Euroalegeri 2009

UPDATE BEC, ora 16:30: Alianta PSD-PC - 31,07%, PDL - 29,71%

de Ella Moroiu     HotNews.ro
Luni, 8 iunie 2009, 8:58 Actualitate | Politic

Rezultatele europarlamentarelor
Foto: HotNews.ro
Biroul Electoral Central a anuntat, la ora 16:30, noile rezultate partiale ale euroalegerilor, dupa numaratoarea a 100% din voturi. Iata noile procente:
  • Alianta PSD-PC: 31,07% din sufragii (1.504.218 voturi);
  • PDL: 29,71% (1.438.000 voturi);
  • PNL: 14,52% (702.974 voturi);
  • UDMR: 8,92% (431.739 voturi);
  • PRM: 8,65% (419.094 voturi);
  • Elena Basescu, candidat independent: 4,22% (204.280 voturi);
  • PNTCD: 1,45% (70.427 voturi);
  • Abraham Pavel, candidat independent: 1,03% (49.864 voturi);
  • Forta Civica: 0,40% (19.436 voturi).
Numarul total al alegatorilor care s-au prezentat la urne este de 5.035.297, reprezentand 27,67% din totalul cetatenilor cu drept de vot (18.197.316). Total voturi valabil exprimate: 4.840.032 - 96,12%, total voturi nule: 194.621, respectiv 3,86%.

Numaratoarea oficiala s-a incheiat, anunta BEC, sub rezerva partialitatii, pana la primirea tuturor proceselor verbale din teritoriu. Modificari asupra rezultatelor vor fi anuntate marti, 9 iunie, ora 13:00.

BEC ORA 11:00
  • Alianta PSD-PC: 30,82% din sufragii (1.427.085 voturi);
  • PDL: 29,75% (1.377.488 voturi);
  • PNL: 14,53% (672.780 voturi);
  • UDMR: 9,07% (419.992 voturi);
  • PRM: 8,68% (401.908 voturi);
  • Elena Basescu, candidat independent: 4,22% (195.608 voturi);
  • PNTCD: 1,46% (67.945 voturi);
  • Abraham Pavel, candidat independent: 1,02% (47.557 voturi);
  • Forta Civica: 0,40% (18.662 voturi).
BEC ORA 9:00

L
a ora 9:00, BEC a furnizat primele rezultate partiale ale euroalegerilor, pe baza datelor centralizate pana la ora 07:00. Astfel, dupa numararea a 91,59% din voturile exprimate la nivel national, rezultatele erau:
  • Alianta PSD-PC: 30,56% din sufragii (1.360.331 voturi);
  • PDL: 29,69% (1.321.671 voturi);
  • PNL: 14,56% (648.292 voturi);
  • UDMR: 9,27% (412.718 voturi);
  • PRM: 8,74% (388.997 voturi);
  • Elena Basescu, candidat independent: 4,23% (188.493 voturi);
  • PNTCD: 1,48% (65.976 voturi);
  • Abraham Pavel, candidat independent: 1,02% (45.815 voturi);
  • Forta Civica: 0,40% (18.037 voturi).
AFP: Extrema dreapta revine in PE

PRM revine pe scena europeana, dupa esecul din 2007, noteaza luni Agentia France Presse. Dupa intrarea Romaniei in UE la 1 ianuarie 2007, PRM a fost reprezentat in randul observatorilor romani din Parlamentul European, ceea ce a dus la constituirea grupului politic de extrema dreapta "Identitate, Traditie si Suveranitate", dizolvat in noiembrie 2007 dupa retragerea a cinci dintre reprezentantii sai.

Daca cifrele se confirma, scrie AFP, primele mandate merg la Corneliu Vadim Tudor, acuzat de xenofobie de catre detractorii sai, si la patronul clubului de fotbal Steaua Bucuresti, Gigi Becali, vizat de mai multe anchete pentru coruptie si sechestrare de persoane, mai scrie AFP.

Elena Basescu, fiica presedintelui, un fost manechin in varsta de 29 de ani, declara duminica: "Chiar daca nu obtin un mandat de eurodeputat, sunt mandra de scorul meu". "Nu ma asteptam la acest scor, am spus tot timpul ca aceasta candidatura a sa nu este decat un exercitiu", a spus si seful statului.

Scrutinul a fost marcat de o participare mai redusa in raport cu cel din 2007, dupa cum a anuntat duminica seara Biroul Electoral Central, rata prezentei la urne fiind duminica de 27,21%, fata de 28,38% in noiembrie 2007.


Citeste mai multe despre   























9884 vizualizari

  • +27 (29 voturi)    
    corect (Luni, 8 iunie 2009, 9:15)

    clujean [anonim]

    politicienii INTOTDEAUNA reprezinta electoratul, cantitativ si calitativ, deci sa nu fim farisei: Eba, Jiji, Vadim&Co sunt pe gustul romanasilor! ori ne resemnam aici ori emigram; de la manea la Mozart calea nu se parcurge in mai putin de 4-5 generatii, si asta doar daca modelele de succes "murdare" sunt eliminate din societate
    • +3 (5 voturi)    
      e (Luni, 8 iunie 2009, 9:55)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui clujean

      prima data cind ai un plus de la mine.
      • 0 (0 voturi)    
        ce e corect ? (Luni, 8 iunie 2009, 18:49)

        me [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Daca s-ar pune toate alegerile intr-o zi(parlament, presedinte, parlament european, etc) ar face si lumea un efort si ar merge la vot. Dar daca suntem chemati la 6 luni pentru alegeri, evident ca lumea s-a cam saturat sa tot faca prezenta, si EBA, Vanghelie, Tokes si Vadim ajung sa ne conduca. Asta meritam, sa fim condusi de pusti balbaitzi, de extremisti, sau de tigani care nu stiu cum arata o carte. Unde sunt sefii de promotie, oameni pregatitzi, oamenii de valoare, pe care toata lumea se asteapta sa fie propusi in fruntea partidelor sau in fruntea institutiilor statului(guvern, institutii, ...) ?
        • 0 (0 voturi)    
          Unde ne sunt elitele? (Marţi, 9 iunie 2009, 8:22)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui me

          Avem si oameni pregatiti, ai dreptate. Dar cine ii lasa sa conduca? Iar daca prin absurd ajung la un cat de mic post de decizie si nu se lasa corupti sunt "ajutai"sa-si rupa gatul. Asa ca oamenii cinstiti si capabili se feresc de astfel de functii.
          • 0 (0 voturi)    
            care eliteeeee? (Marţi, 9 iunie 2009, 11:52)

            pehash [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

            Sa presupunem ca tu ai vrea sa candidezi la alegerile urmatoare. Evident ca nu vei avea in spate nici un partid, candidezi independent. Asta inseamna ca vei strange 200k semnaturi. Daca te ajuta familia si toti prietenii... maxim 20 de oameni... tot trebuie sa stranga fiecare 10k semnaturii. Mission almost impossible...
            Ai nevoie de o echipa serioasa de campanie daca vrei sa convingi niste oameni sa te voteze. Ai nevoie de materiale promotionale. Ai nevoie de un spatiu in care sa te desfasori. Toate astea inseamna bani. Ai fi uimit cati bani.. :)
            Trebuie sa convingi oamenii sa te voteze. Cati? Multi! cam de 2 ori mai multi decat are nevoie un candidat de pe o lista de partid. Ca sa ai o sansa reala va trebui sa-ti petreci cateva ore bune pe saptamana in urmatorii 5 ani facandu-ti cunoscut mesajul, persoana, ideologia, opiniile... Internetul nu va fi suficient. Uita-te cati vizitatori are o revista economica comparativ cu un tabloid. Va trebui sa umbli prin tara. Asta inseamna si timp, nu numai bani, deci vei lucra mai putin.
            Sa admitem ca in final, ai banii si timp liber, convingi alegatorii. Obtii 5% din voturi. Sa admitem ca mai sunt 10 ca tine. Veti lua impreuna 50% din voturile electoratului printr-o minune. Ce se intampla cu restul de 23 de locuri? :)
            Elitele de care vorbesti tu nu au timpul si banii necesari pentru acesti 5 ani.
    • +11 (13 voturi)    
      probabil ca e corect, dar e trist (Luni, 8 iunie 2009, 10:12)

      mark_atmail [utilizator] i-a raspuns lui clujean

      raspuns corect: emigram
      in romania trendul este de la Mozart la manea si adevenit ascendent dupa 90.
      daca prin jurul nostru (tari foste comuniste si nu numai) oamenii devin mai civilizati, mai culti, mai primitori, la noi fenomenul e invers. subcultura iese in fata si e bine promovata. oamenii se inraiesc si se manelizeaza. cei 7 ani de acasa sunt anulati de societate.
      probabil ca cei care au fost alesi, reprezinta romania de azi...
      • 0 (6 voturi)    
        de ce e trist (Luni, 8 iunie 2009, 12:09)

        jo [anonim] i-a raspuns lui mark_atmail

        trendul este de la Mozart la manea tocmai pentru ca amatorii de Mozart nu fac decat sa-si deplanga soarta de minoritari & sa dea bir cu fugitii (citeste "emigrare").
      • -2 (6 voturi)    
        E bine ca PDL a luat-o peste bot (Luni, 8 iunie 2009, 17:07)

