Ordin in PDL: Zece voturi pe sectie de vot pentru EBA – surse

de D.Tapalaga, L.Parvu     HotNews.ro
Marţi, 26 mai 2009, 15:44 Actualitate | Politic

Liderii de filiale ai PDL au primit luni, la sedinta Colegiului Director, ordin sa asigure, la alegerile din 7 iunie, cate zece voturi, in medie, pe fiecare sectie de votare pentru Elena Basescu, au declarat pentru HotNews.ro surse de la varful partidului. Pedelistii se bazeaza pe un calcul simplu: in tara sunt in total 17.000 de sectii de votare. Zece voturi pe sectie inseamna 170.000 de voturi. Astfel, EBA ar castiga un mandat la Bruxelles si in cazul unei prezente super-optimiste de 30%. O prezenta mai redusa inseamna emotii mai putine. Candidatii independenti devin europarlamentari daca, potrivit legii legii, aduna mai multe voturi decat asa numitul coeficient electoral national.  

Potrivit legii privind organizarea si desfasurarea alegerilor pentru Parlamentul European din 2007, in cazul candidatilor independenti se ia in calul asa numitul coeficient electoral  national. Acesta reprezinta, potrivit legii, “partea intreaga a raportului dintre numarul total de voturi valabil exprimate si numarul de mandate de parlamentari ce revin Romaniei”.

O prezenta de 25% echivaleaza cu 4, 5 milioane de voturi exprimate. Numarul cetatenilor cu drept de vot din Romania este de aproximativ 18 milioane.

Numarul europarlamentarilor care revin Romaniei este de 33. In cazul unei prezente de 25%, coeficientul electoral national este echivalentul a 136 de mii de voturi. Si in cazul unei prezente super-optimiste, de 30%, Elena Basescu tot ar intra in Parlamentul European. O prezenta de 30% inseamna un coeficient electoral national de 163 mii de voturi. Or, EBA ar avea asigurate de activitistii PDL minim zece voturi pe sectie de vot, adica 170.000 pe tara. 

PDL incearca sa distribuie numarul de voturi strict necesar catre EBA pentru ca orice vot in plus inseamna si mai putine voturi pentru partid, care si asa se afla la egalitate cu PSD in majoritatea sondajelor.

Oficial, presedintii de filiala neaga ca ar fi primit directive de la centru in cazul EBA: “Singurul meu target este cel stabilit in Biroul Permanent ai filialei si vizeaza strict partidul si nu pe Elena Basescu. Nu am primit nici o directiva de la centru sa adunam voturi pentru Elena Basescu, nu am nici o informatie in acest sens, voturile trebuie sa fie canalizate pe PD-L. Cel mai in masura este sa va raspunda domnul Flutur in chestiune asta pentru ca dansul este factorul de comunicarecare transmite directivele si ordinele de partid, eu nu stiu nimic de asta si nimeni nu m-a informat in acest sens”, a declarat Lucian Bode, presedintele PDL Salaj.  

Ce spune legea
  • Art. 20. - (1) Pentru partidele politice, organizatiile cetatenilor apartinand minoritatilor nationale, aliantele politice si aliantele electorale, pragul electoral de atribuire a mandatelor reprezinta 5% din totalul voturilor valabil exprimate, la nivel national.
  • (2) Candidatilor independenti li se pot atribui mandate daca au obtinut, fiecare in parte, un numar de voturi valabil exprimate cel putin egal cu coeficientul electoral national. Coeficientul electoral national reprezinta partea intreaga a raportului dintre numarul total de voturi valabil exprimate si numarul de mandate de parlamentari europeni ce revin Romaniei. 


Citeste mai multe despre   






















2822 vizualizari

  • -4 (14 voturi)    
    Urat (Marţi, 26 mai 2009, 15:53)

    CCC [anonim]

    Campania capata accente grotesti! Rusine hotnews ca dati stiri pe surse :(.
    • +4 (4 voturi)    
      sa inteleg ca tu (Marţi, 26 mai 2009, 16:34)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui CCC

      decizi cu cine votezi in functie de cum zice presa?
    • +2 (6 voturi)    
      curat murdar (Marţi, 26 mai 2009, 17:52)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui CCC

      Asa e hotnews, nu informati oamenii despre mizeriile pe care le aflati ci doar reproduceti ce declara in mod oficial partidele !!

