Gheorghe Flutur: Am castigat! PDL + EBA > PSD + PC

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Luni, 8 iunie 2009, 17:18 Actualitate | Politic

PD-L a castigat alegerile europarlamentare, a sustinut luni vicepresedintele partidului, Gheorghe Flutur. Argumentatia sa? PDL + EBA > PSD + PC.

Concret, desi PDL si Elena Basescu au, impreuna, 11 mandate, tot atat cat si Alianta PSD + PC, democrat liberalii au primit mai multe voturi (138.062, respectiv 1,86%) decat aliatii de guvernare.

"Practic, acest numar de voturi arata clar cine e castigatorul alegerilor", a subliniat Flutur.

Comparativ cu alegerile generale de anul trecut, cand PDL si PSD + PC au obtinut un procent sensibil egal, de 33%, PDL creste acum, impreuna cu Elana Basescu, la un scor de 34%, in timp ce PSD+PC scade la 31%.

Concluziile acestor alegeri, in viziunea lui Gheorghe Flutur:
  • catigatori sunt cei care au cele mai multe voturi
  • aceste alegeri arata clar ca romanii au dat un vot util guvernului Emil Boc
  • voturile s-au indreptat majoritar spre partidele din coalitia de guvernare
  • rezulta ca masurile adoptate au primit creditul populatiei si ca noi avem acest mandatul de a traversa criza in perioada urmatoare
  • revenirea EBA in PDL s-a intamplat transparent


Citeste mai multe despre   






















1471 vizualizari

  • -2 (10 voturi)    
    sau nu! (Luni, 8 iunie 2009, 17:27)

    Catelu [anonim]

    PDL s-a scindat si astfel a iesit pe locul 2 la alegeri, dupa PSD. Discutiile despre ce ar fi fost daca n-ar fi fost sunt absolut inutile. Realitatea este ca directionarea unei parti din voturi catre EBA la comanda lui Zeus a dus PDL pe locul 2. Nu ca locul asta ar fi un rezultat rau, dar.... nu e locul 1.
    • +1 (5 voturi)    
      niste trisori obisnuiti (Luni, 8 iunie 2009, 18:55)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Catelu

      daca asa cred ei ca au castigat nu sunt decat niste trisori obisnuiti. verificati in DEX - ordinar = obisnuit
  • +3 (7 voturi)    
    . (Luni, 8 iunie 2009, 17:28)

    Eusebius [utilizator]

    Asta-i grija lui.
  • +2 (10 voturi)    
    Flutur (Luni, 8 iunie 2009, 17:32)

    Alex [anonim]

    Nu-l impusca cineva pe-asta odata?
  • -2 (10 voturi)    
    Ba ati pierdut! (Luni, 8 iunie 2009, 17:38)

    Dan [anonim]

    Aveti 34% din 27% prezenta la vot. Ceea ce va duce la 9% reprezentare. Cu E Bă cu tot.

    Deci 9% din suflarea votantilor va aproba. Restul asteapta.

    Nu ne intereseaza manipularile cu independenta lui E Bă si oile adunate pe dealuri ca sa de bine in poza cu ta-su.

    Pe noi ne dor mizeriile cu forfetarul, cu prima casa, cu cresterea cass-ului, cu investitiile fantoma, cu salariile bugetarilor care cresc in loc sa scada, cu bani aruncati in Udrisme, cu datoriile uriase sterse de Videanu marilor companii de stat, cu datoriile pe care le faceti pe plan extern fara sa va mai opriti.

    Credeti ca aveti legitimitate pentru asa ceva?

    Mai ganditi-va. 73% din natia asta nu mai iese la vot ca sa va legtimeze voua, politicienilor, baletul grotesc in care va complaceti de doua decenii!

    Trei sferturi dintre romani NU MAI AU NEVOIE DE VOI si nu mai vor sa auda ca existati! Sunteti istorie! Si voi credeti ca ati castigat? Ce? Un loc la muzeu? Mustelor!
    • +1 (3 voturi)    
      Gata cu plansetele (Joi, 11 iunie 2009, 9:28)

      DanCC [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      73 % din natie nu mai iese la vot. Asta inseamna ca aceeasi vor fi mereu votati de 27%: vezi Becali, Vadim si printesa. Stand acasa si tipand ca e forfetar si prima casa nu te ajuta cu nimic. Vrei sa se schimbe ceva? Schimba-te prima data pe tine, iesi la vot si exercita macar dreptul la vot. Este primul pas pe care poti sa-l faci.
      • +1 (3 voturi)    
        Oho, eu am votat, stai bland (Luni, 8 iunie 2009, 19:50)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui DanCC

        Din pacate, am fost doar doi pe intreaga foaie cu nume de alegatori. Restul si-au vazut de mici si bere.