        Mezeluri [anonim] i-a raspuns lui mark_atmail

        Sine ira et studio: e bine ca electoratul a echilibrat (char daca putin in nestire, vezi PRM si UDMR) camarile si tendintele putiniene ale basescului. E bine, ca basescii, cu hErBA sau nu in gura, nu mai pot revendica primul loc. ACEASTA e schimbrae majora a acestor voturi: nu mai sunt locomotiva. Iar la toamna, vazand oboseala merinelului si ghiolbanurile golden blitz, vor avea ratarea finala. Sper doar pentru Romania, sa nu o prpuna pe fiica-sa drept candidata, ca-ntro completa republica bananiera.
        Trebuie inteles ca marinelul batran nu mai are nici forta nici sanatatea unei campanii prezidentiale. Iar MAAAARELE ghinion al pdl e ca in afara de el....e o gaura neagra in jur. Cred ca PSD le-ar da 5 puncte in avansa, daca ar cuteza sa candideze cu BOC. Singurul care ar putea salva pdl-ul ar fi...inronia soartei...un alt gargaragiu plangacios la sanatoriu, Vadim.
        • 0 (0 voturi)    
          Mai gandeste-te (Marţi, 9 iunie 2009, 8:27)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Mezeluri

          Cum a luat-o peste bot? In mod real voturile pentru Eba se adauga la PD-L. Nu ca as simpatiza acest partid dar fata de pdsr orice partid mai putin PRM este mai bun. Dupa ce vom elimina lichele mascate in social-democrati si vom avea un adevarat partid social democrat voi putea vota si altfel, partide cu adevarat democrate. Pana atunci votez orice partid care poate sa contrabalanseze daca nu sa elimine partidul lui Vanghelie care devine un partid de interlopi. Ma repet. M-au ajuns blestemele si il regret pe tatuca Iliescu la conducerea pdsr.
    • +7 (17 voturi)    
      a 3-a optiune (Luni, 8 iunie 2009, 10:13)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui clujean

      Ori ne resemnam, ori emigram ? Ce ar fi sa si facem ceva decat sa dam din gura pe forumuri ? A 3-a optiune este actiunea. Incet, incet se fac schimbarile. Educa-ti prietenii, rudele, daca fiecare din cei pe care ii duce mai mult capul ar face asta in loc sa se lamenteze, lucurile s-ar schimba in bine mult mai repede. E mai usor sa-ti iei talpasita, evident ... Drum bun !
      • +9 (11 voturi)    
        ms (Luni, 8 iunie 2009, 10:27)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui Radu

        din nefericire, nu in familia sau in cercul meu rezida problema... pt. rest, te invit sa-i sfatuiesti de bine pe manelistii agresivi din cartier! dupa cateva succese, revino cu postari, eu voi fi fericit sa le citesc si sa le dau +
        • -1 (7 voturi)    
          PRM=UDMR (Luni, 8 iunie 2009, 11:53)

          Europa Nostra [anonim] i-a raspuns lui clujean

          Minoritarii maghiarofoni s-au mobilizat mai mult ca romanii, pe la 40-42% si au reusit sa obtina o reprezentare dubla fata de ponderea lor demografica reala. In loc de 1-2 mandate, vor avea 3-4.
          Succes indiscutabil si pentru nationalistii romani Vadim-Becali (varianta romaneasca a extremistilor maghiari/secui Tokes-Bello) care fac scor egal cu UDMR la voturi si vor obtine si ei 3-4 mandate.
          PNL e marele perdant, cu un scor mediocru.
          PSD va fi obligat sa cedeze 1 loc pt. PC-ul lui Voiculescu ceea ce reduce performanta sub 30%.

          PDL ajunge sa obtina 34% impreuna cu EBA (noua pedelista), de aici si supararea vizibila de la PSD.
          Electoratul lui Basescu pare un soclu foarte solid, in timp ce PSD e inca in confuzie si nesiguranta.

          Mai mult, PSD-PNL nu fac impreuna un scor suficient pentru a-i aduce la guvernare, in timp ce intarirea PRM-PNG e o veste buna pentru Basescu, Becali vrea deja sa fie primit in PPE si o sustinere becaliana pentru Basescu la prezidentiale e probabila.
    • -8 (16 voturi)    
      lasati ca nici cu macovei nu iesim mai respectabil (Luni, 8 iunie 2009, 10:32)

      ionescu [anonim] i-a raspuns lui clujean

      continuam sa ne facem de ras prin Europa si cu macovei, si cu ziaristul traian ungureanu, si cu cristian preda, si daca ar fi sa cercetam cu atentie lista pdl-ului, majoritatea sunt de rasul lumii. Presa din tara a relatat in repetate randuri despre influenta negativa a acestora, asa ca acum numai bine o vor exporta si in Europa.
      Insa ne mai ramane decat un dram de mandrie alaturi de parlamentari reprezentativi pentru interesul national si da-timi voie sa ma refer la D-L Adrian Severin, D-na Norica Nicolai, D-L Cristian Busoi, D-L Sogor Csaba.
      • +8 (8 voturi)    
        Post platit. (Luni, 8 iunie 2009, 11:25)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui ionescu

        Norica Nicolai nu e aia care o aducea pe nepoata sa sa voteze in senat? Eu inteleg ca va platesc la numar de posturi dar mai rasfirati baieti, mai rasfirati.
      • +3 (5 voturi)    
        mirlanul (Luni, 8 iunie 2009, 13:24)

        jaga [anonim] i-a raspuns lui ionescu

        /.Dar sa o luam usurel,ce sti tu de parlamentariiPDL nu ai adus nici un argument ca sint de risul lumii,atunci de ce jignesti mascariciule ori esti timpit sau mai degraba idiot.Acum sa vedem cine este acest severin si de ce il pupi in dos,este acel parlamentar care impreuna cu vajnicul frunda le-a bagat pe git rominilor Recomandarea CE 1201 favorabila minoritatii maghiare ,apoi cind a fost ministru de externe cind a semnat tratatul cu Ucraina in care se spunea negru pe alb ca Rominia sa renunte la bucovina de nord tinutul herta acum si in VIITOR pe acest tratat si-a pus semnatura severin.Nu mai vorbesc acum despre norica cea cu nepoata si traseista politic,dar cine este acest sogor csaba ,nu cumva acel nerusinat care vrea autonomie teritoriala si care jigneste Rominia la toate forurile internationale? ai putea sa fi mai decent ianosule sa nu te arunci una doua ca gaina la muci.
    • +2 (6 voturi)    
      Gust amar (Luni, 8 iunie 2009, 11:27)

      DD [anonim] i-a raspuns lui clujean

      Eu emigrez :).... dar nu a inainte de "a multumi" tuturor celor care nu au fost la vot si au permis astfel unor maimutzoi ca gigi, eba si vadim sa ajunga in parlament
      • +1 (5 voturi)    
        sper sa mergi pe jos (Luni, 8 iunie 2009, 12:46)

        babu [anonim] i-a raspuns lui DD

        Drum bun cale batuta,mai scapa tara de un ignorant si de un ajutor social
        • 0 (4 voturi)    
          bravo, babu! (Luni, 8 iunie 2009, 16:52)

          silu [anonim] i-a raspuns lui babu

          Corect. Bravo Babu! tipii ca cei pe căruia-i urezi drum bun nu emigrează, de fapt, niciodaată, pentru că MISIUNEA LOR E AICI! Misiunea de a înjura poporul român! Indiferent cine iese la vot, ce facem, ce nu facem etc., ăștia de teapa lui spun tot timpul, ca roboții, același lucru. În afară, nu-i așteaptă nimeni cu covor roșu, n-au ăia nevoie de alții cărora să le plătească ajutor social. Și nici de alți trădători, cu sau fără simbrie. Sunt plătiți să facă asta tot timpul, pe toate forumurile. Proști am fi noi dacă ne-am uita în gura lor. Uite că, spre necazul lor, am început să nu ne mai uităm! Își vor pierde simbria.
    • +3 (5 voturi)    
      Europa nu intereseaza pe romani (Luni, 8 iunie 2009, 12:31)

      cezar [anonim] i-a raspuns lui clujean

      adevarul este ca pe romani ca si pe majoritatea europenilor nu ii intereseaza daca europa va avea armata proprie, daca vor fi sau nu construite mai multe centrale nucleare etc.

      maghiarii s-au imobilizat ca de obicei pentru ca ei cred ca in parlamentul european isi pot obtine autonomia. pe de o parte e bine ca ne-am trimis si noi "napoleonii" nostri.

