C.V.Tudor: Fara aceasta frauda colosala, penala, aveam 20%. Asta e scorul nostru

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Luni, 8 iunie 2009, 17:29 Actualitate | Politic

In linii mari, Partidul Romania Mare este multumit de rezultatul alegerilor europarlamentare, dar, daca nu exista "aceasta frauda colosala, penala", PRM ar fi avut un scor de peste 20%, a declarat, duminica, liderul formatiunii, Corneliu Vadim Tudor, intr-o conferinta de presa.

"In linii mari, Partidul Romania Mare e multumit de rezultatul acestor alegeri. Am depasit asteptarile unora. Daca nu era aceasta frauda colosala, penala, am fi avut un scor mult mai mare", a spus Vadim Tudor.

El a sustinut insa ca "victima acestei fraude a fost PRM" si, daca se respecta proportia corecta, "eram partid de peste 20%, asta este scorul real".

PRM va cere Parchetului general o "ancheta penala" legata de "fraudele extraordinar de grave in procesul electoral".

"Cerem o ancheta penala pentru ca Romania e singura tara membra a UE in care s-a permis turismul electoral si nimeni nu a platit deloc pentru acest turism desantat", a acuzat presedintele PRM.

In plus, Vadim Tudor a precizat ca, desi "acum nu se mai poate repara", va cere anularea ordonantei de urgenta a guvernului Boc prin care se "favorizeaza turismul electoral".


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1861 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    adevarat grait-ai (Luni, 8 iunie 2009, 17:47)

    Iulian [anonim]

    Asa este Vadim, daca nu ar fi votat decat segmentul de populatie cu varsta 65+, ai fi avut cel putin 20%. Din pacate s-au mai amestecat si creiere mai tinere pe care nu le-ai convins... pentru ca asa e in tenis :)
    • +1 (3 voturi)    
      eba (Vineri, 12 iunie 2009, 0:10)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      Te referi oare la mintile tinere care au votat cu maimuta de EBA? Sunt curios ce poate face ea in parlamentul european pentru Romania.
  • +6 (8 voturi)    
    Gripa..... (Luni, 8 iunie 2009, 17:50)

    drona [utilizator]

    Hai ca te-au luat caldurile,ai temperatura,ceai,aspirina si...
  • -1 (9 voturi)    
    Vadim... (Luni, 8 iunie 2009, 17:53)

    Ferdinand [anonim]

    .. este numai rezultatul iredentismului UDMR de dupa iesirea de la guvernare. Pacat ca trimitem astfel de idei politice intr-un forum care se vrea al concilierii istorice si al solidaritatii . Ungurii vor face politica lor acolo reunindu-se cu extremistii unguri din alte tari unde sunt minoritati maghiare pentru a sustine corectarea frustrarii lor de decenii, Trianonul. Din acest punct de vedere Vadim si retorica lui sunt o nota -mai stridenta cei adevarat - la opinia clara a romanilor in aceasta privinta.
    • +1 (5 voturi)    
      Ne-am facut-o cu mana noastra (Joi, 11 iunie 2009, 12:08)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui Ferdinand

      Vadim ne va face numai rau indiferent de ce va zice acolo, pentru ca nu va face decat sa dea apa la moara extremistilor maghiari care vor sa demonstreze ca sunt discriminati si persecutati in Romania. Si sa nu-si inchipuie nimeni ca il va lua cineva in serios pe mascariciul asta care deja e cunoscut ca un cal breaz in toata Europa. Inca ma mai mir ce au avut in cap cei care au vrut sa fie reprezentati la Bruxelles de ipochimeni ca Vadim si Becali.
  • +5 (7 voturi)    
    lasa-ne!!! (Luni, 8 iunie 2009, 17:59)

    liana [anonim]

    Vadmieeeeeeee, lasa-ne cu prostiile tale rasuflate, esti un mascarici si un papagal
  • +7 (7 voturi)    
    Auzi la el... (Luni, 8 iunie 2009, 18:04)

    bogdan [anonim]

    Ia-ti medicamentele si fa multe plimbari la aer curat. Si fii calm, ca daca baga de seama aia la PE te ascund intr-un spital de furiosi.
  • +1 (3 voturi)    
    nu e decat inceputul (Luni, 8 iunie 2009, 18:38)

    un emigrant [anonim]

    abia a inceput circul, nici nu au ajuns la Bruxelles;
    acum va e rusine ca sunteti romani, sa vedeti peste cateva saptamani cum o sa fie
    o sa ajung sa prefer imaginea de tigan in loc de cea a unui scelerat , a unui prost cu tupeu sau a unei pipite cu pile; poate or avea belgienii minte si or cere ca fiind obligatoriu consultul psihiatric si un test minim IQ inainte de a le da drumul in tara
    apropo, sunt roman intr-o Anglie si asa destul de xenofoba
    inca o data, ne meritam soarta...
  • +2 (4 voturi)    
    :) (Luni, 8 iunie 2009, 19:23)

    Alex [anonim]

    Cam greu sa iasa probe clare. Cine sa le stranga? Cei care primesc salarii din mana celor care au fraudat?