        Dar nu pot nu remarc fervoarea cu care fluturii isi cauta legitimitatea pierduta. De aia le mai spun o data:

        Politicieni de doi bani, voi toti, din toate partidele, ati pierdut orice legitimitate!

        Aveti mare grija ce faceti, pentru ca mamaliga poate exploda oricand inca o data. Lasati-o pe E Bă şi oile şi blondele turistice si baletul cu ciobani la DNA si puneti mana si indreptati rapid educatia, sanatatea, fiscalitatea si infrastructura.

        Altfel murim de foame toti si data viitoare va veti stampila unii pe altii.
  • +3 (3 voturi)    
    MOCIRLA (Luni, 8 iunie 2009, 17:57)

    Victor [anonim]

    nesimtitilor ! nu va mnai saturati de putere ! sper sa vina ziua in care nimeni in tara asta sa nu mai voteze...27% din electorat a votat;inseamna ca ne este sila de voi toti.clasa politica inseamna mocirla !
    • +1 (1 vot)    
      in Bucuresti (Joi, 11 iunie 2009, 10:52)

      Ioan [anonim] i-a raspuns lui Victor

      Din 100 de oameni, 5 au votat PD-L. Daca v-ar interesa oamenii, asta ar trebui sa va dea de gandit ! Dar cum va intereseaza doar ciolanul, stigati cu nerusinare: "Am castigat !"
      Javre ordinare !

      P.S. Valabil si pentru PSD, PNL si celelalte gasti, ce au gasit destui imbecili care sa le legitimeze viitoarele hotii. Dar sa nu uitati, 85 de oameni dintr-o suta sunt cu ochii pe voi. Poate, intr-o zi, mamaliga va exploda cu adevarat !
  • +3 (7 voturi)    
    Stai jos Flutur, 4! (Luni, 8 iunie 2009, 18:00)

    Dragos Stefan [utilizator]

    Ceea ce faceti voi cu Eba este o smecherie meschina. Asa ca stai jos, ai PATRU azi si gandeste-te bine ce-o sa faci la prezidentiale pentru viitorul este sumbru!
  • +1 (3 voturi)    
    extrapoleaza la greu (Luni, 8 iunie 2009, 19:53)

    PedaGogu [utilizator]

    Dintr-o numaratoare "paralela" a rezultat clar cine a castigat - 1,86% diferenta fata de competitori e o cifra mare, dom'le ... sa fim seriosi. In afara de faptul ca inca nu s-au dat rezultate finale, si mai ales dupa ce a votat mai putin de jumatate din populatie, mister Flutur scoate cea mai tare aberatie - populatia a dat girul guvernantilor, moncher, si a votat cu cine trebuia. Pai mister, daca aveati girul poporeanului, lasa omul gratarul sau sictirul, dupa caz, si bifa la vot. Apropos, nu zice nimeni... alea aproape 4% voturi nule nu sunt tot o palma pe botul politicienilor?
  • +2 (2 voturi)    
    INFANTIL... (Luni, 8 iunie 2009, 21:26)

    titirica [utilizator]

    NO comment....

    Flutur asta e infantil....sa nu zic mai rau....
  • 0 (0 voturi)    
    Asta si recunoaste ca PD-Listi au fost pusi sa (Luni, 8 iunie 2009, 23:21)

    emil [anonim]

    voteza cu fiica primul om al tarii. O alta Leana!
  • 0 (0 voturi)    
    O sugestie... (Marţi, 9 iunie 2009, 7:53)

    jijibeee [anonim]

    Ce ar fi ca acest distins domn să scrie cu oi pe plaiurile bucovinene această minunată inegalitate?
    Aşa, ca să fie vizibilă din elicopter...
  • +2 (2 voturi)    
    Penibil! (Joi, 11 iunie 2009, 7:23)

    vio [anonim]

    Parca prin toamna era altfel calculul: a castigat partidul care avea mai multe mandate, nu mai multe voturi (adica PSD-ul).
  • +2 (4 voturi)    
    Ce mizerie (Joi, 11 iunie 2009, 7:35)

    Jiji [anonim]

    Ce mizerie. mai au tupeul sa se laude. Fiind la 0,5% in fatza unui partid comunist te face un pic mai gri decat dracu. Vai de capul vostru cu EBA cu tot.
  • -2 (4 voturi)    
    ... (Joi, 11 iunie 2009, 7:42)

    Opposite [anonim]

    Mi se pare puerila comparatia intre procentele obtinute la alegerile pentru parlamentul european, mai ales ca 75% dintre cei cu drept de vot nu s-a prezentat dar Gheorghe Flutur nu a fost niciodata considerat cel mai ascutit cutit din sertar, nici in PDL si nici in PNL.
  • -3 (9 voturi)    
    EBA (Joi, 11 iunie 2009, 7:52)

    VULPY [utilizator]

    FELICITARI EBA!!!