      7 iunie 2009 o zi negra pentru democratie si pentru europa!
  • +2 (14 voturi)    
    Dreapta a invins ,conform si trendului european ! (Luni, 8 iunie 2009, 9:18)

    Eneas [anonim]

    Voturile pentru EBA in mod obligatoriu trebuiesc conexate cu voturile PDL deci cca 34-35 %
    asta arata ca PSD este in scadere lenta si se duc catre un 25% la urmatoarele alegeri parlamentare..
    PNL este in plina hemoragie electorala ,liderul Antonescu fiind o persoana banala si chiar deranjanta pentru 'clasa' si pretentiilor de eleganta ale acestui partid
    divizia maghiara s-a prezentat 'in corpore; la vot demonstrand electoral forta disciplinei care dubleaza realitatea statistica a acestei minoritati
    martirul justitiei Becali a ajuns dintrun narod norocos un reprezentant in PE - protectorul european al ciobanilor romani
    • +2 (12 voturi)    
      Din pacate e fals (Luni, 8 iunie 2009, 10:12)

      Zsolt Bodola [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      Dreapta are doar 25%. Adica procentele cumulate ale PNL si UDMR. Din pacate PD se comporta ca un partid de stanga, asa ca nu poate fi considerat de dreapta pe baya unor declaratii.
      • 0 (6 voturi)    
        Dreapta invinge in toata Europa (Luni, 8 iunie 2009, 10:29)

        Europa Nostra [anonim] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

        -Dreapta conservatoare (PPE, din care face parte PDL si UDMR)) obtine circa 270 mandate in PE
        -stanga social-democrata (PSE, din care face parte PSD-ul) obtine circa 150 mandate
        -alianta centrist liberala (ALDE, unde e prezent si PNL) obtine circa 85 mandate
        -nationalistii si populistii anti-islam si anti-imigratie obtin circa 150 mandate, o crestere de peste 50%
        -ecologistii ajung la circa 50 mandate
        -extremistii de stanga sunt in scadere, nu mai conteaza decat vocal in PE
    • +2 (10 voturi)    
      esti pedelici indoctrinat! (Luni, 8 iunie 2009, 10:20)

      omul [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Daca asta ai inteles tu din ce s-a intamplat. sa itiintre bine in cap! Concluzia este ca Basscu nu mai poat fi sustinut inca un mandat!
      Asa ca hai la revedere!
      PUTEM SPUNE DeJA ADIO bOC, adio guvern de dreapta, adio Basescu si, in general, adio portocaliului din Romania!
      Incepem sa ne miscam inspre normalitate.
      nu inteleg totusi cum a putut totusi sa obtina agramata 4%... e O SINGURA concluzie: a fost ordin de sus si s-a executat intocmai...
      Asa se intampla i dictatura
      • 0 (4 voturi)    
        Urat mai faci ,nea Fuzeta ! (Luni, 8 iunie 2009, 10:44)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui omul

        deci esti sub dictatura ?
      • -1 (1 vot)    
        dreapta!!!! (Luni, 8 iunie 2009, 17:44)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui omul

        considerati ca PD-L este partid de dreapta?
        intresant
        fostii comunisti vopsiti
      • 0 (0 voturi)    
        Care normalitate? (Marţi, 9 iunie 2009, 8:31)

        Un roaman anonim [anonim] i-a raspuns lui omul

        Dictatura interlopilor impusi de Vanghelie?
    • 0 (2 voturi)    
      2 in 1 (Luni, 8 iunie 2009, 11:04)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      a devenit simtomatic auto-faultarea pdl-lui,m a gandesc la refuzul lui negoita care a favorizat 'caderea ' Bucurestiu lui' in mana fanfaronului,decizia de a acorda sprijin pt vadim in ocuparea postului de vice-pres. in senat si toate culminand acum cu ruperea electoratului de dreapta pt. a asigura un mandat elenei-sper s a merite 'sacrificiul'-,gura de oxigen oferita pnl-lui prin fuziunea pd-pld,toate aceste erori coraborate cu o campanie mediatica desantata anti pdl si anti base a dus la o scadere abrupta a pdl in sondaje incepand din primavara lui 2008,
      si totusi o analiaza a rezultatelor din aceste alegeri in raport cu ce s a intamplat in toamna arata ca pdl stagneaza la 34-35%
      -psd la guvernare in mod firesc scade 4%
      -pnl desi in opozitie pierde 4%-v a plati crin ?
      -unde se regasesc procentele pierdute de pnl+psd? in zona dreptei caricaturale reprezentata de vadim si becali-este a 2 oara cand prm, aproape ingopat, este surescitat de o guvernare de dreapta
      -udmr datorita prezentei scazute la vot are un procentaj fals
      -pacat ca pnt-cu o conducere meschina- nu reuseste s a fructifice actuala conjunctura politica,sper ca milut cu papusarii lui s a dispara
      • 0 (2 voturi)    
        o analiza pentru postarea ta ... (Luni, 8 iunie 2009, 11:51)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui directia 5

        in primul rand cred ca data alegerilor ,ziua a doua a Rusaliilor declarata zi nationala ,minivacanta, lehamitea electoratului ,etc au condus la acest rezultat
        PRM nu putea dispare in noapte ,este partidul ofuscatilor si are un procent asemanator cu al UDMR -divizia maghiara -care datorita absenteismului romanesc castiga la de 2 ori statistica demografica !
        PNL este readus la dimensiunea exacta ,15 % atat are acest partid atunci cand oportunistii care il votau anul trecut au trecut la partidele mari ; Antonescu ar trebui sa stea cuminte ,sa nu cheltuiasca petro-leii de pomana ,neavand nici o sansa la prezidentiale
        PSD are belele lui si in partid si pe margine dar datorita unei organizari superioare ,mostenire PCR- reuseste sa isi mentina magnitudinea electorala !la ei reformarea lipseste
        Ramane de analizat PDL aceast partid curios,care se vrea cinstea intruchipata dar in care intilnesti un Videanu -SAFI langa un Blaga -Vamesul sau langa un Stolojan cel Stins(inainte de vreme) care nici macar nu era la sediu PDL aseara, atat este de interesat de a fi util !Valoarea lui de intrebuintare este nula pentru PDL
        Francezii spun ca Sarko daca a vrut sa scape de cineva din partidul sau l-a 'exilat' in parlamentul european
        cred ca Basescu, in care inca mai cred , trebuie sa treaca la o schimbare la fata a PDL , dupa alegerile prezidentiale ,sa scape de milionarii ghiftuiti si inactivi ca Videanu sau Berceanu ,sau simple marionete ca Stolojan sau Flutur - prin atragerea unor profesionisti in managementul politic si economic ,care sa nu repete fraze goale de tipul 'investitii enorme in autostrazi, in energie ,in agricultura 'dar necunoscand valoarea banului ca o functie de timp sau diferenta dintre IRR si MIRR,de ex.
        altfel PDL a atins masa critica si va incepe sa dea inapoi !la astia reorganizarea lipseste
        • +1 (1 vot)    
          absenteismul (Luni, 8 iunie 2009, 13:49)

          directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Eneas

          nu poate fi explicat doar prin suprapunerea datei de vot cu sarbatoarea de Rusali-in fond rata prezentei la vot a fost cu 1 procent mai mica decat in'07
          -prm avea deja cu un picior in noapte-vezi rezultatul obtinut de prm la alegerile parlamentare-
          -pnl are o structura clientelara[si celelalte partide au structuri clientelare,dar reusesc sa le mascheze mai bine] in teritoriu si fara suportul media are toate sansele s a piarda statutul de 'balama'
          -psd ramane un partid sfasiat intre trecutul bolsevic,prezentul 'rapitor' si viitorul incert
          -pdl, un amalgam de lighioane rapace dar care are meritul de a incerca promovarea unor figuri nepatate
          -in concluzie ideologia de taraba si lipsa de reforma in sanul clasei politice este numitorul comun al tuturor partidelor
        • 0 (0 voturi)    
          O singura completare (Marţi, 9 iunie 2009, 8:35)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Eneas

          pdsr mai are o mare problema. Conducerea e preluata din ce in ce mai mult de interlopul de Vanghelie si de protejatii lui la fel de interlopi iar Mirciulica prostanacul nu vrea sau nu poate sa vada ca este pur si simplu folosit. Hal de partid asa zis de stanga.
    • 0 (2 voturi)    
      interpretare (Luni, 8 iunie 2009, 12:01)