    Vad discutii pe tema asta de parca noi avem o democratie si a fost o votare democratica. Scenarii, combinatii de procente etc.

    In articolul de acum cateva zile s-a demonstrat ca aceasta campanie a fost viciata, deoarece s-a creat senzatia cum ca fetita lu' tata e independenta, pentru ca apoi sa se poata incasa un loc in PE inapoi la PD-L. E o practica veche asta cu independenta falsa.

    Nicaieri nu vezi declaratii despre ce masuri se iau in vederea imbunatatirii Romaniei, pe plan economic si social. Peste tot sunt numai declaratii inveninate la adresa celorlalti. Este cert ca este o lupta pentru putere. Lamurind asta, ne intrebam la ce le trebuie puterea:
    1) pentru a avea posibilitatea de a coordona poporul spre o viata mai buna?
    2) pentru a acumula ei si acolitii lor mai multi bani la saltea?

    20 de ani ne-au aratat punctul 2). 20 de ani s-au mancat intre ei si au actionat conform cu punctul 2). Acum, din nou, ca la fiecare runda de alegeri, vedem acelasi comportament ca in ceilalti 20 de ani. Credeti ca rezultatul va fi diferit?

    Plecand de la premiza ca ai nostri reprezentanti din PE isi vor face partea de job pentru tara (si anume aducerea banutilor aici, e mai putin relevant ce faci ei pentru comunitate, la nivel global. Nu au c***e pentru asa ceva, sigur nu ii ia nimeni in serios pe acolo), sunt sigur ca acele contracte sponsorizate cu bani europeni ajung tot la cine trebuie. Credeati ca alta este miza pentru a-si trimite oamenii acolo?

    Poate basescu (da, cu "b" mic) o trimite pe toanta in ideea ca acumuleaza experienta, invata una-alta si o sa fie demna sa fie in fruntea tarii. Sunt perfect de acord cu acest comportament. Orice tata ar face asta. Problema e cand esti presedinte si poti gasi zeci de mii de tineri care pot face tot ce face a lui draga EBA, in pauza de masa. Totusi, sansa lor este ucisa, deoarece trebuie promovata d-soara Bamboo.
  • +1 (3 voturi)    
    Vadim (Luni, 8 iunie 2009, 20:02)

    Mihai [anonim]

    Saracul Vadim delireaza permanent. Este un caz grav.
  • +2 (4 voturi)    
    piei satana... (Luni, 8 iunie 2009, 20:28)

    dadan [utilizator]

    pe asta numai natura il mai poate scoate din viata noastra...singura mea consolare e ca si nebunii astia mor odata...mai devreme sau mai tarziu... cu ce am gresit noi sa te avem ca reprezentant?
  • -2 (4 voturi)    
    Bravo Vadim (Luni, 8 iunie 2009, 21:42)

    GIGI EUROPEANUL [anonim]

    pentru nestiutori ; vadim a mai fost in parlamentuleuropeam 2 ani intre 2000 si 2002 si a fost cel mai activ.
    in timp ce mancatorii de rahat care au fost pana acum nu au facut nimic.
    • +2 (4 voturi)    
      hiperactiv..sper sa nu-si uite medicatia in tara (Joi, 11 iunie 2009, 12:03)

      meteorasky [utilizator] i-a raspuns lui GIGI EUROPEANUL

      mda, tocmai faptul ca va fi''activ'' e ingrijorator;
      asa nu va mai avea nimeni nici un dubiu cam ce fel de specimene au ajuns sa ne reprezinte
    • +3 (5 voturi)    
      Medicamente! (Joi, 11 iunie 2009, 12:39)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui GIGI EUROPEANUL

      Esti bolnav la cap mey, Vadim in parlamentul european pe cand Romania nici nu era in UE? Du-te si ia-ti pastilele, repede!
  • +1 (1 vot)    
    vot (Marţi, 9 iunie 2009, 13:22)

    gabriel [anonim]

