Vasile Blaga: Elena Basescu va redeveni membru PD-L duminica seara 

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 5 iunie 2009, 11:18 Actualitate | Politic

EBA, inapoi in PD-L
Foto: HotNews.ro
Elena Basescu va obtine mandatul de europarlamentar, iar duminica seara, imediat dupa incheierea scrutinului, fiica cea mica a sefului statului se va reinscrie in PD-L. Anuntul a fost facut de secretarul general al democrat-liberalilor, Vasile Blaga, la Realitatea Tv, potrivit agentiei NewsIn.

"Convingerea mea este ca duminica seara Elena se va inscrie din nou in Partidul Democrat Liberal, deci nu am nicio retinere din acest punct de vedere", a afirmat liderul PD-L.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1367 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    banii... (Vineri, 5 iunie 2009, 11:34)

    fraieru` care va citeste articolele... [anonim]

    Remarc cu o oarecare surprindere ca, de aproximativ doua saptamani, promovati aproape zilnic un articol nou despre EBA. Niciunul din stirile respective nu meritau promovate pentru ca sunt niste tampenii despre care niciun jurnalist care se respecta nu cred ca ar fi scris. Intr-o oarecare masura inteleg faptul ca e campanie electorala dar nici chiar asa. Oare cand o sa scapam de jurnalistii care scriu doar pentru ca iau bani...
  • 0 (0 voturi)    
    ce prafuletz (Vineri, 5 iunie 2009, 11:38)

    HopaMitica@gmail.com [anonim]

    Ce prafuletz in ochisoru votantului tembelizat 1
    Uite demisia nu e demisia.
    PD a uitat in 7 zile ca Romanii au votat anti PSD si au facut coalitia.
    Acum O sa-l voteze pe VADIM ! anti PSD anti PDL anti PL.
  • +1 (1 vot)    
    Panarama (Vineri, 5 iunie 2009, 11:46)

    G [anonim]

    Sa dea Domnul sa nu o voteze suficienti descreierati si / sau ironici.

    Ca ar fi inca o palma peste fata Romaniei. Un grad in plus de a te face de ras in Europa cu asemenea panarame.
  • 0 (0 voturi)    
    EBA (Vineri, 5 iunie 2009, 11:48)

    elena [anonim]

    Consider , din declaratia domnului Blaga, ca este o mascarada candidatura Elenei Basescu la Europarlamentare, sau o strategie a PDL de a mai castiga un vot. Daca il va castiga!
    Pana acum nu a aratat nimic, nu s-a evidentiat cu nimic, doar ca e frumusica si e "fata lui tata".
    Comparativ cu alti candidati, se poate pune semn de egalitate intre ea si doamna Monica Macovei?
  • 0 (0 voturi)    
    horoscop (Vineri, 5 iunie 2009, 11:49)

    andreiB [anonim]

    a anuntat ca va obtine mandatul de europarlamentar? e cumva cititor in stele?
  • 0 (0 voturi)    
    Bellissima! (Vineri, 5 iunie 2009, 12:10)

    Andrei! [anonim]

    Ce succesuri va avea PDL duminica!
    Doar eu sunt atat de prost si m-am razgandit .
  • 0 (0 voturi)    
    tara noastra (Vineri, 5 iunie 2009, 12:15)

    EBAdjocura [anonim]

    Ne tarteaza ca pe prosti ... pentru ca asa au mai facut si pana acum si a avut rezultatele dorite. Astfel:
    - d-ul Basescu plange mereu inainte de alegeri, iar dupa ne face "tigani prosti" ...
    - votam impotriva PSD ... d-ul Basescu ii ia la guvernare;
    - suntem independenti pana in noaptea de dupa alegeri ...
    - promitem salarii inainte de alegeri, dupa care spunem ca nu le mai marim ....
    - reducem salariile la stat, dar numai declarativ, in realitate ele cresc cu peste 30 % ....