      Robert [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Lasa comentariile astea deoparte. Scorurile astea reflecta doar numarul membrilor de partid, al simpatizantilor si al membrilor familiilor acestora. E si normal ca PSD si PD-L sa aiba cele mai multe voturi pentru ca au cei mai multi membri. Scorurile arata doar numarul de membri de partid. O sa arate altceva cand prezenta la vot o sa fie mult mai mare. Acum nu mai merg la vot decat membrii de partid, simpatizantii fideli, pensionarii, taranii si cei platiti.
      • 0 (2 voturi)    
        ai insirat electoratul roman!te astepti la minuni (Luni, 8 iunie 2009, 12:33)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Robert

        Nu o sa arate nimic altceva ,oricat ar fi prezenta la vot!asta e Romania -daca unul din patru alegatori se duce sa voteze e clar ca numai 25 % sunt interesati de politica si le pasa !
        mai rau, din total electorat 2.000.000 de romani traiesc pe aiurea prin Europa deci prezenta la vot reala a fost mai mare !
  • 0 (16 voturi)    
    PeNaLe 15% ... (Luni, 8 iunie 2009, 9:21)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    ... ce patetic.
    De la 20 la 15 ...

    Tot inainte baietsi !
    Sau ramaneti fara "serviciuri" pana in toamna.
  • +8 (16 voturi)    
    EBA (Luni, 8 iunie 2009, 9:25)

    nedero [anonim]

    Oare cand va reveni aceasta tara la normalitate? Cum anume se poate sa ndidezi ca independent (chiar daca castigi sau pierzi) a doa zi sa re/intri intru-un partid? Chiar am ajuns in halaul acesta sa batam joc de electorat (chiar daca este cum este)!

    Tare jos am ajuns, si cred ca aici numai cu mitraliera se poate face ordine si curat!
    • -1 (1 vot)    
      EBA (Luni, 8 iunie 2009, 13:11)

      rico [anonim] i-a raspuns lui nedero

      problema este urmatoarea : vrem sa afisam norme si standarde de moralitate cu mult peste nivelul celorlalte tari si, ca de obicei, rezultatul e exact invers.
      De exemplu in legatura cu candidatura EBA : problema nu era daca e competenta sau nu, daca are calitati politice, problema era ca e fata lui Basescu. De asta nu am fost de acord nici cu Alina Mungiu-Pippidi, pentru ca nu vad de ce am vrea noi sa fim mai catolici decat Papa (exemple sunt destul si in tarile occidentale : familia Bush, familia Kennedy, Hilary Clinton, fiul lui Sarkozy etc).
  • +4 (8 voturi)    
    LEHAMITE! (Luni, 8 iunie 2009, 9:38)

    Laura [anonim]

    In special cu CVT, GB si EBA - mai mare lehamitea! Si atatia oameni intr-adevar valorosi stau pe dinafara!
    Inca nu stim sa ne exercitam nici drepturile, nici liberi nu stim sa fim!
    Suntem doar o simpla hartie de turnesol a Europei, pe care ni se inregistreaza tot propriile noastre neputinte, ca reactii...
    • +4 (4 voturi)    
      valoare (Luni, 8 iunie 2009, 10:36)

      kk [utilizator] i-a raspuns lui Laura

      Oamenii valoroşi nu se pătează cu politica. Ei fac ce ştiu ei mai bine în afara graniţelor ţării, din păcate.
      • +2 (2 voturi)    
        Valoarea mea.. (Joi, 11 iunie 2009, 8:17)

        ion [anonim] i-a raspuns lui kk

        Absolut gresit. Din cauza asta avem clasa politica pe care o avem. Cu asemenea teorii o sa se schimbe clasa noastra politica in 1000 de ani. Sau niciodata. Nimeni nu se baga. Eu ii apreciez sincer pe cei care au o meserie, care au rezultate clare in alt domeniu decat politica, si care hotaresc la un moment dat sa intre in politica. E singura sansa.

        Altfel e plina clasa noastra politica de oameni fara nicio meserie, meseria lor e poltica. Inclusiv oameni la 30 de ani, care au fost mai intai "baiatu de la fax de la partid", apoi baiatu care cara servieta lu' domnu, si tot asa pana cand la 30 de ani il vezi pe liste. Iar Cv-ul lui e zero, acel om nu a facut nimic in viata lui si nici nu va face, dar e pregatit sa ii conduca pe altii. Oamenii valorosi trebuie (din pacate zic) sa se si "pateze" cu politica.
  • +2 (12 voturi)    
    EBA - ULTIMA SMEKERIE !!! (Luni, 8 iunie 2009, 9:42)

    MIHAI 2 [anonim]

    Sunt manevrele fumate de pe la alte alegeri
    se arunca mai intai cifre pesimiste...vaaai sub 20% prezenta la vot....vaai PSD conduce la mustata....
    ....vaaai EBA probabil nu a reusit...dupa care
    vin cifrele corecte , vag mai bune pentru golanii lui Basescu si ....victoria devine mareata....prezenta la vot gigantica de 26%....PSD pierde "clar" la diferenta de 0,02% ....donsoara Luxten se duce la Bruxelles , Capitala Parisului...
    *
    Geoana a picat cel mai nasol in capcana INSOMAR la alegerile legislative trecute, cand se dadea mare campion cu 3-4 procente in avans...
    *
    Dispretul gretos al lui Basescu, la hipermarket:
    "Asta e , doamna, duminica de duminica
    trebuie sa vin aici cu listuta de cumparaturi ..."
    *
    Ultimul reportaj cu el la cumparaturi
    a fost la Referendum.... cand cu telefonul mobil.
    De atunci Presedintele Romaniei cica
    s-a mai dus de multe ori
    sa ia apa minerala la oferta.... dar televiziunile
    au considerat probabil subiectul neiteresant ...
    Sobrietatea televiziunilor din Roamnia in alegerea subiectelor este bine cunoscuta, de altfel.
    *
    A ! Si sa nu uit , la cumparaturile de ieri
    Basescu s-a dus cu Loganul !!!
    Asa a promis ...si deci se tine de cuvant...
    ...chiar daca in alte 500 de imprejurari Loganul lui
    poarta embleme de masini germane.
    *
    Miscarea de ieri ar fi fost un succes deplin
    daca Basescu se ducea la cumparaturi avand pe cap un clop maramuresean, iar dupa terminarea shopingului trecea si prin Piata Universitatii
    pentru obisnuita intalnire trimestriala cu cetatenii.
    Aceste intaniri tinute cu maxima punctualitate
    au intrat cumva in rutina vietii bucurestene, de aceea televiziunile nu le-au mai transmis nici pe ele in ultimii 3 ani.
    *
    Domnule Presedinte sunt un pacatos.
    Nu am fost la vot.
    As fi votat cu lista PNL,
    dar cap de lista era o doamna
    care nu are fata decat de bucataria cantinei Parlamentului European.
    *
    La prezidentiale ma duc insa sa votez.
    In turul 2 !!!
  • -4 (12 voturi)    
    asta e (Luni, 8 iunie 2009, 9:45)

    Codruta [anonim]

    Intr-adevar la PDL daca adunam si EBA fac vreo 24 % ceea ce este foarte confortant. E foarte normal ca PDL nu a lasat-o pe liste din cauza mai multor contre chiar din randul lor si este foarte normal ca ea sa reintre in acest partid din care face parte spiritual si organic. Toti suporterii ei cred ca sunt de aceeasi parere si sunt bucurosi ca ea a reusit si fara sprijinul nemijlocit al PDL-batranii.
    EBA spune ca va merge la finante unde a mai lucrat si nu vad de ce nu s-ar pricepe sa faca niste adunari si impartiri pe acolo. Nici nu trebuie sa vorbeasca prea mult. Daca baga Romania la imparteala inseamna ca si-au atins scopul cei care au votat-o.
    In tot cazul e o prezenta mult mai eleganta pentru Romania decat tandemul WC Tudor- Jiji marlanul, Norica Nicolai Pauker, Alina Valean Crin, H2O Andrei Severin. Iesirile lui Severin sunt foarte toxice pentru climatul politic al tarii mai ales daca sunt facute la o comanda meschina.
  • +3 (5 voturi)    
    Invataminte (Luni, 8 iunie 2009, 9:49)

    stefan v [anonim]

    1. PNL plateste ca nu a modernizat institutiile statului. N-a facut aproape nimic pentru infrastructura, educatie, justitie, sanatate.