    Romani! sa va fie rusine ca n-ati catadicsit sa iesiti la vot pentru europarlamentare.Datorita nesimtirii si inculturii voastre au ajuns sa ne reprezinte unii ca Becali iar ungurii isi vor face de cap si vor obtine ce-si doresc: tara lor in inima tarii noastre.Ei au putut sa iasa la vot, voi nu. Pe banii vostri o sa-l platiti pe Becali si pe consilierii lui sa se duca cu circul lui la Bruxelles.Altfel, sa dormiti bine ca oricum pierim incet, incet ca natie.
  • +1 (5 voturi)    
    trist (Joi, 11 iunie 2009, 7:31)

    trist [anonim]

    Va puteti da seama? Partidul lui Maniu face in RO sub 2 la suta si specimene de genul vadim, becali, eBA intra in parlamentul european.
    Romani, va meritati soarta. Si cei care ati fost la vot, dar si cei care ati stat acasa.
    • +2 (2 voturi)    
      Unde-i Maniu? (Luni, 8 iunie 2009, 17:55)

      G [anonim] i-a raspuns lui trist

      Partidul lui Maniu fara Maniu.
    • +1 (1 vot)    
      care (Luni, 8 iunie 2009, 18:03)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui trist

      e partidul lui Maniu? Ca eu nu stiu sa mai existe asa ceva. Te referi la partidul lui milut? N-are nici o legatura cu PNTCD-ul, iar cu Maniu nici atit. Ba nu, are, cam cita legatura au crin, orban si tzaraceanu cu Ionel Bratianu, sau rrromul ceausist voiculescu cu Take Ionescu.
  • +5 (5 voturi)    
    frauda colosala,astronomica,apocaliptica .. (Joi, 11 iunie 2009, 7:43)

    Eneas [anonim]

    ...himalaiana, pacifica, incomensurabila ,infinita, inimaginabila , grandioasa etc..
    frauda politica ,numele tau e gargara
  • -1 (5 voturi)    
    Vai de voi (Joi, 11 iunie 2009, 8:32)

    ivan [anonim]

    Baieti, mi-e mila de voi. Se vede ca sunteti manipulati cu televizorul. Vadim este singurul care nu a fost la putere, iar voi astia care puneti botu la vrajeala, si votato merei PSD si PDL, probabil aveti un creier pe care patineaza musca de placere. Caci va anunt ca sunt aceeasi care se perinda de 20 de ani la putere si chiar daca ar vrea unul din ei sa faca ceva, nu este lasat. Directivele sunt date clar in lojele masonice, iar cei de la guvernare vor fi mereu papagali. Mai marii lumii doresc, la nivel planetar: invatamant din ce in ce mai prost calitativ in vederea indobitocirii populatiei, supra finantarea universitatilor de unde ies absolventi care nu stiu sa faca nimic, sortiti mortii pe care mai marii lumii o doresc pentru cel putin 75% din populatia lumii in urmatorii 50-80 de ani, sistem medical la pamant cu subfinantare a studiilor medicale si a angajatilor din sistem(rezulta pacienti netratati corespunzatori, deci din nou moarte sigura), politia, securitatea, armata suprafinantate pentru a pazi smechjerii care conduc tara sau lumea. Acesta e viitorul pe care toti astia pentru care votati voi mereu, sau la care puneti botul, vi-l au de oferit. Vadim nu e cel mai bun, dar are dreptul macar moral de a intra intr-un Parlament, fie el si Europarlament. La cate carti a scris si ce cultura generala, spirit de gluma etc are, pot spune ca sunt mandru ca am ales ce trebuia. De fapt singura solutie morala de pe acele liste. Exista un proverb care spune: " Apreciaza un copac dupa fructele sale, si nu dupa florile sale". Astfel consider ca Becali lasa in urma lui multe "fructe" pentru care merita apreciat, votat si trimis la Bruxelles. In orice caz sunt satul de oameni gen Adrian Nastase, Adrian Severin su Renate Weber(vai ce nume romanesc, vedeti sa nu va vrea tot binele din lume asta) care se lauda cu 15.000 de facultati absolvite si cu un CV impresionant si in realitatea au vandut, devalizat si instrainat tot ce se putea. Mai bine prost si cu fapte buna in urma ta
    • 0 (2 voturi)    
      Hai lasa-ma.... (Luni, 8 iunie 2009, 19:09)

      danno [anonim] i-a raspuns lui ivan

      Amice, du-te si te cauta :)
      Sa citez din tine. Pariez ca jubilezi.

