Blaga: Duminica seara Elena Basescu se va reinscrie in PDL

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 4 iunie 2009, 21:36 Actualitate | Politic

Elena Basescu va castiga mandatul de europarlamentar si duminica seara se va reinscrie in PDL, a declarat joi secretarul general al PDL, Vasile Blaga, relateaza NewsIn.

Intrebat de realizatorul unei emisiuni TV daca liderii PDL care vor vota pentru Elena Basescu vor fi sanctionati, Vasile Blaga a explicat ca nu exista aceasta discutie in cadrul partidului.

"Convingerea mea este ca duminica seara Elana se va inscrie din nou in Partidul Democrat Liberal, deci nu am nici o retinere din acest punct de vedere", a declarat secretarul general al PDL.

Vasile Blaga a sustinut ca PDL va castiga alegerile pentru Parlamentul European, dar a explicat ca "va fi o batalie corp la corp, vor fi alegeri care vor depinde in proportie de 90% de militanti".


Citeste mai multe despre   






















1005 vizualizari

  • +3 (13 voturi)    
    Scuze... (Joi, 4 iunie 2009, 21:59)

    Radu [anonim]

    Aceasta EBA chiar nu intelege ca e pe linga orice problema ? Sper sa nu o voteze nimeni. Iar daca se inscrie in PDL, apoi Besescule, poti sa iti iei ADIO de la voturile celor din diaspora la toamna. Un nimic ca Presedinte am votat, dar sa votam si o CRETINA in PE e prea mult. Amindoi aveti un loc de cinste la gunoiul istoriei !

    Nu, nu sint cu nici un partid. Din pacate, oferta partidelor din RO imi aduce aminte de gunoi, ghena, toaleta publica, orice... dar numai de oameni integri nu !

    De departe, cu cele mai bune ginduri pentru Romania si oamenii cinstiti de acolo.

    Iar pentru clasa politica, va rog sa va stergeti la gura dupa diareea verbala de care suferiti si sa trageti apa in urma voastra. Clasa politica din RO = cel mai mare rahat de pe aceasta planeta !
    • -3 (3 voturi)    
      re (Joi, 4 iunie 2009, 23:46)

      nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      Permite-mi sa ma indoiesc de vorbele tale cu privire la diaspora. Dupa exprimare, cred ca te uiti prea mult la domnullaptop.
    • +5 (5 voturi)    
      din pacate... (Vineri, 5 iunie 2009, 0:00)

      Ioan [anonim] i-a raspuns lui Radu

      ...o vor vota multi. Prostia trebuie exploatata, nu e asta una din regulile "lor" ?
      Oricum, cica in Somalia e mai rau. Ar trebui sa fiu multumit ? Ei bine, nu sunt !
      "Clasa politica din RO = cel mai mare rahat de pe aceasta planeta ! " Se pare ca ai dreptate, dar cum am spus mai sus...
  • +9 (13 voturi)    
    Multumesc ... (Joi, 4 iunie 2009, 22:04)

    Motul [anonim]

    mi-ai luat o piatra de pe inima. Eram ingrijotat ca PD-L va ramane fara un lider marcant !
  • +2 (4 voturi)    
    Jale (Joi, 4 iunie 2009, 22:50)

    Romania [anonim]

    Radule ai perfecta dreptate.Si eu ca tine si ca multi altii santem departe de casa si chiar de parinti iar unii departe de copii nostrii.Avem o clasa politica care a jefuit tot au vandut speranteele Romaniilor.
    Eu ca tine nu sant cu nici un partid.Ultima data cand am fost la vot a fost cand a castigat CDR-ul.Asa cum spui tu e dezastru si nu pot sa-mi imaginez ce se va intampla .Am impresia ca politicienii sant doar pe buletin Romani.In fapte parca ne urasc si vor sa ne omoare.Orice masura sau lege dar oricare din ele luate in defavoarea poporului si in favoarea lor si neamuriilor lor.Parca mahalagii ,hotii,speculantii,tampitii,lasii au mai multa valoare in Romania.Diaspora e buna sa trimita miliarde de Euro fara ca ei sa miste un deget.
    Ai avut vreodata nevoie de ambasada Romana sa vezi ce onoare-ti confera.Vino pe blogul lui Bataiosu Bogdan.Nu vreau sa fac reclama si rog moderatorul sa ma ierte.Dar nu se mai poate.Romani din toate tariile sa ne unim.
  • +2 (4 voturi)    
    Ce spectacol penibil! (Joi, 4 iunie 2009, 23:07)

