Corespondenta Irlanda

PRM a obtinut peste 26% din voturile romanilor din Irlanda

de Cristian Roman     HotNews.ro
Luni, 8 iunie 2009, 15:10 Actualitate | Politic

In Irlanda 162 de cetateni romani au votat duminica la alegerile europarlamentare, pentru candidatii romani. Dintre acestia cei mai multi, 60, au votat cu candidatii PDL, in timp ce PRM a reusit sa castige simpatia a 43 de romani stabiliti in Irlanda.

Iata insa cum s-au distribuit voturile celor 162 de romani care au votat in sectia amenajata la Ambasada Romaniei din Dublin:
PDL          60 voturi – 37,04%
PRM          43 voturi – 26,55%
Elena Basescu      16 voturi – 9,88%
PNL         15 voturi – 9,26%
PSD+PC         14 voturi – 8,64%
PNTCD           3  voturi - 1,85%
Abraham Pavel   3  voturi - 1,85%
UDMR            2  voturi - 1,24%
Forta Civica       1  voturi - 0,61%
Voturi nule       5  voturi - 3,08%

Numarul de votanti, 162, reprezinta un nou minim istoric in randurile romanilor care au votat vreodata in Irlanda, dupa cele 188 de persoane inregistrate la alegerile generale de anul trecut.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

875 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    ei, si? (Luni, 8 iunie 2009, 15:17)

    caplimpede [utilizator]

    romani rupti de realitate, creduli, naivi, fara dreapta judecata traiesc pretutindeni! faptul ca esti roman si traiesti in tara X sau Y nu te face sa fii si intelept in mod automat
    • -3 (7 voturi)    
      Daaa (Luni, 8 iunie 2009, 15:40)

      captulburat [anonim] i-a raspuns lui caplimpede

      ..ma stric de ras! automat dreapta judecata este la tine acasa, nu? Daca ma duceam ieri la vot, tot PRM votam! In momentul asta, Becali este un echivalent masculin al evei eba, mai mult chiar decat ea, pentru ca nu a avut parte de posibilitatile ei de educatie. Iar Vadim este celalta fata a medaliei nationaliste: prima fiind UDMR. Daca putem face abstractie de faptul ca e cam dus cu pluta, este lux de cult pe langa ceilalti..
  • +1 (1 vot)    
    incultura (Luni, 8 iunie 2009, 15:31)

    gicu [anonim]

    normal ca oamenii aia au plecat de la coada vacii, deoarece nu se gaseste alta explicatie...
    • 0 (6 voturi)    
      Bai desteptule! (Luni, 8 iunie 2009, 15:45)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui gicu

      Bai agricultura, faptul de a vota PRM nu inseamana neaparat o dovada de incultura.Daca aia sunt ardeleni si s-au saturat de unguri si de neputinta romaneasca, e normal sa voteze PRM
  • +1 (1 vot)    
    Si care e problema ? (Luni, 8 iunie 2009, 15:38)

    silviu [anonim]

    Trebuiau sa castige bolsevicii si lichelele din PNL?
    • 0 (0 voturi)    
      culmea (Luni, 8 iunie 2009, 22:14)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui silviu

      e ca eba a avut mai multe voturi ca mafia PeNaLa.
  • +1 (1 vot)    
    Au votat cu cine au vrut (Luni, 8 iunie 2009, 15:44)

    florin [anonim]

    bai gicu-le au dreptu sa voteze cu cine vor ei rusine sa le fie celor care au stat in casa si nu au iesit la vot ,si mai este o intrebare cu cine sa votezi ...? in afara de monica macovei si teodor stolojan restu sunt non-valori .
  • -2 (2 voturi)    
    ... razbunare!? (Luni, 8 iunie 2009, 15:50)

    ali [anonim]