      Nu vrem sa auzim de informatii de culise si de aranjamente "neordodoxe". Daca nu auzim, ele nu exista!
      • +2 (4 voturi)    
        ... (Marţi, 26 mai 2009, 23:04)

        festinalente [utilizator] i-a raspuns lui Mihai-G

        uita-te la un film mai bine. Lasa sa intelegem cum ajung prostii in forurile inalte. Daca ajunge in parlamentul european macar sa nu deschida gura ca are o pronuntie de handicapata. Sa foloseasca hartia :))
  • +6 (14 voturi)    
    Elena bashescu =Elena CEAUSESCU (Marţi, 26 mai 2009, 15:55)

    mezeluri [anonim]

    Doar ca in mai rau.
    Aia macar stia de CO2.
    Pntru cei care scuzati ecxpresia "o sa puna botul" : azi o votati, maine o executati. ca asa e romanul.
    • +5 (7 voturi)    
      Ne-am saturat de Elene. Sa le ia naiba. (Marţi, 26 mai 2009, 16:52)

      Arpagic [anonim] i-a raspuns lui mezeluri

      Elenele asta numai prapad au facut, una nu fu buna de ceva: Faza 1: Elena din Troia pe un car grecesc ii invrajbi pe greci de le trabuira 10 ani de batai sa le treaca. Faza 2 : Elena Ceausescu a pus excavatoarele pe Romania de n-au ramas nici mortii in morminte. Faza 3: Elena Udrea (cocos) pe da, aia de a mutat Norvegia in UE ridicand prostia la rang de ministru, a // :-). Faza 4: (dar prosti suntem totusi daca am ajuns pana la faza 4) Elena baSECU, de pe jeep-ul lui tac'su ne-a trantit declaratia de independenta fata de inteligenta. La foc continuu, nu o singura data.
      Dragi romani, sa va stea Elenele in gat.
      • 0 (2 voturi)    
        Foarte bun cometariul (Miercuri, 27 mai 2009, 0:17)

        Carol al II-lea [anonim] i-a raspuns lui Arpagic

        ai uitat doar sa o treci pe lista si pe Elena Lupescu!
      • 0 (0 voturi)    
        Leanele (Miercuri, 27 mai 2009, 22:22)

        minel [anonim] i-a raspuns lui Arpagic

        Mai arpagic,sunt destui tarani prosti in tara asta carora,daca primarul le spune sa aleaga pe proasta lu1 chiorete,o fac.
        Daca lumea nu se duce la vot,sunt sanse foarte mari sa se fraudeze alegerile,
  • +4 (4 voturi)    
    in loc de EBA (Marţi, 26 mai 2009, 15:59)

    eu [anonim]

    E BA
  • +4 (6 voturi)    
    Invitatie la frauda (Marţi, 26 mai 2009, 15:59)

    Catalin [anonim]

    Practic aceasta indicatie reprezinta o invitatie la frauda!

    Asta se va intampla.

    In Cernica primarul obliga cadrele didactice (majoritatea locuiesc in Bucuresti) sa vina sa voteze in comuna! Verificati! Si ii ameninta ca nu le da bonurile cadou promise daca nu vin!
    • -2 (4 voturi)    
      Asa si? (Marţi, 26 mai 2009, 16:35)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      Votul e secret. Sa vina si sa voteze cu cine doresc ei, nu dom' primar.
      • +5 (5 voturi)    
        Nu te fa ca nu intelegi (Marţi, 26 mai 2009, 16:51)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui soferul

        Aceasta stire, precum si diversele zvonuri legate de practicarea unui "turism electoral" portocaliu (vezi si indicatiile si amenintarile lui Blaga la adresa sefilor judeteni) sunt elemente a unei tentative de frauda electorala. In situatia in care la fiecare sectie de votare ai zeci de "turisti electorali" (la europarlamentare poti vota oriunde in tara, nu esti legat de sectia de domiciliu) e foarte usor sa manipulezi voturile care intra in urna, dat fiind ca presedintii si vicepresedintii sectiilor de votare, desi ar trebui sa fie independenti politic, sunt numiti de catre primar, dintre salariatii lui (secretari de primarie, profesori cu domiciliu in sat/comuna, etc)
        Oricum ceea ce spun eu e cat se poate de real - mergeti in ziua alegerilor, la ora 10 in fata la Cora - de acolo ii va lua microbuzul pe acesti turisti electorali. Vor si mai multi, nu numai cadrele didactice din comuna.

        Aaaa...primarul Cernicai, Apostol, cercetat penal pentru ilegalitati cu privire la terenuri (cardasie cu clanuri mafiote tiganesti - clanul Geamanu) e membru de seama PDL.

