EuObserver: Monica Macovei printre candidatele demne de Parlamentul European; "glamour girl" Elena Basescu la polul opus

de Roxana Bobolicu     HotNews.ro
Joi, 28 mai 2009, 0:34 Actualitate | Politic

Monica Macovei
Foto: AGERPRES
EuObserver vorbeste despre 4 femei, critici severi ai coruptiei, care incearca sa castige alegerile europarlamentare. Printre acestea se numara si Monica Macovei, fost procuror si ministru al Justitiei in Romania, care a ajutat administratia romana sa se ridice la standarde europene.

Aceasta s-a axat in campanie pe eradicarea coruptiei in campania sa, iar electoratul se steapta ca ea sa lupte si impotriva abuzurilor de la Bruxelles daca primeste postul, scrie EuObserver.

Monica Macovei este pusa in aceeasi categorie cu alte femei, apreciate pentru lupta lor impotriva coruptiei in Franta, Italia si Marea Britanie si care incearca sa intre in Parlamentul European, o institutie "dominata de barbati". Acestea sunt prezentate in contrast cu alte candidate mai "excentrice", printre care se numara si Elena Basescu.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1539 vizualizari

  • -17 (19 voturi)    
    O da.. (Joi, 28 mai 2009, 1:11)

    Miaunel [anonim]

    Dar ce a facut Macovei si noi nu stim? A disparut coruptia in justitie cat a fost ea ministru?
    De ce ar "merita" aceasta pseudo-politiciana sa intre in parlamentul european? Chiar e vre-o diferenta intre ea si Elena Basescu? Amandoua impartasesc aceeasi "calitate".. sunt nesuferite..
    • 0 (0 voturi)    
      nu degeaba se zice ca (Joi, 28 mai 2009, 20:59)

      zaboo [anonim] i-a raspuns lui Miaunel

      nimeni nu e profet in tara lui... Si daca tot spui ca sunt nesuferite cele doua, tin sa iti amintesc ca asta nu e concurs de popularitate... sau, cel putin, nu ar trebui sa fie... speram ca e despre valoare, profesionalism, experienta, ambitie si multe altele de genul asta! si mai speram ca se alege cu mintea... dar vai! orban nu (mai) e singur!
  • -16 (18 voturi)    
    Doamne.... (Joi, 28 mai 2009, 1:18)

    cm [anonim]

    ce caricatura de femeie , unde am ajuns...."Monica Macovei a ajutat administratia romana sa se ridice la standarde europene".....Poate la cele congoleze. Dar e de asteptat de la Hotnews...
  • -12 (14 voturi)    
    Numai gura de ea (Joi, 28 mai 2009, 1:31)

    patrunjel [utilizator]

    Cat a fost ministru doar gura a fost de ea.

    Desigur, asta a dat foarte bine la presa , a fost mediatizata intens si i-au facut o imagine buna . De pomana.

    Cand insa ne uitam ce a realizat concret vedem ca fix zero . Justitia e bine mersi tot acolo unde a fost si inainte de ea.

    Asa ca mai lasati-o pe baba sa se duca acolo unde ii e locul , la lada de gunoi a istoriei.
    • +8 (14 voturi)    
      macar s-a luptat constant cu sistemul putred (Joi, 28 mai 2009, 4:44)

      restitutio.ro [anonim] i-a raspuns lui patrunjel

      chit ca au profitat si parintii sai de a pune gheara pe o casa nationalizata, dar macar MM s-a luptat constant si vizibil cu sistemul corupt din justitie si rindul politicienilor.
      inainnte sa o criticati cu patos, mai aratti-ne vreun i demnitar ce a facut-o la fel de hotarit cit a stat pe scaunul caldut de ministru.
      banuiesc ca nu degeaba ia-u conferit oficialii UE onorul de "femeia polica a anului"
      Nu o fi nici ea perfecta insa bucurati-va ca exista si la noi femei hotarite, cu principii in politica.
      Sau o preferati pe Udrea ca stil?
      Cu jeepuri si mertane de sute de mii de uero, cu blinkblinkuri si aparitii precum tzoapele de fotbalisti.
      • +5 (7 voturi)    
        o sustin pe Monica (Joi, 28 mai 2009, 11:00)

        lucia [anonim] i-a raspuns lui restitutio.ro

        O sustin pe Monica Macovei! E un pas inainte si ne-ar reprezenta decent. Avem nevoie de profesionisti si de oameni decenti
  • +16 (18 voturi)    
    nu mai postati aiurea (Joi, 28 mai 2009, 1:56)

    I [utilizator]

    Macovei a facut tot ce a putut, dar nici acum nu pot sa uit cum toti penalii o atacau pe toate posturile. Pentru ca daca ea ar fi dus reforma pana la capat, multi ar fi ajuns la puscarie. O votez!
  • +14 (16 voturi)    
    Corect. (Joi, 28 mai 2009, 1:56)

    Vlad U. [utilizator]

    Exact, domnilor comentatori "Miaunel" si "cm". Haideti sa-l trimitem pe Chiuariu in PE. Si pe Mitrea il punem la justitie, ca rezolva el, nu ca_caricatura aia de femeie.

