Alegeri europarlamentare 2009

Elena Basescu, la RFI : Am fost o tinta a presei. S-a dorit ca presedintele Romaniei sa aiba un copil cu care sa-i fie rusine

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 8 iunie 2009, 9:07 Actualitate | Politic

EBA, suparata pe presa
Foto: AGERPRES
Elena Basescu, care a obtinut un mandat de europarlamentar in urma alegerilor de duminica, a acuzat presa pentru imaginea creata, afirmand ca a fost o tinta a atacurilor. Intr-un interviu pentriu RFI, EBA a declarat ca "s-a dorit ca presedintele Romaniei sa aiba un copil cu care sa-i fie rusine. Dar nu a fost asa". In ceea ce priveste prezenta in Parlamentul European, Elena Basescu a spus ca doreste sa faca parte din comisia de buget-finante.

Referindu-se la imaginea pe care o are, Elena Basescu a spus ca "este vina presei, eu am fost pur si simplu o tinta. Imaginea mea este foarte departe de cea pe care mi-a fabricat-o presa si in aceasta campanie electorala s-a vazut. Au incercat sa-mi puna amprenta de agramata, de persoana inculta, de persoana care nu stie sa-si sustina pozitia si ideile. Am dovedit cu ajutorul acestei campanii electorale ca nu este asa, ca am fost pur si simplu o tinta. S-a dorit ca presedintele Romaniei sa aiba un copil cu care sa-i fie rusine. Dar nu a fost asa".

"Au fost ezitari de inceput, dar ce spuneti de candidati la alegerile prezidentiale si presedinti de partid care spun "serviciuri". A spus Elena Basescu "succesuri", dar Elena Basescu s-a corectat imediat. Domnul Crin Antonescu, care are o experienta de 20 de ani si are pretentii de mare orator si a facut o greseala de gramatica de genul acesta demonstreaza ca se poate intampla oricui. Oricata experienta ai avea, cand vorbesti in fata oamenilor, cand vorbesti in direct, e cu totul altceva, sunt greseli scuzabile", a adaugat Elena Basescu.

Intrebata in ce comisie doreste sa lucreze in Parlamentul European, EBA s precizat ca "la comisia de buget - finante, pentru ca meseria mea este cea de economist si trebuie sa optez pentru ceva ce este in domeniul meu si pentru comisia de politica externa". Sunt foarte interesata de politica externa in general.

Elena Basescu a pus ca se asteapta sa fie bine primita in Parlamentul European. "Lideri ai Parlamentului European, ca domnul Joseph Daul, care ma cunoaste din timpul stagiaturii mele la Parlamentul European, domnul Antonio Lopez, mi-au transmis ca sunt binevenita tot timpul in grupul popularilor europeni. Este clar ca imaginea pe care mi-a facut-o parte a presei este deformata si mai ales acea relatare pe care a facut-o "faimoasa" doamna Alison Mutler de la Associated… however", a afirmat ea.

Potrivit rezultatelor exit-poll-urilor, Elena Basescu a obtinut un mandat de europarlamentar, obtinand peste 3,4% din optiunile de vot.


Citeste mai multe despre   






















2854 vizualizari

  • +8 (18 voturi)    
    Forma dar fondul? (Luni, 8 iunie 2009, 9:13)

    G [anonim]

    Tanti EBA vad ca tot discuta pe forma. Despre tasu, despre imbracaminte, despre nutzi, despre bambu, despre masina, despre PE sau PRO, despre nonconformismul ei sic! si tot asa.

    Da care e mesajule ei pe fond? Ce ne propune ea noua? Ce politica, ce masuri, ce mesaje va sustine ea in PE?
    • 0 (16 voturi)    
      Mesajul e de fund! nu de fond! (Luni, 8 iunie 2009, 9:32)

      Piciu' [anonim] i-a raspuns lui G

      Mesajul e de fund, nu de fond!. Zice EBA ca "S-a dorit ca presedintele Romaniei sa aiba un copil cu care sa-i fie rusine", problema e ca tati nu prea stie ce-i aia rusine. Nu-i nimic, or fi stat acasa 75% din votanti, rezultatele astea tot sunt bune la ceva, stim ca la toamna trebuie sa iesim la vot! Altfel riscam sa iasa matelotul inca 5 ani, sau mai rau, Rudotel presedinte.
      • +2 (8 voturi)    
        pomanagii (Joi, 11 iunie 2009, 9:21)

        costache [anonim] i-a raspuns lui Piciu'