    CONCLUZIE: daca nu recunoastem un dictator atunci cand are nevoie de voturile noastre ... o sa platim atunci cand ele nu mai au valoare ... sau nu mai exista posibilitatea de a le da ....
  • 0 (0 voturi)    
    pai stagti asa.. (Vineri, 5 iunie 2009, 12:15)

    cris [anonim]

    ce stupizenie...in spotul electoral al Ebei, don'soara silicon in buze ne spune: "bla bla bla..nu uita cand votezi esti si tu independent...bla bla bla"..Prosteala pe fata!!!!

    si da...pentru'fraieru' care va citeste articolele' - ai dreptate...si mie imi pare la fel ca e promovata la greu fara a merita acest lucru (chiar daca e campanie electorala)
  • 0 (0 voturi)    
    Votati Crin sa va mai pacalim.... (Vineri, 5 iunie 2009, 12:35)

    Prostilor, votati PNL/PSD sa v-o mai tragem o data [anonim]

    La magarii, voi raspunde cu magarii. Lacheii si prostituatele PNL, partid tradator si de stanga, in colaborare stransa cu PSD/Iliescu, nu fac altceva decat sa atace familia Basescu si PDL in permanenta. Probabil ca, la auzul acestor nume, ii apuca frisoanele.
    Acest partid al lui Patriciu, a impins in fata un fatalau pe nume Crin care, pentru a se simti mai viril, s-a inconjurat de dame soldat, recte Adina Valean, Norica Nicolai si Renate Weber. Se pare ca PNL vrea sa bage in PE regimentul 10 Husari.
    • 0 (0 voturi)    
      estetule (Vineri, 5 iunie 2009, 13:11)

      xy [anonim] i-a raspuns lui Prostilor, votati PNL/PSD sa v-o mai tragem o data

      Renate Weber a fost consilier prezidential. atunci nu mai era dama soldat, era competenta, nu?
      • 0 (0 voturi)    
        Prostilor, votati Crin sa va mai pacalim... (Vineri, 5 iunie 2009, 13:40)

        Prostilor, votati PNL/PSD sa v-o mai tragem o data [anonim] i-a raspuns lui xy

        Daaaa? Pai tocmai de aia a plecat langa Crin, pentru ca Basescu era prea viril pentru ea si nu-i pria!?
    • 0 (0 voturi)    
      nu mai tine pretene (Vineri, 5 iunie 2009, 13:18)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui Prostilor, votati PNL/PSD sa v-o mai tragem o data

      puteti sa va luati de mana toti pdl pnl psd fsn prm si sa mergeti dracului. sau mai bine lasa, ca deja sunteti, plecam restu.
  • 0 (0 voturi)    
    "prostilor"..... (Vineri, 5 iunie 2009, 13:16)

    lux [anonim]

    Mai omule, imi cer scuze, dar cred ca tie iti lipseste creierul..
    Cum adica votati x pentru ca va pacaliti...astia sunt de cateva luni la guvern si au acaparat absolut tot. Fatuca asta sinistra, agramata, este impinsa nu se stie din banii cui, catre PARLAMENTUL EUROPEAN, Videanu este condamnat si nimic, Udrea toaca banii fara sa o intrebe nimeni nimic., Boc este un aneuronat. In esenta in afara de faptul ca au imprumutat niste bani si au aruncat cu rahat, cu sau fara motiv, in pnl,partid pe care eu nu il sustin, doctrina in care cred, nu stiu sa fi facut ceva.
    Mie una imi e teama, foarte teama. Eu nu inteleg poporul asta...oare atat de ignoranti sa fim?
    • 0 (0 voturi)    
      Prostilor, votati Crin sa va mai pacalim.... (Vineri, 5 iunie 2009, 13:37)

      Prostilor, votati PNL/PSD sa v-o mai tragem o data [anonim] i-a raspuns lui lux

      Iti accept scuzele si sunt convins ca iti lipseste creierul crezand ca mie imi lipseste creierul sau ca sunt la fel de idiot sa sprijin tradatorii si imbecilii cu care compari ti PDL-istii. Oricum, mesajul meu ramane si, cu cat ma atacati mai mult, cu atat mai mult va fi repetat si prezent pe forum. Poate nu v-ati prins inca, apropo de creier. Aferim, bre!
      • 0 (0 voturi)    
        tot pentru tine (Vineri, 5 iunie 2009, 14:07)

