne Romanului cit poate duce !
    Pun si iei un "cozonac" pe masa !
    NASTASE-PATRICIU-VOICULESCU- ETC !! se vor duce ! CURIND !!!!!!!!!!!!!!
    Abia asteptam Noiembrie ! Hai ROMANIA !
    Hai pe iei !!!!!!!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    nenea asta.... (Joi, 11 iunie 2009, 21:15)

    Gauloise [utilizator]

    este atat de rau dus cu pluta incat nici nu ma mai pot enerva. Este exact ca un plod care urla cu lacrimi in ochi si muci la nas in fata vitrinei de jucarii, in timp ce ma'sa nu il baga in seama. Ce vreti mai ?! Vrea si el sa fie Presedinte cand o creste mare !!!