        Ia spuneti baieti ati fost la vot sau n-ati avut vreme ca trebuia sa injurati pe net? Tot romanul e "dastept si jmecher" stie ce e de facut si se roaga pentru teapa altuia. Da credeti ca Daciana e mai breaza? Puteti spune ceva din realizarile Dacianei pe la Bruxeles? Ia s-auzim si ceva de Daciana sau de ea nu e voie. Mancati cu polonicu' c-asa e ordin de la jupanu' cu paraiu'. Mai imprastiati baieti, mai imprastiati!!
        • -1 (3 voturi)    
          daca ai mers la vot... (Marţi, 9 iunie 2009, 9:36)

          MACHU PICCHU [anonim] i-a raspuns lui costache

          "matale, bre " dac-ai fost la vot...ce-ai votat ??? ti-ai votat semenii ?????
          noi cei care" mancam cu polonicul..." nu putem merge la vot pe motiv ca " nu avem pe cine vota ". nu putem vota ca reprezentanti din partea tarii noastre "persoane" impuse, nereprezentative, inculte, timide, pe placul celor de la p.e.......etc.... daca se doreste prezenta optima la vot....: sa se introduca si "votul negativ". ... si atunci vor merge majoritatea cetatenilor. numai aceasta forma de a vota va arata vointa reala a poporului roman, celor "nechemati" "votati-nevotati", pana in prezent. uniunea europei ? frumos...santem membri cu drepturi depline, si obtinem : datorii achitate anual, imprumuturi ce nu se stie unde ajung , promisiuni de ajutor banesc anual pe care nu reusim sa-l luam, deci obtinem :" drepturi de'goale"...... si numai pentru ca ati ales conducatori, reprezentanti, presedinti, primari,parlamentari "capabili, destepti numai pentru ei, in detrimentul nostru, al celor multi" deci : votati. ...... succesuri.... noi mai asteptam ..... adevarata schimbare.... cine stie ..... poate ca va veni....
    • +5 (11 voturi)    
      gaoace goala (Luni, 8 iunie 2009, 10:33)

      potol [utilizator] i-a raspuns lui G

      eba asta cica vrea la politica externa, dar e mai pafarista decat ultimul primar de tzara - auzi, cica agentia de presa Associated, however... pai la cati ani de meserie si cat bine a facut alison mutler pentru corecta informare din si despre romania, tzutzulina asta de fata lu' tata ar putea sa'i pupe talpile.

      apoi ar putea sa invete numele agentiilor de presa importante, ca de acolo afla ea despre politica externa. auzi! bambulina e economista si pasionata de politica externa. zicea tapalaga ala bine: martzoaga chioara, surda, rablagita dpdv moral si intelectual, da' curajoasa!

      bravo, taticu basescu! minciuna continua cu generatia urmatoare!
      • +1 (1 vot)    
        Scapari ,,,,, in limba engleza .... (Marţi, 9 iunie 2009, 11:46)

        DRAGOS ESCU [utilizator] i-a raspuns lui potol

        Daca nu ma insel io, se spune "Associated ... whatever" nu "however" .......

        Nu ca nu mi-ar fi rusinica si cu ceilalti "catindati"!

        Daca Antonescu vorbeste in engleza de-l dor mainile, ce sa mai zic de ciobanel ........ o sa aiba febra musculara si la picioare, dupa primul paragraf ........

        My 2 cents .....
      • 0 (0 voturi)    
        subscriu (Marţi, 9 iunie 2009, 12:05)

        sorin [anonim] i-a raspuns lui potol

        ...se pare insa ca tot mai multi capi PD-L nu vor PD-LEBA si chiar Boc a inceput sa "redacteze" pe la colturi despre inconfortul de a fi pres pentru tata si pentru fata.
    • 0 (2 voturi)    
      Catre "G": Eu am votat EBA. (Marţi, 9 iunie 2009, 21:51)

      Balaceanu [anonim] i-a raspuns lui G

      Am votat EBA numai ca reactie la cei ca tine, care dati in ea ca sa-l loviti pe ta-su. Si mai stii ceva? Nici nu trebuie sa fie prea priceputa acolo. O sa voteze si ea asa cum o sa-i spuna colegii priceputi. Important e numarul voturilor delegatiei romane.
  • +6 (18 voturi)    
    EBA (Luni, 8 iunie 2009, 9:13)