        lux [anonim] i-a raspuns lui Prostilor, votati PNL/PSD sa v-o mai tragem o data

        In cazul tau, era o simpla constatare. Ceea ce spun eu este ca mi se pare aberant ca un om integru,inteligent, cu putin creier...sa sprijine pdl, psd, pnl cu tot ceea ce inseamna pardidele astea la momentul asta. Discursul, unui om inteligent, repet, ar trebui sa fie unul echidistant, obiectiv, rational, logic.
        Altfel parerea ta ramane una de doi lei. Imi cer scuze iar.
  • 0 (0 voturi)    
    miscare necesara (Vineri, 5 iunie 2009, 13:27)

    simpatizant PDL [anonim]

    In conditiile in care PDL (fara EBA) si PSD+PC sunt aproape la egalitate, sunt necesare procentele obtinute de EBA. Astfel, la ora 21 cand se dau sondajele, EBA va fi din nou membru PDL. Se aduna procentele si PDL se declara castigator al alegerilor.
    vanghelie, nastase, iliescu si prostanacu' o sa faca spume. La fel si patriciu si felix.
    Va aduceti aminte cum la alegerile parlamentare, desi aveau mai putine mandate, PSD- istii au sustinut ca au castigat alegerile pentru ca au avut mai multe voturi. Nu mai vorbim de faptul ca PSD nu a obtinut singur toate acele voturi, cateva (sa zicem 1%) au fost ale PC. Dar ei spuneau: "Suntem cel mai mare partid din Romania. Am obtinut cele mai multe voturi."
    • 0 (0 voturi)    
      asa (Vineri, 5 iunie 2009, 13:52)

      xy [anonim] i-a raspuns lui simpatizant PDL

      pai si tu cu cine votezi, cu pdl sau cu eba? cum isi imparte simpatiile un alegator sau un membru obisnuit al pdl, ca asta nu inteleg? nu era mai simplu sa se adune voturile normal, din capul locului, daca eba candida ca membru de partid pe lista pdl?
      atunci dupa principiul asta poate sa se atomizeze orice partid, sa-si trimita la inaintare zeci de independenti si pe urma sa-i aduca inapoi la matca, sa adune procentele si gata smecheria. sau invers, unul ca oprescu sa se inscrie de maine in psd, pdl, pnl si pe urma partidul respectiv sa se laude ca are primaria capitalei. ti se pare cinstit?
      • 0 (0 voturi)    
        miscare necesara (Vineri, 5 iunie 2009, 15:16)

        simpatizant PDL [anonim] i-a raspuns lui xy

        1. Votez cu PDL.
        2. As fi votat cu PDL chiar daca EBA era pe lista partidului.
        3. Preferinta mea este votul uninominal in doua tururi de scrutin. Pana atunci voi vota o lista.
        4. Nu cred ca simpatia cuiva pentru PDL i se datoreaza lui EBA. Astfel, EBA nu poate fura voturi de la simpatizantiiPDL. Cel mult, partidul poate stabili ca un numar de membri trebuie sa o voteze. Partidul va calcula cati ar trebui sa voteze cu EBA astfel incat sa nu existe voturi suplimentare care sa se piarda. In schimb EBA poate aduce voturi noi. Desigur calculul poate sa iasa sau nu. Daca nu iese inseamna ca partidul a luat o decizie proasta. Daca iese, a luat o decizie buna. Sondajele de dupa vot ne vor raspunde la aceasta dilema.

        5. Nu cred ca este important motivul pentru care candideaza EBA independenta atata timp cat aceasta candidatura nu a pacalit pe nimeni. Inca de la inceput EBA a afirmat ca se va intoarce in PDL. PDL a afirmat ca o asteapta inapoi in partid dupa alegeri si i-a urat succes. Sa nu fim carcotasi. Toata lumea a stiut acest lucru.
        6. Da, orice partid, poate sa-si trimita la inaintare zeci de independenti, dar isi declara ei de la inceput intentia de a se intoarce in partidul respectiv? Si apoi, pot candida independenti, dar oare vor castiga? Nu este aceeasi conjunctura.
        7. Orice strategie este permisa. Mai mult decat atat, ea este chiar morala atata timp cat nu ascunzi intentiile.
        8. Dincolo de toate acestea, atat EBA cat si PDL au cam fost obligati sa procedeze astfel.
        • 0 (0 voturi)    
          ok (Vineri, 5 iunie 2009, 15:50)