        Si da, indemnul dinspre Cotroceni e cat se poate de real - EBA trebuie sa iasa parlamentara. Vom asista la o fraudare masiva.
    • +5 (5 voturi)    
      asa e (Marţi, 26 mai 2009, 16:43)

      Massada [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      am verificat
  • +6 (6 voturi)    
    Coreea de Nord (Marţi, 26 mai 2009, 16:02)

    Jean Paul Belmondo [anonim]

    Urmatorul pas este ca la alegerile prezidentiale din toamna Colegiul Director sa decida ca din partea PD-L cadidatul va fi EBA, nu Boc asa cum Kim Il Sung de Constanta a sugerat acum cateva zile.
  • +10 (10 voturi)    
    eram sigur... (Marţi, 26 mai 2009, 16:02)

    geo12 [utilizator]

    la fel a strans d-ra EBA si semnaturile pt candidatura independenta... ce independenta e asta?... aseara la TVR a venit cu o poezie invatata si cu o mimica total falsa... nu-mi vine sa cred ce oameni au ajuns sa ne conduca!... eu emigrez daca ajunge asta in PE... ultimul sa traga apa!
    • +3 (5 voturi)    
      Se poate si mai rau (Marţi, 26 mai 2009, 16:36)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui geo12

      sa ajunga Vadim si Gigi. Eu l-as vota chiar si pe Iliescu decat pe astia doi.
      • +2 (2 voturi)    
        Tot un drac (Marţi, 26 mai 2009, 23:37)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui soferul

        Tu crezi ca pe EBA o duce mintea mai mult decat pe Vadim sau pe Gigi?!
        Sa fim seriosi, Vadim este mult peste nivelul ei intelectual, iar Gigi e mult mai istet si cunoaste pana si limba romana mai bine decat ea.
  • +5 (7 voturi)    
    mi-e sila! (Marţi, 26 mai 2009, 16:03)

    ambasadorul bunavointei [anonim]

    cum ramane cu discursul domnisoarei eba, ca ea nu are legatura cu taticutu? in ce hal ne aduce basescu...!
  • +1 (9 voturi)    
    "ar fi primit... ordin" (Marţi, 26 mai 2009, 16:08)

    martianu [utilizator]

    Pai au primit ordin sau nu?! Ce e stirea asta, ghicitoare?
    • +3 (5 voturi)    
      de unde? (Marţi, 26 mai 2009, 16:22)

      a [anonim] i-a raspuns lui martianu

      pai de unde vrei sa stie sigur? tu crezi ca au si dovezi concrete sau ce? chestiile astea nu se fac decat in asa fel incat sa nu se poata dovedi nimic ulterior, exceptand cazul in care vb cineva din interior.

      daca e adevarat sa le fie jena, ar trebui sa nu ia un vot la alegerile astea, si asta numai pt nesimtirea de care dau dovada. urat, foarte urat, fata asta cand deschide gura si vb zici ca nu are mai mult de 4 clase, si sa ne reprezinte ea in parlamentul european? mai bine s-ar (re)prezenta pe la orele de gramatica.
  • -8 (8 voturi)    
    da domnule (Marţi, 26 mai 2009, 16:22)

    andy [anonim]

    am primit ordin sa votam EBA un anumit numar de mebri PDL pe fiecare filiala(nu sunt 10). si ce va ofticati? peste tot in lume exista sprijin politic pe fata sau mascat. oricum decat jiji mai bine EBA! Votati EBA!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    3 la 10mii s-un sapun din partea firmei (Marţi, 26 mai 2009, 16:22)

    eugen [anonim]

    :)))
  • +7 (9 voturi)    
    Nu vrem dinastie conducatoare (Marţi, 26 mai 2009, 16:27)

    Profesorul Distrat (PD) [anonim]

    Scutiti-ne de dinastii! Daca e nevoie de vreo dinastie, apelam la Casa Regala, nu e nevoie de "domn pamantean".
  • +10 (10 voturi)    
    mi-e greata (Marţi, 26 mai 2009, 16:27)

    mircea [anonim]

    Ori au primit ordin PDL-istii, ori n-au primit tot greata imi e de aceasta situatie cu candidata cu tot. Made in Romania.
  • +9 (9 voturi)    
    Independenta? (Marţi, 26 mai 2009, 16:39)

    Dragos Stefan [utilizator]

    Cand a iesit din PDL si si-a anuntat candidatura independenta, a spus ca daca ajunge in PE, revine in partitul portocaliu.
    Deci cum isi permite fatuca asta sa se auto-intituleze candi"n"data (in)dependenta?