    Base [anonim]

    Ai fost si vei fi doar o tuta.
  • +8 (22 voturi)    
    dimpotriva! (Luni, 8 iunie 2009, 9:17)

    modrogan [anonim]

    cpt. Base poate fi mandru: fiica cea mica i-a calcat pe urme! semidocta ca tata, nerusinata ca tata, baftoasa cat incape, tot ca tata; de ce sa-i fie rusine cu ea?
  • +9 (19 voturi)    
    greata... (Luni, 8 iunie 2009, 9:24)

    VasBad [anonim]

    in dimineata asta am o mare greata. Romaia este reprezentata de Gigi Becali si Elena Basescu. Un cioban si pipita, analfabeti. Pho....
  • +4 (14 voturi)    
    eba citea de pe promter (Luni, 8 iunie 2009, 9:26)

    adrian [anonim]

    culmea. nu a putut tine minte un discurs sau sa spuna ce-i vine in gand. a trebuit sa-si ia promter. nu hartie ca se prindea lumea ca citeste din hartii si radea de ea. dar au "dato" de gol intreruperile la mijlocul propozitiilor. pai becali avea discurs. asta e trebuit sa citeasca de pe prompter. dar nu-i nimic, in parlamentul european nu trebuie sa ia cuvantul
  • +3 (17 voturi)    
    nu draga (Luni, 8 iunie 2009, 9:27)

    denisovici [anonim]

    Esti doar o rusine nationala
    • -4 (8 voturi)    
      raspuns nu draga (Luni, 8 iunie 2009, 10:39)

      bla [anonim] i-a raspuns lui denisovici

      Dragilor daca nu va convie trebuia sa mergeti la vot, daca nu ciocu mic si ochii la usa. Si im plus pe cine ati fi vrut sa votati daca nu pe EBA? Spuneti voi un politician care in campanie nu a iesit numai cu acuze la adresa lui basescu, domnilor sa candidat la europarlamentare nu la prezidentiale. Sunteti niste prosti daca credeti ca altii care numa tag si nu zic nimik sunt mai buni, avem nevoie de oameni la care sa nu le fie frica sa le bage pumnul in gura la fosti securisti asta e adevarul fie ca va convine fie ca nu
      • +1 (3 voturi)    
        si sa votam pe cine??? (Marţi, 9 iunie 2009, 10:01)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui bla

        zi tu pe cine sa vota,...
        as merge la vot daca as aea cu cine sa votez...
        NU vreau sa votez impotriva unui partid... vreau sa votez un partid, sau om, in care cred... din pacate asa ceva nu exista in romania...
  • +6 (20 voturi)    
    fetitza lui taticu (Luni, 8 iunie 2009, 9:28)

    tsunami [utilizator]

    umfla-te in aere in romania ca ai calea aparata, in europa nu va baga nimeni in seama.
    l-ai vazut p-ala batranu' la summit-uri?
    nici copil de mingii nu e. mai spune o gluma, mai rade tot el.
    asta e imaginea pe care ne-o creati

    eu inca mai sper ca prietenii tai care te-au votat de 5-6 ori sa intre la puscarie.

    oops, dar cine-i judeca?
    tati

    nici o sansa
  • +2 (16 voturi)    
    Discursurile despre competenta ale lu' tacsu... (Luni, 8 iunie 2009, 9:29)

    Aladin [anonim]

    ...s-au dovedit a fi praf in ochii prostilor.
  • +10 (18 voturi)    
    bun, lui tati nu-i este rusine cu ea (Luni, 8 iunie 2009, 9:30)

    cristi [anonim]

    dar cum se face ca mie imi este? voua va este?
  • +7 (15 voturi)    
    a vrut tata neaparat (Luni, 8 iunie 2009, 9:32)

    proto [anonim]

    sa-si vada fata europarlamentar. Daca ar fi chemat-o Elena Xulescu si n-ar fi fost fata presedintelui tarii, si daca n-ar fi beneficiat de un imens aparat de partid care s-a pus in miscare pt. ea, n-ar fi fost in PE acum. Si fonduri de unde a avut sa-si puna afisele si banerele pe toate gardurile? A fost magarie pe fatza.
  • +5 (13 voturi)    
    virusul EBA (Luni, 8 iunie 2009, 9:32)