    2.Absenteismul demonstreaza ca nu mai tin pomenile electorale. prea putini au "muscat".

    3. PSD pierde, pentru prezenta mai mare in rural ar fi trebuit sa-i aduca cateva procente in plus. Nu le-a adus.

    4. Daca PDL nu va reusi modernizarea statului va avea soarta PNL, sau mai rau.

    5. La prezidentiale, daca nu se constata evolutii pozitive in modernizarea statului, d-l Basescu va plati cu varf si indesat, pentru ca acum are parghii (d-l Boc), dar nu vrea sa le utilizeze.
  • 0 (4 voturi)    
    numar alegatori (Luni, 8 iunie 2009, 9:59)

    nicu [anonim]

    Am si eu o mare nelamurire.
    Ieri vedeam pe toate site-urile si la televizor un numar de aprox. 18.5 mil alegatori, azi am vazut ca acestia au scazut pe la 16.8 mil.
    Oare ce s-a intamplat? .....
  • -1 (5 voturi)    
    Marele castigator este PD-L!!! (Luni, 8 iunie 2009, 10:01)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    In conditiile in care PSD a organizat aceste alegeri prin Ministerul de Interne, in conditiile in care PSD a facut un turism electoral desantat iar prezenta la vot a fost de doar 27,4%, PD-L obtine circa 34% din voturi prin insumarea procentelor cu EBA, cu 3% mai mult ca la parlamentare si cu 3,3% mai mult ca PSD! Va avea 1 mandat sau chiar 2 peste PSD!!! Felicitari! PSD a scazut cu un procent fata de parlamentare iar PNL cu 5!!!
    • 0 (2 voturi)    
      marele perdant - poporul (Luni, 8 iunie 2009, 13:00)

      Ioan [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Mi-ar fi placut sa traiesc intr-o tara unde castigator este poporul, nu o (alta) gasca de scursori...
      In Bucuresti, 85 de oameni dintr-o suta nu va vor, gunoaie de politicieni, pleava societatii, indiferent de culoarea voastra! Asta nu va spune nimic?? Daca am fi barbati adevarati, ati simti deja cum va gadila streangul pe sub barbie...
      • +2 (2 voturi)    
        ce fraieri (Luni, 8 iunie 2009, 17:20)

        CCC [anonim] i-a raspuns lui Ioan

        Aia 85% de bucuresteni smecheri, nu exista. Bine ai venit in lumea reala, unde 85% de fraieri sunt condusi de 15%. Ce conteaza ca din aia 15%, sunt 10% condusi de 2-3 oameni gen Vanghelie. Pur si simplu, voi cei 85% care va credeti desupra celorlalti ati pierdut batalia prin neprezentare. Jug placut! Tara oricum va fi condusa, si ocazia de a influenta asta ati pierdut-o.
      • +1 (1 vot)    
        trist, dar neadevarat (Joi, 11 iunie 2009, 8:25)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Ioan

        Din pacate clasa politica reflecta destul de exact poporul de unde provine. Ea e legitimata de doua ori: mai intai de acolo se auto-selecteaza specimenele politice, iar a doua validare vine prin vot direct. Stiu ca doare, dar zau ca partea asta cu "poporul e meserias, cinstit, frumos, destept si curat la suflet, iar politicienii sunt ultimele jeguri umane" nu prea sta in picioare. Cam asa popor avem, cam asa clasa poltica. btw, aveti idee care sunt ziarele cu audienta cea mai mare din Romania? Ziarul Financiar, Dilema, 22 cumva? Sau mai degraba click, can can, libertatea? Posturile de TV? Money Chanel-TVRCultural sau OTV? Pana nu o sa ne scuturam de sus pana jos de naravurile noastre traditionale nu se va schimba nimic, degeaba asteptam noi sa (ni) se spanzure politicienii :)
  • -1 (3 voturi)    
    extrema dreapta? (Luni, 8 iunie 2009, 10:08)

    sakitumii [anonim]

    din cate stiu eu, PRM este un partid de extrema stanga si nu extrema dreapta precum ati precizat voi...
  • -1 (3 voturi)    
    si (Luni, 8 iunie 2009, 10:20)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    eu am facut aceeasi observatie, dar ei o tin tot asa, cu extrema dreapta.
    • +1 (1 vot)    
      extremele PRM (Luni, 8 iunie 2009, 13:52)

      Anonimus [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Ma intreb cum reusiti sa-l incadrati pe Becali in extrema stanga pe care o atributi PRM-ului. El este evident de extrema dreapta. In rest e greu de pus o eticheta acestui partid spre stanga sau spre dreapta, pentru ca e pe acolo pe unde cele doua extreme se ating. Cea mai vestita tema a acestui partid este cea nationalista, exprimata intr-o evidenta varianta de extrema dreapta. Haiducia economica este din extrema cealalta, dar nu e la fel de bine perceputa ca mesaj PRM. Mai bine ii zicem "extremist" si atat, ca scapam mai usor.
      • 0 (0 voturi)    
        intemeietorul ideologic (Luni, 8 iunie 2009, 17:51)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Anonimus

        sau mai bine zis "ctitorul" prm este ceausescu. Daca asta e de dreapta, inseamna ca Maggie Thatcher era o comunista. Becali e de conjunctura in prm, n-are legatura cu doctrina, vrea doar sa capete ceva imunitate de facto, se pare ca de drept nu o va avea, si sa mai plece un timp din tara.
  • +3 (5 voturi)    
    Normalitate (Luni, 8 iunie 2009, 10:20)

    vg [anonim]

    Normalitatea va veni in momentul in care vom merge la vot. Atata timp cat lasam decizia pe mana unor neavizati si oameni care se bucura la un mic si o bere, ne meritam soarta.
    Pana atunci eu personal, care am votat, ma bucur, de votul de blam dat clasei politice romanesti. Sa mearga Gigi, Vadim si Eba acolo ca sa le arate ca ăștia sunt doar fruntea.... cei rămași acasă sunt eșalonul 2.

    Hai succes la prezidențiale.
  • +1 (1 vot)    
    MANDATE (Luni, 8 iunie 2009, 10:27)

    VDN [anonim]

    PSD - 11
    PD-L - 10
    PNL - 5
    UDMR - 3
    PRM - 3
    EBA - 1
    • 0 (2 voturi)    
      2 la primarie, 3 la scoala de fete... (Luni, 8 iunie 2009, 13:02)

      eu [anonim] i-a raspuns lui VDN

      Alooo, baiatuu'... usurel cu prostia pe scari c-ai piredut PC-ul pe drum... Asadar,

      PSD+PC = 10 +1 (Cutas sau catelus ca n-am retinut). Si-acum ia iar abacu': 2 la primarie...
    • +1 (1 vot)    
      EBA a costat PDL-ul 1 mandat (Luni, 8 iunie 2009, 13:41)

      Anonimus [anonim] i-a raspuns lui VDN

      cu rezultatele partiale de la ora 9.00 am facut repartizarea in situatia ipotetica in care EBA era pe lista PDL si rezultatul PDL ar fi inglobat toate voturile Ebei. Repartizarea mandatelor ar fi arat asa:
      PDL -12 (deci mai multe decat acum cand PDL+ EBA = 11);
      PSD - 10
      restul la fel ca acum (PNL -5; UDMR si PRM cate 3)

      Concluzie: Daca voturile EBA chiar erau voturi PDL (s-a sugerat ca organizatiile PDL au avut plan de voturi catre EBA), atunci toata circoteca a costat PDL nu numai mandatul Ebei, ci inca unul. Sper sa-si faca si ei aceleasi calcule.
      • +1 (1 vot)    
        acum e definitiv: EBA = -1 mandat la PDL (Joi, 11 iunie 2009, 7:54)

