Alegeri europarlamentare 2009

BEC: Prezenta la vot la nivel national, pana la ora 10:00: 4%. Bucuresti: 2,79%

de E.M.     HotNews.ro
Duminică, 7 iunie 2009, 12:14 Actualitate | Politic

La ora 10:00, prezenta la vot la nivel national, la alegerile europarlamentare, a fost de 4%, a anuntat purtatorul de cuvant al Biroului Electoral Central, Marian Muhulet. Prezenta la vot la nivel national, in mediul rural, a fost de 5,07% pentru acelasi interval. In mediul urban, prezenta a fost de 3,22%.

In 21 de judete, prezenta la vot a fost superioara mediei calculate la nivel national, cele mai mari procente inregistrandu-se in Teleorman (9,02%), Giurgiu (6,90%), Dambovita (6,90%), Ilfov (5,82).

Participare redusa la vot s-a inregistrat, potrivit Biroului Electoral Central, in Maramures (2,29%), Sibiu (3,01%), Brasov (3,02%), Suceava (3,05%) si Timis (3,07%).

Comparativ, la alegerile parlamentare din 2008, pana la ora 10:00 se prezentasera la vot 4,87% dintre alegatori, iar la scrutinul pentru PE din 2007 - 3,79%.

Urmatoarele estimari privind prezenta la vot, la nivel national, la alegerile europarlamentare, vor fi facute publice la ora 14.30, pentru ora de referinta 13.00.

Bucuresti

Din numarul total de alegatori bucuresteni, 2,79% au votat, cea mai mare prezenta inregistrandu-se in sectorul 1 al Capitalei - 3,66%. In sectorul 2 au votat 2,83%, sectorul 3 - 2,01%, sectorul 4 - 2,86%, sectorul 5 - 3,28%, sectorul 6 - 2,69%.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

826 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ighen (Duminică, 7 iunie 2009, 12:28)

    robert [anonim]

    yes yes yes
  • -1 (3 voturi)    
    Pt cei 96% - trezirea!!! (Duminică, 7 iunie 2009, 12:39)

    gigi [anonim]

    Stati acasa dlor!

    ungurii sunt mai harnici si ne vor alege 33 Laszlosi/Zoltani in PE,

    apoi urmeaza oficializarea si obligativitatea limbii minoritare :))
    • +1 (1 vot)    
      Hai sa fim seriosi...nu a reusit Stalin cu lb rusa (Duminică, 7 iunie 2009, 12:54)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Hai sa fim seriosi...nu a reusit Stalin cu lb rusa, folosind Armata Rosie si nenumarati activisti comuisti si crezi ca vor reusi UDMR-ul si Bela Marko...

      Tu ce crezi ca maghiarii sunt atat de prosti sa mearga la vot cand au alte lucruri mai bune de facut?

      Mai bine pune berea la rece, ca eu tocmai termin de pregatit gratarul.

      Codruta - ce se aude cu salata ?
    • 0 (0 voturi)    
      ha?? ce zici? (Duminică, 7 iunie 2009, 12:54)

      hazard [anonim] i-a raspuns lui gigi

      sunt mai treaz decat tine... :P

      si da...stau acasa.... imi pazasc pragul... ;) Calca pe el si-ti zbor creierul.... nu conteaza ce culoare are pielea ta si nici ce limba vorbesti...culoarea sangelui e aceeasi... MUahahahahahahahah :)))))))))))))
  • +2 (2 voturi)    
    deontologia presedintelui... (Duminică, 7 iunie 2009, 13:02)

    deontologu' lu peste [anonim]

    ... sau despre cum sa mergi la vot insotit de un candidat (propria fiica)....
    Cred ca era o dovada de elementar bun simt si respect fata de cetatenii acestei tari, daca stimabilul domn presedinte ar fi mers la vot singur sau cu sotia, dar neinsotit de catre fica sa, care, intamplator, este si candidat la aceste alegeri. Ar fi dat dovada de eleganta politica si de maturitate, in spiritul respectului fata de Constitutie si fata de cetateni.

    Cred ca asteptarile mele sunt prea mari, iar stimabilul presedinte nu e chiar asa stimabil, fiind manat de interese de familie si de clan. Pana si glumele facute in fata camerelor de luat vederi ("Ce faci mai, vorbesti mai mult ca mine?") sunt de un balcanism ieftin ce prinde la masa de votanti ce stau cu micul in gat... si cu berea in stomac...

    Mi-e greata... dar nu de la mici si nici de la bere... ci chiar din cauza presedintelui...care ar fi trebuit sa fie un exemplu de moralitate si echidistanta politica. Dar ce sa-i faci, foamea (nu doar cea de mici) este mare... chiar si la casele mari...
  • +1 (1 vot)    
    Da ! (Duminică, 7 iunie 2009, 13:04)

    Ioan [anonim]

    Duceti-va sa dati putere nulitatilor ! Si, astfel, destinele voastre vor fi hotarate de niste lepre !
  • -1 (3 voturi)    
    votati!!!! (Duminică, 7 iunie 2009, 13:08)

    gaby [anonim]

    iesiti la vot ,bucuresteni si ceilalti din tara!!1de maine o sa va vaitati iar ca a iesit cutare sau cutare!!!pai daca stati la tv si va umpleti burtile cu bere!!!!e asa greu sa iesi juma ora pana la sectia de votare??romanu e puturos rau.....
  • 0 (0 voturi)    
    Legile proprietatii.... (Duminică, 7 iunie 2009, 13:31)

    Bob Dylan [anonim]

    De ce sa votez cand eu astept de 20 ani sa primesc proprietatile furate de comunisti?
    Niciun politician nu si-a pus problema ca dreptul de proprietate este calcat in picioare un Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    bravo (Duminică, 7 iunie 2009, 18:50)

    dr [anonim]

    nu ar trebui sa se prezinte nimeni la mizeria asta .Electoratul este tinta bataii de joc a politicienilor.Ai votat cu PDL sa nu iasa PSD?? a fost teapa ,s au aliat si acum rad de tine .TREZESTE TE ELECTORATULE SI NU MAI VOTA IDIOTII...!!!