    Laura [anonim]

    Vai de capul nostru!
  • -1 (5 voturi)    
    explicatia (Luni, 8 iunie 2009, 9:45)

    Irinuca [anonim]

    prin aceast artificiu - EBA independenta - PD-L a castigat 3 % in plus fata de maximum posibil; daca nu se facea asta, nu e sigur ca s-ar fi facut asa o mobilizare, lipsea motivatia speciala
  • -5 (11 voturi)    
    pe bune (Luni, 8 iunie 2009, 9:56)

    Codruta [anonim]

    Mi se par lucide comentariile sale iar faptul ca are simpatizanti la PE este foarte bine. Imi pare bine ca stie unde se afla si a ramas optimista dupa diversiunile meschine aruncate cu o ura de neinteles de catre niste comentatori deviati mental. Sper sa-si revina ca sa mai auzim si lucruri drepte si cinstite despre problemele justitiei care trebuie sa treaca un examen nimicitor.
    Am inteles ca Tamara Zambacian se sacrifica pentru binele poporului sau si se duce de buna voie si nesilit de nimeni la Rahova pentru restul zilelor sale.
  • +5 (13 voturi)    
    Varza (Luni, 8 iunie 2009, 9:57)

    Lucien&Luciano [anonim]

    Nu. draga noastra, n-ai fost o tinta a presei. Esti doar o imbecila care crede ca oamenii sunt idioti si se fac ca nu vad cat de imbecila esti. Ei bine, afla ca nu suntem idioti.
  • +3 (5 voturi)    
    Eh... (Luni, 8 iunie 2009, 10:04)

    gheorghepogea [anonim]

    Nu s-a dorit, dar s-a reusit!
  • +9 (9 voturi)    
    Mergeti la vot in toamna! (Luni, 8 iunie 2009, 10:12)

    Adryan10 [utilizator]

    Oameni buni, mergeti neaparat la vot pentru alegerile prezidentiale. Altfel, degeaba va mai plangeti!!!
    • 0 (0 voturi)    
      e o singura problema... (Marţi, 9 iunie 2009, 9:59)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Adryan10

      merg la vot....
      da pe cine votez???
      nu ma duc pentru ca nu imi pasa de tara asta, nu ma duc pentru ca efectiv nu am pe cine vota...
    • 0 (2 voturi)    
      DACA MERGEM LA VOT ? (Marţi, 9 iunie 2009, 10:15)

      machu pichu [utilizator] i-a raspuns lui Adryan10

      dac-am avea pe cine, am merge. dar sa shimbam numai de dragul schimbarii... si sa ne alegem cu alti nesatui, avizi de imbogatire, etc. ??? ......... mai bine ramnem cu constiinta impacata ca nu participam la acest declin, parca iminent. daca se va impune votul obligatoriu, cred ca se vor pune stampile peste toate optiunile, ca fiind singurul gest de protest la care "avem dreptul".......deocamdata.... maine cine stie?.... poate vom avea posibilitatea de a alege pe cine trebuie, in asa fel incat sa nu regretem nici macar banii care se "cheltuiesc" pentru campaniile aferente alegerilor, banii nostrii ai tuturor, dar cheltuiti fara a da socoteala, de catre acesti zisi "alesi" . poate chiar banii imprumutati, care tot noi ii vom plati(cu dobanda) in urmatorii ani. si astfel, trebuie sa ne bucuram "legal" ca am ales, am votat, am ramas .......saraci......tot noi cei multi....in mod normal "cineva ar trebui sa raspunda penal, civil, etc."..... cine? cum ? ...".ei taie, ei spanzura" ei fac legile..... noi inghitim...... si nu "in sec".... asa ca : sa votam ??????
  • 0 (6 voturi)    
    3,4% (Luni, 8 iunie 2009, 10:13)

    mebe [anonim]

    cu 3,4% care s-au dus la eba, PDL ar fi batut onorabil psd-pc. deci eba a fost o idee proasta pt pdl si buna pt psd, care asa a iesit 1l. asa ca ar trebui felicitata de geoana si nastase pt dorinta ei de marire....
    • 0 (0 voturi)    
      nu e chiar asa... (Marţi, 9 iunie 2009, 9:58)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mebe

      basescu a sacrificat partidul petru interesul propriu atata tot...
      + ca nu a piardut nimic...
      a piaerdut cateva procente, dar eba se intoarce in pdl, si vor castiga inca un europarlamentar... deci...
  • +6 (12 voturi)    
    Elena Basescu si Romania (Luni, 8 iunie 2009, 10:22)