      **puneti botu la vrajeala** - ma bucur ca admiri cultura generala, spiritul oratoric si 'alea alea', la domul Vadim.

      **irectivele sunt date clar in lojele masonice** - bine ca stii tu sigur :)

      **Vadim nu e cel mai bun, dar are dreptul macar moral de a intra intr-un Parlament, fie el si Europarlament.** - maaai sa fie, unul mai marunt asa, European.

      **sunt mandru ca am ales ce trebuia** - bravo tie, eu nu sunt mandru de tine.

      **singura solutie morala** - Argumenteaza. Eu zic, singura solutie bolnava. Dar e parerea mea.

      **Renate Weber(vai ce nume romanesc** - - Pariez ca te numesti Bula sau Pacala. Curat romanesc"

      **Mai bine prost si cu fapte buna in urma ta ** - faptul ca ai postat aici se pune ca fapta?

      Numai bine.
      • -3 (5 voturi)    
        Te las..te las (Luni, 8 iunie 2009, 19:47)

        Ivan [anonim] i-a raspuns lui danno

        Se pare ca ti-a luat ceva pana ai raspuns la comentariul meu. Ai facut analiza pe text. Ti-a luat timp sa stidiezi ce am zis, ti-a luat timp sa scoti de-o parte ideile la care ar trebui sa reactionezi pentru si apoi ti-a mai luat timp sa gasesti niste raspunsuri pertinente si cu un pic de sarcasm si bataie de joc...ca sa vaza lumea pe aici. Ti-a luat cam mult timp, si timpul este pretios.
        Exista 2 variante: fie esti super ultras in a apara pe cei care ingurgiteaza rahatu de la televizor si subscriu manipularii aferente main stream media; fie ai vreun interes, precum multi altii, sa denigrezi pe cei care nu au furat si sunt cinstiti pentru a lasa liber culoarul opiniilor in favoarea hotilor printre care te numeri si tu.
        • 0 (2 voturi)    
          de acord (Luni, 8 iunie 2009, 21:43)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Ivan

          cu opiniile matale in proportie de nouazeci la suta.
          O singura observatie: vadim a fost "inventat" tocmai ca sa nu apara unul care ar face ceea ce ar trebui facut. De catre cine a fost inventat, nu e greu de ghicit. Asta n-ai inteles matale.
          In rest, repet, impartasesc majoritatea opiniilor pe care le-ai exprimat mai sus.
      • -3 (3 voturi)    
        Te las de tot (Luni, 8 iunie 2009, 19:49)

        ivan [anonim] i-a raspuns lui danno

        Si la partea cu "Vadim este singura solutie morala" ...daca citeai mai bine ai fi observat ca am argumentat. Spuneam ca e singurul care nu a fost la putere. Dar de..si cu tine...sa aiba si critica ce critica
  • 0 (2 voturi)    
    Frauda ?! (Joi, 11 iunie 2009, 8:35)

    Vadim .... [anonim]

    Pana nu sunt probe clare si oameni pedepsiti eu nu cred ca Vadim are dreptul sa isi dea cu parerea.
    • -2 (2 voturi)    
      Vadim (Luni, 8 iunie 2009, 19:10)

      Masacru [utilizator] i-a raspuns lui Vadim ....

      o gramada de picati in cap astia de deasupra mea..... si prevad ca vor posta

      Pai bre, nenicilor, nu erati voi aia care, pe alt topic faceati spume la gura despre PSDisti si PDListii plimbareti?
      Daca Vadim zice la fel ca voi, nu mai are dreptate.

      Si-atunci cine are nevoie de medicamente?

      Huo!
  • +2 (2 voturi)    
    gargarisela lui vadim (Joi, 11 iunie 2009, 8:58)

    Dr Marutza [anonim]

    Asta iar nu si-a luat medicamentele la timp! Grandomania, aroganta, vulgaritatea, blasfemia, tote poarta un nume: VADIM!! Vinovati sunt si latraii din jurul lui, toti o apa si-un pamant, rusinea acestei tari! Unde esti tu, Tepes Doamne....??
    • 0 (2 voturi)    
      V V V V V (Joi, 11 iunie 2009, 10:55)

      Masacru [utilizator] i-a raspuns lui Dr Marutza

      ..... il cheama Vadim acuma, maaa!....
  • +1 (1 vot)