        Anonimus [anonim] i-a raspuns lui Anonimus

        si pe rezultatele partiale dupa 100% din voturi introduse, calculul meu de mai sus este in continuare valabil. ce-i drept, la mustata, PDL-ul ar fi obtinut 12 mandate, fata de 10 ale PSD-ului, daca toate voturile EBA se duceau la PDL.
  • +6 (8 voturi)    
    boboru a ales (din nou) (Luni, 8 iunie 2009, 10:44)

    ebakalu [anonim]

    rezultat: EBA , Bekalu si Iluminatul patrihot intra in PE - cu astia acolo afla si Europa cine suntem cu adevarat...

    trist - cum de-au reusit sa plateasca 188 mii de fraieri sa voteze ptr EBA (cita putere poa sa aibe Base?)

    si 400 de mii de manelisti patrihoti sa voteze ptr un semianalfabet (BKL) si un super-patrihot cult si educat, parsiv si dictator de sala mica a teatrului...!?!

    din vestul EUROPEI, cu tristetze maxima...
    • +1 (3 voturi)    
      as zice ca nu (Luni, 8 iunie 2009, 12:53)

      sile [anonim] i-a raspuns lui ebakalu

      Mai corect spus e "boborul n-a ales". Cei de sus au intrat in parlament tocmai datorita prezentei foarte mici la vot. Cu o prezenta de 50% la vot, nu intra nici EBA si nici PRM-ul.
      • +1 (1 vot)    
        Ba a ales (Joi, 11 iunie 2009, 6:51)

        soferul [utilizator] i-a raspuns lui sile

        Tocmai prin neparticipare au ales Gigi, Vadim si EBA.
  • +4 (8 voturi)    
    intelegere... (Luni, 8 iunie 2009, 10:45)

    Dedalus [anonim]

    Daca unul ca Milut, care este cat se poate de lucid si intelege cum stau lucrurile, ia sub 2%, in timp ce non-candidata EBA ia peste 3% si un loc in Parlament, asta nu insemana decat un lucru:

    - ca romanii apreciaza numai lipsa de idei si de competenta, idealul fiind probil un candidat decerebrat.

    Nu cred ca e cazul sa ne amagim: Becali si EBA chiar ne reprezinta. Asa suntm marea majoritate, in special in urma genocidului educativ derulat doua decentii de un Minister al Anti-Educatiei.
    • 0 (2 voturi)    
      Totusi nu (Luni, 8 iunie 2009, 12:56)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      Inteleg ca sunteti trist, dar, sincer, mi se pare inexact ce spuneti

      "Nu cred ca e cazul sa ne amagim: Becali si EBA chiar ne reprezinta. Asa suntm marea majoritate"

      Nu nene, asa sunt 4% din 27% dintre romani, adica sub 200.000 de oamani, cei care au votat cu EBA. Si asa sunt cei 400.000 de oameni care au votat cu PRM-ul. Imi pare rau, dar nu asta e majoritatea. Majoritatea a fost la gratar in ziua aia ;)
    • +1 (3 voturi)    
      Corect ! (Luni, 8 iunie 2009, 13:10)

      Icarus [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      Ma hotarasem sa nu merg la alegerile astea - din lipsa de optiune , cum spune Badea - dar , am nimerit sa vad doua emisiuni cu d-nul Milut ; avand in vedere ca nu a fost la guvernare , nu a fost in parlament ....( cel putin in ultimii 10 ani ) ..si ca pare a avea ceva de spus , m-am hotarat sa-i dau votul , sperand ca principiul " sa mai incercam si cu alti oameni " se va aplica ! - ti-ai gasit ! Suntem o tara de ......nu vreau sa jignesc chiar pe toata lumea ! ..............................ne vaitam intr-una de "hotii" care sunt la putere , dar nici nu ne-am mobiliza sa votam o alternativa ! - macar asa , sa mai incercam si cu altii , poate n-or fi chiar toti la fel ! ..........Pacat ! ..........A' , sau poate ne-am dat votul de blam prin a-l trimite pe Gigi in parlament ......daaa ! - suntem f.f.f. inteligenti !
      • 0 (2 voturi)    
        PE (Luni, 8 iunie 2009, 17:56)

        indolenta [anonim] i-a raspuns lui Icarus

        Din pacate PNTCD-ul e inexistent de cateva alegeri incoace, dl Milut ar fi fost, dupa parerea mea, un politician care chiar avea ce cauta la Bruxelles. Inteleg ca majoritatea e scarbita de clasa politica, dar daca s-ar fi interesat cu adevarat, ar fi gasit o alternativa. Asa cum l-am gasit si la alegerile trecute pe dl Pambuccian etc.
        Idealist vorbind, daca oamenii nu ar mai accepta sa fie manipulati de presa care numai PDL si PSD stie sa prezinte, nu am fi condusi de fanatici, agramati si oameni cu cazier penal, care folosesc alegerile ca oportunitate de a scapa de interdictia de a parasi tara. :) Adica la rata de 50 lei/vot, nu ar fi putut tine piept prea mult in fata unei multimi care voteaza din convingere. :D
        Dar probabil ca oamenii se gandesc ca oricum ei pleaca prin Europa la cules ceva, ce mai conteaza ce se intampla pe aici.
  • +2 (6 voturi)    
    Sarbatori fericiti si pofta buna la masa (Luni, 8 iunie 2009, 10:47)

    Daedalus [anonim]

    bravos natiune halal sati fie
  • -4 (6 voturi)    
    Alegeri (Luni, 8 iunie 2009, 10:51)

    Badea Ioan [anonim]

    Bravo EBA !
    Asta-i rezultatul atacurilor din media !
    Asta-i raspunsul adecvat tuturor "preainteleptilor" !
    Acum:
    1-PSD -Atita poate ! In noiembrie o sa fie vai si amar de capul lor !
    2-PDL- Sint dezamagit de carentele in mobilizarea electoratului ! Nu pot intelege cum sint satisfacuti "umar la umar" cu "haita penalilor" !
    3-Nu inteleg ce se intimpla cu RTVI ?? Ne "intoxica" cu aparitia pe "sticla" a tot felul de "analisti de kko" ="lefegii penali" [exceptind pe d-nul Boda] ! Oare Sasu este "Batut in cuie" ??
  • -1 (5 voturi)    
    felicitari castigatorului : PSD!!!! (Luni, 8 iunie 2009, 11:37)

    ionescu [anonim]

    felicitari mareui invingator in alegeri: PSD!! Asa cum ne-au obisnuit in ultimele alegeri, PSD a invins din nou. In detrimentul PDL care pierde teren in mod constant si care se va prabusi in curand. Lumea i-a recompensat pentru preluarea stindardului impotriva dictaturii, purtat pana atunci de d-l Calin Popescu Tariceanu.
    Cu toate ca au avut cea mai mare parte a presei impotriva, cu toate criticile de la tv, cu familia dictatoriala prezenta pe toate canalele lansand atacuri de o virulenta feroce, PSD a reusit!!!!
    Ii dorim acelasi succes in alegeri si domnului Geoana si speram ca va readuce anii de sparanta spre mai bine inceputi de predecesorul sau, Presedintele Iliescu, bucurandu-se de aceeasi simpatie populara.
  • 0 (2 voturi)    
    Am avut dreptate! (Luni, 8 iunie 2009, 11:38)

    Gheorghe [anonim]

    Am spus ca Eba va manca din bazinul PDL si ca strategul a gandit prost. Acum sunt minoritari(teoretic) si sa vezi neica santajari politice din partea PSD-CD care uita ca este totusi o coalitie si ca EBA face parte tot din PDL. Primul pas va fi fara indoiala anuntul iesirii de la guvernare. . . daca nu. . . .
  • +5 (7 voturi)    
    dovada (Luni, 8 iunie 2009, 11:43)

    nic [anonim]

    ce dovada mai buna ca suntem un popor de labari: nu ne ducem la vot si ne plangem ca au iesit unii si altii.
  • -1 (7 voturi)    
    Hai ca se poate (Luni, 8 iunie 2009, 11:48)

    marcu [anonim]

    Elena Basescu, ora 9: 188.493 voturi
    Elena Basescu, ora 11: 195.608 voturi

    Mai e un pic pana se aduna 200.000. Hai ca se poate! Adica macar aia care i-au dat semnaturile pentru candidatura ar fi trebuit s-o voteze pe EBA pt. ca altfel cam bate la ochi.