    Bogdan din Germania [anonim]

    Fata lu' tata a trimfat, traiasca Romania nepotista !
    Am plecat de ceva vreme in Germania, cu oarecare strangere de inima de locurile natale, dar EBA iti multumesc !, cu asemenea gesturi imi pare din ce in ce mai bine de decizia luata cu ani buni in urma.
    Toti romanii de bine si muncitori si seriosi care au avut ocazia sa plece din cloaca se bucura de un trai decent si respectat, fara nepoti, rude, pile, combinatii si alte manarii.
    Pacat de cei care nu au avut puterea sau curajul necesar sa faca acest pas. Este evident ca acolo ramane la fel ca acum cateva decenii !
    Ramaneti voi cu Romania, acolo linistiti.
    Toate cele bune,

    P.S. Ziarul "Bild" a caracterizat-o pe dra. EBA ca un personaj de foarte slaba factura si cu o viata de noapte bogata, deci nu numai presa din Romania o denigreaza cum crede dumneaei !!!!!!
  • +4 (8 voturi)    
    Nimic nu este nou sub soare (Luni, 8 iunie 2009, 10:25)

    Out of Africa [anonim]

    Euroalegerile din Romania reprezinta pentru mine un aide-memoire sa nu uit de ce am parasit fara remuscari tara mea, parintii si prietenii mei, amintirile, realizarile, casa mea si bulevardul meu cu castani unde am sarutat-o prima data pe Ioana. Ioana nu avea buzele umflate ca EBA. Dupa aceste alegeri multi au ramas cu buzele umflate. Asa au ramas si dupa revolutie si dupa mandatele lui Iliescu, Constantinescu si Basescu...Urmeaza copiii Hydrei sa ajunga la putere....
  • +5 (9 voturi)    
    eba (Luni, 8 iunie 2009, 10:47)

    popescu [anonim]

    pdl a pierdut cu voturile pe care le-a cedat Ebei.
    rusine.
    o impostoare se lauda acum cu voturile obtinute prin ordin de la pdl.
  • +3 (7 voturi)    
    Draga Elena (Luni, 8 iunie 2009, 11:14)

    alexa [anonim]

    candidat pt pdl nu avea nicio sansa..a facut tam tamul ca ea nu vrea sa stea sub aripa lui tac'su..
    a reusit si acum are tupeu sa comenteze si sa arunce replica
    ca presa a incercat sa-i faca o imagine falsa
    draga Elena, imaginea ti-ai facut-o tu singura, presa doar a stat cu ochii pe tine, pt ca esti o persoana "importanta"
    sincer...exprimarea ta lasa de dorit, greseli la greu, emotii la fel, carisma nimic..sincer nu esti potrivita pt functia care o ai, sa te vedem cum o sa te impui in fata unui parlament european..mai ales ca toti stau cu ochii pe noi..de acum incepe greul pt tine! sa ai multe succesuri :))
  • +3 (7 voturi)    
    Am votat ;) (Luni, 8 iunie 2009, 11:18)

    Mihai Claudiu [anonim]

    Domnilor, doamnelor!... sunt "fericit"! sper ca se vad ghilimelele... Duminica am fost la vot! Frumos, cuminte, constiincios m-am trezit dimineata si m-am dus la vot cu buletinul in mana dreapta si PIXUL in buzunarul stanga de la spate al blugilor. M-am salutat cu nea Bobu ( vecinul si seful in vreo comisie ), am luat buletinul de vot, am intrat in cabina, am pus stampila pe toate paginile si cu pixul negru din buzunarul de la spate al blugilor am completa in fata semnului electoral EBA cu un M, un U si un I. EBA .
    Mie rusine si mie greata de tot ceea ce inseamna clasa politica in Romania! Traiesc de vreo 30 de ani in Romania ( Iasi ) si asta imi ocupa tot timpul!
  • +2 (2 voturi)    
    de baza (Luni, 8 iunie 2009, 11:37)

    ana [anonim]

    daca oamenii ar sti unde le e locul.