    D.Lavrancea [anonim]

    Fara alt comentariu .
  • +3 (5 voturi)    
    Slugile lui base. (Joi, 4 iunie 2009, 23:23)

    Bllom [anonim]

    Vroiam sa votez cu PDL dar mai bine nu daca vine pitzi lu tata inapoi
  • +2 (4 voturi)    
    amu om vede (Joi, 4 iunie 2009, 23:45)

    Ovidiu [anonim]

    daca are cineva atatea cojones in PDL incat sa ii dea "reject" la cererea de adeziune...
    • 0 (0 voturi)    
      Non reject (Vineri, 5 iunie 2009, 12:27)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      EBA e oaia ratacita care se intoarce la turma...
  • +1 (3 voturi)    
    politicieni (Joi, 4 iunie 2009, 23:55)

    cosmin [anonim]

    In sfarsit ma bucur sa vad atatia oameni care gandesc exact ca si mine in privinta politicienilor de mizerie pe care-i avem din pacate !Aceiasi fosti comunisti resapati dupa "89 si din pacate mai nou chiar si odraslele lor jegoase !Despre toti acesti indivizi . care cica ne-au guvernat in ultimii 20 de ani . nu se poate spune decat un singur lucru cert:ASOCIATI IN VEDEREA SAVARSIRII UNOR INFRACTIUNI !!!
  • 0 (4 voturi)    
    Miroase a prostie in intrega rumanie (Vineri, 5 iunie 2009, 1:18)

    s [anonim]

    bravos pdl la mai mare...vedeti poate vrea gigi sau vc tudor..buldog sluga la marinar
  • +2 (2 voturi)    
    v-ati uitat la cehi? (Vineri, 5 iunie 2009, 8:21)

    cotcodac [anonim]

    Au si ei o clasa politica de rahat, stau si ei in preajma a europarlamentare - si cu ce isi varsa naduful? Cu oua, stimati alegatori, cu oua, de un domn pe nume Paroubek s-ar putea culca dupa fiecare miting electoral intr-o tigaie pentru omleta cu sunca.
  • 0 (2 voturi)    
    ce pacaleala (Vineri, 5 iunie 2009, 8:27)

    xy [anonim]

    ...sinistra. in ce partid din lume s-a mai intamplat asta, sa te dai independent doar pe perioada alegerilor, sa ai fruntasi din partid care te sustin deschis (elena udrea, ridzi), desi tu iei clar din voturile partidului, si astia care te sustin nu numai ca nu sunt sanctionati, dar sunt mai apreciati in partid chiar decat aia care voteaza lista partidului. atunci ce fel de "candidat independent" mai esti??
    ma deranjeaza rau ipocrizia asta, si m-ar deranja chiar daca e.basescu ar fi un candidat extraordinar si ar merita sa fie votata.
  • +1 (1 vot)    
    Eu nu inteleg aceasta strategie! (Vineri, 5 iunie 2009, 8:58)

    Gheorghe [anonim]

    Este clar ca pe EBA o va vota o buna parte din bazinul elector al PDL. Poate va castiga, poate nu va castiga mandatul de europarlamentar, dar PDL va avea sigur mai putine procente decat coalitia PSD - PC. Ori acestia din urma tocmai pe acest lucru se bazeaza, cand afirma ca dupa aceste alegeri vor analiza daca mai raman sau nu la guvernare. Si probabil ca vor ramane, ca nu pleaca usor caiinele de la macelarie, dar vor santaja partenerul cat vor putea de mult. Pe scurt sustinerea unei candidaturi independente in conditiile aratate de sondaje, inseamna ati taia singur craca de sub picioare. Nu stiu cine a gandit o asemenea strategie dar daca nu e idiot atunci inseamna ca. . . e agent sub acoperire.
  • 0 (0 voturi)    
    Penibil (Vineri, 5 iunie 2009, 9:37)