    Apropo, aveti macar aer conditionat acolo, in beciul partidului? Ca scade gramatica invers proportional cu gradele.
  • +12 (14 voturi)    
    Cam devreme baieti...nu aveti somn? (Joi, 28 mai 2009, 1:56)

    twisted_arrows [utilizator]

    vad ca baietii de mai sus s-au trezit devreme sa bage primii niste comentarii negative la adresa ei.

    ei...e fain serviciul asta cu postatul primul?...se plateste bine?
  • -9 (11 voturi)    
    decat macovei, mai bine D-na Norica Nicolai (Joi, 28 mai 2009, 8:27)

    ionescu [anonim]

    decat procuroarea comunista macovei, mai bine sa castige alegerile d-na Norica Nicolai. Romania ar fi mai bine reprezentata si n-ar mai fi criticata, asa cum se procedeaza acum.
    • 0 (0 voturi)    
      habar n-ai (Joi, 28 mai 2009, 21:36)

      stefan2009 [utilizator] i-a raspuns lui ionescu

      Se vede ca nu stii nimic despre cariera acestei doamne.
      Monica Macovei a luptat tocmai impotriva sistemului comunist corupt. Chiar si cand era o simpla avocata, lua procese in domeniul drepturilor omului pe care altii nu le-ar fi luat (nu picau destui bani si nu era un domeniu cu frecare la pile cunostintre si relatii, care le plac tare mult avocatilor).
  • 0 (4 voturi)    
    ... (Joi, 28 mai 2009, 11:23)

    festinalente [utilizator]

    EBA nu e excentrica... doar ca nu poate pronunta cuvintele limbii romane decat consonantic si cu accent mai intunecat. In rest nu luam in considerare ca singurele discursuri inteligente sunt cele invatate de acasa pe de rost.
  • +2 (2 voturi)    
    Cea mai competenta pentru Parlamentul European (Joi, 28 mai 2009, 14:24)

    Alina [anonim]

    Monica Macovei e cel mai competent candidat pentru Parlamentul European dintre toti candidatii din Romania. Va fi viitorul Comisar European pe care il da Romania. Monica fii barbata!
  • -3 (3 voturi)    
    altul e adevarul (Joi, 28 mai 2009, 16:00)

    Lefterescu [anonim]

    Monica Macovei este doar o biată ...bătrână raţă
    care mai măcăne cu gândul la cei 7500 euro/lună
    (360000 euro în patru ani).
    • +1 (1 vot)    
      Argumente? (Joi, 28 mai 2009, 20:35)

      Paul [anonim] i-a raspuns lui Lefterescu

      Nici nu o cunosti. De ce spui asta despre ea? Monica este consecventa in bine si se si pricepe la ce face. Ca unii incearca sa minimizeze rolul ei in guvernarea precedenta este in contradictie cu numarul de posturi de pe aceasta pagina web. Daca a suparat pe multi inseamna ca si-a facut datoria.
      • 0 (0 voturi)    
        spune asta.. (Joi, 28 mai 2009, 21:38)

        stefan2009 [utilizator] i-a raspuns lui Paul

        ...pentru ca presupune ca Monica este ca si el, Lefterescu. Este genul de om care-i catalogheaza pe toti oamenii in functie de ce-si doreste el de la viata, nu in functie de ce-si doresc ceilalti de la viata.
  • 0 (0 voturi)    
    disco girl (Vineri, 29 mai 2009, 9:14)

    VihcyStoicanita [anonim]

    dupa ce a facut furori prin discotecile patriei si prin cafenelele din Dorobanti trebuie sa ne reprezinte cu demnitate pe holurile de la Bruxelles;
  • 0 (0 voturi)    
    Imparateasa e goala pusca! (Vineri, 29 mai 2009, 14:19)

    Arthur [anonim]

    Mai sunt si alte aprecieri in PE nu numai de la PPE: "Un critic perpetuu al ritmului reformei în justiţie din România după ce a fost detronată din poziţia de ministru al Justiţiei, doamna Macovei este o persoană controversată. Ea foloseşte evenimentele externe ca o oportunitate de a-şi critica ţara şi de a califica ca fiind corupţi politicienii opozanţi. Macovei chiar a spus recent că România nu ar trebui să mai primească fonduri de la UE, în mod clar o chestiune contrară interesului acestei ţări. Se bucură de un puternic sprijin al PPE pentru poziţiile exprimate (această familie politică a fost întotodeauna un critic puternic al României), fiindu-i acordat titlul Femeia Europei în 2008, pentru presupuse merite în reforma justiţiei în 2005-2006 (şi nu 2007 sau 2008). Premiul a fost acordat de eurodeputata PPE Rodi Kratsa-Tsagaropoulou, preşedinta AIPFE (Asociaţia Internaţională pentru Protecţia Femeilor din Europa) şi înmânat de Hans Gert Poettering, fostul lider al Grupului popularilor europeni în Parlamentul European". Dupa cum vedeti mai sus nu toti sunt impresionati de gargara de gogoasa umflata care este MM. Numai romanii tantalai o mai respecta!
  • 0 (0 voturi)    
    vreau sa-i pun o intrebare pentru monica macovei (Sâmbătă, 30 mai 2009, 10:25)

    nanut [anonim]

    referitor la art.215.c.p. este esential un raspuns din partea dumneaei