    din pacate, nu se mai poate face nimic. A intelege, a-ti da seama de propriile limite, capacitati nu se poate face decit in cadrul unui sistem de referinta. Daca el lipseste, atunci totul e posibil. Sa ne asteptam ca in PE sa intre oameni care si-au petrecut ore si ore invatind sau care au avut o experienta reusita in domeniul lor? Dar cum, cind notiunea de "bun" ori de "merit" nu mai exista?
    Problema e grava - pentru ca aceia care inca mai considera albul, alb si negrul, negru sint din ce in ce mai putini. Romania e tara pilelor, a relatiilor, a lui "merge si asa" - si inca bine! Ce sta la baza acestui nou tembelism? "A avea", a detine cu orice pret, a arata celuilalt ca esti mai tare prin puterea banului, injuraturii, smecheriei, minciunii. Prostia devenita rege nu poate trai decit cu prostie. Iar cu prostii nu poti sa te pui.
    cei care inca mai gindesc ar trebui sa nu cedeze: sa nu intre la gilceava cu prostii, sa nu se lamenteze, ci sa faca - sa scrie, sa ia atitudine, sa munceasca pe nimka, sa se exprime in continuare aparind criterii. De ce nu scriu 10, 20 de intelectuali despre calitatile de BAZA pe care trebuie sa le detina un parlamentar european?
  • +5 (7 voturi)    
    ce eba mea (Luni, 8 iunie 2009, 11:58)

    adi [anonim]

    Am si eu o fata de o varsta cu eba dar este mult mai frumoasa ,mult mai desteapta ,mult mai harnica ,vorbeste corect limba romana plus cateva limbi straine.
    Intrebare: daca nu in p.e. macar la luxten se poate?
    Aditional:stie sa introduca date in computer!
    P.s. asa sa ne ajute si pe noi ,Dumnezeu!
  • +1 (5 voturi)    
    o tzoapa ! (Luni, 8 iunie 2009, 13:26)

    gigi [anonim]

    Ai gresit fatuko,nu lui taktu ii e rusine cu tine ,ci noua ne este o sa ne crape obrazul de rusine cind vei deschide gurita ta buzata.Auzi,vrea in comisia de buget-finante.Oare asta stie cit fac 2x2?
  • 0 (6 voturi)    
    Felicitari Elena!!! (Luni, 8 iunie 2009, 15:17)

    nadja [anonim]

    Bravoo Elena !!! Nu inteleg si nu am idee cat de bolnavi puteti fi voi toti astea care scrieti cred ca suferiti de basasiscita pe cuvant. Cata invidie si cata prostie in voi. De ce nu faceti voi ceva mai bun decat a reusit ea.. decat a reusit Base care a urcat incet si sigur si care dupa parerea mea are tot dreptul sa-si sustina fiica, inainte de toate. Voi n-ati face la fel`? Haideti sa fim un pic mai cu bun simt.. Se sinte in toate comentariile astea o vorba aruncata aiurea doar sa fie impotriva. Ma intreb pe cine sustineti voi, pe nenea Joana raraila care nu stie incotro e cu fata si pe toti ceilalti, bucati comuniste innascute?
    Basescu este unicul care a reusit sa spuna pe nume multor lucruri si sa se adreseze celor cu mintea luminata.
    Si inca ceva inainte de toate d-l Basescu este tata si asta se observa de departe, armonia in familie este primul pas spre reusita asta e un lucru muult mai valoros pe care nu i-l poate lua nimeni, dar reusitele izvoras de-acolo.
    Nu trebuie sa fii geniu ca sa ajungi parlamentar trebuie sa poti, sa stii tu ca poti si unu, doi dk inteleg acest lucru este bine ai toate sansele sa inteleaga si mai multi.
    • 0 (6 voturi)    
      lasa-ne! (Luni, 8 iunie 2009, 18:33)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui nadja

      Nadia lasa-ne!.Basescu isi vede numai de interesul lui.
    • +1 (7 voturi)    
      Felicitari Nadja! (Marţi, 9 iunie 2009, 0:29)

      Base [anonim] i-a raspuns lui nadja

      Nu trebuie sa fii geniu pentru a scrie corect un comentariu.