    Maria [anonim]

    Domnule Blaga, mai bine taceati !
  • 0 (0 voturi)    
    Ce rost a avut circul asta de doi bani? (Vineri, 5 iunie 2009, 10:21)

    Liv [anonim]

    Dle Blaga, sincer si impartial va spun: mai mult v-ati facut de bacanie.
  • 0 (0 voturi)    
    haha hihi - palma politicii - e mai dura pt. naivi (Vineri, 5 iunie 2009, 10:40)

    lupu' singuratic [anonim]

    Imi pare bine ca spus-o pe fata! Cand afirmam ca Eba nu-i independent toti ma gratulau cu cele mai frumoase cuvinte din vocabularul limbii romane.
    Bigotii politici de pe acest site mi-au dat nu stiu cate voturi negative; dar nu-i important asta ca nu sufar de bagare in seama. Ceea ce imi bucura inima este faptul ca realitatea mi-a dat dreptate.


    EBA nu este independenta. Inca de cand umbla dupa starngerea de semnaturi se vedea cu ochiul liber. A starns 200.000 de semnaturi intr-un timp record ceea ce altii nu au facut-o. daca vamai amintiti chiar din PD-L o doamna nemultumita ca nu a fost inclusa pe lista si-a dat demisa si a afirmatca o sa candideze ca independent. Dansa nici pana acum nu a starns acele semnaturi pentru a intra in campanie.

    Cu ochii mei am vazut cum anumiti tineri portocalii lucrau pt. EBA. Si in astfel de conditii cum poti spune ca esti independent cand pe stada te acosteaza niste tineri portocalii si iti spun daca semnezi pentru candidatura Ebei?

    Luati-va palme dupa palme voi cei creduli.
  • 0 (0 voturi)    
    Voturi frumoase si la sfantul asteapta (Vineri, 5 iunie 2009, 10:54)

    lupu' singuratic [anonim]

    Doamna Saftoiu legea aia mai sta in picioare? Doreati sa initiati o lege privind obligativitatea votului. Priviti mincinosii,vanzatorii de nimic. Din aceasta cauza lumea nu se prezinta la vot pentru ca sunt mintiti.

    Voi ne mintiti si tot voi vreti sa dati o lege prin care sa ne fortati sa mergem la vot OBLIGATORIU.
    Eu unui nu merg la vot dar imi este mila d cei care au crezut intr-un deziderat mincinos. Estea doua oara cand li se intampla. Prima data s-a intamplat in alegerile dintoamna, cand unii poate austampilat din ura impotriva unuianumit partid.Si cand colo, ce sa vezi sau inccuscrit, si-au dat mana peste popor si au format coalitia PD - PSD.

    Voturi frumoase!
  • 0 (0 voturi)    
    Poate Blaga are mai mult scaun la cap! (Vineri, 5 iunie 2009, 11:19)

    Peter [anonim]

    Poate s-a săurat şi el de modul în care sunt conduşi pedeleii, iar afirmaţia lui legată de reînscrierea ebei in partid a fost făcută chiar cu un scop bine determinat. La ăştia în partid e mai ceva decât în fostul pcr, totul nu se face decât la comanda "de sus", iar omul s-o fi săturat şi el. Mai ales că are ceva precedente...
    Oricum, în afară de faptul că-i fiica lu' tac-su, alte merite nu ştiu să mai aibă ca să fie aleasă într-un post de reprezentare a ţării în PE. O fi el mare salariul, dar ar trebui poate altcineva să-l primească.
    Măi oameni buni, uitaţi unde-am ajuns! E ridicol!
  • 0 (0 voturi)    
    EBA=NICU (Vineri, 5 iunie 2009, 11:56)

    JJ [anonim]

    tovarasu nicu ceausescu presedinte