    Nepotism expus la cel mai inalt nivel!
  • +7 (7 voturi)    
    o decizie corecta (Marţi, 26 mai 2009, 16:41)

    laurica [anonim]

    Nu stim sigur daca e adevarat ce spune articolul si nu am incredere in zvonuri. Asa ca mai bine nu votez nici PDL ,nici pe d.ra EBA. Cred ca e cea mai corecta decizie pe care am sa o iau.
  • +7 (7 voturi)    
    Va rog (Marţi, 26 mai 2009, 17:00)

    Romy [utilizator]

    Mergeti va rog la vot si poate nu o vad pe analfabeta europarlamentar.
    Eu unul am sa merg.
    Ce natiune suntem daca trimitem pitipoance si ciobani in parlamentul european?
  • -5 (7 voturi)    
    habar nu am... (Marţi, 26 mai 2009, 17:17)

    rochiri [anonim]

    .. cum se impart voturile.Sunt pe liste?Candidatii sunt pe tara?
    O alta intrebare intre Norica Nicolai si EBA pe cine ati alege?
    Eu oricum am zis ca dupa alegerile din toamna nu mai ma duc la vot si eu pana in toamna trecuta nu am ratat nici un scrutin.
    Nu cred ca am sa mai ma duc .
  • +6 (6 voturi)    
    nu mi-e jena (Marţi, 26 mai 2009, 17:24)

    kllaus [anonim]

    sa spun ca EBA e o mare proasta iar noi un popor de prosti, ca le acceptam astora tot felul de mojicii. Ati vazut cum s-a dus naibii scandalul cu vilele Ioanei Basescu? Cred sa sunt suficiente mici atentionari ale Serviciilor Speciale de Ascultare si Intimidare si totul se rezolva. Cica uitarea ne ajuta sa suferim mai putin.
  • +3 (7 voturi)    
    e adevarat (Marţi, 26 mai 2009, 17:24)

    Tanar PDL [anonim]

    Blaga a dat ordinul foarte clar luni: 10 voturi pe sectie de votare. Tinerii PDL stiu bine asta si nimeni nu are curajul sa zica nimic ca zboara din partid. Am strans semnaturile tot la indicatiile pretioase ale lui Blaga de 5000 de semnaturi pe judet. Voturile Eba vor fi mai mult de 170000 mii cu ajutorul organizatiilor lui Ridzi, F. Popescu si Anastase. Flutur nu cred ca are nici o legatura cu treaba asta.
    Hai sa vedem cum vor fi distribuite voturile Eba la nivel national pe 7 iunie. Abia astept sa vad daca se executa PDL.
    • 0 (2 voturi)    
      Da mai tinere, (Marţi, 26 mai 2009, 23:33)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui Tanar PDL

      dar votul e secret asa ca te poti peesha pe el ordin ,venit de la un prost mai mare ca eba , asa ca votati pe cei care credeti ca sunt cei mai buni !
      • +1 (1 vot)    
        incorect (Miercuri, 27 mai 2009, 13:36)

        Tedu [anonim] i-a raspuns lui dami365

        Votul e secret, dar in calitate de sef de organizatie PD-L, daca nu faci norma de voturi EBA zbori din schema. PD-L -ul e la guvernare, asa ca a ramane in schema inseamna mult malai de mancat. Asa ca, vrei nu vrei, gasesti 10 x (cate sectii ai in zona ta) persoane sigure (rude, prieteni apropiati) care sa voteze EBA. Simplu ca buna ziua.
  • -7 (7 voturi)    
    EBA va fi europarlamentar (Marţi, 26 mai 2009, 19:10)

    marcu [anonim]

    Cred ca sa sunt suficiente si 5 voturi prezenta o sa fie ff slaba. Voi vota EBA din solidaritate pentru presedinte.
    Mult succes EBA!!!
  • +2 (6 voturi)    
    succes eba (Marţi, 26 mai 2009, 19:35)

    peepee [anonim]

    sper sa ajunga eba in parlamentul european, poate il ia si pe taticu,pe boc,pe udrea,videanu si toata gasca asta de mafioti.
  • +1 (5 voturi)    
    10 voturi pe sectie (Marţi, 26 mai 2009, 20:01)

    observator [anonim]

    adica reprezentantul PD la sectia de votare trebuie sa introduca 10 voturi pt EBA? pai asta ar fi foarte putin comparat cu sacii de voturi PD care au fost introdusi la parlamentare. Sau o fi vorba de sacul de voturi PD + 10 voturi EBA. Asta intra-adevar, e rezonabil si rational. N-are importanta cum cistigi alegerile. Important e sa le cistigi, nu?
  • +3 (3 voturi)    
    prefer gigi (Marţi, 26 mai 2009, 23:14)

    soljenitin [anonim]