    Eu cred c-au votat in batjocura...S-au salvat si-acum nu-i mai intereseaza, ba mai mult, incearca sa se razbune cumva pe "prostii" care-au ramas aici...Daca erau atat de patrioti si nationalisti incercau sa-si salveze tara nu pielea....Ma-ndoiesc ca ei, de-acolo, "lucreaza" pentru recunosterea Romaniei in lume....Foarte ciudata alegere !
    • +1 (3 voturi)    
      nu-mi vine sa cred (Joi, 11 iunie 2009, 6:23)

      undertakeror [anonim] i-a raspuns lui ali

      ce comentarii tembele pot citi aici.
      sunt roman, locuiesc in Irlanda si nu m-am dus la vot. De ce? pentru ca a fost vreme frumoasa si am gasit altceva mai bun de facut. Iar cei care locuiesc aici, mai ales in Galway stiu despre ce vorbesc.
      Si acum lasand gluma la o parte. sunt de acord cu florin, in afara de cei doi si probabil inca vreo altii 5 (maxim) restu is sunt non-valori. Si oricum, chiar daca au valoare ca individualitati, faptul ca fac parte din partidul X sau Y si urmaresc linia partidului, duce la pierderea unei parti din valoarea morala.
      De asemenea ma indoiesc ca exista oameni la fel de imbecili ca si tine care sa voteze in batjocura (sau sa creada ca s-a votat asa). Da, nu sunt mandru deloc ca nu m-am dus la vot, dar nici nu consider ca merita, nu sunt adeptul alegarii intre 2(3,4,5) rele. Daca erau atat de patrioti si nationalisti incercau sa-si salveze tara nu pielea->> as vrea sa stiu ce faci tuh pentru tara asta, Romania, asta stand acasa sau pe unde locuiesti. Eu lucrez pentru mine,si pentru parintii mei, si nu lucrez pentru"recunoasterea mea" ci pentru viata mea, iar cand si daca va merita sa te intorci in Romania, o voi face.
      Cat despre recunoasterea Romaniei in lume, sunt doctoranti in Romania de care nu stie nimeni, dar sunt doctoranti romani in Europa, de care stie foarte multa lume mai ales din cauza mizeriei din sistemul universitar, asa ca nu te mai abera ca de romanii de la DERI stie destula lume...si stie ca sunt Romani. Cat despre "ciudata alegere" vrei sa zic si eu ... k nu ai fost instare(intelegi ce vrei) sa pleci si de aia stai acasa si tipi?
      @gicu...plecat de la coada vacii esti tuh eventual. eu si inca alti cam 40 romani pe care ii stiu si lucreaza aici sunt absolventi de 1/2 facultati, lucreaza in domeniul ITului si farmaciei. sunt doctoranti sau lucreaza in cercetare (in a doua categorie ma numar si eu) asa ca va rog eu sa terminati cu mizeriile.
      • 0 (2 voturi)    
        ...desteptii pleaca si prostii tipa de-aici... (Luni, 8 iunie 2009, 17:54)

        ali [anonim] i-a raspuns lui undertakeror

        Acum s-a stricat vremea si ai gasit ca cel mai bun lucru e sa postezi comentarii? Atata timp cat nici nu stai aici, in Romania, nici nu te duci la vot , lucrezi exclusiv pentru tine si familia ta ar fi mai decent sa nu te mai aprinzi asa cum ai facut-o.... Sa stii ca nu toti desteptii ( cu 1,2 facultati -sic!) pleaca din tara, ca tine, si prostii raman si tzipa de-aici...ca mine. Sunt convinsa ca si din interiorul tarii se voteaza din razbunare sau "ca sa ne radem" asa ca nu stiu de ce-ai luat-o atat de personal....Poti continua la fel de acid dar eu nu mai raspund...esti prea destept ca sa continui polemica cu tine!!!
        • +2 (2 voturi)    
          .... (Joi, 11 iunie 2009, 8:57)