      Este o tuta ordinara. Sau poate nu ai vazut de ce este in stare, in cadru organizat.
      Cat despre tac'sau, el ar trebui sa renunte la gargara infantila si sa-si faca datoria de sef de stat. Ca de palavre, multi suntem buni. Drept dovada si scribii internauti. Sau poate voua va place spectacolul prezidential.
      Ia vezi cati sefi de state si conducatori il inghit pe acest marlan spurcat la gura. Ia vezi ce aport a adus in politica externa, in relatiile noastre cu alte state. Ei nu sunt in stare sa lege nici doua cuvinte in engleza ("gripa aviara" a la Boculet), si tu sari de fund in sus ca ne luam de progenitura lui. Pai cum sa nu te iei de ea madam, cand e atat de proasta incat nu leaga bine doua cuvinte si nici memorie pentru un amarat de discurs nu are. Lasand la o parte gafele si articolele din Libertatea. Un om cu bun simt si respect, ar fi intrat in pamant de rusine. Ea, insa, se mandreste. Ingroasa randurile pitipoancelor, cocalarilor, plictisiti de onestitate, simt civic si respect pentru semenii lor. A ajuns unde este datorita lui tac'sau si a pupatorilor de parti dorsale. Un anonim proletar ar avea sorti de izbanda egali cu zero.
      In plus, sunt destui obtuzi care-i sustin pe cei precum EBA.
      Avem o vorba: prostul la prost trage. Ziua buna.
  • +1 (5 voturi)    
    injuratura ca argument (Luni, 8 iunie 2009, 16:26)

    cristian [anonim]

    O groaza de insi pentru care gandirea proprie este inlocuita de zbieretele lui Stan Laptop, iar argumentul de strambaturile lui Mircea Badea s-au si repezit sa-si expuna productiile. Baieti! studiati-va in oglinda,s-ar putea sa constatati ca santeti dotati cu un cap care e posibil sa contina creier. Incercati sa-l puneti in functiune.
  • +5 (5 voturi)    
    Nu stiu !! (Luni, 8 iunie 2009, 22:16)

    anonim [anonim]

    situatia dintr-o tara este exact o reflectare a conceptiilor si mentalitatilor oamenilor ce o formeaza... daca o tara e plina de idioti, si conducatorii lor nu pot fi decat la fel; acum, situatia din Romania este de cacao, toata lumea e nemultumita de cum merg lucrurile, cu exceptia jmecherilor care manevreaza sa le fie lor bine. dupa 20 de ani inca nu ne-am trezit. Preocuparile noastre sunt sa criticam ce ne ridica la fileu niste ziaristi, idioti si ei: daca pe val e basescu, ne luam de el, daca e eba, o criticam pe ea; daca iliescu s-a dat la o parte, ia vezi prin ziare, il mai baga cineva in seama? 2% !! Intrbare: de ce suntem in continuare idioti ?? Raspuns: pentru ca asta vrem cu adevarat, noi nu vrem sa ne schimbam- sa ne fie bine; ne place balacareala, ne place sa ne dam cu parerea, ne place sa criticam pe altii-pe toti daca se poate. Nu vrem sa incepem sa judecam, si sa ne comportam corect. 95% din mesajele acestui topic demonstraza infantilismul. Ma dezic de de ei. Si atunci?? Atunci eu sunt un idealist care s-a saturat de mizeria de aici de la noi. Am facut ceva scoala in Canada, i-mi merge la inima sistemul social din Norvegia, i-mi place cum se traieste in Danemarca; nu sunt afectat de criza(doar indirect); nu vorbesc despre ce nu stiu; NU VREAU sa plec din Romania; Per global, sunt debusolat- la modul realist , supravietuiesc..
  • +1 (5 voturi)    
    Pizmasi ! (Luni, 8 iunie 2009, 22:43)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Pizma se intinde in Romanika ca un cancer.Am un vecin care din 90 facea aceeasi afirmatie ca si azi . Ca el nu munceste cu botnita la mosieri ( apropo de o schita literara cu tarani care culegeau struguri cu botnita) Total fals! Poate un vechil gen D.Vechilescu dupa ce a furat averea Boierului, ca nou proprietar sa faca asa o nebunie.Autorul caricaturizeaza dar nu a cules un strugure in viata sa! Garantez ca dupa o zi de cules nici obligat nu mai consumi struguri mai ales din soiuri dulci aromate (tamaioasa,otonel,muscat hamburg)! Dar vulpea care nu ajunge la struguri zice ca sunt acri! Asa ne e noua acru de tot ce nu putem ajunge sau pricepe! Ca o provocare: Daca dupa un mandat Europarlamentarii vor lauda prestatia Elenei? Cati detractori vor avea bunul simt sa faca " Mea culpa!"??Ma asteptam ca fotografia publicata de un ziar german si preluata de BBC sa starneasca o tornada de proteste ca votanta caracteristica o etnica rroma de varsta a treia ! O declaratie promta a Ministerului de Externe chiar in P.E..Un etnic german plecat din Romania ridica problema etniei rromilor din Romania! Dupa un protest vehement ,la intrebarea daca modul "solutiei finale' aplicat de germania hitlerista de "coacerea"peste poate a etnie a fost mai civilizata a dat in balbaiala si a disparut in ceata!In loc sa inteleaga ca tara arde "babele"politice sau din "radio sant"se piaptana si ceasul biosferei merge in sens negativ pentru noi care in loc de masuri de urgenta, consuma energii si bani pe "frecat menta"! Valoarea se vede in fapte nu in "strategii de crasma" cu cutite furculite si pahare.Omul harnic munceste pentru el,implicit pentru familoie si tara.Lenesii si carcotasii fac"revolutii"de cafenea.Lumpenii si interlopii au fost primii la demolat ! DDD
  • +2 (6 voturi)    
    Pitzipoanca deputat! (Marţi, 9 iunie 2009, 0:58)