    Sincer daca m-as duce la vot si ar tb sa aleg intre Eba si Vadim il votez pe Vadim de zece ori cu constiinta impacata , ca el macar stie sa vorbeasca limba romana si nu cea de dorobanti si stiu sigur ca ii bun crestin si patriot, si pe Ilici l-as vota
  • -2 (2 voturi)    
    Sunteti bolnavi la cap! (Miercuri, 27 mai 2009, 8:20)

    Gheorghe [anonim]

    Am votat si voi vota de fiecare data (pentru ca este un drept al meu si nu o obligatie) si niciodata nu mi-a spus nimeni cum sa votez si pe cine. Am votat asa cum am crezut eu la momentul acela (uneori am facut bine dar in cele mai multe cazuri am luat plasa). Interesant cum ar putea face acest lucru cand este stiut faptul ca intr-o sectie de vot sunt reprezentate toate partidele aflate in competitie. De aia zic ca autorii acestui scenariu sunt bolnavi cu capul si ar trebui izolati!
    • -1 (1 vot)    
      Sunt curios! (Miercuri, 27 mai 2009, 11:24)

      Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

      De ce am fost votat cu minus? Ce am spus gresit?
    • +1 (1 vot)    
      ... hai sa te lamuresc eu (Miercuri, 27 mai 2009, 13:27)

      Tedu [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

      Blaga si PD-L stiu ca pe bune EBA nu aduna voturile necesare. S-or gasi cativa fraieri sa o voteze, dar nu indeajuns. Asa ca se impune o norma de 10 voturi pe sectie!. Sefii fiecarei organizatii locale trebuie sa se asigure ca realizeaza acest scor, convingand inca dinaintea alegerilor (prin orice mijloace) 10 persoane / sectie sa voteze EBA. Evident, cei 10 sunt dintre oamenii de incredere ai fiecaruia. Daca la numaratoare, nu ies cele 10 voturi, atunci respectivul sef de organizatie locala a PD-L este ca si destituit. Asa ca va gasi prieteni apropiati, rude (oameni de incredere) ca sa voteze EBA, ca sa ramana in functie. Nu uita ca se poate vota oriunde, la orice sectie, nu conteaza unde ai domiciliul.
  • +1 (1 vot)    
    Cel mai bun motiv sa meg la vot (Miercuri, 27 mai 2009, 13:22)

    Tedu [anonim]

    Rusine PD-L ! Rusine Traian Basescu !... dar va si multumesc. Tocmai mi-ati oferit cel mai bun motiv sa merg la vot. Voi merge la vot si voi vota la intamplare cu unul dintre cei fara sanse la un fotoliu parlamentar. Voi face asta pentru ca sansele EBA de a obtine un loc de parlamentar sa scada. Mi-e rusine ca europenii sa creada ca EBA reprezinta tineretul Romaniei! Tinerii din Romania invata si castiga premii pe la olimpiade, nu sunt imaturi si complexati de cum arata, citesc carti nu reviste de scandal, merg pe munte nu prin cafenelele din Dorobanti, muncesc din greu pentru un salariu care abia daca acopera chiria nu se fac ca freaca menta 4 ore pe zi pentru 1000 euro si mai ales gandesc si vorbesc corect romaneste!
  • +1 (1 vot)    
    acu ceva timp... (Miercuri, 27 mai 2009, 14:12)

    ion daniel [anonim]

    acum ceva timp, la alegerile parlamentare, la o mare firma din craiova( ford ) a venit seful si le-a zis sa vina dupa votare cu cate o lista cu 10 persoane , cu numere de telefon alaturi care au votat cu pdl-ul altfel risca sa nu mai aiba serviciu :)
    asa ca nu ma mira aceasta masura...
  • 0 (0 voturi)    
    Situatia este mult mai grava (Miercuri, 27 mai 2009, 15:54)

    Nu conteaza [anonim]

    Nu au solicitat cate 10 voturi ci cate 40 de sectie de votare. O stiu din surse sigure de la un membru in partidul PDL caruia i s-a cerut acest lucru inca de la iceperea campaniei si asta obligatoriu altfel este exclus din partid daca nu prezinta lista cu numere de telefon cu tot. Din cate am inteles listele trebuiau trimise deja la "centru" de mai bine de o saptamana.
  • 0 (0 voturi)    
    Da' ce aveţi oameni buni? (Miercuri, 27 mai 2009, 19:07)

    consternatu [anonim]

    N-o mai iubiţi pe D-şoara Eba?
    Nici pe D-l Taicăsu?
    Păi unde o s-ajungem???
    E curată ribeliune, tovarăşi!