    N-am nimic cu EBA, toate partidele aduna semnaturi ,,anonime", dar la candidatura ei e cea mai evidenta inadvertenta. O ancheta, ceva?
    • 0 (4 voturi)    
      Ce vorbesti Frantz! (Luni, 8 iunie 2009, 12:26)

      Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui marcu

      Unde scrie Marcule ca daca am dat semnatura musai trebuie sa si votez? Poate m-am inbolnavit sau am plecat din tara sau sunt la munte si nu vreau sa ma derahjez sau mai stii poate am murit intre timp. Care e problema de vezi imediat anchete? Nu o simpatizez defel pe EBA si nici nu am votat-o dar succesul ei e notabil. Altceva m-a mirat pe mine, de unde, doamne iarta-ma. a avut atatia bani pentru campania electorala, ca am primit acasa in cutia postala mai multe afise si pliante cu ea decat cu PDL?
      • +1 (5 voturi)    
        Deh, ma Gheorghe, ziceam si io (Luni, 8 iunie 2009, 12:54)

        marcu [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

        Daca te-ai iNbolnavit, puteai sa folosesti urna mobila, daca ai fost la munte sau ai plecat in strainatate puteai sa votezi acolo, iar daca doamne fereste ai murit... tot ai drept de vot (vezi alegerile din Moldova). Ancheta stiu ca n-o sa vad niciodata, tocmai asta ziceam, pentru ca, la fel ca in orice stat de tip mafiot, anchetele ar trebui declansate tocmai de cei care n-au niciun interes sa faca asta.
        Ca sa fac si critica constructiva, dau si solutia: una bucata calculator conectat la net in fiecare sectie de votare, vine omu' cu buletinu' in mana, voteaza, CNP-ul e bagat in computer, datele se centralizeaza instantaneu si...gata. Simplu, ieftin si eficient. Adio fraude. Dar repet, se poate asta in Romania anului 2009? Noooooooo, cine are interes pentru asa ceva?
        • -1 (3 voturi)    
          Marcule! (Luni, 8 iunie 2009, 14:28)

          Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui marcu

          Daca nu ai stiut iti spun acum! Vezi ca pe tastatura litera N e taman langa M si greseli se mai pot face. Oricum, renarca ta mi-a lasat un gust amar. Numai bine!
  • -1 (3 voturi)    
    Bravo UDMR!!!!! (Luni, 8 iunie 2009, 12:40)

    Fabian, Campeni, jud Alba [anonim]

    Ce fain, multi romani or votat UDMR!!!! eu recunosc ca am facut-o si mai am preteni care or votat cu ei, ca dintre partidele rezultate din FSN nu ai pe cine vota, ca is toti corupti... iar UDMR or facut multe pentru noi, ardelenii, is emancipati, bine pregatiti, au fata de europeni, ce mai??? si cand or fost ministri, or ajutat Ardealul... Doamne ajuta, ca aia de la Bucuresti (PSD, PC) nu ne iau in sama (10% fata de 6% cati is ei proportie nationala, insamna ca 4% din voturi le-or avut de la romani).... servus...
    PS: pana acum or avut 2 europarlamentari, acum vor avea 4. Merem cu UDMR inainte, pentru Ardeal...
    • +2 (2 voturi)    
      Fabiane... (Luni, 8 iunie 2009, 12:50)

      Cezar [anonim] i-a raspuns lui Fabian, Campeni, jud Alba

      esti naiv tare!
      • 0 (0 voturi)    
        Ba nu-s naiv... (Joi, 11 iunie 2009, 6:46)

        Fabian, Campeni [anonim] i-a raspuns lui Cezar

        M-am saturat de Romania....
        • +2 (4 voturi)    
          asta e alteceva... (Luni, 8 iunie 2009, 18:02)

          Cezar [anonim] i-a raspuns lui Fabian, Campeni

          decat sa-o tradezi votand pe cei care doresc descompunerea Ardealului. O fi avand ei UDMR oameni buni si pregatiti dar interesele lor sunt straine de cele ale natiunii romane. Oricat de greu ar fi in Romania, intai esti roman, daca esti cu adevarat, apoi esti nemultumit ca multi altii dintre noi...dar nu devii dezertor.
  • 0 (2 voturi)    
    distributia mandatelor (Luni, 8 iunie 2009, 12:53)

    chiuariu [utilizator]

    PSD-11, PDL-10, PNL-5, UDMR-3, PRM-3, EBA-1
  • -4 (6 voturi)    
    necrofagii (Luni, 8 iunie 2009, 14:19)

    iememeu [anonim]

    Stiti care e problema voastra pedeleilor, pesedeilor si peceleilor?Pe cel putin 5% din voturile voastre scrie cu litere mari FRAUDA!!!Nu vorbesc de eb(p)uta care este un caz unic in lume.
    Nu ma bag la penelei, nu cred ca au avut atata putere s-o faca.
    Cat despre peremei si udemerei, ei sunt singurii la care sunt sigur ca toate voturile exprimate sunt corecte.
    Jos palaria in fata lor, indiferent cum se numesc ei, si-au castigat voturile CORECT!!!
    Si mai inchideti ciocu', mari romani, ati luat-o direct in vorbitor de la unguri.Si o meritati pe deplin.
    Acuma ramane ca voi sa va scoateti ochii, noi restul de 70% care nu am votat, ne bucuram pentru ca se intampla asta.
    Dar promitem ca in noiembrie scapam de marinar!
    • +1 (1 vot)    
      si PRMistul cu dosar penal? (Luni, 8 iunie 2009, 19:55)

      Anonimus [anonim] i-a raspuns lui iememeu

      Ala de a votat ieri de doua ori .. pe ala il uiti? Cati ori mai fi fost? Zic ca poti sa bagi linistit si PRM-ul pe lista hotilor de voturi. De fapt ma intreb pe cine om putea scoate de pe lista hotilor.
  • +2 (4 voturi)    
    Istoria nu minte (Luni, 8 iunie 2009, 16:47)

    Dragos Stefan [utilizator]

    Ne miram ca au intrat Vadim si Gigi in parlament dar uitam esentialul. In Marea Britanie a fost votat un membru al British National Party (un extremist) in PE, in Finlanda alegerile au fost castigate de extremisti iar in Suedia niste pirati.

    Pe timp de criza lumea nu mai gandeste lucid, voteaza alternative. In anii `30 si NSDAP-ul a ajuns la putere tot pe fondul problemelor interne.
    • -1 (1 vot)    
      ca (Luni, 8 iunie 2009, 17:56)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Dragos Stefan

      toti penelicii semidocti, bati cimpii:
      Cei din Finlanda nu sint deloc extremisti, daca aveai ceva cultura iti dadeai seama ca asa ceva in Finlanda nu e posibil, iar cu piratii din Suedia te-ai facut total de kko.
      Era mai simplu sa cauti pe google, dar sarcina de postac de serviciu se pare ca nu-ti prea lasa timp.
      • +1 (3 voturi)    
        la culcare cu tine (Luni, 8 iunie 2009, 19:21)

        Dragos Stefan [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        "Partidul naţionalist şi eurosceptic Adevăraţii Finlandezi a realizat un real progres la alegerile europene din Finlanda, marcate de reculul majorităţii de centru-dreapta, conform rezultatelor oficiale provizorii, citate de AFP. După numărarea a 80% din sufragii, partidul cu un discurs antiimigraţie şi anti-UE obţine 10% din voturi faţă de 0,5% la precedentul scrutin european din 2004, ceea ce îi permite să obţină în premieră un loc din cele 13 atribuite Finlandei la Strasbourg."