          xy [anonim] i-a raspuns lui simpatizant PDL

          multumesc pt raspunsuri. eu de la declaratiile lui gh. flutur cand ii cerea elenei udrea "sa traga la caruta pdl" am ramas cu ideea ca aceasta candidatura ar putea fi derutanta pentru simpatizantii pdl. si mi s-a parut ciudat ca niste fruntasi ai pdl ca udrea sau ridzi sa declare deschis ca NU voteaza cu partidul din care fac parte. dar nu contest ca eba ar putea scoate la vot niste indecisi.
          nu inteleg insa punctul 8 - de cine au fost obligati, de faptul ca s-a retras alina mungiu?
          • 0 (0 voturi)    
            miscare obligatorie (Vineri, 5 iunie 2009, 16:22)

            simpatizant PDL [anonim] i-a raspuns lui xy

            Exact. Odata anuntata candidatura EBA, era un drum fara intoarcere. Era totusi presedinte al Organizatiei de Tineret a PDL. Din acel moment orice alta decizie era proasta.
      • 0 (0 voturi)    
        completare miscare necesara (Vineri, 5 iunie 2009, 15:26)

        simpatizant PDL [anonim] i-a raspuns lui xy

        9. Sunt simpatizant PDL si Traian Basescu. Atunci cand drumurile lor se vor desparti, voi lua o decizie: PDL sau Traian Basescu sau cine stie... Depinde de faptele viitoare.
        • 0 (0 voturi)    
          adica (Vineri, 5 iunie 2009, 15:58)

          xy [anonim] i-a raspuns lui simpatizant PDL

          vrei sa spui ca basescu ar putea sa candideze independent la presedintie? hm, sper sa nu conduca guvernul boc ATAT de prost tara pana la alegeri incat sa-l sileasca pe basescu la treaba asta. desi pana la urma nu cred ca i-ar scadea sansele lui basescu daca n-ar mai candida "din partea" pdl.
          • 0 (0 voturi)    
            rezultatele guvernului Boc (Vineri, 5 iunie 2009, 16:42)

            simpatizant PDL [anonim] i-a raspuns lui xy

            Ma voi referi exclusiv la ministrerele PDL din guvernul Boc. Cred ca ministere importante ca cel al finantelor si cel al economiei trebuia sa aiba alti ministri. In acestia am mai putina incredere. Cu atat mai mult in situatie de criza, cu atat mai mult cu cat esti obligat sa guvernezi alaturi de PSD, cu atat mai mult cu cat Boc este prim ministru de conjunctura. Nici noi nu am fi dorit asta si nici el nu si-a dorit asta. Dar acesta era raul cel mai mic dintre posibilitatile reale (din punct de vedere politic), nu teoretice. De aceea rezultatele pot fi slabe. PSD lucreaza. Si are talent. Noroc ca sunt impartiti. Altfel era dezastru.
            • 0 (0 voturi)    
              corect (Vineri, 5 iunie 2009, 17:23)

              xy [anonim] i-a raspuns lui simpatizant PDL

              la ei (pogea si videanu) ma si refer cand zic "guvernul boc", fiindca de ei depinde totul intr-o perioada de criza, indiferent cat de vizibili ar fi alti ministri. mie imi pare rau si acum ca n-a fost sa fie cu stolojan. dar talentul psd... chiar nu-l vad. geoana nu poate poza in glasul opozitiei, decat daca scoate psd-ul din guvern, cum se tot zvoneste, dar dorinta lor de ciolan (si a clientelei lor) mi se pare prea mare ca sa iasa acum de la guvernare.
      • 0 (0 voturi)    
        completare 2 la miscare necesara (Vineri, 5 iunie 2009, 15:52)

        simpatizant PDL [anonim] i-a raspuns lui xy

        Sunt simpatizant PDL si Traian Basescu, cu un plus pentru Traian Basescu. Minusul pentru PDL vine de la organizatia locala Targoviste. A se vedea:
        - situatie Teatrul Tony Bulandra
        - pretul Gigacaloriei - 200 lei
        - anul trecut 1 luna fara apa calda in intreg orasul
        - anul acesta 3 saptamani fara apa calda in intreg orasul - are oare cineva interese in vanzari de centrale termice si distrugerea Termica?
        - bancute cu numele primarului
        - prietenii cu membri importanti PSD
  • 0 (0 voturi)    
    Stirile cu EBA - un fel de bancuri cu ardeleni ... (Vineri, 5 iunie 2009, 13:31)