    Ai castigat cinstit! Ai fost obligata sa parasesti echipa de "liste" a PDL. Pacat ca s-a uitat acest mic amanunt! Ai luat atitudine! Ai avut curajul sa candidezi " independent" dar ai promis ca te vei intoarce in PDL dupa campania electorala pt.PE.
    EU TE-AM VOTAT!! Sunt pensionara dar m-ai convins! Te-ai comportat corect! Fara jigniri! Desi ai fost atacata , jignita de niste " persoane" care au pretentii de mari" politicieni" desi nu prea au motive in acest sens.
    Te-ai intors in PDL imediat dupa anuntarea sondajului INSOMAR in seara zilei de 7 iunie ac.
    Inca nu era sigur ca vei deveni parlamentar in PE.
    Ai respectat o promisiune.
    Rezultatele finale au fost comunicate abia pe data de 8 iunie ac . ora 17,00
    BRAVO!!!Ai "stofa" de politician!
    Ai dat un exemplu tinerilor capabili.Acum "la treaba"
    Nu uita ca promisiunile trebuie onorate!!!!
    VULPY
    • +4 (8 voturi)    
      SA citesti si sa nu crezi (Luni, 8 iunie 2009, 18:07)

      vio [anonim] i-a raspuns lui VULPY

      o "pensionara" cu nick-ul VUPLY a fost "convinsa" de Eba!
      Cu ce?
      • -2 (8 voturi)    
        SA CREZI. (Luni, 8 iunie 2009, 19:21)

        Cela [utilizator] i-a raspuns lui vio

        Si eu am votat EBa si sint tot pensionara. D-na de mai sus a explicat cu ce a convins-o EBA / Daca nu ai inteles mai citeste odata. Pe tine te-a convins probabil Vadim si Becali ?????
    • +1 (7 voturi)    
      hai, ma, postac PD-L (Joi, 11 iunie 2009, 8:09)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui VULPY

      nu uita sa te dai si invalid de razboi, si copil de gradinita, si homo, si tigan, si ungur, si laptar, si aviator, si pompier, daca tot ati inceput cu deghizarile! auzi, pensionara Vulpy, rupta-n creieri de puternicele argumente marca EBA! ptiu!!!
  • +3 (7 voturi)    
    bravos (Joi, 11 iunie 2009, 7:57)

    chiuariu [utilizator]

    ati castigat cu totii. problema voastra, a pdl-ului, e ca din 2007 incoace ati pierdut un partid interesant pe drum (pld) si vreo 4 mandate, de la 13+2 ati trecut la 10+1. e drept ca si romanica a pierdut 2 mandate. cu ideile politice ati ramas acolo unde erati - la zero.
  • +2 (4 voturi)    
    Si-acum o surpriza de la Flutur: EBA din oi (Joi, 11 iunie 2009, 8:49)

    Livu [anonim]

    De hotzi nu cred ca e vreo speranta sa scapam vreodata. Dar de pupincuristi si lingai oare e vreo sansa sa scapam cine stie cand???
  • 0 (2 voturi)    
    Metamorfoza (Joi, 11 iunie 2009, 10:36)

    D.Lavrancea [anonim]

    Asta nu e Flutur e ...Pupa
  • +1 (1 vot)    
    Aceiasi Marie..alta palarie (Joi, 11 iunie 2009, 11:41)

    calangiu [anonim]

    Aceiasi Marie..alta palarie ...de data asta palaria s-a numit Europarlamentare..Maria..neschimbata....hotii care vin apoi si declara ca ei au castigat si ca ei au avut cele mai multe voturi...si ca ei sunt cei mai buni...si apoi se duc chefuiesc..se imbata..si a doua zi o iau de la capat si continua sa fure.
  • 0 (0 voturi)    
    Fluture, ce ai castigat? (Joi, 11 iunie 2009, 23:32)

    lupu' singuratic [anonim]

    Ce ma enerveaza astia cand ii vad dupa alegeri - "Am castigat! Esteee.

    Dar cu cine esti tu in competitie? Cu cetateanul roman? Te-am vraierit idiotule! Asta este? Pai, ce am castigat! Putin mai retinuti va vreau.
    Si daca esti tu asa de entuziasmat pe ce spate ai castigat? Al prostilor!!!

    Competitia isi are rolul ei. In sport da, poti sa faci uz de asemena exclamatii dar in politica mi se pare de prost gust.