VIDEO Presedintele Traian Basescu participa sambata la Targul traditional de ceramica de la Horezu 

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 mai 2009, 11:10 Actualitate | Politic

Presedintele Traian Basescu a ajuns sambata dimineata in localitatea valceana Horezu, unde va participa la cel mai mare si cel mai vechi targ traditional de ceramica din Romania, "Cocosul de Hurez".

Targul Ceramicii Populare Romanesti „Cocosul de Hurez”, aflat la cea de-a 39-a editie a inceput vineri si va dura trei zile. Deschiderea oficiala are loc sambata, iar printre oaspeti se afla si seful statului, Traian Basescu.

Targul “Cocosul de Hurez”, gazduit de orasul valcean Horezu, a devenit cel mai important loc de intalnire a olarilor din Sud-Estul Europei. La evenimentul din acest an participa mesteri ceramisti din cel putin 17 judete ale tarii.



Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

425 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    am shi io o intrebare (Sâmbătă, 30 mai 2009, 12:02)

    Codruta N [utilizator]

    Toate excursiile astea (ca "excursii" sunt, nu altceva) - unele facute chiar in timpul saptamanii, adica in timpul in care normal eu (si voi) il platesc sa LUCREZE - sunt decontate din banii Presedintiei?

    Apropo de "a lucra" - care e "fisa postului" pentru Presedinte? Ca vad ca acesta nu face cam nimic - desi salariul propus pentru Presedinte este cel mai mare! Chiar asa: in fond, CINE e "angajatorul Presedintelui"? CINE ii plateste impozitele si taxele "platite la sursa"? Cine e persoana care semneaza contractul de angajare a Presedintelui, la pozitia "angajator"? CINE verifica in ce masura isi respecta "fisa postului" si, daca nu face ce e scris acolo, ii taie X % din salariu?
    • +1 (5 voturi)    
      Codruta, citeste articolul (Sâmbătă, 30 mai 2009, 13:13)

      nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Targul de ceramica e sambata, nu in timpul saptamanii lucratoare.

      PS:
      Articolul 80
      (1) Preşedintele României reprezintă statul român şi este garantul independenţei naţionale, al unităţii şi al integrităţii teritoriale a ţării.
      (2) Preşedintele României veghează la respectarea Constituţiei şi la buna funcţionare a autorităţilor publice. În acest scop, Preşedintele exercită funcţia de mediere între puterile statului, precum şi între stat şi societate.

      Practic se poate adresa oricand si statului si societatii. Presedintele nu da salarii si nici nu guverneaza direct. Este un fel de consultant.
      • +1 (1 vot)    
        sambata? (Sâmbătă, 30 mai 2009, 14:20)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui nashu_mare

        Si sambata e zi lucratoare, in Romania?

        Io nu zic ba: pentru Presedinte poate o fi "zi lucratoare" (asta inseamna ca chiuleste ca sa mearga la Targ ;) - dar vreau sa vaz shi io fisa aia a postului si contractul de angajare asa cum e el inregistrat la ITM :-p
      • +1 (1 vot)    
        n-am zis ca "da salarii" (Sâmbătă, 30 mai 2009, 14:22)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui nashu_mare

        Am zis ca IA salariu!

        Pentru CE il ia (repet: se propune sa fie "cel mai mare din tzara")? Sunt shi io curioasa...

        Nu de alta - dar il ia din banii MEI!!!
        • 0 (2 voturi)    
          re (Sâmbătă, 30 mai 2009, 17:13)

          nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          Ti-am citat exact pasajul cu "fisa postului" scrisa pe o chestie numita "Constitutie".
    • 0 (8 voturi)    
      bugetul presedintiei (Sâmbătă, 30 mai 2009, 13:16)

      cucu [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      este votat de parlament.

      folosirea acestui buget pentru deplasari peste perfect legala,chit ca pesedeii si peneleii crapa de ciuda.

      esti ofticat,nu?
      • +1 (5 voturi)    
        Si mai e o chestie pe care ei nu o spun (Sâmbătă, 30 mai 2009, 13:33)

        nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui cucu

        Oau, presedintele lucreaza si sambata? :)
  • +1 (7 voturi)    
    "cucosu' (Sâmbătă, 30 mai 2009, 13:43)

    salea [utilizator]

    "cucutzu" portokaliu are dreptate, asa este normal, "cocoselul" din deal, merge la Horezu, cucurigeste pentru binele tzarisoarei, ca doar nu-si face campanie electorala !?! de-ar da "aviara gripa" in totzi cuci portokalii ... ca sunt neam bun cu porkul !
  • -1 (3 voturi)    
    Poate avem noroc... (Sâmbătă, 30 mai 2009, 14:30)

    Octavian Ion [utilizator]

    ...si ne vom trezi sa nu mai votam cu un asemenea specimen la toamna...
  • 0 (2 voturi)    
    CER a Ă (Sâmbătă, 30 mai 2009, 15:11)

    Rapsod [anonim]

    Arpegiul lui TB

    DOmnia ta, bătrâne ramolit, e ca muierea stearpă,
    MIrosul muzei negre ce-i cântă lui Satan din harpă.
    SOLuţia alternativă, firească, dorită de întreg poporul:
    DOmnule Preşedinte, hai, dispari, cât te rugăm cu binişorul...
  • +1 (1 vot)    
    necesar (Sâmbătă, 30 mai 2009, 19:57)

    cristus [anonim]

    E multa lume acolo ? Trebuie sa fie si chiorul prezent ! Cred ca i se trage de la momentele de singuratate de pe mare cand facea bai de multime cu hamsiii !!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    promovare zona turistica (Marţi, 30 iunie 2009, 14:24)

    Mihaela [anonim]

    Romania este plina de locuri deosebit de frumoase si incarcate de istorie, numai ca ele trebuie descoperite si apreciate.
    Orasul Horezu impreuna cu toate frumusetile care il inconjoara este o zona superba, dar pacat ca nu este promovat si valorificat la adevarata lui valoare. Targul de ceramica, si ceramica insasi este reprezentativa pentru Horezu, fiind unul dintre cele mai frumoase si mai apreciate targuri din Romania. Eu personal iubesc aceasta zona si desi nu mai locuiesc aici incerc sa o promovez cu imagini reprezentative ce merita vizitate si cat mai multe informatii, printr-un site personal - http://www.ceramicahorezu.ro