        Vai domnu, scuza-mi greseala, n-au castigat alegerile, au castigat un mandat.
        Si scuza-ma daca ajungi sa votezi un partid "al piratilor" inseamna ca ai problema grava.
        • 0 (0 voturi)    
          se putea mai rau (Luni, 8 iunie 2009, 23:45)

          European [anonim] i-a raspuns lui Dragos Stefan

          Iar in 30' a ajuns Adolf Hitler in aceleasi circumstante ca si acum.
  • 0 (2 voturi)    
    Ma gindesc (Luni, 8 iunie 2009, 17:17)

    Lucianmotzul [anonim]

    Acest iredententist ,sovin ,care spune ca Romania pt el este o tristete Laszlo Tokes si chiar acest nemernic de Marko nu sint si ei niste extremisti si indeamna la ura ,la revolta ,cred ca nu sint cu nimic maipresus ca Vadim ,Becali ,asa ca sa se bata intre ei sa existe un echilibru ,poporul romn nu este chiar prost cum vreau uni sa il faca ,orice actiune are si o reactiune.
    • 0 (2 voturi)    
      Corect Motzule... (Luni, 8 iunie 2009, 18:08)

      Cezar [anonim] i-a raspuns lui Lucianmotzul

      ...chiar daca sunt scoliti si vorbesc foarte articulat fata de "GG" al nostru toata diplomatia din dialogul lor nu compenseaza pentru faptul ca 1 Decembrie reprezinta pentru ei o zi de mare tristete, care va inceta " in curand" pe ungureste si " niciodata" pe romaneste.
  • 0 (4 voturi)    
    frauda sau nu ? (Luni, 8 iunie 2009, 17:30)

    iscratch [anonim]

    Faptul ca PD-L ia numerele de telefon al abonatilor orange si rontelocom si suna acasa in ziua alegerilor (ieri)- dunimica ) cu in speech de genul
    "buna ziua! sunt de la PD-L si realizam un sondaj de opinie. (......aici numele meu ???? de unde imi stie asta numele mic ???????si nr de telefon ????/)
    -Ati fost astazi la vot ?
    -nu.....
    - si nu intentionati si inca ceva motivational . Stitiati ca se poate vota la orice sectie de votare ....Votul dvs este important pentru NOI... nu conteaza ca nu sunteti in localitate , se poate vota la orice sectie de votare ...Este datoria noastra de cetateni .
    si apoi sa punen pnctul pe I
    - Ce parere aveti despre PD-L?
    ......."
    acuma scuzati-ma (sunt din Cluj) in iarna ma sunau primarie (atunci din cate stiu au sunat la majoritatea celor care aveau fix la romtelecom ) sa imi spuna ce bun primar va fi domnul Sorin Apostu - tot respectul domnului primar , acuma ma suna de la partid sa imi spuna in ziua alegerilor sa votez cu ei ????
    si nu numai pe mine ......
    what fuck is call this ?
    e legal ?- probabil ca da
  • +5 (5 voturi)    
    Hotnews, nu mai manipulaţi! (Luni, 8 iunie 2009, 18:05)

    Gheorghe [anonim]

    Graficul sub care scrie "Foto: Hotnews.ro" ilustrează diferenţa dintre 29,71% şi 31,07%, adică 1,36%, ca fiind de câteva ori mai mare decât bara care corespunde procentajului de 4,22%. E păcat că aţi ajuns şi voi să lucraţi ca nişte amatori sau manipulatori.
  • +1 (1 vot)    
    alegeri (Luni, 8 iunie 2009, 19:38)

    j [anonim]

    Am citit o parte din comentarii si-am ajuns la concluzia ca nu s-a invatat nimic din ceea ce s-a intamplat privind alegerile de ieri.Si anume:
    - absenteismul s-a datorat in primul rand faptului ca toate partidele nu au prezentat celor ce trebuiau sa mearga la vot ce reprezinta pt.ei si tara prezenta Romaniei in Parlamentul European, care va fi contributia celor alesi in ac.parlament.Totul a fost o avanpremiera pt.alegerile prezindentiale,punctul forte fiind Basescu si lumea s-a cam saturat!
    -alegerea lui Becali,Elenei Basescu,Vadim este urmarea denigrarii prin toate mijloacele ale acestora si ca si in cazul demiterii lui Basescu ,romanii se aliaza cu cel in care dai mai tare,deci atentie fratilor ca mergand pe aceeasi linie vreti-nu vreti il veti avea inca cinci ani in fruntea tarii.
  • +1 (3 voturi)    
    GRAFICUL E LOGARITMIC... (Luni, 8 iunie 2009, 20:37)

    dadan [utilizator]

    daca stai sa te gandesti 1.36% nu e chiar atat de mare diferentza....si apoi PSD+PC are 31% din care antenele lui felix sunt cotate in interiorul aliantei cu peste 5%...deci PSD nu se poate lauda cu prea mult... si apoi daca EBA revine in partidul din care a plecat care e problema? Nu a fost data afara, nu a pierdut sprijinul partidului ci a plecat din ambitie sa dovedeasca papagalilor care o atacau zilnic ca poate sa ajunga unde vrea si fara partid...bravo ei - vanghelie a facut la fel si s-a intors pe cai mari , acum taie si spanzura si face pe papusarul prostanacului..
    • 0 (2 voturi)    
      Omule, esti imbecil ?? (Joi, 11 iunie 2009, 10:59)

      Ioan [anonim] i-a raspuns lui dadan

      "a plecat din ambitie sa dovedeasca papagalilor care o atacau zilnic ca poate sa ajunga unde vrea si fara partid..."
      Pai cine dracu a votat-o, nu pedeleii, conform indicacatiilor date de partid ?!
      • +2 (2 voturi)    
        oare? (Luni, 8 iunie 2009, 21:32)

        j [anonim] i-a raspuns lui Ioan

        Spre dezamagirea ta trebuie sa te informez ca nu este chiar asa cum ai dori sa fie ,am cunostinte cu varste cuprinse intre 25-50 de ani care au votat-o numai pt.faptul ca au dorit sa se duca in parlamentul european o tanara care inca nu s-a contaminat cu cele doua atribute ale politicianului actual:minciuna si nesimtirea.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce nu este corect la imaginea de mai sus? (Luni, 8 iunie 2009, 21:30)

    H [anonim]

    Vi se pare corecta reprezentarea grafica a procentelor? Mie mi se pare ca diferenta reprezentata grafic dintre primele doua clasate ar fi de vero 5 - 6 procente. Mai simplu: coloana rosie e muuuult mai inalta decat cea portocalie! Mai mult decat diferenta de 1,36 data de cifre :) E o greseala neintentionata sau ati vrut sa evidentiati mai bine cine e pe primul loc :))
  • -1 (1 vot)    
    Semnaturi? (Luni, 8 iunie 2009, 22:10)

    Costi [anonim]

    Dar nu cumva Elena Basescu a avut mai multe semnaturi la depunerea candidaturii decat a primit acum voturi?
  • 0 (0 voturi)    
    Grafic (Marţi, 9 iunie 2009, 4:30)

    Badea Ioan [anonim]

    Nu asta conteaza ! Nici cine cistiga sau a cistigat sau v-a cistiga ! Oamenii mai voteaza inca din "inertie" . Important este ca :
    NASTASE-PATRICIU-VOICULESC-ILIESC-ETC.
    se cred inca in siguranta ! Aici trebuie lucrat !
    LA SYSTEM ! Acelasi SYSTEM care l-a "batut" pe Constantinescu ! [Prin fiu-su !] =SANTAJ !
    Acelasi sysyem care "asumute" o "haita" de "clapareti" pe forumuri impotriva presedintelui BASESCU ! A-u incercat o "motiune" si-a iesit o e-motiune ! Pentru iei .
    V.Ponta zicea : ...astia v-or sa faca "skanderberg" cu poporul !

    Poporul zicea: Gura prostului adevar graieste !
  • 0 (0 voturi)    
    panglicarul Severin (Marţi, 9 iunie 2009, 10:03)

    bucatar [anonim]

    Severin asta, nu e cumva baiatul care tinea panglica atunci cand Ceausescu participa la vre-o inaugurare? Oare unde a ajuns colegul lui care tinea celalalt capat?
  • 0 (0 voturi)    
    Ceva incorect (Joi, 11 iunie 2009, 13:46)

    Vlad I [anonim]

    Diferenta de marime intre cele doua coloane psd, pdl, nu este corect proportional cu procentajele. Coloana psd este mult mai mare, exagerat de mare.
  • +1 (1 vot)    
    EBA =exista pe aici cineva care a votat-o? (Joi, 11 iunie 2009, 15:22)

    inselatul [anonim]

    -Nu vad pe nimeni simpatizant eba si totusi a obtinut 4,22% cum e posibil , frauda sau suntem o taara de tampiti ?
    -Becali + VAdim=Tot raul spre bine.Becali este totusi un om cu carisma care stie sa se faca placut si ascultat.Nu cred ca ne va face de ras . Vadim este cult si daca nu se da in stamba e ok dar ce ne facem cu eba ?:((
    • 0 (0 voturi)    
      Pentri "inselatul" (Joi, 11 iunie 2009, 19:58)

      Badea Ioan [anonim] i-a raspuns lui inselatul

      Nu cred ca te-a "inselat" nimeni ! Te-ai inselat singur crezind ca esti inteligent !
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo EBA ! (Joi, 11 iunie 2009, 23:28)

    ION [anonim]

    Felicitari pentru EBA ! A fost improscata cu noroi si totusi a razbit..... E un lucru formidabil in jungla tonomatelor cu euro...... BRAVO si la mai mare.....