          undertakeror [anonim] i-a raspuns lui ali

          daca am plecat....nu inseamna ca am plecat de bine ce imi era in tara. daca sunt plecat nu inseamna ca nu ma intereseaza ce se intampla in tara, ca daca nu m-ar interesa nu m-as chinui sa citesc articole despre si din Romania, si cu atat mai putin m-as chinui sa comentez. Sunt convinsa ca si din interiorul tarii se voteaza din razbunare sau "ca sa ne radem" --> mi se pare cam sadic sa gandesti asa, mai ales ca situatia este cum este in Romania nu cred ca s-ar putea vota asa, ca sa se faca si mai mult rau. Nu am zis k as fi cine stie ce destept si nu am zis nici ca in Romania au ramas numa oamenii prosti, ci nu am inteles atacul la adresa Romanilor plecati afara si ironiile de genul celor scrise de tine si gicu. Atata timp cat nici nu stai aici, in Romania, nici nu te duci la vot , lucrezi exclusiv pentru tine si familia ta--> as vrea sa stiu ce faci tuh pentru Romania, ca te-am intrebat si data trecut cand ai avut un comentariu asemanator, adica cel "Ma-ndoiesc ca ei, de-acolo, "lucreaza" pentru recunosterea Romaniei in lume". as vrea sa stiu ce faci tuh in Romania, decat lucratul pentru tine si familia ta (ca de altfel si ceilalti 95% dintre oamenii cu drept de munca din Romania, care fie locuiesc pe teritoriul ei, fie nu). Si eu nu comentez doar pentru ca nu e buna vremea, ci si pentru ca mi se pare penibil sa arunci pisica moarta la cei plecati din tara. Plus...nu cu alea 60 de voturi a facut PRMul avere...cu ci multe altele primite din Romania. Iar asa ca fapt divers, noi astia hulti si plecati...am bagat cam 1 miliard de euro inapoi pe piata romaneasca.....care nu-s neaparat o suma...dar nu-s nici putini. o zi buna
          • 0 (0 voturi)    
            nu ai dreptate (Marţi, 9 iunie 2009, 18:36)

            andu [anonim] i-a raspuns lui undertakeror

            cert este draga undertaker, ca ai lasat sa decida in locul tau pe niste zapaciti. Faptul ca 60 s-au dus sa voteze PRM pe cind tu stateai acasa nu iti mai permite sa te plingi sau sa ai pretentii. Asta e adevarul; poate ca nu iti dai seama ca rusinea se rasfringe si asupra ta. Iar lipsa de asumare a responsabilitatii e aceiasi si pentru tine ca si pentru un tigan din Ciorogirla care a votat cu PSD etc. Familia ta din Romania si chiar tu insuti veti suferi indirect de legile timpite pe care le vor vota tipi ca Vadim si Becali. Orice ai zice, esti reponsabil ca si oricare altul de promiscuitatea de azi. Nu ai notiunea obligatiilor civice, care sint nescrise si evident nu sint obligatorii. Toata educatia si inteligenta ta nu te-au ajutat ca sa te ridici peste nivelul jalnic de civism al ultimului absent la vot din Romania profunda. Daca nu ai inteles inca asta fata de tine insuti si inca iti gasesti scuze, esti ipocrit.
      • 0 (0 voturi)    
        corectura (Joi, 11 iunie 2009, 6:34)

        undertakeror [anonim] i-a raspuns lui undertakeror

        1/2 facultati...inseamna 1 sau 2 facultati
  • 0 (0 voturi)    
    f (Luni, 8 iunie 2009, 15:52)

    f [anonim]

    la ei nu a ajuns propaganda vanzatorilor de tara.
  • 0 (2 voturi)    
    vot (Luni, 8 iunie 2009, 15:56)

    artcoding [anonim]

    Sa tii cu PSD sau PNL, inseamna ca nu ai rusine cat are un roman, atunci cand merge la Biserica. Ei (PSD, PNL) au votat pentru legea homosexualilor.. Acum ca au iesit ungurii inepem sa ne vindem tara (cei care nu am participat).
  • -1 (3 voturi)    
    Asta e rezultatul... (Luni, 8 iunie 2009, 17:23)

    Loerincz [utilizator]

    ... berii calde!
    • 0 (2 voturi)    
      V V V V V V (Joi, 11 iunie 2009, 10:50)

      Masacru [utilizator] i-a raspuns lui Loerincz

      tu ai creierul inghetzat, de-aia ai votat cu comunistii sau ai stat teapan acasa :))
  • -1 (1 vot)    
    , (Luni, 8 iunie 2009, 17:39)

    Mihai [anonim]

    Vreau si eu sa imi spuneti ce au facut bun cei care au fost pana acum europarlamentari....Cred ca ar fi trebuit sa dam sansa si altora sa vedem cum se prezinta sa facem o comparatie...din pacate cei mai multi reprezentanti vor merge din partidele care au fost in mandatul trecut.Daca la prima legere am ales pdl ul acum mi-am schimbat decizia si asta deoarece nu am vazut foarte multe de ei si am ales prm deoareceacolo nu sunt oameni atat de corupti acum sa vad si fapte inafara de vorbe