VIDEO Mircea Geoana: Traian Basescu actioneaza imoral. Refuz sa legitimez acest comportament

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Duminică, 7 iunie 2009, 17:27 Actualitate | Politic

Vizitele efectuate de presedintele Traian Basescu in Irak si Afganistan, imediat inaintea alegerilor europarlamentare, dovedeste "modul imoral si impostura legala" in care actioneaza seful statului, a declarat duminica presedintele PSD, Mircea Geoana, care anuntase anterior ca se retrage din functia de vicepresedinte CSAT.

"Vizitele in teatrele de razboi, in preziua alegerilor, reprezinta o premiera mondiala. Am transformat armata unui stat intr-un vehicul electoral pentru un sef de stat aflat intr-o cautare disperata de voturi pentru el si pentru partidul sau", a acuzat Mircea Geoana.

"Este o limita la ceea ce se poate accepta. (...) Nu am facut un protocol de colaborare cu Traian Basescu. PSD are protocol cu PD-L", a subliniat Mircea Geoana.

El a afirmat ca "refuza sa legitimeze in continuare", prin participarea la sedintele CSAT, "actiuni prin care presedintele foloseste armata si diplomatia romana pentru beneficii proprii si in favoarea partidului sau".

Mircea Geoana a sustinut ca a avut mai multe intalniri cu cadre ale Armatei, in urma carora a constatat ca exista o "stare de spirit neproductiva" in aceasta institutie fundamentala a statului.

"Militarii sunt nemultumiti ca mai mult se vorbeste pe seama lor si se fac foarte putine gesturi pentru ei".



Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

712 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    ca sa nu fie dat afara (Duminică, 7 iunie 2009, 17:30)

    cucu [anonim]

    de curtea constitutionala,a gasit un motiv patetic.

    pacalici a fost,pacalici va ramane.
  • +5 (5 voturi)    
    In ziua alegerilor nu se face campanie electorala (Duminică, 7 iunie 2009, 17:44)

    Mitica [anonim]

    In ziua alegerilor nu se face campanie electorala, iar incalcarea legii se pedepseste - este caz penal.

    Dl. Nica - cand ii faceti dosar si lui Prostanaku care nu poate sa-si tina gura ?
  • +5 (5 voturi)    
    prostanacul satului (Duminică, 7 iunie 2009, 17:46)

    tamasz [anonim]

    Sa-i reaminitim lui M.G. ca T.B. nu a participat la alegerile europarlamentare decat in calitate de cetatean si nu a reprezentat PDL. M.G. insusi sesizeaze diferenta dintre cele doua in propria-i declaratie: vezi "Nu am facut un protocol de colaborare cu Traian Basescu. PSD are protocol cu PD-L".

    PSD-istilor aveti tot dreptul de a participa la jocul politic insa nu aveti nici in clin nici in maneca cu moralitatea. Lasati-o balta si ocupati-va de scarnaviile voastre ca si pana acum.
  • +2 (2 voturi)    
    He,he,he (Duminică, 7 iunie 2009, 17:52)

    stefan [anonim]

    Invatat de pe vremea PCR ca armata sa raspunda prezent si sa voteze "corect", PSD-urmasul PCR vede ca in armata oamenii incep sa gindeasca.
    Nici comportamentul lui Basescu nu e corect. In mod normal trebuia sa nu faca vizite electorale. Dar in acelasi timp trebuie vazut ca nu presedintele a stabilit data alegerilor europarlamentare, iar data incheierii misiunuii era mai inainte stabilita. Si in find era dreptul si datoria lui de sef de stat sa fie acolo.
    Pe de alta parte, in ce calitate a avut Mircea Geoana intilnirile cu cadrele armatei?
    Care din atributiile sale stipuleaza clar asa ceva?
  • +3 (3 voturi)    
    Un constitutionalist si-un jurist ... (Duminică, 7 iunie 2009, 18:25)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    au incalcat Constitutia! Daca nu crdeti, o s-o aflati cat de curand.

    Primul e prim-ministru (am inteles ca de drept constitutional se ocupa Boc la Universitatea din Cluj), celalat - presedintele Senatului, Mircea Geoana, absolvent de drept al Universitatii din Bucuresti.

    Si amandoi sunt presedinti de partid, calitate in care au semnat un protocol prin care isi imparteau functii si, pentru ca Mircica vroia si sa se joace de-a razboiul, nu doar cu lopatica in nisip, promisiunea ca Geoana va fi facut vicepresedinte al CSAT.

    Constitutia? Mai dati-o-ncolo, ca vine "Geoana presedinte!" si oricum n-o sa mai conteze - tot el propunea acum catva timp un consiliu care sa controleze Guvernul, care conform Constitutiei nu poate fi controlat decat de Parlament!

    Iar alt "competent" candidat la Cotroceni (Crin Antonescu, zis Obamitza Dandanache) n-a spus nimic - pai ce, asa ceva e sub demnitatea lui, care nici prin Parlament nu prea trecea, el "se lupta" doar cu marele Basescu, nu-si pierde timpul cu fleacuri! Importante sunt "codoasa", "bordelul", "chelnerul", "pipitzele", "serviciurile" si din astea...

    Astia-s "competentii" din conducerea tarii, sau care au tupeul sa vina s-o pretinda!

    Halal "competenta", halal concurenta!
  • +2 (2 voturi)    
    O mică analiză (Duminică, 7 iunie 2009, 18:39)

    cobra [anonim]

    Nu ştiu cât de corectă e, dar am dreptul să mă gândesc că s-ar putea întâmpla.
    Dacă prostănacul se retrage din funcţia de vicepreşedinte al CSAT, înseamnă că trebuie să-şi dea demisia şi din funcţia de preşedinte al Senatului. Şi nu prea cred că o va face, dar de papagal o să cadă pentru că l-a luat vorba pe dinainte.
    Ăsta e generator de crize...
    Cu chestia asta cred că va creşte procentele PDL, deşi nici ăştia nu sunt nişte sfinţi.
  • +1 (1 vot)    
    lasa bre ca merge si asa (Duminică, 7 iunie 2009, 18:54)

    dardar22 [anonim]

    Lasa sefu ca o sa fie EBA in locul tau ca ea e independenta
  • +1 (1 vot)    
    SFATURI DIN COLŢUL RINGULUI (Duminică, 7 iunie 2009, 19:11)

    Levap [anonim]

    Sondajele la urne l-au determina să facă declaraţia. Trebuia schimbat cursul votului cu ceva
    permisibil. Peste 2 ore mi se va confirma ipoteza
  • +1 (1 vot)    
    Paguba-n ciuperci! (Duminică, 7 iunie 2009, 20:04)

    Gimmy [anonim]

    Mai draga prostanacule,
    Nu-ti va simti nimeni lipsa!

    Drum bun si cale batuta!
  • 0 (0 voturi)    
    CHIAR (Duminică, 7 iunie 2009, 22:15)

    crisman [anonim]

    imi pare rau de el.
    a facut din inmormantarea tatalui sau o scena gen "inmormantare mafiota"( garzi de corp, toale negre Dolce Gabana) Rusine
    si 2
    pe bune ma intreb si eu ?! CINE A IESIT DIN CSAT ???????PRESEDINTELE SENATULUI SAU MIRCEA GEOANA???