    Mitica Bucuresteanu [anonim]

    Nu trebuie sa va mire pana unde poate merge prostia.

    Este remarcabila diversiunea cu "biata" fiica a presedintelui, cea lipsita de minte, de bun simt, de discernamant si de multe alte lucruri. Scop evident - sa trezeasca mila bizonului, care sa voteze pe hotii din partide.

    Rezultatele remarcabile ale acestei strategii:

    Basescu - DA ; PDL - BA

    care va fi observat la runda din toamna.

    Pentru restul "podoabelor" - gen Crin Kong, s.a. ii astepta soarta d-lui BLeAGA - sa devina "cainii" credinciosi partidului !

    D-le Ministru ! Cutzu cutzu ! Na Vasile !

    Ham ! Ham !

    Remarcabil pana unde poate sa mearga prostia Made in Klu-Kluj-Kstan. Pana acum credeam ca Premierul Bokkutu NBoc Kukluju Warza Banga reprezinta o culme a "inteligentei" din Valea Minunilor, dar acum am vazut "maretia" gandirii filozofice de Petrileni in mare si superbul domn Bleaga!
  • 0 (0 voturi)    
    merg la vot.... (Vineri, 5 iunie 2009, 13:34)

    belamy [anonim]

    ...cu sperantza ca va veti intregi partidul in puscariile romanesti....sistemul lucreaza si asteapta si pe eba si catzelul vasile etc,etc...
  • 0 (0 voturi)    
    nu-i corect! (Vineri, 5 iunie 2009, 14:00)

    Lucian* [utilizator]

    Adica se spune ca esti independenta si-ti faci campanie ca si independenta dar la o adica dupa ce ai primit voturile devii PDL-ista.
    Fara suparare dar asta este o curvarie electorala!
    Parte din voturi le-ai fi primit tocmai pt ca esti independenta si nu parte din PDL.
    Ideea de candidat independent este pt candidatii care sunt cu adevarat neinregimentati politic si care nu trebuie sa se supuna ordinele sefului pe linie de partid deci care trebuie sa asculte numai de electorat.
    Tot raul spre bine! Macar acum stim foarte clar ca nu esti independenta si drept urmare vei pierde o mare parte din voturi.

    Prima regula pt un politician corect:
    daca zici ceva, atunci faci acel ceva!
    Nu mai este cazul la tine!
  • 0 (0 voturi)    
    inca odata vor sa ne pacaleasca... (Vineri, 5 iunie 2009, 14:37)

    liviu_ [utilizator]

    cica independanta...
    totusi ma intreb... i-a murit neuronul de face o asemenea declaratie INAINTE de alegeri????
  • 0 (0 voturi)    
    ce ti-e cu PDL asta (Vineri, 5 iunie 2009, 14:47)

    Ursu [anonim]

    Fatuca respectiva (EBA), daca era fata lui Ion, nu avea nicio sansa in politica. Asa ca imi pare rau pentru PDL, dar daca o mai sprijina mult o sa piarda din ce in ce mai multi simpatizanti.
  • 0 (0 voturi)    
    Am eu impresia... (Vineri, 5 iunie 2009, 16:30)

    Radu [anonim]

    Am eu impresia, sau in circa 3.5 ani PDL va mai fi amintit doar la capitolul istorie ratata ?

    Asa, sa va fie de bine !

    Ca la toamna Besescu nu mai pupa nimic (poate un sut in dos... Pacat ca nu realizeaza inca...

    Succesuri marete domnisoarei "fata lu' tata" ! Esti atit de pe linga orice problema... doar ca te-a invatat tati la ciolan. /