    mihai [anonim]

    Prin EBA, pitzipoancele si cocalarii vor fi reprezentati in Parlamentul European. Ce, aceasta categorie sociala atat de numeroasa nu trebe reprezentata in forul european.
    Tot prin EBA, tovarasu capitan Base va fi reprezentat in acelasi Parlament. Feudul acestui individ gangav cu alura de matelot analfabet se va intinde si acolo. Toate's trecatoare si va veni vremea cand acestui indivit i se va gasi ac de cojoc. Acest ac nu poate fi decat un indivit mai nesimtit decat el, pentru ca acest popor nu poate vota decat indivizi de teapa lor.
  • -1 (3 voturi)    
    S-a dorit..de al de sus... (Marţi, 9 iunie 2009, 8:07)

    silvia [anonim]

    "S-a dorit ca fiica Presedintelui"... Si alte bazaconii spuse de juna prezidentiala. Pai, de catre cine scumpo "s-a dorit"??!! "S-a dorit" este o exprimare impersonala(daca stie cumva juna prezidentiala ce inseamna???!!!), a dorit cineva , cine e al din spatele lui "s-a dorit" ??!!! "S-a dorit" de ...al de sus, asa-i ??!!!
  • -1 (1 vot)    
    ete na... (Marţi, 9 iunie 2009, 9:54)

    liviu_ [utilizator]

    "s-a dorit ca presedintele Romaniei sa aiba un copil cu care sa-i fie rusine. Dar nu a fost asa" -> ba a fost asa... eu nu-s tactu, dar mie mi-e rusine cu tine si ca tu reprezinti aceasta tara...
  • +1 (7 voturi)    
    EBA- rusine nationala (Joi, 11 iunie 2009, 14:21)

    ggg [anonim]

    Cum e posibil sa te dai mare RUSINE Nationala ce esti! Daca arunci vorbe ca presa are ceva cu tine chiar crezi ca TE CREDE CINEVA ??? Anaramata tot ESTI si inculta si semidocta! POATE totusi te invalideaza ca te-ai bagat in PDL si ramai acasa la BAmboo !!!
  • -1 (3 voturi)    
    mania persecutiei (Joi, 11 iunie 2009, 20:52)

    un privitor [anonim]

    cand esti proasta dovedita(de ex "clujul este capitala aradului"(???),sa),desigur ai si mania persecutiei.atat te duce mintea.in loc sa stai in banca ta,intr-un serviciu conf. iq-ului tau,iesi ca sarpele si sasai la drumul mare...
  • 0 (4 voturi)    
    Are dreptate (Joi, 11 iunie 2009, 22:46)

    D.Lavrancea [anonim]

    Lui Basescu nu-i este rusine cu ea in schimb , tarii , da !